PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT President Truman kondigt een „vrede en vrijheid" program aan Nehru opende de Aziatische conferentie Generaal Spoor tevreden Zitting Veiligheidsraad wederom uitgesteld BILT DE INSTALLATIE VAN TRUMAN. Lectuurvoorziening op het platteland 192e Jaargang - No. 16 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W ds Pagter. Hoofdred. G Balllntyn. Pl.verv. W Leertouwei en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; 3.9C p. kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 januari 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per am. Minimum p. advertentie f2J>0- Ingez. mededelingen dubbel tarief. .Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau van dit blad". 2S cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vllssingen Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10en 51 - Middelburg: Loridense Kaal 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzce: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Bewapening Nederland heeft de laatste dagen de grootst mogelijke moeite gedaan om de bittere pil te verstouwen, die de Ban- ka_blunder betekende. Iedereen voelt, dat onze vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad in zyn hemd heeft gestaan en het vertrouwen in de me dedelingen der Nederlandse regering is niet alleen in het buitenland, maar ook in het binnenland danig geschokt. Den Haag wordt zó slecht in gelicht over de toestand in Indonesië, dat men onze woordvoerder domweg verkla ringen laat afleggen, die reeds een dag later door de gesma de Commissie van Goede Dien sten als leugens worden ge brandmerkt. En dat terwijl wij reeds allerwege ge wan. trouwd werden De opschudding, door deze blunder veroorzaakt^ leidde ertoe, dat er minder aandacht dan normaal besteed is aan het jongste bezoek van Mont gomery. Montgomery heeft daarbij verklaard, dat Neder land voor drie divisies zal moeten zorgen ten behoeve van de West Europese strijd krachten, die aan een mogelij ke aanval uit het Oosten 't hoofd moeten bieden. Dat is geen kleinigheid en het is begrijpelijk, dat Nederland door deze eis is geschokt Minister Lieftinck schijnt grote bewaren te hebben te gen deze uitbreiding van onze bewapening en dat kan ook niet anders als men bedenkt, dat Indonesië ons momenteel drie millioen per dag kost. Te meer reden tot rustige overweging van deze eis van Montgomery is er, als men weet, dat geen enkele mogend heid in West Europa een troe penmacht op de been heeft, die weerstand zou kunnen bie den aan een zwakke invasie poging. Engeland niet. België, niet, Frankrijk niet, zelfs Amerika niet Er is waar de feiten zo liggen alle reden, dat onze regering waakzaam is. Het geen man en geen cent heeft reeds lang afgedaan. Maar Nederland financieel en eco nomisch opofferen aan een bewapeningsactie, die fnuikend voor ons maatschappelijk le ven zou zijn, moet vermeden worden. Daarom is het goed, dat onze ministers Montgome ry hebben medegedeeld, dat Nederland bereid is zijn bij drage te leveren ter verwezen lijking van de plannen tot verdediging van West Europa binnen 't kader zyner financi ële en economische mogelijk heden. Er is door deze omschrij ving een grens getrokken. Aan de regering is het, er voor te wak-en, dat zij niet overschreden wordt. Waarom zwijgt de Sultan van Djocja? Het „Bataviaas Nieuwsblad" wijdt een hoofdartikel aan de houding van de Sultan van Djocja en zegt o.m. „Over het leven in de stad en de omge ving ligt een sfeer van af wachting en verbazing over het stilzwijgen van de Sultan". Volgens het blad worden het welzijn en de welvaart der be volking hierdoor aanzienlijk benadeeld en wordt er door de gewilde of afgedwongen dade loosheid van de Sultan een toestand geschapen, die niet kan en niet mag voortduren. In Djocja zelf worden zeer ernstige stemmen gehoord, die aandringen op een snelle en afdoende wijziging van deze ongezonde toestand''. Duitsers konden bijna weer tanks maken. De Britten hebben een stokje gestoken voor een poging van de Duitsers om in de Krupp- fabrieken te Essen een tankfa- briek te bouwen. De Duitsers hadden de fabriek, waar de be faamde Duitse tanks werden gemaakt, weer helemaal in ge reedheid gebracht. De Engelsen hadden" al eens eerder gezegd, dat het werk moest ophouden, maar eerst zeiden de Duitsers, dat het hun bevolen was door Britse ont wapeningsdeskundigen- en later zeiden zij, dat zij badcellen voor de arbeiders aan het bouwen waren, aldus een bericht in het Algemeen Dagblad. De mysterieuze spiritusdrinker. De politie gaat nog steeds voort met het onderzoek naar de doodsoorzaak van de 63-jari ge spiritusdrinker, wiens stof felijk overschot in een bouwval aan de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam is gevonden. Ook Woensdag is wederom een man, die wel in dit perceel kwam met de buren geconfronteerd, zonder resultaat echter. Inmid dels is last gegeven de bouwval dicht te metselen, zodat het niet meer mogelijk zal zijn het huis te betreden. Het Franse ministerie van ge zondheid heeft medegedeeld, dat de influenza-epidemie in Frank rijk, althans in het Paryse gebied, aan het afnemen is. Afweer fegen valse filosofie'' Inaugurale rede té Washington President Truman, die Donderdag officieel zijn tweede ambtsperiode inging, heeft in een inaugurale rede een „vrede en vrijheid" programma aangekondigd als basis van de toekomstige Amerikaanse politiek. Hij deed daarbij een scherpe aanval op de Sowjet-Unle, wier „valse filosofie" hij vergeleek met de positieve waar den van het democratische stelsel. Truman herhaalde, dat de Ver. S'.aten militaire uitrusting beschikbaar zuHen stellen aan alle vryc landen, die willen samenwerken. Het „vryheid en vrede pro gramma" werd door de presi dent samengevat in de volgen de punten: 1. Voortgezette steun voor de Ver. Natis en het zoeken naar middelen om het gezag dezer organisatie te versterf ken. 2. Voortzetting van de Ame rikaanse hulpverlening voor economisch wereldherstel. 3. Het versterken van vrij heidlievende landen tegen de gevaren van agressie. 4. Een nieuw programma voor verbetering van de groei van in ontwikkeling achterge bleven gebieden. Truman stelde communisme en democratie met de volgen de woorden tegenover elkaar: „Communisme is gebaseerd op het geloof, da't de mens zo zwak en onvolkomen is, dat hij niet in staat is zich zelf te regeren en daarom de^ leiding van een sterke meester nodig heeft. Democratie is g baseerd op de overtuiging, dat de mens beschikt over zedelijk en geestelijk vermogen als ook over het onvervreemd baar recht zichelf met rede en rechtvaardigheid te rege- ;n. Communisme stelt het indivi du bloot aan arrestatie zonder wettige reden, aan straf zonder proces en aan dwangarbeid als slaaf van de staat. Democratie betoogt, dat de regering is ingesteld ten behoe ve van het individu en de ver antwoordelijkheid draagt voor het beschermen van de rechten van het individu en van zijn vrijheid bij het aanwenden van zijn bekwaamheden. Communisme betoogt, dat so ciale misstanden alleen door geweld herzien kunnen worden. Oude, zieke nicht werd uitgeplunderd. De Rotterdamse politie heeft een 22-jariée tandtechnicus ge arresteerd, die een oude nicht schandelijk heeft uitgeplunderd. De vrouw was ernstig ziek ge worden en de neef en zijn moeder hadden haar „liefde rijk" bij zich in huis genomen en verpleegd. Langs allerlei slinkse wegen wist neeflief de spaarcentjes van de zieke te bemachtigen en zich daarvan goed in de spulletjes te zetten. In totaal werd de oude vrouw vo.or ongeveer 8000 benadeeld. De jongeman en zijn moeder rekenden er blijkbaar op, dat de patiënte wel spoedig zou sterven en toen dat niet het geval bleek te zijn, lieten zij de stakker meermalen voelen, dat zij „al lang dood had moeten zijn". De neef is gearresteerd, zijn moeder inmiddels zelf overle den en de benadeelde vrouw is hersteld, maar al haar spaar geld kwijt. Harry T. Truman. Democratie heeft bewezen, dat sociale rechtvaardigheid verkregen kan worden door een vreedzame verandering. Communisme beweert, dat de wereld zo scherp gescheiden is in klassekampen, dat oorlog onvermijdelijk is. Democratie beweert, dat vrije volken hun geschillen op recht vaardige wijze kunnen bijleg gen en een duurzame vrede l-.unnen handhaven". Misleid door- een „valse filo sofie" hebben vele volken hun vrijheden opgeofferd om tot hun smart te bemerken, dat be drog en schijn, armoede en ty- rannie hun beloning is. Truman verzekerde in de loop van zijn rede, dat de Ver. Statoft geen gebiedsuitbreiding hebben gezocht en niemand haar wil hebben opgelegd. Het oude imperialisme heeft geen plaats in de Amerikaanse plan nen. De V. S. beogen een pro gramma gebaseerd op eerlijke democratische methoden. Grote re productie is de sleutel tot voorspoed en vrede. Democra tie de kracht voor een actie te gen de menselijke onderdruk king en tegen de oude vijanden honger, ellende en wanhoop. Wapenstilstand Israël de Libanon. Tussen Joodse en Libanese vertegenwoordigers is een overeenstemming bereikt over een wapenstilstand. Zy zal officieel worden getekend en gepubliceerd na de conferen tie op Rhodos. Enorme drukte in Washington. Donderdag ving president Harry S. Truman zijn eerste volledige ambtsperiode als pre sident der Verenigde Staten aan. Volgens een schatting van de politie 'hebben 130.000 mensen, die zich op het terrein van het Congres-gebouw bevonden, ga degeslagen, hoe president Tru man de volgende eed aflegde, welke reeds 1(>0 jaar lang door zijn- voorgangers is afgelegd: „lk zweer plechtig, dat ik toe gewijd het ambt van president uer Verenigde Staten zal uitoe fenen en dat ik, naar mijn beste vermogen, de grondwet van de Verenigde Staten zal bewaren, beschermen en verdedigen". Voor de plechtigheid een aan vang nam, bad de president in de episcopale kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld door zijn echtgenote, zijn dochter Marga ret, enige intieme vrienden, de leden van het kabinet en andere hoge autoriteiten. De president was omstuwd door velen der nationale leiders, die de grondslag hebben ge legd van de „new deal" van president Roosevelt. De bejaar de Cordell Huil, minister van buitenlandse zaken onder presi dent Roosevelt, had het zieken huis verlaten en verscheen voor het eerst sinds vele maanden weer in het openbaar. De meest schilderachtige groep werd gevormd door het Corps Diplomatique, welks le den in vol ornaat, met steken en gouden tressen getooid, de plechtigheid bijwoonden. Het Corps Diplomatique stond onder leiding van zijn Deken, de Noorse ambassadeur Wilhelm Munthe de Morgenstierne. President Truman legde de eed af in handen van de pre sident van het Amerikaanse Hooggerechtshof, Fred M. Vin son. Vervolgens hield hij zijn toespraak over de noodzaak van „vrede op aarde", welke hij richtte tot de in verenigde vergadering bijeen zijnde leden van het Congres, het Hoogge rechtshof, het kabinet, het Corps Diplomatique en de vele belangstellenden. Na afloop van de plechtigheid leed pres. Truman langs Penn sylvania Avenue in de rege ringswijk van Washington gele gen gevolgd door een op tocht die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is ge houden. Honderdduizenden Amerika nen jqichten de in zijn open wagen gezeten stralende presi dent toe toen hij, vergezeld door vice-president William Barkley, door de straten van Washington reed. De parade begon bijna een uur later. Een luchtvloot van 700 vliegtuigen dreunde boven de stad. Mevrouw Truman en haar dochter Margaret volgden de president in een andere open auto. Dood in gestolen auto. In Epe stal Donderdagavond de 22-jarige F. P. uit Nunspeet de auto van een garagehouder uit Heerde, die voor een café stond. Even later reed hij er mee tegen een boom en werd op slag gedood. Goese leeszaal neemt dit werk ter hand. Belangrijk initiatief. Iedereen is het er over eens, dat de nieuwe openbare lees zaal in Goes in een grote be hoefte voorziet. Het was nodig, dat deze inrichting er kwam. De man, die zich wil gaan ver diepen in een of ander onder werp van studie, stapt naar de leeszaal en vindt daar het boek, dat hij nodig heeft. Maar ook anderen kunnen er terecht, ook het meisje, dat zo graag leest van dingen, die op de laatste bladzijde plegen te gebeuren: „Juffrouw, mag ik alstublieft een boek met veel liefde...'.?" De juffrouw trekt een peinzend gezicht, tuurt langs de lange boekenrijen, wikt en weegt en geeft tenslötte iets, waarin eni germate tegemoet wordt geko men aan het verlangen van haar jeugdige cliënte. De keuze van het boek geschiedt echter met de grootste zorg, want dit is juist het voordeel van een openbare leeszaal: er komt geen lectuur in handen, waarin zij niet thuishoort. NIET ALLEEN VOOR GOES. Inderdaad de leeszaal is een grote verbetering, niet alleen voor Goes echter, maar ook vor de Bevelanden. In de mees te dorpen is er een groot ge brek aan goede lectuur. Som mige jeugdverenigingen hebben een klein boekenbezit, maar een behoorlijk geoutilleerde biblio theek ontbreekt vrijwel in elke plaats. Hier ligt juist een taak voor de openbare leeszaal en de vereniging is zich dit bewust. De directrice, mej. A. E. Visker, heeft reeds enkele malen lezin gen gehouden o.a. voor de Ver eniging van burgemeesters en secretarissen, waarin dit pro bleem ter sprake kwam. Het ligt in de bedoeling van de Goese leeszaal in de diverse dorpen van Zuid- en Noord-Be veland contact te zoeken en zo mogelijk agentschappen te stichten. Mocht dit lukken, dan kan de boekenkist worden in geschakeld. Hierin worden een aantal boeken verzonden, die door de agent worden gedistri bueerd. Voorts zal worden na gegaan in hoeverre men gene gen is het eventueel reeds aan wezige boekenbezit in het lees- zaalwerk in te schakelen. Ook zal worden overgegaan tot ver spreiding van de leeszaalcata logus, die zoals bekend volgen de maand in druk zal verschij nen. Er werd reeds contact ge zocht met Kortgene en Kapelle. Een groot voordeel van dit werk op het platteland is. dat daardoor wellicht het ledental der vereniging zal kunnen stij gen, waardoor de Rijkssubsidie belangrijk verhoogd wordt. Vanzelfsprekend kan er dan nog meer worden gedaan op het gebied van boekenaanschaffing. DE EERSTE STAP. Zo zet dus de openbare lees zaal te Goes de eerste schreden op het pad der lectuurvoorzie ning van het platteland. Zij is de jongste erf de kleinste lees zaal in de provincie, maar zij heeft het grootste rayon. Wel licht ligt in andere delen der provincie een vruchtbaar ar beidsterrein voor de andere Zeeuwse leeszalen, ook Vlissin- gen en Middelburg hebben een „achterland". Enige weken ge leden konden wij berichten, dat het Anjerfonds Zeeland een be drag beschikbaar had gesteld voor de aanschaffing van boe kenkisten voor Zeeuwse ge meenten.. Een en ander werd nader geregeld door de Stich ting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel werk. Men zou dit het begin van de plat telandslectuurvoorziening kun nen noemen. Wellicht kan deze Stichting de voorziening via de leeszalen stimuleren en daarbij tegelijk als overkoepelend or gaan optreden. Nieuwe regeling' van bouwvakionen. Minister In 't Veld deelde Donderdagmiddag in de Twee de Kamer mee, dat er in Maart of April a.s. een nieuwe rege ling van de lonen in het bouw vak zal komen. Steeds meer guerilla- activiteit in Birma. BIRMESE KABINET AFGETREDEN De Birmese premier, Thakin Noe, heeft de president het ontslag van zijn kabinet aan geboden. In een officieële verklaring wordt gezegd, dat het kabinet had besloten af te treden „met het oog op de slechter wor dende toestand, welke wordt veroorzaakt door de huidige opstand in het gehele land." De spanning is vergroot sinds de jongste opstanden van de Karens in Zuid Birma. Slachtoffers vliegramp in Nederland. De persdienst van Aero-Hol- land meldt: Donderdagavond arri veerden op Schiphol in alle stilte met een Dakota van Aero-Holland de stoffelijke overschotten van de bij de vliegramp bij Falster omge- kómen Diloten Protiva en de Jong. Met hetzelfde toestel keerde de heer Diepen terug, vergezeld door zijn technische medewerkers. Er worden voorstellen geformuleerd voor de Veiligheidsraad Donderdag is in New Delhi de Aziatische Conferentie over Indonesië .begonnen met een openingsrede van de premier van India Pandit Nehru. Deze werd later op voor dracht van Afghanistan gekozen tot voorzitter van de con ferentie. De deelnemende landen zijn: Australië. Perzië, Cyelon, Pakistan, de Philippijnen, Egypte. Syrië. Etiopië, Saoedie Arabië, Yemen, Irak, de Libanon, Nieuw Zeeland, China,. Nepal, Siam en India. Australië en Nw.-Zeeland zijn slechts door waarnemers vertegenwoordigd. Turkije is het enige land. dat de uitnodiging van India voor de conferentie van de hand heeft gewezen. Nehru verklaarde, dat de conferentie tot doel heeft het formuleren van voorstellen, die aan de Veiligheidsraad zullen worden voorgelegd en die onmiddellijk herstel van de vrede in Indonesië beogen. Ook zal worden nagegaan wat kan worden gedaan in dien een der betrokken partijen de orders van de Veiligheids raad niet opvolgt. Verder zal worden gespro ken over de wijze, waarop de 19 betrokken regeringen ten Het kwaad wordt in de wortel aangetast. Tijdelijk iets grotere onveiligheid. Het dagblad „De Vrije Pers" uit Soerabaja had een inter view met de legercommandant, de luit. generaal S. H. Spoor. „De voorwaarden om tot een oplossing te komen, zjjn thans aanwezig, aldus generaal Spoor. Politiek zal de zaak dan zo moeten worden, dat wij kunnen rekenen op steun van de bevol king, welke een politieke toe komst, voor zich ziet. Men moet geen wonderen verwachten; er zullen nog wel eens ongelukjes gebeuren en tegenvallers zijn, maar we ko men er". Generaal Spoor drukte zijn grote voldoening uit over het verloop der militaire actie in grote lijnen. Er zijn, zeide hij, hier en daar natuurlijk wel te genvallers geweest, doch in het algemeen werd er volgens pro gramma gewerkt. Een der es sentiële punten was, om Djocja zo snel mogelijk uit té schake len. Organisatorisch en psycho logisch en dit is uitstekend ver lopen. DE INFILTRATIES. Op een vraag over de infil traties luidde het antwoord, dat de Nederlandse troepen bij hun oprukken uiteraard geen net met nauwe mazen hebben ge- C.v.G.D. gaat oak Sukarno bezoeken. Mogelijk zal de Commissie van Goede Diensten in de loop van deze week een bezoek brengen aan Prapat, waar Su karno en Agus Salim verblij ven, aldus deelde de woord voerder der C.v.G.D. mede op de wekelijkse persconferentie. De voorbereidingen voor zulk een reis worden thans getrof fen. Van het secretariaat van de Veiligheidsraad is een bood schap ontvangen van Palar aan Hatta en Sukarno, welke via de Nederlandse delegatie telegrafisch naar de betrokke nen is verzonden. Apothekers-assistent ging roekeloos met vergif om. Conform de eis van de pro cureur-generaal bij het hof te Leeuwarden werd de 29-jarige apothekers-assistent H. B. te Groningen veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek wegens het roekeloos en hoogst onvoorzichtig toedienen van een grote dosis vergif. Het hof sprak hem vrij van poging lot doodslag, waartoe de Gro ninger rechtbank hem tot 5 jaar had veroordeeld. Aan ver dachte was ten laste gelegd zijn vader van het leven te hebben willen beroven door hem in een kop koffie vergif toe te dienen. De 1 redespogingen in Peiping. Volgens te Nanking ontvangen berichten is de hoop van Peiping op een afzonderlijke vrede vrijwel vervlogen. De onderhandelingen zijn afge broken, nadat de communisten ge- eist hadden, dat de regeringstroe pen van generaal Foe Tso-Yi de wapens zouden neerleggen, voor dat een „staakt het vuren" in treedt. Massaproces in Spanje. 52 Spanjaarden zullen morgen te Ocana, 60 km ten Z.O. van Madrid, voor een krijgsraad verschijnen. Zij worden beschuldigd van aan slagen op de veiligheid van de ormd, waardoor er op vele plaatsen republikeinse eenhtden zijn blijven zitten en er dus toch infiltraties plaats hadden, betgeen trouwens werd ver wacht. In het algemeen vallen deze infiltraties niet tegen. „De tijdelük grotere onveilig heid is een logische consequen tie van de nieuwe situatie. Pri mair is, dat het leger actief is en mobiel opereert. Ik accepteer daarmede tijdelijk een toene mende onveiligheid, doch tast het kwaad in de wortel aan", aldus de generaal, die zeide te hopen, dat de tijdelijke onvei ligheid belangrijk korter dan drie maanden zal duren. Op Sumatra is de toestand over het algemeen beter dan op Java. aanzien van de Indonesische kwestie met elkaar in contact kunnen blijven. De afgevaardigden zijn bij eengekomen, zo begon Nehru zijn rede, omdat de vrijheid van een land in gevaar ia en het stervende kolonialisme uit een afgelopen tijdperk het hoofd opnieuw heeft opgesto ken en oen uitdaging heeft gericht tot de krachten, die pogen, de wereld in nieuwe banen te leiden. Deze uitda ging heeft een diepere beteke nis dan men oppervlakkig zou denken, want het is een uitdaging aan een ontwaakt Azië, dat zo langdurig heeft geleden onder d»e verschillende vormen van kolonialisme. De V.N. zijn bespot en haar re soluties zijn veronachtzaamd. Als tegen deze uitdaging niet daadwerkelijk wordt op getreden, dan zullen de gevol gen niet alleen Indonesië, doch Azië en de gehele wereld treffen. Azië. dat te lang on derworpen. afhankelijk en de speelbal van andere landen is geweest, duldt niet langer dat er op de weg naar zijn vryheid obstakels worden op gericht. Nehru wees er op, dat de Zuid-Amerikaanse landen een belangengemeenschap hebben gevormd en dat een soortgelij ke beweging in Europa in wor ding is. Het is niet meer dan natuurlijk, indien ook de vrije Aziatische landen hun gedach ten laten gaan over een duur zame organisatie. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd ging de conferentie tot een geheime zitting over. Oak Nederland iaat „ontwerp-resoiutie" circulerdh. De zitting van de Veiligheidsraad ter behandeling van de Indonesische kwestie is wederom uitgesteld. Zij is thans vastgesteld op Vrijdagavond. Waarschijnlijk heeft' de Ameri kaanse delegatie nog steeds niet de nodige steun gevonden voor haar ontwerp-resoiutie. Naar 'Aneta's diplomatieke correspondent verneemt, circu leert onder de delegaties van de Veiligheidsraad ook een in formeel document, afkomstig van de Nederlandse delegatie, waarin de Nederlandse denk beelden omtrent mogelijke stap pen -van de Veiligheidsraad in zake de Indonesische kwestie geformuleerd zijn. Het voor naamste punt van deze denk beelden is, tijdelijke staking van de werkzaamheden der con sulaire commissie en de Com missie voor Goede Diensten en hun vervanging door een gevol machtigde van de V.N.. die te vens zou optreden als verte genwoordiger van de Veilig heidsraad. In deze laatste func tie zou hij de taak hebben de uitvoering waar 'te nemen van het politieke programma, om vattende de vorming van een federale interim-regering uiter lijk 15 Maart dit jaar, verkie zingen voor een Indonesische constituerende vergadering voor 1 October van dit jaaar en de overdracht der souvereiniteit voor 15 November 1950. De ge volmachtigde zou voorts dé taak, hebben waar te nemen, dat ver kiezingen gehouden worden volgens vrije en democratische methodes en dat vrijheid van vergadering, meningsuiting en pers geëerbiedigd wordt voor zover zij niet misbruikt worden voor aanmoediging van geweld, repressailles of ophitsing. DE ONAANVAARDBARE PLANNEN Naar vernomen wordt, komt de resolutie over Indonesië, zoals die tot dusver in ont werp is opgesteld, in hoofd zaak op het volgende neer: 1. beide partijen moet worden verzocht het vu ren te staken en samen te werken bij de handha ving van orde en recht. 2. AJIe politieke leiders moeten onmiddellijk en onvoorwaardelijk in vry heid worden gesteld. De republikeinse functiona rissen moet worden toe gestaan naar Djocja te rug te keren en in voile vryheid hun werkzaamhe den te hervaten, waarby Inbegrepen het bestuur van de stad Djocja. 3. Zo spoedig mogelyk vorming van de federale, on afhankelijke en souvereine ver enigde Staten van Indonesië, gebaseerd op de principes ver vat in de overeenkomsten van de Renville en van Linggad- jati. De data van de verkie zingen voor een constituerende vergadering en van de over dracht der souvereiniteit vor men, naar vernomen wordt, een van de voornaamste strui kelblokken van de opstellers der resolutie. 4. De commissie van goede diensten .moet een V. N.-eommissie voor In donesië worden. De dele gaties zyn het nog niet eens over de aard van de ze commissie en haar be voegdheden. Een belangrijk probleem voor de delegaties vormt het met elkaar in overeenstem ming brengen van twee dui delijke tegenstrijdige elemen ten. Aan de ene kant stelt men in de resolutie voor het gezag van de republiek te her stellen, terwijl aan de andere kant het probleem van terug trekking der Nederlandse troepen van' republikeins ge bied zich voordoet. DE VOORSPELT VEEL WIND. Geldie tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Langs do Wadden- kust tijdelijk stormachtige en langs de Hollandse kust tijdelijk harde Westelijke wind. Overigens matige tot krachtige wind. Weinig verandering ln temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1