Zweedse neutraliteit iaat Stalin zacht lachen Amerika's boeren en de mechanisatie Het parlement van 'n andere kant „Catalogus-avond" op het platteland Zeeuwse Almanak Diplomatiek conflict om een snor De voordelen der Zweedse houding TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 JANUARI 194!) Agrarische productie nam sterk toe New York, Januari. Het was „catalogus-avond", waarop wij onverwachts bij een bevriend gezin op het plattelana, 100 mijl bulten New York, kwamen binnenvallen. Het is 'n Amerikaanse instelling, een typisch plattelandse feest avond, waarnaar men tevergeefs op de kalender zal zoe ken. Twee keer per jaar sturen de grote Amerikaanse mail order houses, zoals Montgomery Ward en Sear Roebuck- bedryven, die vrijwel uitsluitend leveranties doen over de post en die het niet moeten hebben van de winkelverkoop hun catalogi naar de bewoners van het platteland en de klein are steden en dorpen. De catalogus bevat afbeeldingen van vrijwel ieder artikel en men kan voor een paar dub beltjes aan zeep of voor duizenden dollars aan een auto, een tractor of Iandbouwmateriaal bestellen en even prompt bediend worden. Op catalogus-avond komt men in deze kleine gemeen schappen in groepjes byeen. Het ene gezin heeft de cata logus van een maatschappij ontvangen; huisvrienden kre gen een andere. En dus wordt er vergeleken. De kinderen mogen even kijken naar het speelgoed. dat er in wordt aangeboden en krijgen dan 'n gaar dagen tijd om uit te ma- en, wat^ze eigenlijk het liefst zouden willen hebben het vrouwvolk kijkt naar de lin gerie-prijzen en windt zich ontzaggelijk op over de keuze- voor-een-nieuwe-jurk van-een plaatje en tegen het einde van de avond zijn de catalo gi beduimeld en wel in han den van de mannen, die vla een blik' op de tabak- en si garen-aanbiedingen terecht komen in de.afdeling, die hen het meest ter harte gaat: de landbouwwerktuigen. Natuurlijk de Amerikaanse boer gaat graag naar de stad om boodschape-pn te doen. Zijn vrouw en kinderen niet irdhder. Maar in zijn hart koopt hij de spullen üever uit de catalogus. Misschien is 't omdat hij die stedelingen niet helemaal vertrouwt. Maar hij weet uit langjarige erva ring en die van zijn vader, voor hem dat de Sears Roebucks en de Montgomery Ward echt waar voor hun geld bieden niet die liflaf- jes van de stad, maar ijzer- sterke waar. En ondanks het feit, dat de Amerikaanse boer en zijn knecht er beiden heel wat beter aan toe zijn dan menige stedeling, worden de beslissingen omtrent onder goed. tafellakens en ploegen, die men voor het nieuwe sei zoen podig heeft, genomen op zo'n catalogus-avond. En waarom niet? Men k'an er heel wat rustiger en des. kundiger over spreken dan in een winkel, waar een handi ge verkoper met een woorde vloed van welgekozen termen hen onder druk zet. COÖPERATIEF KOPEN Ook coöperatief koopt men Uit de catalogus. En in dit geval had men in dit gezin niet alleen de naaste buren uitgenodigd, maar ook de plaatselijke vertegenwoordiger van het Farm Bureau, de landbouwconsulent. wiens oor deel steeds gevraagd werd. Men was van plan voor geza menlijke rekening bepaalde gereedsohapen aan te schaffen en de consulent, die betrekke lijk nieuw was in deze streek, maar met deze werktuigen el ders reeds ervaringenhad opge daan, was in staat de méri tes van alle apparaten nauw keurig toe te lichten. Hoewel er talrijke ogenblikken waren, dat Uw correspondent duizel de van technische termen en bepaaldelijk niet meer kon uitmaken of het gesprek ging over een nieuwe tractor, een speciaal soort ploeg met een dubbel ploegijzer of een auto matische pootmachine, ging er een opwekkende atmosfeer uit van deze bijeenkomst, waar een groep families die ieder voor zich hun eigen bestaan hadden geregeld en ver moedelijk op bepaalde produc ten met elkaar in concuren- tie waren op zoplezierige KWAKKELEN. Neen, dit is geen echte win- termaand. Dit is een kwakkel- Januari. Geen vlokje sneeuw, geen vleugje vorst, alleen maar voorjaar szoelte en zon. Een temperatuur, die vermoedelijk een record is en de kolenhan delaars grijze haren zoubezor gen als er geen brandstoffen- bonnen waren. Neen, geef ons dan maar een winter met sneeuw, een winter met vorst, een winter met knap pende kou! Een ouderwetse Januari, die ons weer doet spre ken van „de barre winter van '90", die toch waarlijk later de nodige keren overtroffen is! Kxoakkélend zoals nu, krijgt de mens een onbehaaglijk ge voel* alsof er iets niet in orde is, iets in de war. Bovendien: waar moeten we met de kolen blijven, die we nu natuurlijk over houden? Oppotten maar en doeltreffende wijze hun ge zamenlijk e belangen bespra ken. Uit die avond is voortge. vloeid een lang gesprek met de landbouwconsulent een man, die vurig gelooft in het nut van zijn eigen werk en d'e vooruitgang die zeker door niemand bestreden zal worden die men op het land dank zij de mechanisatie heeft ge maakt. En een paar dagen later stuurde hij mij verschil lende gegevens en pamfletten, om zijn argumenten kracht bij te zetten. De cijfers zijn zo interresant, dat men er ook in het buitenland graag kennis van zal nomen. STIJGENDE EFFICIËNCY Het toenemend gebruik en de stijgende efficiëncy van mechanische landbouwappara ten heeft gedurende de laat ste 20 jaren radicale veran deringen teweeg gebracht. De Amerikaanse boeren, die tij dens de tweede wereldoorlog een record oogst in ieder op zicht maakten waardoor niet alleen de Amerikaanse legers maar ook de burgerbe volking der bondgenoten zo zeer geholpen werden zijn nu bezig die records te bre ken en dragen er toe bij de voedselschaarste in verschil lende werelddelen te bestrij den. Iedere boer en boerenknecht produceert voldoende land bouwproducten om zichzelf en 13 a 14 anderen in het leven te kunnen houden. In 1920 onderhield Iry er slechts en 100 jaar geleden niet meer dan drie. Deze snelle verho ging der productie is voorna melijk toe te schrijven aan nieuwe apparatuur, waardoor het zwaarste en moeilijkste werk thans verricht wordt. De landbouwproductie lou ter bestemd voor comsumptie door het publiek, was in 1945 ruim 4% keer zo groot als in 1870. Gedurende de laatste 25 jaar heeft de traetor gro tendeels de plaats ingenomen van paarden en muilezels. Doordat twee-derde van het aantal trekdieren overbodig is geworden heeft men ruim 22 millioen hectaren, die vroe ger als'grasland dienden, kun nen gebruiken voor het ver bouwen van voedselgewassen. 60% MET DE HAND Het einde van de mechani satie dat wil zeggen: het stadium, dat men het sum mum van efficiëncy heeft be reikt is echter nog niet aangebroken. Volgens de landbouwconsu lent verricht de Amerikaanse boer nog vrijwel 60% van alle werk met de hand of met niet mechanische hand-: raten. In de veeteelt is* "dit percentage nog aanzienlijk hoger. Tegenover de 3 mil lioen tractoren, die thans op het Amerikaanse platteland in gébruik zijn, verwacht men er 5 millioen in 1975. Daar tegenover zullen dan van de 10 millioen paarden en trek- ezels niet meer dan 4 millioen zijn overgebleven. Wil men nog meer cijfers? In het beroemde gtraandi strict van Kansas. Nebraska. Noord en Zuid-Dakota en Oklahoma de zg. „korenschuur" heeft men 3 nxan-uren nodig om viertiende hectare (een acre) tarwe te zaaien en te oogsten indien men van mo dem materiaal gebruik maakt. Met paardentractie vergt® een zelfde oppervlak acht man uren. Om honderd bunders tarwe te produceren had men in het begin van de twintigste eeuw 100 uur nodig; in 1920 was dit reeds teruggelopen tot 87 uur. Maar de snelle voor uitgang blijkt uit de cijfers voor 1946, toen men voor een dergelijk oppervlak slechts 36 uur nodig had. Soortgelyke cijfers voor andere producten wijzen op eenzelfde verhoging der efficiëncy. i Amerikaanse boer ge looft even heilig in de nood zaak van mechanisatie als zyn vrouw in die van een nieuwe jurk. (Nadruk verboden) In het ministerie vati Buitenlandse Zaken is Maandagmiddag de Amerikaans-Neder landse overeenkomst betreffende de invoer en verzending van reliefgoederen uit de Ver. Staten naar Nederland ondertekend. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse Minis ter van Buit. Zaken, tekende voor ons land, (rechts), terwijl Dr. Herman Baruch, de Amerikaanse ambassadeur, zyn handtekening voor de Ver. Staten plaatste. (Van onze correspondent). STOCKHOLM, Jan. „Wilt U liever door de Russen of door de Amerikanen Uw steden laten bombarderen?" vroeg een Amerikaanse politicus een Zweedse collega, die hij tijdens een receptie er van wil de overtuigen, dat Zweden er goed aan zou doen. zich by het Westen aan te sluiten. U heeft de keus, zo vervolgde de man uit de States. Wanneer Zweden aan zijn neutraliteit vast houdt, zullen de Russen by een komend conflict toch Uw land binnenstromen en zijn wij ge noodzaakt. Uw steden te bombarderen. Indien Zweden zich echter de militaire hulp van het Westen heeft verzekerd, zullen de Russen zich tot activiteit in de lucht beperkenhetgeen wel niet zo'n vaart zal lopen. De vriendelijke Zweed moest hier hartelijk om lachen, maar ging eerste dagen later op de uitdaging in, om de noodzakelijkheid van de Zweedse neutraliteit aan te tonen. Zweden, dit stelde hij voorop, is ten zeerste gehecht aan zijn Scan dinavische broeders. De Denen en Noren mogen in het land zonder vergunning iedere betrekking aan vaarden. (Mits het vakverbond geen bezwaar maakt). Overal be speurt men de wil om samen te werken. En juist daarom valt het op, dat de drie ministers van bui tenlandse zaken het nog niet eens zijn geworden, want van tijd tot tijd verkondigt een laconiek com muniqué, dat de ministers van ge dachten hebben gewisseld en dat men opnieuw zal samen ko men. De wereld weet dan. d?t de Zweden hun 134 jaar oude neu- traliteits-politiek wensen voort te zetten, hetgeen voor verschiMende bladen aanleiding ls te schrijven, dat Zweden de les. die Hitier gaf, nog steeds niet heeft geleerd. Absenteïsme neemt soms bedenkelijke vormen aan 'Kamerlidmaatschap is geen sinecure Van «.onze parlementaire redacteur). Honderd leden telt de Tweede Kamer, de voorzitter inbe grepen. Maar het behoort tot de zeer grote zeldzaamhe den, dat alle volksvertegenwoordigers aanwezig zijn. Al leen als zeer gewichtige onderwerpen behandeld worden, of als belangrijke stemmingen gehouden moeten worden, waarby verreikende principiële beslissingen in het geding zyn gekomen, komt men m grote getale op, doch overig ens tonen de rjjen vaak open plekken. Natuurlijk, er zijn altyd wel zieken onder de Kamer leden en hun wegblijven is dus geheel verantwoord. Doch het absenteïsme van de anderen valt lang niet altyd te verde digen. Het Kamerlidmaat schap is geen beroep er is ook geen salaris aan verbon den. Wel ontvangen de dames en heren een schadeloosstel ling van 6000 per jaar de voorzitter toucheert jaar lijks het dubbele bedrag maar daarvoor hebben zij dan ook een omvangrijke taak. Vereweg de meeste Kamerle den bekleden in het maat schappelijk leven een functie die als hun beroep te beschou wen is. Er zijn burgemeesters, leden yan Gedeputeerde Sta ten van Wethouders, party voorzitters en bezoldigde be stuurders van verschillende organisaties, o.a. van vakverenigingen, professoren, directeuren van onderwijsin stellingen en leraren; advoca ten, predikanten en journalis ten, functionarissen in 't be drijfsleven, accountans en landbouwers onder het spreekt wel vanzelf dat hun taak hen wel eens ergens anders roept dan juist in de Kamer. Het is in het algemeen ook niet zo erg, want het Kamerwerk is al lengs gespecialiseerder gewor den, zodat de deskundigen van de fracties wel zorgen aanwe zig te z^n, wanneer wetsont werpen besproken worden, die op hun gebied liggen. De an deren, die dan toch niet het woord voeren, behoeven daar- by niet steeds aanwezig te zyn, al kan hun wegblyven by stemmingen wel eens onaange name gevolgen hebben, zoals trouwens in de practyk meer malen gebleken ls. ijlde en onverantwoorde din gen gedaan. Als het belletje voor een stemming door het gehele Kamergebouw klinkt, dagen de leden van alle kan ten op, plotseling stroomt de vergaderzaal vol en kwijten de dames en heren zich van hun belangrijkste plichten. Is daarmede" het absenteïs me goed gepraat? Stellig niet. Het is een euvel, dat wel eens bedenkelyke vormen aanneemt en waarover onlangs in de K. V.P. nog ernstige klachten gerezen zyn. De kiezers heb ben de candidaten niet op het gi-oene kussen geholpen, om daarna te ervaren, dat zij meer af_ dan aanwezig zijn. Het gebeurt nog wel eens. dat de byeenkomst niet op het vastgestelde uur beginnen Stellig streven de Kamerle- kan. door dat het z.g. quorum den er zoveel mogelijk naar, niet op het appél te ontbreken en als de toeschouwer op de publieke tribune gapingen in de ryen der afgevaardigden ontdekt, dan behoeft dit niet te betekenen, dat de heren niet in het Kamergebouw aan wezig zijn. Heel wat onderlin ge besprekingen worden in de conferentiekamer gehouden. In de bibliotheek vinden de zich op een speech voorberei dende leden een schat van ge gevens. In dc spreekkamers wordt veelvuldig geconfereerd en ook zoeken sommige afge vaardigden hier of daar wel gelegenheid om rustig te wer ken. Dat laatste gebeurt trou wens ook wel in de vergader- zaai relf. ANDERE BEZIGHEDEN De geïnteresseerde buiten staander ontwaart tot zyn ver wondering, dat talrijke leden bezig zijn met correspondentie of hun dag- en weekbladen lezen. Dat maakt inderdaad een rare indruk, vooral als het schijnt, dat soms heel weinigen luisteren naar de spreker, die zich staat uit te sloven, om zyn tegenstanders voor zyn opvattingen te winnen.... De experts echter spitsen hun oren en geen woord ontgaat hun. Zy treden tegen elkaar in het strijdperk en het pro het contra wordt in de Kamer steeds duidelyker ge hoord. Het niet deelnemen aan t debat daar door verscheidene afgevaardigde 't zy als spre ker, hetzij als luisteraar, wil geenszins zeggen, dat niet met de nodige ernst 's lands za ken behartigd worden. Soms Is er by allen grote aandacht, doch ook wanner dat niet het geval is, worden er geen over- niet aanwezig is. Minstens 50 leden moeten n.l. de presentie- lyst getekend hebben, wil de vergadering een aanvang kun nen nemen. Ook als het? mid dag- af het avonduur begint te vorderen, verdwijnen meer en meer leden uit de zaal, doch zij hebben althans blyk gegeven van hun belangstel ling. Geheel op de verkeerde weg zijn zij, die door een cumula tie van functies herhaaldelijk verstek laten gaan. Zy nemen te veel hooi op hun vork en dat valt nimmer goed te pra ten. Het euvel van het absen teïsme al wordt het mis schien wel eens te scherp ver oordeeld mag nog wel eens gesignaleerd worden. Het Ka merlidmaatschap eist heel veel van de betrokkenen, die hun taak ernstig opvatten. Dat dienen zij te bedenken, die am bitie voor deze hoge functie koesterden. De buitenstaander staat vaak al klaar met zijn uit spraak. dat de 6000. 's jaars gauw verdiend zijn. De Kamerleden zyn met het bezoeken van de openbare vergaderingen echter niet klaar. Zy moeten hun veelvul dige fractie-bijeenkomsten be zoeken, waar alle wetsontwer pen aan een voorbeschouwing in eigen kring van de politie ke Kamergroep worden onder worpen. Zij dienen aanwezig te zyn op de afdelingsvergade ringen, waarin de wetsontwer pen een eerste bespreking on dergaan; zij wonen de verga deringen by van de talrijke Kamercommissies, waarin zy zitting hebben. Zy moeten zich voorbereiden op hun redevoe ringen, waarvoor zy dikwijls verscheidene besprekingen voeren, of oen onderzoek ter plaatse instellen. Zij moeten heel wat lectuur bijhouden; zy. moeten veel corresponderen met kiezers, die hun speciale belangen aan hen toevertrou wen en zij worden bedolven onder een lawine van kamer stukken wetsontwerpen met een memorie van toelichting. Voorlopige verslagen en Me mories van Antwoord, de Maar. zo vervolgde onze zegs man, welk voordeel biedt een pact. dat Zweden aan het Westen zou binden? In het gunstigste geval: onmiddellijk hulp bij een eventuele Russische invasie en de garantie, dat het de Russen on mogelijk is gemaakt. Scandinavië bij stukjes en beetjes te verove ren. Zweden zou dan bij een ko mend conflict tussen Oost en West wanneer het niet meteen onder de voet wordt gelopen het ope ratiegebied der Westelijke mo gendheden zijnmet alle nade len van dien. Toegegeven: door een dergelijk pact zou het (theoretische) ge vaar zijn gebannen, dat Zweden alleen tegenover Rusland zou ko men te staan. In zekere zin is dus iets voor een verbond met het Westen te zeggen, ware het niet. dal de wantrouwende Russen een derge lijk verdrag onmiddellijk zouden uitleggen als een onvriendelijke daad. meer nog. als een op het hart van de Sowjet-Unie gerichte troepen-concentratie. Zij zouden, deze onvriendelijkheid weten te beantwoorden door b.v. de reeds ingeslapen Balten-kwestie (uitle vering van alle Balten) opnieuw ter sprake te brengen of aan te dringen op contractuele levering van goederen, die in het kader van de milliard-lening reeds gele verd moesten worden. Dit zou dan eerst het kleine geschut zijn. Het grote daarentegen zou op Finland worden gericht. SOW JET-SOEPELHEID. Het valt namelijk op. dat de Russen juist in de afgelopen maanden deze gewezen vijand bui tengewoon soepel behandelen, hoe wel er voor Moskou voldoende aanleiding tot ergernis bestond. Daar is b.v. de vroegtijdige in vrijheidstelling van Vainö Tanner, die als gewezen minister van bui tenlandse zaken verantwoordelijk is voor de oorlog tegen Rusland. Deze populaire „oorlogsmisdadi ger" schreef in de gevangenis ze ven boeken, had er volop te ro ken en goed te eten en werd ten slotte vrijgelaten om in een pers conferentie te verklaren, dat het nu wel de tijd is om de Finse com munisten die onbeduidende plaats aan te wijzen, die hun volgens de uitslag der verkiezingen toekomt. Rusland, dat blykt steeds weer. is bereid Finland enigszins met rust te laten, wanneer Zweden deze houding weet te waarderen. Natuurlijk mogen de Finnen hun anti-Russisfhe gevoelens nog niet botvieren. Zo kan het wel eens gebeuren, datde snor van Stalin aanleiding geeft tot het overhandigen van een Russische nota. Dat zat zo: een Finse toneel speler had gebruik gemaakt van een „Stalin-snor" om de rol van de dictator Hoederer in „Les mains sales" van Sartre goed te kunnen vertolken. Deze zinspeling zou Handelingen. Schriftelijke Vragen en de daarop gegeven antwoorden, adressen, versla gen. enz. Neen, het Kamerlidmaat schap is geen sinecure en voor het serieus opvat, gaat er een zee van tyd inzitten. Hoge bo men vangen veel wind en de critiek. die op ons parlement en op da leden wordt geoefend is menigmaal niet mals. Daar om is het goed, ook eens de andere kant van het werk in en voor de Kamer te laten zien. (Nadruk verboden) LEZERS SCHRIJVEN OPRUIMING. Een „koper" te Vlissingen, die ontdekte, dat de stad vol geplakt was met plakkaten „Balansopruiming'' deed de vol gende ervaring op: Zijn vrouw bezocht een textielwinkel en vroeg naar een geëtaleerde he. renbrock. Zij vroeg om een kleine maat en kreeg ten ant woord, dat alleen grote maten voorhanden waren. Korte tijd later ging zij met een vriendin naar dezelfde win kel en de vriendin vroeg naar de bewuste broek, waarby ze vertelde, dat ze een grote maat moest hebben De vriendin kreeg ten ant woord, dat er alleen Kleine ma ten waren. De dames namen daarmee geen genoegen en toen verscheen er inderdaad een broek grote maat. De koper is het met deze tactiek niet eens. Uw artikeltje „een predikant gaat naar Indonesië" acht ik voor vele van myn collegae beledigend. Het moet nu eindelijk eens eerlijk toegestemd worden, dat bijv. on der dc Herv. predikanten er vele zijn die óm principiële redenen het veldprédikerschap in Indone sië weigeren. Er bestaat stellig een „Zondagschristendom". maar er bestaat óók, naar de overtuiging van anderen, een „nationaUstisch- geïnfecteerd christendom", dat de wereldbijdrage van het eigen volk en van de Westerse cultuur sterk overschat: dat wat meer critisch moest staan tegen over zichzelf en wat meer bedacht zijn op „kwade trouw". Wat moeten principiële „tegen standers" van wat zich in Indo nesië afspeelt „onze jongens" gaan vertellen? Dat zij voor een edele zaak of voor gerechtigheid strij den, terwijl ze daarvan neit over tuigd zijn? Of moeten ze de jon gens die daar de rekening van ,.'s lands welvaart in het verleden gepresenteerd krijgen." nog hun moeilijke en gevaarlijke positie gaan verzwaren? Meer wil ik er niet van zeggen, maar het zou me een genoegen doen als u dit zoudt willen publiceren!! Al tè lang mis ik een geluid als dit in uw blad. v Hoogachtend, P. J. PENNINGS. Ned, Herv. Predikant Axel (Z.-Vl.). NIEUW SCHILDERIJ IN DE BASILIEK. Max Weiss, de bekende Lim burgse kunstenaar, heeft een op dracht aanvaard voor een opa line schilderij in de basiliek, welke de beeltenis van Maria zal dragen. De edelsmeden Eloy en Jan Brom uit Utrecht zullen een fraaie omlijsting ma ken, zodat het geheel-een mooi kunstwerk zal worden. nu volgens de Russen afbreuk doen aan de goede betrekkingen tussen de twee landen. Dat de Russen het protest eerst enkele maanden na de première lieten overhandigen doet wel vreemd aan. Een verklaring hiervoor zou kunnen zijn, dat Molotof hiermede zyn genoegen over de politieke ontwikkeling in Finland heel voorzichtig te kennen wou geven en toen juist deze akte in handen kreeg. Dat de pers uitvoerig hiervan mededeling maakte is slechts een bewijs, dat de politieke barome ter in Scandinavië zeer fijngevoe lig voor luchtverandering uit het Oosten is. GARANTIE VOOR FINLAND. Zo ziet men, dat hier in het ho ge Noorden een soort cordon sa nitaire zou kunnen ontstaan. Zwe den niet alleen door zijn lig ging. maar ook door z(jn ertsmjj- nen en zijn ver doorgevoerde in- dustriealisatie van veel meer mi litaire betekenis dan Noorwegen en Denemarken zou door zijn neutrale houding een diplomatiek- vriendelijk contact met Rusland kunnen onderhouden en de Zweedse neutraliteit zou in ze kere zin een garantieverklaring zijn voor de Finse onafhankelijk heid. En dat is toch de moeite waard, zegt men in Stochholm. Rest nog de vraag, of Zweden zich op die manier niet te veel van het Westen verwijdert. Reeds heeft Zweden door dc aanvaarding van de Marshall-hulp uiting gegeven aan zijn sympathie voor een (eco nomisch) sterk West-Europa. En wat de Russische z.g. „binnenland se" politiek betreft het dicta toriale stelsel met al zijn uitwas sen is men algemeen van oor deel. dat eventuele klachten door de Verenigde Naties moeten wor den behandeld. een organisatie, die. dit zij niet vergeten, mede voor de veiligheid der kleine na ties is gestichten dus in zekere zin theoretisch achter een neu traal Zweden staat. Het moet ons tenslotte van het hart. dat de hier opgetekende ge zichtspunten God zij dank voor 'n groot gedeelte van veronderstel lingen uitgaan. En zoals ons de ge zant van een kleine West-Europe- se mogendheid nog onlangs verze kerde. is er. voorlopig althans, geen reden tot enige ongerustheid aanwezig. Moge dit altijd zo biyven! (Nadruk verboden.) DE VERENIGDE STATEN VAN INDONESIË IN WORDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5