Spaak nam de Benelux in bescherming NIEUWS UIT ZEELAND Verhuur van grond op klein-industrieterrein Middelburg s Kuiperspoort wordt gerestaureerd België heeft er meer voordeel van. In de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft Woensdag Paul Spaak, eerste minister van buitenlandse zaken, een krachtig pleidooi gehouden voor de Benelux in antwoord op de critiek, die sommige Kamerleden hebben doen horen en die ook vaak In de pers tot uiting*komt. Spaak gaf toe, dat er nog veel problemen *l)n, die om een oplossing vragen. „In dien wjj ons echter niet met Nederland konden verstaan", zo riep hij uit, „hoe zouden wij dan tot een vruchtbare samen werking kunnen geraken met de andere Europese landen?" Zijn de thans bestaande moeilijkheden tussen Nederland en België echter wel voortgekomen uit de Benelux?" Spaak légde er de nadruk op, dat integendeel de Benelux heeft bijgedragen tot een betere verstandhouding tussen beide landen, en vraagstukken, die feeds jarenlang slepende zijn in het kader van de samenwer king thans zullen kunnen wor den opgelost. Aan de hand van statistieken en cijfers weerlegde de premier vervolgens de beweringen van de tegenstanders van de Bene lux. dat alle voordelen de Ne derlanders ten goede zouden komen en België de dupe van de Nederlands-Belgische samen werking zou zijn. In het bijzonder stelde hU in. het licht, dat in alle takken van de industrie, met uitzondering van die voor papier en karton, de Benelux in het voordeel van België werkt. De critiek die men hoort is die van individuele personen en heeft geen betrekking op de algemene gang van zaken, die Spaak gunstig noemde. Hij wees in dit verband op het zeer gun stige accoord, dat met de Bizo- ne is gesloten over het Rijnver- kecr en besloot met de woor den: De Benelux is een absolute noodzaak voor de organisatie van Europa. INDONESISCH BELEID VERDEDIGD. In antwoord op door partij genoten uitgesproken critiek verdedigde minister Spaak ook het beleid van de Nederlandse regering inzake Indonesië. Bel- Vorrink nog niet buiten levensgevaar. De toestand van de heer Koos Vorrink was Woensdag vr\j goed. doch het levensge vaar is nog niet geweken Naast zijn verwondingen heeft de heer yorrink een zware shock en hij lijdt aan een blaasverlamming en een ingewandsaandoening. Hy moet dan ook volkomen rust houden. Na afloop van het onder zoek zullen de stoffelijk* overschotten van de beide verongelulcfe vliegers per vliegtuig naar Nederland wor den overgebracht. GEEN BLAASVERLAMMING. In een onderhoud, dat het A. N.P. Woensdagavond met een der geneesheren van het zie kenhuis te Nyjobing had over de toestand van de heer Vor rink. verklaarde deze. dat de berichten, die spraken van een blaasverlamming, onjuist zijn. \Vel is aanvankelijk een stoor nis in de nierfunctie ingetreden, hetgeen wel meer voorkomt bij zeer hevige schokken. Tenge volge hiervan was zijn toestand Woensdagochtend minder goed en gaf zelfs reden tot enige be zorgdheid. In de loop van de namiddag is echter een verbe tering ingetreden en tegen mid dernacht meende de genees heer te kunnen geloven, dat de stoornis in de nierfunctie is opgeheven. Ook is enige ver betering in de ingewandsaan doening te constateren. De Deense geneesheer geloofde niet, dat nog levensgevaar aanwezig is. MAANDAG CREMATIE. De stoffelijke overschotten van de Maandagavond op Falster ver ongelukte piloten Piotiva en de Jong van de Aero Holland iN.V. werden Woensdag van het zieken huis in NykÖping overgebracht naar het vliegveld Kestrup. Maandag a.s. na aankomst van trein 11.0» te Westerveld zullen zij worden gecremeerd. Kees Broekman weer in Nederland. Woensdagmiddag om circa twee uur stapte de 21-jarige Lierenaar Kees Broekman uit een Dakota van het Scandi navian Airlines System. Hij werd verwelkomd door zijn vader en de heer Taconis van de commissie voor het hard rijden van de K.N.S. Volgende week vertrekt hij naar Davos om deel te nemen aan de Europese kampioen schappen. MEER VIS VERWACHT. Veel haringloggers te Katwijk. Vla.-irdingcn enz. worden thans ge reed gemaakt voor het treilen op verse vis. Men rekent op het vrij geven van de visprijzen met 1 Fe bruari a.s. (Ingezonden mededeling) LAATSTE NIEUWS over de griep-epidemie. Slechts een paar druppels Odol Mondwater behoeden ook U tegen de ergste gevolgen van griep. (Ingezonden Mededelingen). Eén van de drie, naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe. rode banden cn scbralc huid: Purol (balsem)- Hamea (crème) Hamea(gelei).Inpr.van 30-75 ct. gië onderschrijft geheel de op vatting, dat inmenging van de Veiligheidsraad een ernstig pre cedent schept. Sedert de bevrij ding heeft Nederland onver poosd getracht een nieuw be stuur voor Indonesië ten uit voer te brengen, doch steeds werd op verzet gestuit van de republiek, die slechts een klein deel vertegenwoordigt van de Indonesische volksgemeenschap. Ondanks de militaire actie is niets veranderd in de doelstel ling van Nederland: het vor men van de Ver. Staten van Indonesië. „Geelboek" over kardinaal Mindszenty. De Hongaarse regering heeft een geelboek gepubli ceerd over de zaak aangaande Kardinaal Mindszentzy. Het Geelboek telt 100 gina's en bevat o.a. wat weevd wordt de bekentenis van de kardinaal te zijn in eigen handschrift. Mindszenty zou volgens het Geelboek hebben verklaard dat ztJn doel was de vesti ging van een centraal-Euro pese monarchie. Hij meende dat dit slechts mogelijk was. door omverwerping van do Hongaarse Republiek', met bui tenlandse, in de eerste plaats Amerikaanse hulp. Verder wordt een beschrijving gege ven van de beweerde betrek kingen van de kardinaal met de Hongaarse regering in oorlogstijd. Het proces zal zeer spoedig beginnen. Buitenlandse jour nalisten zullen worden toege laten om het proces te ver slaan. Na-inlevering van halve munten. Het ministerie van financiën deelt mede. dat In verband met de vele verzoeken tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen over enige maan den alsnog een laatste gelegenheid tot omwisseling van deze munten zal worden gegeven. Omvangrijk herstelwerk noodzakelijk. Kosten worden op 14.500 geschat. De brand van Mei 1940 heeft gelukkig «let alle*, wat oud en mooi was in Middel burg, verwoest. De prachtige Kuiperspoort met het eeuwen oude Gildehuis bleef onge schonden. Dit gebouw ver keert echter gedeeltelijk in vervallen staat en behoeft dringend restauratie. Hierme de zal thans spoedig een be gin worden gemaukt, wanneer de raad van Middelburg hier voor crediet wil verschaffen. De griep in ons land. - De griep heerst nagenoeg in geheel Nederland in min of meerdere mate. In sommige streken van het Zuiden des lands, waar ook de eerste ge vallen werden geconstateerd, heeft deze ziekte zelfs een epi demisch karakter aangenomen. Vooral in de Zuidoosthoek van Limburg, o.a. Heerlen en om- feving komt influenza veelvul- ig voor. In onze Westelijke, Oostelij ke en centraal gelegen provin cies wordt de griep zeer wisse lend waargenomen. In deze ge. bieden hebben echter vooral de grote steden veel door de griep te lijden. Nergens heeft de griep een kwaadaardig karakter, alhoe wel dikwijls hoge temperaturen worden genoteerd, aldus deelde de directeur van de Volksge zondheid mede. Derde bon voor sinaasappelen. Dank zij de versnelde aanvoer van overzee is het mogelijk een derde bon voor sinaasappelen aan te wijzen. Uiterlijk 29 Jan. moet 't publiek de bonnen 573 en 579 alg. bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Bon 573 algemeen t voor komende op de A-. B. en C-kaar- ten) geeft recht op 500 gram. bon 579 algemeen (voorkomende op de D- en E-kanrtcn) op één kilogram si: lasappeien. De data der schriftelijke eindexamens H.B.S. enz De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft be kend gemaakt, dat het schriftelijk gedeelte van de eind-examens van de Hogere Burgerscholen met 5- jarige cursus zal worden gehou den op 16. 17. 18. 19. 20 en 23 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de openbare middelbare scholen voor meisjes en van de bijzondere middelbare scholen voor meisjes, is vastge steld op 30 en 31 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de Openbare Handelshogescholen cn van de Bijzondere Han telshogeseholen. op 25 27. 30 cn 31 Mei en 1 en 2 Juni. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de openbare en bijzonder.' gymnasia cn bijzondere lycea, zal worden gehouden op 23, 24 en 25 Mei. De oorlogsschadewet. Het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) heeft aan de minister van financiën schrifte lijk de volgende vragen gesteld: Weet de minister, dat onder de door de oorlog getroffenen ern stige teleurstelling heerst ten gevolge van het lang uitblij ven van de wettelijke regeling der vergoeding voor materiële oorlogsschaden? Kan de minister mededelen of de memorie van antwoord naar aanleiding van het door de Tweede Kamer op 22 Juli 1948 vastgestelde voorlopig ver slag over het ontwerp wet op de materiële oorlogsschaden de Kamer thans spoedig zal berei ken en kan de minister daar bij een uiterste datum noemen, waarvoor deze memorie van antwoord zal verschijnen? Indien de vorige vraag on verhoopt niet bevestigend kan worden beantwoord, is de" mi nister dan bereid de redenen voor het zeer langdurig uitbljj- 1 ven van de memorie van ant woord mede te delen. Op verzoek van het gemeen tebestuur hebben de architect de heer M. J. J. van Beve- ren en een vertegenwoordiger van het Rijksbureau voor mo numentenzorg* een onderzoek ingesteld. Zij kwamen tot de conclusie, dat de restauratie werkzaamheden voornamelijk zullen moete# bestaan uit her stel van de kamer van het voormalig kuipersgilde, thans in gebruik bij de vereniging van amateur-kunst schilders „Coloriet". In de Zuid-Westgevei zijn vier grenenhouten kruiskozij nen met planken dichtgespij kerd en zijn stijlen en dor pels enige malen hersteld. Het vijfde kruiskozijn is wegge broken en gedeeltelijk door metselwerk, gedeeltelijk door een oud eikenhouten binnen- deurtje vervangen. Het ligt in de bedoeling vier nieuwe ei kenhouten kruiskozijnen van kleine afmetingen aan te brengen. Het deurtje wordt weggenomen en door metsel werk vervangen. De drie ven sters op de begane grond blij ven gehandhaafd. Het wegge hakte metselwerk ter verbre ding van de poortdoorgang dient hersteld te worden. Zeer diep uithakken en ge heel nieuw voegen zal voor de Zuid-Oostgevel noodzakelijk zijn. Het metselwerk van de trappen moet geheel en de af dekplaatjes gedeeltelijk wor den vernieuwd. Van de later aangebrachte drie vensters zal alleen het onderste gehand haafd blijven, de bovenste zul len, -ter wille van enige ver lichting op zolder, door smalle spleten worden vervangen. De in de 17e eeuw aangebrachte rookkanalen laten niet toe kruiskozijnen in de top te ma ken; buitendaks zullen deze rookkanalen geheel vernieuwd en met natuursteen afgedekt worden. Mede ter wille van het licht uit het Noorden zal het kozijn in de Noord-Oostgevel geen verandering ondergaan. Het metselwerk behoeft hier slechts lichte herstelling. Het metselwerk van trappen en schoorsteen bij de Noord- Westgevel moet worden geres taureerd, evenals de afdek king. Het onbeschoten dak' van rooa-Hollandse pannen is in foede staat en dient te wor_ en aangestreken. Waar nodig zullen de muurplaten, goten en boeiborden hersteld wor den. HET INTERIEUR De stookplaats aan de N. W.-zijde ls zó vervallen, dat algehele afbraak nodig is. De schouw is evenwel onbescha digd. zodat herbouw geen be zwaar oplevert. Anders is dit met de waarschijnlijk' in de 17e eeuw aangebrachte stook plaats aan de Z.O.-ZtJde. Deze is nog slechts fragmentarisch aanwezig. Hoe deze hersteld moet worden, zal nader wor den bezien. De houten vloer moet geheel vernieuwd wor den, de wanden hersteld en met mortel in lichte kleur opnieuw dun beraapt worden. Voor deze restauratie is naar raming 14.500 nodig. Ecu rijkssubsidie van f 8700 werd toegezegd onder voorwaarde dat accoord gegaan wordt mpt de hiervoor gestelde regelen. Inmiddels is ook een Provin cie subsidie aangevraagd. B. en W. stellen de Raad voor een crediet van f 14.500 te verlenen. Dit zal worden ge dekt uit belde subsidies en uit een t.z.t. aan te gane geld lening met een fenlngsduur van maximum 30 jaar. Tien doden bij aanvaring. Ter hoogte van de kust van New ersey is een Ame- kaans kustwachtvaartuig in aanvaring gekomen met een Amerikaanse tankboot. Dc tankboo4- geraakte daarbij in brand. Tien man van het kust vaartuig vonden dc dood en vele anderen werden gewond. Vlassersschool Koewacht wordt gemoderniseerd. De oude Vlas-school te Koe wacht blijkt steeds meer en meer niet aan de eisen des tijds te voldoen. Reeds lang bestaan er plannen om het ge bouw grondig te vernieuwen cn moderner in te richten. Aan de uitvoering hiervan zal in de naaste toekomst begon nen worden. Muzikale rondgang op Zondag. Dinsdag kwam de Raad van Temeuzen in openbare verga dering bijeen. Onder de ingeko men stukken bevond zich een schrijven van G. S., dat nogal wat commentaar uitlokte. Zo als men zich zal herinneren, werd in de vorige vergadering een artikel in de politieverorde ning opgenomen, waarin de mo gelijkheid werd geschapen te Terneuzen op Zondag in het openbaar concerten te kunnen geven. Dit besluit is door de burgemeester, als zijnde in strijd met de Zondagswet, aan de Kroon ter vernietiging voor gedragen. G. S. stelden nu in fenoemd schrijven voor dit ar- ikel maar te herroepen, omdat er inderdaad kans op vernieti ging bestaat. De raad voelde nier echter niets voor en legde door een stemming nogmaals de nadruk op het feit, dat de meerderheid van de Terneuzen- se bevolking niets tegen muziek op Zondag heeft, mits deze wordt gegeven buiten de uren, waarop Kerkdiensten worden gehouden. Sluis te Terneuzen licht beschadigd. Woensdagnamiddag is het ledig van Gent komende Ita liaanse stoomschip Tesco metende ca. 5000 ton dat voor de sluis wilde meren, maar te veel vaart had, de sluismond binnengedreven en in botsing gekomen met de sluisdeur. De aangerichte scha de was ogenschijnlijk gering. Rëeds bleek, dat de sluisdeuren in gebruik kunnen blijven. Er wordt evenwel nog een nader onderzoek ingesteld en hangende dat onderzoek is het schip te Terneuzen blijven lig gen. COMMISSIE TOT BEVORDERING VAN DE VEEFOKKERIJ Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot le den der Provinciale Commissie ter bevordering van de Vee fokkerij in Zeeland de heren J. A. Verhage-Hoste te Schoondijke en M. Kleinepier te Middelburg. Ongeldige textielpunten. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat de bonnen ..Textiel reserve P" „Textiel P vijf punten" der textielkaarten VA 804 niet zullen worden aangewezen en derhalve vernietigd kun nen worden. De bon „textiel R v(jf punten" moet bewaard worden. op verbetering van de ting van de weg Roosendaal—Ber gen op Zoom ten Oosten van Wouw, welke door opvriezen in slechte conditie is geraakt en tot gevaren voor het wegverkeer aan leiding kan geven. North Dutch Aircraft Cy. Naar wij vernemen is per 1 Januari jl. opgericht de „North Dutch Aircraft Company'', ge. vestigd op het vliegveld Eelde. Deze maatschappij wil zich toe leggen op hét verhuren van sportvliegtuigen aan gebrevet teerde sportvliegers, het ma ken van reclamevluchten en op de duur tevens op het repare ren van vliegtuigen. Dezer dagen arriveerde het eerste vliegtuig van de maat schappij op het vliegveld Eelde. Dit toestel is een Piper Cub" sportvliegtuig. Douane'accoord Benelux Zwitserland. Nederland, Eelgië en Luxem burg hebben ean douane-overeen komst met Zwitserland gesloten, zo is te Brussel medegedeeld. De lijst van douane-tarieven, die ver laagd of geconsolideerd zijn op grond van deze overeenkomst, zaJ volgende maand worden gepubli ceerd. EXECUTEUR VAN HEYDRICH OVERLEDEN. Tengevolge van een vlieg tuigongeval is te Bristol over leden de 33-jarige Tsjech Josef Horak, die de Duitsers als de schuldige beschouwden aan de dood van R. Heydrich. waarne. mend rijkscommissaris van Bo- hemen cn Moravië. op grond vaarvan zij de vergeldingsactie op zyn woonplaats Lidice uit voerden. Nylons voor dames Truman. Een Amerikaanse 'textielfir ma heeft besloten mevrouw Truman en haar'dochter Mar garet tijdens de nieuwe vier jarige ambtsperiode van presi dent Truman van Nylonkousen te voorzien. De eerste zending van 52 paar voor elk is aan gekomen. WANORDELIJKHEDEN TE CALCUTTA. Vijf personen werden te Cal cutta gedood en 60 andere waaronder 15 politieagenten ge wond, tijdens botsingen tussen een groot aantal jonge mannen en de politie. Zeeuws-Brabantse Turnkring. De Zeeuws-Brabantse Turn kring zal op 30 Januari verga deren in de Prins van Oranje te Goes. Aan de orde komen ae jaarverslagen cn de bespreking van het werkplan 1949. Als plaats voor de volgende jaar vergadering zal Zierikzee voor gesteld worden. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal aangesloten vereni gingen thans 27 bedraagt. Er zijn 589 herenleden, 712 dames leden, 1085 adspirant-leden en 1404 kleuters. Er is een kleine teruggang van het aantal adspiranten. Afd. Goes middenslands- partij opgericht.' DEELNAME AAN GEMEENTERAADS VERKIEZING. In hotel Centraal te Goes werd Woensdagavond een af deling Goes van dc Midden standspartij opgericht. In het bestuur werden gekozen de he ren A. Vermaire, voorzitter, J. G. Sturm, secretaris en J. Me- rison, penningmeester. Men be sloot bij de aanstaande gemeen teraadsverkiezing met een eigen candidatenlijst uit te ko men. De oprichtingsvergadering werd door tal van Goese mid denstanders bijgewoond. Lesvliegtuig maakt noodlanding. Woensdagvoormiddag is tijdens een oefenvlucht een mi litair lesvliegtuig van het vliegveld Hoogerheidc op het klaverland van de landbouwer J. Blok nabij Rilland gedaald en op de kop in het land ko men te staan. De piloten kwa men met de schrik vrij. Het toestel beliep hier nogal scha de. Woensdagmiddag is het toestel naar zijn basis ver voerd. BENOEMINGEN BIJ DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Ged. Staten van Zeeland heb ben met ingang van 1 Januari 1.949 benoemd bij de Provinci ale Stoombootdiensten tot: ma chinisten J. C. A. Deleij en M. J. Francissen; smid-lasser M. P. Brouwer; goederenklerk J. Leijs; matrozen J. v. Koeverin- ge, A. Wiegmans. F. dc Bruijn, A. C. van Puijvelde en J. P. de Kort. Polderhuls wordt afgebouwd. OVER TWEE JAAR GEREED. Nadat hierop herhaaldelijk was aangedrongen door het bestuur van de Polder Walcheren, is thans van het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting vergun ning ontvangen voor de afbouw van het Polderhuis aan de Groen markt te Middelburg. In 1941 werd een begin gemaakt met de bouw, doch verder dan de fundering kwam men niet, omdat de Duitsers een jaar later alle bouwnijverheid verboden. Na de bevrijding hoopte men het gebouw, waaraan de Polder grote behoefte heeft, af te kunnen bouwen, doch hiervoor werd geen vergunning gegeven, omdat men ln Den Haag de urgentie niet groot genoeg acht te. Inmiddels werden in het oor spronkelijke plan enige wijzigin gen aangebracht, die bezuinigingen betekenden. Momenteel is dc administratie en het kantoor van de Griffier ge huisvest in het kantoorgebouw van de P.Z.E.M., waar ook de bestuurs vergaderingen worden gehouden. De technische dienst is bij en in het Abdijcomplex ondergebracht. Scheepvaart door het kanaal door Z.-Beveland. In het jaar 1948 passeerden het kanaal door Zuid-Beveland in totaal 48.478 schepen met een laad vermogen van 16.514.070 ton. Hier van waren 19.578 schepen ledig niet een laadvermogen van 4.725.998 ton cn 28.900 schepen geladen met een laadvermogen van 11.788.072 ton. In het jaar 1947 waren deze cij fers 42.506 schepen met een laad vermogen van 14.255.448 ton. Hier van waren toen 17.933 schepen le dig met een laadvermogen van 3.966.939 ton en 24.573 schepen ge laden met een laadvermogen van 10.288.509 ton. In 1948 passeerden verder het kanaal 385 coasters (zeeschepen) met 92.863 ton laadvermogen. In 1947 waren dit 240 stuks met 53.461 ton laadvermogen. Tot de Rijn vaart behoorden hiervan 1265 le dige schepen en 3158 geladen sche pen in de richting HnnsweertWe- meldinge. In 1947 waren dit 1115 ledige schepen en 2551 geladen. In de richting Wemeldingc— Hansweert waren dit in 1948 706 ledige schepen cn 3548 geladen schepen. (In 1947 569 ledige en 3419 geladen schépen). In nationaliteiten waren deze schepen als volgt verdeeld: 1948: 34.520 "Nederlandse, 11.090 Belgi sche, 888 Franse, 1753 Zwitserse, 192 Engelse, 10 geallieerden, 2 Deense. 1 Portugees. 17 Luxem burgse, 1 Noors. 2 Finse. 1 Grieks. 1947: 31.461 Nederlandse. 9153 Belgische. 680 Franse. 1345 Zwitser se. 26 Engelse. 2 geallieerden, 1 Deens, 1 Amerikaans, 14 Luxem burgs. 1 Zweeds, 1 Fins, 1 Grieks. RAADSVOORSTELLEN MIDDELBURG. Betere fietsenstalling Meisjes ULO-school. De gemeenteraad van Mid delburg zal Maandagmiddag 24 Januari te 2 uur Ln verga dering bijeenkomen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot bekrach tiging van een ontwerpbesluit voor verhuur van grond op 'l klein-industrieterrein aan de Ned. Heide Maatschappij, die ongeveer 1500 m2 nodig heeft voor opslag van materialen, aangezien het bij haar in ge bruik zijnde terrein aan de Segeerssingel te klein is, on dermeer omdat het tevens ge bruikt wordt door de Hervcr- kavelingscommlssie. De huur wordt voorgesteld voor een termijn van vnf jaar, echter met mogelijkheid van tussen tijdse opzegging met inach'na me van een termijn van drie maanden. De huurprijs be draagt 270.per jaar. De ULO-school voor meis jes wordt momenteel bezocht door 56 leerlingen, die buiten de singels wonen. Er is ech ter een overdekte fietsenberg plaats voor slechts 10 rijwie len. Een eenvoudige bergplaats voor minsten 60 fietsen is ge wenst; dit moet een stalen overdekt rek zijn. dat later ook verplaatst kan worden naar het nieuw te stichten schoolgebouw. B. W. ver zoeken hiervoor een crediet Alleen kippenvoer op exportzegels. Nederland bezit thans ca. 10 millioen kippen, verdeeld over bijna 200.000 pluimveehouders. De hoenders produceren ca. 1600 millioen eieren per jaar. Voor de instandhouding van de hoenderstapel is ca. 500.000 ton voeder nodig, dat voor een groot deel moet worden ge ïmporteerd cn in harde valuta betaald. Daarom is omvang cn uitbreiding van de kippcnstapel ten nauwste verbonden met de exportmogelijkheden van eie ren. In 1948 werden ca. 360 milli oen eieren geëxporteerd, van welke hoeveelheid bijna de helft naar Engeland werd uit gevoerd. Een complicatie vormt de ex portprijs van eieren. Nu dc dis tributie is opgeheven en de in leveringsplicht van eieren wordt opgeheven, zal bij een eventuele exportprijs, die la ger is dan de binnenlandse prijs, geen enkele eierhande- laar geneigd zijn voor .de ex port te leveren. Teneinde toch de voor export nodige hoeveel heid te verkrijgen, zullen z.g. export-zegels worden inge voerd, die recht geven op toe wijzing van voeder. van f 1200.Tevens wordt de raad gevraagd medewer king te verlenen aan de uit breiding van de fietsenrekken by de Chr. Burgerschool aan de Singelstraat. De Z.L.M. heeft verzocht om subsidiëring gedurende vijf jaren in de kosten van haar lagere tuinbouwschool te Ka- pelle. Waar slechts één leer ling uit Middelburg deze school bezoekt, zou slechts 25 per jaar verschuldigd zijn. De raad zal beslissen, of dit verzoek ingewilligd kan worden. RECHTSHERSTEL De arts de heer L. Weyl te Amsterdam heeft gevraagd hsm rechtsherstel te verlenen als gemeentegeneesheer van Middelburg over de periode 15 Mei 1940 t.e.m. 14 Januari 1944. De heer Weyl, die van Joodsen bloede is. legde zijn functie op 15 Mei 1940 neer op grond van te verwachten maatregelen. De minister van Justitie verleende hem reeds rechtsherstel als geneesheer brj het Huis van Bewaring. Voorgesteld wordt thans hem een schadeloosstelling te ver lenen wegens gederfd salaris. De raad zal Maandag de tijdelijke uitkeringsverordening, de verordening op het beheer van de gem. dienst voor de ipaatschappelijke zorg en hef ontwerp-jaarwedderegeling secretarissen vaststellen. WaU dit laatste betreft maken B. en W. enige opmerkingen: het college meent, dat voor de periodieke verhogingen ook diensttijd als secretaris in een andere gemeente in aanmer king dient te worden genomen en dat er een bepaling moet komen, volgens welke de se cretaris bij het bereiken van de 55-jarige leeftijd in het ge not treedt van de maximum- wedde. Men kan zich met de ontwerp-regeling verenigen behoudens deze opmerkingen. De algemene politieverorde ning zal worden aangevuld met een bepaling, waarbij wordt voorkomen, dat ieder een. ook zonder het bezit van een gemeentelijke goedkeu ring, als opkoper kan funge ren cn waarbij een eventueel afgegeven erkenning kan wor den ingetrokken. Marktberichten VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN". Veillnj van 18 Januari 1949. Appels: Zoete appels 62: Goud- reinet 71—78; Golden Delic. 62— 69: Jonathan 5172; Appels fabriek 4761; Kieiperen 69: Groenten: Peen 26; Kroot 4—10; Savoije kool 6.50—19; Rode kool 4—10; Wit te kool 3; Boerekool 3—5; Sprui ten 12—46; Prei 7—8; Witlof 17—29: Veldsla 1141: Schorseneren 29— 31; Andijvie (glas) 75; Bospeen 21 —24. Walcheren. Middelburg Aardbeienteelt heeft toekomst op Walcheren In het Schuttershof te Mid delburg werd door de kring Walcheren van do Nederland se Fruittelersorganisatie ia samenwerking met de Zeeuw se Groententelcrsvereniglng- een voorlichtingsavond over aardbeienteelt gehouden. De voorziter van de kring Walcheren, de heer A. de Ja ger, zeide, dat de aardbeien teelt voor. Walcheren zeer be langrijk kan worden. De Wal- cherse bedrijven zjjn hier ge- schilct voor en economisch gezien is deze teelt aanbeve lenswaardig. De Rökstuinbouw consulent voor Zeeland, ir. W. van Soest, was van me ning, dat er voor Walcheren goede perspectieven in de glas cultuur liggen. Hij uitte de wens, dat de aardbeienteelt zich gezond mag ontwikkelen door opstelling van goede plannen. Nadat een interessante film over de aardbeien teelt was vertoond, vertelde de heer W. J. Robijn hoofdassistent bij de Rjjkstulnbouwvoorlichting- dLenst, iets over de geschiede nis van dc aardbei en over de achteruitgang van de teelt in Zeeland. Aan de vrucht- wisseling is niet voldoende aandacht besteed en ook wer den wel zieke planten verhan deld.. Spreker gaf aan, waar men bij het kweken van aard beien rekening mee moet hou den en verklaarde, dat een betere kwaliteit dc opbrengst per kilo zal doen stijgen. Er volgde een belangwek kende bespreking, waarna ten slotte nog enkele filmpjes werden gedraaid. Aankoop paviljoen te Middelburg voor C.B.T.B. Het college van B. en W. van Middelburg hoeft aan de Raad voorgesteld over te gaan tot aankoop van het voorma lig paviljoen aan het Noord- bolwerk van het bestuur der Godshuizen voor de getaxeerde prijs van 9500. In dit pa viljoen zal zoals bekend de nieuwe landbouwhuishoud- school. die door de C.B.T.B. wordt gesticht, gevestigd wor den. Voordat het Rijk bezwaren maakte togen de vestiging van deze school te Middelburg, waren twee lokalen beschik baar gesteld van het school gebouw aan de Nieuwe haven. Nadat pogingen om deze school in een plattelandsge meente te vestigen, waren mis lukt, heeft de minister toch goedgevonden dat Middelburg plaats van vestiging zou wor den. Het----voormalig. .T.B.C.- paviljoen bleek zeer geschikt te zijn als schoolgebouw. Reeds vóór 1940 wilde het be stuur van de Godshuizen af stand doen van het paviljoen. In de oorlog werd het ge bruikt door de bezetter en daarna werd het dienstbaar gemaakt voor de evacuatie van door de inundatie verdre ven gezinnen. De kosten van aankoop, herstel en verbouw zullen naar raming in totaal 49.500 be dragen, waaronder f 6000 if begrepen voor vastgestelde oorlogsschade. De C.B.T.B. zal een huur betalen, gelijk aan de annuïteit voor een 30-jari- ge lening voor een bedrag van 43.500. De schadeclaim zal aan de gemeente worden over gedragen. In het schoolgebouw wordt op de benedenverdieping het kookonderwijs gegeven. Hier zjjn ook dc droog- en provi siekamers, de eetzaal, de le- rarenkamor en de kamer van het hoofd. Boven zijn onder meer een theorie- en een naaiiokaal. Achter het gebouw is een rijwieibergplaats. Het schoolbestuur kan een voor de school benodigde oppervlak te tuingrond huren. Vlissingen AFSCHEID BIJ ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN In een huishoudelijke ver gadering. welke Vrijdagavond in het Concertgebouw wordt gehouden door de Vlissingse Afdeling van de bond van Ambtenaren, zal afscheid ge nomen worden door de heer heer J. M. van Poelje, secreta ris, die onlangs werd be noemd tot gesalieerd bondsbe- stuurder van dc Ambtenaars- bond. Tevens zal er voorzien worden in de secretaris-vaca ture. Aan de heer M. J. van Poel je, thans employé ten kantore van de Vlissingse Waterlei ding-Maatschappij is Roterdam als standplaats aangewezen. Half Februari zal h(j in func tie treden. Arnemuiden ONGEVAL. Dinsdagmiddag kreeg de tim merman L. de Nooyer te Arne muiden bij het uitbreken van een dcurstcl een brok steen op de rechterbovenarm. Nadat 'dr. van der Moer eerste hulp bad vetleend werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat dp arm gebro ken was. O.- en W._Souburg. UITREIKING BONKAARTEN. Te Oost. cn West Souburg wor den Vrijdag de bonkaarten voor niet-zelfverzorgers uitgereikt aan hen. wier namen beginnen met een van dc letters van U t.m. Z. Meliskerke UITREIKING BONKAARTEN. Te Meliskerke worden Vrijdag de bonkaarten uitgereikt aan alle zelfverzorgers cn niet-zelfverzor gers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2