Aracrika's oogmerk: vlootbases Nederlandse soldaten krijgen goede training P. v. d. fl. en Indonesië Oorlogsgetroffenen zullen een betoging houden Televisie-mogelijkheden voor Zeeland De grote brand te Vlissingen in 1749 TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 JANUARI 1949 Mogendheden rond Indonesië (III) Eigen beveiliging hoofdzaak Nu met federalisten in zee? (Van onze Haagse redacteur) Den HSag, Jan. Wü hebben niet gevochten voor het her stel van koloniale rijken, aldus luidt een slagzin in de Ameri kaanse politiek. Ofschoon het al meer dan honderdvijftig jaar geleden is, dat de Amerikanen zichzelf vrtf vochten van het moederland, voelen zü zich als het erop aankomt, nog wel eens de bevrijde kolonies. Dan komt hun medegevoel met al die nog niet bevrijde kolonies in Azië en Afrika boven en willen zij de helpende hand reiken. Daar steekt een zeker al truïsme in, dat goed bedoeld is. Maar helemaal altruïstisch is het toch ook weer niet. De Verenigde Staten hebben als grote mogendehid hun voor uitgeschoven strategische bases. Zo loopt er een gordel van de Poolgebieden over Hawaii, Mid way, Bonin, Truk, Palan, Sai- pan, Guam en dan verder de Australische gebieden. Verder vooruit liggen Kodiak. de Ale- oeten, Japan en de Philippi ne». Ja, ook de Plulippijnen. Weliswaar hebben de Verenigde Staten met een brewed gebaar de Philippijnen onafhankelijk heid aangeboden, maar zij hou den er altijd nog 63 vloot- en luchtbases in gebruik. Dat geeft wel een eigenaardige kijk op de Amerikaanse opvattingen omtrent de onafhankelijkheid van ex-koloniale gebieden. WAT U.S.A. WILDE. De besprekingen tussen Djoc- ja en Washington nu moeten betrekking hebben gehad op een door de V. S. gegarandeer de onafhankelijkheid van de Indonesische Republiek, die de macht over de gehele Archipel zou krijgen, benevens een flin ke dollarlening met als tegen- voorwaarde de huur voor 99 jaar van vloot en luchtbases, benevens controle over de olie velden. Djocja had daar wei oren naar; het was zelfs bereid heel ver te gaan. Gezien het contract, dat de Amerikaanse handelaar Matthew Fox reeds had gesloten met Djocja: een monopolistische maatschappij voor de gehele in- en uitvoer handel van de Republiek, waar van Amerika 51' pet. der aande len zou krijgen en Djocja 49. Een nieuwe Oost-Indische Com pagnie derhalve: d.w.z. een stap van 150 jaar terug. Het Neder lands bestuur heeft de mono polie afgeschaft op 31 Decem ber 1799! De vloot- en luchtbases zou den moeten aansluiten op die van de Philippijnen en zij zou den van olie voorzien moeten worden uit de Indonesische bronnen. Parallel met deze strategische belangen lopen uiteraard de economische. Amerika heeft grote behoeften aan tin voor de verpakking van voedsel in blik en voor de vervaardiging van petroleumblikken, beide militaire goederen van de eer ste rang. Verder kan het palm olie, rubber, kinine en vezels gebruiken. Heeft wellicht de overweging een rol gespeeld, dat men via de zwakke Repu bliek goedkoper zou kunnen inkopen dan via de altijd nog wat beter georganiseerde Ne derlandse handelsmaatschappij en in de Archipel? De poging van Fox wijst in die richting. ANTI-NEDERLANDS. Bij de openbare behandeling van de jongste actie op Java en Sumatra in de Veiligheidsraad heeft voorts een politiek-psy- chologische factor een rol ge speeld. Er is de V. S. veel aan gelegen op te treden als de vrienden van de gekleurde vol keren met uitzondering dan van de eigen negers en rood huiden teneinde de strategi sche gordels dwars door de Pacific te beveiligen. Men heeft echter over het hoofd gezien, dat een anti-Nederlands optre- In het conservatorium te Moskou werd dezer dagen een aan Stalin opgedragen cantate voor solisten, koor en orkest uitge voerd. den dat men zich vrijelijk kon veroorloven, gezien onze positie als Marshall-land te vens een anti-federaal optreden betekende. Voor de handel in tropische producten is Amerika nu op Batavia aangewezen en voor de vriendschap met de Indonesische volkeren moet men nu de federalisten tege moet komen. NIEUW BESEF? Als het ook in Washington duidelijk zal zijn geworden, dat de meerderheid der Indonesi sche bevolking niet anti-Neder lands is. zal men begrijpen, dat het volhouden van een anti- Nederlandse houding tot het tegendeel zal leiden van het geen men beoogt. Het schijnt, dat dit besef begint door te dringen, al heeft het in de of ficiële verklaringen van de V. S. in de Veiligheidsraad dan nog geen weerklank gevonden. Reeds zijn echter buiten dat lichaam de eerste symptomen van een veranderde houding gesignaleerd. Het getij keert langzaam. (Nadruk verboden) Benelux-havens kregen bijna geen transitoverkeer. Volgens „Het laatste Nieuws zijn de verwachtingen, die gesteld werden in de terugkeer van het Duitse Rijnverkeer naar de Be- neluxhavens, na de overeenkomst met de Brits-Amerikaanse bezet tingszone geenszins in vervulling gegaan. Tijdens de eerste twee maanden dat de overeenkomst van kracht is, werden 65.000 ton goederen over de Beneluxhavens vervoerd, waarvan 16.000 over Antwerpen- en 46.000 over Rotterdam. In de loop van deze periode hebben twee schepen Antwerpen en zeven Rotterdam aangedaan. In bevoeg de kringen verklaard men zich met dit resultaat niet tevreden en spreekt men zelfs van een gemis aan fair-play. De bezettende over heid heeft weliswaar geen enkele verbintenis aangegaan, wat be treft de hoeveelheden, die via de Beneluxhavens zouden worden verzonden, doch in de loop der besprekingen is herhaaldelijk ge wag gemaakt van 5 millioen ton goederen voor het jaarlijks door- voerverkeer. In belanghebbende kringen hield men rekening met een maandcijfer, dat in geen geval lager zou liggen dan 100.000 ton voor elk van de Beneluxhavens en men is van oordeel, dat de over eenkomst weliswaar naar de letter, doch volstrekt niet naar de geest werd uitgevoerd. MAATS CHAPPELIJK JAARBOEKJE 1949. Voor de tweede maal is het Maatschappelijk Jaarboekje ver schenen. een weinig kostbare uit gave, die zeker in een behoefte voorzit. Alle zaken, waarmede ie der mens in het dagelijkse leven te maken krijgt, hebben hierin een plaats gevonden: op duidelijke wij ze staat dat er van aangegeven wat men zeker moet weten. Zo wordt men onder meer ingeleid in de voornaamste kennis van de so ciale verzekeringswetten, de be lastingen, gezinsproblemen, de mi litaire dienst en demobilisatie, de religieuze gemeenschappen de po litie en het verkeer, Uitgave: Vrij Nederland, Amsterdam. Landelijke bijeenkomst in Den Bosch. Ernstige ontevredenheid. De landelijke Federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetrof fenen, heeft aan de besturen van de aangesloten stichtingen een schrijven' gezonden, waar aan wij het volgende ontlenen: „Met uitzondering van enkele individuële gevallen, heeft het jaar 1948 de oorlogsgetroffenen diepe teleurstelling gebracht In het begin van dit jaar had een ieder de stellige overtuiging dat 1948 de lang verwachte wet op de materiële oorlogsschaden, in welke vorm ook, het levenslicht zou aanschouwen. Deze veron derstelling was te meer gewet tigd, aangezien op 23 Januari 1948 het ontwerp van wet be treffende deze materie was aan geboden. Na eindeloos wachten, de nood van duizenden oorlogs gedupeerden had reeds toen zijn hoogtepunt bereikt, ver scheen na rond 6 maan den pas het voorlopig verslag. Nu zou toch wel de „memorie van antwoord" niet lang op zich laten wachten. IJdele hoop. 1948 heeft ons vaarwel gezegd, zonder aan hen die het gelag voor de bevrijding van ons dierbaar Nederland hebben moeten betalen, enige bevredi ging te schenken". „De onrust en wanhoop groeit met de dag. Het geduld is ten einde. Wij zullen Overheid en Geen Sowjet-bemiddeling in China. De Sowj et-Russische regering heeft een eerder in deze maand door China ingediend verzoek, namelijk, dat de Sowjet-Unie als bemiddelaarster zou optre den bij vredesonderhandelingen tussen Tsjang Kai Sjek en de Chinese communisten, van de hand gewezen. In de duinen bij IJmuiden nadert de nieuwe semaphore haar voltooiing. Op het nieuwe gebouwtje van de kustwacht is een stelling in aanbouw, waaraan een lichtinstallatie zal worden aangebracht, die de waterstanden zal aangeven. Tussen vuur toren en kustwacht komt een lampenopstelling, die de schepen SJ*» toegangen tot de haven wijst. De vuurtoren zelf Ujft als geleldelicht dienst doen. Het geheel zal over ongeveer een jaar gereed zijn. volksvertegenwoordiging laten zien, dat de oorlogsgetroffenen niet zijn ingeslapen". NAAR DEN BOSCH. Dit moet op ondubbelzinnige wijze worden gedemonstreerd. Besloten is daarvoor een groot congres te organiseren in 's- Hertogenbosch. Tot zover deze brief. Het bestuur van de „Ver. West Zw.-Vlaanderen" heeft in middels reeds besloten aan dit congres deel te nemen en het liefst met een zeer groot aantal leden. De reiskosten zullen geheel voor rekening van de vereni ging worden genomen, opdat dit geen beletsel zal zijn. Zodra de datum bekend zal zijn, zullen nadere mededelin gen volgen. Vlas cellulosefabriek in België. Volgens de „Gazet van Ant werpen" worden op het ogen blik besprekingen gevoerd tus sen vertegenwoordigers der Bel gische papier- en rayonindus trie over de bouw van een fa briek voor de bereiding van vlascellulose in de Leiestreek. De Leiestreek produceert jaarlijks gemiddeld 300.000 ton vlasstro, die door middel van een nieuw procédé in de ont worpen fabriek zou kunnen worden verwerkt tot cellulose- garens voor de spinnerijen, als mede tot sigaretten- en bank- biljettenpapier. België is voor de vervaardiging van deze pro ducten thans afhankelijk van invoer van houtpulp. Kathedraalschatten van Straatsburg naar Delft. In het Prinsenhof te Delft, zal dit jaar een tentoonstelling worden georganiseerd van de Kathedraalschatten te Straats burg. De volledige originele beeldgroepen zullen naar Delft worden overgebracht. Ook een wereldberoemde gouden schrijn zal te Delft te bewonderen zijn. Deze schrijn bevattende de gebeenten van de heiligen Ger- vasius en Protatius is Straatsburgs goudsmidswerk en één der meest gewaardeerde heiligdommen van het aarts bisdom Freiburg im Breisgau. Dit is ook de eerste maal. dat dezé schrijn in Nederland zal worden tentoongesteld. Voor vervoer en bewaking van al de ze kunstschatten worden thans allerlei mogelijkheden overwo gen. Wij geven hierbij een foto van een der bekendste beelden. Zij zijn bijna allen van de hand van een geheimzinnige Neder lander, Nicolaes Gerhaert van Leyden genaamd, die in het midden der 15e eeuw uit ons land is getrokken en wien men ter versiering van de Kathe draal te Sraatsburg zeer be langrijke en omvangrijke op drachten heeft gegeven. Van hem is in eigen land geen werk bekend. Merkwaardig is het dat er bijna 500 jaar over heen moesten gaan voor zijn artistieke prestaties voor de eerste maal hier te lande kon den worden bezichtigd. I De kolenprodudie in ons land. In de maand December be- Iroeg de totale productie van Ie Nederlandse kolenmijnen )31.900 ton, waarvan 661.600 ton oor binnenlands gebruik was jestemd. Er werd m December ngevoerd 311.500 ton. zodat er n totaal in ons land 973.100 ton .verd gebruikt. In November vas dit 918.800 ton. De gemid delde maandproductie in ton nen bedroeg in 1948 919.000 ton ■'in 1947 842.000 ton en in 1938 i. 124.000 ton). BEROEP OP WEGGEBRUI KERS By het hoofdbestuur van de bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren zyn klachten bin nengekomen over zekere be stuurders van auto's en rijwie len die zich niet ontzien om honden, die hun uitwerpselen deponeren op de rijweg, langs of nabij het trottoir, aan te rijden. De burgemeester van Amsterdam deed daarom bij het uitreiken van de honden belastingpenningen een circu laire uitreiken, dragende het opschrift: „Laat Uw hond niet verwenst worden' en waarin om bovenvermelde redenen werd aangedrongen, de hond te leren zijn behoefte langs de wegkant op het trottoir te doen. Laat iedere bestuurder ln deze medewerken om de die ren te ontzien en niet moed willig aan of over te rijden en zo het levend eigendom van zijn medemens te respec teren De toestand in Tapanuli. Uit Si Borongh Borong (Tapa nuli) meldt de Dienst voor Le- gercontacten, dat zich aldaar spontaan een honderdtal vrij willigers heeft aangemeld voor het vormen van een Stads wacht. Na de bezetting hebben Lasjkars in de stad brand ge sticht, waardoor 218 mensen dakloos werden. Hierna sloeg de bevolking, die aanvankelijk tegenover de Nederlandse troe pen een nogal afzijdige houding had aangenomen, als éen blad aan een boom om. vooral toen bleek, dat de Nederlandse troe pen alles deden om de brand te beperken en de bevolking te helpen. De Harsikamp als oorlogsterrein. Regelmatige oefeningen. (Van onze spec, verslaggever) Harskamp. Januari Een zaam en triest ligt Harskamp in een kille regen. Het water druipt met koude tikken van de dennen, de sparren en de berken op de doorweekte grond. De mulle zandwegge tjes tonen diepe sporen van zware vrachtauto's en van de j-upsbanden van de carriers, die hier dagelijks overheen trekken. De Harskamp is het strijd toneel. Wanneer we in gezel schap van de commandant van het Infanterie Schiet kamp. overste v. d. Linden en majoor Van Einden, com mandant van het Instructie Bataillou tweede Depót Infan terie uit Arnhem, aan de rand van het eigenlijke schietter- rein komen, liggen verspreid in de heide achter haastig op geworpen walletjes en geca moufleerd door omgehakte bomen troepjes soldaten, die met hun geweren en hun lich te mitrailleurs een verre schaapskooi, een verschansing van een denkbeeldige vijand onder vuur nemen. Zij schie ten met scherp. Een andere troep soldaten maakt een om trekkende beweging en enke le carriers voeren meer jon- 's Lands magazijn, hei Prinsenhof en de Oostkerk gingen verloren De kerk werd herbouwd Vorige week was het twee honderd jaar geleden, dat Vlis singen door een grote brand werd geteisterd. Men was er destijds nogal diep van onder de indruk, maar als we zo eens nagaan wat Vlissingen in de loop van de eeuwen al te ver duren heeft gehad, dan zou er op het ogenblik weinig reden zijn om juist die ramp van Januari 1749 uit te kiezen voor een korte historische beschou wing. ware het niet. dat bij die brand het Prinsenhof verloren ging, dat herinnerde aan de band tussen Vlissingen en Oran je. Dat Prinsenhof werd te Vlissingen gebouwd voor Prins Willem van Oranje, die aan de stad bepaalde pri vileges had toegekend in weerwil van de bezwaren, Republiek moet als autonome eenheid hersteld worden. De resolutie-Vos. De tweede resolutie-Vos c.s., welke door het buitengewoon congres van de P.v.d.A. werd aangenomen met 1388 tegen 1324 en 88 blanco, luidt als volgt: Het congres constateert, dat na het inzetten en voorlopig af sluiten van de geconcentreerde militaire actie en na de eerste discussie in de Veiligheidsraad, de regering staat voor nieuwe beslissingen inzake de in Indo nesië te volgen weg. Constateert verder, dat de argwaan t.a.v. de Nederlandse bedoelingen, zowel in de Indonesische als in de in ternationale wereld door het militair optreden zeer is ver groot, van oordeel, dat een snelle en consequente liquidatie van de koloniale verhoudingen, Zijn niet gunstig. Nederland is 'n tikkeltje achter met de televisie-ont vangst. Landen als de Ver enigde Staten zijn ons een stuk voor. Het behoeft daar om geen verwondering te wekken, dat er in Zeeland nog geen televisie-amateurs zijn. Maar toch is er al een Zeeuw, die aan de televisie- proeven meedoet. Dat is Jan Melis van Vlissin gen. Hij was in zijn jeugd al een hevig radio-enthousiast en verblufte destijds zijn mede scholieren door als eerste een radio op zijn fiets te monteren. Jan Melis heeft de Zeeuwse klei van zijn schoenen geschrapt en is naar Eindhoven getogen, waar hij als radiotechnicus werkt en dat verklaart, hoe hij de eerste Zeeuw kon worden, die een televisie-ontvang-appa- raat bezit. Toen hij kort geleden in Vlissingen vertoefde hebben wij een praatje met hem gemaakt. Ja, zo vertelde hij, ik heb zelf een televisie-ontvanger in elkaar gezet. „Het is en blijft, althans .voorlopig, een dure liefhebbe rij". Er zullen 'natuurlijk wel mensen zijn die zich een tele visie-ontvanger aanschaffen, maar de meesten zullen zich wel bij hun radiootje houden". „En wat denkt u van de mo gelijkheden van een televisie zender in Zeeland?" vroegen wij hem. „Nee, zover zal het de eerste jaren wel niet komen", antwoordde de heer Melis, „ten eerste zullen Holland en Utrecht wel eerder aan de beurt ko men omdat er in steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht natuurlijk grotere vraag bestaat naar ont vangers dan in Zeeland, en ten tweede is de ligging van Zee land niet bijzonder gunstig. Als er n.l. in Zeeland televisie-uit zendingen verzorgd zouden wor den zou hiervoor een aparte te levisiezender in Zeeland ge bouwd moeten worden. De best geschikte plaats zou dan Goes zijn omdat van daar uit heel Zeeland te bestrijken is. Misschien zou een zender in Bergen op Zoom ook Zeeland kunnen bestrijken". Tot zover de heer Melis, die dus nog geen grote ontwikke ling van de televisie voor Zee land verwacht. daarom nog meer geboden is dan voor het inzetten van de actie, van oordeel, dat hiertoe mede kunnen dienen: le Herstel van de volledige bewegingsvrijheid van de repu blikeinse leiders en het voeren van hernieuwd overleg met de ze; 2e Herstel van de republiek als autonome eenheid; 3e Overdracht van bevoegd heden aan een in te stellen fe derale regering; 4e Opbouw van een militair federaal orgaan, zodanig dat de Nederlandse militaire macht kan worden teruggetrokken; 5e Oprichting van de Verenig de Staten van Indonesië als souvereine mogendheid na zo spoedig mogelijk, zo nodig on der internationale controle, te houden verkiezingen; 6e Geregeld, bewust gezocht, overleg met de Commissie van Goede Diensten en met de in ternationale bij de ontwikkeling in Indonesië mede betrokken staten. Spreekt de hoop uit, dat de reis van de minister-president voor de verwezenlijking van deze doeleinden vruchtbaar mo ge zijn, en verwacht van par tijbestuur en kamerfractie, dat zij de politieke verwerkelijking van deze doeleinden krachtig zullen bevorderen. welke een andere Zeeuwse stad tegen die privileges in bracht. De Vlissingers betuigden hun dank aan de Prins door hem een fraaie woonstede aan te bieden. Het was een sierlijk ge bouw, dat de Vlissingers, die zo snel het Spaanse juk hadden afgeschud, alle eer aandeed. Wat de brand betreft, die onstond op 14 Januari in 's lands zeemagazijn aan de Pot- lekaai en in verband met de grote brandbaarheid van het daar opgeslagen materiaal en de betrekkelijk geringe blusmidde len, laaiden de vlammen al spoedig hoog op. De felle Zuid westenwind joeg vonken en brandende stukken zeildoek over de belendende percelen, die pok in brand geraakten. Een stuk brandend zeildoek woei tegen de toren van de Oostkerk en ook dat bouwwerk raakte in brand. Het vuur deelde zich zo snel aan de kerk mede, dat men ter nauwernood tijd had enige wa penschilden en de preekstoel te redden, aldus vertelt H. P. Winkelman in zijn „Geschied kundige plaatsbeschrijving van Vlissingen". In het jaar 1752 besloot de Raad de kerk weer te herstel len. De muren werden gedeel telijk afgebroken en het ge bouw kreeg daarna ongeveer dezelfde vorm als de oorspron kelijke kerk. Lang heeft het niet gestaan, want in 1808 nam de Franse marine het in bezit voor magazijn en 1809 werd het door de Engelsen in brand geschoten. Alleen de vier muren bleven staan. In het jaar 1812 heeft men de muren opnieuw opgetrokken en het gebouw weer als magazijn ingericht. Wanneer we weten hoe het in 1749 met de blusmiddelen ge steld was dan behoeft de grote omvang van de brand geen verwondering te wekken. Er is namelijk een verordening be waard van 1746, waarin voor schriften voor het blussen van branden worden gegeven en waaruit blijkt, dat er slechts twee brandspuiten waren. Een ervan stond naast het stadhuis en een naast de Franse kerk. In 1766 was er een derde spuit aanwezig, die men naast de Oostkerk had geplaatst. De capaciteit van de spuiten was uiteraard heel beperkt. Eerst in de 19e eeuw werd het aantal brandspuiten tot 4 uit gebreid. De televisie-zender van PHILIPS TE EINDHOVEN Geen invoerrechten meer voor reliel'goedëren. Voortaan zullen geen in voerrechten worden geheven by binnenkomst in Neder land van rellefgoederen. Bo vendien zullen de verzenders in Amerika van zulke goe deren tegen zeer gereduceer de vrachtprijzen kunnen ver sturen. Om voor deze facili teiten in aanberking te ko men moeten deze goederen zendingen een relief-karak- ter hebben, zij mogen geen luxe 'goederen zoals sigaret ten of alcoholhoudende dran ken bevatten. De overeenkomst, die tot stand kwam na een nota- wisseling tussen minister Stikker en de Amerikaanse ambassadeur dr. Baruch is vooral van groot belang voor instellingen als het Rode Kruis, de Stichting '40'45 enz. gens aan, die langs de bos rand het doei van de zijkant ijrachtsn tc benaderen. Van daar namen zij ook de vijand onder vuur. Verderop blijken nog enige sterke, mitrailleursnesten de vijandelijke troepen te be schermen. Met enige welge richte acht centimeter granaten worden zij onschade lijk gemaakt. Rookpatroncn suizen door de lucht en even later is het vijandelijke doel achter een rookgordijn ver dwenen. dat is het ogenblik waarop de Nederlandse sol daten voorwaarts snellen, om de vijand te overmeesteren en de weg te banen voor de troepen, die achter hen komen en die in hun opmars ge9tuit worden. Het ls- alles precies echt. Hier worden de jongen geoe fend voor een taak, die zij. na wij vurig hopen, nimmer zullen behoeven te vervullen, Zij krijgen hier een grondige opleiding in allerlei schiet oefeningen. Binnenkort trekt de troe.p, die thans met zoveel animo aan het werk is naar Indone sië. Daar zullen zij het geleer- niet nodig hebben. Doch dat neemt niet weg, dat zjj klaar gemaakt worden voor een vol ledige ooiiogstaak. Want zo goed als de Engelse, de Fran se de Belgische de Ameri- wkaanse en oak de Oost-Euro- pese soldaten volledig geoe fend worden, dienen de Ne derlanders een volledige trai ning te ondergaan. INFANTERIE Geregeld komen allerlei on derdelen van de infanterie en ook wel van de cavelerie hier een week oefenen en na anderhalve maand of twee maanden nog eens een week, omdat in hun eigen garnizoen daarvoor in de regel de gele genheid ontbreekt. Zij houden er schoolschietoefeningen. in dividuele gevechtsoefeningen, voorbereidende gezamenlijke gevechtesschietoefeningen en tenslotte gezamelijke gevechts oefeningen. De soldaten moe ten niet alleen zelf goed le ren schieten, doch zij dienen ook aan het vuren in de troep te wennen en de commandan ten moeten leren bij dat schieten de troep geheel in de hand te houden en het vuur daarnaar te richten, waar de grootste gevaren dreigen. De Harskamp, een terrein, dat ongeveer 20 a25 km2 groot is, leent zich er uitste kend toe. Er zijn verscheidene schietterreinen afgebakend Steeds wordt naar het midden toe geschoten, waar de scher pe patronen een vrije uitloop hebben. Per week komt er een bat- taillon van 700 a 800 man, die er allen goed gelegerd en ge voed worden en die tevens twee ontspanningsavonden krijgen, zodat het nuttige met het aangename verenigd wordt. Wij kregen daar gele genheid een oefening van de manschapen bij te wonen en te bekijken, welk een prachti ge gelegenheid op de Veluwse heide bestaat om de soldaten flink te trainen. Het terrein is nog wel niet ingericht, zo als men dat wenst de Duit sers hadden het volledig leeg geroofd doch langzamer hand komt er weer tekening in een commissie gaat na. hoe de outillage in overeenstem ming met de nieuwste opvat tingen, zal moeten zijn. De Nederlandse soldaten krijgen tegenwoordig een an dere opleiding dan vroeger. Dat bleek ons ook weer ln de Harskamp. Zij worden gewend aan de oorlogsomstandigheden, zodat zij, wanneer zij ooit echt in een stirijd geworpen zouden moeten worden. met meer succes en met een groter leans op zelfbehoud hun werk zullen kunnen verrichten. Nieuws in een Noledop De dirigent van het Re- sidentsieorkest, Frits Schuur man, is benoemd tot vaste dirigent van het Stedelijk or kest van Johannesburg. De heer Schuurman deelde het A.N.P. echter mede, dat h\j noge geen enkele verbintenis heeft afgesloten. Te Utrecht werd Zater dag het vijftig jarig bestaan gevierd van de vereniging voor waterleidingsbelangen. Aanwezig was o.a. de direc teur-generaal van de volksge zondheid, dr. C. v. d. Berg. Prof dr. Jan Smit hield een voordracht over „Ons drink water en wij". De goudontgdnners van Suriname produceerden in 1948 129.927 gram tegen 128.398 in 1947. In December bedroeg de productie 17.884 gram, tegen 3.199 gram in December 1947. ditmaal haar jaarlijkse landelijke congres te Apeldoorn houden en wel van 14 t/m 17 Juni a.s. Te Moskou is als première een documentaire film over Leoin gedraaid, die voor een deel tijdens zyn leven (1870—1924) werd opge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5