NIEUWS UIT ZEELAND De Diesels voor Zeeland Koos Vorrink maakt het goed De terugkeer van de Zeeland Zeeuwse Almanak GRIEP Groei van de Vakcentrales. Franse zaaioesters voor Zeeland WALCHEREN Scheuring in het Wereldvakverbond. Geen gevaar voor verlamming. Koos Vorrink had in het zie kenhuis te Nykjöbing een be trekkelijk rustige nacht. Dinsdagmiddag arriveerden enige Nederlandse deskundigen te Hesnaes. waar zij tezamen met Deense deskundigen het wrak der daar verongelukte Cessna-machine der Aero Hol land N.V. onderzochten. Het schijnt, aldus het Deense persbureau Ritzau. dat het toe stel een verkeerde koers heeft gevlogen, hetgeen vermoedelijk aan de krachtige wind te wij ten is geweest. Het is niet on mogelijk. dat de radioinstallatie ook niet gefunctionneerd heeft. Het toestel is. naar men ver moedt, tamelijk ver over de Oostzee gevlogen, van het land afgaande. De sporen in het bos aangetroffen wijzen er op. dat de bestuurder het bos heeft op gemerkt en dat hij heeft ge tracht er boven uit te komen. Voor zover bekend zijn de mo toren in orde geweest. Men heeft de heer Vorrink nog geen vragen kunnen stellen, maar. afgaande op enige mededelin gen, die hij aan dokters heeft gedaan, is hij zich niet van ge vaar of richtingverandering be wust geweest. Tezamen met de Nederlandse deskundigen kwamen Dinsdag middag ook verscheidene fami lieleden van de heer Vorrink in Kopenhagen aan. Zij vertrok ken per autobus naar het eiland Falster. BEZOEK. De Nederlandse gezant, zo vernemen wij verder, heeft de heer Vorrink een bezoek ge bracht. Er 'is dc veronderstelling ge opperd. dat het vliegtuig niet voldoende benzine bij zich had. Men gaf ons echter de verzeke ring, dat het toestel voldoende reserve-benzine meevoerde. Ook was het uitgerust met de mo dernste navigatiemiddelen. Het had bijvoorbeeld een volledig stel blindvliegapparaten aan boord. ZEER BEVREDIGEND. Tegen middernacht had het A.N.P. nog een kort telefonisch onderhoud met het ziekenhuis in .Nykjobing, waar de heer Koos Vorrink wordt verpleegd. Een der geneesheren deelde mede. dat de toestand van de heer Vorrink vrijwel onveran derd is. De patiënt is zeen rus» tig en heeft weinig koorts. Men heeft thans de verwonding, die de heer Vorrink aan de rug heeft opgelopen, aan een nader onderzoek onderworpen, waar bij Is komen vast te. staan, dat weliswaar een of meer wervels zijn beschadigd, dat echter de wervelkolom geen noemens waardige kneuzingen heeft op gelopen en het ruggemerg niet is aangetast. Br bestaat geen gevaar voor verlamming. De toestand van de heer Vor rink noemde de Deense genees heer zeer bevredigend. Van de opgelopen arm. en beenfractu ren worden na genezing geen schadelijke gevolgen voor de heer Vorrink verwacht. Taak van dr. Drees vrijwel geëindigd. Spoedig uit Batavia terug. Zoals gemeld, zal minister Drees spoedig naar Nederland terugkeren. Van gezaghebbende zijde werd hieïomtrent aan Aneta verklaard, dat de taak van dr. Drees in Indonesië vrij wel is geëindigd en dat, in ver band met een ongesteldheid, die zich de laatste tijd heeft ontwikkeld, zijn spoedig ver trek waarschijnlijk is. De invloed van muziek Twee geneesheren te Londen hebben proe ven genomen,. inzake de uitwerking' van mu ziek op geesteszieken. De resultaten van dit onderzoek' zyn gepubli ceerd in het Engelse medisohe tijdschrift „Lancet." Gedurende enige maanden hebben de artsen een veertiental patiënten elke week 'n uur lang gramofoonpla- ten voorgespeeld. De jnoderne dansmu ziek had weinig uit werking op de patiën ten. De traditionele mu ziek en de volksliede ren brachten hen in 'n vriendelijke en onge dwongen stemming. Impressionistische, muziek wekte de be langstelling bij de meer eenzelvige patiënten, maar had geen bijzon dere therapeutische waarde. Ernstige contemporai- re muziek, zoals die van Strawlnsky, Bar- tok en Varese, was soms krachtig genoeg om .bij patiënten, lijden de aan schizophrenic, verdrongen onbewuste krachten tot bewustzijn te brengen. De compositie dei- klassieke muziek gaf de patiënten een ge voel van veiligheid. De romantische stijK bracht een gevoel van bevrijding teweeg. Verrader van zijn eigen vader. De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Herto- genbosch eiste levenslange ge vangenisstraf tegen dc 28-jarige F. van Erp te Amsterdam, die gedurende de bezetting hand- langersdiensten verleende aan de S.D. Hij speelde 24 Neder landers in handen van de Duit sers. Hij verried zelfs zijn fa milie aan de S.D. Tot laatstge noemd verraad kwam hij door invloed van zijn vrouw, die hem aanspoorde, behalve haar zwagers en schoonzusters, ook haar vader en stiefmoeder, die illegaal werk verrichtten, aan de S.D. over te leveren. Zijn vrouw wilde op die manier wraak nemen op haar familie met wie zij in onmin leefde. De stiefmoeder is niet uit Duit se gevangenschap teruggekeerd. Van E. deed dit alles onder het mom van illegaal werker. ZES JAAR. Als ge nu vandaag niet tevre den zijt en meent reden tot kla gen te hebben, denk dan even terug aan zes jaar geleden. ly onze straten dreunden de Duitse soldatenlaarzen De be zetter zwaaide zijn+knoei. On noemelijk veel Joden waren weggevoerd en t oeggemoord. Als er 's nachts een auto in de buurt stopte en je had ook maar iets met het verzet te maken, sprong je, wakker schrikkend, uit je bed en klom over het balkon naar de buren. De inva sie was nog ver. De toekomst scheen zonder uitzicht Toen werd daar uit Canada de geboorte gemeld van het kinine prinsenkind Margriet. Het u-as een lichtstraal, een vleug nieuwe hoop, die alle el lende éven deed verneten. Wat ivaren de eerste clandestiene foto's snel in Nederland! En hoe gingen ze van hand tot hand! Zes jaar geleden. De dingen zijn nu zó veel beter dan toen. Het is iets om aan te denken, op een verjaardag van Prinses Margriet. (Ingezonden mededeling) Met n ..MIINHARDrjE" icachet) spoedig weer opgeknapt Doos 30ct Twee telegrammen. Zowel de Kamer van Koop handel voor Zeeland als de Stichting Nieuw» Walcheren hebben inzake de terugkeer van dc Zeeland telegrammen ge richt tot de fractievoorzitters der Tweede Kamer. Het telegram der Kamer van Koophandel luidt als volgt: In kringen Zeeuwse bedrijfs leven heerst ernstige ongerust» heid met betrekking tot het geen minister Spitzen gezegd heeft in Memorie van Ant woord omtrent afvaarthaven der Stoomv. Mij. Zeeland. Onze Kamer dringt bij uw fractie sterk aan op dit punt diligent te blijven en aan te dringen op 'maatregelen, welke ei' toe zouden kunnen leiden, dat naast de economische be langen der betrokken maat schappij ook de algemene Zeeuwse belangen worden ge- Ingezonden mededeling) (_Dag In Alleen E.V.C. achteruit. (Van onze Haagse redactenr) Den Haag. Januari. Sinds het begin van het vorige jaar is het aantal leden va:i de vakverenigingen weer aan merkelijk gestegen. Op 1 Ja nuari 1948 telde het N.V.V., de grootste Vakcentrale hier te lande, 330.900 leden en aan het begin van het vierde kwartaal van dat jaar. dus op 1 October 1948. blflkens een publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek 360.000 leden. Ook de Ned. Kalh. Arbei dersbeweging ging vooruit en groeide in genoemd tu'dvak* van 251.500 tot 264.800 leden. Het aantal leden van het Chr. Nat. Vakverbond nam toe van 131.600 tot 143.800 leden. Alleen de Eenheidsvakcen trale ging in ledental achter uit. Op 1 Januari 1948 waren er 176.900 arbeiders in geor ganiseerd en oo 1 October 1948: 166.200. Weer uien en rode kool naar België. (Van onze Haagse redacteur) Op grond van de bepalin gen van het Landbouwprotocol van 9 Mei 1947 heeft België geruime tyd de import van Nederlandse uien verboden en de invoa.* van rode kool uit Nederland belemmerd. Op 2 December 1948 vestigde dc Stichting van dc Landbouw de aandacht van de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening op deze onbevredigde situatie. Naar we vernemen, zjjn de belemmeringen thans wegge nomen. zodat weer aanzien lijke hoeveelheden van deze producten naar België konden worden geëxporteerd. Gesneuveld in Indonesië- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Marine: mar. 1. z. m. G. H. Pietenbroek. Aalstwaal- re (N. Br.): Mar. 2 C. van Nieuw- kerk, 's-Gravenhage; Tijd. corp. mar. z.rn. L. Molenaar. Maassluis: Mar. 2 z.m. P. M. Poelen, afkom stig uit Nijmegen; mar. 3 z.m. C. de Voogd. 's-Gravenzande; Mar. 2 z.m. a. van der Velden. Vlaardin- gen: overleden t.g.v. oorlogsver wondingen op 17 Januari 1949 mar. 2. J. Beirna. Bovenkarspel (N.H.). Koninklijke Landmacht: sold. M. Baks. Nederhemert; 2e It. W. R. G. Henncman. Alkmaar: lc It. B. M. van de Mortel, uit Tilburg: wacht meester L. P. W. A. v. Vccnendaal, Rotterdam: Huzaar le kl. J, Vree ken. Rijswijk (Z. H.h Korp. F. J. P. Walschot. 's-Gravenhage; Sold, lc kl. J. M. v. Weerdenburg, Am sterdam-Oost; Sold. C. A. van Zwicten, Ter Aar (Z. H.). diend. Onze Kamer zou zich zeer wel kunnen verenigen met een toezegging van regeringszijde, dat terugkeer van de Zeeland geleldelnk. over zekere termij nen verdeeld, zou geschieden. Het telegram van Nieuw Walcheren luidt: Stichting Nieuw Walcheren Middelburg gelet op omstan digheden waardoor Stoomvaart Maatschappij Zeeland na be vrijding dienst van Vlissingen niet kon hervatten, verontrust door mededelingen Minister van Verkeer en Waterstaat met betrekking tot terugkeer naar aloude thuishaven Vlis singen. ziet in volgen van door Minister uitgestippelde gedrags lijn zonder dat met gewestely- lce belangen en historische aan spraken wordt rekening gehou den, nieuwe belemmeringen voor herwinnen van vooroor logse positie van geschonden Walcheren cn verzoekt Uw fractie ernstig overleg met Mi nister, strekkende tot tenuit voerlegging, desnodig in etap pes, van besluit Minister Vos dat terugkeer naar Vlissingen van de Maatschappij Zeeland inhield Fout op kaart misleidde Parmentier niet. GETUIGENIS VAN' KAPITEIN MALONIN. Dinsdag werd tijdens het voort gezette onderzoek naar de oorza ken van de ramo met de „Nijme gen" kapitein Malouin, leider der afd. vliegoperaties van de K.L.M. gevraagd o£ hij van mening was dat met het oog op de verandering in het weer een speciaal weerbe richt naar het vliegtuig had moe ten worden gezonden. Kapitein Malouinbeaamde dit. Het toenemen van de bewolking had het uitzenden van oen spe ciaal bericht gerechtvaardigd. In antwoord op dc vraag van Leslie: „Zou U een weinig onge rust zijn geweest, indien u een zlchtlanding had moeten uitvoeren op startbaan 26, terwijl de hoogte van het wolkendek 96. meter be droeg?". verklaarde kapitein Ma louin: „Indien ik dat geweten had. zou er geen poging om op start baan 26 te landen zijn gedaan". Malouin verklaarde, dat het geen twijfel leed. dat Parmentier een redelijk goede kennis had van het gebied van Prestwick. Hij verwierp het denkbeeld, dat de fout op de kaart het ongeluk tot gevolg had. Parmentier had ter vermeerdering van zijn ken nis van het gebied van Prestwick nog een aantal aanvullende Ins tructies gelezen. Hij zou nooit de fout gemaakt hebben op een hoog te van 45 voet te rekenen, terwijl de werkelijke hoogte van hot be treffende punt op de kaart 450 voet was. Bevin liet zich niet uit over Palestina. Minister Bevin heeft zich in het Lagerhuis niet willen uitlaten over de jongste Brit se maatregelen in het Mid den-Oosten. Hij verklaarde dat de onderhandelingen voort gang vinden en da t derhalve in dit stadium ongewenst is verklaringen af te leggen. Engeland en de Ver. Staten zouden echter alles in het werk stellen een vreedza me oplossing te bewerkstelli gen. Bevin deelde dit clc La gerhuisleden mee naar aan leiding van een vraag van Churchill. Op een vraag van een ander lid zeide Bevin niets te voe len voor een spoedige erken ning van Israël. Etr zyn voor beelden. dat een vroegtijdige erkenning tot moeilijke situa ties aanleiding heeft gegeven. In middels heeft de wnd. bemiddelaar voor Palestina, dr. Bunche. om ontheffing van zyn functie verzochr. Don derdag zal de verzoenings commissie van de V. N. haar werk beginnen- cn onder deze omstandigheden acht dr. Bun che zijn taak geëindigd. Op het Soendaplein te Haar lem werd de 72-jarige C. J. M„ bij h't oversteken achter 'n stilstaan de autobus - om, overreden door een uit de tegenovergestelde rich ting komende vrachtwagen. De man is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Eén der meest bekende Ne derlandse experts op het gebied van radar, de kapitein ter zee van technische dienst. Frederik Busse- maker, hoofd van de afdeling clee- tro-techniek bij het ministerie van marine is op 51-jarige leeftijd overleden. COMMISSIE VERZORGT AANKOOP. Verwarming van de oesterputten? De Commissie uit de leden van de Vereniging tot Bevordering van het Oestcrbedrflf te Yerse- ke. is Zaterdag j.l. naar Frankrijk vertrokken, om al daar een flink kwantum zaai oesters aan te kopen. O.a. is hierbij aanwezig dr Korringa, bioloog van het Rijksinstituut voor Visser(jonderzoek. Aan vankelijk was men van mening, dat alleen een klein percentage zware zaaioesters (40/50 kg.) zou kunnen worden bemach tigd. Volgens de laatste be richten zou evenwel het groot ste gedeelte der aan te kopen oesters uit zware zaaioesters kunnen bestaan. Dit geeft voor de kwekers dit voordeel, dat zij Üie vóór de winter reeds kunnen ver kopen. Oestertjes van 20/25 k.g. moet men voor een groot deel hier laten overwinteren, met alle risico's van vorst daaraan verbonden. Toch hebben sommige kwe kers ook belangstelling voor kleine oesters (15/20 kg). Men spreekt reeds van verwar- mingsinstallaties, die door sommigen in de toekomst zou den worden aangelegd om de oesterputten vorstvrij te hou den, teneinde daarin de voor vorst zo gevoelige Franse oes tertjes te tfoen overwinteren. Dat aan de aanleg van een dergelijke installatie kapitalen verbonden zijn, behoeft geen betoog De grote vraag is, of een dergelijke werkwijze ren derend zou kunnen zyn. Moge lijk schuilt hierin een gevaar voor de Zeeuwse pannenleg- gers, die hun product dan misschien minder vlot zouden kunnen verkopen. Indien ech ter voor goede Zeeuwse zaai- BOKSEN Schneyders kampioen van Nederland. Dinsdagavond heeft de Neder landse kampioen bantamgewicht Theo Nolten in Den Haag zijn titel verloren aan de uitdager Hannes Schneyders uit Amsterdam. Het was een puntcnoverwinning. De weltergcwlcht Glel de Roode, behaalde een puntenoverwinning op de Fransman le Mentec. oesters en bakken kan worden gezorgd, hetgeen gezien de voorlopige resultaten met be trekking tot de schelpziektebe- strljding, wel mag worden ver wacht. zullen de oesterkwe kers zich toch eerst nog wel even bedenken, alvorens zich aan een dergelijk experiment te wagen. Een en ander toont evenwel aan, dat de Zeeuwse kwekers en handelaars niet stil zitten en een flinke dosis acti viteit ontplooien. Tandtechnicus was fout. Voor de Dordtse Kamer van het Bijz. Gerechtshof stond te recht J. M. Holm, tandtechni cus te Zierikzee. Hij had in Strijen, Puttershock, Oud-Beier land en omgeving tussen Maart en Sept. 1944 deel uitgemaakt van de landwacht en was be hulpzaam geweest bij het op sporen van onderduikers, wa pens en radiotoestellen. De off. fiscaal eiste 8 jaar gevangenis straf. De uitspraak was 7 jaar met aftrek. Voor het Zeehospitium. Het Bestuur van de Con- coursbond Zuid Beveland had op 17 Juli 1948 een postduiven- vlucht georganiseerd van Bor deaux, onder de naam van Zon- neveldvlucht. Zoals de maan al doet denken kwam de op brengst van deze vlucht ten goede van het Zeehospitium Zonneveld, het bekende kinder sanatorium te Oostkapelle. Maandag jl. werd het bestuur van de Concoursbond Zuid-Be veland, vergezeld van de heer M. Vogelaar, burgemeester van Kruiningen, door de voorzitter van Zonneveld, een der leden van het bestuur en de directri ce, in het zeehospitium ont vangen. De voorzitter van de concoursbond, dc heer J. Tim merman, en de heer J. van Langevelde, de secretaris van de bond, overhandigden aan de voorzitter van Zonneveld een belangrijk geldsbedrag met do verheugende mededeling, dat nog een tweede afrekening zou volgen. De heer Massee dankte de organisatoren vooc hun royale gift en voor het initia tief dat tot dit prachtige re sultaat heeft geleid. Baby verbrand in de wieg. Doordat een stoomapparaat te dicht bij de wieg stond, raakte deze Dinsdagmiddag bij de familie Bakker aan de Hooge Zoom te Haamstede in brand. De baby van vier maanden kreeg zeer ernstige brandwonden en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Noordgouwe overleden. Benoemingen bij de Arrondissementsrechtbank Benoemd zijn tot rechter- plaatsvervanger in de arrondis- sements-rechtbank te Middel burg mz\ W. Nieuwenhuijsen, advocaat en procureur te Zie rikzee en raadsheer in het bij zonder gerechtshof te 's-Graven hage, en mr. J. J. Snoep, agent van het agentschap van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel (Herstelbank) te Middelburg. Reparatiewerkplaats voor de S.M. „Zeeland" Naar wij vernemen heeft de Stoomvaartmaatschappij Zeeland plannen in bewerking voor de bouw van een reparatiewerkplaats aan de eerste binnenhaven te Vlis singen. waar een terrein daarvoor beschikbaar is. Uittrede van Westerse groepering. Arthur Deakin, voorzitter van liet Wereldverbond van Vakver enigingen, heeft te Parijs mede gedeeld, dat de vertegenwoor digers van. de Westerse demo cratieën hadden besloten, „dat er geen andere mogelijkheid was dan de verbintenis met het W.V.V. te beëindigen". Deakin zei dit na een besloten zitting van het bestuur van het W.V.V., die de gehele dag had geduurd en waarop een Brits voorstel was besproken om het werk van de organisatie voor een jaar te staken. De officiële afscheiding van de Britse,.Amerikaanse en Ne derlandse vakbonden zal niet vóór vandaag plaats vinden. Deakin cn ook James Carey, secretaris-penningmeester van de Amerikaanse vakbond C.I.O., verklaarden afzonderlijk tegen over verslaggevers: „Ons be- sulit staat vast". 73.795 pond gewonnen In voetbalpool. Kenneth Herbert, een 37-ja- rige opnemer van gasmeters te Bristol, heeft 73.795 pond ster ling gewonnen in een voetbal pool. Herbert, vader van vijf kin deren, is Dinsdag per vliegtuig naar Londen gegaan om zijn prijs in ontvangst te nemen. Vlissingen Prachtige bouwfilm van de „Willem Ruys". In de Scheldehalheeft gis teravond voor personeel van de Kon. Mij. „De Schelde", de bouwfilm van de „Willem Ruys" gedraaid. En aangezien deze film pas zeer onlangs is gereedgekomen en nog slechts in zeer beperkte kring een enkele maai vertoond is, kon men in zekere zin spreken van een première, waarvan Vlissingen, dc stad waarin Nederlands jongste zeekas teel gebouwd werd, de eer genoot haar te mogen beleven. En het was niet alleen een eer, maar ook een genoegen, want deze 450 meter lange geluidsfilm (16 mm) geeft een indrukwekkend beeld van het machtige werk, dat op de Vlissingse werf tot stand werd gebracht. Mén ziet de tekenaars over hun borden gebogen aan de arbeid, de eer ste materialen aanvoeren en daarna het .schip op de hel lingverrijzen: plaat c voor. 'plaat, nagel na nagel, tot ein delijk, op die gedenkwaardige eerste Juli 1947, de .,214" nu „Willem Ruys" gedoopt, sta tig van de helling gleed. En dan de bouw van de machines, de inrichting en afwerking, het vertrek' uit Vlissingen en de technische proefvaart ln het Kanaal met als filmisch hoogtepunt het varen van de „gemeten myl" voor de ngel- se kust. Vooral dit gedeelte is in beeld en geluid bijzon der suggestief opgenomen. Deze Willem Ruys-film, wel ke ook vanavond nog twee maal voor het Scheldeperso- neel wordt vertoond, mag wer kelijk bijzonder goed geslaagd heten. HAVENDORP'S BELANG. De zang- cn toneelvereniging „Uitspanning door Inspanning" te Souburg, heeft op uitnodi ging van de buurtvereniging Havendorp's Belang een uit voering gegeven in de ontspan ningsbarak van het Havendorp. Twee toneelstukjes werden op gevoerd. „De Aardschok" en „Harten is troef''. Er werden ook enkele zang nummers uitgevoerd De avond werd besloten met een gezellig bal. De bezoekers waren en thousiast over het gebodene. MUZIKALE RONDGANG. Onder auspiciën van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen" maakt de Harmonie St. Caecilia van avond te'r gelegenheid van de zesde verjaardag van Prinses Margriet, een muzikale rond gang door de stad. Vertrek van de Stenen Beer om 8 uur. DE KINDERPOSTZEGELS Dc verkoop van de kinder postzegels te Vlissingen heeft ln totaal opgebracht 2901.16 waarvan aan het kind ten goede komt f 1020,83. Er werd voor een bedrag van 192.31 aan briefkaarten ver kocht. Het Comité in Den Haag zond een dankbetuiging aan de Vlissingse dames, die de verkoop in Vlissingen ter. hand namen. Koudekerke GEMEENTERAAD VERGADERDE. De gemeenteraad van Kou dekerke.; kwam Maandagmid dag onder leiding van bur gemeester J. L. Dregmans. bijeen. In zijn nieuwjaarsrede wees de burgemeester op de teleurstellende internationale toestand. Hij gaf een over zicht van hetgeen in en door de gemeente gedurende het afgelopen jaar werd verricht en bood zijn beste wensen aan de raadsleden aan. De heer Jasperse antwoord de namens de raad. Aan de heer J. P. Roose werd eervol ontslag verleend als gemeente-architect. De leden -van de commissie tot wwing van schoolverzuim werden herbenoemd. De raad stond credieten toe voor drie gevallen van woningsplitsing en verbetering. De raad stelde de vergoe ding! ingevolge de L.O.-wet voor de jaren 1943 -1947 de finitief vast. Besloten werd tot overname van de weder opbouwwerkzaamheden. Nadat enkele kleinere voorstellen waren aangenomen, bracht de heer Ovaa de verbete ring van de Zuidbeekse weg, en de heer Flipse de repa ratie van opgebroken stra ten ter sprake. De burge meester verstrekte daarover inlichtingen. O.- en W.'Souburg. UITREIKING BONKAARTEN. Te Oost- en West-Souburg worden Donderdag de bonkaar ten voor niet-zelfverzorgers uitgereikt aan hen, wier namen beginnen met een van de let ters van Q t.m. T. EXTRA BRANDSTOFFFN Aan de bewoners van vroe ger geïnundeerde woningen Le Souburg zullen extra brandstoffen toegewezen wor den. Teneinde hiervoor in aanmerking te komen dlene men zich te vervoegen bu reau Woningdienst. alwaar naam en brandstoffenhande- laar opgegeven moeten wor den. Aagiekerke UITREIKING BONKAARTEN. Te Aagtekerke worden Don derdag de bonkaarten uitge reikt aan alle zelfverzorgers en hiet-zelfverzorgcrs. Domburg UITVOERING ZANGVERENIGING Vrijdagavond gaf d-c ge mengde zangvereniging „Vol harding leidt tot het doel" te Domburg haar jaarlijkse openbare uitvoering in het ca fé „Tramzicht". Dc voorzitter de heer Joh. Geldof, maakte in zijn openingswoord bekend, dat de dirigent, dc heer H. J. Adriaansen te Middelburg op deze avond voor dc laatste maal de leiding had. Hij dank te hem voor zijn aangename en voortreffelijke lessen gedu rende 29 jaren en bood me vrouw Adriaansen bloemen aan. Eerstdaags zullen de le den nog in besloten bijeen komst afscheid van hun di recteur nemen. De heer Gel dof dankte ook de heer Joz- Carlier, die op 40 jaren -lang een toegewijd lid ls geweest en'nu zyn lidmaatschap gaat beëindigen. Vervolgens sprak hij de hoop uit, dat vele jonge krachten het koor zullen lvo- men aanvullen. Ook de kas vraagt om versterking. Men zong daarna een 12-tal liederen waarna enige leden een vrolijk komediestuk in 3 bedrijven opvoerden, getiteld: „De Stier" uit»- Califomië. Tot opvolger' van de hoor Adriaansen is benoemd de heer Jan Hekhuis, organist te Vrouwenpolder. Serooskerke LANOBOUWVERENIGING Dc landbouwvereniging Se rooskerke (W.), afdeling Z. L.M. vergaderde deze week in café Westdorp onder vopr_ zitterschap van de heer P. de Buck. De heer J. v. -d. Put te werd als betuurslid herko zen. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld sprak mr. Schlingemann over het Marshall-plan. de Bene lux en de Nederlandse land bouw. Er volgde een geani meerde bespreking. Zullen stoppen in Middelburg, Goes en Kruiningen öf Roosendaal. Treinstellen moeten elke avond naar Utrecht terugkeren Zoals bekend zullen dc Ne derlandse Spoorwegen bij het in werking treden van de a.s. zomerdienstregeling die- seltreinen laten rijden op de lijnen naa*- het Noorden en naar Zeeland. Hoe deze treinen precies zullen rijden en waar ze zul len stoppen, is nog steeds in studie. Er doen zich namelijk verschillende moeilijkheden voor, welke haar oorsprong vinden in het feit, dat de diesel-treinstellen steeds 's avonds moeten terugkeren naar Utrecht voor de dage lijkse revisie. Om drie of vier „slagen" per dag te kunnen maken, zullen de stoptijden op de stations en ook het aantal stations, waar gestopt zal worden, zoveel mogelijk moe ten worden beperkt. Waar schijnlijk zal de stoptijd slechts één minuut kunnen bedragen, in verband waarme de overwogen wordt op sommi ge stations alleen gelegenheid te geven voor het uitstappen van reizigers uit de richting van, en hét instappen van rei zigers in de richting naar het centrum van het land. Dit zal bijv. voor Assen het geval moeten zyn. De treinen naar het Noorden zouden ook niet in Meppel, Hoogeveen en Bellen stoppen. Voor dê lijn naar Zeeland ligt het in- de bedoeling de diesels waarschijnlijk driemaal daags tussen Utrecht en Vlis singen te laten heen en weer rijden- met als stopplaatsen Middelburg, Goes, Bergen op Zoom en Rotterdam en bo vendien Kruiningen óf Roo sendaal. Béide zou niet moge lijk ziin. De afstand Vlissm- gen-Utrecht zou in ruim 2Vs uur komen worden afgelegd, Vlissin gen-Rotterdam binnen de twee uiir. Aangezien alle diesels 's avonds naar Utrecht moeten terugkeren. zal de eerste „snelle" trein uit Zee land wei niet voor half negen 's morgens kunnen vertrek ken. De gewone treinen, welke om de twee uur rijden, zullen waarschijnlijk gehandhaafd blyven. Aan de eindpunten behoeft het oponthoud natuurlijk ook niet lang te zyn, aangezien de dieseltreinstellen niet om- gerangeerd behoeven te wor den, maar direct kunnen ver trekken. FILMS VAN DE WEEK Film over Gauguin. „Madame et son flirt" met An- drex. Glscte Pascal en Robert Dliéry, regie: Jean do Marqnenat. Een vrolijke Franse film. licht als een zeepbel, maar ook even snel uiteengespat, waarin enkele gemakkelijk in het gehoor liggen de. vlotte melodietjes de preten tieloze handeling onderbreken. Gi- sete Pascal speelt voor de mada me, waar alles om 'draait, (Luxor, Vlissingen). „Gevangenen van het verleden" (Random Harvest) met Greed Gar- son en Walter Pidgeon; regie: Mer- vyn Le Roy. De geraffineerde vakkundige verfilming van James Hitton's be roemde boek. waarin het duo uit „Mrs. Miniver" zeer knap spel geeft tc genieten, heeft reeds in Middelburg en Goes volle zalen veroorzaakt en zal dit, zeker in Vlissingen ook doen. (Alhambra). „De gtote hartstocht' (The moon and sixpence) met George Sanders en Herbert Marshall; regie: Albert Lewin. Op zijn eigen virtuoze wijze ver telt Somerset Maughem iri „The moon and sixpence" over het le ven van een Londense burgerman, Charles Strickland, die plotseling alles over boord werpt om te gaan schilderen. Het is bekend, dat dit ih feite de levensgeschiedenis is van Gauquin. Van dit meeslepen de verhaal is een goede speelfilm gemaakt, die alle eer bewijst aan de schrijver. (Electro, Middelburg) Clubkampioenschap dammen. Het eerste tiental van de Mid delburgs» Damclub heeft Maan dagavond het clubkampioenschap van Zeeland behaald, door ook de laatste wedstrijd van de competitie tegen Vlissingen te winnen. De gedetailleerde uitslag van die wed strijd luidt: Vlissingen I Middelburg I. C. K. Kaan—J. L, Strooband Jr. 1—1; W. Cüsouw—W. Lente 0—2; L. Goedbloed—M. F. de Jonge 0— 2: Jac. Eoogaard—W. Boogaard 0 2; L. LabniyèreJ. Strooband Sr. 0—2; C. Francke—B. F. Mon- tenari 1—1: G. van de Voorde—C. P. de Vos 11: G. LuwenaM. C. Deurloo 2—0; O. HellingaP. de Ruyter 0—2; P. van Belzen—J. Bliek 2—0. Zodat Middelburg won met 13 —7. Middelburg heeft de titel dit jaar ongeslagen behaald. Alleen tegen Yerseke moest met een ge lijk spel genoegen genomen wor den. De Goesc Damclub volgt Middelburg op de voet, mét één punt achterstand. De Middelburgse damclub zal nu Zeeland vertegenwoordigen in de wedstrijden om het clubkam pioenschap van Nederland tegen de kampioenen van de provincies Noord-Brabant. Limburg en waar schijnlijk Zuid-Holland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2