PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT 15 jaar geëist tegen Schreieder „Het legervanvonPaulus is pure fantasie" D£ BILT Behandeling van begroting van wederopbouwbegonnen Mr. Lasonder heefi andere opvatting dan mr. Zaaier Herarrestatie had geen politieke achtergrond .J Baron van der Feltz pleit voor Vlissingen Stichting gedupeerde grondgebruikers VOORSPELT 192e Jaargang' - No. 14 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn. Pl.verv. \V Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week: 1 3.9C p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSlNGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: la ct. per i nm. Minimum p. advertentie f2.50 Ingez. mededelingen <)ubbe) tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedero regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. eVlissingen- Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 e Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 De voormalige Kriminaldirektor Joseph Schreieder heeft niet lang van zijn vryheid kunnen genieten. Korte tijd na zijn in- vrijheidsstelling door de procureur-fiscaal in Den Haag, werd hy weer in arrest gesteld op een aanklacht van de procu reur-fiscaal van het Byz. Gerechtshof te Leeuwarden. Talloze malen is deze Schreieder reeds als de zich alles herinneren de getuige opgetreden voor gerechtshoven. Hij, de regisseur van het Englandspiel, was een altijd zeer beleefd en onderda nig man. Dinsdagmorgen was hij echter niet als getuige, doch als verdachte gedagvaard voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, gepresideerd door mr. J. Wedeven, om verant woording af te leggen voor wat in de tenlastelegging wordt genoemd: „Lidmaatschap van een misdadige organisatie, de S. D., en zijn met het Landoorlogsreglement strijdige bevel tot het doen fusileren van 14 Nederlanders." HET DRAMA VAN DRONRIJP Het gebeurde in April 1945. De illegaliteit, stoutmoedig geworden door de zegevierende opmars der geallieerden, had in de omgeving van Dronrijp bij Leeuwarden aan slagen gepleegd op een verkeers- brug en een spoorweg. Schreieder dacht dit verzet door harde maat regelen te kunnen breken en ge lastte zijn ondergeschikte, W. A. Albrecht, chef van de Aussen- dienststelle te Leeuwarden, als re presaille 14 Nederlanders te fusil leren. Deze mensen waren reeds vóór de aanslagen bij Dronrijp in Duitse gevangenschap en hadden er dus niet aan deel genomen. 11 April 1945 werd Schreieders be vel uitgevoerd. Slechts één van de veertien, de heer G. de Jong te Leeuwarden, ontkwam aan de dood. VEEL BELANGSTELLING. De kleïi.e rechtszaal van het pa leis van justitie te Groningen was vol belangstellenden, toen de 44- jarige Schreieder in zijn bruinge- verfde battle dress, zelfbewust de zaal binnenstapte. Een tolk had hij niet nodig: hij verstond Neder lands. Aan de hand van de getui genverhoren werd het gebeurde rond de 11e April 19^j> gerecon strueerd.. De Duitse officier, die het executie-peloton commandeer de, verklaarde van Albrecht ge hoord te hebben, dat het execu tie-bevel van de bevelhebber der Sicherheitsdienst gekomen was. Een heel andere lezing werd door „Kriminal-Kommissar" Al brecht gegeven. In de morgen van de 11e April kreeg hij van Thomson, S.D.-chef te Groningen, het hevel de exe cutie van 14 Nederlanders uit te voeren. Tegenover de verbalisant lieeft Albrecht echter verklaard, dat Schreieder het bevel tot de executie gegeven zou hebben. Deze wonderlijke tegenstrijdig heid vond het Hof zonderling voor eer man, die beweerde het zo nauw met de waarheid te nemen. Albrecht had echter zijn antwoord gereed. Dat hij de naam van Schreieder genoemd had, kwam door de slechte behandeling, die hij tijdens zijn detentie had onder vonden. Het uitvoerige verhaal, dat hij aan een P.R.A.-rechercheur heeft gedaan en waarin Schreieder de hoofdrol speelde, werd thans geheel door hem herroepen. Even later verklaarde hij zich accoord met een verklaring van een andere Duitse officier. Haase, dat het landverraad was, wanneer de ene Duitser tegen de andere Duitser getuigde. Hij weigerde dan ook om op verzoek van de verdediger mr. Klazinga. nogmaals, te verklaren, dat niet Schreieder, doch Thomson het bevel lot. de executie had gegeven. Na dit verhoor, dat in de zaal veel beroering verwekte, schorste de president de zitting. „EEN CORRECT MENS". De publieke belangstelling voor de middagzitting was zeer groot. Als eerste getuige werd de in Gro ningen zeer beruchte „KTiminal- Sekretaer" Lehnhoff gehoord. In voile glorie, nog gesierd met zijn distinctieven, klaagde deze om vangrijke Duitser bver „de merk waardige verhoren, die hij in de zaak Schreieder had ondergaan". Hij beweerde, dat, indien Schreie der het bevel tot executies gege ven zou hebben, hij er van ge weten zou hebben. Haase vertelde, dat Schreieder aueen spionnagezaken onder zich nad. Met repressailles had ver dachte nooit iets te maken ge had. Dr. W". Harster, „General-Leut- nant der Polizei" was de eerste getuige a décharge. „Een correct mens" noemde hij Schreieder. Toen hij de zaal verliet, klopte hij achreieder vriendschappelijk op de schouder. Schreieder werd daarna door de president ondervraagd. Ook de procureur-fiscaal onderwierp ver dachte aan een kruisverhoor, achreieder kreeg bij hem geen ge legenheid lang uit te weiden, maar moest met ja of neen ant woorden. Hij gaf toe van Haren Geen Nazifilms i Wenen. De Geallieerden hebben te Wenen twee,films ver boden, die een Nationaal- Socialistisch karakter droegen, te weten: „Herfstmanoeuvres" en „De Koning van Califor- nië". Hoewel deze rolprenten reeds in 1947 verboden werden, is men te Wenen met de vertoning er van doorgegaan. uit telefonisch contact met Al brecht gehad te hebben. Na het verhoor was het woord aan de procureur-fiscaal, mr. Las onder. Voordat hij inging op de aan Schreieder ten laste gelegde misdrijven schetste hij de voorge schiedenis van deze strafzaak. Be gin Juni 1948 werd Schreieder in vrijheid gesteld. Enkele weken la ter werd hij opnieuw gearresteerd. Zowel de invrijheidstelling als de herarrestatie, wierpen veel stof op en ontlokten aan menigeen cri- tiek en commentaar. Mr. Lasonder verklaarde, dat de- in vrijheidstel ling en vooral het gunstige testi monium, dat Schreieder daarbij van zijn ambtgenoot te 's-Graven- hage had meegekregen grote ver bazing en verontwaardiging had verwekt bij de illegaliteit. Hij be streed de mening als zou de her arrestatie van Schreieder wijzen op gebrek aan samenwerking tus sen de verscheidene procureurs fiscaal. In het geval Schreieder is, aldus mr. Lasonder, overleg ge pleegd tussen Den Haag en Leeuwarden. Mr. Lasonder verzekerde met nadruk, dat noch de in vrijheid stelling van Schreieder noch zijn herarrestatie gebeurd zijn uit over wegingen van politieke aard. HET REQUISITOIR. Na deze j/erklaring ging de pro cureur-fiscaal in op de door hem aan Schreieder ten laste gelegde misdaden. Hij achtte het bewijs geleverd, dat Schreieder deel had uitge maakt van enige misdadige orga nisaties, de S.D. en de Sipo. Dat deze organisaties misdadig waren, was reeds vastgesteld door het in ternationale militaire gerechtshof te Neurenberg. Het deel uitmaken van deze organisaties was, aldus de procureur-fiscaal, ook volgens de Nederlandse wet strafbaar. Een sententie van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, dat tot 'n tegenover gestelde conclusie is ge komen, verwierp hij. De procureur-fiscaal besprak het gunstig getuigschrift, dat zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage over Schreieder had uitgebracht en ver klaarde diens mening in het geheel niet te delen. Hij was ervan over tuigd, dat Schreieder schuldig was aan de moord op de dertien Ne derlanders te Dronrijp en aan nog andere oorlogsmisdaden, welke thans nog bij her\ in onderzoek zijn. Mr. Lasonder meende, dat de eerste verklaring van Albrecht volgens welke verdachte het be vel tot de executie gegeven had, in overeenstemming was met de waarheid. Deze verklaring vormde wel een bewijs, doch was naar zijn mening toch onvoldoende, om tot een veroordeling le komen. Rekening houdende met de ern stige gevolgen van het executie- bevel, doch ook met het feit, dat Schreieder in andere gevallen Ne derlanders van de dood gered heeft, vroeg mr. Lasonder tenslotte Schreieder te veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaren. Met dit requisitoir was Schreie der's raadsman, mr. Klazinga, uit Den Haag, het in het geheel niet eens. Hij beschreef verdachte als iemand, die zich alleen met de contra-spionnage had bezig gehou den en al waren de gevolgen van zijn activiteit voor de Nederlan ders dan nog zo onaangenaam, strafbaar waren zijn handelingen niet. Men kan een S.D.-er alleen dan vervolgen, aldus de verdedi ger, wanneer deze zijn functie op een met het oorlogsreglement strijdbare wijze heeft vervuld. Dat Schreieder schuldig zou ziin aan de executie te Dronrijp achtte hij ln het geheel niet bewezen. Schreieder, die er tijdens het requisitoir had bij gezeten, als ging de zaak hem in het geheel niet aan, werd weer wat bedrijviger toen hem het laatste woord gege ven werd. Nogmaals verklaarde hij volkomen onschuldig le zijn aan het gebeurde in Dronrijp en hij sprak de verwachting uit, dat het Hof rekening zou houden met zijn logische antecedenten. De uitspraak werd bepaald op 31 Januari a.s., des morgens om 10 uur. Aldus veriklaart Theodor Plievier in Amsterdam Schrijver van de roman „Stalingrad". De schrijver van de be faamde roman „Stalingrad", Theodor Plievier, vertoeft enkele dagen in ons land en heeft Dinsdag op een pers conferentie in Amsterdam voorzichtig en weloverwo gen geantwoord op vragen van journalisten. Plievier vertelde hoe zijn boek het meest gelezen boek is, dat sdert 1945 in Duitsland werd gedrukt. Hij vervaardigde het in Russische opdracht, maar het is nimmer in het Russisch vertaald. De auteur zeide, dat naar zijn mening het geestelijke niveau van de Duitse jeugd aanmerkelijk hoger ligt dan na 1918. Er is veel interesse, ook in politieke vraagstukken, al hoewel de animo om zich bij een partij aan te sluiten gering is. Het gesprek kwam natuurlijk ook op de „Paulus-armee", aan gezien de schrijver, dank zij zijn opdracht in de gelegenheid was het werk van het comité „Vrij Duitsland" in Rusland van nabij mede te maken. Volgens zijn mededelingen be rusten de geruchten omtrent het bestaan van een „Paulus-armee" in de Oostelijke zóne van Duits land, welke hij kort geleden verliet, op pure fantasie. Het comité „Vrij Duitsland" was voortgekomen uit het zes- Kauwgom verried inbreker. Kauwgom is een Amsterdam se inbreker noodlottig gewor den. Het was de Bussumse re cherche nl. opgevallen, dat bij enige inbraken, welke vorige week in Naarden en Bussum werden gepleegd, telkens stuk jes kauwgom werden gevonden, terwijl ook een jas werd aange troffen, waarin nog een paar pakjes van dit lekkernij zaten. In de zak zat een gaatje. Vast gesteld werd, dat het kauwgom uit een consumptietentje in het Bussumse sportpark was gesto len en zo kon de politie een 22-jarige Amsterdammer arres teren, die ten slotte bekende aan verschillende inbraken schuldig te zijn. Een mededader is nog voortvluchtig, terwijl een heler eveneens gearresteerd kon worden. de leger, omdat de officieren en manschappen van dit leger na de nederlaag bij Stalingrad de overtuiging hadden, dat de oorlog verloren was en het dus zaak was zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de ge vechten, opdat Duitsland niet tot chaos zou vervallen. Een zuiver nationalistisch streven dus, dat zijn doel trachtte te bereiken door het maken van propaganda in het Duitse leger door middel van luidsprekers aan het front, radiouitzendingen en uit vliegtuigen afgeworpen vlugschriften. „Mogelijk zo zeide Plievier heeft dit co mité politieke aspiraties gehad, doch het is enkele weken na de beëindiging van de oorlog opge heven. Dat figuren, die in dat comité een rol hebben gespeeld, thans leidende functies vervul len in Oost-Duitsland vindt zijn oorzaak zo vervolgde hij in het feit, dat zij in Rusland bij de Russische autoriteiten een zekere mate van vertrou wen hebben verworven". Intocht van Truman wordt luisterrijk. Men verwacht dat de plech tigheden op 20 Januari a.s. ter gelegenheid van het ingaan van Trumans nieuwe ambtspe riode ongewoon luisterrijk zul len zijn. Vermoedelijk zal met de 100.000 dollar, die het Con gres voor dit doel heeft toege wezen enkel een klein gedeel te van de onkosten kunnen worden gedekt. Met een triomf tocht zonder weerga zal de Amerikaanse hoofdstad de even sensationele als onverwachte overwinning van Truman vie ren. Na de plechtigheid, tijdens welke president Truman zal be ëdigd worden, zullen in de ge hele stad de feestelijkheden beginnen. In een open wagen zal de president dan een défilé van 50.000 personen openen. Ieder der 48 staten zal een bloemenwagen zenden. Protest tegen slechte wegen in België. De Belgische Touring Club heeft bij de hoge raad voor tourisme een regeringsin stantie in een open brief ge protesteerd tegen de slechte wegen in België. In dit schrij ven wordt verklaard dat de automobilisten jaarlijks 5 mil liard francs aan belasting beta len, doch de wegen niëttemin 100 jaar ten achter zijn bij die der naburige landen. De Tou ring Club stelt in het licht, dat het slechte wegennet in België buitenlandse automobilisten er van weerhoudt een bezoek aan het land te brengen en zij dringt er by de regering op aan hierin ter wille van het vreem delingenverkeer verandering te brengen. Steeds meer stakers in de Amsterdamse haven. Opnieuw hebben zich ruim 150 arbeiders van de samenwer kende havenbedrijven bij de stakers in de Amsterdamse ha ven gevoegd. Het aantal stakers breidt zich steeds uit met groe pen havenarbeiders, die met enig werk gereed komen en naar de objecten gedirigeerd worden, waar begin vorige week ca. zestig vaste arbeiders het werk hebben neergelegd. Dit werk wordt besmet geacht. Totaal ongeveer 750 van de 4000 havenarbeiders zijn op het ogenblik in staking. Via Mauritius naar Batavia Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat Nederland aan Groot Brittannië officieel toestemming heeft gevraagd, om voor. de luchtverbinding met Indonesië voor wat de burgerluchtvaart betreft, gebruik te mogen ma ken van de luchthaven op het eiland Mauritius. Het Foreign Office zou hot verzoek in be handeling hebben. Kappie en de Vliegende Hollander. De reis van Kappic naar de Zuidpool is weer voorbij. Vandaag plaatsen wij de laatste aflevering van dit ver haal om dan direct morgen met een nieuw te starten: die avontu ren van Kappie en de Vliegende Hollander. Deze avonturen zijn niet minder spannend dan alle vorige, welke Kappie en de Maat be leefden en men zal er dan ook zonder enige twijfel weer veel genoe gen aan beleven. De Aziatische en Afrikaanse'kolonies in Londen hebben Zon dag een meeting in Hyde Park gehouden om te protesteren tegen de Nederlandse politiek in Indonesië. Een adres, waarin dit protest was vervat, zou aan de Nederlandse Ambassade worden aangeboden, doch de politie verbood deze optocht. Mr. Penner Brockway, vice-voorzitter van het „Congres der Volke ren tegen het Imperialisme" dat de meeting organiseerde, spreekt de vergadering toe. Tweede Kamer Meer woningen Schelde-arbeiders gevraagd. Dinsdag heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling v.an de begroting van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting. Als laatste spreker in de middagzitting wees de heer van der Feltz (C.H.) in de loop van zijn betoog in het bijzonder op de moeilijkheden voor Vlissingse arbeiders, die bij „de Schelde" komen werken. Deze spreker juichte ove rigens decentralisatie toe om dat daardoar het provincie- eigene meer tot zijn recht zal komen. Hij achtte het echter een ramp voor de getroffen gebieden, dat de minister op het standpunt staat, dat met de absolute woningnood gere kend moet worden en niet met de oorzaken. Door beper kingen in de consumptie-sec tor kunnen deviezen gespaard worden, die dan vrij komen vooD' de woningbouw. De heer ten Hage (Arb.) had de algemene beschouwin gen geopend met de opmer king, dat de minister in het land een goede pers heeft. Hij dankte hem voor zijn toe wijding. Hij had echter iets anders verwacht voor het bouwplan 1949. De verdeling van het bouwvolume over de provincies is niet juist. Het schijnt, dat men het probleem van het woningtekort niet ra dicaal genoeg durft aangrij pen. De heer Hage betwijfelde of men ooit dichter bij een oplossing zal komen als men geen radicaler maatregelen neemt, o.m. vroeg hij of de minister kans ziet evenwicht te brengen in de factoren ar beid en materiaal. Herbouw boerderijen op Walcheren. Visie van burgemeester J. L. Dregmans. Enkele dagen geleden verga derde de afdeling Koudekerlte van de Stichting van d'e Landbouw. onder voorzitter schap van de heer J. Wisse. Als spreker trad op burge meester J. L. Dregmans, in zyn hoedanigheid van secreta ris der „Stichting Gedupeerde Grondgebruikers op Walche ren". Spreker begon met er op te wijzen, dat het streven der stichting er op gericht is om in de vast te stellen Wet Ma teriële Oorlogsschade de ver vangingswaarde opgenomen te krijgen en deelde mede welke acties ter zake zijn ge voerd. Voorts deelde spreker mede dat 't zeer noodzakelijk ls dat de verkeerde opvatting welke meer en meer ingang vindt, dat het goede oogst jaar 1948 Walcheren er boven op heeft gebracht, wordt weg genomen. Zelfs in dc kleine dorpsgemeenschap Koudelcerke wordt een onstellend tekort geconstateerd aan juiste vi sie op de werkelijke toestand. Deze toestand werd door spreker nauwkeurig ge analyseerd, waarbij hy voor zich tot de conclusie kwam, dat wanneer de straks te behandelen wet op de Ma teriële Oorlogsschade on verhoopt niet gunstig uit valt, speciaal ten aanzien van de herbouw der ver nielde boerderyen, er voor velen zelfs geen behoorlijke bestaansmogelijkheid meer 7>al zyn. Ook wanneer deze bestaans mogelijkheid wel geschapen wordt, hebben alle grondge bruikers een enorme finan ciële aderlating ondergaan. Het is daarom dat de stich ting zich op dit ogenblik tot taak stelt, een nota in te die nen bij de leden der beide Kamers van de Staten Gene raal. waarin met concrete feiten de werkelijke toestand zal worden aangegeven. WAT WERD VERRICHT Hidrna werd een opsomming gegeven van hetgeen in het afgelopen jaar werd verricht. In dit verband werden ge noemd en nader toegelicht, de reclames welke zijn inge diend ten aanzien van de tra ge vaststelling de» afrekening door de Rijksdienst voor Landbouwherstel, de stopzet ting van de uitvoering werken in eigen bedrijf, de vordering van 3% Omzetbelasting van de eindbedragen der begro tingen voor de uitvoering wer ken in eigen bedrijf, de uur lonen in deze begrotingen op genomen, te weten 64 cent, terwijl 68 cent moet worden betaald, de stopzetting van de uitbetalingen voor de aan schaffing van landbouw werk tuigen, kunstmest-verstrek- king aan hen die daarvan in 1946 geen gebruik hebben kunnen maken, afschaffing taxatie markt paarden prijs verschil teruggeven koeien, toekenning hoeveelheid onder- melk, financiering bouw kip penhokken voor een kleiner aantal dan 100, prijs lucerne- hooi. Eindelijk nog werd door spreker een indruk gegeven van hetgeen bereikt ls naar aanleiding van klachten op de zitdagen naar voren ge bracht. Op deze redevoering volgde een drukke geanimeerde be spreking. DE MATERIALEN- POSITIES De materiaalpositie is zorgwek kend; de cijfers omtrent de bakstenen e.d. zijn verontrus tend en daarom dient elke ver antwoorde maatregel genomen te worden. Wanneer men te dezen aanzien geen oplossing vindt, zou de bouwactiviteit verminderd moeten worden. Voor de import van bouwma teriaal zal een zo groot moge lijk deel van de deviezen moe ten wordèn beschikbaar gesteld. Wat de bouwvakarbeiders aangaat, is z.i. de minister te optimistisch. Er moet gezocht worden naar een middel om meer mensen naar het bouwbe drijf te trekken en om te voor komen, dat er uit dat bedrijf eclipseren. De loonpolitiek voor het bouwbedrijf en de daaraan verwante vakken dient naar spr.'s oordeel gewijzigd, te wor den om te voorkomen, dat de arbeiders afgestoten worden De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg de bijzondere aandacht voor de sociale positie der bouwvakarbeiders, op dat het vak aantrekkelijk zij voor jon gelieden. Het werk der woningbouw verenigingen moet gestimuleerd worden en z.g. cofessionele ver enigingen dienen toegelaten te blijven. Herziening der huurprijzen zal nodig zijn in het raam der loon- en prijspolitiek. De heer Gortzak (C.P.N.) merkte op, dat meer dan 400.000 gezinnen in ons land niet over een eigen woning beschik ken. Van.wat er op het gebied van de woningbouw noodzake lijk was, is niet veel terecht gekomen. De heer Gortzak wees er ver der op, dat er luxieuze verbou wingen geschieden en dat er b.v. in Rotterdam bankgebou wen, e.d. gezet worden. Hij be toogt in dit verband, dat de wo ningbouw achtergesteld wordt. Van de 5000 Rotterdamse bouw vakarbeiders waren er slechts 6 a 700 werkzaam in de wo ningbouw. DUPLEX-WONINGEN NOODOPLOSSING. De heer Steinmetz (K.V.P.) merkte o®. dat als er van ko loniale oorlog gesproken wordt, men dient te bedenken, dat communistische invloeden mede oorzaak ervan zijn, dat maatre gelen genomen werden. Spr. meende, dat er geen re den is van een juichtoon aan te heffen over de duplexwo- Brandstoffenbon wordt ongeldig. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de bon 01 van de brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 na Zaterdag 22 Januari 1949 niet meer geldig is. Deze bon moet dus vóór die datum bij de handelaar zijn in geleverd. ningen. Hij aanvaardt ze als noodoplossing, maar vreest dat over enige jaren vele mensen voor hun doen in een krot zullen zitten. Volkswoningbouw dient z.i. te worden overgelaten aan het particuliere initiatief, in het bij zonder aan de woningbouwver enigingen. Er dient voor ge zorgd te worden, dat ook het kinderrijke gezin goed gehuis vest wordt. De zes uur werd de vergade ring verdaagd tot Woensdag middag. Indonesische debat uitgesteld. Jessup kan zijn zin niet krijgen. Het Indonesische debat in de Veiligheidsraad te Lake Succes is 24 uur uitgesteld, omdat de Amerikaanse gede legeerde nog 24 uur wil be sjeden aan het zoeken van een compromis voor het in dienen van een resolutie, die aan de Veiligheidsraad m®er zeggenschap moet geven over Indonesië. Dinsdag heeft de Amerikaanse delegatie de ge hele dag geconfereerd. De voorzitter van de Veilig heidsraad, de Canadees Mac. Naughton, heeft hiertoe besloten teneinde de afgevaar digden gelegenheid te geven zich definitief uit te spreken over de complete tekst van een resolutie, die thans nog slechts gedeeltelijk is opge steld. Dr. Dfees sprak met Sjahrir. De ontmooting ten paileize te Batavia tussen de minister president, dr. Drees en Sjahrir, waarbij ook jhr. Michels van Verduynen tegenwoordig was, duurde anderhalf uur Van be voegde Nederlandse zijde deel de men aan Anetia mede, dat het een oriënterend, informeel onderhoud was, dat in een aan gename sfeer gevoerd werd en handelde over alle aspecten van de huidige situatie. Sjahrir zeide aan Aneila, dat „deze uitwisseling van ge dachten over de situatie en de vraagstukken, nuttig en ver helderend was". Sjahrir zeide voorts, dat hy volledige bewe gingsvrijheid had. Hij heeft zijn intrek genomen in zyn woning aan de Javaweg. Haringnetten naar Duitsland.^ Nederland zal 100.000 ha ringnetten leveren aan de Westelijke zone van Duits land. De netten worden in dollars betaald en vertegen woordigen een waarde van 440.000 dollars. Aan Neder landse netten wordt de voor keur gegeven omdat zy veel beter zijn dan Duitse. AANHOUDEND ZACHT. Geldig van Woensdagochtend tot Woensdagavond. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen West en Zuidwest. Overwe gend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Aanhou dend zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1