NIEUWS UIT ZEELAND Discussies op Rhodos vorderen goed W.MJhir.l ikKpmy^ r Herv. mannen bijeen fl-genda Verhoogde ziekenfondspremie Spoedig „gemeenschappelijke" cocktail-partij. Dc besprekingen op Rhodos met Joodse en Egyptische af gevaardigden gingen Zondag de vierde dag in. Van beide zij den wordt gemeld dat het „goed" gaat met de discussies. Door een functionaris van de V.N. werd verklaard, dat de vorderingen „zelfs beter waren dan men verwachtte". Volgens onbevestigde berichten is voor lopige overeenstemming be reikt over Falloedja. waar sinds October een Egyptische brigade is ingesloten. Israël zou 'zich bereid hebben verklaard de brigade met volledig mili taire eerbetoon doortocht te verlenen naar de Egyptische linies, doch alleen wanneer men het eens werd over een wapen stilstand. In het hotel houden de Joden en Arabieren zich nog geschei den. Dr. Bunche liep van de ene partij naar de andere. Vrij dagavond gaf hij een cocktail - partij voor de Egyptcnaren, Zaterdagavond een voor de Joden. Een lid van het hotel personeel heeft opdracht ge kregen „paraat te zijn" voor oen gemeenschappelijke cock tailparty. BESTAND IN CAIRO VERWARD. Uit Cairo te Londen ont gon inlichtingen bevestigen, dat dc huidige politieke toestand in Nieuw licht op de Belgische koningskwestie. GEHEIME BRIEF GEPUBLICEERD Het Belgische katholeke blad ,.La libre Belgique" heeft een brief gepubliceerd, die tot nu toe geheim gehouden is. Het is een brief van wijlen admiraal Lord Keyes. voormalig Brits verbindingsofficier bij de Bel gische generale staf aan Lord Gort, voormalig bevelhebber van de Britse expeditionnaire strijdmacht, welke een nieuw licht zou werpen op de Belgi sche koningskwestie. In deze brief wordt gewag gemaakt van een telegram van Churchill, waarin deze na de Duitse inval van Mei 1940. ko ning Leopold dringend uitno digt met zijn gezin naar Enge land te komen. In de brief schreef verder Keyes, aan Gort, dat Koning Leopold de Britse regering had meegedeeld tot capituleren te zijn gedwongen indien de ver binding tussen de Britse en Belgische legers werd afgesne den. Wanneer de wereld al de fei ten kent, zal de verantwoorde lijkheid voor dc nederlaag van het Belgische leger zeker op andere schouders worden ge légd, dan op die van koning Leopold, aldus Keyes in zijn brief aan Gort. Ingezonden Mededelingen Venijnige Rheumatiek maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen on dermijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk leven Laat het toch zo ver niet ko men: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te val len in de kiem: onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en on zuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzet ten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naar mate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kun nen aanrichten en U leed be rokkenen voelt ge U al lengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steed maar nieuwe' dreiging van steeds heftiger aanvallen. Pro beer 't nietKruschen waar om zoudt ge niet Vraaffe Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden Mededelingen) Wpï pijn - «eg griep Prijs per koker d 25 tablctccn 40 ct. 'in welvoorziene Apoth. en Drog. Egypte verward blyft als ge volg van lie slagen, die aan het militaire prestige van Egypte In Palestina zyn toegebracht. Ten aanzien van de geruch ten. als zou koning Faroek overwegen zijn land te verlaten indien de toesand te Cairo niet meer te beheersen zou zijn, wordt te Londen de grootste reserve in acht genomen. Dr. Stavropoeïis, het Griekse lid van het secretariaat der Palestijnse commissie, heeft namens dr. Bunche de Trans- jordaanse regering verzocht om aan de Egyptisch-Israeli- sche besprekingen deel te ne men. Hij zóu ook de Syrische regering hierover polsen. Congres „Film en Jeugd". Te Rotterdam werd Zaterdag de tweede en laatste dag van het conjres van het Instituut „Film en Jeugd" gehouden. Als sprekers traden op de heren D. van Stave- r-r, dr. Gravemeyer, vertegen woordigers van de protestantse kerken, pater A. van Schalen en enige docenten van nijverheids- en middelbaar onderwijs. Dr. A. Que- rido, sociaal psychiater, gaf ten slotte een samenvatting van het geen tijdens het congres werd behandeld. De voorzitter. dr. Pront, deed de toezegging, dat 't bestuur van het Instituut op korte termijn mataregelen zal trachten te bewerkstelligen, die de film opvoeding van dc Nederlandse jeugd kunnen bevorderen. (Ingezonden mededeling) GELUKKIG hadden wij niet veel artikelen, die voor de balans-opruiming in aanmerking kwamen. Zelfs hebben wij zeer courante artikelen punt loos en met ÏOT* kor ting geprijsd, om toch maar met dc traditionele opruiming mee te kun nen doen. Slechts één week balans-opruiming bij St. Jacobsstr. 25, VLISSINGEN Kerknieuws Intrede ds. H. Johannés. In de Evangelische Luth. ge meente te Vlissingen en Middel burg is Zondag j.l. ds. H. Johannes bevestigd als predikant, nadat er gedurende drie en een half jaar een vacature was geweest. Als bevestiger trad op ds. C. F. Nolte, die gedurende 13 jaar Lu thers predikant op Walcheren was. In de Lutherse kerk te Vlissin gen bepaalde ds. Nolte zijn gehoor by het eerste gedeelte van het Jo- hannes-evangelie. waar gezegd wordt van Johannes de Doper, dsi hij het licht niet was. maar dat r.ij daarvan getuigde. Spr. wees op de betekenis van het predikambt. De nieuwe predikant verbond zich aan zijn gemeente met een predicatie naar aanleiding van het woord in het Johnnnes-evangelie „Zie het Lam Gods". Na afloop van de dienst bestond er voor belangstellenden en voor vertegenwoordigers van de stede lijke overheid, van kerkeraden cn andere kerkeiyke instellingen ge legenheid met de nieuwe predi kant kennis tc maken. INTREDE. Na in de morgendienst te Vlis singen te zijn bevestigd deed ds. H. Johannes van Monnikendam des namiddags te Middelburg zijn intrede bij de Evang. Luth. ge meente. Opgemerkt werden o.a. afge vaardigden van de Ned. Herv. kerk, de Ver. v. Vrljz. Hervorm den. de Waalse gemeente. de Doopsgezinde gemeente en het Leger des Heils. terwijl voorts aanwezig waren de kerkcraad van Vlissingen. Da Stol van Groede als consulente der gemeente Middel burgVlissingen. ds. Nolle van Utrecht als bevestiger en ds. Kasteleijn van Zeist. Als tekst voor zijn prediking had ds. Johan nes gekozen Joh. 3 vers 4. Na de prediking richtte namens de kerkeraden on de gemeenten br. v. d. Vijver hartelijke woorden van welkom tot ds. en mevr. Jo hannes. Toespraken van consulen te en bevestiger volgden. Met een kort woord dankte ds. Johannes. Na het uitspreken van de Zegen zong de gemeente staande de nieu we predikant "s Heren zegen toe. •INTREDE CAXDIDAAT M. VAN WIJCK Zondag heeft de heer M. van Wijk van Zierikzee intrede gedaan als hulpprediker bij de Ned. Her vormde gemeente van Kats. Na de bevestiging door ds. J. Nutbey van Wilhelminadorp, die Lucas 2 51 t tekst had gekezen. zong de ge meente dé heer van Wyk het eer ste vers van gezang 180 („Beveel gerust Uw wegen") toe. Ds. Nutbey hield nog een korte toesprak en daarna sprak de heer van Wijk zijn intreepreek uit. waartoe hij aus tekst had geko zen Joh. 3 13. Na de sluotznng drukten alle aanwezigen de heer van Wijk de hand. Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk. De Generale Synode, die de af- j gelopen week op „Woudschoten" te Austerlitz bijeen is. besprak Vrijdag uitvoerig bij de voortge zette behandeling van ord. 7. het karakter van het colloquium, dat het huidig proponentsexamen zal vervangen. Dit colloquium zal opgedragen worden aan een cen trale vergadering van gedelegeer den der kerkprovinciën, zo, dat zij in verschillende delegaties zul len werkzaam zUn. De proponents formule. zoals die in het ontwerp kerkorde wordt voorgesteld, is met een kleine redactiewijziging Jn eerste lezing anagenomen. Bij de bespreking van het rap port in zake dc verhouding ten aanzien van het maatschappelijk werk, uitgebracht door de alg. dia conale raad. werd dit rapport in zUn strekking aanvaard met het verzoek in deze richting verder tc arbeiden. PSALMBERIJMING. Over het rapport van deputatcn betreffende een Psalmberijming werd lang gediscussieerd. De sy node droeg aan dc Raad voor Kerk en Eredienst op om op grond van dit rapport, waarvan de con clusie Jn beginsel werd aanvaard, zo spoedig mogelijk mede in te genwoordigheid van het modera- men van de Synode, een samen- spreking te houden met. de depu- taten der Gereformeerde Kerken. Dc synode zal het op prüs stellen wanneer deze samenspreking tot een interkerkelijke samenwerking .zal leiden in zake een Psalmbe rijming. Koekjes met rente.... Toen een maand geleden een zesjarig meisje uit een dorpje in de omgeving van Helmond een portefeuille vond met een inhoud van f 1100 kreeg zij als eerlijke vindster van de eigenaar twee koekjes als dank. Dit bericht kwam in dc internationale pers en ver scheen eind November in talrijke Engelse bladen. In Dublin las een con ducteur het bericht en hij stuurde prompt een cheque van 10 shilling aan het meisje om er iets voor te kopen. Als vingerwijzing was nog op de enveloppe geschre ven: ..For the little girl, that got the big reward of two biscuits". Ria van de Broek heeft de chèque in tussen ontvangen. Zo lever de zelfs een koekje nog rente op Aandrang op sancties door Aziatische landen. NEIIDOE WENST NIETS IN STRIJD MET DE V.N. Deskundigen verwachten, dat de te New Delhi op Donderdag aanstaande te beginnen confe rentie van vertegenwoordigers der Aziatische landen over de Indonesische kwestie zal aan dringen op: I. Economische sancties tegen de Nederlanders; 2. Verbreking van de diplomatieke betrekkin gen met Nederland; 3. Voorzie ning van de strijdkrachten der Indonesische republikeinen met wapenen, ammunitie, medicijnen en gelden Indonesische vertegenwoordi gers confereren thans over het opstellen van een memorandum, dat aan de gedelegeerden ter conferentie zal worden aange boden. Pandit Nehroe zal op treden als leider van de Indi sche delegatie. Men verwacht, dat hij er op zal staan, dat niets wordt gedaan wat opge vat zou kunnen worden als in strijd met de politiek van de V. N. De guerillastrijd. Volgens de republikeinse in lichtingen zouden Indonesische guerilla's zich na vier uren felle gevechten opnieuw meester ge maakt hebben van Patjitan (Zuid kust van Java) op 100 km Zuid oostwaarts Djocjakarta. Ander zijds hebben guerilla's een „voor lopige regering" aangesteld te Malangbong. 35 km. ten Noord oosten van Tasikmalaja in West- Java. In dezelfde streek zouden 50 Nederlandse soldaten gevangen genomen zyn. Van officiële zijde wordt te Ba tavia medegedeeld, dat een nauw keurig onderzoek heeft uitgewe zen. dat deze aan een „geheim sta tion" ontleende berichten door gec i enkele,Nederlandse instantie, die voor monitoring daarvan is uitgerust, zijn opgevangen. Men mag dus aannemen, dat bedoelde aanduiding dient om fictieve be richten de schyn van betrouwbaar heid tc geven. Smokkelhandel bedreigt herstel van Duitsland. Generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse gouverneur voer Duits land, heeft verklarad, dat het smokkelen van goederen uit West- Duitsland de „grootste bedreiging" voor het economische herstel en de economische stabiliteit van Duitsland vormt. Hij zeide, dat er jaarlijks voor naar raming 200 millioen dollars uit de Westelijke zönes wordt gesmokkeld, hetgeen overeenkomt met ongeveer 25 pet. van de uitvoer langs wettige weg. Tot dusver meldden zich 380 T.N.I.-officieren. De Dienst Legercontacten meld de Zaterdag dat in tptaal 380 T.N. I.-officier zich sinds i9 Dec. j.l. in de verschillende gebieden hebben gemeld. Hieronder bevinden zich 4 generaals en een aantal hoofdof ficieren. Van dit aantal T.N.I,-of- ficieren hebben zich alleen al in Djocja 372 bij de Nederlandse autoriteiten gemeld. Uit de tot dusver ontvangen ge gevens blykt, dat reeds de eerste dagen van de actie grote hoeveel heden oorlogsmateriaal door de Nederlandse troepen in beslag zijn genomen. Open microfoon-debat. De conferentie van vertegen woordigers van de omroep-organi- saties in België, Engeland. Frank- ryk, Luxemburg en Nederland te Hilversum besloot tot voortzetting van het zogenaamde „West-Euro- pese commentaar" en tot het or ganiseren van een nieuw program ma-nummer onder de naam „open microfoon-debat". Voorts werd be sloten een programma in te stel len. waarbij alle deelnemers ge lijktijdig eenzelfde muzikale uit voering zullen uitzenden. Alle deelnemende organisaties zullen hiervoor een bijdrage leveren. De B.B.C. heeft zich bereid ver klaard om in September een uit zending te organiseren volgens het patroon van community singing, zoals dat reeds meermalen is uit gevoerd door de Nederlandse ra dio. Algemen achtten de deelnemers de Hilversumse radio-conferentie zeer geslaagd. Zij vormde een reële bijdrage tot een inniger sa menwerking tussen de omroep-or- ganisaties van de deelnemende lan den. Organisatie „Steunt het Wettig Gezag" Afd. Zierikzee in oprichting. Vrijdag werd te Ziei-ikzee een bespi-eking gehouden om te ko men tot oprichting van een plaatselijke organisatie „Steunt het Wettig gezag". De bijeen komst stond onder leiding van de burgemeester van Zierikzee jhr. mr. J. Schuurbeque Boei je. De burgemeester van Middel burg. jhr. mr. Sandberg tot Es- senbur-g. lichtte nader de doel stelling van de organisatie toe. Het militaix-e deel werd bespro ken door overste de Feijter. De plaatselijke commissie, die de voorbereiding van de organi satie ter hand zal nemen werd tevens door burgemeester Sand berg geïnstalleerd. Zij bestaat uit de heren H. A. Koevoets, H. Uijl, A. M. den Boer, E. Catshoek, C. Linders en J. C. v. d. Doel. De wethouders C. J. B. du Croo en R. Gerritse waren me de aanwezig. Eerstdaags zal een vergade ring belegd worden voor nadere uitwerking van de plannen. R.K. H.B.S. tijdelijk naar Schoondijke. Het mag nu wel als vast staand worden aangenomen dat de R.K.H.B.S. binnen zeer korte tijd IJzcndijke zal vex-laten. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen, zal deze school tijdelijk worden ondergebracht in het arbeiderslogeerkamp te Schoondijke. Het schijnt echter niet in de bedoeling te liggen de school daar blijvend te vesti gen, daar Oostubrg nog steeds de gewenste gemeente geacht wordt. Het sportterrein te Oostburg. Dreigden er kort geleden nogt strubbelingen tc ontstaan in" verband met de aanleg van het nieuwe spoxTterrein te Oost burg. thans kunnen wij melden, dat tussen het gemeentebestuur en de pachter van het terrein de heer Bruijnooge, algehele 'overeenstemming is bereikt, waardoor met spoed aan dc werkzaamheden kan worden begonnen. De heer Bruijnooge heeft daarbij zijn volledige me dewerking toegezegd. Ook de moeilijkheden over het sportterrein dat thans wordt gebruikt zijn nu opgelost, zodat de voetbalwedstrijden normaal kunnen worden gespeeld. GUNNING BOUW BOERDERIJEN Het bureau Wederopbouw Wal cheren heeft het bouwen van een landbouwschuur niet veestalling voor de heer J. Francke te Grijps- kr '-.e opgedragen aan J. Walra ven te St. Laurens, voor een be drag van f 8475; het bouwen van een boerderij voor de heer M. van Wijngen te Ellewoutsdyk. aan Geb. Verheije te Ellewoutsdijk voor f 24.500; het bouwen van een boer derij voor P. J. Oele te Ellewouts- di.'- aan Wed. J. de Verheijke en Zn. te Ellewoutsdyk voor f 14.G00: het bouwen van een landbouw schuur met veestalling vcor A. Melse te Meliskerke aan de fa. R, W. Maat te Souburg voor f 14.800; het bouwen van een landbouw schuur met veestalling voor de heer J. Melse te Ellewoutsdijk aan A.'J. Jakobsen te Meliskerke voor f 14.634. Autobotsing te Rilland. Vrijdagavond jl. kwam ter hoogte van wachtpost 19 een vrachtauto behorende aan W. van Gejderen te IJmulden, welke wagen op weg was van Vlissingen naar IJmuiden. in botsing met een luxe-auto, die op weg was van Amster dam naar Krabbendrjke. De vrachtauto, die met vis was geladen, sloeg over de kop en kwam terecht in de naast de weg lopende sloot- Het voertuig werd nog al bescha digd. De chauffeur kon zich door intrappen van een ruit bevrijden uit de cabine. Zijn mede-passagier had kans ge zien toen de botsing plaats greep van de wagen te sprin gen. maar liep daarbij lichte verwondingen aan het hoofd op. Hij werd met een perso nenauto naar Bergen op Zoom vervoerd, waar medische hulp werd verleend. Hij kon daar na huiswaarts keren. De bestuurder van de luxe auto, de heer F. uit Krabben- dijke liep geen verwondingen op, maar zijn wagen werd aan de zijkant van voor tot achter opengereten. Opgravingen ie Sluis. De graafwerkzaamheden op de plek' van de in 1811 ver brande Sint Janskerk te Sluis vorderen langzaam. Na ons bericht van de vorige week zijn geen r.ieuwe fresco's ge vonden. De weersomstandig heden hebben overigens de uitvoering van het werk ver traagd. Wel is komen vast te staan, dat de oude funda menten van de kerk niet meer in hun geheel aanwezig zijn. Men overweegt thans of het mogelijk zal zijn het bijna gave fresco, dat gevonden werd, in zijn geheel uit te graven. Daaraan zullen ech ter grote moeilijkheden ver bonden zijn. Bij het uitvoe ren van de verdere plannen zal eerst een grondige studie gemaakt moeten worden van de oude kerk-plattegronden. die zich in het Rijksarchief bevinden. ZEEUWS ZANGERSSUCCES. Het Chr. Gemengd koor „Sursum Corda" te Kapelle- Blezelinge behaalde op het concours, georganiseerd door het tijdschrift „Koor en Kunstleven", Zaterdag te Hilversum een tweede prijs met 197 punten. EERVOLLE BENOEMING. Pater drs. A. v. d. Brande S.M. van Clinge. werd be noemd tot overste van het College voor Ooster-se stu denten aan de Universiteit van Leuven, alwaar hij nu Russen, Oekrainers, Polen, Grieken, Syriërs en Arabic-' ren onder zijiT leerlingen krqgt. Pater v. d. Brande studeerde te Lyon en Parijs, terwijl hij aan de universi teit te Leuven zijn doctoraal in de Oosterse Talen en Ge schiedenis behaalde. Hij be haalde ook het Baccalaureat in de Theologie. Te Gembloux stichtte hy een convict voor de studen ten van de Landbouw Hoge School, waarna hij professor werd aan het Groot Semina rie te Arlon. Binnenkort hoopt hij tot .doctor te promoveren. Het C.N.V. over de ondernemingsraden. Het C.N.V. zal op 3 Februari in Utrecht een ééndaagse stu dieconferentie houden ter be spreking van het wetsontwerp „ondernemingsraden". De be handeling zal worden ingeleid door de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handels bedienden. Na eon betoging in Hyde-park ion gunste van de republiek In donesië. heeft een deputatie op de Nederlandse ambassade te Londen een protest overhandigd tegen de bezetting van het Rcpubliekse ge bied. Streekvergadering voor Walcheren en Zuid-Beveland. Rede Ds. M. A. Krop. De Hei-vormde Mannenver- eniging „In dienst der Kerk" hield Zaterdagmiddag'n druk bezochte streekvergadering voor Walcheren en Zuid-Be veland in het gebouw van de C.J.M.V. te Vlissingen. De voorzitter van de Vlis- singse afdeling, de heer W. de Ridder, opende de bijeen komst cn heette in het bij-, zonder welkom ds. M. A. Krop, de bekende Groningse studentenpredikant, en advi seurs van de mannenvereni- gingen vanwege de Gen. Sy node. Ds. Krop sprak over de plaats van de kerk in de sa menleving. Er bestaan ten aanzien van die plaats ver schillende standpunten. Er zijn er allereerst, die de kerk als de uelgrimskerk beschouwen, welker leden hier geen blijvende plaats hebben. Deze mensen gren delen zich af naar de kant van de wereld. Men vindt ze in Hervormde kring bij de aanhang van Joh. de Heer en bij verschillende secten. „Neem de wereld, geef my Jezus", is hun uitgangspunt. Ds. Krop bestrijdt dit stand punt. Het miskent de verant woordelijkheid van de Chris ten, van zijn taak. Ook in de samenleving, en Is eenzij dig op het hiernamaals ge richt. Het tweede standpunt is dat der Rooms-Katholieke Kerk'. De consequentie van haar theorie is de heex-schap- pij van de Kerk over de Staat. Hier wordt de gehele samenleving ondergeschikt aan de kerk. De R. K. Kerk, die pretendeert te zijn de voortzetting van het lichaam van Christus in ruimte en tijd, kan niet erkennen, dat ook de kerk kan zondigen. Tenslotte is er nog dc op vatting van dr. A. Kuyper en diens aanhang. Hij gaat uit van dc wedergeboren en- ganisatieleven politiek', so ciale, cultureel vanuit de antithese-gedachte. Hier wordt de verantwoordelijkheid beperkt tot de eigen kring. In feite heeft dit geleid tot isolement en verstarring. Ds. Krop verklaart, dat de Her vormde Kerk dit standpunt px'icipieei verwerpt. Aan de hand van de gelijke nis van het onkruid op de akker, hetwelk- gelijk met 't goede gewas groeit, dient dt Keik z.i. zelf geen scheiding aan te brengen. Kerk' en we reld vallen onder dezelfde schuld. Het werk van de Kerk is haar dienst aan de wereld. Hoofdzaak is de ver kondiging. Daarnaast richt zij zich profetisch tot de samenle ving. Met waardering spreekt ds. Krop over de Generale Synode, die na de bevrijding zich haar taak op de talrijke levensgebiedeix volkomen be wust was. Ontstellend Is het evenwel, dat er onder de massa van het Hervormde Kerkvolk nog zovelen zijn, door welke dit werk niet mede gedx-agen wordt en die de eminente be tekenis van ditalles voor de toekomst, ook van het Pro testantisme in Nederland, niet inzien. Als de Generale Synpde spreekt, zoals bv. tot de regering over Indonesië, dan spreekt zy vanyit het Evangelie en niet als politiek lichaam. Vervolgens stelt spr. de vraag naar de cultuur: in de verhouding van kerk en school, de roeping van de kerk tot de volksschool, het bioscoopvraagstuk, enz. Op deze rede. die door de vlotte, enthousiaste 'wijze, waardoor zij werd uitgespro ken, de aandacht van de aan wezigen tot het einde wist te boeien, volgde een geani meerde bespreking, waarbij ds. Krop. verschillende op dit brede terrein gerezen vragen, keling en ziet geheel het or-nog nader verduidelijkte. Amateurs zetten hun beste beentje voor. De directie van het Con certgebouw te Vlissingen heeft een aardig initiatief genomen, dat algemene be kendheid verdient. Zij heeft namelijk voor begin Februa ri een amateurswedstryd uit geschreven, waaraan Zeeuw se amateurs op allerlei ter reinen van kunst en amuse ment zullen medewerken. Reeds hebben een 29-tal artisten ingeschreven. Er wordt gedanst, gezongen, ac cordeon gespeeld, er heeft zich reeds een organist aan gemeld en er zullen humo risten optreden. De haven van Bruinisse. De haven van Bruinisse is met die van Viane de enige getijhaven in Duiveland, die voor alle binnenschepen ge makkelijk te bereiken is. Van deze haven wordit meer en meer gebruik gemaakt. Jam- r dat de los- en laad plaatsen voor binnenschepen niet groter zijn. Dit zou al leen mogelijk zijn. wanneer een andere indeling kon wor den gemaakt, de havenmond iets kon worden verlegd 'cn de grote ijzeren mosselvaar tuigen konden verhuizen van het havenplateau naar de Lange Dam. Een karwei, die wegens de hoge kosten voor lopig wel achterweg» zal blij ven. Wel schijnt de vernieu wing van de beschoeiing en het maken van eexx ander soort beschoeiing langs het havenplateau weer dichter bij de verwerkelijking te zyn dan een jaar geleden. Ver laden werden via deze haven in 1918 225.000 kg. stro, 120.000 kg. hooi. 270.000 Kg. vlas, ruim 4 millioen kg. sui kerbieten en grote hoeveel heden aardappelen en uien. Ook wederopbouwmaterialen werden aangevoerd. De wo ningwetwoningen te Bruinis se vergden in 1948 1% mil lioen stenen, particuliere bou wers in Bruinisse en in ove rig Duiveland kregen er ruim Vi millioen aangevoerd. Voor de woningen te Bruinisse ver der 60.000 dakpannen, 2350 ton zand, 125 ton cement, 25 ton kalk. WALCHEREN Middelburg BIJEENKOMST C.J.B.T.O. De kring Walcheren van de C.J.B.T.O, hield Zatei'dagmid. dag in de Bogardzaal te Mid delburg een ledenvergadering, tijdens welke de heer J. Mari- nussen een inleiding hield over het ondexwerp geleide econo mie. De heer Marinussen gaf na een kort historisch overzicht als zijn mening te kennen, dat terugkeer tot de oude ongebon. den economie niet meer moge lijk is. Ook de geleide econo mie had echter grote, gevaren in zich, het gevaar van te gro te staatsinmenging en van het ontstaan van een bureaucrati sche kaste. Daarom diende elke leiding van de economie op strikt democratische basis te geschieden, met medezeggen schap dus van de vrije organi saties, vooral ook in de agrari sche sector. Na de pauze behandelde dc inleider een zestal vragen, die hem uit de vergadering waren gesteld. Daarna werden nog ónder leiding van voorzitter J. Lorier enkele huishoudelijke zaken behandeld. De bijeenkomst werd geopend en gesloten met gebed. UITVOERING „DE TOKKELAARS'». Zaterdagavond gaf de man- doUnevereniging „De Tokke laars" in het Schuttershof te Middelburg een uitvoering met medewerking van de mandoli nevereniging .Tovido" en de accordeonvereniging „Crescen do" uit Vlissingen. Het programma, werd vlot afgewerkt. Het mandolinespel werd na de pauze afgewisseld door accordeonmuziek. Het ge. heel stond onder leading van de heer M. P. Ventevogel. De uit voering werd met bal besloten. Vlissingen BOND VAN OUD-OORLOGS VRIJWILLIGERS. Dezer dagen vergaderde de Bond van Oud-Oorlogsvrijwil ligers in gebouw „Concordia"'. De vergadex-ing werd druk bezocht. Er werd uit de leden een cabaret-club opgericht. De voorz., de heer Th. van Zut- pfen uesprak de a.s. feesten op 12 Maart en 5 Mei. Verder wer den door vele leden vragen ge steld over hun demobilisatie tegoed, welke vragen op af doende wijze werden beant woord. Besloten werd enkele avon den per week samen te komen om. de vriendschapsband te verstevigen. Aan alle oud-Oor logsvrijwilligers die nog peen lid van deze bond zijn bestaat, gelegenheid zich hierbij aan te sluiten. Westkapelle VERGADERING ZIEKENHUIS VERPLEGING De vereniging Ziekenhuis- verpleging Westkapelle ver gaderde Donderdag in het café van de heer Westerbe- ke. De voorzitter, de heer P. Hengst, opende de bijeen komst, waarna de secretaris penningmeester, de heer J. Stoel, de voornaamste ge beurtenissen memoreerde uit het 10-jarig bestaan der ver eniging. Besloten werd de -verplicht- verzekerden in. de gelegen heid te stellen voor half geld en dezelfde rechten lid der vex-eniging te zijn. Tot lid van de controle commissie werd benoemd dc heer J. de Visser. Als bestuursleden. werden herkozen de heer P. Minder- houd Lzn. en P. Lïevense Czn. De vereniging telt thans 902 leden. LOOP DER BEVOLKING. De gemeente Westkapelle telde op 1 Januari 1948, 2001 inwoners, tê weten 1022 mannen en 979 vrou wen. De bevolking vermeei-dere door geboorten met 21 mannen en 24 vrouwen, door vestiging met 36' mannen en" 47 vrouwen. Over leden zijn 8 mannen en 3 vrou wen, vertrokken 10 mannen en 12 vrouwen. De bevolking nam dus toe met 39 mannen cn 56 vrouwen. Het aantal inwoners steeg in 1948 van 2001 tot 2096 (1061 mannen en 1035 vrouwen). Oostkapelle UITREIKING BONKAARTEN. Tc Oostkapelle worden Dinsdag de bonkaarten uit gereikt voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers aan hen, wier namen beginnen met een van de letters van I t/m P. O.- en W."Souburg. UITREIKING BONKAARTEN. Te Oost- en West Souburg worden Maandag de bonkaarten voor niet-zelfverzorgers uitge reikt aan hen, wier namen be ginnen met A en B. en voorts aan alle zelfverzorgers. Dinsdag voor niet zelf-verzoi-gers, wier namen beginnen met een van de letters van C. t.m. I. Burgerlijke Siand SOUBURG. Bevallen: L. Rijkse—Vos, z.: C. J. Hofman—Kaashoek, d.; P. v. d. WielBaljé, d.: L. SinkeMeyers, 7„; C. Suurmond—Diermanse, d.; J. C. Piei*ensNijsen, d.; N. J. J. WisseNesker, d.: A. FaaseKam- bier, d.; A. J. v. Bockelde Bic. z. Ondertrouwd: J. Lipowski, 29 j. en Th. Th. de Ridder,; G. H. Bos, 48 j. en M. A. Westra, 29 j. Getrouwd: A. L.'Peetcrs, 26 j. en N. P. Nijssen, 22 j.; P. Barent- sen, 34 j. en C. de Pree, 27 j.; A. W. de Kam, 26 j. en M. van de Velde, 24 j. VEERE. Getrouwd: A. Geuze, 36 j. en MIDDELBURG. Maandag. Electro; Humoresque 7, 9.15 uur. Dinsdag. Electro: De grote hartstocht 7 en 9,15 uur. VLISSINGEN. Maandag: Alhambra: The green years 7, 9 uur.; Luxor: De koningsgezinden 8 uur. Dinsdag. Alhambra: Gevange-» nen van het verleden 7, U uur; Luxor: Madame Etson flirt 8 uur. Concertgebouw: Feestavond Badhuisstraat 7.30 uur. Te zwaar voor de ouden van dagen. Maandag gaat voor de vrij- willig-verzekerden de verho ging van de ziekenfondspre mie in, maar de overtuiging van wethouder L. P. van Oorschot tc Vlissingen is, dat het met deze verhoging niet klopt. Zaterdagmorgen kwam de afd. Vlissingen van de Bond van Ouden van Dagen bijeen onder voorzitterschap van de heer W. M. de Korte en in die bijeenkomst heeft de heer van Oorschot toegelicht welk standpunt het gemeentebe stuur van Vlissingen tegen over de verhoging inneemt. De ziekenfondsen, aldus de lieer van Oorschot, staan buiten deze premie verhoging. Die verhoging is opgelegd door de over heid nu. dc Stichting van de Arbeid besloten heeft niet langer v uit het Vere veningsfonds, dat door de verplichtverzekerden cn de werkgevers bijeengebracht wordt een subsidie ten behoeve van de vrijwillig verzekerden te geven. Spr. deelde mede, dat de verhoging een nieuwe last betekent voor totaal circa 2 millioen 'verzekerden onder wie een half millioen ouden van dagen en 400.000 uitge trokken en uit de ziektewet, ongevallenwet enz. Hij achtte het een onrecht, dat de vrijwillig-verzekerden niet betalen naar dc sterkte van hun inkomen, zoals de verplicht verzekerden. Er dient ook voor de vrijwillig- verzekerden progi*essie in de betaling te komen. Spr. deelde namens het gemeentebestuur mede, dat Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlissingep voor ouden van dagen wier iykomen tot 1225 per jaar loopt de ver hoging van de premie zal vergoeden. Hij drong er ten- sterkste op aan, dat alle ouden van dagen verzekerd zouden blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2