PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C. v. G. D. bezocht Republikeinse leiders op Java Montgomery in Nederland Rapport van de C. v. G. D. gaf misleidend beeld Na Tientsin ook Pengpoe door communisten bezet BILT Dr A. Stavermans afscheid van Zeeuwsch-Vlaanderen DE VOORSPELT 192e Jaargang-No. 12 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F B den Boer. Adj W de Pagter. Hoöfdred.. G Ballintijn, Pl.verv-.. \V Leertouwei en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; I 3.9C p. kw.; £r. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Janqari '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f ZJSO. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux t€*V»ssingen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2 - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr.2 - Zierikzee: N. Bogerdstr, C 160. tel. 26 Bevelen inzake bewegings vrijheid niet opgevolgd Geïnterneerden zullen een verklaring opstellen De Commissie voor Goede Diensten heeft Zaterdag een be zoek gebracht aan des republikeinse leiders, die op Bangka vertoeven. Zij heeft naar aanleiding van dit bezoek een uit gebreid rapport gezonden aan de Veiligheidsraad. Uit dit rapport blijkt in de eerste plaats, dat de republi keinen een bewegingsvrijheid hebben, welke beperkt is tot de ontvangruimte van een groot gebouw. Inmiddels heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie al medegedeeld tot zijn grote verrassing vernomen te hebben, dat aan de bevelen t.a.v. de persoonlijke vrijheid van Hatta en de anderen geen gevolg is gegeven/ Twee hoge Nederlandse functionarissen zijn reeds onderweg om verdere „misverstanden" te voorko-. men. Overigens blijkt uit dit rapport nog, dat van Nederlandse zijde aan de republikeinse leiders zou zijn gevraagd een ver klaring te tekenen, dat zij zich van elke politieke activiteit zouden onthouden. Geen hunner heeft deze verklaring echter getekend. Overeengekomen werd, dat de republikeinse leiders een schriftelijke verklaring met betrekking tot de militaire actie en het geschil tussen Nederland en de Republiek zullen opstellen. Het rapport stelt vast, dat de republikeinse ministers en de andere autoriteiten op 31 December naar het eiland zijn gebracht en in een groot ge bouw gevangen worden gehou den. Zij hebben een deurloze slaapkamer, groot 36 vierkan te meter, waarin zes bedden zijn geplaatst. Daarbij konden zij oorspronkelijk beschikken over een ruimte van 40 vier kante meter, die met touwen was afgezet in een grote ont vangruimte van het gebouw. Sedert de 12e Januari is dit touw weggenomen en beschik ken zij over de gehele ontvang ruimte (19 bij 16 meter). Zij hebben onder bewaking, in be perkte mate toegang tot het dak. Alle ramen zijn afgesloten met kippengaas, hetgeen ook het geval is met de ruimte rond de deur. Zij mogen de af gezette ruimte niet verlaten. Tot twee dagen voor het be zoek der commissie, toen er enig aanvullend meubilair ter beschikking werd gesteld, wa ren er slechts twee tafels en stoelen. GEEN VERKLARING GETEKEND. Op 10 Januari kregen de ge vangenen bezoek van de heer Brouwer, die werd voorgesteld als Commissaris van de Kroon te Medan en als persoonlijk vertegenwoordiger van de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon. De heer Brouwer deed hun het verzoek, een belofte te ondertekenen, dat zij zich van politieke activiteit zouden ont houden en gaf hun de verzeke ring dat, indien zij deze belofte zouden afleggen, zij de vrijheid zouden verkrijgen om zich over Bangka te bewegen en dat hun gezinnen toestemming zouden krijgen om zich bij hen te voe gen. Geen hunner heeft deze verklaring getekend. RADIO EN KRANTEN. De republikeinse leiders mo gen luisteren naar de radio-uiti zendingen en ontvangen de op Bangka verschijnende Indone sische kranten en in het Ne derlands verschijnende dagbla- den en tijdschriften uit Bata via. Moh. Hatta en de anderen hebben op. uitvoerige wijze aan de commissie hun inzicht ken baar gemaakt over de positie van de Republiek met betrek king tot de militaire actie en het geschil lussen beide par tijen. Men kwam echter over een, dat de positie van de Re publiek beter schriftelijk naar voren kon worden gebracht en dat de commissie er beter aan deed, niet te trachten, infor mele en mondelinge uitingen van de mening der aanwezigen naar voren te brengen. De re publikeinen verzochten in het bezit te worden gesteld van be- fJalde aanvullende documen ten, die zjj voor het opstellen Strijd om eer van „derde wereldburger". De volgelingen van de Ameri kaan Garry Davis, „wereldburger nummer 1", strijden te Wenen om de eer zich als „wereldburger 3" aan de zijde van Davis te scharen. Davis zelf, die te Parijs zijn hoofdkwartier heeft, benoemde Gisela Schleutef, een toneelspeel ster uit Keulen, tot „wereldburge res 2". Gustav Krisch maakt aanspraak op de titel van „wereldburger 3" zijn „hoofdkwartier" in de Maria- hilferstrasse te Wenen wordt be stormd door verslaggevers en fo tografen, vergezeld van Peter hinterhofer, Oostenrijks schrijver en componist, die hem deze titel betwist. Hinterhofer heef' verle den week zijn Oostenrijks geboor- - tebewijs in het stadhuis te Wenen verscheurd. De geldigheid der aanspraken •s gedaald, sinds bericht is, dat Davis zelf deze titel heeft gegeven aan een Duitse emigrant. hunner verklaring nodig heb ben en verder, dat zij bezoek zouden ontvangen van drie le den der republikeinse delegatie, die op het ogenblik te Batavia vertoeven, opdat hun verkla ring naar behoren kan worden voorbereid. De geïnterneerden hebben al leen 'toestemming om met hun familie te corresponderen. MACHTIGINGEN. De vice-president deelde nog mede, dat tijdens een vergade ring van het republikeinse ka binet, gehouden tijdens de aan val op Djocja van 9 tot 11 uur op 19 December, de President en het kabinet, Sjafruddin Prawiranegara hebben gemach tigd, op Sumatra een republi keinse noodregering te vormen, welke het kabinet vervangt en volmacht heeft om namens de president .en het kabinet te handelen in alle gevallen, waar in de president, de minister president en de leden van het eigenlijke kabinet geen vrijheid van handelen hadden. De vice- president deelde eveneens me de, dat de vertegenwoordiger van de Republiek bij de Veilig heidsraad volledige machtiging heeft om, bij het ontbreken van verdere instructies, op eigener initiatief te handelen. Het rapport maakt tenslotte melding van de mededeling van de Nederlandse delegatie, dat in de huidige omstandigheden de Indonesische regering geen mogelijkheid zag, om aan een lid van de republikeinse dele gatie toestemming te verlenen, de commissie te vergezellen op haar reis naar Bangka. Het plan is, om spoedig 'terug te komen op de vraag van de mo gelijkheid voor de leden der re publikeinse delegatie, die thans te Batavia vertoeven, om Bang ka te bezoeken. Bespreking van militaire bijdrage van Nederland Conferentie met diverse ministers. Veldmaarschalk Mont gomery is Zaterdagmid dag op het vliegveld Val kenburg aangekomen. Hij werd begroet door de Britse ambassadeur en lui tenant-generaal Kruis. Per auto vertrok de veldmaar schalk daarna naar Den Haag. De veldmaarschalk zal met enkele ministers en chefs van staven van gedachten wisse len over de bijdrage, welke Nederland kan leveren in mi litaire zin aan de West-Euro- pese Unie. Naar het ANP van bevoeg- i de zijde verneemt, heeft Mont- gomery bij zijn eerste be zoek aan Nederland in No vember 1948, bepaalde eisen gesteld betreffende de mili taire bijdrage van ons land. Van Nederlandse zijde is hem toen gewezen op de moeilijk heden terzake, waarin Ne derland zich bevindt als ge- gevolg van de Nederlandse taak in Indonesië. Ook de financiële zijde van het pro bleem werd tijdens zijn eer ste bezoek* uitvoerig bespro ken. RAPPORTEN. De legerleiding heeft het toen door Montgomery inge diende project bestudeerd. Naar aanleiding daarvan zijn rapporten opgesteld, welke thans met Montgomery zullen worden besproken. Aan de uitvoering van de plannen zal men echter nog niet ogen blikkelijk kunnen beginnen, deels tengevolge van onze taak in Indonesië, deels om dat de daarmede gemoeide bedragen nog onderwerp zijn van een financieel onderzoek. Naar wij voorts vernemen zal Montgomery tijdens zijn bezoek het geheel van het vraagstuk bespreken met de plaatsvervangende minister president, mr. van Maarse- veen, de minister van finan ciën. prof. Lieftinck en de minister van oorlog, mr. Schok'king. Zondag bracht veldmaar schalk Montgomery een be zoek aan Rotterdam, waar hij een kerkdienst in het kerkje bij het Engelse zeemanshuis bijwoonde. Grenscorrectie enige tijd uitgesteld. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft te Londen verklaard, dat een aankondiging van een zes- mogendhedenovereenkomst over kleine correcties van de grens tus sen Duitsland en de Beneluxlanden mogelijk enige tijd zal worden uit gesteld. De werkcommissie, die de zaak bestudeert, heeft overeenstemming bereikt over de voornaamste, prin cipiële punten en de belangrijkste betrokken gebieden, doch zij zal nog een vergadering nodig hebben, aldus de woordvoerder. Persfotograaf in zijn nieuwe auto verdronken. Waarschijnlijk door onbe kendheid met de nieuwe auto reed de Groningse persfoto graaf Jac. Hooghuis, toen hij zijn auto nabij zijn woning wilde parkeren, in het Schui- tendiep. Vrij kort na het on geval haalde de Groninger brandweer de auto uit het water. Kunstmatige ademha ling mocht echter niet meer baten. De heer Hooghuis laat vier kinderen na. Contact met Soekarno en andere „prominenten". Voor de vorming van federale interim-regering. In een communiqué van het bijz. federaal overleg, is mede gedeeld, dat een commissie is ingesteld, welke zich op korte termijn in verbinding zal stel len met prominente personen uit de vólgens art. 5 van het B.F.O.-besluit nog niet georgani seerde gebieden. Contact zal worden opgenomen met Abdul- kadir, Widjojatmodjo, Assat, Darmasetiawan, de Sultan van Djocja, Hatta, Urip Kartodirdjo, Agus Salim, Sjahrir, Sukarno en Supomo. Met deze „prominenten" zul len oriënterende besprekingen gehouden worden ten aanzien van de door het B.F.O. noodza kelijk geoordeelde vorming van een nationale federale interim- regering voor geheel Indonesië aldus het communiqué. Als voorzitter zal optreden Sultan Hamid II van Pontianak. Leden van de commissie zijn Ahak Agung, Ateng Kartana- hardja, Djumhana Wiriatmadja en Kaliamsjah Sinaga. De commissie zal zo spoedig mogelijk haar bevindingen voorleggen aan het B.F.O., dat alsdan nader zijn houding zal bepalen ten aanzien van de voortzetting van het overleg. Sultan van Djocja waigert samenwerking. De correspondent van het Chinese dagblad „Sin Po" meldt, dat de Sultan van Djocja en de Pakualam zijn afgetreden als hoofd en waarnemend hoofd ran de Daerah Istimewa Djocjakar- ta omdat zy 'geen verant woordelijkheid konden aan vaarden voor de Nederlandse stappen tegen de Republiek en niet met de Nederlanders kannen samenwerken. Als ge volg hiervan zou de gehele civiele bestuursorganisatie in Djocja stilstaan. De Nederlanders zouden voornemens zijn eed nieuwe bestuursorganisatie voor Mid- den-Java te vormen. De Sultan heeft geweigerd particulier bezoeken van Ne derlanders te ontvangen. Maakt Nederland misbruik van Antwerpse haven? In „De Nieuwe Gids" heeft prof. dr. van Geertruyen onder de ti tel „Nederlandse dumping poli tiek in de Antwerpse haven" een oeschouwing gewijd aan de hou ding der Nederlanders te Antwer pen Prof. Geertruyen wijst er o.a. op dat de Nederlanders anders te werk gaan dan de overige buiten landers. Nederlandse zeeschepen worden j uitsluitend aan Nederlandse fir ma's toevertrouwd en deze ür- ma's streven er naar uitsluitend Nederlanders te werk te stellen. Over de gehele lijn geldt slechts één parool: de winst zo hoog mo gelijk óp te drijven. „Wat de Antwerpenaar dwars zit", zo gaat de schijver voort, „is dat er door de Nederlandse on dernemingen misbruik wordt ge maakt van de gastvrijheid. Zijn standpunt is: Welkom, doch eer biedig de tarieven, gebruiken en werkmethoden van de haven, die U het brood verschaft. De winsten die hier gemaakt worden, moeten verder de haven en de Antwerp se bevolking ten goede komen." Tevens is men te Antwerpen van oordeel, dat de politiek van de open deur, welke in het Zuiden wordt gehuldigd, haar tegenhan ger in het Noorden moet vinden, iets wat thans geenszins het ge val is. Gezinshereniging. Zaterdagmiddag is met de Bantam" van de Ko ninklijke Rotterd. Lloyd Caesar gearriveerd. Cae sar is afkomstig uit Me dan en een prachtige man netjes-tijger, bestemd voor diergaarde Blijdorp. „Hij zal een jaar of vijf zyn", vertelden zijn verzorgers, „en speels dat-ie is. Soms gaat hij van louter plezier achterover liggen, de poten in de hoogte en laat zich dan achter de oren aaien. We bleven natuurlijk niet in gebreke, maar... namen er voor alle zekerheid maar een houtje voor. Nauwelijks was de „Ban tam" voor de wal, of er ar riveerde een transportauto van diergaarde Blijdorp, plus enkele oppassers. Toen werd Caesar per grote hijs kraan overboord gezet en op de wagen geladen. In diergaarde Blijdorp wacht sinds Augustus van het vorige jaar Caesars vrouw. „Ze zijn met de handschoen getrouwd", verzekerde de perschef van de Lloyd. „en U kunt van dit transport zeggen, dat het geschied is in het ka der der gezinshereniging". Onveilig Oost-Java. De correspondent van het Alg\ Handelsblad te Batavia weet te melden, dat in weerwil van de. officiële te genspraak van de meldingen van de C. v. G. D. de onveiligheid speciaal op Oost- Java groot is. De bergplaat sen Tretes en Prigen op 100 km. afstand van Soerabaja werden door benden overval len en in brand gestoken na- "dat de Europeanen naar Soe rabaja en aMlang geëvacu eerd waren. De correspondent noemt deze voorvallen illustratief voor het reeds door de C. v. G. D, geconstateerde tekort aan Nederlands militair per soneel. Krijgsrecht in Roemenië. Volgens de Weense correspon dent van de „Daily Telegraph" heeft de Roemeense nationale vergadering te Boekarest met 381 tegen 4 stemmen een wet aangenomen, waarbij de bevol king onder krijgsrecht komt te staan. Volgens de nieuwe wet kan iedere Roemeen, die van sabo tage op industrie- pf landbouw gebied beschuldigd wordt, door een speciaal militair gerechts hof ter dood veroordeeld wor den. Militaire autoriteiten waren zich terdege bewust van de vernielingen. Militaire waarnemers zouden hun bevoegdheid overtreden hebben. Naar aanleiding van het rap- Êort der Commissie voor Goede 'iensten aan de Veiligheids-" raad, waarin is opgenomen een verslag van de militaire waar nemers uit het gebied van Soe rabaja, welk rapport op de 14e Januari aan de Veiligheidsraad gezonden werd, wordt van of ficiële zijde o.m. het volgende verklaard: De taak, welke aan de mili taire waarnemers is toegewe zen bestaat uit het controleren van de beëindiging der vijan delijkheden. Het rapport van de Commissie voor Goede Dien sten, voor zover dit is geba seerd op het rapport der mili taire waarnemers die Soeraba ja als basis hebben, is in flagrante tegenspraak met de ze taak. In dit zelfde rapport geeft de Commissie voor Goede Diensten te kennen dat „de vernieling van wegen, bruggen en eigendommen, zowel in het verleden als in het heden, plaats vindt op veel groter schaal dan door de Nederlandse militaire autoriteiten was ver wacht.'' Afgezien van het feit, dat wat volgens de waarnemers door. de militaire autoriteiten werd verwacht, geheel en al op veronderstelling berust, geeft dit rapport een volstrekt mis leidend beeld van de werkelyke toestand. De militaire autori teiten waren zich zeer wel be wust van de vernielingen, toe gebracht aan wegen, bruggen en eigendommen, een proces dat reeds in April 1947 begon, en dat aan de consulaire com missie werd gerapporteerd, een en ander ondanks de verzeke ring van de toenmalige repu blikeinse eerste minister Sjah rir, dat hy alles in het werk zou ötellen om verdere vernie lingen te voorkomen. Het rapport meent, dat het aantal Nederlandse troepen in de nieuw-bezette gebieden on voldoende is om te voorko- Druk der „vredesgroep" in Nanking neemt toe. In militaire kringen te Nan- king is bevestigd, dat het rege ringsgarnizoen te Tientsin zich heeft overgegeven. Het Amerikaanse consulaat te Tientsin heeft aan het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gemeld, dat de houding van de door communis ten geleide troepen, die de stad bezetten, „voorbeeldig was". Ai- le Amerik. burgers in de stad waren veilig. Het consulaatsge bouw was slechts weinig be schadigd. De communistische troepen hebben ook Pengpoe bezet. Pengpoe vormt een sleutelposi tie in de verdedigingsgordel langs de rivier de Hwai en ligt Eerste chirurg in geïsoleerd gewest. Ï9en ik 40 jaar geleden voor het eerst een voet in Zeeuwsch Vlaanderen zette, was dit gebied wel een beet je het stiefkind van ons land. JJeeuwsch Vlaanderen \v.as toen voor de chirurgie geheel op België aangewezen. Ik achtte het myn taak Zeeuwsch Vlaanderen op dit punt uit zyn isolement te verlossen, aldus dokter A, Staverman, Zaterdagmiddag in het dankwoord, dat hy sprak, toen hy afscheid nam van Zeeuwsch Vlaanderen. In een intieme bijeenkomst te Oostburg heeft men dit afscheid aangegrepen om de heer Staverman te huldigen. De leiding berustte bij de af deling West Zeeuwsch Vlaan deren van de Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst, waar van dokter Staverman erelid is. Tegenwoordig waren vele burgemeesters, vele artsen en talrijke oud-patiënten, REDE BUSKOP. Dr. I. Buslcop herinnerde in zijn begroetingswoord aan de eerste tijd van dokter Staverman's praktijk in Vlaan deren, nu 40 jaar geleden, toen hij per fiets met zijn instrumentenkoffertje van Breskens naar Aarderiburg enz. trok. Thans heeft U, aldus spr., geheel volgens uw eigen be slissing die praktyk in Zw. Vlaanderen overgedragen aan dr. de Jong. Het is geen af scheid, omdat U ongetwijfeld nog vele malen naar Zeeuwsch Vlaanderen zult komen. Spr. bood aan de heer Staverman een in perkament gebonden album aan, dat de handteke ningen van zijn patiënten be vatte. Burgemeester F. A. van Rosevelt huldigde dokter Sta verman als de arts, die altijd klaar stond voor zijn pa tiënten. Mevr. E. J. van den Broe- cke—de Man, dankte hem namens de moeders, wier kinderen hij gered heeft. Pastoor-deken A. Lieve- goed spra'k als oudste gees telijke en •dankte de heer Sta verman voor wat hij ten dienste van de mensheid deed. SLOTWOORD. Ontroerd dankte de heer Staverman voor dé hem ge brachte hulde. Hij herinner de aan de aangename samen werking met de collega's en wees er op, dat Zeeuwsch Vlaanderen thans voorzien is van de hulp, die het nodig heeft. De trouw en devriend schap van de Zeeuwsch- Vlaamse bevolking is voor spr. een heerlijke beloning. Na herinnerd te hebben aan de moeilijkheden in de oorlogsjaren en de bereidheid van de familie Rijnders om hem steeds over de Schelde te brengen, wijdde spr. woor den van lof aan de zusters van het St. Antoniuszieken huis, aan dr. Buskop. rector Loves en dr. de Jong. Spr. besloot met de woor den „Laat ik bij U worden erelid in uw hart, dat is mijn mooiste beloning." Velen drukten daarna de heer Staverman de hand. Voor mevr. Staverman was er een overvloed van bloe men. op ongeveer 160 km. ten'Nooz-- den van Nanking. De bezetting van Pengpoe be tekent, dat de communistische troepen de beschikking krijgen over een verbinding over de rivier de Hwai. Deze verbinding zou van belang zijn voor de op mars naar Nanking en Sjanghai. In sommige kringen, die in nauw contact staan met de vredesgroep van de Kwo Min Tang, wordt verklaard, dat Tsjang Kai Sjek's aftreden en het openen van vredesonderhan delingen met de communisten binnen enkele dagen verwacht worden. De Chinese regering heeft be vel gegeven tot evacuering van officiële documenten en rege ringsdocumenten" per schip en per trein uit de hoofdstad. Pan Kink Tsjan, de voorzit ter van de gemeenteraad van Sjanghai, heeft aangedrongen op staken van het vuren in het gehele land en het voeren van vredesonderhandelingen door communistische en regerings-af- gevaardigden in Sjanghai Vliegdrama in Noord-Carolina. 35 MAN REDDE ZICH PER PARACHUTE. De leider van een groep para chutisten liet de 35 onder zijn bevel staande mannen van een vliegtuig, waarvan beide moto ren in de buurt van Faeyttevil- le (Noord-Carolina) in het on gerede raakten, binnen zeven seconden allen naar beneden springen, kon zelf het toestel niet meer verlaten en overleef de de daarop volgende ramp. De uit drie leden bestaande be manning kwam om het leven. De motoren weigerden op 105 meter hoogte. Van de parachu tisten werd niemand gedood. Daar de leider der parachutisten wist, dat het voor hem zelf te laat was om nog te springen, bereidde hij zich voor op een ramp. Het toestel vloog tegen een grote boom op en vloog in brand. Ilodgkiss kwam er on gedeerd uit en trachtte tè ver geefs de bemanning te redden, die omkwam in de vlammen. men rondzwervende guerilla- benden te beletten vrijelijk rond te trekken en sabotagedaden 'te plegen. Hoewel een dergelijke verklaring ver uitgaat boven de bevoegdheid der militaire waarnemers, dient ten aanzien van deze bewering te worden bedacht dat dergelijke benden volgens een vastgesteld schema worden geëlimineerd, hetgeen reèds een snelle vermindering van het aantal bestaande ben den tot resultaat heeft gehad zomede een neiging bij deze benden om hun actie geheel op te geven dan wel zich in kleine groepjes te splitsen die syste matisch zullen worden opge ruimd. Het rapport zegt tevens dat de Nederlandse troepen „onvol doende sterk zijn om orde en rust in dc steden te handha ven, en dat vele Chinese han delaren dientengevolge ernstig hebben geleden van plunderin gen." Deze- verbazingwekkende verklaring noopt tot beant woording. aangezien zij volstrekt met de feiten in stryd is. De Chinezen wer den geplunderd lang voor een enkele Nederlandse sol- daar het republikeinse ge bied betrad. De Nederland se troepen hebben duizen den Chinezen ontzet, die reeds door de extremisten waren weggevoerd. De Chinezen zijn jarenlang een gemakkelijke prooi ge weest voor de gewapende repu blikeinse benden en eenheden. Het handhaven van rust en or de in de steden geschiedt vol ledig en daarom moet deze ver klaring van de Commissie voor Goede Diensten dan ook volle dig worden ontkend. Alles byieengenomen moet het ernstig worden betreurd, dat dit rapport een onwaar beeld van de feiten geeft en verder, dat de militaire waar nemers in hun rapport aan de Commissie voor Goede Dien sten hun bevoegdheden verre hebben overschreden. Het rapport geeft vooral een sterk gekleurd beeld, dat over het algemeen de indruk maakt dat het niet vry is van partij digheid. Zich baserende op deze feiten, betreuren de Nederland se militaire autoriteiten het dat zy zich genoodzaakt zien het bewuste rapport in zijn geheel af te wyzen. K.L.M. mag niet meer in Arabië landen. NOG TWEE TOESTELLEN OP SCHIPHOL AANGEKOMEN. Zaterdag zijn weer twee K.L. M.-Constellations op Schiphol uit Batavia aangekomen. Het waren de ..Batavia" onder ge zagvoerder Viruly en de „Cu- ragao" onder gezagvoerder Van de Vaart. Het eerste toestel had NIWIN-pakketten en post, het 'tweede 7 passagiers en post aan boord. nldonesië bevindt zich nu al leen nog de „Franeker", die dr. Drees en zijn begeleiders naar Nederland zal terugbrengen. De toestellen hebben nog ge bruik gemaakt van het vlieg veld Dahran in Saoedi Arabië. De K.L.M. zal echter thans ook van dit vliegveld geen gebruik meer mogen maken. Nieuwe coalitie regering in Griekenland. SOPIIOELIS AFGETREDEN. "Sophoelis, de Griekse minis ter-president, heeft Zaterdag avond zyn ontslag aangeboden. De 88-jarige premier bood de koning zijn ontslag aan na een onderhoud van een uur ten pa- leize. De koning heeft de politieke leiders 24 uur tijd gegeven om een „verenigde regering tot be houd van de natie" te vormen. De leiders van de vier grote Griekse politieke partijen heb ben daarop koning Paul aange boden binnen een dag een nieuwe coalitieregering te vor men. Zij zijn daarin inmiddels reeds geslaagd. De leiders ver tegenwoordigen alle wettige partijen, ook de sociaal-demo cratische en zullen de keuze van een premier aan de koning overgelaten. IETS KOUDER. Wisselend bewolkt met en kele regen- of hagelbuien, voornamelijk in de N.O. helft van het land. Aanvankelijk langs de Waddenliust storm achtige, langs de Westkust harde, overigens meest krach tige wind tussen West en Noord-West. Later geleidelik wat afnemende wind uit Westelyke richtingen. Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1