„Nijmegen" zond drie radioboodschappen uit Uienmarkt is nog steeds laag PREDIKBEURTEN AETHER WALCHEREN Walcheren. Perspectieven niet ongunstig Hoe zal het weer zich houden De uienmarkt is nog steeds niet over het dieptepunt heen. De landbouwer mag al biy zijn, als hem 4 cent wordt geboden, terwijl drie lingen nagenoeg niet wor den afgenomen. Er is wei nig of geen vraag naar gewone middeluien. Het -schijnt echter, dat er aan de organisatie het een en ander hapert. Was men meer eensgezind, dan zou men zonder dat de markt daarvanschade leed, gemakkelijk 6 h 6',2 cent kun nen bedingen, de teler had dan 50 procent meer dan thans en ook de exporteur kon er nog behoorlijk aan verdienen. Al leen de vrees «traks uien over te houden, doet de een nog la ger verkopen dan de ander. Nu doet zich het eigenaar dige geval voor. dat telers die voor levering naar Duitsland hebben getekend. 7 cent ont vangen voor mlddelulen, 6 cent voor grove uien en 5 cent voor drielingen, terwijl in de vrije handel de ene exporteur al harder concur reert dan de ander. Op aller lei manleren wordt de mini mum exportprijs ontdoken. Alle export naar Duitsland is jn een hand, vandaar ook Chinezen vragen om bescherming. De Chinese vereniging Tsjoeutt Hwa Tsdoeng Hwi te Surabaja, vertegenwoordigende 32 Chinese verenigingen, zond telegrammen aan verschillende auótriteiten over dc toestand van de Chinezen in de nieuw bezette gebieden. Aan dr. Becl en generaal Spoor is het vol gende telegram gezonden.' „Sinds liet begin van de laatste militaire actie in Indonesië zijn onschuldi ge Chinezen in veie plaatsen zwaar getroffen. Eigendommen werden gestolen, huizen verbrand en Chi nese vrouwen verkracht. Honder den mannen werden op de afschu welijkste wijze vermoord en dui zenden werden weggevoerd, over hun lot is niets bekend, duizen den zijn dakloos geworden. Vol gens te Surabaja ontvangen be richten Is Chines, eigendom en zijn zelfs de levens van de Chine zen in de pas bezette gebieden nog steeds in gevaar. Daarom ver zoeken wij u onmiddellijk maatre gelen te nemen voor afdoende be scherming". Belgen willen betere Rijn-Schelde- verbinding. De voorzitter van de Antwerp se Kamer van Koophandel, de heer Osterrieth. heeft verklaard, dat. al thans in beginsel, moet worden besloten tot verbetering van de verbetering van de verbinding tussen de Rijn en de Schelde, al vorens de economische Unie tus sen België en Nederland tot stand komt. Allen, die belang hebben bö de verbetering van de Rijn- Schelde verbinding, zo zeide hij, en dat zijn niet alleen de Antwer penaars. doch alle Belgen, moe ten zich ernstig afvragen, of het niet de voorkeur verdient van de Benelux af te 'zien. wanneer de regeringen van België en Neder land geen principstle oplossing voor dit probleem kunnen vin den. Geen bedrijfsvergunning meer voor veehandel. Nadat reeds het vorige jaar de handel in diverse producten bin- net» de voedselvoorzicningssector werd vrijgelaten van de bepalingen In het bedrijfsvergunningenbeslutt 1941. is thans ook voor de binnen landse handel In runderen (inclu sief slachtvee, vette- en nuchtere kalveren» varkens, paarden en schapen ontheffing verleend van de betrokken bepalingen in ge noemd besluit. Deze ontheffing houdt in. dat bij nieuwe vestiging of uitbreiding van een handelsbedrijf in deze zin geen bedrijfsvergunning meer is vereist van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Deze handel is thans alleen gebonden aan een erken ning bil het betrokken bedrijfschap die gebaseerd is op objectieve eisen van handelsbekwaamheid, vakbekwaamheid en crcdietwaar- dlgheid. Vier maanden geëist wegens bigamie. Vier maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegen de 50-jarige hoefsmid B. dc V. te Jou- re. die in Juni 1945 in Duitsland zou zijn getrouwd, terwijl hij reeds gehuwd was. Toen het paar in Nederland te rugkeerde. waar de politie nog iets met de V. te vereffenen Wad. ont dekte men de bigamie. Dc rechtbank beval aanhouding van deze zaak. ten einde te kun nen onderzoeken of de eerste vrouw bij het aangaan van het tweede huwelijk nog in leven was. Sport SCHAKEN TERNEUZENSE KAMPIOENEN Door een 5Vt—-4*2 overwinning op het Axelse ..Landau" werd één dezer dagen het 2de tiental van de Temeuzensc schaak club kampioen van de 2de klas se van de Zeeuwse schaakcom petitie. Dis is dc tweede maal. dat Temeuzen II dit kampioen schap weet te bemachtigen. HOOGOVEN-TOURNOOI. Na de 7de ronde luidt de stand In het Hoogoven-Scha aktournoot: 1. 2 en 3 Schmidt. Tartakower en 4 p.: 7 Wade 3'i p.: 8 Bnny 2YX p.: 9 Bergsma 2 p.: 19 van Steenis l»i punt. de hogere pry's. Was by de levering naar andere landen, de export ook in handen van één centraal lichaam, de prijs zou ongetwijfeld hogeT lig gen. DE VERZENDINGEN De verzending over Decem ber waren echter buitenge woon goed. Ruim 37 millioen kilo wist zijn tTCg' naar het buitenland te vinden en wel als volgt: Engeland 21.566.000 kg.. Duitsland 10.135.000 k'g., België 1.145.000 kg., Noorwe gen 1.000000 kg.. Ierland 900.500 leg.," Duitsland (Russ. zóne) 781.500 kg.. Ceylon 387.500 kg.. Israël 380.000 kg.. West Indië 359.000 kg.. Duits land (Engels leger» 291.200 kg.. Luxemburg 106.300 k'g., Duitsland (Am. leger) 76.300 kg., Oostenrijk 74.700 kg., Afrika 49.300 kg., Indonesië 11.750 kg., IJsland 10.050 kg.. Egypte 10.000 kg.. Arabië 5000 kg.. Zuid Amerika 50 kg., Finland 25 kg. Totaal 37.290.000 kg. In totaal zijn nu gedurende dit seizoen verzonden: in Juli 441.759 kg.. Augustus 7.707.264 kg.. September 6.242.096 kg., Oct. 14.659.316 kg.. November 36.880.501 kg., December 37.289.907 kg., is in het geheel 103.220.813 kg. Gerekend wordt dat vooral Engeland in de maanden Fe bruari en Maart nogal wat zal afnemen. De vrees voor ccn groot uienoverschot be hoeft daarom niet meer zo heel groot te zijn. De voor naamste factor blijft echter het weer. Houden wy een open winter cn krijgen wij een koel voorjaar? Het eerste K.L.M. toestel van dit jaar uit Batavia op Schiphol aangekomen. Gisternacht is de K.L.M. Constellation „Eindhoven" onder commando van ge zagvoerder H. Schultz uit Batavia op het vliegveld Schiphol aangekomen, met aan boord 600 NTWIN pakketten 1010 kg post - zes passagiers en twee ba by's. De radio conferentie te Hilversum bagonnen De Wesl-Europese radio-confe rentie, waaraan de omroeporga nisaties van België. Engeland, Frankrijk. Luxemburg en Neder land deelnemen, begon Donderdag in de K.R.O.-studio te Hilversum. Dc morgen- en een deel van de middagvergadering werden gewijd aan hel uitwisselen van ervarin gen. opgedaan bij het uitvoeren van het onlangs ingevoerde pro gramma „West-Europees commen taar". In de sniddagzitting werd beslo ten om een geheel nieuwe reeks uitzendingen te organiseren, die zal bestaan in een microfoondebat. Het eerste debat zal gehouden wor den in Frankrijk op 9 April a s. tussen Frankrijk. Belgic en Luxemburg. Nederland komt in September- aan de beurt met Bel gië als partner. Vlissingen I.OOP l)ER BEVOLKING. De bevolking van Vlissingen nam in het jaar 1948 toe tot 21.336 inwoners. De aanwas van 723 per son e vloeide voort uit een geboor te-overschot van 330 zielen en een vestigingsoverschot van 397 perso nen. In 1948 werden 472 geboorten aangegeven (24G jongens en 226 meisjes). Er overleden 142 perso nen. Het aantal nieuw-gevestigde personen bedroeg 1697 en hel aan tal vertrokkenen 1300. BEDRIJFSORGANISATIE. Woensdagavond hield de anti-rev. kiervereniging „Nederland en Oranje" te Vlissingen een alg, le denvergadering, waarin door de heer J. Roh'ink, voorzitter van dei Ned. Chr. Metaalbewerkersbond. een uiteenzetting werd gegeven van de betekenis der ..Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie". Op zeer duidelijke wijze gaf de heer Rolvink de grote betekenis aan van deze wet. Hij beantwoord de hierna nog vele gestelde vra gen. Oostkapelle UITREIKING BONKAARTEN. Té Oostkapelle worden Maandag de bonkaarten uitgereikt voor zelfverzorgers en niet-zelfverzor- gers aan hen. wier namen begin- met een van de letters van A t.m. H. O.- en W.'Souburg. DLTVBN- TENTOONSTELLING. Vrijdagavond werd in „De Zwaan*' te Souburg een club tentoonstelling gehouden, door de vereniging van duivenhou- ders „De Luchtbode". De heer J. Florisse opende deze tentoonstelling met enke le woorden, waarin hij de tal rijke aanwezigen hartelijk wel kom heette, de vele gevers van prijzen dank bracht, evenals de heren v. d. Berg uit Vlissin gen en de Hullu uit Schoon- dijke, keurmeesters, die geen gemakkelijke taak hadden. Er zyn ruim 280 vogels. Spr. wenste de heer P. Babijn ge. luk met het behaalde succes. Deze behaalde met 18 vogels 15 prijzen, waarvan de le prijs met een doffer, die tegelijk de mooiste vogel van de tentoon stelling is en de le prijs met een duivin. De heer J. Hooge- steger behaalde 8 prijzen met vogels, terwijl C. Boogaard, van de junioren, de mooiste vogels van de junioren heeft. De heer Braet spoorde de junioren aan hun best te blij ven doen en wenste in het ko mende vliegseizoen allen suc ces. Ter bestrijding van de on kosten en het aanschaffen van nieuw materiaal werd een ver loting gehouden. De tentoonstelling is van daag nog geopend. Er zijn mooie vogels met goede vlieg, capaciteiten op deze tontoon- steelling te bezichtigen. BÜURTVER. P.O.M, Woensdagavond gaf de buurt vereniging P.O.M. te Souburg haar jaarlijkse feestavond voor de leden. Er werd voorgedra gen en gezongen. Een gezellig samenzijn hield velen nog lang daarna bijeen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Te Vlissingen: Dr. Detmar. arts. Badhuisstr. 25: te Middelburg: de heer W. L. Pel. arts. Rouaanse kaai 11, tel. 2585; te Koudekcrke. Westkapelle en Zoutelande: de heer L. Sloos, arts te Koudekcrke. tel. K 1185231; te Veere. Serooskerke cn Oost kapelle: dr. Reynders Schilt, arts tc Serooskerke, tel. K 1189/212. APOTHEKEN. MiddelburgApotheek v. d. Harst, Korte Delft. tel. 2789. Vlissingen: Apotheek Ockenburg, Singel 5, tel. 511. Westkapelle NORTONPOMPKN. Te Westkapelle zullen vier Nortonpompcn worden aan- gebiacht voor het produce ren van bluswater. Arnemuiden FEESTAVOND RODE KRUIS. Voor een overvolle zaal gaf de Afd. Arnemuiden van het Rode Kluis een feestavond, met toneel, zang en muziek (Saxofoon kwin tet La roes). De voorzitter de heer Gerritse. deelde mede dat de af deling thans uit 26 leden bestaat. De uitgaven in 1948 waren: f 625.28 en de inkomsten f 689.74. Deze avond werd benut om af scheid te nemen van de heer A. la Soe, die binnenkort naar Indo nesië zal vertrekken. Verscheidene personen voerden het woord en wensten hem het beste, doch von den het jammer dat hij ging ver trekken vooral daar de vereniging aan hem steeds een zeer ijverig lid h eft gehad. Aan de heer la Soe werd een scheer-étul aangeboden als herinnering. In de pauze werd een verloting gehouden. Kerknieuws GENERALE SYNODE. Het kerkelijk examen. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die op Woutschoten te Austerlitz bijeen is. ging Don derdag voort met de behandeling van ordonnantie 7 voor de oplei ding 11 vorming van de dienaar des Woords en van de theologi sche arbeid der Kerk. Besloten werd de proefweek na het kerke lijk examen ook verplicht te stel len voor de vrouwelijke theolo gische candidaten. die dit kerke lijk examen afleggen. Omtrent de toelating van de vrouw tot het pre dikambt werd door de Synode nog niet beslist. Hierover zal later een besluit worden genomen. De toe lating tot evangelieprediking en het kerkelijk onderzoek, eventueel coloquiem. wordt in afwijking van het ontwerp kerkorde niet aan een centrale commissie opgedragen, maar aan de provinciale kerkver gaderingen, HET LEGER. In dc middagvergadering beant woordde ds. A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredikant. verschillende vragen, die uit de Synode opkwa men betreffende de geestelijke verzorging van liet leger in Ne derland en Indonesië. De Synode gevoelde zich naar aanleiding hier van des te meer gedrongen om alia wegen cn middelen te zoeken om i>. het tekort aan leger- en vloot- predikanten te voorzien. In deze zitting werden benoem.i tot secundus A.S.C. Gelderland: ds. A. H. dc Wit te Zoelmond, in de jeugdraad (vac. Cordcau) mr. Y. Scholten te Amsterdam, tot lid en voorz'tter (vac. ds. Kalkman, pad- vinderswerkl ds. B. van Swig- chum te Rotterdam. In de afdeling ziekenzorg (vacature van Asch van Wück) zr. WiUems te Rotterdam, (vacature ds. H. \V. Bloemhof f) dr. M. ten Cate te Bolsward. (vaca ture ds. ter Haar Romeny) jhr. dr. H. dc Ranitz te Bussum, (vacature dr Ledcboer, dr. J. P. de Jong te Gouda. Herbenoemd werden mej. Berger en de heer E. M. van Dif- fclen. Ds. P. C. de Vey Mestdagh. Met de „Zuiderkruis", die Vrijdag met troepen uaar In donesië vertrok, ging als veld prediker mede dc bekende Zeeuwse predikant ds. P, G. de Vcy Mestdagh. Hij 3s thans 63 jaar en gaat voor de derde maal naar Indo nesië. Op een vraag van een ver slaggever waarom hij op zijn leeftijd weer naar Indonesië ging, antwoordde hy„Waar de jongeren weinig lust schij nen te voelen om naar de tropen te gaan, moeten de ouderen het wel doen." NED. HERV. KERK. Beroepen te Nederhemert (toez Drs. J. C. Hooykaas te Arnemui den. „Tablnta" zal werkers naar Java brengen. EERSTE BOOTTREIN NAAR GENUA. Tengevolge van het uitvallen van de passagiersverbinding door de lucht naar Indonesië is bijzondere voorziening nodig ter volddeining aan de vraag naar passagiersver voer per schip. Te meer. nu de opbouw van Java en Sumatra ver eist. dat in het tekort agn manne lijke arbeidskrachten zo snel mo gelijk wordt voorzien. Om hieraan zoveel mogelijk tegemoet te ko men zal het m.s. „Tabinta" van de N.V. Stoomvaart Mij. „Neder land" dat door dc regering is ge huurd voor het maken van cmi- grantenreizen naar Canada, een speciale reis naar Batavia maken met 500 mannelijke passagiers. Al deze passagiers vallen onder de categorie ..werkers voor wie het noodzakelijk is. dat zij zo spoedig mogelijk in Indonesië aan de slag kunnen. Teneinde de reis voor de passa giers zoveel mogelijk te bekorten dé „Tabinta" is een hulppassa giersschip' met zeer beperkte ac commodatie en comfort zal een speciale boottrein van Amsterdam naar Genua rijden. De „Tabinta" zal 31 Januari a.s. uit Amsterdam vertrekken, de in scheping in Genua geschiedt op 8 Februari a.s. Verwacht wordt dat dc boottrein op 7 ebruari a.s. zal vertrekken. Dit zal de eerste maal na de bevrijding zijn. dal er weer een boottrein van de Mij. „Neder land" naar Genua rijdt. Twee doodstraffen uitgesproken. Aan de lange lijst van dood straffen, die gedurende de laat ste maanden voor het Amster damse Bijz, Gerechtshof ziin geëist en waarvan vele ook zijn uitgesproken, is weer een twee tal toegevoegd. Het betrof dit maal v/eer leden van de be ruchte colonne Henneicke. die zich specialiseerden op het op sporen van Joden: de Amster dammers E. M. Ellemers en G. H. Mijnafends. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. heeft te Rot terdam het nationale congres over ontspanning en rijpere jeugd ge opend. De „Zuiderkruis" gaat door het Suez-kanaal. -Het eerste troepenstransport Sinds 3 December is Vrijdag uit Rotterdam naar Indonesië vertrok ken. Het bestaat uit 800 militairen en wel 250 van verlof terugkeren de ledm van het K.N.I.L.. 350 le den van de Kon. Marine en 200 van de Kon. Landmacht. Het schip zal. aldus de militaire autorit, de normale route door 't Suez-kanaal volgen. Er werd echter de nadruk op gelegd, dat het kiezen van de route geen militaire kwestie is, doch een van regeringsbeleid. Met dit transport is, aldus de militaire autoriteiten, overduide lijk bewezen, dat de miiltaire actie in Indonesië niet heeft geleid tot versnelling en vermeerdering van de transporten. Het maakt een on derdeel uit van het maanden gele den opgestelde schema. Bovendien is het schip slechts half vol. Het volgende schip zal weer geheel volgeboekt zijn. Kamerleden over afwikkeling geldzuivering. Yerschenen is het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot afwikkeling van dc geldzuivering. Hieruit blijkt, dat vele leden de geldzui vering in het algemeen wel ge slaagd achten, maar toch enige critiek hebben op dc deblokke- ringspolitiek. Men meent, dat ver schillend* bezitters van liquide middelen in het nadeel zijn tegen over bezitters van goederen of an dere vrn.ogensactiva. welke deze na de geldzuivering vrij in het economisch verkeer konden bren gen. Door de gedwongen belegging in investerings- of beleggingscertifi caten kan in de toekómst boven dien nog koersverlies optreden. Men zou gaarne inlichting heb ben over het te verwachten over schot aan gedeblokkeerd geld. vooral ook .omdat dit van invloed zal z(jn op het inflatie-gevaar. Andere Jeden vroegen waarom de deblokkering over zulk een lan ge periode moet worden uitge strekt. (tot 1952 nl.) Een veel ver der gaand*; deblokkering werd be pleit. Aangedrongen werd op te- gemoetkqmendheid, speciaal ook tegenover kerken. Ook werd nog gewezen op de blangen van hen, die levensverzekeringsuitkeringen hadden ontvangen. Uit dit verslag blijkt nog, dat de opbrengst van de vermogens heffing, welke op 5.1 milliard werd geraamd, waarschijnlijk slechts a 3.5 milliard zal, bedragen. Wie verantwoordelijk voor maatregelen na de ramp Debat Leslie'Cameron. Bij het begin der vijfde zitting van het onderzoek inzake de ramp met dc „Nijmegen" kwam het tot een debat tussen mr. Leslie van 't Britse ministerie van luchtvaart en avocaat Cameron van de K. M.L. J Leslie bracht nog eens onder de aandacht, dat het geen proces was. van partijdige aard. Het was een officieel onderzoek naar de om standigheden van hel ongeval. Het zou zeer te betreuren zijn indien enige blaam zou worden gewor pen op de procureur-generaal Mr. Cameron zelde de moeilijk heden van Leslie te begrijpen. Hij achtte het mogelijk, dat verschei dene personen voor de ramp ver antwoordelijk zijn, terwijl het ook niet iiitgqslöten was, dat niemand verantwoordelijk was. Da' zou het onderzoek uit moe ten wijzen. Hij verlangde echter, dat dan ook alle documenten ter tafel zouden komen en dat de procedure in orde zou zijn. Er is verondersteld, dat een verkeerd aangegeven hoogte op een kaart invloed had kunnen hebben op de ramp. Waarom zijn hierover geen vragen gesteld aan deskundi ge vliegers zoals getuige Snitsc- laar? Mr. Leslie antwoordde, dat hier over later het oordeel van een deskundige zou worden ingeroe- pen. RADIOBOODSCHAPPEN. De belangrijkste getuigen van de zitting waren wel mr. Quaylc, be ambte va 1 de luehtverkeerscontró- le. die tijdens de avond van de ramp dienst deed en luitenant Jar- vis van de R.A.F.. controleur van het luchtverkeer op Prestwick. Quayle deelde het Hof mede de radio-boodschappen. welke de „Nijmegen" kort voor het onge luk uitzond, te hebben gehoord. HIJ hoorde een boodschap, waar in werd gezegd:: „Ik denk Iets te hebben geraakt", waarna de bood schap onduidelijk werd. Vervol gens hoorde hij woorden In de trant van „Ik heb brand aan booré" of „ik sta In brand", waarna hij het woord „stijgend" opving. Te 23.34 uur hoorde hij een bood schap van het vliegtuig, luidende: „Heeft u enig idee waar wij zijn?" In antwoord op een vraag van mr. Leslie, of hij getroffen was door iets ongewoons in verband met deze boodschap, verklaarde Quayle: „Ik ben er zeker van dat deze boodschap werd afgezonden door dezelfde persoon, die de vorige boodschap had uitgezonden, waar in werd medegedeeld dat het vlieg tuig iets had geraakt, in brand stond en steeg", aldus Quayle. Mr. Leslie: ..Was het een enigs zins opgewonden boodschap?" Antwoord: .Ja, in zeer lichte mate". Mr. Quayle deelde vervolgens mede. dat hij onmiddellijk de con- tróle over de situatie in« handen nam. Hij trachtte de „Nijmegen" verscheidene malen op te roepen, doch tevergeefs. NA DE RAMP. Luitenant Jarvis legde enkele verklaringen af over hetgeen ge beurde n.. de ramp. Vijf minu ten na middernacht kreeg hij con tact met de politie te Ayr. nadat hij reeds één maal getelefoneerd had om definitieve gegevms. Hij vroeg welke mataregelcn getroffen waren in verband met het uitzenden van een ambulance. Er bleken geen maatregelen te zijn getroffen „daar de ramp ger beurd was in het politiedistrict van Prestwick". Toen hij de politie van Prestwick beid: kreeg hij ten antwoord dat er evenmin maat regelen getroffen waren én dat men vertrouwde op de politie van Ayr. Te Kilmarnoch zelde de poli tie te zullen zien wat er te doen stond. Twee en twintig minuten na middernacht verbond de politie Jarvis met het ziekenhuis te Kil marnock. De dienstdoende m.edi- cus beloofde ambulances, chauf feurs en artsen te zullen uitzen den. De voorzitter vroeg wie er voor verantwoordelijk was maatregelen te treffen voor een noodgeval als het onderhavige. Leslie zeide te menen, dat de vliegvelden verant woordelijk waren. Hieromtrent zouden nog getuigen gehoord wor de Ned. Herv. Kerk- Aagte- kerke 10 en 2.30 ds. Theu- nissen; Arnemuiden 10 en 6 de heer Sellem, 2.30 ds. Pijnacker Hordijk; Blggek>e»r- ke 10 en 2 ds. Witteveen (H. A.); Domburg 9.45 en 7 ds. v. Willenswaard (H.A.); Grijpskerke 10 ds. de Boer. 2.30 ds. v. Woerden; Kou- dekerke 10 ds. Enker, 2.30 ds. v. Djjk; 't Zandt 10 ds. van Dijl, 7 ds. Enk-ar; Mid delburg (Oostkerk) 10 ds. v. Voorst Vader; Concertzaal ds. Don (H.A.), 7 ds. Krop (Dankz.); Nieuw- en St. Joosland 10 ds. Pijnacker Hor dijk (voorber.), 2.30 ds. van Voorst Vader; Oost- en West-Souburg 9.30 en 7 ds. Spijkerboer; Oostkapelle 10 de heer Wijsman, 2.30 ds. Don; Ritthem 10 ds. v. Em- pel (H.A.), .2.30 ds. Spijker boer (H.A.); St. Laurens 10 cn 2.30 ds. Keijzer; Vlissin gen St. Jacobslterk 10 ds. Krop. 5 ds. Sickesz (H.A.); Engelse Kerk 9.30 Kerk- voor jongeren; Havendorp 10 dhr. Sabben; Westkapelle 2.30 ds. Oosthoek. 7 ds. Keijzer (jeugddienst); Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. Jonker. Gcref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuiizen.; Domburg 11.15 ds. Deenik, 3 leesd.; Gapinge 9.30 en 2 dr. Bergema (H.A. en Dankz); Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke 9.30 en 2.30 cand. Scherpenlsse; Me- liskerke 9.30 en 2.30 ds. Dee nik; Middelburg (Hofplein- kerk) 10 en 5.30 dr. Ousso- ren, 2 30 ds. van Wouwe; Noorderkerk 9.30 ds. van Til (H.A.), 5.30 ds. v. Til (Dankz.); Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Beug; Oostkapelle 9.30 en 2.30 ds. Deenik; Serooskerke FILMS VAN DE WEEK Boek van Cronin verfilmd „Robert Shannon's Jonge Jaren („The green years") met Charles Coburn. Tom Drake cn Beverly Tyler; regie: Victor Saville. De roman van A. J. Cronin. „Ro bert Shannon", die ook in 011s land thans druk verkocht wordt, ligt ten grondslag aan deze bij zonder aardige en menselijke film. Het is de geschiedenis van een Ka tholiek Iers weesjongetje, dat jn een streng protestants gezin Schotland wordt opgenomen daar een moeilijke jeugd moet doormaken. De k leine begaafde Dean Stockwell speelt de jonge Robbie, Tom Drake de jongeling Robert. De romance tussen deze laatste en het meisje Alison is zeer bekoorlijk verfilmd, maar andere passages in dit werk zijn wel wat zoetelijk. (Alhambra, Vlissingen). „Humoresque" met Joan Craw ford, John Garfield, Oscar Levant en J. Carrol Naish; regie: Jean Negulesco. Dat men deze film niet onmid' dellljk 11a het verlaten van de bios coop weer vergeten is, vindt niet zozeer zijn oorzaak in het gege ven. dan wel in 't sterke spel met name van Joan Crawford die in de moeilijke rol van de weinig aan vaardbare vrouw Helen Wright 'n prachtig staaltje geeft van haar talent. Het verhaaltje over een concertviolist en een fatale vrouw, die jonge kunstenaars en de drank protegeert (en tenslotte zelfmoord pleegt). Uitstekende muziek vormt het geluidsdécor van deze film. (Electro, Middelburg). „De Koningsgezinden" („Les Chouans") met Jean Marais, Ma deleine Robinson, Marcel Herrand cn Pierre Dux; regie: Henri Celef. Honoré de Baldac's romantische epos van koningsgezinden en re publikeinen werd door de Fransen verfilmd en zij zorgden er voor. dat de sfeer van het oorspronke lijke verhaal zoveel mogelijk ge handhaafd bleef. Jammer, dat de film sterk beïnvloed is door het toneel. Daar doet het goede spel in de hoofdrollen niets aan af. (Luxor. Vlissingen). Reeds besproken: „The bishop's Wife" (Cory Grant, Coretta Young. Da vind Niven), een spran kelend blijspel en zonder twijfel de beste film van deze week. (Schouwburg, Middelburg). 10 ds. v. Wouwe. 2.30 ds. van Til; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 9.30 cn 2.30 cis. Streefkerk; Vlissin gen 9.30 en 5 ds. Hindriks; Vrouwenpolder 10.30 en 4 ds. van Slugs; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Scheele. Gercf. Kerk (art. 31). Mid delburg 2 en 7 ds. Zemel (H. A. en Dankz.)Zoutelande 9.30 en 4 ds. Zemel (H.A. en Dankz. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemui den 9.30. 2 en 6 leesd.; Mid delburg 9.30. 2 en 6 ds. de Wit: Oostkapelle 9.30 en 2.30 leesck; Westkapelle 11 en 4.30 leesd. Chr. Gcr®f. Kerk. Middel burg 10 (H.A.) en 3 (dankz.) ds. Rijksen; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Slofstra (H.A.) Ver. Vryz. Herv. Middel burg 7 ds. Metz; Vlissingen 10.45 ds. Metz. Evang. Luth. Gem. Middel burg 5 intrede ds. Johannes; Vlissingen 10 ds. Nolle, bev. en intrede Üs. Johannes. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.15 mej. dr. Bakker. Herst. Apost. Zemlingsgem. Vlissingen (Concordia) 10 en 5 dienst. Leger iles Heils. Middel burg 10 Hei'liglmgsd. en 7.30 Verlossingssamenkomst o.l.v. majoor Malcorps; Vlissingen 10 Heiligingsd., 7.30 Verlos singssamenkomst o.l.v. luite nants 'Betgen en v. d. Roost. Officiële publicaties. GEMEENTE VLISSINGEN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; gelet op artikel 45 der Drankwet; doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van mej. C. van der Weele, wo nende te Vlissingen, om verlof lot de verkoop van uitsluitend alco holvrije drank (verlof B) in het perceel Roerplein 418: dat vanaf heden gedurfde twee ..eltcn tegen het verlenen van het gevraagde verlof schriftelijke be zwaren kunnen worden ingediend bij B. en W. voornoemd. Vlissingen, 11 Januari 1949. AANVRAGEN WERKKLEDING De Directeur van de Distributie kring WALCHEREN maakt be kend. dat in de termijn van 17 t.m. 29 Januari a.s. wederom de gele- g.nheid wordt opengesteld tot het afhalen en indienen van aanvragen voor werkkleding. Bedrijven met 5 of meer werk kleding dragende arhelders(sters) moeten collectief aanvragen. Per- somei werkzaam Jn bedrijven met minder dan 5 werkkleding dra gende arbeiders (sters) en perso nen werkzaam bij de D.U.W. of Heide-Mij. moeten aanvragen bij de Dlstributiedienst van de Ge meente waar zij in het Bevolkings- registe zijn ingeschreven. Formulieren zijn verkrijgbaar te Middelburg, Dam 43. zaal 4, loket 4; te Vlissingen. Bnouwenaarstraat 4. loket 6 en de Agentschaopen. Bij het indienen der ingevulde cn door de werkgever getekende for mulieren moet de stamkaart wor den medegebracht. ZONDAG. In de serie „Zó geniet U meer van de muziek" behandelt An- dré Rieu de serenade. Het Om roep Kamerorkest zorgt voor de muziek. Uitgevoerd worden Se renades van Mozart. Elgar, Wolf en Larsson (H. n 13.20). Over de andere zender leunt U luisteren naar het onvolpre zen Concertgebouw orkest, dit maal o.l.v. Rafaël Kabelik. Ca ret van Leeuwen Boomkamp speelt Schumann's celloconcert in a. Verder wordt Tsjechische muziek uitgevoerd (H. I 14.35). Hilversum I: 8 Nieuws; 9.45 Om roep Kamerorkest o.l.v. André Rieu; 10.30 Hoogmis in de Paro chiekerk van O.L.V. Onbevlekt or vingen te Hilversum; 12.03 Werken van Tsjechische compo nisten; 12.40 Lunchconcert door het Orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 13 Nieuws; 13.50 Buffalo Bill, de held van het Wilde Wes ten: 14.20 Yvon Le Mare Hadour. bariton zingt liederen van Gabriël Fauré; 14.35 Concertgeboutv-Or- Icest; 15.35 Elisabeth Schwarzkopf, sopraan met instr. begeleiding Schaf e können richer weiden, uit Cantate no. 208, Bach); 15.45 Koor zang; 17 Oecumenische Studio- dienst: 18.30 Ned. strijdkr.: 29.30 Nieuws: 19.50 In 't Boeckhuys; 20.12 Uit en thuis; 23 Nieuws; 23.15 Avondconcert. Hilversum II: 8 Nieuws: 9.15 Men waagten wij draaien; 10.30 Kerkdienst uit de Evang. Lutherse Kerk te Groningen: 12 Les Gars de Paris: 12.40 André de Raaf: or gel en Jacques Schutte, piano; 13.20 Zo geniet U méér van mu ziek; 14.30 Boekenhalfuur (Dr. P. Ritter); 15.40 Utrechts Mannen- zangver. „Aurora" o.l.v. Barend; 16 Filmland: 16.35 Wekelijkse sportrevue; 17.15 Een mooi kerk lied: „Zonnelied v. Franciscus van Assisi"; 17.30 Ome Keesje; 18.15 Wim Ibo's Cabaret „De camera Obscura": 19 Radlolympus; 20 Nieuws: 20.45 Vrouwenzand Het Vrouwtje van Stavoren, een zang- snel; 21.37 Gramofoonmuziek; 22.10 Het Omroep Orkest o.l.v. Hugo de Groot: 23 Nieuws; 23.15 Gramo foonmuziek. MAANDAG. De babbeltjes van Dr. Peter van Anrooy over „muziekbe grip" hebben zich een bestaans recht in de Nederlandse radio programma's verworven. Deze kleine causerieën over muziek zijn zeer de moeite waard. Mocht U even tijd hebben: H. H 19.30. Om 19 uur wordt Beethoven's Kreutzner Sonate uitgevoerd (H. II). De liefhebbers van het strijk kwartet kunnen genieten van ..Het. Harfenkwartet" van Beet hoven (H. I 21.30) en Dworsja's twe-de (H. II 22.25). Hilversum I. 7 en 8 Nieuws; 10 Yehudi Menuhin, viool (o.a. viool sonate no. 3 in d op. 108. Brahms); 11 Boston Pops Orkest o.l.v. Arthur Fiedler: 11.40 Werken van moderne componisten: 12 Rie Grims-Stroot- man. alt en Jan van WeeJden. or gel in de Grote Kerk te Drieber gen: 13 Nieuws: 14 Schoolradio; 14.35 Pianorecital door Hans Lach man (Sonate in a op. 143 en Mo ment Musical opus 94 no. 1. beide van Schubert): 15.30 Cyclus: Trio's uit alle landen: 17.15 Kamerorkest o.l.v. André Rieu; 17.45 Flitsen uit - Oost-Indonesië; 18 Kamerorkest (vervolg): 19 Nieuws; 19,30 Prof. Gerbrandv over «Indonesië; 20 Nieuws: 20.45 Ferdinand Huiick een hoorsnel: 21.30 Sweelinck- kwarC "-t: 23 Nieuws; 23.30 Orkest van de Berlijnse Opera. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 9 Gramofoonmuziek: 10.15 Arbeids vitaminen: 11.15 Aansluiting met de Noorderkerk te Hilversum (Or gelconcert door Pierre Palla): 13 Nieuws: 14.15 Graipofoonmuziek; 16 Solistenconcert: 18 Nieuws; 18.30 Radio filmkrant: 19 Bijnamen in de kamermuziek (14e concert); 19.30 Inleiding tot muziekbegrip door Dr. P. van Anrooy; 20 Nws; 20.05 Radioscoop; 22.25 In stijgen de lijn (4e concert); 23 Nieuws. ZON EN MAAN 16 Januari. Zon: op 8.41 onder 16.59 Maan: op 18.57 onder 10.12 17 Januari. Zon: op 8.40 Maan: op 20.40 onder .17.01 ondei 10.33 16 Januari Vlissingen 17 Januari Vlissingen Hoog Water U.+NAP u.NAP 2.41 2.18 15.08 2.29 3.27 2.22' 15.55 2.35 Laag Water u.—NAP u.—NAP 9.11 2.24 21.20 1.96 10.00 2.27 22.04 1.87

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 8