Nieuwe mogelijkheden voor de industrie? Wat kan Indonesië bieden ons NIEUWE BOEKEN Zuid-Beveland WALCHEREN Er is bijna 5 milliard gulden nodig voor bedrijfshersiel De Opendeur politiek (Door onze economische medewerker) Deu Haag, Jan. „Ztfn w\j Imperialisten?", zo vroegen \\-y ons de vorige week af. Ons antwoord op deze vraag nam elke twijfel weg. Er zal geen sprake zyn van uitbui len onder de nieuwe staatsrechtelijke verhoudingen. De Nederlandse ondernemer hoopt alleen op grond van z(jn historische rechten, zjjn ervaring en kennis tegenover de andere buitenlanders een bevoorrechte plaats te blijven innemen. Zjjn prestaties en resultaten van zjjn onderneming zullen evenwel in de. eerste plaats de Indonesische volkshuishou ding ten goede komen. Neder land zal dan in zoverre nog profijten kunnen trekken, dat hot e?n matige vergoeding van de belegde kapitalen ont vangt (het grootste deel blijft cchtep ln Indonesië), dat een zeer klein deel van zijn be volking ln de ondernemingen werk zal vinden (het ambte narencorps zal op den duur zeker uit Indonesiërs bestaan) dat misschien nog enkele land bouwproducten op de Amster damse of Rotterdamse mark ten verhandeld zullen worden (waar tegenover weer staat, dat vele cultuurondememingen hun zetel wel naar Indonesië zullen moeten verplaatsen) en dat wat d'e pensioenen en andere uitkeringen zullen blij ven toevloeien. In hoeverre het zal geluk ken. zelfs dit „minium-pro- gramma" te verwezelyken, zal afhangen van de strijd der internationale politieke krach ten. Wy zullen er echter goed aan doen, onze verwachtingen niet hoger te spannen aan hierboven is uitgestippeld. NAASTE TOEKOMST Dit Is dus de toekomst, als na verloop van verscheidene jaren ook in Indonesië stabie lere staatkundige en economi sche verhoudingen zich heb ben gevormd. Hoe zit het echter met de naaste tos komst. dus met de komende paar jaren? Op deze vraag heeft minister Götzen in een vraaggesprek met het week blad ..Da Zakenwereld" dat deze week werd gehouden, 'n zeer interessant antwoord ge geven. Er blijkt uit, dat de Neder landse Regering de ontwikke ling met vertrouwen tegemoet ziet en dat zij van mening is, dat de Nederlandse onderne mer nog wel degeljjk in Indo nesië een functie heeft te ver vullen. Daarom ook moet ons land een deel. zij het een be scheiden deel van het voor herstel en de uitbreiding be nodigds kapitaal verschaffen. ENORM BEDRAG Naar schatting moet er de eerstvolgende 5 jaren 1,8 milliard of te «wel circa 4.770.000.000 in het Indone sische bedrijfsleven belegd worden (aardolie- en scheeps- bouwindustrie zijn hierbij niet inbegrepen), hiervan zal het buitenland, w.o. Nederland, voor f 1.855.000.000 aan kapi taalgoederen (machines, mate riaal enz.) moeten leveren. Vanzelfsprekend zal het bui tenland dit alleen willen doen, als Indonesië bereid ist rents voor die belegde kapi talen te geven, als de buiten landers niet achtergesteld worden b(j de Indonesische zakenlieden en als de handel niet belemmerd wordt door tarieven, die de Indonesiërs of andere groepen in een bevoor rechte positie plaatsen. M.a.w. als dc opendeurpolitiek wordt gevoerd en als discriminatie afwezig blijft; de Nederlandse Regering zal deze gedragslijn uiteraard gaarne volgen en zjj hoopt, dat ook de Indone sische regering dat zal doen. HANDELSBALANS Lukt deze kapitaalsinveste ring. dan verwacht men dat de handelsbalans zich zo zal ontwikkelen, dat in 1949/'50 in- en uitvoer (exclusief olie) met elkaar in evenwicht zijn (in 1948 was de invoer 80.000.000 hoger) en dat in 1952/'53 een exportsaldo zal worden verkregen van 665.000.000. Dit laatste be drag zal dan ongeveer vol doende zijn om de verplichtin gen aan het buitenland voor vergoeding van renten, bewe zen diensten en aflossingen na te komen: het evenwicht van renaissance tot wereldoorlog. Van dit boek, hetwelk een over zicht geeft van de Europese cul tuurgeschiedenis gedurende de laatste vier ecuwen, van de hand \an de In Zeeland teer bekende, oud-Middelburger Prof. dr. P. J. Bouman, te Groningen, kwam de zer dagen een tweede druk van de pers, waarbij dit blijkt te aljn uitgebreid met een beschouwing over dc Jongste tijd. In een naschrift van het werk. gewijd aan de vooruitzichten van onze cultuur, getuigt de schrijver van zijn nieuw verkregen Inzicht, dat niet het humanisme maar het christelijk geloof in de crisis van deze tijd redding kan brengen, aangezien de oorzaak van de cri sis z.l. is gelegen ln het feit, dat de- Westerse volkeren zich steeds meer van het Christendom nebben \erwUderd en „hun zleleheil aan materiele welvaart hebben opge offerd". op de betalingsbalans zou dan in 1952/'53 eveneens bereikt zijn. Wij ontveinzen ons niet, dat de werkelijkheid nog wel eens roet in dit zo smakelijk op gediende potje zou kunnen gooien. Dit doet echter niets af aan het feit. dat de Ne derlandse koks reeds weten, wat zij voor de maaltijd nodig hebben. Als de door de deskundigen opgezette plannen voor her stel slagen, dan komt zulks niet alleen de Nederlandse ondernemer ten goede maar in nog sterkere mate de Indonesische volkshuishou ding. terwijl de gehele wereld tenslotte zal profiteren van een grote toevloed van tropi sche producten. (Nadruk verboden) Havenverkeer van Antwerpen. In de maand December van verleden jaar liepen 802 sche pen met een inhoud van 1.828.000 ton (Belgische meting) de haven van Antwerpen bin nen. In dezelfde periode van 1.947 waren deze cijfers resp. 815 schepen en 2.206.382 ton. In 1948 deden 8.472 schepen, metende 20.445.239 ton de Ant werpse haven aan-, tegen 8.013 schepen met 20.256.908 ton in 1947. Na in November door de Ne derlanders naar de tweede plaats te zijn verdrongen, heb ben de Engelsen in December de eerste plaats heroverd. Nieuws Noiedop in een Zaterdag 22 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat hoog ovens het eerste ruwe ijzer pro duceerden. Op die dag zal in de fabriek dit feit op bescheiden wij ze worden herdacht. Willie Howard, een van Ame rika's geliefdste acteurs, is op 62- jarige leeftijd te New York over leden. Howard is meer dan een halve eeuw in muzikale shows op getreden. EU het bestuur van het Ned. Hervormde Diaconessenhuis te Arnhem is bericht binnengeko men. dat H.M. Koningin Juliana er in toegestemd heeft haar moe der op te volgen als bescherm vrouwe van liet tehuis. Volgens het Romeinse blad Messagero heeft een werkman Sn Rome een millioen dollar geërfd van een oom in de V. S., die in 1924 overleed. Een zakenman te Berlijn plaat ste een advertentie met zijn eigen doodsbericht om aan zijn schuld eisers te ontkomen. Hij werd thuis aangetroffen toen men een krans bezorgde. Levenslang luidde de eis tegen de 33-jarige Amsterdammer J. van Strijland, die in 1942 wegens een vals persoonsbewijs door de S. D. werd gearresteerd en korte tijd later op vrije voeten .werd gesteld op voorwaarde, dat hij verraad zou plegen. Verschillende goede Nederlanders werden zijn slacht offers. In een speciale bijeenkomst is door de Vereniging Roosen- danls-Industrieel Contact aan het femeentebestuur con door Sierck chröder geschilderd portret van oud-burgemcester mr. dr. Prinsen aangeboden. r Er werd een kleintje verwacht Eon landbouwer in het Gelderse, aldus de Prov. Ov. en Zw. Crt., miste vjjf kippen uit zyn hok. Kort tevoren was er een woonwagen gepasseerd. De bena deelde kippenhouder combineerde en dedu ceerde en belde ten slotte het politiebureau op. „We zullen die woonwagen wel even nakijken" zei de poli tie. En inderdaad werd het vehikel aangehou den, toen het wat la ter langs het bureau hobbelde. „Kippen?!" riep de eigenaar-bewoner voerman. „Geen kippen gezien!" „Dan zullen we toch je wagen even moeten nakijken" vond de po litie. Afttar dat kon niet. Er werd een kleintje verwacht in de wagen en dat kon toch niet zo maar midden op straat voor hot politie bureau. Er was haast bij, en hij wilde ver der. Ondertussen lag de bewoonster van de wagen ln bet! te ker men. De hele buurt raakte uit haar gewo ne doen. De agenten waren de kippen al bij na vergeten. ..Zal ik dan maarvroeg de aanstaande vader. Maar daar had de po litie toch wel bezwaar tegen. Medelijdende bu ren kwamen ondertus sen met schóne lakens aandragen, de vroed vrouw was spoedig ter plaatse en even werd het stil achter de ge sloten deur. Toen kwam de vroed vrouw naar buiten, met in haar armen het re sultaat van een vluch tig onderzoek: vijf kip-: pen, vers geslacht, op geborgen inx het woon wagenledikant. De „aanstaande moe der" zei niets meer, de ontmaskerde vader- in-verwachting des te meer. En dat was niet mooi. 's Heer Arendskerke loop der bevolking. De gemeente 's-Hecr Arendsker ke telde op 1 Januari 1948, 4739 in woners, te weten 2395 mannen en 2344 vrouwen. De bevolking ver meerderde door geboorten met 62 mannen en 58 vrouwen, door veë* tiging met 64 mannen en 91 vrou wen. Overleden zyn 18 mannen en 13 vrouwen, vertrokken 93 man nen en 100 vrouwen. De bevolking nam dus toe met 15 mannen en 36 vrouwen. Het aantal inwoners steeg in 1948 van 4739 tot 4790 (2410 mannen en 2380 vrouwen). Er werden in 1948 24 huwelijken voltrokken. Borssele Ds. SCHOCH SPRAK Dezer dagen hicjd ds. M. L. W. Schoch uit Rotterdam te Borssele een causerie over het arbeidersjeugdwerk in Rotterdam. Na deze inleiding werden enige films vertoond. Nisse „ONS GENOEGEN" De muziekvereniging „Ons Genoegen" te Nisse kwam in een algemene vergadering bij een. Op voorstel van het be stuur werd besloten om op Zaterdag 22 Januari een mu ziekuitvoering te geven. De Kitty Hawk, het eerste vliegtuig, dat door Wilbur en Orville Wright werd gecontrueerd, is na 20 jaar in het South Kensington Museum in Londen te zijn geweest, naar de Ver. Staten teruggebracht. Het vliegtuig is iju in het National Air Museum ln Washington gezet. Orville Wright stierf in Januari 1947, Wilbur reeds enige jaren geleden. DE TOEPASSING VAN DE ELECTROLYSE. Marktberichten coöp. tuinbouwveiling der z.1i.e. Boerenkool 4.507; Rode kool 9 14; Gele kool 8—12; Groene kool 7.50—12; Prei I 7.50—12; Selderij 5 —8.50: Spruiten 13—32; Witlof 15 26;. alles per 100 kg., per 100 bos of per 100 stuks. Dit dertien hulzenblokkkeri lange viaduct is bet laatste deel van de nieuwe verkeersweg door Manhattan, één der stadsdelen van New-York. De weg werd eind vorig Jaar officieel voor het verkeer opengesteld. Een belangwekkend onderzoek. Electronica, een woord om van "te schrikken. Vreselijk geleerd... en toch heeft ieder een er wel eens mee te maken. Zonder electronica de leer der electronen, zou er name. lijk geen radio zijn, geen bios coop, geen televisie. De radio en de films zyn in onze ogen bijna volmaakt, doch met de toepassing van de electronica is hier pas een eerste begin ge maakt. In het vakblad „Elec tronica", een blad voor elee tronische werkmethoden, schrijft J. J. Moerkerken een artikel hierover. Hij betoogt dat er nog een groot terrein braak ligt voor industrieële toepassingen. Men heeft echter nog weinig interesse voor dit probleem. In een Engels vak blad heeft men zich bezig ge houden met dc oorzaken van de weinige interesse en komt men tot de conclusie, dat ei genlijk conservatisme remmend op de ontwikkeling werkt. En wel, omdat een fabrikant niet spoedig een werkwijze ver laat, welke hem altijd goed heeft voldaan. Daarbij... gebrek aan juiste kennis van het nieuwe speelt ook een belangrijke rol. Want niet iedereen weet, dat het „hart" van de nieuwe instal latie „niet anders is" dan een electronenbuls, die men al ja ren geleden heeft leren ken nen als een hoogst teergevoe lig onderdeel van de radio-ont vanger. Doch men moet weten, dat ei' tegenwoordig buizen zijn, die zelfs tegen de schok van het afschieten van een kanon bestand zijn! EN ER ZIJN MEER BEZWAREN. De electronica in de indus trie staat nog in haar kinder schoenen en bezit dus nog wei nig ei-varen technici. Aan de Middelbare Technische School te Eindhoven zal binnenkort een begin worden gemaakt met de opleiding van die technici. En tenslotte is de kosten- vraag ook van groot belang. Het gaat niet als met een ra dio-toestel, waarvan men de prijs bij voorbaat precies weet, neen, een bepaalde installatie voor zeker doel eist natuur lijk speciale behandeling en een aparte constructie. De niet deskundige leek wil natuurlijk wel eens precies we_ ten welke toepassingen die electronica reeds in practyk brengen en daarom wülen wij even enkele voorbeelden geven die doen zien, hoe b.v. elec- tronische contröle-middelen of productie-methoden grote voordelen opleveren. Het spoelproces was in de textielindustrie een kwestie van ervaring geworden, waar bij op de duur aan de practijk bepaalde regels waren ont leend- Overal hield men zich aan die regels, ofschoon de tijd van spoelen ln het ene bedrijf wat langer was dan in het an dere. Algemene regel was: blijf spoelen tot het afvloeiende water zuiver is. Nu is de zui verheid van water een vrij rek baar begrip en scherp gedefi nieerd is het allerminst. Wan neer men langs zintuigelijke weg moet constateren, dat het afvloeiende water zuiver is, kan daarin een zekere sprei ding zitten. In het bedrijf, waarvan hier sprake is. placht men gedurende vier uren te spoelen. Teneinde nu een goed inzicht in dit spoelproces te krjjgen, ging men ieder half uur een monster van dat water nemen, en bepaalde hiervan het gelei dingsvermogen met behulp van een electronisch meetinstru ment. Men achtte het water zuiver, wanneer het dezelfde electrische weerstand vertoon de als het toegevoerde water. Dit bleek reeds na Z/2 uur het geval te zjjn, zodat verder spoelen geen zin had. Deze eleetronische mect-methodi bespaart derhalve 1uur spoe len, hetgeen zowel tijd, water, als electrische stroom spaart. FOTOCEL OP DE „WILLEM RUYS" Een ander recent voorbeeld hebben wij aangetroffen op de Willem Ruys. De bedienden, uit de keu ken komend en met hun handen vol servies, moe ten een deur passeren, die de keukenlucht uit de sa lons houdt. Zij passeren daarbij een eleetronische inrichting (fotocel met au tomaat) die de deur opent zodat zij ongehinderd kun_ nen passeren. Dat bespaart niet alleen tijd, maar de mensen kunnen meer dragen zonder risico van mor sen en breken, dat zij zouden hebben, indien zij bedoelde deur met de hand zouden moeten openen. Aan deze twee concre. te vooBbeelden willen wij nog een derde toevoegen, dat zeker niet het minst belangrijk is. Wij hebben hier het oog op de radio-actieve isotopen in de industrie. Dit onderwerp alleen is al voldoende om er een boekwerk over te schrijven. Te Delft ig onlangs als buitenge woon hoogleraar benoemd prof. dr. ir. F. A. Heyn. De radio-actieve isotopen, zo zeide hij ons in een intei*view, moeten beschouwd worden als een geheel nieuw stuk gereed schap, dat aan de ingenieur in handen wordt gegeven. Hier mede zal hij nog moeten leren werken. Een toepassing van de electronica in combinatie met radio-actieve isotopen vindt men bij de geheel automati sche dikteregeling van platen metaal en vellen kunststof in de walsen. TOEPASSINGEN Laten wij tot slot nog enke le industrieële toepassingen op sommen, zoder echter in de tails te treden. Inductieve ver warming, resp. smelten van metalen, diëlectrisehe verwar ming, van niet-metalen, lassen, harden, regeling van motoren en machines, omzetten van energie, regeling van tempera tuur, meten van kleuren, tel werken. resp. eleetronische re kenmachines, sorteren, inspec tie, ook met behulp van radio, actieve isotopen, beveiligingen op allerlei gebied, neerslaan van rook, Röntgenonderzoek, electronisch meten (een zeer uitgebreid gebied), regeling van de verlichting, sterilisering van levensmiddelen, controle op voedingsmiddelen (betref fende voorkomende veront reinigingen of vreemde voor werpen ontdooien van diepge vroren levensmiddelen, doden van bacteriën, ontsmetten van zaden, enz. RATIONALE PRODUCTIE Resumerend kunnen wij zeg gen, dat de electronica aan de deur van de Nederlandse in dustrie klopt. Theoretici mo gen zich goed realiseren, dat hoe schoon hun argumenten ook mogen klinken, het uitein delijk de man is, die er mede moet werken, die zich een oor deel kan vormen en dat het dus helemaal niet is uitgeslo ten, dat de man van de prac tijk aan de man van het la boratorium kan vertellen, hoe het moet zijn. Voor ons staat echter vast, mede met het oog op de noodzakelijke industriali satie van ons land, dat de elec- voor een meer ration'ale pro ductie. Hoe sneller men zich van de moderne werkwijze be dient hoe beter, teneinde ten minste gelijk te kunnen blij ven met de concurrenten elders op de wereldmarkt. Vlissingen KANARIEKWEKERS Woensdagavond is te Vlissin gen opgericht de kanariekwe- kersvereniging „Vogelvreugd". Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren J. Weug. voorz., A. Huijssoon, secr. en S. Postu- ma, penningm. Middelburg WALT DISNEY-SPROOKJE De Chr. Filmactie te Middel burg heeft velen aan zich ver plicht door de eerste geteken de hoofdfilm in kleuren van Walt Disney, „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" te vertonen. In deze heerlijke fantasie, het eerste hoogtepunt van de te- tekenfilmkunst, is het char mante sprookje nieuw leven in geblazen. Zeer kostelijk zijn de figuren van de zevéh dwergen, met hun onderscheidene karak ters, meeslepend de scènes in het bos. Dat Sneeuwwitje en de Prins wat zoetelijk zijn uit gevallen, neemt men bij al deze verdiensten gaarne voor lief. Ritthem TORENKLOK LUIDT WEER WoensdagmKidag kon de to renklok, alhier weer luiden. De klepel, die op Tweede Kerst dag uit de klok viel, hangt er nu weer in. Er moest een nieuwe beugel in de klok ge maakt worden, terwijl om deze te bevestigen de klok op twee plaatsen van boven moest wor den doorgeboord. Om dit te kunnen doen. moest de klok uit de stoel gehaald worden en op de daaronder liggende zol der worden geplaatst. Hierdoor moest ook het slagwerk tijde lijk worden stil gezet. Genoem de werkzaamheden, waarvoor grote voorzichtigheid werd ver eist, om de klokkentoon niet te schaden, werden verricht door de heer M. Luteijn te Ritthem. Grijpskerke LOOP DEK BEVOLKING. De gemeente Grijpskerke telde op 1 Januari 1948, 886 inwoners, te weten 471 mannen en 415 vrou wen. De bevolking vermeerderde door geboorten met 10 mannen en 10 vrouwen, door vestiging met 18 mannen en 16 vrouwen. Overleden zijn 5 mannen en 2 vrouwen, ver trokken 12 mannen en 14 vrouwen. De bevolking nam dus toe met 11 mannen en 10 vrouwen. Het aantal inwoners steeg in 1948 van 886 tot 907 (482 mannen en 425 vrouwen). Er werden in 1948 10 huwelijken voltrokken. Koudekerke E.H.B.O.-EXAMEN. Dokter D. N. van Gelderen heeft op het gemeentehuis de deelneem sters aan de cursus voor het een heidsdiploma E.H.B.O.. uitgaande van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Koudekerke, geëxami neerd. Vier bestuursleden woon den dit examen bij. Na afloop verklaarde de voor zitter, de heer J. L. Dregmans. dat het hem genoegen deed aan de candidaten te kunnen mededelen, dat aHen waren geslaagd. Namens het bestuur bood hij hen zijn ge lukwensen aan en wekte hen op ook in het vervolg de wekelijkse cursus bij te wonen. Dokter Van Gelderen werd hartelijk dank ge zegd voor zUn bereidwilligheid om het examen af te nemen en voor de prettige wUze waarop hij dit deed. De docenten, te weten de heren Goedbloed. arts en W. Touw, A. Osté en P. J. de Potter, hel pers. hadden de dank te aanvaar den voor het vele werk door hen in het belang van deze cursus ver richt. De geslaagden zijn de dames N. Boogaard. G. Gescniere, T. A. van Leerzum. T. Louwerse. M. J. Nieuwdorp. L. W. Roelse, P. de Potter-Vreeke en P. A. Roelse. Op 25 Januari a.s. begint een nieuwe cursus. Oostkapelle r -ces. Op de speciale sierduiventen- toonstelling te Eindhoven behaalde de heer A. Maranus te Oostkapelle. met 7 inzendingen Saks Ekster- kropners de volgende prijzen. 1 Z.Z.G. 4x1 zeer goed: 2 x G.G. en 3 G. met 2 Ereprijzen. Op de Nationale Jubileumtentoonstelling te Gorinchem behaalde hy met 6 inzendingen 1 Z.Z.G.2x1 Z.G., 1 G.G,. 1 G. en 3 G. met 3 ereprij zen. landbouw-voorlichting. Woensdag werd in 't café van de heer Helmstrijd de door de Ryks- voorlichtingsdienst uitgeschreven vergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer Z. Mal- jaars, voorzitter van de plaatselijke De plannen van de Ned. filmindustrie. „Dutch interstates film produc tion N.V." zal dit jaar een En gelse en een Nederlandse film maken. *Dit vertelde mr. Hans Keuls, de productieleider van deze Nederlandse filmmaat schappij, die onlangs als eerste product de verzetsfilm „Niet tevergeefs" heeft uitgebracht. De eerste wordt een film naar het bekende verhaal van A. Dumas: „De Zwarte Tulp". De Britse toneelschrijver Peter Blackmore, bewerkte deze ro man tot filmscenario. Dit costuumstuk uit de tijd van Jo- han de Witt zal voor een groot deel in de natuurlijke tentoura- ge van slot Loevestein en in het nabijgelegen oude stadje Woudrichem worden opgeno men. Als regisseur werd als mo gelijkheid de naaam van de be roemde Cavalcani genoemd, maar deze kunstenaar pleegt niet minder dan ruim 100.000 als honorarium te vragen en dat is op een begroting van 250.000 per film uiteraard wat boog. Mr. Keuls vertelde, dat de studio's te Duivendrecht, eigen dom van de Nederlandse Bios coopbond, worden verhuurd a 2.000.— per dag en wanneer men dan weet, dat „Niet tever geefs" in twee maanden klaar kwam, en dat het salaris voor regisseur Greville 50.000 was, is het duidelijk hoe hoog de kosten waren. Over de dit jaar te produceren Nederlandse film kon mr. Keuls nog geen posi tieve mededelingen doen. Men twijfelt tusen verscheidene mo gelijkheden en een van deze is: „Sil de Strandjutter". Over eigen regisseurs hebben we nog niet de beschikking, maar mr. Keuls hoopte, dat Cruys Voorbergh op dit terrein de man van de toekomst zou worden. Belgische garnalenvisserij in Nederlandse wateren. Zoals gemeld, had het ver bond van Belgische garnalen- importeurs, buiten de Belgi sche autoriteiten om, de Ne derlandse overheid gepolst over het aan wal brengen in Nederlandse havens van door Belgische vissersvaartuigen aangevoerde garnalen. Het lag in de bedoeling, deze garna len in transito naar België te vervoeren, waardoor een gro te besparing op de kosten zou worden verkregen. Naar de „Standaard" thans schrijft, heeft het verbond van kustvaarders te Oostende zich ongunstig over het voorstel uitgesproken. Dit verbond heeft er op gewezen, dat het denkbeeld niet uitvoerbaar is. daar de aanvoer, wil deze lonend zijn, minstens die van 20 vaartuigen groot zou moe ten zijn, en de Belgische vis sers in de Nederlandse wa teren zouden moeten vissen. De Taronga Park dierentuin te Sydney zal begin van dit jaar met een zeldzaam experiment be ginnen. namelijk het fokken van neushoorndieren, die zich in ge vangenschap bevinden. commissie van de Stichting van de Landbouw. De eerste spreker, de heer van Liesa. hoofdassistent voor Walche ren behandelde algemene zaken, waarbij hij o.a. mededeelde, dat alsnog 500 ton gips voor Walche ren beschikbaar zal worden ge steld, voor omgeploegde lucerne klavers. Algemeen wordt dit kwantum veel te laag geacht, ook wordt naar voren gebracht, dat gescheurde of te scheuren kunst weiden er nog meer behoefte aan hebben dan de lucerneklavers. De tweede spreker de rayon-as sistent. de heer Osté. behandelde rassenkeuze, en besprak verschil lende' gewassen, met de opbrengst daarvan op de gehouden proefvel den. De derde spreker, de heer de Ronde, hoofdassistent voor Tholen behandelde de voeder en weide- bouw waarbij hij vooral besprek de verzorging van het weiland, de lijd en wijze van hooien enz. Hierop werden door de aanwe zige verschillende vragen gesteld, en ontspon zich een vruchtbare ge- dachtenwisseling. Wouwenpolder „LANDBOUWBELANG." Woensdagavond kwam de Land- bouwvereniging in jaarvergadering bijeen, onder leiding van de heer J. Francois. In het jaaroverzicht releveerde de voorzitter de gang van zaken der vereniging over het afgelopen jaar en schetste de moeilijkheden die er door de ge voerde landbouwpolitiek voor de boeren ontstaan. Uitvoerig stond hij stil bij de prijspolitiek der re gering. Het verslag van de penningmees ter sloot met een batig saldo. Als bestuurslid werd de heer M. j. de Vlieger herkozen. Besloten werd in de maanden Februari en Maart een vergadering te beleggen. Voor een dezer zal een spreker gevraagd worden, die het Hérverkavelings- probleem zal toelichten. Een der oudste leden, de heer W. Dekker, gaf in dichtvorm een overzicht van het wel en wee der landbouwbevolking in 1948. Besloten werd voor een te hou den veekeuring f 15.beschikbaar te stellen. eeuwse nippers De beambten by de Neder landse spoorwegen te Arnemuiden de heren J. Bosschaart en J. v. d. Watering, slaagden voor het exa men telegrafisch-arbeider. De heer J. G. dc Ridder te Vlissingen slaagde te Rotterdam voor het candidaatsaxamen eco nomie. Bij de te Goes gehouden exa mens voor handelscorrespondentie slaagde de heer D. P. v. d. Werf Joh.z, uit Oosterland. In de maand December wer den te St. Annaland 111 slachtver- gunningen uitgereikt. Te St. Annaland werd dit jaar door het Verjaardagsfonds ten ba te van de T.B.C.-bestrijding f 565 bijeengebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 6