Bevin en Schuman zijn het eens geworden NIEUWS UIT ZEELAND Bewind Indonesië in Overgangstijd Chefariiie4 In Indonesië gesneuveld. PROEFBEDRIJF VOOR WALCHEREN. Walcheren Medisch Centrum te Middelburg geopend Vier federale organen met een sterk Indonesisch karakter Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is (hans Ingediend het ontwerp van wet „Bewind Indonesië in overgangstijd". Het ontwerp is gelijkluidend aan het op 18 Dc- ecmber afgekondigde Kon. Be sluit B.I.O. De memorie van toelichting stelt nog eens nadrukkelijk vast. dat deze regeling niet be oogt te zijn een eerste proeve van de toekomstige grondwet van de Ver. Staten van Indone sië en evenmin een gewijzigde editie van de Indonesische staatsregeling. Het is uitsluitend een overgangsvoorziening. nL de instelling van nieuwe rege ringsorganen en de overdracht aan de nieuwe Indonesische re gering van de uitoefening van bevoegdheden, welke tot dusver door de Landvoogd of door Ne derlandse organen werden uit geoefend. Het Indonesisch karakter komt zo sterk mogelyk tot uit drukking. De leden van dc fe derale regering zullen Indone siërs moeten zQn. Hierbij wordt, ook van Indonesische zijde, niet uitsluitend gedacht aan perso nen, behorende tot de autoch tone bevolking, maar ook aan hen. die in de toekomst het staatsburgerschap deelachtig zullen worden. MER ORGANEN. Zoals bekend, voorziet de re geling in de vorming van een federale regering, een federale raad. het federaal vertegen woordigend lichaam en de raad van secretarissen van staat. De federale raad zal meer in het bijzonder de belangen van de deelgebieden behartigen, het federaal vertegenwoordigend lichaam die van Indonesië als geheel. De eerste heeft één af gevaardigde voor elk deelge bied, het laatste twee tot tien. BEROEP OP DE KONING. In een aantal gevallen is overeenstemming tussen de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon enerzijds en de federale regering en de federale raad anderzijds voorgeschreven. Mocht deze toch niet worden bereikt, dan is de Koning (Ko ningin) aangewezen om een mogelijk conflict tot oplossing te brengen. Het zelfde geldt voor het ge val bij de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon bezwaar is gerezen tegen een besluit van dc federale regering dan wel tegen een federale wet of fede rale verordening, terwijl het overleg niet tot overeenstem ming heeft geleid. Aan de beslissing des Konings zijn de federale organen gebon den, zoals tot uitdrukking komt in de bepaling, volgens welke opzettelijke nalatigheid in de uitvoering van koninklijke be schikkingen strafbaar wordt ge steld. Deze bevoegdheden van de Koning vormen de waarbor gen, dat in de overgangsperiode dc Nederlandse souvereiniteit ook tot gelding zal kunnen worden gebracht. Het spreekt echter van. zelf. dat een goede samenwerking tussen de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon en de fe derale regering de basis zal moeten vormen voor de voor bereiding van de nieuwe rechts orde. DE HOGE VERTEGENWOORDIGER. Een belangrijke nieuwe func- Ingezonden Mededelingen). Rode hoestpoeders „WEHAPHARM" stillen de hevigste hoest. Bij Apothekers en erkende Drogisten. 65 ct, p. doosje d 12 poeders tie. welke aan de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon is toegekend, betreft de mogelijk heid zijnerzijds desgewenst voorstellen te doen aan de fe derale regering tot het treffen van maatregelen Ier voorziening in de overgang naar en ter ves tiging van de nieuwe rechtsor de. voldoening aan of waarbor ging van een rechtsplicht van Indonesië, de eisen van rechts zekerheid, de fundamentele menselijke rechten en vrijhe den en een deugdelijk bestuur en de voorziening in een be lang. dat in onderlinge samen werking tussen Nederland en Indonesië moet worden behar tigd. Naast deze meer positieve rol, is de Hoge Vertegenwoor diger ook een negatieve be voegdheid tot ingrijpen gege ven. Een dergeijlk ingrijpen mag worden gebaseerd op strüd met de Grondwet, de wet B.I.O. of koninklijke beschikkingen, strijd met of gevaar opleverend voor de nakoming van de rechtsplichten van Indonesië, enz. of gevaar opleverend voor gewichtige belangen, welke in onderlinge samenwerking moe ten worden behartigd. Koning Frederik in het kinderuurtje In het kinderuurtje van de Deense Radio is Koning Frederik van Denemarken geïnter viewd. De Koningin, zo zei hij, is een droom van een moeder en echtge note, en de drie prin sesjes zijn schatten, al moet ik ook wel eens ..hola" zeggen als zij al te veel kattekwaad uithalen. De jonge luisteraars vernamen verder, dat de Koning niet het rus tige leven van een landheer leidt als ge- volgp'Van de vele offi ciële taken, die hij heeft te vervullen. „En verder", zo was zijn conclusie, „heb ik ondervonden, dat alles gemakkelijker gaat en dat men zelfs de taak van anderen verlffeht, rIs men voor wat op gewektheid zorgt." vJ Weer twee vliegtuigen uit Batayia. Vandaag worden wederom twee K.L.M.toestellen uit Ba tavia op Schiphol verwacht. Het zijn de „Curacao" met als gezagvoerder van der Vaart, en de „Batavia" met als gezagvoer der Viruly. Franse minister zeer voldaan over zijn bezoek aan Londen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman heeft Vrijdag op een pers conferentie de journalisten inge licht over het verloop van zijn tweedaagse geheime bespre kingen met zyn Britse collega Bevin. Schuman toonde zich zeer ingenomen met het resultaat van zijn bezoek aan Lon den en zeidc nog nimmer zoveel vriendelijkheid en verlan gen naar begrip op een conferentie te hebben ontmoet. Er waren thans geen fundamentele verschillen van mening meer tussen Frankrijk en Engeland ten aanzien van het Duitse probleem. Er waren nog slechts „nuances" van Inzicht. „Bevin en ik. aldus zei Schuman, gevoelden de nood zakelijkheid van een tête-a- tête buiten de conferentiezaal, zodat we met minder terughou dendheid met elkander konden spreken. Wy maakten zeer goede vooruitgang ten aanzien van alle problemen, welke thans op internationaal ge bied hangende zijn". In dc besprekingen van de laatste 48 uur hadden hij en Bevin. een complete reis om de .wereldproblemen ge maakt zonder iets over te slaan. „Wij hebben meer vooruit gang gemaakt, dan ik moge lijk geacht had." Bij de besprekingen over Eropese eenheid zou men bin nenkort tot overeenstemming komen over het aanvaarden van zowel het Britse voorstel tot instelling van 'n Europese Raad van Ministers als het Franse voorstel tot vorming van een Europese Assemblee. Ooi.1 de houding van beide mogendheden ten opzichte van het communisme en het natio- Ingezonden Mededelingen). CDag in (Ingezonden Mededelingen). Geen tijd om xielc te xijn? Dan dadélijk m KC(N»UN«NfNCKIt» 70 TABLEMEN* 7» (Ingezonden Mededelingen). SEDERT 1869 TERM AARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED Cacao van de bon? Naar wij vernemen zijn de gezamenlijke Nederlandse- ca caofabrikanten in een korte lings gehouden vergadering tot de slotsom gekomen, dat er geen bezwaar tegen zou bestaan de rantsoenering van cacaopoeder op te heffeh. Zij hebben dat dan ook aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening voorgesteld, die niet afwijzend tegenover dit denkbeeld staat. Er is echter nog geen be slissing gevallen en ook valt nog niet te zeggen, wanneer bij een gunstige beslissing de opheffing zou ingaan. Wel zijn er aanwijzingen, dat er binnen afzienbare tijd een wat ruimer aanbod zal komen, maar ook als dat niet het ge val is.-meent men op het Mi nisterie, dat het economisch niet verantwoord is een rant soeneringsapparaat in stand te houden van een product, dat niet tot de noodzakelijke levensbehoeften van de bevol king behoort. Radiorede voorzitter Ned. Rode Kruis. De gezondheidstoestand van de Indonesische bevolking .baart het Nederlandse Rode Kruis zeer grote zorgen. Over dit onderwerp zal Za- tordagavond a.s. de voorzit ter van het Nederlandse Ro de. Kruis. ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, spreken te 8.05 uur over de zender Hilver sum I. Directeur Aviolando staat terecht. Wegens collaboratie met de vijand stond voor het Haags Bijzonder Gerechtshof de 58- jarige v. d. V. terecht, voor malig directeur van de „Maatschappij voor vliegtuig bouw Aviolanda" te Papen- drecht. Ten behoeve van de vijan delijke oorlogsvoering zou hij vliegboten van het type BC 24 „Domier" hebben vervaar digd en afgeleverd. nalisme in het Verre Oosten is ter sprake gekomen. INDONESIË Schuman zelde, dat er in de afgelopen 24 uur „nieuwe factoren" waren opgekomen waarover Bevin hem ingelicht had en waarvan hij hoopte, dat zij zouden medehelpen tot een oplossing in het Verre Oosten. Sommige waarnemers meen den dat deze opmerking be trekking had op verwachte verklaringen van Nederlandse zijde in de Veiligheidsraad over de toekomst ran de Indo nesische onafhankelijkheid. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: KON. MARINE. Mar. Ill Z.M. J. L. M. Bast. Rot terdam: tijd. serg. majoor der ma riniers U. du Cloo, Soerabaja; mar. Ill Z.M. L. Hagting, uit Fries (Dr.). KON. LANDMACHT. Sold. VV. J. M. Aarns. Andelst; sold. J. N. B. van den Bergh. Rot terdam: sold. J. I. Bervoets, 's- O. jvenhage: sergt. majoor V. P. Blomjous, Voorburg: sold. Ie kl. J. Bos, Hilversum; sold. J. Bra ven boer, Rotterdai. sold. J. de Eruün. Voubrugge: sold. M. P. C. de 3ruijn. Breda: sold. A. Cnossen. Heeg: sold. G. van Dijk. Amers foort: sold. W. Th. v. d. Geest, Alkemade: sold. J. Dijkstra. Hui- zum; sold. H. Goereë. Odoorn: sold. C. A. de TIaas. Eindhoven; sold. Ie kl. L. van Haastrecht. Lei den: sold. .T. F. van Hugten. As ten: sold. H. II. Jansen. Voorburg; serg. J. Jung. Delft: sold. T. J. W. Kampei» ei ir. Flst: kom. T. van der Knaao, Maassluis: sold. J. Koster. Groningen: kom. G. Manussen. Amsterdam: sold. A H. Marg i. Delft: sold. P.. W, C. Mnssop. Delft; soldaat J. Meerman. Hol ten: soldaat J. B, Meers man. Maurik: soldaat J. Mein- ders, Wildervank: sold. W. Met- ting. Nieuwe Schans: sold. J. M. A. Mourits. Noordwljk: korp. D. Perlot. 's-Gravenhage: sold. A. C. de Rooij. Boskoop: sold. C. J. Schaap. Schiedam: le It. J. R. Si- monis. Utrecht; sold, le kl. J. Ver beek. Rotterdam: huzaar D. J. Ver hoog. "s-Gravenhage: korp. C. H" Vink. Rotterdam: huzaar G. Vis, Heehenveen: sold, B. de Wit. Amersfoort; sold, le kl W Th. van Zandvoort. Oss: sold. M. J. van Zoggel. Schijndel. KON. NED. LVD. LEGER. Serg. majoor Instructeur E. G. van Ling: amb. sold. 2e kl. lnf. W. Gcrrits: Jav. sold. 2e kl. inf. Ngadio: Jav. sold, le kl. lnf. Wij- ono: Tim. sold, le kl. Inf. R. Ra- turadja: Eoradja sold. 2e kl. inf. Rantc Dnnoen; Jav. sold, le kl. inf. Sanbardi: Chrn. sold. 2e kl. inf. Ang Tjan Tloei; Jav. sold. 2e kl. inf. Senen: Soend. sold. 2e kl. int Tdl Alias Achmnt: Jav. korp. inf. Paino: Amb. sold. 2e kl. inf. J. LewahcriJa: Man. sold. 2e kl. lnf. Vier Japanse generaals ter dood veroordeeld. De temporairè krijgsraad te Medan veroordeelde vier Ja panse generaals, die destijds behoorden tot de staf van» het opperbevel van het Japanse le ger op Sumatra, ter dood. De beklaagden werden verantwoor delijk gesteld voor de slechte behandeling van krijgsgevange nen. burgergeïnterneerden en Indonesische slavenarbeiders op geheel Sumatra. Chinese communisten stellen voorwaarden. Volgens de communistische radio heeft de leider van de communistische partij, Mao Tse Toeng, o.a. als voorwaarden gesteld voor het beginnen van vredesonderhandelingen Berechting van de oorlogs misdadigers. aftreden van de Kwo Min Tang, reorganisatie van de nationalistische legers, agrarische hervormingen en bijeenroeping van een politie ke adviserende raad zonder deelneming van de reactionnai- re elementen ten einde een de mocratische coalitieregering te vormen. Bloedige relletjes in Durban. AFRIKANERS CONTRA INDIËRS. Vrydag zijn in Durban ernsti ge relletjes voorgekomen, waar bij 27 personen werden gedood en 400 gewond. De wanordelijkheden begon nen op de standplaats van de Indische bus, omdat een menig te Afrikaners aanstoot nam aan een beweerd optreden van een Indische winkel-eigenaar tegenover een Afrikaner. Groe pen Indiërs en Afrikaners be gonnen te vechten, waarbij Afrikaners stenen en gebroken flessen naar Indische bussen wierpen. Een hevig en verward gevecht volgde. Later op de dag werden som mige Indische families in hun huizen opgesloten, waarna deze in brand werden gestoken. Driehonderd Indische vrou wen en kinderen zijn in de bos sen gevlucht. Politieposten en ziekenhuizen waren overvol met Indiërs. Tenslotte kwam een donderbui opzetten, die de gemoederen deed bedaren. De militaire conferentie. te Brussel. Volgens een officieel commu niqué, dat Vrijdagavond is uit gegeven, hebben de ministers van defensie van de vijf mo gendheden der Westeuropese Unie, die te Brussel bijeen zijn gekomen, besprekingen, gevoerd over „practische stappen tot het bereiken van een gezamenlijke inspanning voor de verdediging en de veiligheid van West- Europa". Overleg met republikeinse leiders op Java. Ide Anak Agung gde Agung. de minister-president van Oost-Indonesië heeft te Ba tavia verklaard, dat het bij zonder federaal overleg het besluit Bewindvoering Indo nesië in overgangstijd heeft aanvaard als uitgangspunt, maar dat rekening gehouden moet worden met een bepaal de aanpassing aan gewijzigde omstandigheden Daarbij sprak hij van over leg met bepaalde prominente persoonlijkheden uit gebieden, die nog niet georganiseerd zyn op grond van art. 5 van het Bio-besluit. Gevraagd naar de namen van die leiders in verband met het noemen van figu ren, die zich thans te Pra- pat of op Banka bevinden, zeidc hij, dat eerst later na men bekend zouden worden. Vragen van Welter over uitlating van van Kleffens. Het Tweede Kamerlid dé heer Weiter heeft de minister vragen gesteld over de volgende uit lating van de Nederlandse am bassadeur te Washington: Als het „Indonesische volk" Soekamo en Hatta als leiders zou wensen, zal dit geHeel wor den overgelaten-aan dit volk, daar het eerlijke nationalisme van Sockarno en Hatta niet aan twijfel onderhevig is. De heer Weiter wil van de ministers van buitenlandse za ken en overzeese gebiedsdelen weten o£ zij deze mening delen, dan wel of mr. v. Kleffens op eigen gezag sprak. Montgomery in Den Haag. V eldinaarschaik Montgomery zal van vandaag tot en met Maandag a.s. een bezoek aan Nederland brengen. Veldmaar schalk Montgomery komt van middag aan op het vliegveld Valkenburg. Hij zal zijn intrek nemen in de Britse ambassade. Gratie-verzoek in Bondowoso-affaire. Een aantal vooraanstaande bur gers van Soerabaja heeft een re quest opgesteld aan H. M. de Ko ningin. waarin er op wordt gewe- de beoordeling van de ver-oordeel den in de Bondowoso-affaire zeer goed is geweest. Eén gestrafte is zelfs voorgedragen voor een onder scheiding. Na te hebben gezegd, dat de ge volgen van deze straf voor de ver- odrdeelden zwaar zijn en dat de eroordeelden diep betreuren te hebben meegewerkt aan het onge val. dat is ontstaan uit een door niemand voorziene samenloop van omstandigheden, resumeert het request, dat het vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof boven matig zwaar lijkt .en dat de Neder landse militairen, die onbewust In moeilijkhede zijn geraakt, een morele aanspraak hebben op be grip en medeleven van het Neder landse volk. Vandaar dit collectie ve verzoek om aan de vorenbe doelde militairen gratie te willen verlenen. Doodstraffen geëist tegen Jodenvervolgers. Ook werd de doodstraf geëist tegen de 30-jarige fotograaf M. J. E. uit Rotterdam. E. heeft velen door gemeen verraad de dood ingejaagd. Daarom achtte de proc.-fiscaal de zwaarste straf geboden. 25 h.a. grond beschikbaar. Naar wij vernemen heeft de minister van landbouw, In overleg met de Herverkavc. llngscommissie Walcheren er in toegestemd, dat op Wal cheren 25 ha. Landbouwgron den uit de herverkaveling worden genomen, voor de stichting -van een landbouw proefbedrijf. Dit bedrijf zal worden beheerd door de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland. Specifieke Walcher.se land bouwproblemen kunnen op deze proefboerderij worden onderzocht. De financiën zullen geput worden uit het bedrag, dat destijds voor dit doel is ge schonken door de Stichting „De Scheldemonden" (f 125.000). De boerderij zal naar deze Stichting worden genoemd. De plaats waar dit bedrijf zal komen staat nog niet vast, maar men hoopt bin nenkomt met de uitvoering van de plannen te kunnen beginnen. Zoals men weet bestaan er ook plannen voor een der gelijk bedryf op Schouwen en Duiveland, doch hiervoor ls nog geen grond beschik baar. Onderafdeling sectie „ontwikkeling Zeeland". De sectio „Ontwikkeling Zee land", die werd opgericht door dc Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel werk heeft thans ook een onderafdeling be studering van de staatsrechtelijke verhouding gekregen. Deze com missie bestaat uit: Mr. A. J. van der Weel. voorz.; Mr. J. F. Horn- stra. saer. en leden: N. Arkema, Den Haag. A. P. Stufkens. Mid delburg, Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. Zierikzee, J. van Tuinen. Middelburg. Drs. M. C. Verburg. Middelburg. B. Funk. Heinkens- zand en W. L. M. Groffen, Vlis- s'ngen. De eerste vergadering van deze commissie ?al op 22 Jan. a.s. plaats hebben. Mijnen in de Scheldemond. Door de Mijnen-Opruimings- dienst werd Donderdag ter hoogte van Westkapelle een drijvende myn aangetroffen en onschadelijk gemaakt. Dc Rijkspolitieboot R.P. 4 signa leerde Vrydag een drijvende mijn by de ingang van het Dcurlo. De M.O.D. had toen geen boot ter beschikking, maar niet een loodskottcr kon toch M.O.D.-personeel het pro jectiel onschadelijk gaan ma ken. SPOORWEGOVERWEG RILLAND. De directeur van de N.V. Landbouw Mij. De Bathpolders te Rilland heeft bezwaar tegen de publicatie van de A.N.W.B.. welke publicatie in ons blad werd opgenomen en waarin ge protesteerd werd tegen bepaal de verplichtingen, die verbon den zijn aan het passeren van een spoorweg-overgang in een hoek van dit landbouwbedrijf. De directie deelt mede, dat reeds door een vorige directeur een actie werd gevoerd om de overweg opengesteld te krijgen, maar de Spoorwegen hebben dat geweigerd. Door de weinig soepele houding van de spoor wegen, was er geen andere mo gelijkheid voor de gebruikers van deze overweg, dan via de directie van de Bathpolders een vergunning te vragen, waar voor aan de spoorwegen 5 sleutelgeld betaald moest wor den. Er is voor het passeren van deze overweg, nooit een cent door de Bathpolders geïnd en men heeft de belanghebben den zoveel mogelijk geholpen. De spoorwegen hebben zich op het standpunt gesteld, dat zij alleen met de Bathpolders te maken hebben. Dit bedrijf stel len zij ook aansprakelijk voor alle schade welke door het ge bruik van de overweg zou kun nen ontstaan. Tijdens de oorlog werd óp het passeren van de overweg geen contróle gehou den en ontbraken de hekken. Ook de huidige directeur van de Bathpolders heeft kort geleden toen do.overweg weer met hekken werd afgesloten, nog een actie gevoerd om de overweg opengesteld te krijgen. De hekken zijn thans nog open, maar de spoorwegen dringen aan op sluiting. 3andit Nehroe over de Aziatische conferentie. De premier van India, Pan dit Nehroe, heeft verklaard, dat het doel van de komende con ferentie te New Delhi over In donesië was het versterken van de Ver. Naties. Het zal de eer ste keer zijn, dat vertegenwoor digers »van Aziatische regerin gen bijeenkomen om zich te be raden over het gemeenschappe lijke gevaar. „Wij willen volkomen duide lijk maken, dat achter deze conferentie niet de bedoeling ligt om een Aziatisch blok te gen Europse landen te vormen. De regering van India wenst met nadruk te verklaren, dat de conferentie niet bedoeld is om op enigerlei wijze de werk zaamheden van de Veiligheids raad te doorkruisen. Verwijzend naar de situatie in Indonesië, zeide Nehroe, dat, hetgeen in dat land geschiedde, betekenis had voor de volken in Azië en zelfs voor de wereld. Kwesties van vitaal belang zijn gerezen, waarvan het antwoord zeer wel bepalend zou kunnen zijn voor de wereldvrede en voor het vermijden van een ontzettend conflict. P.v.d.A. te Middelburg en Vlissingen keuren Indonesisch beleid af. Tijdens oen Vrijdagavond ge houden ledenvergadering heeft de afd. Middelburg van de P. v. d. A., zich uitgesproken voor een minderheidsresolutie waar in het Indonesische beleid van de regering in de afgelopen weken wordt afgekeurd. De re solutie werd opgesteld door en kele vooraanstaande leden uit de landelijke partijleiding en zal op het Maandag in Amster dam te houden buitengewoon partijcongres in behandeling ko men. Tot afgevaardigden voor dit congres werden benoemd de heren P. J. Sulkers en K. Maar- tense. Ook de VHssingse afdeling heeft de minderheidsresolutie Vrydagavond aanvaard. Dc af delingsvoorzitter. de heer M. J. van Poelje, zal Vlisingen op het congres vertegenwoor digen. De scheepvaart door het kanaal van Zuid-Beveland. In de maand December 1948 passeerden door het kanaal van Zuid-Bevïland in totaal 3540 sche pen met een laadvermogen van 1.257.939 ton. Hiervan waren 2128 schepen met een laadvermogen van 917.170 ton geladen en 1412 schepen met een laadvermogen van 340.769 ton ledig. In de maand November bedroe gen de aantallen 4008 schepen met 'n laadvermogen van 1.349.310 ton wa rvan 2427 geladen schepen 904.018 ton laadvermogen en 1581 ledige -schepen met een laadver mogen van 445.292 ton laadvermo gen. Het aantal schepen richting HansweertWemeldinge bedroeg in totaal 1769 schepen; in de rich ting Wemeldinge Hansweert waren het in totaal 1771 stuks. Het aandeel voor de Rijnvaart bedroeg hiervan richting Hans weertWemeldinge 295 schepen laadvermogen 241.983 ton. richting WemeldingeHansweert 335 sche pen in totaal met 254.107 ton. In November waren deze cijfers resp. 279 schepen in totaal met 258.574 ton laadvermogen waawan 261 schepen geladen waren met 243.252 ton laadvermogen en 18 stuks ledig 15.322 ton laadvermo gen. De verdeling van nationaliteiten was in December: 2528 Nederland se. 788 Belgische. 85 Franse, 135 Zwitserse, 2 Engelse en 2 Duitse schepen. In de maar.*' November was deze verdeling: 2934 Neder landse. 910 Belgische. 66 Franse, 94 Zwitserse, 2 Engelse en 2 Duit se schepen. DE WONINGBOUW. Blijkens de voorlopige cijfers ge publiceerd door het Centraal kan toor voor de Statistiek, werden in de maand November j.l. in Neder land 4203 nieuwe woning voltooid en waren aan het einde van de maand 44.682 woningen in aan bouw. In de provincie Zeeland kwamen 282 woningen gereed in N-vember. Kring Middelburg K.V.P- Het Bestuur van de Kring Mid delburg der K.VJ?. heeft te Goes vergaderd. Een groot deel der be sprekingen droeg een vertrouwe lijk karakter. Dr. Albering, alge meen secretaris der Partij, woonde deze besprekingen bij. De bestuurs functies werden als volgt verdeeld: secretaris E. Lansu te Zuiddorpc: penningmeester E. Poppc te Graauw; 2e voorz. Alb. Lockefeer tc Hulst en 2e secretaris, CL Buk- kens tq Sluis. Reeds was mr. dr. A. J. J. M. Mes tot voorzitter gc- Schroef van de „Willem Ruys" defect. De reserve-schroef van de Willem Ruys, die ruim een jaar geleden een internationa le vermaardheid kreeg, toen zy op weg van de fabriek in Dru ilen naar de Lloydkade te Rot terdam telkens niet verder kon omdat hier een weg en déar een brug te smal was. zaï binnenkort in bedrijf moe ten worden gesteld. Het vlag- geschip van de Kon. Lloyd heeft op de thuisreis uit Ba tavia bij het binenvaren van de haven van Singapore, één der beide schroeven enigszins beschadigd zodat het schip tijdens het verblyf te Rotter dam zal moeten dokken om van schroef te verwisselen. Het aantal uitgegeven slacht- vergunningen te Westkapelle be droeg in het afgelopen slachtsei- zoen 205. Middelburg PAARDEN OP STAP. Vrijdagmorgen kregen twee paar den. die op de Loskade te Middel burg stonden, kennelijk helmwee naar hun stal aan de Seisweg. Zon der enige voorafgaande waarschu wing en zonder dat de voerman er iets van bemerkte, namen zij de benen, tippelden de Stationsstraat in, de Koningsbruc over, St. Jans straat en Lange Delft door, maak ten tweemaal een rondje over dc Markt, om ten slotte in sukkel draf via de Vlasmarkt. de Kromme Weele en de Singel in hun stal te arriveren. Een en ander liep wonder boven wonder zonder ongelukken af, maar baarde natuurlijk nogal wat opzien. Vlissingen VLISSINGESE- BESTUURD ERSBOND. In het gebouw Concordia werd Donderdagavond een kaderbiieen- komst gehouden georganiseerd on der auspiciën van de Vlissingse bestuurdersbond. Dit was de eerste van een reeks cursusvergaderin gen. De heer J. Lukaart uit Goes, bestuurder van de Alg. Ned. Land- arbeidersbond hield een lezing over „Practisch Internationalisme", dat hij besprak uit een oogpuyt van commerciële en economische samenwerking. Nieuw onderdak voor vier gezondheidsdiensten Schenking van Volksherstel vormde de grondslag Middelburg is een medisch centrum ryk geworden, dat Vrijdagmiddag met enige plechtigheid officieel in gebruik is genomen. In dit centrum zijn ondergebracht de School- artsendienst, de Schooltandartsendienst, het Consultatie bureau voor Zuigelingen en het bureau van de Gemeen tearts. Consultatiebureau voor t.b.c.-patlënten en Groene Kruis blijven elders gehuisvestest hebben ook een rede lijk onderdak maar in ieder geval heeft er een doel matige centralisatie plaats gevonden, zodat het medisch centrum indei'daad een aanwinst is. Vermelding verdient, dat Ned. Volksherstel door een royale schenking de stichting van dit centrum mogelyk yikte. Om half drie des middags had zich een betrekkelijk klein gehouden aantal auto riteiten verzameld in het ge bouw hoek Goese Koren markt Elgenhaardstraat, waarin het centrum is on dergebracht. Wij merkten o. m. op de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en de wethouders A. J. Beren pas, -L. J. Geers en J. W. Kögeler, de gcmcentesccr. J. Ph. Koene, de Inspecteur der Volksgezondheid, de heer J. R. v. d. Borgh, de heer D. F, P. Hoegen als verte- gciwoordiger van Volksher stel, de heer Burger, adm. van de Schooltandartsen dienst, verscheidene raadsleJ' den en de hoofden der ge meentelijke diensten, alsmede het personeel der in het Cen trum ondergebrachte dien sten. OPENINGSREDE WETH. ^ERENPAS. De bijeenkomst werd geo pend door de burgemeester van ."Middelburg, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg. die onder meer hulde bracht aan wethouder Berenpas, aan wiens bemoeiingen en zorg voor dit medisch centrum zeer v®el te danken is. Wethouder Berenpas vertel de hierna, hoe een lang ge koesterde wens thans in ver vulling gaat. Verscheidene medische instellingen waren naargeestig gehuisvest en ver betering was dringend nodig. De gemeente was daarom dankbaar, toen zij de beschik king kreeg over dit gebouw, dat achtereenvolgens koepok inrichting en administratie vin de vleeskeuring was en waar ook menig pondje vlees verkocht werd, maar dat thans een uitstekends be stemming heeft. Spr. dankte Volksherstel voor de royale schenking en zeide, dat. de doelmatige inrichting zeer veel hoofdbrekens had ge kost. De dir. van gemeente werken, de heer A. J. W. Matthijsen, verdient veel lof voor de wijze, waarop hij alle problemen wist op te lossen. Srhoolartsendienst, Consultatiebux-eau voor Zui gelingen, Gemeentearts, Schooltandartsendienst en me dische sportkeuring zijn nu goed ondergebracht en zelfs de door de Duitsers gebouw de garage, die eerst afgebro ken zou worden, ls van een nieuw dak voorzien en kan dienen om kinderwagens en fietsen te plaatsen. Als wet houder van sociale zaken dankte spr. allen, die hun medewerking aan de tot standkoming verleenden om ten slotte de hoop uit te spreken, dat dit medisch cen trum er toe zal bijdragen, dat IMddelburg gezonde ster ke kinderen krijgt. De heer J. R. van der Borgh. Inspecteur der Volks gezondheid, wenste het ge meentebestuur geluk met de tot standkoming van dit cen trum, dat zeer goede diensten zal afwerpen voor de pre ventieve gezondheidszorg. Eigen haard is goud waard, maar dit centrum aan de Eigen Haardstraat is voor deze preventieve medische zorg meei' waard dan goud. Ten slotte voerde de Ge meentearts, de heer P. C. J. van der Slikke het woord, die het gemeentebestuur dankte voor alle hem ge schonken medewerking, er op wees, dat alles nog niet ide aal is, maar dat bij een vlot te samenwerking der ver schillende diensten het me disch centrum een grote aan- wtnst zal blijken. De aanwezigen hebben hier na een rondgang door het medisch centrum gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2