Australiërs oogmerk: Olie: T Ruilen van woningen Nederlandse vrouwen komen in actie c Over een half jaar reeds een andere houding Zeeuwse Almanak Oproep van Sukarno, die nooit werd uitgezonden. Lezers schrijven ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 JANUARI 1949 Mogendheden rond Indonesië Pro-republikeinse houding uil materialistische overwegingen (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, Jan. In Nederlandse sportkringen is hier en <jaar verontwaardiging opgelaaid over de houding van Me vrouw BlankersKoen, omdat zij een uitnodiging van dc Australische sportbonden aanvaardde, terwijl de Australische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, Kolonel Hodgson, ons laud voor alles wat lelijk is heeft uitgemaakt, terwijl de Nederlandse schepen in de Australische havens geboycot wor den, terwijl het Australische lid van de Commissie van Goede Diensten zich onbehoorlijk tegenover Nederlandse officieren gedraagt. Fanny, zo zegt men, had de uitnodiging met veront waardiging van de hand moeten wijzen1 Daar valt wat voor te zeggen. Fanny heeft zeker een deel van haar populariteit ingeboet dooi de politiek te laten voor wat rij is en toch te vertrekken op een bepaald ongunstig ogenblik. Zij is er nu en zij zal zich daar ook wel niet op de politieke sintelbaan begeven. Mocht zij dat onverhoopt toch doen, dan zal zij er ongetwijfeld tot de ontdekking komen, dat niet al- le Australiërs dezelfde kant uithollen. Hughes, de leider der opposi tie in het parlement, heeft het betoog van Hodgson huichel achtig genoemd. Dat is het ook. CONTRASTEN. Op Java is de autochtone bevolking de laatste honderd jaar dank zij Nederlandse maat regelen vertienvoudigd zonder te verarmen. In Australië is de oorspronkelijke bevolking ge decimeerd en desondanks ver armd. Op Java kan geen Europeaan grond bezitten. In Australië bezit de blanke alle grond. Op Java zijn de hoogste on derwijsinstellingen toegankelijk voor alle rassen. In Australië mag een kleur ling de steden niet betreden. Hij heeft geen scholen. Op Java staan de hoogste functies open voor elkeen. In 'Australië bestaan slechts blanke ambtenaren. Een Australiër kan zich vrij elijk op Java vestigen en er elk beroep uitoefenen. Een Javaan kan zich in Australië evenals elke ande re kleurling niet vestigen, noch er een werkvergunning krijgen. Het officiële Australische standpunt pro Republiek, anti-Nederland is derhalve niet oprecht. Het getuigt ook van ondankbaarheid jegens Ne derland. De slag om Singapore, waarin Nederlandse vliegtuigen en duikboten een bijdrage heb ben geleverd, en de slag in de Javazee, waarin de Nederland se vloot zich heeft opgeofferd, dienden mede ter bescherming van Australië. DE DRIJFVEER: OLIE! Maar wat is dan de drijfveer? In de eerste plaats hebben de ultra-links georiënteerde vak bonden er een sterke machtspo sitie. En in de tweede plaats hebben de artikelen in de Australische dagbladen over de olie-voorziening van het land in oorlogstijd de aandacht ge vestigd op de geheime motie ven van de regering te Can berra. Het land zelf bezit geen oliebronnen. En intensieve ex- ploitaties op Australisch Nieuw Guinea tot 3000 M. diepte heb ben geen resultaat opgeleverd. Iran en Birma zouden in ge val van oorlog wel eens onbe reikbaar kunnen zijn. Daarom zijn het Australische leger, de vloot en de luchtvaart voor een groot deel aangewezen op de olie van Borneo, Sumatra, Java en Nederlands Nieuw-Guinea. Om zich te verzekeren van de voorziening uit die bronnen heeft Australië gemeend zich een good-will bij de Republiek te moeten verschaffen in de overtuiging, dat er met haar leiders beter iets te bereiken zou zijn dan met de Nederlan ders. MISLUKT. Die opzet is mislukt, want de Indonesische federalisten, die nu aan bod komen, doorzien dit politieke spel maar al te goed. De Australische regering lijdt een fiasco en dat terwijl in de komende zomer verkiezingen zullen worden gehouden. De oppositie voelt zich sterker wor den en voorspelt reeds haar ko mende overwinning..-. Mocht die overwinning ko men, dan is te verwachten, dat een dan in hoofdzaak liberale Australische regering zal trach ten met de Nederlanders en de federalisten tot een accoord te komen. Want behoefte aan olie heeft nu eenmaal elke Australi sche regering, of zij links dan wel rechts georiënteerd is. (Nadruk verboden) Regeringsgebouwen in het nieuwe Den Haag. Naar aanleiding van de me dedeling van minister mr. dr. J. in 't Veld, dat de minister raad voorkeur geeft aan sprei ding van nieuwe departements gebouwen in Den Haag boven de vorming van een regerings centrum, heeft de Haagse wet houder ir. L. J. M. Feber in een persconferentie nadere bij zonderheden over deze materie gegeven. Hij herinnerde er aan, dat de toenmalige regering haar eisen heeft gesteld, toen de ar chitect Dudok zijn taak aan vaardde. De tegenwoordige re gering is na de bezichtiging van de maquette s van het re geringscentrum tot bovenge noemde opvatting gekomen. De heer Feber verklaarde, dat hij in de brief van minister In !t Veld mist, wat de regering nu precies wil. Met ingang van 14 Januari a.s. kunnen de aangeslotenen op de automatische centrales in Gro ningen de abonnê's van de ge automatiseerde telefoonnetten van het telefoondistrict Rotterdam zelf kiezen. Een landelijke ruilcentrale. Weersvoorspelling II Als ge zoudt menen, dat het rijmpje uit de vorige Weers voorspelling de enige volks wijsheid over het weer is, die op Januari van toepassing is, rijt ge er grondig naast. De boe ren weten er nog heel wat meer van. Januari zonder regen is voor de boerenstand een zegen, zeg gen oude almanakken. Maar Oostenwind op Nieuwjaarsdag brengt ziekte onder het vee en Westenwind geeft sterfte onder de Koningen en Zuidenwind brengt besmettelijke ziekten en storm op Nieuwjaarsdag zelfs pest. Op 17 Januari is het St. An- thonius, de dag van de heilige, die als attributen varken en kruk draagt. Een oud rijmpje zegt: Sint Anthonius schoon en helder vult het vat en ook de kelder. De 18de is het de dag van de Stoel van St. Petrus en de almanak voorspelt: Sint Pe trus stoeltje koud, wordt veer tien dagen oud. Maar Januari, wintermaand, Louwmaand, is tevens de maand, waarin de lente zich laat zien. Want destijds was de 20ste Januari de dag van St. Bastiaan en St. Fabiaan en beiden laten het sap in de bo men gaan" en 21 Januari is de dag van St. Agnes en 22 Januari die van St. Vincentius. En de almanak, zegt: „Als Agnes en Vincentius komen, begint men 't wintervuur te schromen". Voorspellingen in overvloed. Maar of ze allemaal van de boe ren afkomstig zijn, is niet meer na te gaan. En daarom: doe er maar niet te veel op uit. Alleen dat rijmpje over het sap in de bomen, dat is iets om te onthouden. Omdat het zo be moedigend is in deze donkere Januaridagen. Ook nuttig voor Zeeland.. Tien procent van alle nieuw gebouwde woningen moeten door de gemeente lijke huisvestingsbureaus ge reserveerd worden voor ambtenaren. Dat is een mi nisterieel gebod. 't Betekent, dat de niet minder dan 200.000 ambte lijke werkers, die ryk, pro vincie en gem. in Nederland tellen een groot voorrecht genieten boven de rest van de 3,6 millioen werkers en werkster in Nederland. Zij krijgen een dubbel rantsoen! De moeilijkheid zit 'm voor de ambtenaren daarin, dat ze nogal eens overgeplaatst wor den en dan komen ze in hun nieuwe woonplaats heel moei lijk aan bod voor een huis. Waneer er nu maar een goed systeem van woningruil voor geheel Nederland was, zou dat de problemen aanmerkelijk ver lichten. Aan zo'n systeem wordt op het ogenblik gewerkt door de Ver. van Nederlandse ge meenten. Men wil daarbij de gemeente lijke huisvestmgbureaux in schakelen, die overkoepeld zou den worden door een landelijke woningruücentrale. NUT VOOR ZEELAND Ook voor Zeeland zou zo'n wo- ningruilcentrale z'n nut hebben. Het is namelijk zo, dat binnen Zeeland zelf heel moeilijk ge ruild kan worden. Er is bijvoor beeld wel een kleine trek van Goes en Middelburg naar Vlis- singen, maar omgekeerd is er geen trek van Vlissingen naar Middelburg en Goes. Wel zijn er mensen, die Vlissingen willen verlaten om zich in het cen trum van Nederland te vesti gen. Landelijk bezien zijn er dus Tekst te Djocja gevonden. Men heeft republikeinse docu menten ontdekt betreffende de laatste kabinetszitting, die in de ochtend van 19 December, enige uren voor de bezetting van Djocja en de arrestatie van de republi keinse leiders, gehouden werd. De ze documenten bevatten een drie tal oproepen tot de Indonesische bevolking van president Sukarno, premier Hatta en de minister van voorlichting. Natsir. die niet meer door de radio konden worcrin uit gezonden. In de boodschap van Sukarno werd gezegd, dat de Nederlanders door hun aanval op Djocja ..c.en nieuwe koloniale oorlog aadden ontketend, die gevoerd werd om cic- regering en de- Republiek te ver nietigen en om de vrije hand te krijgen tot het overheersen van het gehele gebied van Indonesië en de Indonesische bevolking". Na onderstreept te hebben, dat de Nederlanders ..alle mogelijk heden om tot een vreedzame op lossing te komen verworpen had den", hield Sukarno in zijn op roep rekeni met de mogelijk heid. dat een groot deel van het gebied door Nederlanders bezet zou worden en vroeg hij de Indo nesiërs ondanks alles hun ver trouwen te bewaren in de onaf hankelijkheid van Indonesië, die, „uitgeroepen op 17 Augustus 1945, nooit door geweld vernietigd zal worden". „Wij zullen verenigd b'ij ven voor de verdediging van ons land en wij zullen de eind strijd tot de overwinning voortzet ten". aldus besloet Sukarno zijn nooit uitgezonden oproep. voor de grotere Zeeuwse ge meenten r uilmogelij kh eden en dan kan men vanzelf ook ko men tot ruilingen tussen de Zeeuwse gemeenten onderling. Op het ogenblik kost het ont zaglijk veel moeite deze ruilin gen tot stand te brengen, die soms over elf of twaalf schij ven lopen en waarbij gemeenten uit vier of vijf provincies be trokken zijn. Een landelijk bu reau zou zulk werk veel vlot ter kunnen afdoen. Men stapt dan eenvoudig naar het plaatselijk huisvestingsbu reau, dat via het landelijke bu reau de ruil ter hand neemt en tenslotte aan de gegadigde mededeelt wat voor hem gedaan kan worden. Op het ogenblik geven de rui- lers veel geld uit om de nodige inlichtingen in te winnen en vaak stranden ze dan nog bij de huisvestingbureaux omdat het huis, waarvoor men zich in teresseert, niet of niet meer be schikbaar is Bij het nieuwe systeem, dat overigens ook niet gratis zal werken, heeft men heel wat meer kans op succes en het ver dient daarom aanbeveling het zo spoedig mogelijk in te voe ren. Doodvonnis getekend over wereldvEkverbond James B. Carey, de secreta ris-penningmeester van de Amerikaanse C.I.O.. heeft Woensdagavond een onderhoud gehad met Arthur Deakin, de secretaris-generaal van de grootste Britse vakvereniging en voorzitter van het wereld- verbond van vakverenigingen. Ofschoon hot een onofficiële bespreking betrof zijn waarne mers te Londen van mening, dat de twee mannen practisch het doodvonnis van het wereld- verbond getekend hebben. De Britse T.U.C. zal bij het Werelverbond aandringen op opschorting van alle activiteit Wanneer dit van de hand wordt gewezen, zal de Britse bewe ging vrijwel zeker nog voor het einde van deze maand be sluiten de internationale orga nisatie te verlaten. Dean Acheson, de nieuwe mi nister van Buitenlandse Za ken van do Verenigde Staten Indonesische arbeiders brachten rijst 2500 Indonesische arbeiders van de rubberondemeraing Boenoet van de Hollands-Amerikaanse Plantage-mij. In het Assahansa bracht geheel op eigen initiatief 250 kilo rijst naar het Rode Kruis te Tandjong-Balei. Zij verzochten dit voedsel te bestemmen voor dc noodlijdende bevolking in het dooi de Nederlandse troepen bezette Rantau Prapat. Levenslang geëist. De advocaat-fiscaal bij het Bfjz. Gerechtshof te Assen eiste levens lange gevangenisstraf tegen de 43- jarige F. Warrink, voormalig di recteur van he' arbeidsbureau te Emmen. W. die zich na de Duitse inval bij de beroepslandwacht aan sloot en daarvan commandant werd, werden tal van arrestaties en mishandelingen ten laste ge legd. Voorts had hij een groot aandeel in het oprollen van de O.D.-groep in Z.O.-Drenthe. Het hof zal op 26 Januari a.s. uit spraak doen. COLLECTERENDE OPLICHTERS. Te Amsterdam zijn de 29-jarige schoenmaker Th. Chr. B. en de 46-jarige kleermaker H. van W.. die beiden door de Rotterdamse politie werden gezocht wegens op lichting, aangehouden. De beide mannen opereerden met een inte kenlijst ten behoeve van de - niet bestaande Ned. Doofstommen- sportvereniging. Van W. voerde het woord, daar B. doofstom was. Een Braziliaanse tankboot. de „Itamarati", is in de baai van Rio de Janeiro in de lucht gevlogen. Bij dit ongeluk kwam een per soon om het leven terwijl een tiental werd gewond. Een persoon wordt vermist. Nederlander^ in Duitsland ter dood veroordeeld. Een gerechtshof van het Amerikaans militair bestuur in Duitsland heeft te Kassei de 21-jarige Nederlander O. van der Vloet ter dood ver oordeeld wegens moord en verkrachting. Van der Vloet trachtte op de tweede zittingsdag zelf moord te plegen. Hij werd schuldig bevonden aan het vermoorden van de Pool Jan Fross. Aanranding van twee Duitse vrouwen en poging tot moord op de Duit ser Heinz Keppler. Verdachte, die formeel nog veroordeeld werd tot 55 jaar gevangenisstraf, verklaarde, dat zijn ervaringen in de Ne derlandse ondergrondse bewe ging tijdens de Duitse bezet ting hem alle morele normen uit het oog hadden doen ver liezen. Gedemobiliseerd leidinggevend personeel. Onder de demobiliserende mili tairen bevinden zich verscheidene personen, die krachtens ontwik keling of ervaring in aanmerking kunnen komen voor hogere en meer verantwoordelijke betrek kingen. Hun plaatsing brengt zijn bijzondere moeilijkheden met zich mede. waaromw bijzondere maat regelen vereist zijn. De minister van sociale zaken heeft in overleg met de Nationale Demobilisatie- raad een commissie voor de plaatsing van gedemobiliseerd lei dinggevend personeel ingesteld. Minister mr. A. M. Joekes heeft de com issie geïnstalleerd. Tegen het ontslag van de gehuwde ambtenares Verantwoordelijkheidsbesef werd immers getoond. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, Januari. Dc Nederlandse vrouwen georgani seerd in verenigingen van uit eenlopende richtingen zijn in actie gekomen tegen de maat regelen van de overheid, die de arbeid van de gehuwde ambte naressen belemmeren. Aanlei ding daartoe waren o.a. het debat, dat bij de behandeling van de begroting van Binnen landse Zaken in de Tweede Kamer over de positie van de vrouw in overheidsdienst is ge voerd en het besluit, dat vóór 1 Januari 1950 alle gehuwde ambtenaressen ontslagen moe ten zijn. Zij hebben nu een adres aan de Ministerraad ge richt, waarin zij er de aandacht op vestigen, dat in het verle den een reeks elkaar afwisse lende regelingen betreffende de werkende vrouwen in over heidsdienst is uitgevaardigd. Deze regelingen hadden alle één omstandigheid gemeen. Zij zijn vastgesteld door een Ne derlandse regering zonder dat daarover de Nederlandse vrou wen rechtstreeks zijn geraad pleegd. Aangezien dit onder- De Nederlandse schaatsenrijders Lange nriijk, v. d. Voort en Haiskes zyn zich op de banen van de Zwitserse wintersportplaats Davos aan het voorberei den voor de Europese kampioenschappen hardrijden, die op 5 en 6 Februari zullen worden gehouden. Van voren naar achteren: Jan Langendijk, Willem van der Voort en Anton Huiskes. mestvaalten. De heer H. J. Brinkhaus te Vlissingen dringt in verband met de rattenbestrijding aan op het opruimen van vaalten in de stad. Naast zijn perceel Groenewoud 45 ligt veel vuil opgehoopt en hij vindt dat een ongewenste toe stand. Rattenbestrijding kan geen succes hebben, wanneer zulke broeinesten blijven bestaan. verkeersStagnatie. v Als geregeld buspassagier van Goes naar Katscheveer. is het voor mij en medepassagiers, een grote ergernis als wij door de Nieuwstraat te Goes rijden en wb komen ter hoogte van Garage De Dreu en Co. Het is hier geregeld oponthoud, omdat diverse wagens links en rechts van de weg geparkeerd staan, zodat een auto niet pas seren kan. Na de nodige signalen en on nodige woorden (somtijds), wordt er eindelijk eens aanstalte ge maakt om de straat vrij te ma ken. Het zou hier een hele verbete ring zijn, als hier een parkeer verbod aangebracht zou worden of wel een verkeersagent dienst zou kunnen doen. Veel ongenoegen zou er mee verholpen zijn. Middelburg. F. TEURLINGS. wellevendheid betrachten. Wanneer U 's avonds in uw eerste slaap bent, een slaap die een mens in deze zenuwslopende tijd heel erg nodig heeft, én er zou iemand U wakker schudden, zou uw eerste reactie zijn die persoon een flinke draai om de oren te geven. Maar als het nu geen persoon maar een zware volgeladen autobus is die U dat levert, wat doet U dan? Schrij ven aan de autobusdienst en vra gen om een beetje minder hard te rijden. Dat deden we; geen succes. Daarna weer geschreven door de Buurt commissie temeer daar niet alleen onze nachtrust ver stoord wordt, maar ook onze mu ren en plafonds barsten. Dat kost geld, en veel geld. Als antwoord daarop een keurig schrijven er zou opdracht worden gegeven tot kalmer rijden. Even hielp het, maar spoedig was het weer mis. Een auto mag wettelijk in de bebouwde kom 40 km per om rijden. Gecontroleerd door de Politie bleek dit niet te worden overschreden, hoewel ik betwijfel of dit ook bij de laatste bussen is gecontroleerd, want dat zijn de boosdoeners. Overdag moeten ze Kinderlijkje op de spoorbaan Aan de spoorlijn Hilversum Utrecht nabij het gemeentelijk sportpark is hedenochtend het lijkje gevonden van een pas geboren kind. Het was in kran ten gewikkeld, waarom een touwtje was gebonden. Het pakje is vermoedelijk vanoch tend voor 9 uur uit de trein Hilversum—Utrecht geworpen. wel langzamer rijden vanwege 't drukke verkeer. Als we nu be denken. dat de huizen in dc bin nenstad dikwijls van ongeveer 1700 zijn en toch al veel geleden hebben door de oorlog, moet er dan door de bussen nog een schepje worden op gedaan? Als een jongen een ruit in werpt bij een chauffeur kan hij bij hem of zijn ouders verhaal zoeken. Dit kunnen wij hier niet. Blijft ons' alleen over een vrien delijk verzoek ten derde male. De kern van dc stad is in twee minuten door te rijden; doe er eens vier minuten over chauf feur, dan zijn wij tevreden. Of is het U wel opgedragen door Uw Directeur, maar houdt U zich niet aan die opdracht? Middelburg. Mevr. K. Berovers gestraft begin van het vorig jaar een pas sagier door twee mannen, die op het laatste ogenblik in zijn coupé waren binnengestapt, met een staaf ijzer zodanig op het hoofd geslagen, dat de man naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen moest worden vervoerd. Drie dagen lang bleef hij bewusteloos. Het gelukte de politie vrij spoedig de daders te arresteren: het wa ren de 20-jarige Sietse S. uit Noordbergum en de 30-jarige An- dries W. uit Zwaagwesteinde. De officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank eiste tegen S. tien jaar en tegen W. acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank ver oordeelde S. tot zes jaar en W. tot vier jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek. werp telkens opnieuw aan de orde komt, achten de vrouwen het nu noodzakelijk haar ziens wijze onder de aandacht van de Ministerraad te brengen. Zij stellen voorop, dat zij go- heel in overeenstemming met wat leeft onder de Nederlandse vrouwen, ervan uitgaan, dat de taak van de gehuwde vrouw In de eerste plaats ligt in de verzorging van haar gezin. De Nederlandse practijk is hierme de trouwens in overeenstem ming, hetgeen hieruit blijkt, dat zowel bij de volkstelling vat» 1909 als b|j die van 1930 het aantal gehuwde wouwen op het totaal van de beroepswerk- zame personen slechts 2,2 pet. bedroeg. De Nederlandse overheid heeft zich tot nu toe op het standpunt gesteld, dat het ver richten van bezoldigde beroeps arbeid in haar dienst door de gehuwde vrouw geoorloofd is. als de vrouw het 45ste levens jaar heeft vervuld en dus ge acht wordt geen kinderen meer te zullen krijgen en als er niet voldoende mannelijke en onge huwde vrouwelijke krachten op de arbeidsmarkt zijn. PRINCIPIËLE VRAAG. De Nederlandse vrouwen zijn in haar adres echter van oor deel. dat het hier gaat om de principiële vraag, of de beslis sing over het al of niet verrich ten van beroepsarbeid door de gehuwde wouw niet overgela ten moet worden aan de vrouw in overleg met haar man. De Nederlandse vrouw en de Ne derlandse man hebben getoond genoeg verantwoordelijkheids gevoel te bezitten, dan dat hier staatsinmenging nodig zou zijn. Zij menen daarom, dat de voor schriften van overheidswege achterwege kunnen blijven. Re pressieve maatregelen, die wil lekeurig een kleine groep ge huwde wouwen van een betere positie ten bate van haar gezin uitsluiten en daarnaast een groot aantal gehuwde schoon maaksters in overheidsdienst handhaven, achten de vrouwen organisaties onjuist. Wanneer de overheid de be treffende bepalingen intrekt, zal tevens overeenstemming worden bereikt met de resolu ties van de Economische- en Sociale Raad van de Verenigde Naties, die in December j.l. door de Assemblee in Parijn zijn aanvaard en waarin o.a. wordt uitgesproken, dat de ge huwde vrouw recht op arbeid kan laten gelden. EEN MOOIE FAMILIE. Begin Juli van het vorige jaar werd ten nadele van L. te Maas tricht een bedrag van ongeveer 3500 gulden ontvreemd. Dezer da gen ontdekte de politie, dat het geld was ontvreemd door het 14- jarige meisje E. S.. dat met het gestolene. in gezelschap van haar 15-jarige vriendin J. W. naar de woning van laatstgenoemde was gegaan, waar het geld werd ver deeld. De moeder van het meisje J. W. kreeg f 100. de „verloofde" van de vijftienjarige vriendin ei gende zich f 1000 toe en en ook de broer van het meisje W. zorgde er voor f 1000 van de buit binnen te halen. De rest, een klein ge deelte dus van het gestolene. bracht de dievegge, de 14-jarige E. S. naar L. terug. Gevolg van het ingestelde politie-onderzoek is thans geweest, dat drie familiele den W., de ..verloofde" van het meisje en het meisje S. zijn aan gehouden. Tevens bleken enige der gearresteerden zich aan ze dendelicten te hebben schuldig ge maakt. FEUILLETON 26 „Je bent nu volwassen, zo dat je eindelijk wel eens kunt weten, wat je wilt. Doe me dus een plezier en gedraag je niet als een kind van zes!" In een mengeling van trots en verdriet had Beate slechts het hoofd geschud, wat de ka pitein nog bozer maakte. „Je bent dus niet alleen le lijk. maai' nog dom bovendien", riep hij nijdig. „Ik zal je naar een huishoudschool sturen. Daar kan je koken, wassen, strijken, naaien en zo wat leren. Zo veel hersens zul je toch nog wel hebben. En als het een beetje meeloopt, krijg je met zoveel huishoudelijke kennis misschien ook nog eens een man. ook al ben je dan niet bepaald knap". Zo was Beate dan niet veel anders overgeblven dan de huishoudschool te bezoeken. Daar leerde ze braaf alles, wat er te leren viel, maar de mees te vakken interesseerden haar niet buitengewoon. Het enige, waar ze bijzondere belangstel ling voor had, was voor boe ken. Een der leraressen ontdekte deze eigenschap en droeg haar het beheer op over de school bibliotheek. Dat was voor Beate een kolfje naar haar hand. Ze ontpopte zich als een uit stekende bibliothecaresse. In haar vrije tijd las ze zeer veel en zo verwierf ze een behoor lijke kennis van de literatuur. Ze spaarde elke cent. die haar oom haar zond en toen zij de huishoudschool had afgelopen, ging. ze niet als kindermeisje of jufrouw van gezelschap in be trekking, maar kwam ze als volontair tegen een kleine ver goeding bij een boekhandel. Daar wist ze zich in betrek kelijk korte tijd omhoog te werken, maar helaas bleek het geluk niet met haar te zijn. De eigenaar van de boekhandel stierf onverwachts, zijn erfge namen liquideerden de zaak en Beate zat zonder betrekking Haar oom schreef ze niets van haar wedervaren, want ze ging van de veronderstelling uit, dat hij zich daarvoor bitter weinig interesseerde, dan wel haar misschien nog de les zou lezen, omdat ze buiten zijn voorkennis een andere weg was gegaan dan die, welke hij voor zijn lelijk nichtje had uit gestippeld. Derhalve zocht en vond ze ook inderdaad een nieuwe betrekking. Aanvankelijk ging alles goed, maar daarop geraakte de zaak in financiële moeilijkheden. De eigenaar moest gaan bezuini gen en Beate werd, al jongste, het eerst ontslagen. Ook daardoor echter liet ze zich niet van haar stuk bren gen. Ze had goede getuig schriften en evenzoveel vak kennis cn derhalve was ze overtuigd, dat ze weldra weer ergens anders zou slagen. Helaas werd deze hoop niet verwezenlijkt. Sinds vele weken was Beate nu reeds zonder betrekking, haar spaargeld raakte op, ja, eigenlijk stond ze bij haar hos pita zelfs reeds in het krijt, want de vorige avond had deze een paar kleinigheden voor haar betaald. En nu had ze dan plotseling die brief van oom Jules ont vangen. Met een uitnodiging om naar Hasselfeurde te komen, met een verwijzing naar het voor haar bestelde reisbiljet en met een cheque, die ze na tuurlijk niet voor de aankoop van verschillende toiletbeno digdheden. maar voor de beta ling van haar schulden zou ge bruiken. Wanneer ze tenminste naar Hasselfeurde ging! Want daar toe had Beate Mengelberg nog geenszins besloten. Ze vreesde de kapitein en diens scherpe, critische ogen, die altijd sche nen te zeggen: je bent lelijk, Beate! Het jonge meisje stond op en ging naar de kleine spiegel, die scheef boven de wastafel hing. Ze bekeek zichzelf zeer nauw keurig. Het groene gevlekte glas zou zelfs een algemeen erkende schoonheid hebben bedorven; Beate zag er bepaald afschrik wekkend in uit. Dc zorgen en ontberingen der laatste weken hadden duidelijk sporen op haar gezicht achter gelaten. Van nature was zij een tenger type, maar nu zag ze er half ver hongerd uit. Haar gezicht was bleek en ingevallen, met blau we kringen onder haar ogen. Haar slank figuurtje was nu be paald mager. De kapitein slaat de schrik om het hart. als hij me ziet, dacht ze en daarbij zag ze over het hoofd, dat zo nu ook niet op haar voordeligst gekleed was en dat ook haar kapsel wel iets te wensen overliet. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5