PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Congres v. d. Arbeid in Utrecht Acheson trouw volgeling van generaal Marshall De influenza op het Europese Continent Heeft Pasundan maar een schijn-kabinet BILT Vandaag Middelburg heeft een nieuwe brug nodig 192e Jaargang - No. 10 Dagblad, uitgave van de Firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn. Pl.verv.. W Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; 3.9C p. kw.; fr p p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent Vrijdag 14 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum d. advertentie f2.50, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. Iedere regel WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau van dit blad". 25 Cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.U, Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tyd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: BrouweriJstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160. teL 28 Prominenfe sprekers bezongen de lof van het Marshall-plan Telegrammen van Hoffman en Harriman Onder auspiciën van de Stichting van de Arbeid is Donder dag te Utrecht een Congres van de Arbeid gehouden, dat ge wijd was aan het Europse herstelprogramma. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich; Prins Bernhard en de ministers Lieftinck, Spitzen, Stikker, Joekes, in 't Veld, Götzen en van der Brink, oud- minister Schermerhorn en leden van het corps-diplomatique. Verder zonden Paul Hoffman, administrateur van het Marshall-plan, uit Washington en Ave- rell Harriman, reizend ambassadeur van het Marshall-plan, uit Parijs telegrafisch hun groeten aan het congres. De heer E. Kupers, voorzitter van de Stichting van de Arbeid en van het N.V.V., deelde in zijn openingswoord mede, dat dit congres is gehouden, omdat het georganiseerde bedrijfsle ven uiting wenst te geven aan zijn erkentelijkheid voor de economische hulp, die door de Ver. Staten wordt verleend. Hü zou het in ernstige mate betreuren, indien Amerika de economische hulp zou gebrui ken om politieke druk uit te oefenen, daar dit in de kaart zou spelen van hen, die de Ver. Staten ''ervan beschuldigen met het plan-Marshall imperialisti- shce doeleinden na te streven. De heer drs. E. H. van der Beugel, directeur van het bu reau van de regeringscommis saris van het Europese herstel programma, schetste in korte trekken de geschiedenis van het tot stand komen van het Europees herstelprogramma. Het is even naïef om te be weren, dat het plan Marshall is geboren ter bevordering van de Amerikaanse exportbelangen aldus spr., als het naïef is te veronderstellen, dat slechts Sin terklaasgedachten bij de rege ring en het volk van de Ver. Staten een rol hebben gespeeld. Sommigen hebben wel eens verwacht van de Parijse confe rentie, aldus de heer van der Beugel, dat de gedelegeerden elkaar als het ware schreiend in de armen zouden vallen en in een dag of veertien de Euro pese economische unie zou kun nen worden geproclameerd. Maar bij de meerderheid der toeschouwers bestaat gelukkig het gezonde besef van de diep gaande en reële moeilijkheden, welke aan een integratie in snel tempo van verschillende economiën zijn verbonden. REDE DR. VALENTINE. Een van de hoofdmomenten van het congres was de rede van dr. Valentine, hoofd van de E.C.A. missie in Nederland. Dr. Valentine verklaarde, dat indien door het plan-Marshall een economische stabiliteit voor West-Europa en andere landen kan worden verkregen, hierdoor tevens blijvende vrede en vei ligheid verschaft worden. Moch ten wij niet slagen, dan zal de toekomst er voor ons en onze kinderen somber uitzien. Er zullen perioden zijn, zo vervolgde dr. Valentine, waar in wij ons teleurgesteld voelen. Een van deze ogenblikken staat ons wellicht binnenkort te wachten, wanneer het Ameri kaanse Congres aan de leiders van het plan-Marshall een kruisverhoor zal afnemen, dat niet altijd in diplomatieke ter men geschiedt. Wij geloven dat, als het rumoer bedaard zal zijn, de E.C.A. op afdoende wijze zal worden gesteund. Het Indonesische probleem noemde dr. Valentine „een van de meest pijnlijke problemen". De door Nederland gevolgde politiek en de motieven, welke hierbij een rol spelen, werden en worden naar zijn mening in het buitenland minder goed be grepen. Hij vond het van het grootste belang dat deze motie ven zo duidelijk, eerlijk en on bevooroordeeld als enigszins mogelijk openbaar worden ge maakt. Het dient Nederland niet te Wurmser handhaaft beschuldigingen tegen Kravchenko. André Wurmser, schrijver van de artikelen tegen Vic tor Kravchenlki in de „Let tres Francaises" heeft in Pa rijs een persconferentie ge houden, die door 150 journa listen werd bijgewoond. Wurmser verklaarde geen en kele beschuldiging te zullen intrekken. „Ik herhaal dat Kravchenko een verrader is. Als Russisch officier heeft hij zijn land verraden door desertie. Het verraad van Kravchenko is begonnen vóór de publicatie van zijn boek, toen hij in April 1944 een interview toestond aan een Ameri kaans blad. Door dit inter view poogde hij verdeeldheid te zaaien onder de geallieer den. Hij heeft toen gedaan wat Philippe Henriot in Frankrijk' en Goebbels in Europa hebben gedaan." zwaar te vallen het vertrouwen en het begrip terug te winnen van die landen, welke zo dik wijls en op overtuigende wijze blijk hebben gegeven van hun gevoelens van vriendschap voor Nederland. Een rede van ir. Ingen Housz, president-directeur van de Ko ninklijke Nederlandse hoog ovens en staalfabrieken N.V. gaf het standpunt weer van de Nederlandse ondernemers te genover het Europese herstel programma. Hij deelde mede, dat de on dernemer in Nederland, door het Marshallplan weer grond onder de voeten heeft gekre gen. Tegen enkele onderdelen van de Marshall-hulp kunnen bezwaren worden geopperd. Hij noemde in dit verband o.m. de vereiste zeer omvangrijke do cumentatie, die een zware last legj op importeurs. TAAK DER ARBEIDERS. De heer A. C. de Bruijn, voor zitter van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging, belichtte de sociale aspecten van het Euro pese herstelprogramma. Hij wees op het belang, dat dit programma heeft voor het ge hele Nederlandse volk, ook voor de arbeiders, hetgeen naar hij zeide, de reden is, waarom de Nederlandse arbeidersbeweging zich voortdurend en intens voor de uitvoering van het plan- Marshall interesseert. „De bo nafide Nederlandse arbeiders beweging aanvaardt welover wogen de verantwoordelijkheid voor het slagen van het plan", aldus de heer de Bruijn. Het congres werd daarop met een kort woord gesloten door ir. M. H. Damme, voorzitter van de Stichting van de Arbeid en van het centraal-sociaal Werk geversverbond. Twee republikeinse leiders naar Batavia. Het blad „Pedoman" meldt, dat Hamid Algadrie en ir. Mo hammed Noor, twee bekende republikeinen, Woensdag met een Nederlands vliegtuig uit Djocja te Batavia zijn terugge keerd. Zij genieten volledige vrijheid van beweging. Met het zelfde vliegtuig werd naar Batavia vervoerd Moh. Natsir, de Republikeinse minister van voorlichting. Hun huidige ver blijfplaats is niet bekend. 74.000 textielpunten verbrand. Bij de V.N. Stoomweverij „Nijverheid" te Enschedé werd dezer dagen een enveloppe vermist, waarin zich een groot aantal textielpunten bevond. Men ging op zoek, doch de enveloppe was niet te vinden, totdat men zich herinnerde, dat er kort tevoren een aan tal papleren was verbrand. Het bleek, dat de enveloppe zich tussen deze papieren be vond. 74.000 textielpunten zijn in vlammen opgegaan. is het 75 jaar geleden, dat de Duitse natuurkundige Philipp Reis overleed. Hij construeerde de eerste te lefoon. Ondubbelzinnige verklaring voor Senaatscommissie. Dean Acheson, die tot nieuwe minister van Buitenlandse Zaken der V.S. is benoemd, heeft verldaard, dat hij vast besloten is „de standvastigheid en continuïteit" in de Ame rikaanse buitenlandse politiek voort te zetten en het voor beeld van George Marshall ten aanzien van de betrekkin gen met de Sovvjet-Ujiie volgen. commissie, dat hij, indien hy minister van Buitenlandse Za ken werd, geen opstandige personen om zich heen wilde. Nadat de enquête was af gelopen, voorspelde de voor zitter. de democratische se nator Tom Connally, dat de commissie Acheson's benoê- Acheson legde getuigenis af voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, welke zijn benoe ming in overweging heeft. Hij zei: „De politieke lijnen, die president Truman sedert de oorlog volgde, zijn vastgesteld met behulp van twee minis ters. Ik werkte onder beide. Ik denk. dat ik iets weet van de problemen en de behoefte aan standvastigheid en conti nuïteit"! Acheson voegde hier aan toe: „Het is uitermate duidelijk, dat niemand Mar shali's plaats kan innemen, maar iemand, die onder hem werkte, kan Marchall's voor beeld volgen". Acheson werkte als onder, minister van Buitenlandse Za ken, samen zowel met Marshall als diens voorganger, James Byrnes. Acheson's verklaring werd uitgelokt door vragen van de republikeinse senator Arthur Vandenfberg, naar aanleiding van speculaties over mogelijke veranderingen in de politiek. Acheson verzekerde de Besprekingen op Rhodos zijn begonnen. Britse ambassadeur bij Truman. De wnd. bemiddelaar der V.N., dr. Ralph Bunche, open de Donderdag de Israëlisehe- Egyptische vredesbesprekin gen met een beroep op alle regeringen om „elk incident te vermijden". De Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks heeft een onderhoud gehad met president Truman, tenein de te trachten de groeiende kloof tussen de Britse en Amerikaanse politiek ten aan zien van Palestina te over bruggen. Na zijn onderhoud met Tru man, dat een half uur duwde, deelde de ambassadeur aan verslaggevers mede, dat hij de president „de meningen van mijn regering ten aanzien van de Palestijnse kwestie" hïd medegedeeld. Hij had met de president gesprok-en en geen nota bij hem achtergelaten. Er waren meningen uitgewis seld. Britse functionarissen zeiden, dat de V.S. tweemaal een beroep op Engeland had den gedaan om zelfbeheersing te tonen. ming tijdens een besloten zit ting zou bevestigen. Binnenkort kleine grenscorrecties.' Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat het waarschijnlijk is, dat kleine wijzigingen in de Duitse West grens ten gunste van Frankrijk en de Beneluxlanden van kracht zullen worden in een nieuw bestuursdecreet. Dr. Drees sprak met prof. Supomo Prof. Supomo, lid van de Republikeinse delegatie, heeft een informele oriënterende ontmoeting gehad met de Ne derlandse minister-president, dr. Drees, aldus verneemt Aneta. Dr. Drees had eveneens 'n bespreking met de heer J. P. Snel, voorzitter van de Indisch-Nederlandsc partij, die spoedige instelling van het Indonesisch «'aatsburger- schap bepleitte, waardoor z.i. een gemakkelijke en geleide lijke inpassing van de Indi sche Nederlanders in de nieuwe rechtsorde ten zeer ste bevorderd zou worden. T.N.I. had geld nodig. In te Djocja aangetroffen docu menten van republikeinse militai re instanties wordt, om gedurende enige maanden verzetsacties te kunnen voeren zonder daarbij het volk nadeel te bezorgen, om 4.320.000 gulden Ned. Indische cou rant gevraagd, op grond van de berekening, dat een man per dag 3 gulden nodig heeft, oL 200 kilo goud of 1000 kilo opium, dan wel 4000 ton suiker als deviezen in de bezette gebieden ten behoeve van voorzieningen van de manschap pen. De brief was voorzien van de aantekening: ..Gelieve na lezing te verbranden" en droeg als stempel afdruk „T.N.I.-divisie Siliwangi." In een tweede brief werd. omdat een toegezegd bedrag van 2.500.000 gulden Ned. Indisch courant zeer moeilijk ineens te krijgen was. toewijzing van 50.000 tubes opium gevraagd. Deze zouden te Batavia f 5.per stuk opbrengen. Het ver voer zou in het geheim moeten geschieden, o.a. met de trein, die familieleden van het K.N.I.L. ver voerde. De verdediging van de West-Europese Unie. van defensie bijeen komen. Ame rikaanse en Canadese waarnemers zullen bij de vergadering aanwezig zijn. De besprekingen zullen ge heim zijn. doch naar van betrouw bare zijde wordt vernomen zullen de besprekingen zich concentre ren op de volgende punten: lo ccn herziening van het sche ma der Wc3t-Europese verdediging zoals deze beïnvloed wordt door het voorgestelde Noord-Atlanti sche pact. 2o het verstrekken van Britse straalvliegtuigen aan andere lan den van de Unie evenals de ver dere ontwikkeling van dergelijke vliegtuigen in België en Neder land. 3o Verdere standaardisatie van wapens, uitrustingen en opleidings- methoden. Truman keurt militaire hulp aan West-Europa goed. President Truman heeft een program voor militaire hulp aan de landen van West- Europa goedgekeurd, aldus een verklaring van James Forrestal, Amerikaans minis ter van Defensie. Forrestal zei. dat het program ook was goedgekeurd door de Nationa le Veiligheidsraad, het orgaan, dat de militaire cn buiten landse politiek coördineert. Forrestal noemde geen geld bedrag voor de kosten van de hulp. Men schat het echter op 1 a 2 millliard dollar. MEDICI ZOEKEN NAAR AFWEERMIDDELEN Ziektegevallen in ons land. Het viruslaboratorium van de afdeling voor inwendige geneeskunde van het acade misch ziekenhuis te Leiden meldt: De huidige influenza-epide- mie op het contingent van Europa bereikte ons land tus sen Kerstmis 1948 en Nieuw jaar. Met zekerheid kan worden vastgesteld, dat Belgische werk zoekenden in ons land het eerst van de ziekte te lijden hadden. 31 December 1948 werd, dank zij de actieve me dewerking van de medische dienst van de N.V. Philips, in fluenza gerapporteerd in Eind hoven. 3 Januari volgde een melding uit het militaire garni zoen te Rotterdam en 7 Januari uit dat te Utrecht. 9 Januari werd de ziekte in de stad Gro ningen gemeld. Daar het ge woonlijk weken duurt, alvo rens een epidemie een hoogte punt bei-eikt, kan van de aan staande omvang en ernst der ziekte, niets met zekerheid voorspeld worden. Tot dusverre verloopt de ziekte in ons land licht en is 't aantal secundaire longontstekingen gering. Met zekerheid kan worden vastge steld, dat de ziektegevallen in Eindhoven behoorden tot het serologische type A, hoewel het niet uitgesloten is, dat B-in- fecties elders in ons land mee doen. In het algemeen geldt het type A als kwaadaardiger dan B, De belangstelling voor influ enza B is bij de onderzoekers dit jaar groot, omdat in tro pisch Amerika (Curacao) in de zomer van 1948 een grote B- epidemie heeft geheerst. De internationale samenwer king op het gebied der influen- za-bestrijding komt nu op gang. Zij staat onder leiding van dr. C. H. Andrewes van het Institute for medical re search in Londen en wordt ge organiseerd door de World Health Organization van de V.N. Uit de berichten van dit centrum bleek, dat Engeland nog geen influenza heeft. IXFLUNZ A-COMMISSIE GEÏNSTALLEERD Dc enige tijd geleden door de minister van Sociale Zaken ingestelde influenza-commls- sie werd Donderdag geïnstal leerd. Deze commissie, welke onmiddellijk een aanvang heeft gemaakt met haar werkzaam heden, werkt plannen, uit voor' Boerderij bij Amsterdam in vlammen opgegaan. Twee families, tezamen bestaan de uit 11 personen, zijn Donderdag morgen dakloos geworden en van bijna al hun aardse bezittingen beroofd als gevolg van een hevige brand, die in twee uur tijds de kapitale gemoderniseerde oude boerderij van de landbouwer D. Ubbels te Zunderdorp B 19. vrij wel tot de grond toe vernielde. Het vee. 37 stuks koeien, paarden, stieren en schapen, kon tijdig uit de brandende stallen worden ge leid. Van de inboedel is echter niets gered. Oorzaak is vermoedelijk een lek in de schoorsteen. Toen de telefonische verbinding met Amsterdam door reparatie? aah de telefoonlijnen gestagneerd bleek, was het lot van de boerderij bezegeld. Een vrij lage verzekering dekt de schade slechts zeer gedeeltelijk. Het Alg. Ambtenarenverbond heeft te Parijs medegedeeld, dat de employé's van het ministerie van wederopbuow Vrijdag en Za terdag een waarschuwingsstaking zouden houden. een zo goed mogelijke bestrij ding van eventueel optredende inf luenza-epide miën Naar aanleiding van de thans in ons land heersende griep, welke in het Zuiden des lands een epidemisch ka rakter heeft aangenomen leg de de voorzitter van de com missie, er de nadruk op, dat er van de in liet Zuiden des lands heersende griep kan ge sproken worden van een goed aardige epidemie. De haven Van Breskens met de haringvloot. 70 tot 80 schepen zoeken ee.n lig plaats om te lossen, doch door de verwoesting van de kademuur, ontstaat grote stagnatie. Van hoeveel belang deze haven 'is, blijkt wel uit het feit dat in 1948 ruim 1900 schepen op de haven kwamen en dat ruim 260.000 ton goederen werden geladen en gelost. K.L.M.-„Delft" op Schiphol aangekomen. Donderdagavond om 18.30 arriveerde op Schiphol de K. L.M—Constellation „Delft" uit Batavia. Het toestel had 2500 kg post aan boord. Poging tot ontvoering van „loden verrader". Donderdagmiddag is een poging gedaan om de „loden verrader", die op het ogenblik bij Gerzon in Den Haag wordt tentoongesteld, te ontvoeren. Zoals bekend is dit een beeld, dat toebehoort aan de familie Maduro op Curasao, maar telkens wordt gestolen door de Marine, die het mee naar Neder land neemt er^daarna weer terug stuurt. Acht jongelui maakten de vitrine open en haalden het beeld er uit. Een der winkelmeisjes zag het en sloeg alarm. Direct verscheen een chef. waarop de jongelui hun buit weer teruggaven. Thans is de „loden verrader" aan de ket ting gelegd. B. en W. richten zich tot de minister van waterstaat Ernstige verkeersbelemmeringen door de noodbrug B. en W. van Middelburg hebben het volgende geschreven aan de minister van Water staat: Even vóór de bevrijding de zer gemeente in November 1944 werd de stationsbrug alhier door oorlogshandelingen ver woest. zodanig, dat herstel uit gesloten was, waardoor aanvan kelijk door de geallieerde troepen een z.g. Baileybrug werd gelegd. Deze brug, gelegd op de bruggehoofden van de verwoeste brug moest aldaar verdwijnen om opruimen en vernieuwen van de vorige brug moglijk te maken. Te dien ein de werd enkele tientallen me ters verder en nieuwe noodbrug gelegd, een brug, welke voor het zeer intensieve verkeer veel te smal is; welke uit verkeers- oogpunt op een wel zeer onge lukkige plaats ligt en welke door haar beide hellingen ern stige gevaren oplevert voor het doch ook bij regenachtig weer. Talrijke malen zijn daar reeds paarden ten val gekomen en het mag een wonder heten, dat tot op heden nog geen persoon lijke ongelukken zijn te betreu ren. ONGELUKKIGE LIGGING. De brug ligt zo Ongelukkig, dat alle grotere autobussen van de diensten Middelburg—Goes en MiddelburgVlissingen, wel ke deze brug moeten passeren, aan de zijde van de spoorweg de brug niet in één keer kun nen oprijden doch door heen en weer rijden de oprit moeten benaderen. Doordat slechts éénrichting- verkeer mogelijk is, heeft de gemeente reeds een zeer dure installatie met verkeerslichten moeten doen aanmaken, terwijl het politiekorps juist om deze brug welke dag en nacht po litietoezicht eist zes man bo ven de normaal toegestane sterkte moet blijven. Aangezien onlangs in de Pers tot uitdrukking kwam, dat een nieuwe brug ook nog niet in 1949 zou zijn toegestaan, is men verkeer, niet alleen by ijzel, in deze gemeente ernstig ver ontrust. een ongerustheid, wel ke zich ook reeds enkele ma len in de gemeenteraadsverga dering uitte. Deze brug vormt niet alleen een verbinding van de Stations weg met de stad, doch is een schakel in de hoofdverkeers weg van overig Nederland met geheel Walcheren en Vlissingen, voor West Zeeuwsch-Vlaande ren en België. Niet alleen het wegverkeer ondervindt grote hinder van dit obstakel, maar ook de scheepvaart door het Walcherse kanaal. Het is ons College dan ook bekend, dat Schuttevaer over dit onderwerp heeft geadresseerd. LAGE WATERSTAND. Als bijkomende omstandig heid is de stand van het ka naalwater lager dan normaal waardoor het waterpeil in de havens van Middelburg, abnor maal laag is, waardoor ook reeds verschillende moeilijkhe den en schaden zijn ontstaan. Bovendien veroorzaakt deze la ge waterstand, dat in Middel burg geen zwemonderwijs kan worden gegeven, daar het zwembad droogstaat, hetgeen ook thans zoveel jaren na de bevrijding, als een onhoudbare en niet te aanvaarden toestand moet worden beschouwd. Met het, oog op de gewichti ge functie van deze brug en de onhoudbare toestand, verzoeken wij Uwe Excellentie wel met de meeste aandrang maatrege len te willen treffen, dat al thans nog in 1949 een nieuwe definitieve brug over het ka naal door Walcheren te Middel burg wordt gelegd. In zijn werkelijke samenstelling zal een pro- republikeinse gezindheid te voorschijn komen. Men wilde aan het federaal overleg deelnemen. Het federale dagblad „War- ta Indonesia" schrijft over 't nieuwe kabinet van Pasun dan, dat dit gevormd ward, omdat cle leiders de „uiter ste noodzaak" voelden aan de besprekingen van het bij zonder federaal overleg deel te nemen. Doch de andere vraag is, aldus het blad, of met de vorming van het ka binet ook aan de „uiterste noodzaak" van de bevolking van Pasundan is voldaan. Het blad wijst op de vele ad interim-ministers, zeggen de, dat dit betekent, dat geen positieve daden kunnen wor den gesteld. Naar het blad schrijft, werd van betrouw bare zijde vernomen, dat reedspersonen gevraagd zijn voor zetels, die nu interim bezet zrjn, en dat slechts op de goedkeuring van deze per sonen gewacht wordt. Voor verschillende andere zetels weiden andere figuren voorgesteld. Het kabinet zou er na de wijzigingen geheel anders uitzien en meer over eenkomen met het urgentie program. Het zou v.an een coalitiekabinet plotseling een kabinet orden, dat in wezen republikeinse stromingen zou aanhangen en waarin com promis-figuren zullen worden opgenomen, aldus W&Tfca. Het zou een kabinet worden, dat als eerste eis naar voren zal Nieuw stadionspel Een nieuw stadionspel, zoals er zyn opgevoerd tijdens de jubi leumfeesten, is in voorbereiding voor de nieuwe Koninginnedag: Zaterdag 30 April a.s. Carel Briels zal er de leiding van hebben. Het ligt in de bedoeling een le vend ganzebordspel op te voeren met medewerking van talloze fi guranten in nationale klederdrach ten en van het circus Strassbur ger. Bovendien zal aan het spel een grote nationale loterij worden verbonden met belangrijke prijzen. De berichten, volgens welke de drie oudste prinsesjes een actief aandeel in dit stadionspel zouden hebben, moeten op zijn minst voorbarig worden geacht, aange zien het officiële verzoek daartoe H.M. de Koningin nog niet heeft bereikt. brengen hervatting van de onderhandelingen met de Re publiek en dat daarbij geen plannen met betrekking tot Pasundan zelf zal bekend maken. Het blad betreurt, dat deze waarheid in het huidige nood- kabinet verborgen blyft en zegt, dat deze voor de be volking van Pasundan beter niet verborgen kan blijven. Cubaanse resolutie in de maak. De Cubaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, dr. Al- berton Alvarez, is Woensdag- midag begonnen met het ont werpen van een Vrijdag in te dienen resolutie, welke ge baseerd is op het Amerikaan se standpunt in de Indonesi sche kwestie. De resolutie van Alvarez zal inhouden de vrijlating van Sukarno en de andere Indonesische lei ders. Verder zal de resolu tie voorstellen, dat het be ginsel van het zelfbeschik kingsrecht der volkeren wordt toegepast op Indonesië. NOG EEN RESOLUTIE? Het schijnt echter, dat er nog een resolutie in de maak is en wel bij een groep onder leiding van Egypte, die voor- ai op het punt van het terug trekken der troepen verder wil gaan dan Cuba, Overigens schynt vooral de houding van Engeland, dat natuurlijk ook rekening moet houden met de wensen van de dominions, de onberekenbare factor te zijn, dat tijdens de beide vorige vergaderingen zweeg. DE VOORSPELT VRIJ ZACHT. Matige, in de kuststreken Vrü krachtige Zuidwestelijke wind. Hier en daar nevel of mist, overi gens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Overwe gend droog. VrU zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1