PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op Rhodos deze week onderhandelingen Geruchten over„opstand" m het Britse kabinet Lafhartig verraad eiste twee slachtoffers DE BILT Sprekende cijfers Britse piloot logenstraft verklaring van Bevins ministerie Twee kinderen .omgekomen bij felle brand in Amsterdam C.V.G.D. mag leiders der Republiek bezoeken. DOODSTRAF TEGEN RAUTER BEVESTIGD. Rechercheur maakfe misbruik van vertrouwen 192e Jaargang - No. 9 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G BaWntjjn Pl.verv.. W Leertouwei en EL A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; I 3.9L p kw.; fr p P. 11.15 per lew. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per •nm. Minimum d. advertentie 12.50 Ingez. mededeUngen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerfjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 De begroting van Waterstaat en Verkeer moet gelukkig nog in de Kamer behandeld wor den. Er zal dan hopelijk door verscheidene leden aan de mi nister de vraag worden ge steld, of als in het Westen het verkeer steeds grotere eisen gaat stellen, dit voor de be windsman een aanleiding zal zijn om het verkeer kunstma tig in te perken en extra te belasten. Zonder enige twijfel zal de minister dan een ontkennend gebaar maken en glimlachend verzekeren, dat het hem een eer zal zijn, wegen en bruggen en veren zodanig in te richten, dat zij in de behoeften van het verkeer volledig voorzien. In Zeeland evenwel worden andere maatstaven aange legd. Daar zegt de minister langs zijn neus weg, dat een deel van dit verkeer „overbodig is" en dat men dus maar wat minder heen en weer moet trekken. Dan kan daardoor aan degenen, die wel willen gaan, een betere service worden gebo den. Deze redenering zet de din gen op hun kop. O zeker, het is waar, dat het tekort op de Prov. Stoomboot diensten zeer groot" is, een millioen achthonderd een en dertig gulden per jaar. En even zeer is het juist, dat dit een gevolg is van het enorm toe genomen verkeer. Maar bewijst deze enorme stijging niet, dat de gratis ve ren over de Westerschelde in een dringende behoefte voor zien? Bovendien: nodeloos gaat niemand met zijn auto de Wes terschelde over. En niet alleen het aantal passagiers, ook dat der auto's nam sterk toe. Ver tienvoudigd is het passagiers vervoer Kruiningen-Perkpolder, vergeleken bij voor de oorlog, verdrievoudigd is het bij Vlis singen. Het autoverkeer steeg eveneens zeer sterk. Men zal toch ook in Den Haag wel in zien, dat dit autoverkeer slechts bestaat uit zakenver keer en normaal toeristenver keer. Dit verkeer is van belang voor Zeeland, majr evenzeer voor geheel Nederland. Men lette slechts op de provincie- letters der auto's op de veer boten! Zij spreken een over duidelijke taal. Het duidelijkst echter zullen ook ditmaal de cijfers spreken, die dezer dagen gepubliceerd zullen worden over het vervoer van de veerdiensten. Zij zullen 'demonstreren, dat de gratis ve ren in Kruiningen het verkeer met veel meer dan 1000% de den stijgen, in Vlissingen met meer dan 100% voor de auto's, met meer dan 200% voor de passagiers. Moge ook de Kamer inzien, dat onder die omstandigheden het Rijk zich moet' richten naai de eisen van het verkeer en niet het verkeer moet worden in geperkt als de schatkist een uitgave bezwaarlijk maakt. Eén vierde van Duitsland bij Poolse staat. Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen, waarbü de gebieden, die Polen aan het eind van de tweede wereld oorlog op Duitsland verkregen heeft, hetgeen .by na een vierde deel van het vooroorlogse Duits land omvat, deel worden van de Poolse staat. De Westelijke mogendheden hebben, hangende een officieel vredesverdrag met Duitsland, geen definitieve Westgrens voor Polen erkend. In Mei werd bekend gemaakt, dat 5 millioen Polen zich weer gevestigd hebben in de „her wonnen gebieden", waartoe Si- lezië behoort, voorheen de „graanschuur van Europa", dat in industriële productie alleen voor het Ruhrgebied onderdoet. De betrokken gebieden be slaan 111.290 vierkante kilome ter, hun Duitse bevolking be droeg meer dan 9 millioen. 12 kinderen verbrand. Woensdagochtend is het kindertehuis ,.Les Oisillens" te Chateau d'Eux in Zvri' ser iand afgebrand, waarbü 12 kinderen om het leven kwa men. Een dertiende Idnd heeft ernstige brandwonden en men verwacht niet, dat het in leven zal blyven. Ook een 20-jarige verpleeg ster, die één der kinderen trachtte te redden, kwam in de vlammen om. De kinderen waren allen Zwit sers. Het vuur ontstond, door dat natte kleren, die bij de kachel waren opgehangen, vlam vatten. Binnen enkele minuten was het houten huis een vuur zee. De kinderen werden in hun slaap door het vuur ver rast. In Noord Auckland heeft men een tand van .twee en een halve inch opgegraven, afkomstig van 'n reusachtige haai, die ongeveer 50 ffjjftQeó jaar geleden geleefd heeft. Neergeschoten vliegtuigen vlogen boven Israël. Met een vliegtuig van de V.N. is een uit zeven man be staande Israëlische delegatie naar Rhodos vervoerd, waar met Egyptische vertegenwoordigers besprekingen zullen worden gehouden over een wapenstilstand in Palestina. De minister-president van Israël, Ben GOerion. verklaarde, dat besprekingen voor het einde van de week zullen begin nen en dat nog een andere Arabische staat er aan zal deelnemen. Volgens hem zou ar al lang vrede gesloten, zijn met dé Arabische staten als niet een derde party in het geschil betrokken was geweest. Goerion voegde er aan toe, dat Israël bereid was veel voor de zaak van de vrede op te offeren, doch niet de rechten op enig gebied of op volledige souverainiteit. Volgens eerder gepubliceer de cijfers bedraagt de bevol king van Israël thans in totaal 782.000 zielen, waarvan 69.000 Arabieren en andere landslie den. Goerioinachtte daarom be vordering van de immigratie van het aller grootste belang. Een woordvoerder van het Britse ministerie heeft ont kend, dat Engeland wapens heeft geleverd aan de Arabi sche staten. Wel was volgens hem het embargo op wapen zendingen naar het Midden- Oosten op grote schaal ten voordele van Israël ontdoken. Negentig procent van de wa pens, welke Israël ontvangt zouden afkomstig zijn uitOost- Europese landen, niet alleen uit Tsecho-Slowakije, maar ook- uit andere landen, waar van de woordvoerder de namen niet wilden noemen. De bewegingen van Britse troepen naar de Transjordaan- se haven Akaba waren thans voltooid. VERKLARING VAN PILOOT Dat de Britse verklaringen in deze kwestie niet steeds betrouwbaar zyn blijkt uit een interview met een van de vier Britse vliegers, die Vrijdag met zijn toestel door Israëlische strydkrachten is neergeschoten. Deze vlieger Frank Harvey Close verklaar de tegenover verslaggevers, dat zijn Spi'fire zicli boven Iraëlisch grondgebied bevond, toen het toestel door vuur van Joodse troepen op de grond in brand werd geschoten. Close werd, met zyn toe stemming. ondervraagd in 't nabij Tel Aviv gelegen Joodse militaire ziekenhuis. Hij is thans herstellend van gelaat- en hoofdwonden, welke hy op liep als gevolg van zijn val scherm-daling van geringe hoogte. „Wij hadden inlichtingen ontvangen, volgens welke Is raëlische strijdkrachten de grens hadden overgestoken en op Egyptisch grondgebied waren doorgedrongen", zeide Close. „Wij ontvingen op dracht de vooruitgeschoven stellingen van de Joodse troe pen te fotograferen. Wij kwa men aan de grenslijn, zonder ook maar een enkele soldaat te hebben waargenomen. Daarop zyn wij over de grens gevlogen, waar wy een groot aantal troepen zagen. Onze escadrille-leider nam foto's hy vloog toen op een hoogte, van ongeveer 167 meter. Zijn instructies waren ver der in geen geval doelen op de grond te beschieten en zelfs om vuur vanaf de grond niet te beantwoorden. Slechts in laatste instantie mocht men zich „al vechtende een weg terug banen". BEROEP DER V.N. De wnd. minister van Bui tenlandse Zaken der V.S. Ro bert Lovett, heeft verklaard, dat de V.S. op Engeland een beroep hebben gedaan niets te doen, dat de status quo in het Midden-Oosten zou kunnen verstoren. COMPROMIS? Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt gemeldt. dat zo wel Joden als Egyptenaren bereid zijn af te wyken van hun oorspronkelijke aanspra ken op de gehele Negeb. In hoeverre zij tot een compro mis bereid zijn is niet bekend gemaakt. Bunche, heeft in een tele gram aan de V.N. geseind „Wij zyn er door de autori teiten te Tel Aviv' officieel van op de hoogte gesteld dat alle Israëlische troepen thans uit Egyptisch gebied zijn te ruggetrokken. Dit is beves tigd door waarnemers van de V.N. langs de wegen van Ra- fah naar El Arish en Haujak." Grote brand in Sjanghai Een van de Noordelijke wy ken van Sjanghai is door brand verwoest. Drieduizend mensen werden dakloos. Stichting van de Arbeid wil meer textiel. De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk' onder de aandacht van de minister van Econonüsche Zaken gebracht dat de textielvoorzlening nog steeds reden geeft tot vele klachten. Zy heeft op verrui ming aangedrongen. Ongeveer 150 studenten van de Republikeinse universiteiten te Djocja en Solo zullen hun studie te Batavia voortzetten. Hongaarse bisschoppen staken onderhandelingen. Het gezamenlijke episcopaat van de Rooms-Katholieke kerk in Hongarije heeft medegedeeld, dat het de onderhandelingen met de regering, die kort na de arrestatie van de Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenthy, waren begonnen, niet kan voortzetten. De besprekingen begonnen op vier Januari op verzoek van premier Istvan Dobi, maar er werd selchts één bijeenkomst gehouden. De tweede, die Za terdag jl. zou zijn gehouden, werd op het laatste ogenblik zonder opgave van redenen af gelast. Verklaard wordt, dat enige der twaalf leden van het epis copaat persoonlijk voorstander waren van het voortzetten der besprekingen en dat vier er de finitief tegen waren. In politieke kringen te Boe dapest gelooft men. dat de bis schoppen ten aanzien van de besprekingen instructies hebben ontvangen van het Vaticaan. Alle reddingspogingen faalden Twee kinderen, van 4 en jaar, zijn omgekomen b|j feen felle brand, die Woensdagochtend heeft gewoed in een woonhuis aan het Singel te Amsterdam. Een zuigeling van een half jaar kon worden gered. Drie families zyn door dezebrand dakloos geworden. Terwijl mevrouw Vischja- ger met haar jongste zoon tje van 6 maanden op bezoek was bij haar zieke buur vrouw, sloegen plotseling dc vlammen uit haar eigen wo ning op de eerste étage, waar zy haar twee andere zoon tjes van 3% en 2V2 jaar had achtergelaten naar bui ten. Op het geroep van voor bijgangers rende de vrouw naar boven, doch de vlam men versperden haarde toe gang. Inmiddels waren ook reeds drie stratenmakers, die op het Singel aan het werk waren het huis binnengedron gen. Zij brachten de zieke Een ongewoon langdurige zitting van het Britse kabinet op Woens dag heeft voedsel gegeven aan geruchten over de mogelijkheid van een regeringscrisis naar aanleiding van de Palestijnse kwestie. Volgens een bericht van Reuter zou de minister van financiën. Sir Stafford Cripps, de leiding genomen hebben van een „opstand" tegen cle politiek van Ernest Bevin inzake het Midden-Oosten. Verzet tegen Bevin's Palestina-polltiek. Volgens eveneens onbevestigde geruchten zou Bevin op het punt staan af te treden. Cripps zou de steun hebben van Aneurin Bevan, de minister van gezondheid, en de vice-minister-president Her bert Morrison, terwijl Attlee en de minister van defensie, Alexan der, aan de zijde van Bevin zou den staan. In officiële regeringskringen werden Woensdagavond deze ge ruchten over een meningsverschil in het kabinet echter categorisch tegeng esproken. De plaatsvervangende leider van de conservatieven. Anthony Eden, heeft in een rede te War- Enkele uren nadat koning Paul van Griekenland Argos in de Oostelijke Peloponnesos verlaten had. .verd de stad door een groep van 250 guerillastrijders aangeval len. wiek de vlucht, waarop Britse pi loten boven de Sinai-woestijn wer den neergeschoten, gezien de „tot nog toe gepubliceerde inlichtin gen" beschreven als „volkomen doelloos en betreurenswaardig". Hij critiseerde het optreden ten opzichte van de gebeurtenissen 111 het Midden-Oosten als voort vloeiend uit „verwarde doelstel lingen" en „slecht overwogen". De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben de Oommis sie van Goede Diensten facili teiten verleend om Zaterdag de republikeinse leiders op het eiland Banka te bezoeken. En kele dagen later zullen facili teiten verleend worden voor een bezoek aan Pmpat aan het Tobameer waar Sukarno, Sjahrir en Hadji Agus Salim zich bevinden. De le oceaanvlieger, thans bijzonder adviseur van de staf chef der Amerikaanse luchtstrijdkrachten, overste Char les Lindbergh, brengt op heiogenblik een bezoek aan de bezettingszone van Duitsland.Bij aankomst op Meubiberg by Miinchen wordt Lindbergh Degroet door de commandant van liet vliegveld, kol. Clarence T. Edwinson. Hij zal geen gratie vragen. Woènsdagmorgpn heeft de Bijz. Raad van Cassatie uitspraak ge daan in de za3k tegen de oud- Commissaris-Gencraal Hans Al- bin Rauter. Diens beroep werd verworpen en de door het Haagse Bijz. Gerechtshof uitge sproken doodstraf werd door de Bijz. Raad van Cassatie be vestigd. Rauter hoorde deze uit spraak uiterlijk onbewogen aan. Naar zijn verdediger, mr. K. van Ryckevorsel ons mede deelde, zal Rauter geen gratie aanvragen, ook zijn vrouw zal dit niet doen. (Voor de overweging van de Raad verwijzen wij naar pag. 3). Bijzonder Gerechtshof Gevangenisstraf van 18 jaar gevraagd „Waar het hier een even lafhartig als misdadig verraad betreft, eis ik een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek en levenslange ont zetting uit de rechten", aldus beiindigde de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg Woensdag zijn requisitoir in de zaaR tegen de 59-jarige P. J. Abraliamse uit Den Haag, die twee jongemannen-medewerkers aan een overval op het distributiekantoor te Kloosterzande op 20 Maart '44bij de S.D. heeft aangebracht. Deze beide personen zi.in later in Duitsland omgekomen. Abrahamse, die rechercheur bij het C.D.K. was, werd belast met het onderzoek naar deze overval. H(j deed zich voor als een gofede Nederlander en wist A. Aarnoutse (een van de twee jongemannen, lcassiér op het distributiekantoor; de ander was W. Voet) er toe te bewegen de gang van zaken bij de overval aan hem te vertellen. Ver dachte maakte later van deze we tenschap misbruik tegenover de S.D. Als eerste getuige kwam naar voren de adjudant van de Rijks politie. F. den Hooglander, die verklaarde, dat verdachte na zijn verhoor een schuldbewuste indruk maakte. De moeder van Alphons Aar noutse. noemde Abrahamse, die aanvankelijk volkomen vertrouwd werd, een lafaard: korte tijd na de overval had hij haar zoon op de schouder geklopt en gezegd: „Dat was mooi werk". Daar zul je la ter voor beloond worden". Alphons had haar later, toen zij hem be zocht in de gevangenis, op rustige wijzé verteld, dat Abrahamse een verrader was. Dit was hem tijdens, de verhoren op overtuigende wijze gebleken. De verloofde van Al phons, die het zeer te kwaad had, bevestigde deze verklaring. Getuige A. L. Nagelkerke uit Hulst, had als politiek gevangene Szamen met Aarnoutse enige tijd het kamp Amersfoort gezeten. Hü had daar het verhaal van de overval en het verraad gehoord. De ex-typiste bij de S.D. te Ter- neuzen. Dingetje Dieleman, herin nerde zich, dat een rechercheur van het C.D.K., naar aanleiding van de overval op het bureau was geweest, maar zij wist niet meer of dit verdachte is geweest. DUITSE KROONGETUIGEN. Vervolgens kwam de ex-Krimi- nal-sekretSr Karl Hofman, die thans in de gevangenis te Gronin gen verblijft, ais getuige voor het Hof, Tezamen met zijn collega Friedrich Haass had hij destijds een onderzoek ingesteld naar de overval te Kloosterzande. Hij had aan Abrahamse gevraagd een rap port over het gebeurde op te ma ken. Voet en Aarnoutse werden gearresteerd, maar ontkenden. De laatste werd toen apart verhoord in aanwezigheid van verdachte, die zeide er van overtuigd te zijn, dat de kluisdeur in het distributie kantoor normaal geopend was met een sleutel. Verdediger: „Was Abrahamse actief of passief tijdens het ver hoor?" Hofman: „Hij was eerder passief dan actief". Formeel en kortaf in zijn uit drukkingen verscheen vervolgens ex-Kriminal-sekretar Haass, die verklaarde, dat Voet was gearres teerd, omdat zijn laddertje bij de overval gebruikt was. Bij gebrek aan bewijs is hij later op vrije voeten gesteld om tenslotte weer gearresteerd te Worden. Hij wist niet of er in het rapport van ver dachte melding werd gemaakt van Voet, noch of Abrahamse „Deutsch-freundlich" was. VERDACHTE ONTKENT. Tenslotte werd verdachte zelf gehoord. Voor de oorlog werd hij bij de politie ontslagen maar in '40 wendde hij zich tot de beruchte hoof 'commissaris van Den Haag Hamer om weer bij de politie aan gesteld te worden. Later probeer de hij ook burgemeester te wor den. Abrahamse merkte op. dat politiek hem niet interesseerde, maar de president toonde het te gendeel aan. Onder een brief aan een N.S.B.-er had verd. bijvoor- b eld „Houzee" gezet; zijn excuus luidde: „Ik had mijzelf in gevaar gebracht, wanneer ik er iets anders onder gezet had". Hij ontkende lid te zijn geweest van de N.S.B. Maar daar bleef het niet bij: op hardnekkige wijze loochende Abrahamse enige schuld aan ver raad. Zelfs hef rapport voor de S.D. zou hij niet ingediend heb ben! De proc.-fiscaal betoogde echter, dat het wel degelijk vast staat, dat verdachte een eigen rapport heeft ingediend, waarin hij zijn visie over de kwestie weer gaf en dat doorslaggevend was voor de hernieuwde arrestatie van beide jonge mannen. Mr. Terwoert bepleitte vermin dering van strafmaat. ELF JAAR GEKIST. Zelf stelt verdachte F. N. de Block uit Axel zich voor als een gewillig werktuig in handen van Smallegange. de N.S.B.-burge meester van deze gemeente, die binnenkort ook terecht zal staan. De waarheid was echter anders: De Block, die zich tijdens de be zetting op velerlei manieren ern stig heeft misdragen, nam integen deel zelf graag een initiatief en hitste zonodig Smallegange nog op. Veel was hem tenlaste gelegd, maar het was nog lang niet alles. In 1942 verstrekte verd. Smallegan ge een lijst met namen van perso nen, die geen vaste werkkring hadden en werkschuw geacht moesten worden. Zogenaamd had hij niet begrepen, dat deze mensen naar Duitsland zouden worden ge stuurd. Twee jaar later trok De Block het landwachterspakje aan. Hij Vader Drees nu ook grootvader. Minister Drees heeft in Indo nesië bericht gekregen van de geboorte van zijn eerste klein kind: de spruit van dq Dordtse apotheker Bouwma, die met een dochter van de minister-presi dent getrouwd is. „Het Vrije Volk" meldt, dat de minister president, die behalve vader van zijn eigen kinderen ook reeds „vader van de ouden van da gen" was en nu dus grootvader is geworden, Maandagmorgen uit Batavia naar Dordrecht heeft opgebeld om de ouders van de jongste Drees te felici teren. Bende poogde Djocja binnen te dringen. In de nacht van 9 op 10 januari poogde een bende uit Westelijke richting in Djocja te infiltreren. Zij ver nielden een tranformatiehuis- je van de lichtleiding. De hoofdleidingen bleven echter intact en de schade is in middels hersteld. Ook werden enkele tele foonleidingen vernield, die reeds hersteld zijn. De ben de poogde brand te stichten, doch zij werd door Neder landse troepen uiteengesla gen en goeddeels vernietigd. Aan Nederlandse zyde werden twee militairen gewond. assisteerde bij een razzia en bij huiszoekingen. Bij een van deze laatste fouilleerde hij een arres tant en bracht hem over naar de Sicherheitspolizei. Een huiszoeking te Magrette. had geen succes om- d: de onderduikers tijdig konden wegkruipen. Verdachte heeft enige tijd later aan een buurvrouw be tekenisvol medegedeeld dat zij voor het aanbrengen van onder duikers f 2500 zou kunnen krijgen. De vrouw was op dit aanbod ge lukkig niet ingegaan. De procureur-fiscaal achtte een zware straf gerechtvaardigd en eiste 11 jaar met aftrek en ont zetting uit de rechten voor het leven. De verdediger, mr. Kurtz, bracht verzachtende omstandigheden naar voren. UITSPRAKEN. P. J. Abrahamse uit Den Haag 10 jaar met aftrek sedert 4 Deo. 1945: Ontz. rechten voor het leven, recht tot beroep in cassaties. F. N. de Blok te Axel: 10 jaar met aftrek sedert 5 Juli 1945. ontz. rechten voor het leven, recht tot beroep in cassatie. Bij verstek werden veroordeeld: A. J. Fondse, te Middelburg: 2 jaar en ontz. rechten voor 15 jaar, ontz. recht om bij dc gewapende macht te dienen voor het leven. C. A. Blomjous te Middel burg. 2 jaar. ontezgging rechten voor 15 jaar en ontz. voor het leve nvan het recht bij de ge wapende macht te dienen. G. Damman, te Middelburg: 3 jaar, ontz. rechten voor 15 jaar en ontz. recht b(j gewapende macht 'te dienen. J. Kolijn, te Terneuzen: 3 jaar; L. Bakker, te Wolphaartsdijk: 4 j. en ontz rechten bij gewapen de macht te dienen. vrouw in het benedenhuis in veiligheid, doch ook hun .ge lukte het niet tot de eerste étage door te dringen. Ook twee voorbijgangers waagden een moedige reddingspoging, dwars door de vlammen heen. „De kinderen zijn bo ven" schreeuwde de moeder tot hen. maar ook zij moes ten het opgeven tegen de vlammenzee, die inmiddels 't gehele huls had aangetast. De bewoonster van de derde verdieping, mevrouw Berg huis, zag intussen geen kans meer de begane, grond via de trappen te bereiken. Een ogenblik dacht zij erover uit het raam te springen, doch gelukkig bleek het mogelijl; buiten om over te stappen naar een belendend perceel. ALLES VERGEEFS. Van alle zijden rukte de brandweer aan met groot materieel. Het vuur werd met zes stralen bestreden. Men heeft onmiddellyk ge tracht de twee achtergeble ven kinderen te redden, doch alle pogingen, waarbij twee brandweermannen vry ernsti ge verwondingen aan armen en handen opliepen, mochten niet haten. Om twaalf uur, een uur nadat de brand was uitge broken, konden de twee ge heel verkoolde lichaampjes van de kinderen worden ge borgen. MR. ARN J. D'AILLY, De burgemeester van Am sterdam, kwam persoonlyk de ouders zijn deelneming betui gen. Oe eerste,, tweede en derde verdieping brandden geheel uit. Het benedenhuis liep zware brand- en water schade op. De oorzaak van de brand staat niet vast. Verondersteld wordt, dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. Snel bergafwaarts met Tsjang Kal Sjek. Het gaat met het regime van Tsjang Kai Sjek steeds sneller bergafwaarts. Tsjang zou hebben toegege ven. dat het noodzakelijk was buitenlandse bemiddeling te verzekeren om een eind te ma ken aan de burgeroorlog en „nationalistisch China te red den". In gewoonlijk betrouwbare Chinese kringen werd ver klaard, dat vicepresident Li Tsoeng-Jen binnenkort naar Peking zal reizen om namens dc regering de eerste definitie ve stap te doen en contact op te nemen met de communisten voor het voeren van vredeson derhandelingen. Zeven van Tsjang's negen ko gelvrije auto's zijn uit Nanking weggevoerd naar Foetsjow. De uittocht uit Nanking van functionarissen en hun gezinnen duurde Woensdag voort. Generaal Hoena G. Tsji- Tsjang, die tot Augustus 1948 hoofd was van de Chinese mi litaire missie in Duitsland, heeft bekendgemaakt met de rege ring van Nanking te hebben gebroken. „Nanking", verlftaarde hy, „geniet de steun van het volk niet meer. Tsjang Kai-Sjek heeft afgedaan". A.F.P. meldt nog uit Nanking, dat generaal Toe Joe-Ming, be velhebber van twee nationalis tische legergroepen, welke ten. Zuiden van Hosoetsjou werden verslagen, volgens een bericht van de communistische radio- omroep gevangen is genomen. Toé Joe-Ming komt voor op de lijst van oorlogsmisdadigers, welke eind December 1948 door de communisten werd bekend gemaakt. GRATIE VERLEEND. Bij Kon. Besluit is gratie verleend aan Luwe Muusse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam. De dood straf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. VOORSPELT LATER IETS ZACHTER Geldig tot Donderdagavond. Koude ochtend met weinig bewolking. Later toenemende bewolking en geleidelijke stij ging van temperatuur. Over wegend droog" weer. Zwakke tot matige wind uit Westelij ke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1