Hoe maarschalk Rommel stierf Zweden anti-Nederlands bij gebrek aan feitenkennis Dit jaar alles van de bon? Eens de glorie van het Duitse leger Zeeuwse Almanak Communistische betoging vond geen weerklank Amerika niet bereid de „minimale eisen'' te steunen TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 JANUARI 1949 Zijn (/aam door hei slijk gehaald Over de dood van de Duitse veldmaarschalk Rommel heeft altijd een geheimzinnig waas gehangen. „The Rea der's Dlgesf" heeft een artikel aan deze mysterieuze zaak gewijd, dat nieuw licht werpt op Rommel's dood. Generaal Erwin Rommel was 49 jaar oud. toen hij be roemd werd. Dit gehemde in Mei 1940, tijdens de Duitse opmars door Frankrijk, toen hij commandant was van de 7-de Pantser-divisie. Twee jaar later, toen zyn Afrika- corps zich nog maar een goede honderd kilometer van Alexandrië bevond, kende iedereen, waar ook ter wereld, de naam Rommel. In hetzelfde jaar benoemde Hifler hem tot veldmaar schalk en de Engelsen noemden hem de bekwaamste ge neraal uit deze oorlog. Als de soldaten van het Britse 8ste leger, die hem in Afrika moesten bestrijden de opmerking maakten „doing a Rommel", dan bedoelden ze, dat ze een heel moeilijk kar- weitje op moesten knappen. Zijn handigheid en zijn talent om te improviseren waren de oorzaak, dat hy de bynaam van de „Vos van de woes tijn" kreeg. Op een keer. foen hy door de Britten op de hielen gezeten werd, maakte hij hen bang door hen van zyn superioriteit te overtuigen.. Toen hij er ach ter kwam, dat de RAF iede re dag foto's maakte van de Duitse stellingen, gaf hij het bevel om ieder beschikbaar voertuig twee nachten ach ter elkaar door de omliggen de woesfijn te laten rijden. Zodra de foto's afgedrukt waren, waarop de „kolonne's Duits materiaal" te zien wa ren, trokken de Engelsen zich in allerijl terug. STOF. Toen Rommel brj een an dere gelegenheid het bevel gaf om een aanval op En gelse stellingen te doen, deel de men hem mee, dat er slechts 6 tanks beschikbaar wazen. „Dan een stofaanval" riep hij met donderende stem uit. En enkele ogenblikken- lafer reed elkbeschikbaar voertuig in snelle vaart door de woestijn en draaide '„rond je a rondje", zodat ontzet tende stofwolken de Duitsers omhulden, terwijl de 6 tanks blindelings op de vijand vuur den. De Engelsen, die dach ten, dat ze door een hele pantser-divisie ingesloten wa ren, sloegen op de vluchf. FLAIR. Wel drommel, wat was dat met die Rommel! Hij beschik te over een kwaliteit, die we „militaire flair" kunnen noe men. Voor zijn soldaten, die hem in de voorste linies in het heetst van het gevechf uit zyn tank zagen klimmen om zyn mannen aan te vuren, was hy een afgod. Eens zei hij tegen een of ficier, terwijl ze onder vuur genomen werden: „Kom dicht btf me staan, met mij is er nog nooit iets gebeurd." Wat zyn nu die weinig be kende feiten omtrenj- zijn dood? Van officiële Duitse zijde werd destijds verklaard, dat hy aan de verwondingen, op gelopen toen zijn wagen by De Deuren Als ge vanavond door Mid delburg loopt, moet ge eens let ten op de deuren. Een deur is aan huis een zeer belangrijk ding. Het is de ingang. En dat schijnt, wie huizen bouwt tegen woordig wel eens te vergeten. Aan moderne huizen is een deur een ding als ieder ander. Nie mand let erop: een plank, die in scharnieren draait. Ge gaat er door naar binnen, ge gaat erdoor naar buiten. En het laat u onbewogen, het doet u niets. Ge voelt pas, dat ge ergens thuis komt of een huis verlaat, in die moderne bouiosels, als de warme huiselijkheid van een woonkamer u omvangt of als ge bij het heengaan buiten de kille Januariwind weer op u aan voelt korrien. Maar aan oude liuizen, daar is de deur nog IngangLoop 's avonds door Middelburg. Langs de flauw gebogen trottoirrand, tussen de kelderluiken en de stoepen, staan de deuren. Breed en hoog, omsloten door een in drukwekkende lijst, met een I ren. Toen zij hieraan geen ge- 'uister volg gaven, waarschuwde hij 't Livarot, ten Zuiden van Le Havre, ten tijde van de in vasie in Normandië, bescho ten werd, overleden is. Later kwam vast te staan, dat hy' op bevel van de Nazi's zelf moord pleegde, omdat hy be trokken was bij het 20 Juli complot. Maar de juiste toe dracht der gebeurtenissen bleef mysterieus. HITLER'S MINACHTING Toen de Duitsers op alle fronten in Afrika verloren, realiseerde Rommel zich voor de eerste keer, dat Hitier 'n grondeloze minachting had voor het individuele menselij ke wezen, voor diegenen die geen „massamens" waren. Rommel wist, dat de positie van de Dulfsers in Afrika hopeloos was, daar de Duit sers gebrek aan benzine en aan materiaal hadden en bo vendien d'e Engelse strijd krachten veel sterker gewor den waren. Hij vroeg Hitier de Duitse troepen terug te trekken, omdat dit de enige manier zou zijn om duizen den levens te redden. Hitier echter antwoordde opgewon den: „Triomferen of sf-erven!" GEEN PARTIJLID. Voor de capitulatie in Tu. nis, in Mei 1943, had Hitier Rommel bevel gegeven om naar Duitsland terug te ke ren, zodat door de nederlaag hem geen blaam kon treffen. De maanden, die Rommel in Duitsland doorbracht waren een marteling voor hem. Hy was nooif lid geweest van de Nazi-party en had nooit enig onderscheidingsteken van de partij ontvangen. Omdat hij altijd alleen maar aandacht geschonken had aan zichzelf, hoe hy zich steeds hoger op zou kunnen werken, had htf nooit aandacht geschonken aan de dingen, aüe in de .Heimat" en in de bezette gebieden gebeurden, zo als massamoorden, slavenarbeid, concentratiekampen en de Gestapoterreur. Nu hij het zag was hy vre selijk teleurgesteld in de Na zi's en wat ze deden uit naam van het Duitse volk. „Ze halen mijn naam door het slyk" zei hy. Later, toen Hitler zyn be rucht bevel uitvaardigde om van iedere 12 gijzelaars er- 1 neer te schieten, was hij één van de weinige comman danten, die het bevel in de prullemand gooide. Dit jaar 15.000.000 kuikens- Dit jaar zullen in Nederland 15 millioen kippenkuikens worden uitgebroed tegen 13 millioen in 1948. Aldus is door de overheid bepaald. Volgens experts van de Stichting voor de Landbouw is dit aantal te klein, in verband met uitbreiding van fok- en vermeer- deringsbedrijven en de r.oodzake- ltjke strengere selectie. Men had liever gezien, dat 20 millioen kui kens zouden worden uitgebroed, doch van overheidswege kon geen groter kwantum worden toegestaan omdat de aanvoer van krachtvoer nog onzeker is. Verwacht wordt dat de maxi- mumverbruikersprijs voor cicien zal worden opgeheven. Aan eierproducten zal waar schijnlijk een aanslag van drie tot vier eieren per kip per 4 weken ten behoeve van de export wor den opgelegd. Waarom de Nederlanders de Ecafe verlieten. Minister Stikker heeft op vra gen van het Tweede Kamerlid mr. Burger, geantwoord, dat de Ne derlandse delegatie de vierde zit ting van de Ecafe heeft verlaten, op grond van de aanvaarding van de resolutie, waarbij de Indonesi sche Republiek en de rest van Indonesië als niet-stemgerechtigde leden tot de Ecafe werden toege laten. Deze beslissing was in over eenstemming met een uitdrukke lijke instructie van de Nederland se regering, welke de instemming had van de voorlopige federale re gering van Indonesië. Het door Nederland in te nemen standpunt werd van te voren be sproken met de Franse en Britse regeringen. Opgemerkt dient te worden, dat zowel de Franse als de Britse delegatie zich van stem ming onthielden. Dat de Nederlandse delegatie de zitting verliet, impliceert niet, dat Nederland zich ook overigens van de werkzaamheden der Ecafe af zijdig zal houden. De verdere houding wordt nog onderzocht. Technische bonden vergadering van het KNGV. De technische leiders van de gymnastiekverenigingen aange sloten bij het K.N.G.V. zijn bij eengekomen om de oefenstof voor de Olympische dag 1949 in te studeren. Ruim driehon derd mannelijke deelnemers (de oefeningen zijn dit jaar alleen voor turners) hebben onder lei ding van v. d. Meyden (Rotter dam) en Brand (Schiedam) eni ge uren besteed om een oefe ning met wederkerige onder steuning onder de knie te krij gen. Op de technische vergade ring werd in principe besloten met een damesgroep deel te ne men aan de lingiade die in 1949 in Stockholm gehouden zullen worden. Ook zal worden inge schreven voor de wereldkam pioenschappen damesturnen die in 1930 in Bazel zullen plaats vinden. Hout uit het Zwarte Woud- In 1949 zal het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting wederom een. partij hout uit het Zwarte Woud (in de Franse bezettingszone van Duitsland, aankopen tot een bedrag van naar schatting 5 millioen. Weinig belangstelling voor politiek (Van onze correspgndent.). STOCKHOLM. Jan. Op Nieuwjaarsdag hielden Zweedse communisten een anti-Nederlandse betoging. Het was tegen zonsondergang, dat mij terugkomend van een wandeling een groepje van drie mannen opviel, die in e.en portiek, gelegen schuin tegenover het Nederlands gezantschap, een groot pak ontvouwden, waaruit weldra enkele plakkaten te voorschijn kwamen. Met grote zwarte letters stond op een meter brede wit- kartonnen borden te lezen: „Holland varre an Hitler 1940" (Holland erger dan Hitler in 1940). „Ut med Holland ur FN" (Holland uit de V.N.) en „Hollanderna vill krig" (De Hollanders willen oorlog). Natuurlijk was mijn nieuwsgie righeid geprikkeld en derhalve bleef ik wachten op de dingen, die er komen zouden. Het duur de niet lang, of ik zag uit het vijf minuten verder gelegen sta dion de mensen stromen, die naar een ijshockey-wedstrijd hadden gekeken. Op dit ogen blik hadden de heren, die in middels nog gezelschap van vier anderen hadden gekregen, ge wacht. Met hun slagzinnen ge wapend gingen zij voor het ge zantschap staan in de hoop, dat de massa, die hier langs moest, zich luidkeels bij deze tot op dit ogenblik aan toe zwijgende demonstartie, zou aansluiten. Maar dit was niet het geval. De Zweden hadden het nog over de match en schonken weinig aandacht aan deze politieke minderjarigen, die amper de twintig waren gepasseerd. Vervolgens gingen de zeven demonstratie zou aansluiten, ter elkaar naar het enkele hon derden meters verder gelegen Sturoplan, het centrum van de stad. om him optocht via de na bijgelegen Regeringsgata naar het ministerie van Buitenlandse Zaken voort te zetten. Maar zo ver kwamen zij niet. Reeds op het Sturoplan werden de jonge lieden door een agent gesom meerd, de borden te verwij de- hoog bovenlicht, dat het duister overdag verjaagt uit de diepe, lange gangen. Vaak hangt er nog de klopper, zoveel intiemer dan een koele bel, en altijd is er in de buurt wel een lanta ren, waarvan de zachte schijn het monumentale karakter van 2'o'n deur nog accentueert. Geen plank, maar een Deur! Als zij opengaat, opent het ganse huis zich om u te ontvangen, sluit zij zich, eerst dan valt de be schutting van het huis van u weg. Middelburg heeft vele van ote oude, monumentale deuren, aan huizen, die eens patriciërs toebehoorden, maar ook aan nederige huizen. Zij zijn voor Zeelands hoofdstad een onschat baar bezit. Zij hebben schoon heid. Ge hebt er vermoedelijk zel den of nooV op gelet. Maar als ne vanar door Middelburg loopt, toüu. .en dan eens even hoofdkantoor, dat weldra een van de radio-wagens, die steeds door de straten patrouilleren, de nodige aanwijzingen gaf. Binnen enkele minuten, nog in de Regeringsgata, werden de betogers, die niet, zoals zij had den gehoopt, door een menigte enthousiaste gelijkgezinden wer den gevolgd, verzocht, in de po- litie-auto plaats te nemen. Op het politie-kantoor werden dan hun namen genoteerd en de bor den in beslag genomen. Zoals de politie later mededeelde, hadden de demonstranten ver klaard, zelf op het denkbeeld te zijn gekomen; geen organisatie zou het plan hebben gesteund. Hoe het ook zij. deze betoging geeft tot nadenken aanleiding. PERS ANTI-NEDERLANDS. Wanneer wij de Zweedse pers van de laatste veertien dagen openslaan, dan merken wij, dat uw aandacht. Zij zijn het waard, de stijl, waarin de berichten over Indonesië zijn samengevat, absoluut anti-Nederlands is. Zelfs een blad als de „Göte- borgs Handels- och Sjöfart Tid- ning", een krant, die men de ^N.R.C. van Zweden zou kunnen noemen, bracht met koeien van letters de uitlating van de Australiër, die in de Veilig heidsraad Hitier en Nederland in een adem noemde, terwijl 't Nederlandse standpunt slechts zelden duidelijk naar voren wordt gebracht. Deze verkeerde voorstelling van feiten heeft dan ook tot gevolg, dat de Zweden hoege naamd niets afweten van de toestand in Indonesië. Wij brachten een ingenieur, die is verbonden aan een school voor schriftelijk onderwijs, zelfs in verlegenheid toen wij hem vroegen, welke gebieden onder de „Republiek Indonesië" wor den verstaan. Hij begon ten slotte zijn opsomming met de Philippijnen en eindigde, na Ja va, Sumatra en Borneo te heb ben genoemd, metBali. Van „deelstaten" weet men hier niets af en in het algemeen worden de Nederlanders als handige jongens beschouwd, die de Indonesiërs willen uitbuiten, zich wederom in het bezit wil len stellen van hun rijk gebied en munt willen slaan uit de tweedracht in de Veiligheids raad. Van de „oorlog" heeft men in het geheel geen voorstelling. Een Nederlander met een Ja vaans uiterlijk, die te Stock holm woont, heeft dan ook her haaldelijk horen vragen, waar om hij niet naar Indonesië gaat om zich aan te sluiten aan de vrijheidsstrijd. Wanneer hij dan zijn instemming met de Neder landse actie te kennen geeft, worden de gesprek-partners persoonlijk en schelden hem uit als aanhanger der reactie^ Tenslotte moet echter worden opgemerkt, dat de gemiddelde Zweed weinig belangstelling voor politiek heeft. Het nieuws uit Indonesië beschouwt hij met minder belangstelling dan de Nederlander enkele tijd gele den de berichten over de oorlog in Indo-China. Meer nog dan de gehele actie interesseert hem, wanneer weer de echte sigaren met Sumatra-dekblad worden aangevoerd en wanneer er weer echte koffie zal zijn. (Nadruk verboden). Dit gebouw met 17 étages zal het modernste hospitaal ter wereld worden. De wol kenkrabber wordt gebouwd door de regering der Ver. Staten en is bestemd voor de verzorging van zieke militairen en veteranen uit de strijdkrachten. Azië en Australië sturen aan op strengere eisen ten aanzien van Nederland. Wat zal de Veiligheidsraad nu doen Verschillende letden van de Vei ligheidsraad hebben gedurende het weekeinde een aanzienlijke bedrij vigheid achter de schermen aan de dag gelegd, zo verneemt de di plomatieke correspondent van Aneta, doch volgens de thans be schikbare inlichtingen zijn geen difinitieve resultaten bereikt. De Aziatische landen en Australië hoopten vóór de vergadering van de Raad van Dinsdag een resolu tie gereed te hebben, welke zou aansturen op een strengere hou ding ten aanzien van Nederland, vermoedelijk op basis van de „minimale eisen", die op de ver gadering van j.I. Vrijdag worden geformuleerd door Maltin van Australië. De moeilijkheid is, dat India, de Philippijnen «n Austra lië geen van alle lid van de Vei ligheidsraad zijn en dus geen re^ solutie kunnen indienen. Egypte sloot zich Vrijdag bij de inzich ten van deze groep aan en zou als raadslid een resolutie kunnen indienen, doch aarzelt blijkbaar Op Texel heeft hij nooit maïs in dergelijke hoeveelheden ver bouwd gezien en dus kykt Herman Boersma eens goed naar de eerste vork vol kolven, die hy op Canadese bodem heeft geoogst. Met duizenden andere Nederlanders is Herman in het kader van het gemeen schappelijk CanadeesNeder landse vestigingsschema voor landbouwers het vorige jaar geëmigreerd naar Canada, waar zijn nieuwe baas zijn ge degen kennis van de landbouw wel weet te waarderen. Herman Boersma, een jonge Nederlandse boer van Texel, voelt zich uitstekend thuis in Canada, waarheen hü met dui zenden anderen in het kader van het gemeenschappelijk Ca nadeesNederlandse vestigingsschema voor landbouwers is geëmigreerd. Op zijn oude, vertrouwde vervoermiddel, de fiets, begeeft hij zich naar zijn werk. dit te doen als het niet van de steun van de Ver. Staten is ver zekerd. Jessup was daartoe volgens wel ingelichte kringen niet bereid. Hij is inmiddels naar Washington ver trokken. waar hij Maandag be sprekingen op het State Depart ment heeft gevoerd en in gezel schap van Lovett een onderhoud met president Truman had. Intussen kan met grote stellig heid worden ontkend, dat er enige grond is voor de voorspelling, die Zondagavond door de populaire radiocommentator Drew Pearson is gedaan, als zouden de Ver. Sta ten gedreigd hebben alle Marshall hulp aan Nederland af te snijden als Nederland niet vóór 1 Febru ari aan de Amerikaanse eisen in zake Indonesië zou hebben vol daan. In gezaghebbende Neder landse kringen wordt de voorspel ling ..klinkklare onzin" genoemd. VAN KLEFFENS BIJ LOVETT „Het fundementele probleem in Indonesië bestaat in de keuze tus sen vrijheid in orde welke wij pogen te vestigen en vrijheid in wanorde," aldus heeft mr. E. van Kleffens. de Nederlandse ambas sadeur te Washington, tegenover de pers verklaard na afloop van een onderhoud van vijftig minu ten met Robert Lovett. de plaats vervangende minister van buiten landse zaken. Mr. van Kleffens zeide. dat de kwestie van deze keuze hel hoofdonderwerp van zijn besprekingen had uitgemaakt. Hij verklaarde er zeker van te zijn. dat het huidig verblijf in In donesië van minister-president Drees uitstekende resultaten zou hebben. Hij voegde er aan toe. niet te weten of minister Drées geconfereerd had met de republi keinse leiders, doch aldus zeide hij er zou tegen een dergelijk onderhoud „geen enkel principieel bezwaar bestaan". Jaarbeurs krijgt iets meer ruimte. De afdeling pers van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat op de komende voor- jaarsbeurs de beschikbare ruimte voor de deelnemers wederom uit gebreid za! worden, Op het terrein aan de Croeselaan zal 5000 m2 ruimte meer beschikbaar komen. De Beatrixhal. aan het Vreeburg zal. wanneer de galfrij. waaraan hard gewerkt wordt, .in April ge reed is. met 500 m2 expositieruimte zijn uitgebreid. Bovendien zal door het treffen van voorzieningen op het Vreeburgplein ook nog nutti ge ruimte worden gewonnen. Toch is dat alles tezamen te ver gelijken met de befaamde druppel op "de gloeiende plaat, want alleen aan het Vreeburg betekent deze uitbreiding slechts een tiende deel van hetgeen daar nodig is. Stich ting van het vierde vaste gebouw zal hier pas afdoende verbetering kunnen brengen. Camille Huysmans onderscheiden. Aan een ter ere van de Bel gische minister van openbaar onderwijs, de heer Camille Huysmans, aangerichte maaltyd heeft de minister Rutten me dedeling gedaan van diens be noeming tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Maar kaas, koffie, cacao, vet en vlees komen de eerste maanden beslist nog niet vrij Melkverbruik nam toe (Van onze Haagse redacteur) Hoewel we het nieuwe jaar zijn ingegaan met een aantal artikelen, die pas zijn vrijgege ven. zijn we in ons land nog steeds niet helemaal, waar we zijn willen. Kaas, koffie, cacao, vlees en vet zijn nog steeds distributiegoederen en ook en kele andere artikelen worden nog incidenteel op dö bon ver krijgbaar gesteld, zoals sinaas appelen. Wij hebben te bevoegder plaatse geïnformeerd, welke de verwachtingen te dien aanzien zijn .Vooralsnog zal er wat de kaas betreft weinig veranderen. Van invloed op de kaasdistri butie is in niet onbelangrijke mate de export en bovendien is deze distributie ten nauwste verbonden aan de besteding v. h. melkproduct. Op het min. van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening verwacht men voorts, dat het vrijgeven van de kaas een belangrijke "verhoging van de consumptie te zien zou geven, die waarschijnlijk niet geheel kan worden opgevangen. De koffie bijlft eveneens voorlopig nog op de bon en zelfs mag in geen geval een opvoering van de ter beschik king te stellen hoeveelheid ver wacht worden. Dat vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat er nog geen importen uit Indonesië komen en dat de aankoop van koffie in het bui tenland met harde valuta moe ten worden betaald. Wat voor kaas en koffie geldt, geldt ook voor cacao. Wel is de chocolade vrijgegeven, doch er is weinig harde chocolade verkrijgbaar. Een ongunstige omstandigheid is, dat de wereldproductie ge leden heeft door ernstige ziek ten in de cacao-aanplantingen. VET EN VLEES. De vetvoorziening toont een voortgezette geleidelijke verbe tering. Door een ruimere inter nationale voorziening zijn de vooruitzichten niet ongunstig, al betekent dit niet, dat de dis tributie nu spoedig afgeschaft zal worden. Een voordeel is ook, dat weer vet in Indonesië gekocht kan worden (copra), waarbij de valutakwestie geen rol speelt. Vlees zal in tegenstelling tot de geruchten, die daaromtrent de ronde doen, nog niet spoedig van de bon gaan. In September kan meer varkensvlees ver wacht worden. In het algemeen kan gezegd worden, dat aan de opheffing van de distributie een geleide- lijke rantsoenverhoging zal voorafgaan en dat de regering ernaar blyft streven om op 1 Januari 1950, wanneer de Eco nomische Unie met België ln werking treedt, van de gehele distributie af te zijn. Onjuist is, wat algemeen ge dacht wordt, dat de afschaffing van de distributie van melk niet geleid heeft tot een ver hoging van het verbruik, maar tot een vermindering .Op som mige plaatsen kan dat het ge val zijn, over het gehele land echter is de consumptie van melk toegenomen. Olivia de Havilland. door dc kunstcritici in dc V. S. als de beste Amerikaanse actrice in het afgelopen jaar uitgeroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5