Kravchenko „achtervolgd door Sowjet-agenten" C.B.T.B. vraagt positieve landbouwpolitiek NIEUWS UIT ZEELAND Tholen op een keerpunt Landbouwmechanisatie is een eis des tijds WALCHEREN Verwarde persconferentie in Parijs, Sensatieproces begint binnenkort^ Victor Kravchenko, dc auteur van .,Ik verkoos de vrijheid", die naar Parijs is gekomen in verband met de door hem inge diende aanklacht tegen een Frans communistisch weekblad, heeft op een persconferentie verklaard, dat Sowjetrusslsche agenten hem op de hielen zaten. „Ik ben me bewust van alle moeilijkheden van de taak. welke ik op me genomen heb", aldus zeide hij. „Ik ken de macht van de agenten van de Sow ietregering, die in staat zijn tot de onmenselijkste daden om hun doel te bereiken". „Vluchtelingen uit de Sow- jet-Unie zullen voor de balie komen om de wereld te vertel len. wat zij van de Sowjetrus- sische politie-regering en haar leiden* weten", aldus voegde Xravchcnko cr aan toe. Hij verklaarde verder, dat Sowjet-agenten in het afgelo pen jaar tot driemaal toe zijn woning waren binnengekomen onder gefingeerde namen. Een maal dreigden zij de eigenaar van het huis een bom in het huis te zullen plaatsen. Kravchenko beantwoordde de hem gestelde vragen in het En gels, Frans. Oekrainisch en Russisch. Hij werd bijgestaan door een tolk. De persconferen tie werd gehouden in een zaal op korte afstand van het Fran se departement van buitenland se zaken. Vijfhonderd verslag gevers waren ter conferentie aanwezig. Van alle kanten wer den vragen gesteld en tussen beiden was het niet duidelijk tussen wie en waarover de ge sprekken gingen. Koning Gustaaf opende Zweedse Rijksdag. OP EEN DRAAGBAAR NAAR HET PARLEMENT. De negentigjarige Koning Gustaaf van Zweden werd op een draagbaar naar de ingang van het rijksdaggebouw gedra- I gen, toen hij Dinsdag dc nieu- I wc parlementaire zitting open- dc. Hij verliet het gebouw na afloop der plechtigheid op de zelfde wijze. Eenmaal in het gebouw aan gekomen, was de Koning, on dersteund door kroonprins Gus taaf Adoll en prins Bertil, in staat naar de troon te lopen. Nadat Koning Gustaaf zijn plaats op de troon welke een trede lager was geplaatst dan gewoonlijk had ingenomen, deelde hij de rijksdag in de kortste openingsrede, welke hij ooit had gehouden, mede dat dc volksvertegenwoordiging in gelicht zou worden omtrent het verloop der besprekingen tus sen de regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken over het organiseren van een gemeenschappelijke verdediging van Scandinavië. Dc Koning sprak met vaste stem. Toen hij uitgesproken was kreeg hij echter een hoest bui. waardoor zijn krachten af namen en hij half van de troon naar de deuren van het Rijks daggebouw moest worden ge dragen. De dienst, die na af loop van de plechtigheid in de kapel van het paleis werd ge houden, werd door de Koning niet bijgewoond. Hevige strijd om Tientsin. Tussen de belegerde verdedi gers van Tientsin en de com munistische strijdkrachten is Dinsdag een hevig artilleriedu el uitgebroken, enkele uren na het vertrek van de gemeente raadsleden voor onderhandelin gen met de communisten. Bij het begin van de gevech ten kwam de watervoorziening van de stad buiten werking. Het westelijke deel van de stad wordt door arbeiders, uitgerust met schop en houweel, tot een geweldig fort gemaakt. De be woners van dat stadsdeel, die naar de oostelijke wijken moes ten evacueren. blokkeerden door hun massa de straten. De New-Yorkse radiostations, die eerder, bekend maakten, dat volgens officiële berichten Tientsin gevallen was, meldden later, dat de gemeenteraad van de stad een overeenkomst tot .staking van het vuren had be reikt met de communisten, die de stad practisch in hun bezit hadden. Luchtbrug-vliegtuig verongelukt. Woensdagochtend vroeg een Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug naar Berlijn neergestort. 3 km. ten Oosten van het Frankfcrtse vliegveld Rijn-Main. De uit drie personen bestaande bemanning kwam om het leven. Het vliegtuig keerde ledig van Berlijn terug. Commissie voor Europese eenheid komt bijeen. Groot-Brittanmë heeft toege stemd in het bijeenkomen van de commissie der vijf mogend heden voor Europese eenheid op 17 of 18 Januari aanstaande, zoals door dg Belgische rege ring is voorgesteld. Het Parool vraagt f 380 000 schadevergoeding. VAN LUNSHOF c.s. Het bestuur van de stichting ,,Het Parool", bestaande uit de he ren F. J. Goedhart. G. J. van Heuven Goedhart, J. Meyer. W. van Norden. S. J. Carmiggelt en J. C. S. Warendorf heefi bij de president van de Amsterdamse rechtbank een klacht ingediend tegen de hce H. A. Lunshof, de N.V. Buyten en Schipperheyn en c- stichting ..De Nederlander". In deze klacht, wordt gesteld, dat de heer Lunshof door zfjn publicatie van dc brochure ..Dieven- Sn de nacht" de oer en de goede naam van ..Het Parool" op ongemoti- vc de wjjze aantast,, „He. Parool" eist van gedaagden een schade- rgoedlng van f 380.000.—. Gedaagden worden vertegen woordigd door mr. H. Cranndijk, die aan de president 14 dagen uit stel vroeg voor antwoord en be raad. Op 25 Januari zal de zaak wederom dit non. Moeders opgepast! ER ZIJN WEER PINDANOOTJES. Na jarenlang van deze lek kernij verstoken te zijn ge weest, zijn ze nu weer in 't land! Het cal nu nte't lang meer duren of je kunt weer in de dagbladen lezen: „Een zuigeling of kleuter verslikte zich in een pindanoot en is aan de gevolgen overleden"! Waf hebben de neus-keel- oorartsen in die jaren een rust gehad. Meermalen heb ik de verzuchting geslaakt: ,Jk wou dat ze tiooit meer terugkwa men". Maar nu ze er toch eenmaal zijn, wil ik een ernstige waar schuwing laten horen aan alle moeders, maar vooral aan een groep zorgeloze moeders! Geeft u uw zuigelingen en kleine kleuters geen apenno- ten en zeker geen mondvol. Krijgen zij de mondvol en een flinke huilbui! (b.v. omdat moeder even weggaat!) dan kan het gebeuren dat er soms meer apennoten door de stem spleet tn de longen gezogen worden, gepaard gaande met heftige stikkingsaanval. Gij kunt uw kind direct naar het ziekenhuis laten brengen voor een technisch moeilijke opera tie. Succes is niet altijd verze kerd'. Nog deze opmerking: Laai niets in de buurt van de zui geling liggen, dat zij in de mond kunnen stoppen. Zij stoppen er alles in. Gij zoudt versteld staan als ik ii moest opsommen wat ik er in de jaren zoal uitge haald heb onder bloed en zweet (40 jaar operateur!) spelden, schroeven, pindanootjes, dopjes potlood enz. enz.). Moeders gij zijt gewaar schuwd. s W. J. MAZZOLA. Totale vrijheid voor land- en tuinbouw is niet wenselijk. Rede landelijk secretaris C.B.T.B. in Zeeuwse plaatsen. ,,l)c overgang van dc geleide naar do vrije economie zal zeer geleidelijk moeten geschieden, wil men komen tot een positieve land bouwpolitiek". aldus verklaarde dc landelijk secretaris van de C.B. T.B. en het lid van de Eerste Ka mer mr. W. Rip in een voordracht, die hij in Middelburg. Goes. Zie- i'ikzec en Tholcn voor streekaf- dcllngon van dc re bond hield. De vrijheid van de boer keert geleidelijk terug. Deze vrijheid heeft echter een bijsmaak, die her innert aan de Jaren tussen 1930 cn 1940: van de producten zal een kostprijs worden verkregen, die het gevolg is van vraag cn aanbod soms bij een overvoerde markt, zoals reeds mot de consumptie aardappelen het geval is geweest. De uiterste voorzichtigheid zal ge boden zijn, aldus meende mr. Rip die er dc nadruk op legde, dat de Nederlandse land- en tuinbouw enlRe leiding van bovenaf thans nog niet kunnen ontberen. VEEVOEDERPOSITIR. In dit verband behandelde hij de veevoederpositie. die de sleutel van onze landbouwpolitiek is. U>i het buitenland moeten wij 600.000 ton voedergrnnen. 100.000 ton vee koeken en 40.000 ton vis- en dier meel importeren. De vraag is: kunnen wij die op de wereldmarkt kr'igen en kunnen wij deze invoer betalen. Het merendeel moet inet dollars worden betaald, en er mag niet worden vergeten, dat de Marshallhulp geleidelijk minder zal worden om in 1952 geheel te verdwi,inen. De regering zal de nrijzen van de buitenlandse granen nauwlet tend in het oog moeten houden. Zij stelt zich voor hetzjj door mono- nolleheffing aan de grens, hetzij door inkoop van granen en ver koop in het binnenland de prijs te beïnvloeden. BENELUX. Sprekend over de Benelux merk te mr. Rip op. dat de Belgische land- en tuinbouw hiervoor wat huiverig is. hetgeen uit allerlei factoren, (onder meer het verschil in kost- cn afzetprijzen) heel goed verklaarbaar is. Naar zijn mening zal het beperkte areaal van tuin bouwproducten in Nederland door de Benelux niet in gevaar komen, omdat wij een voorsprong op de .partner-landen hebben door tech nische kennis, goede afzetregeling en vruchtbare bodem. Mr. Rio verklaarde zich een voorstanden van de Benelux-gedachte. Hij deelde voorts nog mede. dat de C.B.T.B.- aandrang op de rege ring zal uitoefenen, dat het wets ontwerp Materiële Oorlogsschade eind Januari of begin Februari in dc Kamer zal worden be handeld. ...Wij hopen", aldus zeide hij. ..dat dc belofte wordt ingelost volgens welke het gehele Nederlandse volk dc schade zal dragen. Hier is een ereschuld in te lossen". Spreker beantwoordde tenslotte talvijke, naar aanleiding van zijn betoog, gestelde vragen. stuurslid en plaatsvcrvangei hoofdbestuurslid werden re i Ingezonden mededeling) Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. Dc werkzame bestanddelen van Cliefarinc ..4" zijn stuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middelen ter voorkoming en ter bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet bevat Chefarox. zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakL Chefariae 4 Politiehond ?reep met succes in. De 39-iarige heier J. V. de B. te Overschie is Dinsdag voor de Of ficier van Justitie geleld, daar h'i de ambtenaren van de volkshuis vesting en de politie, die hem op iwond van de woonruimtewet en krachtens een opdracht van B. en W. zijn huis uit wilden zetten nipt een bill bedreigde. B. was gescheiden en hoewel ziin vrouw de kinderen 7-ijn toegewe zen. bleef hij met de kinderen in het huls wonan. Donderdag kwa men eerst de ambtenaren van de volkshuisvesting en toen deze geen succes boekten, riepen zij de po li'!c te hulp. Dc man dreigde ech ter ieder te vermoorden, die hem nabij kwam. De volgende dag keerden de ambtenaren in gezel schap van de politie en een poli tiehond terug. Weer welgej-de de man iemand binnen te laten. Ter wijl de deur nog open was. ging de man naar de keuken, waar naar later bleek een bijl gereed stond. Doch voor hij deze bereikte, kreeg de hond bevel in te grijpen, waar» de man overmeesterd kon worden. HOOFDBESTUUR CH.U. VERGADERDE. Het hoofdbestuur der Christe- Ihk-Historische Unie kwam te Utrecht in vergadering bijeen. Besloten werd in verband met dc dit jaar te houden gemeente raadsverkiezingen geen algemeen advies te geven over de vraag, of al dan niet moet worden samenge werkt met andere politieke groe peringen. doch dit aan de plaatse lijke verenigingen over te laten. Langdurig werd stilgestaan bij de positie van het dagblad ..De, Nederlander". Teneinde het voort bestaan van het blad mogelijk te maken, werd besloten tot instel ling van een persfonds. Belsoten werd tenslotte de alge- mede vergadering der Unte tc 1 houden op 20 April tc Amsterdam. Ergerlijk geval van verwaarlozing. Ontaarde moeder schuldig aan dood van baby. In Hilligersberg heeft zich een ernstig geval van ver waarlozing voorgedaan. Een moeder verzorgde haar baby van zes maanden zó slecht, dat het kind hierdoor overle den is. De vrouw, de 29-jarige C.H.U.-den H. is gearresteerd en tegen de vader, de meubel maker J. U„ die 65.per week verdient, is procesver. baal wegens dood door schuld opgemaakt. Het echtpaar had v\jr kin deren. 'T op één na de jongste werd zelden gewassen of ver schoond. Toen het geboren werd verliet de vrouw korte tijd later na een ruzie het huis. D? woning vervuilde zo danig, dat zij eerst met veel moeite weer bewoonbaar ge maakt kon worden. Het kind doorstond het leed. Het jonge knaapje kreeg na thuiskomst uit het ziekenhuis, waar het geboren was. niet het voorge schreven dieet en werd zelden gewassen; hei laatst enige •dagen voor Kerstmis. Toen de man eens aan zijn vrouw vroeg, of hij de baby mocht zlc-n. antwoordde zij: ..Niet nodig, h\j ligt rustig In de achterkamer tc slapen en wordt goed verzorgd." Gemeente-werksters van Amsterdam staken. Dinsdag in bijna de helft van de werksters in dienst van de ge meentelijke vzas-, schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen te Am sterdam in staking gegaan. De gemeente Amsterdam heeft ruim 700 werksters in dienst, die ongeveer 500 gebouwen schoonhou den. Zeker 300 werksters zijn niet verschonen, maar nauwkeurig was dit aantal nog niet te bepalen. De oorzaak moet gezocht worden in de lonen. De gemeente Amster dam betaalt haar werksters ge middeld zestig cent per uur, het normale van rijkswege vastgestel de loon. De eis. waarmede de werksters voov de dag kwamen, is 86 cent. MOND- EN KLAUWZEER. Ten gevolge van mond- en klauwzeer stierven in de week van 19 tot 26 December 1948 drie runderen, vijf kalveren en 13 biggen. In Zuid-Brazilic. is een vlieg tuig neergestort. Voor zover thans bekend, verloren hierbij acht" per sonen het leven. Nationale Toogdag C.B.T.B. In Middelburg. De nationale bend van Christelijke Boeren en Tuin- <lers heeft aan het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. ge vraagd of het er mee instemt, dat de Nationale Toogdag van de C.B.T.B. dit jaar in Middelburg wordt gehouden. Tijdens een vergadering van de afdeling Walcheren werd dit verzoek met instem ming begroet. Oud-leerlingen Rijks- landbouw Winterschool. De vereniging van oud-leer lingen der Rijkslandbouw Winterschool te Goes hield Dinsdag in „De Prins van Oranje" te Goes haar 46ste algemene jaarvergadering, on der voorzitterschap van ir. ter Hofstede uit Wageningcn. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer C. Burger als voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. A. van Oeveren werd geko zen de heer G. de Regt uit Wissenkerke. Als hoofdbe- end res pectievelijk gekozen de heren C. Burger. Wilhelmtnadorfc) C. O. J. Hendrikse ui.t ZierLkzee. Provinciale bijeenkomst Chr. J.B.T.O. Zaterdag 12 Februari zal de af deling Zeeland van de Chr. Jon geren Boeren en Tuindersorganisa tie in de Schouwburg te Middel burg een provinciale bijeenkomst houden, 's Ochtends zal onder meer een spreker het woord voe ren over de vervreemding van landbouwgronden. In de middag bijeenkomst worden films ver toond over de bondsdagen en over dc overstroming en droogmaking van Walcheren, waarna Walcherse leden het toneelspel „Als het wa ter komt" zullen opvoeren. Praatavonden voor Zeeuwse landbouwers. De Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst voor de Zeeuwse eilanden zal in de eerstvolgende weken vijftig praatavonden voor de land bouwers houden. Op Walcheren, waar deze avon den worden georganiseerd in sa menwerking met de Stichting voor de Landbou'-, zal rneer in net bijzonder de verzorging van het grasland -worden behandeld. Op de overige eilanden, waar de avonden worden gehouden in sa menwerking met de Standsorgani saties en de Verenigingen voor Be- driifsvoorlichting. vormen vraag stukken op het gebied van de ak kerbouw de hoofdschotel. Naast een behandeling van de rassenkeuze van de landbouwge wassen. komen ook waagstukken als coöperatief gebruik van land bouwwerktuigen voor de kleine bedrijven, chemische onkruidbe- strijding, grondonderzoek en poot- goedbewaring aan de orde. Tijdens deze bijeenkomsten, zal gelegenheid worden gegeven tot onderlinge gedachtenwisseling. Eerste Waddenzee- mosselen in Yerseke. Dinsdagmiddag zijn dc eerste acht schepen met mosselen van de Wadden in Yerseke gearri veerd. Er zullen nog meer vol gen. Thans zijn uit andere plaat sen van Zeeland diverse sche pen vertrokken om mosselen van de Wadden te gaan halen. Zestig jaar C.J.M.V, Op 14 Mei a s. zal de ring Goes van de C.J.M.V. haar jarig bestaan vieren. De inpoldering bij Oss'endrecht. EEN NIEUWE VERBINDING MET ZEEUWSCH-VLAANDEREN De indijkiug van de Ossendrechtse Schorren, waarmee waarschijnlijk in 1930 een begin wordt gemaakt, heeft voornamelijk belang voor 't Noordbrabantse grondgebied, dat daardoor in deze omgeving een betere afwatering krijgt. Er was echter ook een Zeeuws en een Belgisch belang mee gemoeid. De schorren horen namelijk strikt ge nomen tot het gebied van de pro vincie Zeeland. Van Belgische zijde had men aanvankelijk bezwaar omdat men vreesde, dat bij hoog water het Schelde-peil te sterk zou ryzen. Intussen bleek dat bezwaar min der ernstig en België ging zelf over tot inpoldering van de schorren ten Westen van Zandvliet,. Wat de plannen tot inpoldering van het verdronken land van Saef- tinge betreft, daarvan staat nog weinig vast. Wel is men er reeds toe overgegaan in hét bedoelde ge bied aanslibbingsdammen aan te leggen. Te Ossendrccht verwacht men, dat na een eventuele inpol dering van dit gebied een gemak kelijke verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen via Ossendrecht ge schapen kan worden. Jubileum fa. Krijger. Te Goes werd door de fa. J. C. Krijger een druk bezoch te receptie gehouden ter gele genheid van het 35-jarig be staan dezer autobus-onderne ming. Er waren talrijke hoge gasten o.a. de heer A. Meyr, van het Directoraat-Gene raal van het Verkeer, mr. J. L. Nieuwenhuts, rijksinspec teur van het Verkeer te Mid delburg. Ir. van Houte. direc teur van het Vervoer der N.S. te Breda, de heer A. S. de Jonge, secretaris van dc Kamer van Koophandel. Er waren voorts vele bloemstuk ken en schriftelijke gelukwen sen. o.a. van het provinciaal bestuur en van oud-minister J. A. de Wilde. Vlissingen BEGRAFENIS DR. WOLTERS. Men verzoekt ons mede te delen met betrekking tot de begrafenis van dokter J. J. Wolters te Viis- UITREIKING VAN- BONKAARTEN. Te Vlissingen worden Don derdag bonkaarten uitgereikt aan hen. wier namen beginnen met de letters W. X, IJ of Z, ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Te Vlissingen is het reeds<enige malen voorgekomen, dat het „NI- WIN-huisja". dat op de Kleine Markt is geplaatst voor dc inza meling van lectuur voor de jon gens in Indonesië, door onbeken den werd vernield. Ook tijdens het afgelopen weekend is dit weer liet geval geweest. Het ware te wensen, dat aan dergelijke zeer ergerlijke baldadigheden nu eens een einde kwam. Middelburg WIJLEN DE HEER E. P. I. LAUER TER AARDE BESTELD. Dinsdagmiddag is op de alge mene begraafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot van wijlen dc heer E. P. I. Lauer, ambtenaar eerste klas bij het Gem. Bureau voor Sociale Zaken, administra teur van de Kraamkliniek en diaken van de Necl. Hervormde kerk, die Vrijdagmiddag vrij plot seling overleed, ter aarde besteld. Velen volgden hem op zijn laatste gang: tot de belangstellenden be hoorden de gemeente-secretaris 'van Middelburg, de heer J. Ph. Koene, dc heren wethouders A. J. Berenpas en L. J. Geers, de heer W. F. van Riet. hoofdcommies ter secretarie, broeders-diakenen en afgevaardigden van de Kraamkli niek. Collega's en diakenen droegen de kist met het stoffelijk omhul sel naar de groeve, waar achter eenvolgens gesproken werd door ds. A. dc Vries. Ned. Hervormd -predikant, de heer C. dc Kuüper. voorzitter van de Diak-onfó. de wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. Berenpas, namens het gemecntcbest. cn de chef van So ciale Zaken, de heer J. C. F. van Kamer, namens dc collega's. Zij stelden de verdiensten van de overledene als mens cn werker in hel licht en richtten troostwoor den tot dc nabestaanden. Een fa milielid dankte voor de belang stelling. Zoutelande UITREIKING BONKAARTEN. Te Zoutelande worden Donder dag de bonkaarten voor zelfverzor- gers en niet-zelfverzorgers uitge reikt aan hen. wier namen begin nen'met een van de letters van A t.m. K. - De prikkaartenactie van de stichting „Opbomv". de instelling voor kinderbescherming, bracht te Zoutelande op f 41.55. O.- en W.'Souburg. „BETJE REGEERT" Zaterdagavond werd door de C.H.U. te Souburg in zaal „Re- hoboth" .die geheel bezet was, een familieavond gehouden. Na dat een couplet van het Wil helmus gezongen was en de voorzitter, de heer Dey, een openingswoord had gesproken, werd het toneelstuk „Betje re geert" opgevoerd, dat op vlotte wijze voor het voetlicht ge bracht werd. In zijn slotwoord deelde de voorzitter mee. dat 12 Februari a.s. Mevr. Koster-van Roon uit Vlaardingen, een causerie voor de vrouwelijke leden van de C.H.U. zal houden. Tot slot zong men het Zeeuws Volks lied. NED. HERV. KERK. Beroepen te Haren (Gr.) ds. H. M. S.trating te 's-Heer Abtskerke. Afdeling Walcheren C.B.T.B. vergaderde. LEZING OVER KUNSTMATIGE INSEMINATIE. Dinsdag hield de afdeling Wal cheren van de Chr. Boeren- en TuindersorganLsatic in de Bo- gardzaal te Middelburg een bij eenkomst, die zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer J. Bossc- laar, opende de ochtendvergade ring, die onder meer werd bijge woond door de provinciaal-secre taris, dis. J. J. Knibbe. met Schriftlezing en gebed. In zijn openingswoord herdacht hij de oud-voorzitter, wijlen de heer G. v. d. Putte, die in 1948 overleden is. Van de oprichting «af heeft hij belangrijk pionierswerk verricht. Het afgelopen jaar was gunstig voor de grondgebruikers, ook al is de bodem nog niet op peil. Met vreugde wacht men de opening van de Chr. Huishoudschool en de Chr. Landbouwwinterschool tc Middelburg, maar minder ver heugd zijn de gedupeerden, die nog steeds op hun vergoeding wachten. Hierna werd het woord gege ven aan de landelijk secretaris, mr. W. Rip. Van zijn rede geven wij elders in dit nummer een ver slag. In de middagbijeenkomst kwa men allereerst talrijke Walcherse problemen naar voren. Onder meer werd geprotesteerd tegen het feit, dat van het herstelwerk in eigen bedrijf omzetbelasting moet wor den betaald. Het bestuur zal in deze kwestie stappen ondernemen. Vervolgens hield de dierenarts, de heer P. J. Coppoolse, een lezing over kunstmatige inseminatie van rundvee. Hij beantwoordde de vraag of de mens hiermee niet verder gaat dan uit religieus oog punt bezien oirbaar is, ontken nend. Integendeel, hij gaat slechts verder op de weg. die de voor ouders reeds bewandelden, name lijk de bestrijding van ziekten, die de onvruchtbaarheid ten gevolge hebben en de verbetering van de veestapel. Hoeveel nut de IC. I. heeft blijkt uit het feil, dat bijv. in Gelderland van 6531 koeien 53 pet. na eerste inseminatie en 86 pet. na gemiddeld twee insemina ties bevrucht werden. Nadat nog enige vragen waren beantwoord, werd de bijeenkomst met dankgebed gesloten. MARKTTREIN. De minister van waterstaat deel de mede, dat trein 450, die om kwart voor twaalf uit Roosendaal vertrekt op de dagen, dat. te Goes markt wordt gehouden, zal stop pen te Krabbendijke. WERKGEMEENSCHAP WORDT OPGERICHT. Het eiland Tholen beleeft een keerpunt in zijn geschiedenis, of het gaat althans zo'n keerpunt tegemoet". Deze woorden sprak burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse. toen hij Maandagmiddag de bijeenkomst opende, waarin de stichting van een „Werkgemeenschap Tholen" aan de orde zou komen. Er zijn. zo zeide hij, grote draagstukken voor het eiland Tholen aan de orde op sociaal, cultureel en economisch gebied. Voor de oplossing van deze pro blemen is het bundelen van de krachten nodig. Bestaande ver enigingen en particulieren die nen met de overheid samen te werken, bovendien zal naast de plaatselijke organisatie een re gionale organisatie nodig zijn. Als belangrijke problemen voor directe behandeling noemde de burgmeester de dreigende werkloosheid en de vrije tijd besteding voor de jeugd. Ook wees hij op de industrialisatie, waarvoor men soms teveel naai de overheid kijkt en teveel van de' overheid verwacht. Wat de te stichten „Werkge meenschap Tholen" betreft wil de spr. het bestuur uitsluitend laten bestaan uit leden, die op Tholen wonen. De voorzitter van de Z.L.W.. ir. M. de Geuze, wees op het economisch belang van een nauwe samenwerking. Bij de komende industrialisatie zullen de belangen van de landbouw en die van mogelijke industrie tegen elkaar afgewogen moeten worden. Spr. dacht in de eerste plaats aan contact met de vis serij en met de middenstand. Ook wees spr. op de emigratie mogelijkheden. VOORTIJDIG? De burgemeester van Tholcn mr. A. J. van der Hoeven, acht te de oprichting van een werk gemeenschap Tholen enigerma te voortijdig, nu er nog zo wei nig initiatief daartoe uit de be volking is opgekomen. Wij moe ten niet trachten iets van boven af op te leggen. Spr. zou willen wachten tot dat er concrete onderwernen zijn, die men gezamenlijk kan aanpakkem GROOT NUT. Aan de bespreking nemen vervolgens deel de heren A. Schout. Gedeputeerde, A. 'S. de Jonge. seer. Kamer van Koop handel Middelburg, burgemees ter F. M. Boogaard van St. An- naland, burgemeester J. J. Ver- sluys van Oud-Vossemeer, no taris Blindenbach van St. Maar tensdijk, burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk, ir. M. de Vink van de Plan. Dienst te Middelburg, drs. M. Verburg van het E.T.I., mr. Hornstra van de Stichting Zee land, J. C. de Corver, direc teur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, en een vertegen woordiger van de landarbeiders. De vertegenwoordigers van provinciale instellingen cn or ganisaties wezen unaniem op 'het grote nul. dat een streek? werkgemeenschap kan hebben voor het verstrekken van in lichtingen aan provinciale in stanties, die bepaalde belangen moeten behartigen. VOORLICHTING. Dokter J. L. Bernhardi vön Stavenisse benadrukte de voor lichtende taak van de toekom stige werkgemeenschap, waarbij hij de voorlichting op het ge bied van gezondheidszorg in het bijzonder noemde. Besloten werd onder leidmg van burgemeester L. A. Ver burg een werkcomité te vor men. dat dc stichting van een werkgemeenschap Tholcn zal voorbereiden. interessante causerje van ir. Bakker-Arkema. Zowel landbouwproblemen als tuinbouwvraagstykken waren Dinsdag aan de orde tijdens de middagbijeenkomst van de 46e algemene jaarvergadering der vereniging van Oud-lecriifigen der Rijkslandbouw winterschool te Goes, die gezamenlijk met de Bond van gediplomeerden in de Prins van Oranje werd gehouden. Ir. P. W. Bakker-Arkema rükslandbouwconsulcnt in algemene dienst tc Wageningen, sprak over de toekomst van de mechanisatie in Zeeland, waarna ir. ten Hofstede van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen, dc toekomstmogelijk heden van de tuinbouw onder de loupe nam. Jaarvergadering Vereniging van oud-leerlingen en BVG» Ir. Bakker-Arkema besprak allereerst de diverse factoren, die aanleiding geven tot mecha nisatie. Er zijn dan voorname lijk twee ooi-zaken te noemen, namelijk het tekort aan arbei ders en het peil van de landar beidersionen. Het is gebleken, aldus ir. Bakker-Arkema, dat de boer het beste uitkomt met eigen personeel. Het totale loonbedrag is enorm, gestegen en het zal er daarom op aankomen dit be drag zo laag mogelijk te hou den. natuurlijk niet ten koste van het individuele arbeiders loon. In hoeverre kan mecha nisatie nu economisch werken? Voor elk bedrijf zal dit afzon derlijk bepaald moeten worden. De aard van het bedrijf speelt hier een rol, verder do ver bouwde gewassen, de grootte enz. Ir. Bakker-Arkema becij ferde, dat voor een gemiddeld akkerbouwbedrijf de doorsnee- kosten van gemechan geerde werken ongeveer gelijk zijn aan die van arbeid met paar den. De vraag of verder doorge voerde mechanisatie economisch een toekomst heeft, kan simpel met „ja" beantwoord worden, zo meende ir. Bakker. Het is een eis des tijds. Het zal echter verantwoord dienen te geschie den. Het voordeel van mechanisa tie is o.a. de beheersing van het bedrijf. Vroèger werd de boer als het ware onder zijn bedrijf bedolven. Wanneer b.v. het graan door gebrek aan werkkrachten niet tijdig kan worden binnengehaald, geeft zoiets grote financiële schade. Bij gemechaniseerde bedrijven zal iets dergelijks niet zo gauw voorkomen. Voor de kleine bedrijven van 8 a 10 ha. is het wellicht mo gelijk samen te werken. In de Noordoostpolder is b.v. geble ken. dat combinatie zeer gun stige resultaten kunnen,, afwer pen. Ir. Bakker waarschuwde echter tegen een te groot aan tal gebruikers per machine. Voorts is het succes van een dergelijke samenwerking in niet geringe mate afhankelijk van behandeling en onderhoud der machines. Tenslotte behan delde spreker de mechanisatie bij het oogsten der diverse ge wassen. Hy roemde de resulta ten, die in Zeeland bereikt wa ren bij de constructie van werk tuigen voor het rooien van sui kerbieten. ziet de naaste toekomst er echter hoopvol uit. Men zal evenwel in toenemende mate rekenirfg dienen te houden met de Duitse tuinders. De tuin bouw zal zich moeten instel len op de levering van arti kelen waar naar werkelijk vraag is, zodat niet alleen datgene weggaat. wat hier niet wordt gébruikt. De afzet naar Engeland is tot heden zeer bevredigend geweest. Ook hier moet de invloed van de eigcr. l.w.z. Engelse kwe kers niet worden onderschat. Voor fruit ligt de markt weer geheel anders. Het is gebleken, dat de' Nederlandse markt het eigen product ge heel kan opnemen en dat ter wijl de fruitconsumptie in ons land in vergelijking met an dere landen laag is Niettemin speelt ook hiel de export een rol. in alle lan den van Europa is momenteel en gebrek aan dollar-valuta, waardoor geen Amerikaans- fruit wordt geïmporteerd. Hier ligt een kans voor de Neder landse fruitteelt. We zullen echter het beste van het beste moeten leveren, want Italië en Denemarken b.v. zijn ge duchte concurrenten. Vakbekwaamheid van de fruitteler is een eerste vereis te. Ook moet aandacht worden besteed aan sortering en ver pakking. Het zijn bekende klanken, aldus ir. ten Hofste de, maar het is goed deze nog maals fce herhalen. Zowel na de eerste als na de tweede causerie volgde er enige bespreking. MORGENVERGADERING In de morgenvergadering werd de her C. Burger als voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van de heer j. van Oeveren als bestuurslid werd herkozen de heer G. de Regt te Wissekerke. Tot hoofdbestuurslid der Z.L.M. werd gekozen de heer C. Burger, te Wilhclminadorp, tot plaatsvervanger de heer C. O. J. Hendrikse te Zierilc- zee. IR. TEN HOFSTEDE. Ir. ten Hofstede uit Wagenin gen, die hierna sprak, gaf een uitvoerig overzicht van de ont wikkeling der tuinbouw in ons land en bepaalde zich daarna bij de huidige stand van zaken. Voor groenten is het binnen land nog steeds de grootste af nemer. aldus ir. ten Hofstede. Toch is de'tuinbouw aihankS- lijk van het buitenland, voor namelijk van Duitsland. Voor de export naar dit land |l-genda MIDDELBURG. Woensdag Concertzaal: Beetho- venavond. Cor de Groot, pia no. 8 uur: SchuttershofCaba ret „Spijkers :net koppen" Alj». Ned. Grafische Bond. 8 uur; Schouwburg: Chr. Filmactie, „Snowhite and the seven dwarfs". 8 uur; F.lectro Bios coop: ..Dr. Jekyll and mr. Hy de", 7 en 9.15 uur. Donderdag Schouwburg: zie Woensdag; Electró: zie Woens dag. VLISSINGEN. Woensdag en Donderdag: Alham- bra: „Le diabic au corps". 7 en 9 uur; Luxor: „Dc vrolijke bandiet". .8 uur. Woensdag: Cóncordia: Verg. O.V. W.-ers 8 uur. Donderdag: Concordi.i: Verg. Be- stuurdersbond, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2