PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Milliarden dollars voor defensie en hulp aan het buitenland Washington wil sussen DEBILT President Truman diende de begroting in Prestwick had geen lampen Geen uitzonderingspositie voor Zeeuwse noodgebieden 192e Jaargang - No. 7 Dagblad, uitgave van de FirmB Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn, Pl.verv.: \V Leertouwet en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: I 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per <nm. Minimum p. advertentie f 2.50 rngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tqd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Geen „Zeeland" voor Zeeland Minister Spitzen heeft dit maal in zijn memorie van ant woord mededelingen gedaan, die voor Zeeland wel buitengewoon teleurstellend zijn. Het moge dan waar zijn, dat de zetel van de Stoomvaart Mij. Zeeland in Vlissingen geves tigd zal blijven, van de met zo veel vreugde in Zeeland be groete beloften van zijn voor ganger, minister Vos, laat hij niets heel. Er is geen sprake meer van, .dat Vlissingen zal terugontvangen wat het door de oorlog verloor, dat dus de „Zee land" zijn lijndienst weer van Vlissingen uit zal gaan varen. Er is nu een vrachtdienst, waarvoor geen reclame wordt gemaakt ©n die dus wel ten do de gedoemd zal zijn. Er er komt misschien een toeristenboot, die varen zal als er behoefte aan bestaat. Dat rest er van hetgeen destijds minister Vos beloofde. Er is uit de jaren na de be vrijding geen enkel voorbeeld te noemen, waarbij een minister zo kras en zonder blikken of blozen een plechtige belofte van zijn voorganger in de prulle- mand gooit. Zeeland heeft zich destijds blij gemaakt met een dode mus en het weet voortaan, dat het op ministeriële toezeg gingen, ook al staan die zwart op wit, niet veel meer uit mag doen. De Nederlandse Spoorwegen en de Stoomvaart Mij. Zeeland, hebben zich vanaf het eerste ogenblik'verzet tegen het voor schrift van de regering. Zij toonden niet de minste lust om inderdaad de lijndienst Vlissin genEngeland te herstellen. Zij waren zelfs niet bereid om een proef te nemen, maar gaven duidelijk te kennen, dat zij in Rotterdam zouden blijven, zon der meer. Intussen werkten ^ij zo hard als maar mogelijk was om de beslissing van minister Vos ongedaan te maken. Klaar blijkelijk met succes. De situatie is nu zo. dat het van de economische ontwikke ling en van de omvang van het verkeer zal afhangen, in welke mate afvaarten van Vlissingen zullen plaats vinden., Het zal duidelijk zijn, dat dit een niets zeggende belofte is, die voor Zeeland vrijwel waardeloos is. Men draait'de dingen in Den Haag eenvoudig om. Men zegt niet: Laat de „Zeeland" van Vlissingen gaan varen, zoals zij steeds gedaan heeft en als dan mocht blijken, dat het niet gaat, laat haar dan terugkeren naar Hoek van Holland. Neen, men zegt: „Als het verkeer zo om vangrijk wordt, dat Hoek van Holland het niet kan bijbenen, ja, dan zullen er naar behoef te afvaarten van Vlissingen ko men". En daarmede is alle hoop voor Vlissingen practisch vervlogen. Het zal voor de Zeeuwen geen reden zijn om het hoofd te la ten hangen. Maar dat ministeri ele beloften zo weinig waarde hebben, zal niettemin in Zee land een uiterst pijnlijke indruk maken. Eén hoop hebben wij nog. En dat is, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Water staat deze gang van zaken scherp zal "afkeuren. Waren er geen toezeggingen gedaan, zwart op wit, wij zouden ge zwegen hebben. Nu past hier slechts een scherp protest. Grooisle post voor militaire uitgaven Voor het begrotingsjaar 1949/'50 verzoekt president Truman het Congres om een bedrag van 21 milliard dol lar voor hulp aan het* buitenland en nationale verdedi ging- De uitgaven voor het herstel van Europa over dit jaar worden op 4.5 milliard dollar geschat vergeleken bij .een venvacht totaal van 4.600 milliard in het lopende jaar. De Europese deelnemers aan het plan-Marshall hebben in een vorige week gepubliceerd rapport de over 1949/1950 benodigde economische hulp op 4.347 millioen dollar be groot. Communistische overwinning bij Hsoetsjou. Volgens de communistische radio hebben de Chinese rege ringstroepen bij Hsoetsjou zich na zware verliezen overgege ven. De slag bij deze stad be gon 6 Jan. en er waren onge veer een millioen manschappen bij de strijd betrokken. De Nan king regering verloor 150 tot 250.000 man. Door de capitula tie zouden 16 communistische colonnes zijn vrijgemaakt voor operaties elders. Nationalisme in Duitsland steekt de kop op. WAARSCHUWING VAN GENERAAL CLAV Generaal Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft in zpn rapport over November ge waarschuwd, dat Nazi-gezin de nationalistische groepen opnieuw in Duitsland de kop opsteken. De democratische Duitse leiders worden ongerust over de herleving van de nationa listische groepen. „Hoewel de ze groepen nog klein zijn. her inneren deze leiders zich, dat het nationalisme tot 1929 zelf een onbeduidende bewe ging was", aldus Clay. Otto Strasser's beruchte „Zwart Front" onder de schijnbaar onschuldige naam van „Liga voor de herleving van Duitsland" is een van deze bewegingen, de nationaal de mocratische partij, welke op £0 November te Stutgart een bgeenkomst hield, is een an dere. De hulp aan het buiten land en de defensie beslaan meer dan de helft van de be grote uitgaven, die in totaal 11.858 millioen dollar bedra gen voor het jaar tot 30 Juni 1950. De inkomsten zjjn begroot op 10.985 millióen dollar. De president gaf te kennen, dat hij later in het jaar een aanzienlijk bedrag zou vragen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord. Atlantische Alliantie en aan bepaalde landen, Doch de mi litaire hulp aan landen, wel ker verdediging van vitaal belang is voor de veiligheid van de Ver. Staten, was de enige grote uitgaaf die niet in de begroting was opgeno- merf. Van elke dollar, die de Amerikaanse regering volgens de begroting wil uitgeven is 34 cent be stemd voor militaire doel einden, 16 cent voor hulpverlening aan het buitenland, 13 cent voor rente op de staatsschuld, 13 cent voor oud-strij ders, 6 cent voor sociale zaken en 18 cent voor diversen. Van elke dollar, die in de schatkist vloeit is 43 cent verkregen uit di recte, 28 cent uit winst en 19 cent uit luxe-belas ting. De overige 10 cent komt uit diverse andere belastingen en douane rechten. Wapenleveranties van Moskou aan Albanië. Volgens te Wenen' ontvangen berichten, aldus de de „Daily Telegraph", is onlangs in Alba nese havens „een belangrijk convooi" wapenen en voorraden uit de Sowj et-Unie aangekomen. „Onder deze lading bevond zich uitrusting voor het Alba nese leger, dat opgebouwd wordt naar het standaard voor beeld der strijdkrachten uit rusting van Sowj et-satellieten", aldus de Weense correspondent van dit blad, die er aan toe voegt, dat dit, voorzover be kend, het eerste ..belangrijke convooi uit de Sowj et-Unie is, dat Albanië heeft bereikt sinds de onenigheid tussen Tito en de Kominform". Duitse arbeiders weigeren te slopen. De ploeg Duitse arbeiders, die belast is met het slopen van fabrieken van de Bochumer Stahlverein in het Ruhrgebied, weigert de opdracht uit te voe ren. Slechts ongeveer zes van hen gingen werkelijk aan het werk. De rest van de ploeg liep rond en deed in feite niets. Britse officieren, die zich ter plaatse bevonden, verklaarden, dat arbeiders, die weigerden te werken, vervolgd zouden wor den wegens het niet gehoorza men van orders van het mili taire bestuur. Zowel de bedrijfsleiding als de arbeiders hebben een beroep op president Truman gedaan de ontmanteling niet te doen door gaan. Nazi-rechters. Rudolf Plaueln, die zich in 1938 het leven redde door voor een Nazi-rechtbank te ontken nen, dat hij de schrijver was van pamfletten tegen Hitier, staat thans terecht wegens meineed. De openbare aankla ger te Darmstadt in Hessen heeft een aanklacht tegen hem ingediend. De „Frankfurter Rundschau", die schrijft dat meer dan de helft van de hogere gerechte lijke ambtenaren in Hessen voormalige nazi's zijn, waar schuwt voor het gevaar, dat de Duitse democratie bedreigt, als het gerechtelijk apparaat .zo danig door de nazi-geest is be smet, dat eerzame burgers en anti-nazi's worden berecht om dat zij hun eigen leven hebben gered". De begroting vertoont een tekort van 873 millioen dol lar op een totaal der uitga ven, dat 1.678 millioen dol lar hoger is dan dat van 't huidige belastingjaar. De president zei, dat hij een nieuwe belastingwetge ving zou aanbevelen om de inkomsten met vier milliard dollar te verhogen. De grootste post op de be groting is een bedrag van 14,3 milliard dollar voor de landsverdediging, tegenover 11,8 milliard voor het lopen de jaar. Waarnemers verwachten, dat dit een teleurstelling zal betekenen voor de defensie chefs, die hebben verklaard een aanzienlijk groter bedrag nodig te oordelen. In de post van 14,3 mil liard is begrepen 13,1 milli ard voor leger, vloot en luchtmacht. 530 millioen voor de vorming van een voor raad strategische materialen en 600 millioen voor de kos ten van het eerste jaar van Trumans program voor alge mene dienstplicht. De president verklaarde, dat de uitgaven het daarop volgende jaar vermoedelijk nog hoger zullen zijn in ver band met uitbreiding der pro gramma's en grote orders voor schepen, vliegtuigen en ander materiaal. De Ameri kaanse strijdkrachten, zo zei hij, zouden de sterkste zijn die het land ooit in vredes tijd had gehad. De lucht macht zou ongeveer op het huidige, peil blijven met 412.000 man in actieve dienst. Er zal een minimum zijn van 48 strijdgroepen en 10 eskadrons, waarbij nog 27 groepen van de nationale luchtwacht. Volgens de plan nen zal tegen 1950 de lucht macht 9.200 vliegtuigen van alle typen hebben. Het leger zal 677.000 man sterk zijn. Een nationale burgerwacht van 325.000 ac tieve leden en een reserve ,van 230.000 man zufcen het leger aanvullen. De omvang van de actie ve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waaronder 288 gevechtsschepen. Het marine- persoeel zal 527.000 man tel len. Op de begroting is 406 millioen dollar uitgetrokken voor de bouw van oorlogs schepen. Slechts 49 millioen dollar is uitgetrokken voor hulp aan China. Dit is het nog uitstaande saldo van de in 1948 verstrekte gelden. De begroting voorziet in een bedrag van 5.450 millioen dollar voor rente van de staatsschuld, die naar schatting in Juni in het totaal 251.6 milliard dollar zal bedragen. Viruly mèt de post in Batavia aangekomen. Maandagmiddag vtff uur Ba- tavia-tüd, is de Constellation Batavia met gezagvoerder Vi ruly en 3000 kilo post aan boord op het vliegveld Kemajoran geland. Maandagmorgen kon het toestel, na enige dagen te zyn vastgehouden, uit Dahran in Arabië vertrekken. De K.L.M.persdienst deelt me de. dat het vliegtuig van Dah ran buiten de verboden zones om naar Bangkok is gevlogen en vandaar via de normale route naar Batavia. Op zoek naar een levende draak! De in Denemarken ge- ooren zanger Lauritz Melchior, verbonden aan de Metropolitan Opera, is uit New York vertrok ken om via Parijs naar Nairobi te gaan. Hij wil in Kenya op groot wild gaan jagen. Toen men hem vroeg, of hij het plan had, wilde dieren in levende toestand mee te rug te brengen, ant; woordde Melchior: „Neen" ,maar ik ga een levende draak voor Siegfried zoe ken. Ik heb deze draak zo vaak gedood, dat ik een nieuwe nodig heb". Melchior zal ook naar Johannesburg gaan om er een serie concerten te geven. Hef Britse machtsvertoon Sowjet-Unie biedt Israël steun aan. De jongste ontwikkeling van het conflict Engeland-Israël valt in de volgende punten samen: 1) De Britse kabinetscommissie van defensie heeft iLfaan- dag vergaderd ter bespreking van de toestand in het Midden- Oosten. Op deze bijeenkomst gaf minister Berin een over zicht van de gebeurtenissen. 2) In Tel Aviv heerst diplomatieke hoogspanning. De Sow- jetgezant heeft een bezoek gebracht aan de Joodse minister van buitenlandse zaken Mosje Sjertok. Israël weigert de Brit se protestnota te accepteren. 3) Washington tracht op beide partijen kalmerend te wer ken. En de weerberichten klopten niet op de dag van' de ramp van de „Nijmegen". Ontstellende onthullingen bijl defect aan het toestel. Het was een dag; voor de ramp het openbaar onderzoek. I grondig onderzocht en de mo toren hadden niet te lang ge- De kabinetscommissie van de fensie wordt gevormd door een klem aantal Britse ministers en de hoge militaire leiders. Het schijnt, dat besproken is op welke wijze het machtsvertoon tegenover Israël voortgezet moet worden. De Britse admi raliteit verstrekte geen bijzon derheden over de vlootbewe- gingen, maar volgens A.F.P. heeft de Middellandsezeevloot, opdracht gekregen zich gereed te houden. Al eerder kreeg de Britse luchtmacht opdracht elk Joods vliegtuig boven Egypte als vijandelijk te beschouwen. Transjordanië is practisch her schapen in een Britse uitvals basis. Het Arabische Legioen onder de Britse kolonel Clubb Pasja zal voortaan in nauwe samenwerking optreden met de Britse strijdkrachten. Volgens een officiële Israëli sche verklaring zün thans alle Joodse troepen van Egyptisch grondgebied teruggetrokken. In Cairo werd dit bevestigd. De Britse consul-generaal te Haifa heeft voor de tweede maal getracht de Britse pro testnota over het neerschieten van de R.A.F.-vliegtuigen te overhandigen. De autoriteiten van Israël weigeren echter de nota in ontvangst te nemen. Engeland heeft de nota geadres seerd aan „dc Joodse autoritei ten in Palestina", omdat het de staat Israël nog steeds niet heeft erkend. De Joden achten deze adressen onvoldoende. Tijdens zijn bezoek aan mi nister Sjertok heeft de Sowjet gezant in Tel Aviv Israël alle mogelijke diplomatieke steun aangeboden. Wat precies be-1 sproken is werd niet bekend gemaakt. President Truman heeft een telefonisch onderhoud gehad met het hoofd van de Amerikaanse missie in Tel Aviv. Later stelde Washington aan Engeland en Israël voor het neerschieten der rijf Britse vliegtuigen als „een betreurens waardig incident" te beschou wen, dat geen invloed zou heb ben op de komende onderhan delingen over een bestand. Er is Maandag de gehele dag diplomatiek contact geweest tussen Washington en Londen. Maandag is het onder zoek begonnen naar de oorza ken van de ramp van de Ne derlandse Constellation „Nij megen", die op 20 October '48 bij het vliegveld Prestwick neerstortte en waarbij 30 pas sagiers en de bemanning van 10 koppen omkwamen. De lei der van dit onderzoek, de des kundige van het Britse mini sterie van Luchtvaart mr. Leslie, heeft verklaard, dat dc piloot over een kaart be schikte, waarop een punt ten Oosten van het vliegveld, dat 135 meter hoog was, als 13 /i meter hoog stond opgetekend. (De K.L.M. deelt ons mede, dat zij voor haar kaarten van een bepaalde streek bestaande kaarten als bron gebruikt. Ge noemde fout zou dus op de kaart, diie als voorbeeld heeft gediend, moeten voorkomen.) In zijn openingswoord waai de mr. Leslie de K.L.M. lof toe. Zij staat in de voorste gelederen van de luchtvaart diensten der wereld en heeft aan het onderzoek volle me dewerking gegeven. LAATSTE TEKENS Vlak voor het dalen, om 23.32, seinde de „Nijmegen": „Wij hebben iets geraakt". Daarna zakte het geluid weg. Daarna verstond men de woor den „Brandweer" en weer zak te het geluid weg. Tenslotte ving men op „Wij klimmen" Het laatste, wat men hoorde, om 23.34 uur, was „Hebt U enig idee, waar wtf zijn?" Het leek, dat bij deze woor den het toestel op een hoogte van 30 a 40 voet was. De eerste getuige, J. A. Au gustijn van de technische af deling der K.L.M. zeide, dat na onderzoek van het wrak niets er op wees, dat het on geluk te wijten was aan een Op 3 Januari arriveerde de vice-president van de 'Ne derlandse ministerraad, mr. J. R. H. van Schaik, per K. L. M. Constellation „Roermond" op Curasao. Leden van de 'N.V.P. brachten hem en Ir. Peters, de gouverneur van Curasao (rechts) een ovatie in het stationsgebouw. Voor de zevende maal sedert de Amerikaanse bezetting heeft keizer Hiro Hito een bezoek ge bracht aan generaal Mc Arthur. Dit jaar zal toestemming worden verleend voor het uitbroe den van pl.m. 150.000 vrouwelijke eendekuikens. Wat voor Middelburg en Vlissingen wordt aangevoerd, zou ook voor andere steden gelden De mening van Minister In 't Veld. In aansluiting op de uit voerige uiettreksels, welke wij reeds publiceerden uit de me morie van antwoord van mi nister in 't Veld, inzake de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting, geven wij hier nog de mening van de minister over de positie van Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen als door de oor log getroffen gebieden. De minister wijst er op, dat de utvoering van de Herver kaveling-s wet Walcheren me debrengt, dat van Rijkswege vele tientallen millioenen be schikbaar worden gesteld om de welvaart aan Walcheren terug te geven en zelfs op een hoger peil te brengen dan -voorheen. Voorts meent dr^ In 't Veld, dat men voorzichtig moet zyn met uitzonderings posities voor oorlogsslacht offers te scheppen. Zoals Middelburg wordt voorgesteld als slachtoffer van het door vechten na de capitulatie buiten Zeeland, .zo zou Rot terdam voorgesteld kunnen worden als slachtoffer van de tegenstand in de eerste oorlogsdagen. Ook voor Rot terdam, Den Helder. IJmui den en vele andere plaatsen geldt, wat woor VUssingen wordt aangevoerd, namelijk dat de terugkeer van instel lingen verhinderd wordt door de verwoesting van woningen en andere gebouwen. De minister acht het- on juist op de aangevoerde gron den voor Walcheren of de op dit eiLand gelegen gemeen ten een uitzonderingspositie aan te nemen en hy is het er niet mee eens, dat Wal cheren en Zeetiwsch-Vlaande- ren in ernstige mate zijn ach tergesteld. HERBOUW. De minister geeft voorts nog cijfers over de herbouw en de financiering van de her bouw. Het aantal verwoeste wonipgen wordt hierbij voor Zeeland opgegeven op 7083, waarvoor er tot en met 31 October jl. 1997 nieuwe wo ningen gereed kwamen, her- bouwgevallen inbegrepen. Dit cijfer ligt ongeveer even gun stig of ongunstig! als die voor Gelderland en de Wicringermeer, maar beslist veel ongunstiger dan die van Noord-Brabant en Limburg, waar voor de resp. 8503 en 3383 vernielde woningen reeds resp. 7883 en zelfs 4338 wo ningen gereed kwamen. Voor Rotterdam, waar 27.751 wo ningen vernield werden, is dit cijfer 2391. Voorts is voor Zeeland nog voor 1174 woning© de finan- cieringsregeUng gereed ge komen. In Zeeland zjjn 1797 nood woningen en 293 noodboerde- rijen geplaatst. De minister constateert nog, dat ook in Zeeland de bereid heid op de thans geldende voorlopige financiële basis algemeen is. De heer L. Neher weer directeur-generaal P.T.T. De heer T. van Houwelingen, directeur-generaal der P.T.T., zal op 1 Februari a.s. dit be drijf met pensioen verlaten. De heer L. Neher zal met ingang van die datum opnieuw met de functie van directeur-generaal wordeh belast. Binnenkort weer rijst. EN ZELFS MEER DAN VORIGE KEREN. (Van onze Haagse redacteur.) Zeer binnenkort zal weer een rijstbon bekend worden ge maakt zo vernemen wij. Naar alle waarschijnlijkheid zal op deze bon meer rijst verstrekt worden dan de beide vorige ke ren, toen éénmaal twee ons en één maal één ons beschik baar gesteld werd. In Februari zal men de rijst bij zijn winkelier kunnen ko pen. De gevaren van de Franse franc. „Indien de Franse regering niet aan de nieuwe verzoeken om loonsverhoging het hoofd lean bieden, zal het Franse geld waardeloos worden en een re- volutionnaire toestand ont staan", aldus heeft Antoine Pi- nay, staatssecretaris voor econo mische aangelegenheden, te Saint Etienne verklaard. „Wij zouden ons weldra in dezelfde situatie bevinden als Duitsland in 1934. Straatgevechten zouden worden gehouden en winkels zouden worden geplunderd". draaid. J. Edwards, hoofd van de gronddienst op Schiphol, ver klaarde, dat de kundigheid ■van gezagvoerder Parmentier, die gewoonlijk zelf navigeerde, buiten kijf is. LANDINGSLAMPEN ONTBRAKEN Op een vraag van John Ca- mefron, hoofdinspecteur voor ongevallen, bevestigde getuige Edwards, dat zicht en wolken dek bij een nachtlanding van vitaal belang zjjn. Er waren ln het geheel geen waarschu wingen gegeven, dat wolken dek en zicht na 11 uur 's avonds slechter waren ge worden. Hij haalde een op merking in het logboek van de verkeerstoren aan, waarin de dienstdoend© ploeg rappor teert, dat 33 landingslampen van de banen 14 en 32 ontbra ken. Het personeel Jereeg op dracht de ergste gapingen aan te vullen met draagbare lampen, doch deze waren niet aanwezig. ALLES LEEK VERKEERD Verdfer werd gemeld, dat sinds 07.00 geen weerkundige waarnemingen waren ge maakt. Om 08.40 moest men om de barometerstand verzoe ken. Nadat een correctie door gekomen was, leek alles nog steeds verkeerd. Dan gaat het logboek aldus •verder: „de gebruikelijke con trole toegepast. Zo druk gehad deze ochtend, had anders de hele zaak opgenomen met het hoofd van de Weerkundige Dienst. Reeds genoeg tijd ver loren" Cameron: is dit inderdaad een zeer ongebruikelijke pas sage in liet logboek van enige verantwoordelijk© afdeling van een vliegveld? Edwards: dat zou lk zeker denken. Ook do berekening van Par mentier omtrent de snelheid kon niet juist z\jn, daar de ware windsnelheid niet be kend was. Op de vraag van Cameron of de dwalingen van de weer kundige dienst de piloot naar een ramp in plaats van naar i, hadjgj, geieid( ant- Edwards „onder de omstandigheden -ja". Het ln aanraking komen met de hoogspanningsdraden zou echter niet te wyten zijn geweest aan de fout op de kaart. Verwacht wordt, dat het openbaar onderzoek een week zal duren. Er worden 79 ge tuigen gehoord, van wfe 17 Nederlanders. Brutale zwendelaar ontmaskerd. Inwoner van Hilversum lichtte kleine spaarders op. De Hilversumse recherche heeft ecïi opzienbare zwendelpractijk ontmaskerd door de arrestatie van de 62-jarige commissionnair in ef fecten G. K„ die op uiterst geraf fineerde wijze duizenden goedge lovige kleine spaarders in het ge hele land grote sommen gelds af handig heeft gemaakt. Vroeger handelde K. vooral in Belgische premieobligaties, maar vervolging bleek niet mogelijk. Enige tijd geleden rees het ver moeden dat hij zich schuldig maakte aan overtreding van de Loterijwet. Een onderzoek werd met veel resultaat ingesteld. K. verkocht via zijn agenten obliga ties van de stad Amsterdam en de N.V. Nederlandse Sportpark ter waarde van f 100. Om het aan trekkelijk te maken stelde hij zijn kopers in de gelegenheid voor een twintigste lot deel te nemen in de NetJ. 'Staatsloterij. In plaats van de loten gaf hij zijn cliënten echter een kaart met het nummer van het lot. Speculerend op het goede vertrouwén en de geringe kennis van zaken durfde hij het risico, dat op een der loten inder daad een grote pr(js viel, te aan vaarden. Gebeurde dit namelijk, dan vroeg hij de kaarten op. zo genaamd ter contróle. werkte de nummers weg en stak de op brengst van het lot in eigen zak. Naar schatting heeft hü zijn cliën ten op deze wijze voor tienduizen den guldens opgelicht. Padvindersgebouw door brand verwoest. Zondagmiddag is het gebouw der Deventer padvinders te Diepenveen geheel door brand verwoest. De brandweer uit De venter kon niets meer van het houten bouwsel redden, omdat zij te laat was gewaarschuwd. VOORSPELT IETS ZACHTER. Geldig tot Dinsdagavond. Meest zwaar bewolkt met la ter plaatseijlk enige regen. Tot krachtig toenemende wind tus sen Zuid en West. Iets zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1