Goede dag voor S.V.V. en V.S.V. Vlissingen werkt zich naar boven Tienjarenplan voor de herbouw van boerderijen Terneuzen nog sieeds aan de kop Magere zege van Vlissingen II Spelpeil van Zeeuwse clubs moet verbeterd worden Steeds groter spanning in het Oosten TWEEDE KLASSE B. De ZeeuwenAlliance 13; (locsVlissingen 26; Bres ken.*—RBC 0—4; Hero—Mid delburg 51; InternosRAC 0 1. Niet geheel onverwacht kreeg Goes een nederlaag van de i-ood-witte Vlissingers te incas seren, doch de cijfers zijn toch wel wat aan de hoge kant voor de Gocscnarcn. die voor enkele weken nog met beste plannen en dito kansen rond liepen. Het ziet er wel naar uit, dat het erdcr een Brabantse kwestie blijft en dat de Zeeuwse clubs zich in hoofdzaak bezig mogen houden met de vraag wie de- firadatiewedstrijden moet spe en. Ook nu weer vielen de klappen aan Zeeuwse zijde. Al liance zorgde er voor haar kop positie te behouden maar te vens dat de Zeeuwen haar pun tentotaal niet zag vermeerde ren. Gelukkig voor deze laatste dat ook Middelburg met lege handen naar huis terugkeerde en de strijd wie van beiden met Breskcns dat vrijwel geen hoop meer mag koesteren, de degradatiestrijd straks mag aanbinden, belooft nog span nend te worden. RAC en Hero verwijderden z;?h wat meer van de laatste plaats en zo ziet het er naar uit dat hier nog felle strijd verwacht mag worden tussen de Zeeuwse ploegen. DERDE KLASSE E. MOC—ODIO 0—1; Nieuw BorgvlietRCS 5—1; Zeelandia Yerseke 2—2; Steenbergen— Zicrikzec 1—0; MetoRobur afg. Evenals in de tweede klasse, ook hier een zuiver Brabantse affaire aan de kop en een dito Zeeuwse aan de staart van de ranglijst. Steenbergen heeft hier do kop van Meto overgenomen, doch leeft wel wat boven haar stand met 3 wedstrijden meer gespeeld dan Meto, die zijn wedstrijd tegen Robur niet zag doorgaan. MOC zag haar laat ste kansje vrijwel verdwijnen door van haar rivaal Odio te verliezen. De ploeg uit Ossen- drecht heeft daardoor nog seri euze kansen behouden en het zou ons niet verwonderen als uiteindelijk de titel nog bij Odio terecht kwam. Nieuw Borgvlict maakte zich van de staartgroep los door RCS met ruim verschil te kloppen en de Soüburgers vallen weer dichter terug in de hoek waar straks de slagen zullen vallen. Twee andere gegadigden voor die hoek. Yerseke on Zeelandia, deelden de buit en ook hier zal de verdere strijd zich wel afspelen tussen dit drietal en Robur. DERDE KLASSE F. IJzcndijkeAxel 15; Sluis kilHoofdplaat 02; Oostburg Aardenburg 43; Steen Corn Boys 20; ClingeTer- neuzen 0—4; HontenisseHulst 1—1. Axel heeft zich blijkbaar vlug hersteld en IJzendijke kwam er vrijwel niet aan te pas. De vraag is echter of de Axclinzinking niet juist genoeg zal blijken om straks een punt je op Terneuzen te kort te ko men. want de roodzwarten boekten ook nu weer een forse zege op Clinge, dat mede door de overwinning van Hoofdplaat op het wisselvallige Sluiskil, er nog ongunstiger voor komt te staan. Oostburg en Aardenburg bonden de strijd aan en door een kleine zege bleef eerstge noemde in de kopgroep hangen. Hulst boekte slechts een ge deeltelijk succes tegen Honte nisse. maar in ieder geval blijft er nog hoop voor de staart- ploeg. Corn Boys werd defini tief uitgeschakeld door de ne derlaag tegen Steen. 4e KLASSE G. EMMDe Patrijzen 13; Ria W—Biervliet 3—1. Door zich in eigen huis de beide punten te laten afsnoepen door de Patrijzen heeft EMM een lelijke achterstand opgelo pen, die moeilijk in te halen zal zijn, want niet alleen dat de Patrijzen-voorsprong is ver groot, maar ook Ria, dat Bier vliet nog iets vaster op de laat ste plaats nagelde, heeft min der verliespunten dan de blauw witte Vlissingers, die reeds nu de tweede plaats aan de men sen uit Westdorpe moesten af staan. RES. TWEEDE KLASSE E. Terneuzen IIGoes II 2I; RCS II—Vlissingen II 0—1; Axel IIBreskens II 43. Het was een mager resultaat dat de Vlissingen-reserves in Souburg boekten, doch het bracht hen toch aan de rand van het kampioenschap. De rood-witten zullen namelijk nog even moeten wachten met de vlag te hijsen, tot ze ook het laatste benodigde puntje binnen halen, dan wel Axel II een puntje verspeelt De situatie is zo. dat Axel II nog een protest hangende heeft tegen RCS II en verliezen de Vlissingen hun laatste wedstrijd tegen RCS II. wat niet te verwachten is, en wint Axel haar laatste wed strijd en benut ze ook de dan nog te nemen strafschop tegen RCS, dan zouden de Zeeuws Vlamingen nog in puntenaan- tal met de rood-witten gelijk kunnen komen. Voor RCS is er geen helpen meer aan en ze bezetten thans definitief de laatste plaats, terwijl de Bres kens reserves zich de voorlaat ste zagen toegewezen. Ze zijn uitgespeeld. Axel zetelt nu al op de tweede plaats gevolgd door Terneuzen II, dat Goes II enkele plaatsen naar onder drukte. De Zeeuwen-Ailiance 1—3. In een vrijwel gelijk opgaande en aantrekkelijke wedstrijd heb ben de bezoekers, dank zfj hun be ter voorhoedespel, een verdiende overwinning weten te behalen. Bij de thuisclub bleek niet al leen het weer medespelen van W, Leijnse een stimulans voor de ove rige spelers te zijn. maar ook de aangebrachte wii zingingen waren verbeteringen. Het vlotte dan ook veel beter, dan de laatste wedstrij den het geval was. Wanneer de vleugelspelers de bal wat sneller afgaven, zou dit het spel zeer ten goede komen. Het eerste kwartier wogen de partijen goed tegen elkaar op. met Alliance technisch iets beter Na 17 min. wist midvoor Stofmeel een voorzet van rechtsbuiten van Dorst in een doelpunt om te zetten (01). terwijl hij enkele minuten later Florusse voor de tweede maal kon passeren (0—2). Hierna werd de verdediging van De Zeeuwen verzwakt door het uitvallen van Hubregtse. wat een kleine wijzi ging tengevolge had. Alliance bleef een klein overwicht behouden, maar dank zij het goede werk van Florusse. konden zij door van Dorst nog slecht éénmaal het net vinden (03). De Zeeuwen-voorhoede had het tegen de solide verdediging van Alliance zeer moeilijk en zag slechts sporadisch kans deze voor bij te komen. Hofstaken gaf Leijn se geen moment kans om gevaar lijk te worden. Keeper Gastel had het dan ook vrij gemakkelijk. In de tweede helft namen De Goes Vlissingen 2—6. De langverwachte Zeeuwse derby tussen Goes en Vlissin gen kenmerkte zich door spanning en periodiek goed spel. Dat het een debacle voor de thuisclub werd, moet niet worden toegeschreven aan de meerderheid die l'VHssingen aan de dag legde. Dat vrouwe Fortuna deze mid dag geheel aan de zijde van Vlissingen stond en Goes wel bijzonder slecht gezind was moet voor de grootste leek wel duideiyk zyn geweest. Toen Pief Wijs de uitstekende rechts back van Goes 20 min. voor het einde na onenigheid met zijn aanvoerder naar de kleedkamer verdween op het moment dat Vlissingen met 3-2 de leiding nam en de thuisclub met tien man ver der speelde, was het pleit vry spoedig ten gunste van de gasten beslecht. Goes startte met een fel of fensief. Uit een worsteling voor het Vlissingen doel zond Renard een trekbal in die door een der Vlissingse backs uit het door Struiwigh verlaten doel werd getrapt. Na 9 min. plaatste van der Sluis bij een nïemve Goese Zeeuwen het spel in handen en j aanval de bal op kalme wijze moesten de gasten alle zeilen bij zetten om doelpunten te voorko men. Toch bleven hun uitvallen ge vaarlijk, zodat zelfs nu Florusse meer werk kreeg dan zijn collega. Na 15 min. kon Leijnse zich even vrij maken en een schot lossen, wat v. Gastel liet glippen. (13). Aan de andere kant zaten de Rosenda- lers ook niet stil en kreeg van Dorst nog enkele malen de gele genheid de score op te voeren. Hij treuzelde iedere keer, zodat de Zeeuwen-verdediging nog tijdig kon ingrijpen. Met de Rosendalcrs in de aanval kwam het einde. VOORRONDE DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. In hotel „De Pool" te Goes speelde Zondag van Biemen (Goes) tegen Brandenburg (Zierikzee). Deze partij eindigde in remise. Belangwekkende causerie van de heer H. W. Herberts. Vele Zeeuwse voctbal-officals en «voetballers waren Za terdagmiddag naar het Schuttershof te Goes gekomen, om de heer H. W. Herberfs, voorzitter van de keuzecommissie en lid van de technische commissie van de K.N.V.B. te ho ren spareken over de verbetering van het voetbalspelpeil. Het is een zeer nuttige bijeenkomst geworden. Niet alleen door het onderhoudend betoog van de heer Herberts, maar ook door de levendige nabespreking. Het kon bijna niet an ders of hier kwam de nog sfeeds zo brandende kwestie van het sT' ïw« 'i' "m ^-kt :Stopper-spil of orthodox, het probleem dat ook de Zeeuwsevoetbalwereld ernstig bezig houdt. De causerie van de heer Herberts ging echter niet alleen over het spel-systeem. „Besteedt zorg aan je jeugdvoetballers", ziedaar de samenvaj-tirig van zijn betoog. b.v. traagheid. In het nieuwe schema zal stellig meer aan- Bijeenkomst in Schuttershof te Goes. Hero'Middelburg 5 1. Toen Hero reeds na ongeveer 15 minuten spelen een 2—0 voor sprong had, was het in gewijzig de opstelling spelende Middelburg elftal zozeer gedeprimeerd, dat practisch geen tegenstand meer geboden werd. Mede dank zij het uit vorm zijn van de Middelburg- achterhoede. kon Ilero voor de rulst de stand reeds tot 40 opvoe ren. Middelburg kwam slechts tot enkele uitvallen en in de eerste helft noteerden wc slechts twee schoten, waarmee de Hcro-keeper enige moeite had. De aan Middel burg toegekende strafschop werd door Outermans tegen de paal ge schoten. Ook de tweede helft toonde een overwegend sterker Hero, doch niet meer in die mate als voor de rust. Voornamelijk was dit toe te schrijven aan de versterking der middcnlinle, waar in van der Kop weer de links halfplaats had ingenomen. Zowel van der Kop als Carol misten een aan Middelburg toegekende straf schop. De snelle Hero-midvoor voegde aan de score nog een vijfde doelpunt toe. De wedstrijd kreeg een minder aangenaam karakter en één der Hero-spclers werd uit het veld gezonden. Kort voor het einde plaatste één der Hero-ver- dedlgers de bal in eigen doel, waramee de eindstand op 51 ge bracht werd. Breskens R.B.C. 0 4. In een van Bresken.se zijde zeer slecht gespeelde wedstrijd heeft R. B.C. weinig moeite gehad een spre kende overwinning te behalen. Na 18 minuten gaf de R.B.C.-rechts- huiten door onvoldoende wegwer ken van dc Bresker.s-doelman zijn club de leiding. Tien minuten la ter weer een blunder van dezelfde doelman en het was 0—2. R.B.C. bleef voortdurend in de aanval, terwijl dc thuisclub slechts een en kele maal wist door te breken. Ruststand 02. Vijf minuten na de hervatting wist de rechtsbuiten van R.B.C. bij een doclworstcling de bal in het doel te werken. Kort daarop was het dezelfde speler, die zich alleen door dc verdediging werkte en zijn run besloot met een fraai vlie gend schot, dat doel trof (04). Na dit moment verflauwde het spel van n.B.C. en kon dc thuis club enkele aanvallen onderne men. Dc voorhoede bleek echter machteloos een doelpunt te ma ken en met de reeds bereikte 04 stand kwam het einde. SCHAKEN Muhring derde te Hastings. Het internationale schaaktour- nooi te Hastings is gewonnen door dc Fransman Rossolimo. Onze landgenoot Muhring. die Vrijdag zijn laatste partij, waarin hij van Schmidt won. reeds had gespeeld neemt de derde plaats In met 5 >4 punt. De eindstand luidt: 1. Rossolimo (Fr.) 6'i punt: 2. Konig (Z.-Sla- vië) 6 pnt.; 3. Muhring (Ned.) 514 pnt.: 4 en 5. Fairhurst (Gr. Br.) on Wood (Gr. Br.) ieder 5 pnt.; 8. Schmidt (Duitsland) 414 pnt.; 7. Sir George Thomas (Gr. Britt.) 4 pnt.; 8. Wade (Nw. Zeeland) 314 pnt.: 9. Winser (Gr. Britt.) 3 pnt.; 10. Tylor (Gr. Britt.) 2 pnt. Het is een algemeen begrip in Nederland geworden, aldus de heer Herberts, dat we, wat de voetbal betreft, diep in de put zitten. Er zijn echtar lichtpunten, het is niet alle maal even slecht. We denken te veel aan wedstrijden, zo als dc laatste Holland-Belg ië- match en we verzuimen daar bij ons de goede resultaten van vroeger te herinneren. Nu valt er inderdaad veel te ver beteren. De gevolgen van de oorlog zijn nog steeds merkbaar. Er is een lacune van vijf jaar, waarin de jeugdspelers van toen niet trainden. De in vloed hiervan is te merken op de elftallen van thans. Langzamerhand gaaf het ech ter weer de goede kant op. Wc ontdekken hier en daar weer de eugdspelers, die het nationale voetbalpell opnieuw op het oude niveau kunnen brengen. VERBETERING Spelpeilverbetering heeft haar voedingsbodem in de ver eniging. Bestuui» en technische leiding zullen de jeugdafde ling technisch en ook moreel moeten opvoeden. Men zal bij het begin moeten starten: d. w.z. de jongelui geen fouten aanleren, men moet ze goed koppen bijbrengen, goed leren schieten (met beide benen, niet alleen links of rechts), hun vertellen hoe het bij stoppen en individueel bal-be- handelen gaat. Er is hieraan tot nu toe te weinig aandacht geschonken. Wanneer de jeugdspeler wat ouder is ge- worden en in het eerste elf tal moet spelen. heeft de technische leiding dikwijls de grootste moeite om „vast ge roeste" fouten te verbeteren. In Zeelandbestaat het gevaar, dat men teveel de nadruk op de eigen vereni ging legt- Er bestaat in deze provincie weinig begrip voor vertegenwoordigend voetbal. De practijk heeft echter bewezen, dat spelen in geselecteerde wedstrij den en trainen in gecombi neerd verband de spelers enorm vooruit helpt. Het werkt stimulerend op de jongens, wanneer ze in een vertegenwoordigend elftal mogen spelen. De heer Herberts deed een beroep op de verenigingsbesturen om spelers voor vertegen woordigende elftallen af le staan, wanneer hierom wordt gevraagd. De heer Herberts behandel de voorts dc training. De K. N.V.B. is bezig met de om bouw van het trainingsschema zo zeide hy. Een euvel van dacht worden geschonken aan snelheid, souplesse en lichaamsbeheersing dan tot nu toe gebeurde. Daarnaast komt de tactische opbouw van het spel. Het moderne spelsysteem zal voorkeur genieten. Wil Nederland kunnen concurreren op de buitenlandse voetbal- markt, is overgang tof dit systeem noodzakelijk, want vtrijwel alle buitenlandse clubs volgen de moderne tactiek. Men komt er tegenwoordig niet meer met het aanvallend spel. Voorts is. in Londen geble ken, dat onze voetballers een tekort aan „hardheid" hebben. Hardheid wli zoggen het geestelijk bestand zijn tegen alle eventualiteiten, het tot de laatste seconden inzet ten van geest en spieren. Bij de wedstrijd tc Antwerpen was er bij de Nederlandse voorhoede een gebrek aan de ze „hardheid'', in tegenstelling tot de verdediging'. SAMENWERKING De heer Herberts besloot met een opwekking om geza menlijk te werken aan spel peilverbetering. Dan zullen de pogingen hiertoe niet zonder resultaat blijven. Technische- en keuzecommissie kunnen 't niet alleen, de verenigingen moeten steun verlenen. Er zullen clubleiderscursussen worden georganiseerd. Hope lijk zullen vele Zeeuwen hier aan deelnemen. Bij de bespreking, die op de causerie van de heer Her berts volgde, gaf de heer R. A.T. Verlegh uit Breda, lid van de technische sub-commis sie een uiteenzetting over 't moderne speltype De vergadering werd gepre sideerd door de heer A. Iman- se, voorzitter van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. langs de uitlopende Struiwigh 1-0. Van de Kasteele bracht mef een goed doelpunt de par tijen op gelijke voet.1-1. Hachelijke situaties speelden zich af voor de Vlissingse veste. Renard schoot tot tweemaal toe juist aan de verkeerde kant van de paal. Nog voor de rust kreeg Goes de leiding 2-1 toen Lindenberg in eigen doel trapte. Ook na de hervatting bleef Goes aanvankelijk domineren. Struiwigh leelc nicf al'ijd be rekend voor zijn taak. Hij ver liet vaak zijn doel op onno dige wijze writ de meest hachelijke situaties ten gevol ge had. Ook zyn collega aan de andere kant, Rouw, was deze middag echter niet in zijn beste vorm. Nadat lüj een kogel van Wygman on schadelijk had gemaakt greep hij even later mis by een aan val op zyn doel maar Van de Kas".eele proilfeerds niet van de hem geboden krans. Een mooi staaltje voetbal van Van der Schraaf werd be sloten met een schot dat juist over ging. Wygman zorgde voor de gelijkmaker 2-2. Een zeker doelpunt van Lockefeir werd o.i. geheel ten onrechte door de scheidsrechter, niet toegekend. Toen Wygman wit een goede aanval zyn club de leiding gaf 2-S en W'ijs ver dween was Goes een geslagen ploeg. Wel bleef Goes fana tiek aanvallen maar uit een snelle aanval scoorde Wijgman opnieuw 2-4. Roseveld zorgde tenslotte voor de twee laatste doelpun ten zodat de eindstand 2-6 werd. Handbaluitslagen, DISTRICT ZUID 2e KLASSE. HEREN: Hellas—ERHV 2—2; Tonido— Longa 24. DAMES: Hellas—ERHV 1—1: Tonido— Longa 0—0; Flora—Eindhoven 1 —2. AFDELING ZEELAND. HEREN: Hellas II—Tonido III 8—0; To nido II—Hellas III 5—2. DAMES: Marathon IIDe Zeeuwen I 0 2; EMM—Tonido II 9—0; De Zeeu wen II—Marathon I 2—0. Heerenveen verspeelde een puntje het Nederlandse voetbal is leidende VSV, dat nu verder wel DISTRICT I. HaarlemXerxes 2; DOSA DO 00; Blauw WitSparta 30; De VolewijckersAjax 07; 't Gooi—SVV 1—2. Het was voor SW een beste dag Zelf wonnen de Schiedammers de altijd lastige uitwedstrijd tegen 't Gooi en de naaste concurrent Xer xes liet een kostbare steek vallen door in Haarlem tegen de club van die naam het onderspit te delven. De Rotterdammers moeten het ge mis van hun crack Wilkes wel duur betalen cn zijn nu zelfs tot de vierde plaats teruggevallen, want de beide Amsterdamse kop lopers. Ajax en Blauw Wit. be haladen de volle buit. Ajax deed dit ten koste van de stadgenote de Volewijckers en meer nog dan de grote cijfers, waarmede werd verloren zal het meer en meer benaderen van de rode lan taarn deze laatste bezwaren. De flinke deuk die Ajax hen toe bracht. wordt slechts voor een deel goed gemaakt door de andere stadgenote Biauw Wit. dat Sparta de weg naar hogerop resoluut ver sperde en met lege handen gingen de rood witten naar Rotterdam te rug. DISTRICT n. Neptunus—DFC 0—3. HDVSD WS 0—0. HBS—EDO 2—1. DHC— KFC 5—2. FeyenoordVSV 0—3. Het was voor de Rotterdamse ploegen al een heel zwarte dag. want evenals in district I beten ze ook hier in het zand. Nepunus deed dit door op vrij onverwachte wijze op eigen veld nog wel een flinke nederlaag van DFC te slikken en de Dordtenaren hebben hierdoor de voorlaatste plaats aan Zee- burgia gelaten. Hermes DVS en DWS speelden puntloos gelijk en behouden daardoor hun veilige plaats in het midden, waar HBS zich bij wist te voegen door een zeer verdienstelijke overwinning op EDO. dat zich daardoor prac tisch de kampioenstand liet uit trekken. De achterstand op het geen hinderpalen meer zal onder vinden op de weg naar de titel, is te groot geworden. Ook voor Feyenoord, dat zich in het stadion met ruim verschil door de Velse- naren verslagen zag. De staart be gint ook roerig te woren en naast DFC en HBS behaalde ook DHC weet eens een overwinning, waar door ze KFC nog meer in de strijd voor de bedreigde plaatsen bracht. DISTRICT ni. Heracles—Enschede 03. En- sched. BoysWageningen 41; Quick (N.)—AGOW 0—1; Be Quick—NEC 0—2. De stad Enschede had een beste voetbalzondag, want zijn beide vertegenwoordigers behaalden de volle buit. Enschede klopte het leidende Heracles en neemt van deze de kopplaats over. in gezel schap van AGOW, die met het oneven doelpunt de wedstrijd te gen Quick in Nijmegen won. De Boys uit Enschede maakten korte metten met Wageningen en daar NEC weer eens won ditmaal van Be Quic uit Zutfen is de spanning in de staartgroep zo mogelijk nog toegenomen. Het ziet er naar uit, d^t in dit district de beslissingen eerst in de laatste wedstrijden en misschien zelfs dan nog niet zullen vallen. DISTRICT IV. BW—MW 1—0. TSCBrabantia 01. Willem IIJuliana G1. Lim- burgiaHelmond 21. De Spech ten— NAC 1—1. Het gaat er naar uit zien, dat de Bosse kampioenen ook nu weer een goede gooi naar de titel zul len doen. Weliswaar zyn het geen grote overwinningen, maar de punten zijn er niet minder om en ook nu weer boekten ze een nuttige 1—0 overwinning op MW en werkte zich daardoor op de tweede plaats, ten koste van NAC. dat een punt tegen de hekkensluiters moest la ten. De Bredanaars raken op die schakeling De Spechten kon dit ex tra puntje best gebruiken en daar ook de naaste concurrentie voor de fatale plaatsen verloren is er ook hier in de staartgroep aan spanning geen gebrek. TSC verloor ook nu weer en de Ooster- houters zijn toch wel wat van slag af. Willem II stelde zich definitief veilig door met een half dozijn doelpunten Juliana terug te wij zen. DISTRICT V. nSC—Ueerenveen 22. Fries landAchilles 42. EmmenVelo- cltas 4—1. Be Quick—GVAV 3—3. SneekFrisia 1—3. Zoals bijna ieder jaar het ge val is, vei speelde Heeren veen ook nu een puntje aan de kraaien uit Hogezand—Sappemeer. Veel kwaad kan het niet. zelfs niet nu nummer 2 van de ranglijst weer een ruime zege boekte. De benjamins doen het toch best! Voor Achilles was het een kwade beurt, vooral ook nu Emmen twee kostbare punten binnenhaalde tegen Velocitas. De Groningse derby bracht een pun tenverdeling, wat Be Quick de derde plaats kostte ten gunste van het in Sneek winnende Frisia. De ploeg van Rosenburg doet het slecht en is nog geenszins buiten schot, wat uit de stand wel dui delijk blijkt. DISTRICT VI. De Baronie DNLBleijerheide 23. Kerkrade—Longa 13. Hel- mondiaMaurits 20. NoadSp. Emma 21. Sitt. BoysEindhoven 1—1. Bleijerheide blijft aan het winnen en ook nu weer namen ze beide puntjes mee naar huis en lieten de Baronie zonder punten en met de laatste plaats achter. Lon ga won haar uitwedstrijd tegen Kerkrade en sprong daardoor en kele plaatsen naar boven. De si tuatie aan de staart is er trou wens niet duidelijker op geworden en we zien zelfs nu gebeuren, dat PSV, dat lang naar een kopplaats dong. thans in het geding komt voor de onderste regionen en zich nog verre van veilig kan voelen. De andere Eindhovense ploeg voegde weer een gelijk spel aan het totaal toe en het wordt nu toch wel tijd, dat wat meer be slag wordt gelegd op de volle winst, anders kon de titel Eind hoven dit jaar wel eens voorbij gaan. Kapers zijn er nog genoeg en een ervan blijft nog steeds Noad. dat ook nu weer geen fout maakte. Helmondia blijft even eens nog in de strijd en zo zien we ook hier bij het naderen van manier te ver achterop en Tedere' dc "eindstreep"— "nog harde" slagen volgende misstap betekent uit- vallen. Minister ziet voorlopig geen beter perspectief. Het aantal per 1 December 1948 geregistreerde nog voor herbouw in aanmerking ko mende boerderijen bedraagt 6786. Gezien het aantal aanvra gen van kleine bedrijfjes om ontheffing van herbouwplicht voor de bouw van een boerde rij en gelet op het feit, dat ver schillende boerderijen om an dere reden niet meer zullen worden herbouwd, mag aange nomen wordert, dat het aantal na 1 Januari 1949 nog te bou wen oorlogsschadegevallen niet meer dan 6000 zal bedragen. De minister becijfert, dat wanneer men rekent dat nog 10 jaar met deze wederopbouw zal zijn gemoeid jaarlijks 1160 boerderijen gereed zullen moeten komen, een cijfer, dat binnen het bereik van de mo gelijkheden ligt. Tien jaren is langer dan wenselijk is, doch de minister kan voorshands geen betere vooruitzichten ope nen. Van een voornemen om de kleine boerderijen niet te her bouwen is de minister niets be kend. De minister is voornemens aan de particuliere bouwers op het gebied van de boerderijen- bouw grotere vrijheid te geven. Gebruik yan cultuurgronden De opvatting van enige leden, dat het gebruiken van land- en tuinbouwgronden voor huizen bouw op grond van agrarische belangen in de huidige omstan digheden moet worden tegen- BIUARTEN Galmiche Europees kampioen. De eindstand van het eerste Europees kampioenschap 47/2, dat gedurende vier dagen in het Kur- haus te Scheveningen is gespeeld is als volgt: pt. ca. brt. hs. a.g. Galmiche (Fr.) 12 2682 145 128 18.49 van Hassel (Belg.)- 10 2271 55 194 41.29 Van de Pol (Ned.) 10 2634 69 336 38.17 Gabriels (B.) 10 2512 98 221 23.51 De Ruyter (Ned.) 6 2019 94 139 21.47 Metz (Ned.) 6 1943 124 149 15.66 Dufetelle (Fr.) 2 1442 139 124 10.37 Mussberger (Zw.) 0 978 102 87 9.58 Als Europese records zullen kunnen worden erkend als hoogste serie 336 van Van de Pol, als hoogste particulier gemiddelde 100 van Van de Pol en Gabriels en als hoogste algemeen Moyenne 41.29 van Van Hassel. Er zijn niet minder dan 39 se ries boven de 100 gescoord, waar van Gabriels er 10 op zijn naam kreeg. Van de Pol 9. Van Hassel 7. Galmiche 6. De Ruyter 5 en Metz en Dufetelle beiden 1. Van de Pol heeft vier series van meer dan 200 laten noteren, n.l. 336, 327, 201 en 200, Gabriëls maar 1 n.l. 221. Geen van de anderen deel nemers heeft een serie van 200 of meer gemaakt. WIELRENNEN Van 't Westeinde won tweede ronde door Zuid-Beyeland. Zaterdag werd voor de tweede maal de z.g. Kleine Ronde door Zuid-Beveland gereden met start en finish te Goes. Deze rit gaf mooie' sport te zien. Rien van 't Westeinde was ook ditmaal de grote primus inter pares en heeft in het laatste stuk vanaf Nieuw- dorp naar Goes op zijn eentje een werkelijk grote prestatie geleverd door zijn achtervolgers: Klooster man Sr., Huizen, Van Wel en Oost hoek geen kans te geven hem in te lopen. Op Wolfaartsdijk bestond dc kopgroep uit dertien man w.o. alle favorieten. Het was tot hier toe voornamelijk De Jager ge weest die de toon aan gaf. Op Le- wedorp was de groep reeds ge slonken tot 11 man. Te Nieuw- dorp demareerde van 't Westein de voor eigen supporters en slaag de er in los te komen van de groep. In het peleton waren Van Wel, Kloosterman Sr., Huizen en Oosthoek de eersten die reageer den en met vereende krachten de achtervolging inzetten. Achter Heinkenszand, toen de kopman de vrij sterke wind gedeeltelijk tegen kreeg, had het er alle schijn van dat Kloosterman c.s. er in zouden slagen het verloren terrein te her winnen. Van 't Westeinde bleek echter over genoeg courage te be schikken om de zege te forceren. Aad Kloosterman had een felle eindsprint uit te vechten met Van Wel die er ook deze middag zeer goed in was. Eerstgenoemde won tenslotte met gering verschil en werd dus tweede. De uitslag luidt: 1 M. van 't Westeinde (Nieuwdorp) 50 km. in 1 uur 10 min.: 2. op een halve mi nuut Kloosterman Sr. (Kapellé); 3. Van Wel. Nisse; 4. op 1 minuut. Oosthoek, 's Heerenhoek; 5. Hui zen. Ovezande; 6. op 2 min. De Jager, (Kapelle); 7. Borgsteïn, (Axel); 8. Bierens. (Nieuwdorp); 9. Moerdijk, (Ovezande): 10. Bak ker, 's Heer Arendskerke. Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen: 8 Jan. Java v. Antwerpen; Vlissingen vertrokken: 7 Jan. Simplon n. Rotterdam. Gepasseerd n. Antwerpen: 7 Jan. Leuvehaven v. Gotenburg; Ldnde- kerk v. Roterdam: Mary v. zee; Zuidland v. Rotterdam. Trompen burg v. Stockholm. Lingestroom v. Rotterdam, 8 Jan. Albireo v. Rot. terdam. Gepasseerd v. Antwerpen: 7 Jan. Bomrif n. Dublin. Joost n. Stralsund. Hast V n. Dover; It- tersum n. Bordeaux. Schepen van en naar Indonesië. Naar Indonesië: Joh. van Ol- denbarnevelt, Amsterdam—Java. 7 Jan Quessant gep. Modjokerto, Rotterdam—Java, 7 Jan, Point de Galle gep. Van Indonesië: Slamat, Java- Rotterdam. 7 Jan. Point de Galle gep.; Willem Ruys, Java—Rotter dam, 7 Jan. Point de Galle gep. gegaan, gaat de minister te ver. Wel is hij met andere leden van oordeel, dat met de agrarische belangen zoveel mogelijk moet worden gerekend, bij de opzet van uitbreidingsplannen. Door de Centrale Directie van de Volkshuisvesting zijn reeds onderzoekingen ingesteld naar de mogelijkheid van het vaststellen van normen, welke bij het ontwerpen van uitbrei dingsplannen ten aanzien van het grondgebruik in het alge meen en van de verkaveling, de dichtheid van bebouwing, de vorm en afmetingen van de bouwblokken, de wegenaanleg, de groenvoorzieningen e.d. zul len moeten worden in acht ge nomen. De ziekenhuizn van Terneuzen en Sluiskil. Minister In *t Veld heeft met beslistheid ontkend, dat door het departement aan verzoeken van niet-Katholieke zijde om een ziekenhuis te mogen bou wen voorrang wordt gegeven boven overeenkomstige verzoe ken van Katholieke kant. Zo lang de schrijnende schaarste aan materiaal en arbeidskrach ten heerst, acht de minister het geboden er voor te waken, dat deze alleen daar gebruikt wor den, waar dit in het belang van de volksgezondheid het drin gendst nodig is. Aan het bestuur van het nieuw te stichten ziekenhuis te Terneuzen werd door de minis ter van sociale zaken bericht, dat hij er zich mede kon ver enigen, indien een ziekenhuis van 130 bedden te Terneuzen zou worden gesticht. Aan het bestuur van het ziekenhuis te Sluiskil berichtte hij, dat tot uitbreiding van het ziekenhuis tot ca. 130 bedden kon worden overgegaan. Beide beslissingen werden genomen op grond van adviezen van de ziekenhuiscom missie. T.a.v. het ziekenhuis te Sluis kil kan voorts nog worden me degedeeld, dat goedkeuring voor de bouw werd verleend, terwijl tevens goedkeuring voor de gunning werd gegeven. De voorbereidingen voor het ziekenhuis te Terneuzen zullen nog wel enige tijd in beslag nemen. Voor dit ziekenhuis zal te zijner tijd eveneens goedkeu ring kunnen worden tegemoet- gezien, mits de uiteindelijke plannen uit een kostenoogpunt kunnen worden aanvaard. Minder dollars voor werktuigen. De E.C.A. heeft een aan Nederland verstrekte mach tiging- voor de aankoop van machinewerktuigen uit de V. S. -ter waarde van 950.000 dollars geanuleerd. Kerknieuws Ds. M. Enker deed zijn intrede op 't Zand. Het was Zondag een belang rijke dag voor de Ned. Her vormde bewoners van 't Zand, omdat op die dag eindelijk een predikant voor dit deel van de kerkelijke gemeente werd be vestigd, waarmede een lang ge koesterde wens in vervulling ging. De onlangs gerestaureerde kerk, waarin kortgeleden de fraaie glas-in-loodramen zijn aangebracht, was overvol, toen ds. M. Enker uit Cadzand Zon dagmiddag zijn intrede deed. Hij had voor deze eerste dienst, waaraan het kerkkoor mede werking verleende, als tekst ge kozen Matt. 28 18: „En Jezus, bij hen komende, sprak tot hen zéggend: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". De nieuwe predikant stelde deze macht tegenover de mach ten der duisternis en van de angst en wees op de noodzaak, dat alle gelovenden strijders zijn van de Militia Christi, pa rachutisten, die de Goddelijke boodschap uitdragen. Na de preek zong de gemeente „Heer, erbarm u over ons, open Uwe Vaderarmen". Nadat ds. Enker de Zegen had gegeven, werd hij namens de Kerkeraad en de gemeente Koudekerke toegesproken door ds. W. L. van Dijl van Koude kerke. die hem cn zijn vrouw een hartelijk welkom toeriep en hem toewenste, dat hij ge dragen zal worden door het gebed van Kerkeraad en ge meente. De president van de Kerk voogdij, de heer P. Koole, sprak vervolgens namens het college van kerkvoogden en no tabelen. Hij wees op de groei van 't Zand, maar ook op de schade, die de oorlog daar heeft berokkend. Dit zal veel werk met zich brengen. Na de wens geuit te hebben, dat er een hechte samenwerking zal zijn tussen ds. Van Dijl en ds. En ker wekte hij de gemeentele den op als broeders de schou ders te zetten onder het werk voor een spoedige opbouw van de gemeente. Ds. Enker sprak tenslotte een dankwoord, waarin hij de hoop uitsprak, dat hij op prettige wijze met de gezagsdragers in de kerk, de organist en de kos ter zal mogen samenwerken en allen, die hem zo'n aangename ontvangst bereidden, dankte. Hij drukte er zijn vregude over uit, dat enige geloofsgenoten uit zijn vroegere gemeente en uit Westerbork en Theresiënstadt zijn intrede wilden bijwonen. De nieuwe predikant werd 's ochtends bevestigd door ds. A. J. van den Ham van Hans- weert. GEREF. GEMEENTE. Bij de Geref. Gemeente te St. Annaland is beroepen ds. v. d. Ketterij uit Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 6