T V.S. vragen om Nederlandse goederen! De „provincie" een prachtig afzetgebied c ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Kcsppie «mar de 2»u«dpoel Serie diefstallen in Middelburg berecht AETHER New York is geen eindpunt (Van onze correspondent.) NEW YORK, Januari. Menige Nederlandse zakenman, die hier .aankomt om Amerikaanse contanten te maken, heeft een vrij langdurige periode nodig om te acclimatiseren. Althans, om zich te wennen aan de Amerikaanse begrippen in het' zakenleven. De Amerikaan is altijd vriendelijk en voorkomend tegenover nieuwelingen. Hij luistert graag en zal gaarne ook zijn denkbeelden te kennen geven. Maar hij blijft volgens zijn eigen methoden werken. Methoden die vaak niet kloppen met onze begrippen over Ameri kaanse „efficiency". Het is meer dan eens voorgekomen, dat een Amerikaans bedrijf er vier, vijf maanden over doet voor het, naar aanleiding van monsters, tot een bestelling overgaat. Een ons bekend Nederlands zakenman, die aan een aantal Amerikaanse bedrijven proeveji van zijn product had ge stuurd, werd na ruim een half jaar verblijd met een order vooreen half millioen. Dat was meer dan hij ooit in ^zijn stoutste dromen had gedacht. Toen kwam de ontnuchte ring. Zijn fabriek in Nederland was helemaal niet gelukkig met deze order, die veel groter was dan men kon verwerken. Resultaat? De transactie sprong af en een zeer groot bedrag aan dollars ging onze neus voorbij. Het zou gemakkelijk zijn tientallen van dergelijke voor beelden te geven, ter waarde van enige millioenen dollars. Wat is de conclusie, die men er uit mag trekken? De Nederlandse zakenman, die hierheen trekt, beseft maar al te weinig, dat New York niet het eindpunt van de V. S. is. Vaak heeft hij niet voldoende kasmiddelen bij zich om dit grote land te door kruisen. Vaak blijft hij hier hangen, waar hij gemakkelijk advies kan inroepen van Ne derlandse zakenrelaties en officiële instanties. Maar om heel eerlijk te zijn: de New Yorkse markt is veel en veel te groot voor Nederland's pro ductievermogen. Wie succes wil hebben met zijn produc ten moet de provincie ingaan: Chicago, centrum van een kapitaalkrachtige bevolking; het midden-Westen, waar men leeft onder omstandig heden, die veel meer overeen komen met die in Europa dan die in New York; Louisiana en het Zuiden, waar men graag van het buitenland zou willen kopen, maar waar men zich tegelijkertijd gepiqueerd voelt, dat men door het bui tenland wordt verwaarloosd. Het productievermogen van Nederlandse fabrieken is niet zo groot, dat men er voor de gehele Amerikaanse markt kan werken. Die „gehele" markt wordt inderdaad be streken door de grote han delshuizen in New Yflrk. Maar in de provincie stelt hi en meer en meer prijs op directe contacten met de bui tenwereld. De Amerikaanse „nrovincie" (totale bevolking: 100 millioen zielen) is voor ons een veel betere markt. ER IS VRAAG IN OVERVLOED. Toen een Nederlands' ver tegenwoordiger deze weken een tijd in Chicago doorbracht maande men hem om Neder landse goederen. De K. v. K. van Chicago zegde toe, dat de grote winkels graag hun eta lageruimte beschikbaar zou den stellen voor Nederlandse producten, en cene week lan» uitsluitend Nederlandse goe deren zouden etaleren, mits van onze zijde gegarandeerd zou worden, dat er ook regel matige toevoer van voldoende artikelen zou blijven bestaan. Men realiseert zich wellicht niet de betekenis van dit aan bod. Grote zaken stellen vaak hun etalageruimte beschik baar voor nieuwe producten. De producent betaalt dan on geveer 400 per week per etalage. In dit geval bood men de ruimte gratis aan niet in één zaak, maar van de grootste van de grootsten. En men kan slechts hopen, dat er door voldoende Neder landse bedrijven gebruik van wordt gemaakt. AMERIKAANSE METHODEN NODIG. Om daarvan gebruik te ma ken, moet het Nederlandse bedrijfsleven in de V. S. Ame rikaanse methoden toepassen. Een Amerikaans modehuis, papier verkoper, cigaretten be drijf, importeert nooit zelf. Men wil niet lastig gevallen worden met consular invoices en allé paperasserij (en die is niet gering) van de tegen woordige import. En men be taalt graag een zeer hoge vergoeding aan de „jobber" (grossier), die op eigen risico buitenlandse goederen impor teert en in zijn pakhuis in voorraad heeft. Dat is vaak een riskant be drijf. Vandaar de betrekkelijk grote winsten, die men er m maakt. Het Amerikaanse be drijfsleven werkt bepaaldelijk niet graag met „agenten" tussenpersonen, die tussen 3 en 10 pet, commissie krijgen van de transactie, maar die zelden voldende kapitaal hebben om in een pakhuis de goederen in voorraad op te slaan. Twee maanden lever tijd is voor de Amerikaan al erg veel. Hij wil liefst onmid dellijk bediend worden wan neer hij eenmaal zijn order heeft getekend. Want in dit land kijkt men niet gi'aag FEUILLETON 23 „Dat ik de kapitein eenvou dig niet begrijp", luidde het antwoord. „Hij begraaft zich in de eenzaamheid en heeft in de hele plaats maar één vriend en dat bent u, juffrouw Reu der. Mijzelf kan ik gerust uit schakelen, want ik ben tenslotte slechts zijn huisdokter. Daarbij zou hij twee jonge meisjes om zich heen kunnen hebben, die tenminste wat vrolijkheid in z'n kluizenaarsbestaan zouden kunnen brengen. Althans het kind van zijn eigen broer had hij tot zich kunnen nemen. Dat die Beate Mengelberg te lelijk zou zijn, lijkt me een even dwaas als ongemotiveerd ex cuus". Sabine Reuder lachte schelms en dat lachje gaf haar gezicht iets zeldzaam jeugdigè. „U kent Mengelberg nu een maal niet zo goed als ik", zei ze. „Hij heeft bepaald een zwak voor vrouweijlk schoon. Toen ik hem toevallig eens een jeugdportret van mezelf liet zien ik was vroeger, zonder overdrijving, werkeijlk een knap meisje had u hem eens moeten zien kijken! Hij ging zich 'ïelfs bijna te buiten aan complimenten en dat wil bij die ouwe zeebonk nogal wat zeggen. Ik was er heus een ogenblik beduust van. En. Pe ter, die ouwe kletskous, heeft eens aan Emma verteld, dat Mengelberg in zijn goede jaren elk aardig meisje in iedere ha venstad van de wereld het hof maakte. Waarschijnlijk heeft hij daarbij de goede aansluiting ge mist en is" hij daaroom tenslot te zo'n vaatje zuurbier gewor den." De' dokter moest lachen. „Ja,, ja, dat zal de reden wel geweest zyn. Zulke typen zijn er. In ieder geval heb ik de ka pitein door uw verhaal van een geheel anderen kant leren ken nen. Hij is een eigenaardige ke rel!" „En dat zal hij wel blijven ook .Ik geloof niet, dat er nog veel aan hem te veranderen valt", knikte juffrouw Sabine. „Maar laat u hem vooral niet merken, dat ik u een en ander verteld heb, want anders spreekt hij zijn hele leven geen stom woord meer met me". Dr. Kruger beloofde plech tig, dat hij zou zwijgen als het graf. Daarna stond hij op om afscheid te nemen, want het was intussen al laat geworden. Toen hij de straat betrad, ruiste de lentewind door de bo men, de eerste voorjaarsbloe men in de tuin verspreidden een doordringende geur en van de weiden om het stadje kwam een verkwikkende koelte. Maar de medicus bemerkte niets van dit alles. Onwillekeurig ver traagde hij zijn stap, toen hij de woning van Mengelberg pas seerde. In de slaapkamer van de ka pitein brandde nog licht. Wat zou hij nu nog uitvoeren? dacht de dokter geërgerd. Hij moest allang in bed liggen. Hij is wer kelijk niet zo gezond, als tfij zich verbeeldt. Wat Mengelberg uitvoerde? Hij zat aan een tafeltje en had het rood pluche album voor zich, dat hij deze dag reeds eer der had doorgebladerd. Het be vatte familieportretten, die de oude zeeman een voor een zorg vuldig bekeek. Een stuk van zijn leven trok aan hem voorbij cn hij slaakte een diepe zucht. (Wordt vervolgd) twee maanden vooruit. De omstandigheden kunnen dan weer veranderd zijn. Boven dien, de herhaalde stakingen van transportpersoneel zijn een wezenlijk gevaar voor de agent. Wanneer zijn goederen door toedoen van een staking, buiten zijn schuld dus of die van zijn fabriek, vertraagd worden en aan de levertijd niet kan worden voldaan, dan zit hij met de producten let terlijk in zijn maag. BLOEMBOLLEN EN HARING ALS VOOR BEELD. Om derhalve in Amerika efficiënt markten te kunnen ontwikkelen kan men n:et be ter doen dan 't systeem reeds gevolgd door de Nederlandse bloembollenhandelaars en de haringhandel, zo ver mogelijk uitbreiden. Deze bedrijven hebben namelijk een coöpe ratief bureau opgericht, dat de gezamenlijke belangen van de bo1lenhandel resp. haring visserij vertegenwoordigt. Er zijn tal van bedrijven op velerlei uiteenlopend gebied, die hetzelfde zouden kunnen doen. Men zou daarbij pak huisruimte moeten verkrijgen en een deel van de Neder landse productie desnoods in het begin speculatief hierheen moeten verzenden. Men moet nagaan welke pro ducten de beste kans maken. In samenwerking met officiële instantiën kan het aantal ar tikelen worden vastgesteld. In dat geval zou hier een soort Nederlandse verkoopscentrale moeten worden gevestigd, die zelf als grossier kan optreden en uit voorraad kan leveren. Hier is geld mee gemoeid. Niet alleen dat: het is ook een kwestie van tijd om de rela ties aan te knopen, die voor ieder afzonderlijk product het méést lucratief zijn. Nu onze 21 Tinus Traan kon de eskimo er niet toe bewegen om terug te gaan om Kap- pie en de Maat te zoeken. Ze naderden in snelle draf het dorp en de ijsbeer hield voor 'n grote hut stil. „Hier dorp van poolbewoners!" zei de eskimo. „Hier woonplaats van hoofd man van dorpsbewoners. Vreemdeling praten met hoofdman. Hij alles weten!" De deur van de hut ging al open en een zeer oude eskimo trad naar buiten. ,.Ik wil niet eerst praten!" riep Tinus Traan. „Eerst moeten we de Kapitein cn do Stuurman gaan zoeken, anders verdwalen ze!" „Vreemdeling zijn met scheepje geko men?" vroeg de hoofdman. „Niet met een scheepje!" vertelde Ti nus Traan. „Met een schip...... een prachtige sleepboot. Nu ligt het op een ijsschots. We moeten hulp hebben!' Maar eerst moeten we naar de Kapi tein en de Stuurman zoeken!" industrieën in Nederland zo overstelpt zijn met orders, dat een levertijd van 6 maanden al tot de normale stipule ringen gaat behoren, raakt men wel eens geneigd te ver geten, dat dé cost nog steeds voor de baet uitgaat. Men heeft bovendien de steun no dig van de regering. Maar het pi'oject biedt? grote moge lijkheden, indien het op de juiste wijze wordt uitgevoerd. Men moet één ding niet ver geten: de beste propaganda voor een land zijn niet de persconferenties, de medaille- ceremonies. De chocola van Droste en Van Houten, de bloembollen uit'Lisse en Hll- legom en rubber en sisal uit Indonesië doen de Neder landse zaak meer goed, dan welke verklaring van welke gezagsdrager ook. En zij leveren bovendien nog dollars op (Nadruk verboden.) Arrondissementsrechtbank Twee Hollanders werkten als beroepsinbrekers. De Bussumse arbeider H. D„ die zeer slecht bekend staat bij de politie, werd op 10 Septem ber jl. uit de gevangenis ont slagen. Hij kWam in-dzenst van een Amsterdamse confectiefir- ma, maar stal blouses en ,wel"d weer op straat gezet. Toeri be sloot hij werk te zoeken in Til burg en liftend zakte hij naar het Zuiden af. De automobilist, met wie hij meereed, moest echter naar Middelburg en toen besloot D. daar zijn geluk maar eens te beproeven. H(j ontmoette een andere „Noorderling", J. N. uit Delft, die als leerling-metselaar op Walcheren aan de kost probeer de te komen. Hun vriendschap bracht weinig goeds voort, want samen beraamden zij het plan om diefstal te plegen. Op 15 en 19 November verschaften zij zich toegang tot een pakhuis aan de Schoorsteenvegerssingel en roofden hoeveelheden lood en op 24 November stalen zij uit een bodehuis aan de Schuiffelstraat partijen marga rine en thee, die aan niets ver moedende handelaren werden vex'kocht. Het lood werd voor 1 per kg. overgedaan aan de Middelburgse koopman W. F. Een andere poging tot inbraak mislukte. Vrijdag stond het drietal voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg terecht. De officier constateerde, dat D. en N. als beroepsinbrekers werkten en eiste zware straffen, namelijk resp. 1% en 8 maanden met af trek. Tegen F., die zeide de loodvgrkopers voor aannemers te hebben aangezien, werd een boete van 400 subs. 200 da gen hechtenis geëist. TRIBUNAAL-VONNIS OVERTREDEN. Een boete van 500 subs. 50 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met 2 jaar proeftijd werd ge vraagd tegen de aannemer L. M.S. uit Goes. Bij uitspraak van het Tribunaal was deze het recht ontzegd, aannemerswerk in de ruimste zin van het woord te verrichten, uitgezonderd het zg. klantenwerk. S. was niette min opgetreden als onderaanne mer voor de bouw van 14 wo ningen te Kloetinge. De verde diger, mi'. F. W. Adriaanse, be toogde, dat zijn cliënt door uit voering van dit werk niet het beroep van aannemer heeft uit geoefend. M. J. H. uit Axel, die in ho ger beroep terecht stond, mist een arm. maar kan toch motor rijden. Óp 30 Maart jl. veroor zaakte hij door een fout echter een ongeval op de Rijksweg te Kruiningen. Hij gaf aan links te willen rijden, doch keerde later weer naar de rechterzijde van de straat terug. Een auto mobilist, die hem achterop reed, moest krachtig remmen, met het gevolg, dat zijn wagen in de berm terecht kwam en omsloeg. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor en de schade was gering. De nieuwe eis luid de 50 of 75 dagen hechtenis. Uitspraak op 21 Januari. DRONKEN ACHTER HET STUUR De landbouwer B.B. uit St. Jansteen, reed' op 28 Juli '48 fe Clinge in zijn auto, terwijl hij onder invloed van acohol- houdende drank verkeerde. Tegen overtredingen als deze zal met het oog op de veiligheid van het verkeer op de weg volgens de Off. van Just, krachtig moeten worden opgetreden. Spreker vraagt dan ook bevestiging van de destijds door de Kantonrechter opgelegde straf van li da gen hechenis, met ontzegging van de bevoegdheid motorrij tuigen te b'esturen voor de tijd van 9 maanden. UIT DE PROVINCIE Walcheren Middelburg KONIJNENFOKKER KREEG PRIJZEN TE GORINCHEM. Op de Nationale Jubileum- konijnententoonstelling te Ga- rinchem behaalde de heer P. C. Janse, lid van de konijnenfok- ■kersverer.iging „Nut en Sport" te Middelburg, met Gouwe naars, ram oud en ram jong, resp.- de prijzen tweede G en tweede G. Vlissingen ONGEWOON HANDELSARTIKEL. Vrijdagmorgen werd door de politie te Vlissingen een kg. coffeïne in beslag genomen. Dit artikel dat in apotheken bij miligranimen teglijk ver- kocht en verwerkt pleegt te worden, werd te koop aangebo den door een handelsreiziger, die het had van een Duits fabrieksdirecteur, wiens phar- maceutische fabriek ontmanteld was. FEESTAVOND DE RUYTERSCHOOL. De scholierenvereniging van de De Ruylerschool gaf Vrijdagavond een uitvoering in het Concertge bouw. De vice-voprzitter van de schoolclub, de heer G. Blok, sprak een openingswoord en hoopte, dat het een knalavond zou worden. Dat ïs het inderdaad geworden. Er werden twee aardige toneel stukjes opgevoerd, er waren aar dige liedjes en het Hawai-ensem- bie speelde voortreffelijk. Na af loop was er een geanimeerd bal. Westkapelle Woensdagavond vierde de Christe lijk Gemengde Zangvereniging „Looft den Heere" te Westkapelle, te samen met begunstigers en ge nodigden haar 42ste jaarfeest. De leiding van de feestviering be rustte bij de heer J. Vrijhoef. De avond werd doorgebracht met zang en toneel. In de pauze werd er 'n verloting gehouden ten bate van de nieuwe kerk. Aan de heer M. P. Ventevogel. die 20 jaar directeur der vereniging was en al die tijd zijn beste krach ten aan de vereniging heeft gege ven, werd een ets van de vuurto ren aangeboden. Het was reeds in de kleine uurtjes toen de heer Vrijhoef een slotwoord sprak. Tholen Scherpenisse BURGERLIJKE S^TAND. Bevallen: N. E. van Bezooijen— v. d. Hoek, d.; C. V Boller—de Graaf, z. St. Annaland BURGERLIJKE STAND. Bevallen: L. Vroegop—Pape, d.; M. J. v. d. Male—Polderman, z. Getrouwd: T. Aarnoudse, 24 J» en C. v. d. Klooster, 25 j. Overleden: A. Elenbaas. 62 echtgenote van J. M. Soeters; A. J. VXroegop. 64 j.. echtgenoot van C. Duijzer; P. Theunisse, 64 J., echt genoot van J. Pieterman. Stayenisse MUZIEKUITVOERING. Vrijdag a.s. zal te Stavenisse in hotel Goedegebuure door de mu ziekvereniging „Oefening Baart Kunst" een uitvoering gegeven worden, waarna Netty en Gerald Arnoldy hun medewerking zullen verlenen. Oostkapelle KLEREN- TENTOONSTELLING. Maandagavond werd tc Oostkapelle in het lokaal der Chr. Bewaarschool een ten toonstelling gehouden van kledingstukken, die gemaakt of versteld waren door vrou wen die de cui-sus, uitgaande van de Stichting Huishoude lijke Voorlichting ten Plattc- lande gevolgd hadden. De cursus sond onder leiding van mej. Koppejan uit Goes. Eén der dames dankte mej. Koppejan voor alles wat zij voor deze cursus gedaan heeft. Tot laat in de avond bleef men nog gezellig bijeen. Schouwen- ea Daiveknd Haamstede „EENDRACHT MAAKT MACHT" VERGADERDE. In Hotel „Bom" te Haamstede hield Dinsdagavond de Coöp. Kolenvereniging „Eendracht maakt macht" haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer H. J. A. Blom. memoreerde in zijn openingswoord, dat het 39e boekjaar afgesloten is, zodat volgend jaar het 40-jarig be staan der vereniging herdacht kan worden. Dit jaar zijn de bi'andstoffen voor het eerst coöperatief aangekocht en daar door kon" de prijs iets lager ge steld worden dan bij de handel. Het jaarvei-slag gaf aan. dat de vereniging aan het eind van het boekjaar 255 leden telde cn dat er in totaal 6879 hl. brand stof is omgezet. Door één der leden werd- gevraagd of er nog turf komt, waarop hem meege deeld werd dat dit door de ho ge transportkosten veel te duur wordt. Toch zal nog ge tracht worden om. goede turf tegen een redelijke prijs be schikbaar te stellen. De heer A. Overbeke werd- als bestuurslid en de heer J. C. den Boer als lid van de Commissie van Toe zicht herkozen. Het salaris van de administrateur werd ver hoogd van 4 op 6 cent per hl. Bij de rondvraag vroeg een dei- aanwezigen of de kolen in het' vervolg weer in één keer afge leverd worden zoals dit najaar, waai'op de adm. een en ander meedeelde omtrent de dit na jaar begane overtreding. LEDENVERGADRIXG N.C.L.B. De afdeling- Haamsbede Burgh van de Nederlandse Christelijke Landarbeiders Bond hield Woensdagavond in de Bijzondere school te Haam stede een ledenvergadering, onder voorzitterschap van de he4»r A. M. Slager. Na geza menlijk zingen, schriftlezing en gebed, sprak de voorzitter een korte ^nieuwjaarsrede uit. Besloten werd op 24 Januari met zoveel mogelijk leden de N.C.L.B.-filmavond in Zierik- zee te bezoeken. Voor het T. B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" is een huis aan huis collecte gehouden die 62.01 opbracht.' Ook zal door de leden -een textiel-punten-actie ondernomen wonden, eveneens ten bate van D.E.L. Het looncon tract door het college van Ryksbemiddelaars. dat bindend opgelegd was, werd uitvoerig besproken. Een der bestuursleden behan delde daarna de „Ongevallen wet" waarover veel vragen werden gesteld. Besloten werd in een volgende bijeenkomst de „Ziektewet" te bespreken. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. Zljta—Geluk. z. Zierikzee BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. Goudzwaard—UJjl, z.; C. Berrevoets—van der Oest. d.: M. Schoonen—Blok, z.; P. Bei- voets—Stoutjesdljk. z.; M. M. Krakeel—Mabelis. z. Burgh BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. Boot—Vaane, z. Si. Fhiiipsland JAARLIJKSE VERGADERING N.C.L.B. Donderdagavond a.s. zal de af deling St. Philipsland van de Chr. Landarbeidersbond haar grote openbare jaarlijkse vergadering houden, waartoe ook alle vrouwen, werkzaam in de landbouw, uitge nodigd zullen worden. Als spre ker voor die avond zal optreden de heer v. d. Linde, hoofdbestuurs lid. ZON EN MAAN. !1 Januari. Zon: op 8.45 bnder 16.52 Maan: op 13.16 onder 5.33 De oplossin» van onze Kersi-kruiswoordpuzzle. Van links naar rechts: 1. Echt; 3. Bever; 7. Branden; 9. Laan; 12. En; 12. Leem: 15. Ra: 17. Kwestie; 19. Lol: 21. Kil; 22. Ar; 23. Raket; 24. Klassenstrijd; 23. Hè: 30. Amb tenaar; 32. Manet: 34. Es; 35. It; 36. Salet; 39. Karnemelk; 40. Ad der; 42. R.U.; 43. Arren; 45. Li monades: 47. Is; 48. Studeerkamer; 51. Laren; 54. Ei; 65. Als; 56. Dam; 55, Andoorn; 60. M.s.; 61. Prae; 62. G.G.; 64. Krat; 65. Meineed; 68. Menen; 69. Anne. Van boven naar beneden: 1. Ernst; 2. Hilversum; 3. Banket bakker; 4. En; 5. V, d.; 6. Ee; 8. -Re; 9. Allen; 10, Neo; 11. Aria; 14. El; 16. Alk; 18. Eiker; 20. Vrij heid; 21. Krab; 22-^r, 25. Amster dam; 26. Titiaan*J*57. Des te. 28. Lans; 31. Estland: 33. Nakomelin gen. 37. Artis, 33. Luister; 41. Rest; 44. Nakaarten; 45. Largo; 46. Dans. 49. Ui, 50. Emmer. 52. Ram. 53. Eist, 56. Dr.. 57. Aak,-59. Domme, 63. Ge, 66. Ee, 67. In. De prijswinnaars zijn: G. M. F. Bom. ,.s Gravenhoek", Wissekerke (post Colijnsplaat); W. A. Dekker. Seisweg 73. Middelburg; A. Everaars. Markt A 216, Sint Maar tensdijk: J. H. Harlot. Sluisse straat M 61 b. Zuidzande; A. de Hullu, Dorpstraat 105. Retranche- ment (W.Z.-V1.); P. Kesteloo. Noordweg 85. Serooskerke (W.); A. de Koster. M 33, Cadzand; J. J. Pieper, Dorpstraat A 52; S. L. v. Splunter. Veerweg B 131. Kamper land; J. Theune, Westdijkstraat 37, Arnemuiden; W. J. C. v. der Voo, O. Haven A 377. Zierikzee; B. van Wingen, Molen. Kapelle (bij Goes).' De prijzen worden in de loop van de volgende week verzonden. DINSDAG. Het Radio-Phllharmonisch Or kest geeft vanavond over Kilv. I een Saint Eacns-programma, waarin de cellist Herman Bla zer liet cello-concert in a klein speelt. Direct daarna gaat de derde symphonic. Dit concert, dat om 20.12'begint, wordt ge volgd door één van het Hon gaars Strijkkwartet (20.—). dat kwartetten van Haydn en Bar- lok uitvoert. En voor wie deze programmas te „zwaar" mochten zijn, laat Hilv. II om 20.15 weer een Bon te Dinsdagavondtrcin rijden, o.m. met het Promenadeorkest van Benedict Silberman en de Comedian Harmonist. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws 9.30 Hat Weens Philh. Orkest; 10.15 Beroemde Opera-Aria's: 10.40 Schoolradio; 11.40 Maggie .Teyte. sopraan., met het Victor Ork*. o.l.v. Jean Morel; 12.03 Wil Strieder. viflloncel en Cor van Boven, pia no; 13 Nieuws; 14 Louis Smitshuij- zen, basbariton en Jan Nederpelt, piano-cyclus: Het gebed in de mu ziek; 15 Schoolradio; 16 De Zon nebloem: 17.15 Albert Sandler, viool; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Nieuws; 19.15 Orgelconcert op het orgel van de R.K. Kerkmuziek- school te Utrecht door Guus Stoop (fantasie in f kl. t., Mozart); 20 Nieuws: 20.12 Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert van Raalte; 22 Hon gaars Strijkkwartet; 23 Nieuws; 23.15 Concert door het Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. André Rieu. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 9 Edwin Fischer, plano; 10.15 Ar beidsvitaminen: 12 Hel Lyra trio; 12.40 Orgelconcert door Joop Wal vis, orgel, uit het Passage-Theater te Schiedam; 13 Nieuws; 13.20 The Skymasters; 14 Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 14.30 Rigoletto. opera In 3 aeten van Guiseppe Verdl: 16.25 Honderd beroemde componisten van Pnlestrina tot Pijper II door Dr. Hans Leerink; 17 Kinderkoor „Jacob Hamel" o.l. v. Herman Broekhuizen; 18 Nws; 18.45 Elisabeth Schumann, sopraan en Helnrich Schlusnus. bariton met orkestbegc!.: 19 „Met de een dracht op avontuur", rlostrip: 19.15 Bijnamen in de Kamermuziek (13e conborl); «20 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdag nvondtrein; 21.45 Pierre Palla's oopulaire parade; 22.30 Paul Hindemith, de beroemde componist, dirigeert eigen werk: „Dor S' v. inendreher"; 23 Nws; 23.15 rhdadelphia-orkest. Meer dan 10.000 personen uit Nederlandse boerengezinnen zijn in 1948 naar Canada geëmigreerd in het kader van een gemeenschappelijk Canadees-Nederlands vestlglngs- schema voor landbouwers. Canada voegt hierdoor grondbewerkers aan haar bevolking toe, wier kennis op landbiuwkundlg gebied op eeuwenlange ervaring steunt. Neder land wordt langs deze we- een oplossin- gébertm voor het brandende probleem van een grote landbouwende bevo'V'igsgroep. die niet vo'dnmide grond li ■.■zit om ï'c'.i In s'and te houden. In het eerste '.--- v.-.-r';—» <1 I en'cn samen :iv; Canadese br r:n om later een eigen b-'-lirJj f-- h - -!>" t- -IJ r-t rc-.'n n van M .el uit het abantse dorpje Erp, dal in uuni ISIS uit Nederland v.rk..a:n. Vlissingen Temeuzen i Hansweert Zierikzee Hoog Water u.-fNAP u.+NAP 10.59 1.41 23.32 1.60 11.22 1.66 11.51 1-79 12.15 1.10 Laag u.NAP 4.43 1.41 5 09 1.64 3.46 1.78 3.46 1.24 Water u.—NAP 17.1Q 1.68 17.44 1.90 18.22 2.05 18.11 1.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3