z Bouwplan voor 1949 vordert 1300 millioen gulden Toenaderingspogingen in Batavia en Djocja De veren over de Schelde NIEUWS UIT ZEELAND c f 400 millioen voor woningbouw In 1949 moeten 35 a 40 duizend woningen gereedkomen Dr MEENK'S STOOMVAART-MIJ. „ZEELAND". De inpolderingen in Zeeland. Haven van Breskens. WALCHEREN Nieuws Walcheren. jT-genda Minister In 't Veld heeft in de memorie var# antwoord op het voorlopig verslag vande Tweede Kamer onder meer het bouwplan voor 1949 bekend gemaakt. Dit bouwplan sluit met een bedrag van 1300 millioen. Daarbij zijn nog buiten be schouwing gelaten de werken waarvoor geen of weinig ma terialen nodig zijn. Van deze 1300 millioen zullen 400 millioen voor de wo- ningbouw worden gebruikt. Een grote post vormen ook de weg- en waterbouwkundige werken 295 millioen en de be drijfsgebouwen voor nijverheid, handel en verkeer 240 mil lioen. De grootste moeilijkheden voor de uitvoering van de on derhanden zünde werkzaamhe den van het bouwplan 1949 lig gen bU de materiaalvoorzie ning. Deze is door het tekort aan deviezen ten behoeve van de bouwnijverheid onvoldoende en daardoor wordt de arbeids productiviteit op het werk na delig beïnvloed. De voornaam ste bouwmaterialen waaraan in dit verband moet worden ge dacht zijn: hout. cement, wals- producten, metselsteen en dak pannen. In het nationaal budget 1949 wordt het totaal beschikbare bedrag aan /deviezen geschat po 5.41 milliard. Om het bouw programma te kunnen uitvoe ren is een bedrag van 330 millioen (6 aan deviezen no dig. Ongeveer 100 millioen hier van is bestemd voor woning bouw. Het is van groot belang, dat meer deviezen voor import van bouwmaterialen beschikbaar komen. De mogelijkheid daar toe houdt natuurlijk verband met de vraag of wij er in de komende jaren in zullen slagen door krachtige bevordering van de industrialisatie te komen tot een sluitende betalingsbalans. Het aantal bouwvakarbeiders is wel toéreikend om het bouw plan te verwezenlijken. Hierbij wordt echter uitgegaan van de overweging, dat voor 1948 ge rekend is op het bouwen van ongeveer 7000 montage-wonin gen. waarvoor weinig geschool den nodig zijn. 35 a 40 DUIZEND IN 1949 GEREED. Ten aanzien van de vooruit zichten voor de woningbouw meent de minister dc verwach ting te mogen uitspreken, dat voor 1949 het aantal gereedko mende woningen zal liggen tus sen de 35.000 en 40.000. Wanneer tegenslagen uitblij ven. zal de woningproductie nog geleidelijk aan kunnen worden opgevoerd tot maxi maal 60.000 in 1952 of 1953 en de latere jaren. Dit zal echter afhangen van de ontwikkeling van onze deviezenpositie. Een productie van 60.000 woningen per jaar moet echter wel als een maximum worden be schouwd. Door de toepassing van de ..duplex "-woning zal het maximum binnen enkele jaren tot 70.000 kunnen worden opge voerd. De 800 Oostenrijkse woningen zijn thans alle geleverd: 700 stuks zijn gemonteerd, terwijl de rest in aanbouw is. Toegege ven moet worden, dat deze wo ningen duur zijn. De mogelijkheid bestaat, dat de Oostenrijkse firma, welke deze 800 woningen geleverd heeft, de leverantie voor eigen rekening en risico voortzet. Over het tijdvak van 1 Juni tot 1 December 1948 is het aan tal woonruimten door toepas sing van de premieregeling wo ningsplitsing met ruim 600 toe genomen. Naar ruwe schatting zal in 1949 als gevolg van wo ningsplitsing een vermeerde ring van het aantal woningen mdt ongeveer 2000 kunnen wor den verwacht. De arbeidsproductiviteit, ver geleken met 1940. schat de mi nister op 70 k 75 Zij ver toont in elk geval een stijgen de lijn. De minister is niet bereid de grens van 500 m3 voor woon- en bedrijfsruimte bij de parti culiere bouw te verhogen. Zijn streven is er op gericht, met de uiterst beperkte materialen en arbeiders zoveel mogelijk wo ningen te bouwen. Duits yerzet tegen de ontmanteling. Vandaag begint de ontman teling van de fabrieken van de Bochumcr Verein in liet Ruhrgebied voor zover deze te maken hebben met de oor- logsproduetie. De slopers zul len door Duitse politie en zo nodig door de Britse militaire politie beschermd worden te gen molestanten. Er is tegen deze ontmanteling veel verzet van de zijde der Duitsers. En kele dagen geleden weigerden de arbeiders aan de afbraak mede te werken. Twee Nederlandse vracht auto's. geladen met. liefdegaven uit Nederland voor Berlijn en de Sowjet-zöne, zijn Vrijdag te Helm- stedt door de Russische grenspoli tie teruggezondeh. Enschede collectestad In Enschede werd bij dc collectes voor het Wilhel- minafonds tot bestrijding van f 107.528 opgehaald, van f 107.528 opgehalad. Dit is f 1.07 per hoofd van de bevolking, waardoor En schede het hpogste gemid delde in den lande heeft behaald. Winterswijk komt op de tweede plaats met f 1.06 per hoofd. Soekamo, Sjahrir en Sallm vol lof over behandeling te Brastagi. Scholen en kerken. Door de te verwachten toename van het leerlingenaantal, zullen in dc komende Jaren ln scholenbouw grote bedragen (enige honderden mlllloenen gulen) moeten worden geïnvesteerd. Bij dc minister van Onderwijs. K. en V/. is aangedron gen op het doen opstellen van een meerjarenplan voor scholenbouw. Het zal niet mogelijk zijn een vol doend aantal scholen te bouwen om ln de behoefte aan school ruimte te kunnen voorzien, zodra ten gevolge van het buitengewoon hoge geboortecijfer onmiddellijk na de bevrijding, het leerlingen aantal ten zo belangrijke toene ming zal vertonen. In deze leemte zal gedurende enkele jaren op an dere wijze moeten worden voor zien. KERKEN. In het midden van 1948 wendde de minister zich tot de kerkge nootschappen om te geraken tot de instelling van een hoog kerke lijk college, dat van advies zal kunnen dienen, o.a. voor de be paling van het benodigde bouwvo lume voor kerken. Inmiddels heeft de minister voor herbouw, nieuw bouw cn uitbreiding van kerken reeds een hedrag uitgetrokken, dat slechts gering kan zijn ten gevolge van de moeilijke econo mische omstandigheden. Het op stellen van bouwprogramma's wordt zoveel mogelijk aan de kerkgenootschappen zelf pvcrgela- Reuter meldt uit Batavia, da t er volgens republikeinse kringen aldaar door de Neder landers pogingen worden ge daan om onofficiële besprekin gen met republikeinse leiders te openen. Naar verondersteld werd, zouden gelijke toenade ringspogingen ook worden ged aan b\j de republikeinen in Djocja. Volgens Reuter zouden deze stappen in Batavia nog niet ver gevorderd zijn, ofschoon et- enige wijziging- in de republi keinse zienswflze op te merken valt. De aanvaarding van het feit. dat de huidige situatie weinig kansen biedt, zou hier van de oorzaak zjjn. De republikeinen zouden niet aangedrongen hebben op de te rugtrekking van de troepen. In plaats daarvan zouden zij wij zigingen in de vorming van ae federale interimregering ver langen, teneinde in staat te z\jn met de Nederlanders sa men te werken -zonder al te veel geweld te moeten doen aan hun beginselen. De voorge stelde veranderingen zouden oen vermindering van de tijde lijke macht van de vertegen woordiger van de Kroon, een vermeerdering van de macht der interimcegering en een vaste datum voor de over dracht van de souvereiniteit inhouden. De werkelijke mening van dc republikeinen valt echter moeilijk te peilen, nu de leden van de regering verspreid zijn. De leiders in Batavia, dr. su- pomo, dr. Darmasitiawan en prof. Sujono, hebben geen con tact met de leiders op Banka of in Djocja. Over de voorne mens van de Nederlanders met dc republikeinse leiders, *s nog weinig bekend. Volgens Reuter zouden Nederlandse autoritei ten en sommige federalisten er tegen gekant zijn thans onbe perkte bewegingsvrijheid toe te staan. DANK VAN G E INTER N EERDEN Een drietal brieven en een verklaring van Soekamo, Siah- rir en de minister van buiten lands zaken, Salim, aan de commandant van het detache ment, dat met hun bewakin; en verzorging was belast, tij dens hun verblijf te' Brastagi, is voor publicatie vrijgegeven. Soekamo schreef ondermeer: „Ik haat de Nederlanders niet. Ik haat alleen de koloniale verhoudingen. Ik droom van een wereld-broederschap van vrije volkeren: echte vriend schap kan een vrij Nederland en een vrij Indonesië verbin den. Voor de goede behafiaeling dank ik u oprecht, u, de offci- cier, maar vooral u. de mens. Moge God u zegenen". Salim uitte lof en dank voor de behuizing, het voedsel en de algemene zorg, alsmede het op treden van de ondergeschikten: hij wenste de commandant een gelukkig Nieuwjaar. Siahrir schreef o.a. „Uw vriendelijke voorkomendheid en het correc- Ingezonden mededeling) URASKAMP N.V.FABHIKftNTE VAN GENEESMIDDELEN SCALDIS HOESTPOEDERS Prijs p«r poeder 7'/j cent te optreden van uw officieren en manschappen, hebben ons gedwongen verblijf gemaakt tot een naar omstandigheden waarlijk niet onprettige herin nering". „UIT EEN HEL VERLOST". Dr. Drees heeft Vrijdagavond besprekingen gevoerd met de wali-negara van Oost-Sumatra, dr. Mansur. Zaterdagochtend hadden hij en dr. Beel een on derhoud met de wali-negara en de kabinetsformateur van de Pasoedan. Dr. Mansur heeft Zaterdag te Medan 245 vertegenwoordi gers van Zuid-Asahan ontvan gen. Zij kwamen verzoeken om aansluiting van Asahan bij Oost-Sumatra. Een woordvoer der van dé Asahaners ver klaarde, dat men zich als uit een hel verlost gevoelt door de hulp van de Nederlanders. He den zal in deze een beslissing vallen. Een vijftal bestuursleden van de fractie Indonesia, de repu blikeinse gezinde fractie in het parlement van Pasoeoendan, is uitgetreden en zal waarschijn lijk een nieuwe fractie vormen. BLIJFT VAREN VAN HOEK VAN HOLLAND. De minister van waterstaat deelt in zijn memorie van ant woord op de waterstaatbegro ting 1949 het^ volgende mede: Met betrekking tot de Stoom- voort-Maartschappij „Zeeland'', is besloten, dat de zetel van de ippH te Vllssingen vestigd; dit behoeft maatschappij te Vllssingen blijft gevestf^ evenwel niét" noodzakelijker wijze mede te brengen, dat het gehele bedrijf van VHssingen uit wordt uitgeoefend. Naar het oordeel van de minis ter mogen aan de maat schappij geen verplichtingen worden 'opgelegd, die een eco nomisch verantwoorde bedrijfs uitoefening onmogelijk maken, zodat het van de ontwikkeling der economische omstandig heden en de omvang van het verkeer zal moeten afhangen, in welke mate afvaarten van Vlissingen zullen plaatsvintien. Sinds November 1948 wordt een geregelde wachtdienst VllssingenHarwich ten be hoeve van het vervoer van land- en tuinbouwproducten nog weinig bevredigend zijn. Met de Britse Spoorwegen z\jn onderhandelingen gaande, ten einde in dé zomermaanden van 1949 een toeri9tendienst in te stellen tussen Vlissingen en Folkestone. Dokter Wolters plotseling overleden. Zondagavond is de bekende Vlis'-"ngse hulsarts de heer J. J. \.olters na het bezoeken van een patiënt plotseling on wel geworden en in de loop van de avond overleden. Dc heer Wolters was in de Scheldestad ln brede kringen een zeer geziene figuur, een uiterst bekwaam medicus met een drukke praktijk. Hij was dc laatste jaren tevens genees heer-directeur van het zieken huis Bethesda en heeft in de ze functie mede een belang rijk aandeel gehad in de her bouw cn modernisering van het ziekenhuis. Een van zijn andere functies was deze van controlerend arts der Spoor wegen. Als lid van het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk had hij ook een aan deel in hr-t kerkelijke leven. Dokter Wolters bereikte de leeftijd van 55 jaar. Zijn plot seling verscheiden zal onder de Vlissingse bevolking -- niet in het minst onder ztjn collega's en patiënten die pe ontroering teweeg ljren- gen. DUITSE KINDEREN AANGEKOMEN Te Goes arriveerde Vrijdag middag een transport van 42 ondervoede Duitse kinderen, die 3 maanden in Zeeland zullen verblijven. Twaalf kin deren zijn door de zorg der Ned. Herv. Kerrk in Goes on dergebracht. Het ligt in de bedoeling dat 21 Januari opnieuw c-en aantal zal arriveren. Hier voor zal door de Gereformeer de Kerk word'en gezorgd. Geslaagd zijn voor het examen 3e stuurman de heer J. A. M. v. Stekelenburg en P. J. A. C. Schel- lekens, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Minister denkt over een matig veergeld. Particuliere voorlichting van de Haagse Post. De Washington Post van Vrijdag bevat een advertentie van bijna een halve pagina onder het hoofd: „Indonesische debacle," geplaatst door de rer dactie van de Haagse Post, „om de lezers in te lichten". De advertentie geeft een uit eenzetting van het Nederland se standpunt en het verband met de communistische pene tratie in Zuid-Oost-Azië. Zierikzee krijgt geen kosteloos veer. De minister van waterstaat deelde in zijn memorie van antwoord Rijksbegroting 1949, afd. Waterstaat, het volgende mede: Het maaVit inderdaad een punt van overweging uit op deze veren een,,zij het ma tig, tarief van veergelden weder ln te voeren. Overleg met liet provinciaal bestuur van Zeeland heeft hierover plaats gehad, doch een be stissing is nog niet geno men. In dit verband moet -worden f ewezen op het grote exploita- letekort, dat deze veren ople veren en dat over 1949 wordt geraamd op 1.183.000. Voorts heeft de enorme toeneming van het verkeer op dc veren na dc afschaffing der veergelden tot gevolg gehad, dat de capaciteit van de veer boten en de aanleginrichtingen onvoldoende .is geworden. Aan schaffing van nieuwe veerbo ten en uitbreiding van de aan legsteigers vergt aanzienlijke bedragen en kan voorshands daarom niet worden overwo gen. De beschikbare capaciteit van de veerdiensten zou doel matiger worden gebruikt, wan neer alle' niet direct nodige verkeer werd vermeden. De verwachting is, dat dit niet noodzakelijke verkeer belang rijk zal worden beperkt, indien een matig veergeld is ver schuldigd. Het wel noodzake lijke verkeer zal door minder tijdverlies aanzienlijk worden gebaat. Uit het bovenstaande moge volgen, dat financiële overwegingen geenszins de enige aanleiding zijn om even tueel een wijziging in de be staande toestand te brengen. ZI ER IKZEE—KATSE VEER. Het verlies op dit veer acht de minister niet zo groot, dat het niet door de provincie kan worden gedragen. Er bestaat geen aanleiding dit veer koste, loos te maken en het tekort op de exploitatie voor Rijksreke ning te nemen, omdat het veer nagenoeg uitsluitend van be lang is voor het verkeer binnen de provincie Zeeland en het vervallen van de veergelden zou leiden tot overbelasting van de vecrinrichtingen. ANNA JACOB A-POLDER De verbetering, welke bij dit veer is tot stand gebracht, heeft een voor de huidige om standigheden zeer bevredigen de toestand geschapen. Het tarief kan met het oog op de kosten niet lager worden gesteld. Na het in dienst stel len van dc nieuwe veerboot „Grevelingen" op 23 Maart j.l., hebben de minister geen klach ten meer bereikt. Aan een veerboot met koplading valt voorshands niet te denken. De minister van waterstaat deed in zijn memorie van ant woord op de begroting 1949 enige mededelingen over de in polderingen in Zeeland. Het ligt in het voornemen om in 1949 de afsluitdijk van het in te polderen gebied in het Zuider Sloe, de uitwaterings sluis en de hoofdwaterleidin gen, alsmede de aardebaan voor dc wegen aan te leggen, met de bedoeling, dat in de zo mer van 1950 de .eerste inzaai kan plaats vinden. Het is niet gebleken, dat de grónden hier voortdurend slechter zouden worden. Ten aanzien van de plannen voor de inpoldering van een deel van <lc Braakman kan worden medegedeeld, dat on langs uit België de gegevens zijn ontvangen betreffende de afwatering van het in dat lang gelegen gebied, dat door de Brakman zal moeten afwate ren. Aan de hand van deze gegevens zullen de plannen nu verder kunnen wordfen uitge werkt. Nog geen Noord-Bevelandse brug. De minister van water staat deelt in de memorie van antwoord op zijn begroting 1949 mede: Het lag voor 1940 in het voornemen van de provincie Zeeland om met subsidie van het Rijk een brug over de Zandkreek te bouwen. Het economisch nut en de urgentie van deze brug zijn in verhouding tot andere nog uit te voeren werken niet van die betekenis, dat thans aan het beschikbaar'stellen van de be nodigde gelden en materialen voor deze brug kan worden ;edacht. Blijft getijhaven. Bij dc minister van water staat is mede in verband met de gewijzigde betekenis van de te Breskens gevestigde indus trie twijfel gerezen, of de aan leg van een door een sluis af gesloten binnenhaven te Bres kens, in verband met de func tie, die deze haven zou hebben te vervullen, economisch wel verantwoord Is en of het niet de voorkeur verdient de be staande buitenhaven te verbe teren, zodanig, dat tevens het onderlopen van de los- en laad. plaatsen bij hoge waterstanden in zeer belangrijke mate wordt beperkt. Dit vraagstuk is thans in on derzoek, aldus wordt medege deeld in de memorie van ant woord op de rijksbegroting 1949, afd. waterstaat. Late autobusdienst Goes Rilland. In overleg met dé N.V. Auto maatschappij Zeeland is door de Rijksverkeersin- spectie bepaald, dat bij wijze van proef gedurende de maand Februari 1949 een late autobusdienst zal rijden van Goes over Kapelle. Wemeldin- ge, Yerseke. Kruiningen en Krabbendijke naar Rilland- Bath. Het vertrek uit Goes is bepaald om elf uur n.rti. Aan de hand van het ge durende deze maand vervoerde aantal passagiers zal worden beslist of deze dienst zal worden bestendigd. BEVORDERINGEN BIJ PROV. WATERSTAAT. Ir. P. L. Israel, ingenieur le klasse bij de Prov, Waterstaat in Zeeland te Goes, is door Ge deputeerde Staten tot Hoofdin genieur bevorderd, terwijl aan de ingenieurs van die dienst te Terneuzen en te Zierikzee de titel van Districts-Ingenieur is verleend. in een Notedop Lord Beaverbrook heeft vol gens een van zijn eigen bladen, aan de agent van de conservatie ve partij in zijn district medege deeld, dat hij geen conservatief meer is. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft voor de arbeid van de „Cen trale financierings-actie voor Joods-sociaal werk in Nederland" te Amsterdam een gift beschik baar gesteld. De reders te IJmuiden ver wachten. dat de prijsstop voor verse vis per 1 Februari zal wor den opgeheven. Prins Bernhard heeft Zater dag een bezoek gebracht aan een Haarlemse wijnfirma, waar hij zich liet voorlichten over de aspecten van de wijnhandel. De laatste van de drie wal- kruis zal worden bekend gemaak' Vlissingen WEQ MET DE KATTEN! Vlissingcns jeugd heeft zich Za terdag evenals vorig jaar be ziggehouden met de rattenbestrij ding. Padvinderij. R.K. padvin ders en A.J.C. begonnen Zaterdag middag de aanval. Op diverse plaatsen in de stad weiden ver delgingsmiddelen neergelegd. Dit neerleggen moet met enige zorg geschieden, want de ratten willen hun „dagelijks brood" verdienen. Wanneer dit zomaar voor het grij pen ligt. laten ze het liggen. Ze bewerkte de A.J.C. „Goed Wonen" de padvindersgroepen I. II. III en IV opereerden in de buitenwijken, terwijl de Katholieke verkenners de bunkers voor hun rekening na»- men. UITVOERING „TOVIDO". Zaterdagavond gaf dc Mando linevereniging „Tovido" onder lei ding van haar directeur, de heer M. P. Ventevogei een concert in „Concordia", te Vlissingen. Het programma dat vlot werd afgewerkt, viel zeer in de smaak bij het publiek. Ook het optreden van „Haiti" oogstte veel bijval Nadat er nog enkele accordeonso- ii waren gegeven werd de uitvoe ring besloten met een gezellig bal. SANATORIUMFONDS UITVOERING MARINE Na acht aar op non-actief te zijn geweest, gaf het Mari ne Sanatoriumfonds Zaterdag avond een uitvoering in het Concertgebouw te Vllssingen. De heer G. Admiraal, leidde de heer P. Swiebel als verte genwoordiger van het hoofd bestuur in. die er op wees, dat het M.S.F. 30 jaar gele den te Vlissingen werd opge richt. Door de Duitse bezetting was het onmogelijk het 25-' jarig jubileum te vieren. De heer Swiebel hoopte, dat, in dien de marine weer naar Vlissingen terug mocht keren, waaraan hij overigens niet twijfelde, de Vlissingers aan het Fonds weer de steun zouden verlenen, waarop het voor de oorlog steeds mocht rekenen. De bedoeling van deze avond was dan ook, het contact met het Vlissingse publiek weer op te nemen. Na nog enige cijfers te hebban genoemd over de steun van de Vlissin gers aan de zieke marinemen sen, bracht hij dank aan de winkeliers te Vlissingen voor de verstrekking van de ca- deaux ter ondersteuning van het. sanatoriumwerk. Hiernq, voerde de toneelver eniging van de „Sche'.devereni- ging" het blijspel ..Een wes pennest" op. De actrices wer den aajy het slot „in de bloe metjes' gezet. Na afloop bleef men nog gezellig bijeen. UITREIKING BONKAARTEN Te Vlissingen worden Maan dag (heden) bonkaarten uit gereikt aau hen. wier namen beginnen met de letters M. N of O. Dinsdag worden bonkaarten uitgereikt aan hen. wier na men beginnen met de letters P. Q, R of S. O.- en W."Souburg. OOST- EN WEST-SOUBURG. BEKENDMAKING HOUDERS VAN HONDEN. Zij, die na 15 Maart 1948 hou der zijn geworden van éékl of meer honden, of thans meer hon den houden dan op 15 Maart 1948 en zij. die sedert die datum één of meer honden minder houden, zijn verplicht hiervan aangifte te doen vóór 1 Februari 1949 ten ge meentehuize. Zij. die na laatstge noemde datum houder van een hond worden moeten hiervan binnen 14 dagen bericht doen. Oost- cn W-Souburg, 7 Januari 1949. Middelburg Jaarvergadering „Kweek- lust". IN MAART A.S. 30-JARIG BESTAAN. Zaterdagmidag werd in dc Bogardzaal de jaarvergadering gehouden van de vereniging tot exploitatie van volkstuinen voor land -en tuinbouw „Kweeklust" te Middelburg. Er was een gro te opkomst van leden. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer M. Kleinepier, het overlijden van de heer J. Verhage, die gedu rende vele jaren als penning meester van de vereniging is opgetreden. Staande herdachten de aanwezigen de overledene tijdens een ogenblik van stilte. Dc secretaris, de heef J. An- theunisse, bracht zijn jaarver slag uit. Hij herinnerde eraan, dat de vereniging, die thans 199 leden telt» en in Maart a.s- 30 jaar zal b.estaan, in 1948 weinig tegenslag heeft gehad: de oogst was verheugend 'groot en finan cieel staat men er niet al te slecht voor. Er is een voorde lig saldo van 1829,33, dit is dit is 265.53 meer dan het sal do over 1947. De secretaris van de grondcommissie bracht even eens verslag uit en schetste daarin de moeilijkheden, die men met de terreinen heeft. Ve le leden, die grond hebben in de Griffioen zijn gedupeerd, maar dank zij de arbeid van de terreincommissaris kon nog veel groente worden gered. De voorzitter deelde mee. dat de schadevergoeding per m2 3 cent bedraagt. De aftredende bestuursleden de heren J. Antheunisse en J. L. J. Baljeu, werden bij accla matie herkozen in de vacature van penningmeester zal nog worden voorzien. Met een rond vraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd de verga dering gesloten. Domburg Een sportterrein te Domburg. Dinsdagavond half acht zal de gemeenteraad van Domburg een spoedeisende vergadering houden. Enig punt van de agenda is: Aan koop sporttrrein, een voor Dom burg urgente kwestie, waarvoor in en buiten de raadszaal stellig grote, belangstelling zal zijn. UITREIKING BONKAARTEN. Te Domburg worden Dinsdag de bonkaarten voor zelfver - zorgers en niet-zelfverzorgers uitgereikt aan hen, wier namen beginnen met een van de let ters van I t.m. P. Benoemingen provincie-personeel. Ged. Staten van Zeeland heb» ben benoemd bij de Provinciale Stoombootdiensten tot goede- renklerk J. Lcijs en tot matroos V. J. de Vries, cn tot kanton- niers le klasse bij de Provinci ale Waterstaat H. Quaak te Tholen, C. Jobse te Middelburg en P. Wouters te Biggekerke. RUIM 12.000 TON MOSSELEN GELEVERD Dc aflevering van mosselen voor de handel op België en Frankrijk, bleek tengevolge van het opnieuw open gaan van de Franse markt buiten gewoon groot, voor zover het de aflevering van Brumisse aan de diverse handelaren betreft. Deze bedroeg namelijk 12100 tonnen, een hoeveelheid die zover wij weten nog niet eerder voorkwam. Rechtstreeks naar Frankrijk gingen 460 zakken. Naar En geland geen verzending. Toewijzing van auto's aan Zeeland. In de memorie van ant woord op de Rijksbegroting voor Waterstaat deelt de mi nister med$, dat van de be vrijding af tot 1 December 1948 aan de provincie Zeeland werden toegewezen 801 vrachtauto's en 317 personen auto's. De landelijke totalen waren 20.593 en 39.849. Ritthem dankt de Zaanstreek Ongeveer een jaar geleden werd aan Ritthem een groot aantal tafels, stoelen, kasten, en ledikanten met matrassen, alles geheel nieuw, geschonken uit gelden, welke waren bij eengebracht door de bewoners van de Zaanstreek en Water- land. Deze royale gift werd door dc Ritthemse gemeente- naren zeer gewaardeerd en op hoge prijs gesteld. Op initia tief van de burgemeester werd een fonds gevormd, waaraan alle inwoners' spontaan mede werkten. De gelden hiervan, werden aangewend tot de ver vaardiging van een tweetal borden van Defts blauw, ont worpen door de „Porceleyne Fles" te Delft. Zij zullen wor den geplaatst in de stadhui zen van Zaandam en Purme- rend. Op de voorzijde van het bord dat een middellijn van 37 cm. heeft, staat: Rithcm dankt de Zaanstreek (Water land) 1948, met de wapens van Zaandam (Waterland) en Ritthem 't.. geheel omgeven door mooie blauwe bloem- en bladornamenten. Aan de ach terzijde staat geschreven: „De gemeenbenaren van Ritthem betuigen hun zeer grote er kentelijkheid jegens de inwo ners van het District Zaan streek (Waterland) van Ne derlands Volksherstel voor hun grootste daad op charita tief gebied bestaande uit het verstrekken van nieuwe meu belen, c.a., aan de bevolking vhn het door inundatie getrof fen dorp!" ..Qui dedit. bene ficium. taceat. narret qui ac- cepit-Senèca. (Laat hem, die gaf, zwy'gen, doch hem. die ontving, het vertellen). De beide borden zullen gedu rende enkele weken in de eta lage van de heer P. J. Corne lls te Ritthem ter bezichti- Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Bevallen: M. A. E. Kapelle—Da- niclse, d.; J. P. Ploeg—de Rijke, d.; M. C. GroenLeeuwenburg, d.; J. J. C. van der Meule—Versprille, d.; C. van BorrenLouws. d. Ondertrouwd: M. Kuijper. 27»j. en I. van der Star, 22 j.: S. Binice- wicz. 30 j. en M. van der Bout, 29 j.; A. Lute, 40 j. en G. B. Akker man, 35 j.; B. L. van Dijk Soere- wijn, 26 j. cn M. S. Borgs, 24 j. Getrouwd: K. Th. Post, 39 j. en W. Kopmels, 31 j. Overleden: J. Bouma, 82 j. OOSTKAPELLE. Bevallen: C. Wondergem—de Voogd, z.: «W. MinderhoudWou ters. d.: P. den HollanderJobse, d C. WondergemSchout, -d.; L. de VoogdTramper. d. Overleden: S. Versluijs, 85 j. eeuwse nippers Officiële publicaties. BEKENDMAKING MIDDELBURG B. "en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn ver gadering van 13 Dcc. 1.1. besloten heeft, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, medewerking te verlenen, als be doeld in art. 72 e.v. der lager on derwijswet 1920 aan de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs ten behoeve van het aanschaffen van schoolboeken. Middelburg, 30 Dec. 1948. BEKENDMAKING MIDDELBURG B. en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn verga dering van 13 Dec. 1048 besloten heeft, behoudeis goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, medewerking te verlenen, als be doeld in art. 72 der lager onder wijswet aan het bestuur van de bijzondere school veor U.L.O. aan de Singelstraat, ten behoeve »*an het aanschaffen van 'e-rboeken. Middelburg. 30 Doe. 1210. De opbrengst van de door de vereniging van postduivenhouders georganiseerde bazar te Oud-Vos- semeer bedroeg ruim* f 840.—, ter wij 1 de bazar der voetbalvereni ging ruim f 1000.— opbracht. Gedurende de maanden No vember en December 1948 werden ter secretarie van Serooskerke (Sch.) 35 bewijzen voor huisslach tingen afgegeven. s Ter gemeente-secretarie te Stavenisse zijn in de maand De cember j.l. 91 slachtvergunningen uitgerikt. MIDDELBURG Maandag: Schouwburg: Heil- zapoppin, 8 u; Electro: Dwaalwegen, 7 en 9.15. Dinsdag: Electro: Dr. Jehyll mr. Hyde., 7 en 9.15 VLISSINGEN Maandag: Alhambra.: Helza- poppin 7 en 9 li; Luxor: Iedere avond klokslag 8 8 uur. Dinsdag: Alhambra: „Le dlable au corps" 7 en 9 uur: Luxor: „De vrolijke bandiet". 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2