PROVIRCIALE ZEEUWSE COURAMT Onze Wederopbouw in 1949 Britse troepennaarTransjordanië Dit jaar huurverhoging „Griep" nadert ons land DE BILT Knocke helpt Sluis Memorie van antwoord van Minister In 't Veld verschenen Vandaag Londen zendt krachtige protestnota Oorlogsschaderegeling moet spoedig tot stand komen. SCHREIEDER KOMT WEER VOOR. Verhoging van de Ziekenfondspremie. VOORSPELT 192e Jaargang - No. 7 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdxed.; G Ballintljn, Pl.verv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlisslngen Vlamlngstr 16-18-20 (tjjd.) tel. 10 en 51 Middelburg; Londense Kasl 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 de gezamenlijke gemeentebestu ren de verantwoordelijkheid voor de hun opgedragen taak zonder bezwaar kunnen dragen. De minister is van mening, dat na verloop van enige jaren het grootste gedeelte van de woningbouw weer op een ren dabele basis zal dienen te rus ten. Daarom zal ernstig moeten worden gestreefd naar verla ging der bouwkosten, terwijl aan de andere kant ook een Wel arbeiders, maar geen deviezen Zaterdagmiddag is de memorie van antwoord van minister dr. J. In 't Veld inzeke de begroting van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting verschenen: een lijvig stuk. dat zeker in Zeeland met grote belangstelling werd tegemoet- gezien. In deze memorie kondigt de minister aan, dat naar zün me ning in 1949 35 a 40 duizend woningen gereed zullen kunnen komen. Wat de beschikbare arbeidskrachten betreft, zou het pog wel meer kunnen zün, maar het deviezentekort zal een beletsel zün om voor meer woningen de materialen te impor teren. De woningproductie zal in de volgende jaren geleidelük aan tot 60.000 kunnen worden opgevoerd. Het totale bouwplan voor 1949 zal een bedrag van 1300 mil- lioen vragen, waarvan 400 millioen voor woningbouw. Voorts kondigt de minister aan, dat de regering zal trach ten het vraagstuk van de huren in 1949 tot een oplossing te brengen, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat de omstan digheden in de loop van dit jaar reeds huurverhoging zullen toelaten. Wanneer er een huurverhoging komt, is deze echter niet geheel ten bate van de huiseigenaren. Ook kondigt minister In 't Veld aan, dat spoedig de me morie van antwoord inzake het wetsontwerp op de regeling van de materiële oorlogsschade zal verschijnen. Voor de herbouw van boerderyen stelt de minister een tien jarenplan in het vooruitzicht. De minister verklaart, dat hij er zich van bewust is. dat de toestand nog geenszins ideaal is. Naar dé mening van de minis^ ter ligt de oorzaak hiervan meer bij de moeilijke en onge wisse omstandigheden, waaron der gewerkt moet worden, dan in gebreken in de organisatie van zijn departement of in on voldoende coördinatie van de verschillende departementen, welke op de ene of andere wijze bemoeienis met het bouw bedrijf hebben. De klachten, die worden gehoord, geven vaak blijk van onvoldoende be grip van de economische toe stand van ons land door het tekort aan deviezen. Het is door de onzekerheid wat betreft het totaal dér voor de bouwnijverheid beschikbare deviezen niet goed .mogelijk zich omtrent de uitzichten voor de toekomst uit te spreken. Vast staat echter, dat door de- viezengebrek in 1949 niet zal kunnen worden bereikt, wat bij een ruime materiaalvoorziening met de beschikbare arbeids krachten mogelijk zou zijn. Daar in de aanvang van 1949 voor ogen moet staan, van wel ke cijfers bij het verlenen van goedkeuringen in de verschil lende sectoren zal worden uit gegaan, is thans een bouwplan vastgesteld, doch het is gelet op het vorenstaande duidelijk, dat de minister zich correcties moet voorbehouden, indien de omstandigheden daartoe nood zaken. De maatregel om de uitgaven voor de woningwetbouw gro tendeels te doen financieren door de gemeenten met behulp van gelden, op te nemen van derden, moet worden gezien als een monetaire maatregel met de tendenz om de nadelige infla toire gevolgen van een finan ciering door het rijk te voorko men. Ook de woningbouwver enigingen worden gestimuleerd zfch thans opnieuw tot de ka. pitaalmarkt te wenden. Het beleid van de minister is er op gericht zoveel mogelijk de lagere publiekrechtelijke lichamen in het werk van de wederopbouw en de volkshuis vesting te betrekken. Naar de mening van de mi nister is echter bij een aantal gemeenten weinig geneigdheid de nodige verantwoordelijkheid op zich te nemen. In vele ge vallen is door samenwerking van gemeenten speciaal op het platteland de mogelijk heid geschapen een apparaat it het leven te roepen, waardoor Minister J. In 't Veld. verhoging der huren niet kan uitblijven. Tussen (ie betrokken depar tementen en het bedrijfsleven is overleg gaande ^>m te komen tot prijsstellingen in de wo ningbouw, waarbij ook de winstmarge op de bouwmateri alen onder ogen wordt gezien. Van een opheffing van de in spectie voor de volkshuisvesting is geen sprake. De hoofden dei- gecombineerde bureaux voor wederopbouw en volkshuisves ting zijn als hoofdingenieur-di recteur tevens belast met de waarneming van de taak van de inspecteur. begint te A r (Schot land) het officiële onder zoek inzake het ongeval van de K.L.M. constellation „Nijmegen" op 20 Oct., jl.; is het 8 jaar geleden dat Duitsland een economisch accoord sloot met Rusland. Brachten Nederlanders motorschip tot zinken Drie Nederlandse vliegtuigen hebben, volgens Reuter, het m. s. „Kiang Peng" uit Singapore, op Oudejaarsavond, buiten Pekan Baroe. in Noord-Oost- Sumatra. met machinegeweer- vuur bestookt en tot zinken gebracht, waarbij negen leden van de bemanning werden ge dood. Veertien overlevenden, die Zondag te Singapore zgn aangekomen, hebben dit mee gedeeld. De kapitein van het schip en twee andere overle venden, moesten met 'talrijke wenden in het ziekenhuis wor den opgenomen. De om het le ven gekomen leden der beman ning waren Maleiers en Chine zen. LOODS VERMIST. Sinds Zaterdagavond wordt de gehuwde loods J. Veenstra uit Hoek van Holland vermist. Om half zes voer hij met de loodsboot „Rigel'' naar buiten. Een collega had hem om 8 uur voor het laatst "ezien, toen V. even aan dek ging om een luchijc-tc happen. Zijn vermis sing werd pas vastgesteld na dat de boot wegens slecht weer om half 12 in de haven was teruggekeerd. Er werd een uit gebreid onderzoek ingesteld, evenwel tevergeefs. Minister Van Schaik is op het vliegveld van Suriname aangeko men. Meer samenwerking tussen Marshall- landen. ACTIE VAN MINISTER SPAAK- De Belgische premier Spaak heeft een conferentie gehad met de reizende ambassadeur voor het plan-Marshall, Har- riman. Na afloop daarvan zei Spaak tegenover verslagge vers: „Ik ben een sterk voor stander van het beginsel om een programma voor het her stel van Europa op te stellen waarbij van elk land op zich zelf een zeker aantal conces sies en waarschijnlijk veran deringen in zijn economische politiek worden gevergd". Spaak heeft eveneens een onderhoud gehad met een ho ge Britse functionaris,. Tijdens dit onderhoud zou overeenge komen zgn volgende maand een bijeenkomst te houden van de ministers der Marshall-lan den en de Europese Marshall organisatie grotere bevoegdhe den te geven. Het Britse-Belgische plan zou door de V.S. gesteund worden. Een felle brand heeft Zater dag een gedeelte van een fabriek voor textielbenodigdheden te Enschede verwoest. Joodse luchtmacht school vijf R.A.F. vliegtuigen neer De Britse regering heeft op verzoek van Koning Abdullah besloten troepen te zenden naar Transjordanië. De eerste con tingenten zulcn spoedig te Akaba, de enige zeehaven van Transjordanië aankomen. - Uit Haifa wordt verder gemeld, dat alle Britse onderdanen uit Israël geëvacueerd zullen worden. De Joodse luchtmacht heeft vüf Britse vliegtuigen- neerge schoten, die verkenningsvluchten, uitvoerden. De Britse regering heeft hiertegen krachtig geprotesteerd. Deze gebeurtenissen uit het afgelopen weekeinde hebben de verhouding tussen Engeland en Israël aanzienlijk verslechterd. Alles wgst erop, dat de Labour- regering voorbereidingen treft voor militaire steun op grote schaal aan de Arabische staten. Niet alleen troepen, maar ook luchtmacht-versterkingen wor den naar Transjordanië gezon den. De verloven van alle op varenden van de in de haven van Valetta te Malta liggende Britse oorlogsschepen zijn inge trokken. Een aantal Britse bommen werpers is boven Nicosia op Cyprus verschenen voor het houden van oefeningen boven de baai van Morfoe. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verdedigde deze maatregelen door te wijzen op de „niet geprovoceerde Joodse agressie" tegen de Arabische gebieden van Palestina vlak voor Kerstmis en de daarop ge volgde Joodse invallen in Egyp te. Volgens hem bevonden zich nog steeds Joodse troepen op Egyptisch gebied. Hij ontkende, dat Engeland na het embargo van de Veilig heidsraad wapens of andere militaire uitrusting aan Arabi sche regeringen had geleverd, ofschoon de bevoorrading van de Britse troepen in het Nabije Oosten natuurlijk op de gewo ne wijze is voortgegaan. VIJANDIGE ACTIE. In Washington is men weinig gesticht over de nieuwe Britse aetie, die ernstige gevolgen kan hebben. De directe onderhande lingen tussen Israël en Egypte, die volgende week op Rhodos beginnen, zullen er ongunstig door beïnvloed worden. De Israëlische regering be schouwt het zenden van Britse troepen naar Akaba als „een vijandige actie". De diplomatieke medewerker van de „Palestine Post" schrijft in de Zondag-editie van zijn blad dat de Israëlische regering voornemens is deze aangelegen heid bij de Veiligheidsraad aan hangig te maken en dat zij er op zal wijzen dat de Britse handelwijze komt als „een met ruw geweld toegebrachte slag aan de vooruitzichten voor een vreedzame regeling" in Palesti na. Ook beschouwt de Israëli sche regering het Britse optre den als een moedwillig tegen- dende'partijen in Palestina met elkander te verzoenen. BOVEN WELK GEBIED? Over het neerschieten van de vijf Britse vliegtuigen, 4 Spit fires en een Tempest-toestel, zijn de berichten tegenstrijdig. De autoriteiten van Israël be weren, dat de toestellen wer den neergehaald tijdens gewa pende verkenningsvluchten bo ven de Negeb-woestijn. Een officier van de R.A.F. en een piloot waren gevangen geno men. Het Britse ministerie van luchtvaart verklaart echter, dat de verkenningsvliegtuigen uit sluitend boven Egypte vlogen. De R.A.F.-piloten hadden stren ge opdracht gekregen de grens naar Palestina niet te over schrijden. De verkenningsvliegtuigen werden uitgevoerd om de om vang van de Joodse inval in Egypte vast te stellen. De Britse regering heeft een krachtige protestnota doen over handigen aan de Joodse verte genwoordiger bij de Ver. Na ties. Een afschrift van deze no ta werd gezonden aan dr. Bun- che, de wnd, bemiddelaar voor Palestina. De Britse regering behoudt zich het recht voor tot het eisen van schadevergoeding en mogelijke verdere stappen. Tientsin wi\zich overgeven. WIL NANKING BEMIDDELING? Het door communistische troepen belegerde Tientsin heeft een officiële delegatie, die de witte vlag met zich voejrde, uitgezonden, teneinde lot wapenstilstand met de be legeraars te komen en openlijk vredesbesprekingen met de bevelhebbers der communisti sche legers te openen. Volgens een bericht uit Nanking van het nieuwsagent schap ..Thansracio", zou de Chinese regering de V.S., En geland en Frankrijk verzocht hebben als bemiddelaar in de Chinese burgeroorlog op te treden. Als de omstandigheden het zullen toelaten Maar toch niet alles voor de huiseigenaar. Minister In 't Veld onder schrijft volledig de algemeen gevoelde behoefte om tot klaarheid te komen ten aan zien van de te volgen huur- politiek. De huurpolitiek is echter niet los te zien van de gehele loon en prijspolitiek. Voar alle betrokken partijen huurders, eigenaren, bouwers en het Rijk is een spoedige oplossing van het vraagstuk der huurverhoging en even tuele huurbelasting dringend gewenst, doch deze oplossing moet sociaal en economisch doorvoerbaar zijn. Of in 1949 de omstandighe den een huurverhoging zullen toelaten is uiteraard op dit momen-ï nog niet met zeker heid te voorspellen, al ligt 't in het stellige voornemen der regering dit vraagstuk in de loop van het komende jaar tot een oplossing te brengen. De minister meent, dat er alle aanleiding is om, wanneer een huurverhoging tot stand komt, niet zonder meer het gehele bedrag aan de eigena ren ten goede te laten komen. Slechts dat gedeelte van de huurverhoging, dat nodig is ter compnesatic van de ge stegen 'exploitatielasten (be lastingen, onderhond), de da lende lasten (minder leeg stand, achterwege blijven van onderhoud) waarbij envezeer in aanmerking nemend, dient aan de eigenaren te worden gelaten. Daarbij is gewenst de nodige waarborgen te Zeeland niet achter gesteld? Minister In 't Veld deelt de me ning. dat de wederopbouw in ster ke mate afhankelijk is van de re geling van de oorlogsschade. Daarom is het van groot belang, dat een definitieve regeling voor de oorlogsschade tot stand komt, waarin aan de verschillende cate gorieën slachtoffers van materiële oorlogsschade naar billijkheid hulp wordt geboden en waarbij tegelijk het algemeen belang van een goed gerichte wederopbouw in het oog wordt gehouden. De minister is het er niet mee eens, dat Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen in ernstige mate zijn achtergesteld. Ook acht hij de stelling, dat het eerst en het meest gebouwd moet worden, waar de"^ meeste schade is aangericht, in haar algemeen heid niet juist. Naar zijn mening kan men in de practijk van de wederopbouw bij het bepalen van de urgentie geen scheidingslijn trekken tus sen de herbouwgevallen en de niet herbouwgevallen. De minister zegt reden te heb ben aan te nemen, dat de memorie van antwoord op het voorlopig verslag betreffende het ontwerp wet op de materiële oorlogsschade binnenkort de Kamer zal bereiken HERBOUWPLANNEN. Het niet gereed zijn van een we- deropbouwplan behoeft in vele ge vallen niet te leiden tot vertra ging in de herbouw van verwoeste panden. Er wordt naar gestreefd elk her- bouwgeval, waarvan de verwezen lijking uit een oogpunt van urgen tie. financiering en materiaalvoor ziening mogelijk is. tot uitvoering te brengen, ook al is het herbouw plan nog niet in alle onderdelen gereed. scheppen, dat het onderhoud wederom in voldoende mate door de eigenaren geschiedt. De huurverhoging zal "iet kunnen worden beperkt tot het bedrag nodig ter tege moetkoming van de gestegen exploitatielasten. Op langere termijn gezien is er meer no dig. Het meerdere kan ter financiering van de bouw van nieuwe woningen worden aan gewend. De eventuele huurverhoging zal evenzeer op de nieuwe ais op de oude woningen van toepassing zijn. Nog geen wijziging van de Woningwet. Het tijdstip, waarop het wetsontwerp tot wijziging van de woningwet kan worden te gemoet gezien, kan nog niet bij benadering worden opge geven. De minister verwacht niet,, dat hg in staat zal zgn het ontwerp in 1949 aan te bieden. Opbouw door gescheurde bankbiljetten. Twee omroepers der Franse radio, Francis Ber nard en Jean Nohain. heb ben tot de luistervinken 't verzoek gericht om oude, versleten en gescheurde bankbiljetten aan hen op te zenden, teneinde hierme de een dorp te herbouwen. De luisteraars voldeden aan dit verzoek, en bin nen enkele dagen was er een milliócn oude bankbil jetten bijeen. Epron, een dorpje in Normandië, dat tijdens de gevechten in '44 volkomen met de grond ge lijk gemaakt was. werd door het lot aangewezen om van deze hulp via de aether te profiteren om weer opgebouwd te wor den. Voor het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof werd levens lang geëist tegen C. Vriens uit Amsterdam, die voor de vijand heeft gevochten en. verraad heeft gepleegd. Een H-jarig meisje uit Naar- den werd op weg naar school, toen zij even niet oplette, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Dinsdag 18 Januari te Leeuwarden. Op Dinsdag 18 Januari zal voor het Bijzonder Gerechtshof le Leeuwarden Jospeh Schreieder, die thans in deze stad gedetineerd is, terecht staan. Zoals bekend werd de ex-Kriminal-Direktor dooiv de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Hof in Den Haag in vrij heid gesteld, maar door diens col lega te Leeuwarden opnieuw ge dagvaard. De beschuldiging houdt onder meer in, dat Schreieder aan de onder hem staande Kriminal- kommissar Albrecht opdracht gaf nabü Dronrijp 13 Nederlanders dood te schieten als represaille wegens sabotagedaden aldaar. Er zull9i dertien getuigen worden gehoord." Raadsman is mr. J. Kla- zinga. Voor vrijwillig verzekerden. „Noodgedwongen en onder ernstig protest" hebben thans alle ziekenfonds-organisaties in principe besloten de premie voor ieder betalend vrywillig verzekerd lid per week met 13 cent te verhogen. Voor de meeste verzekerden betekent dit, dat zij in plaats van 50 cent met ingang van 17 Janu ari 63 cent per week zullen moeten betalen. Verwerping van de verhoog de contributie-regeling zou de financiering der afdeling vrij willige verzekering in 1949 onuitvoerbaar maken. Volgens mededeling van de federatie zou de subsidie uit het verenigingsfonds voor de afdeling Vrijwillige verze kering voor 1949 feitelijk tot 15 millioen moeten worden verhoogd! (In 1948 was dit 2 millioen). In plaats daarvan Zien de ziekenfondsen zich thans geplaatst voor de van overheidswege voorgenomen regeling, waarbij de bijdrage voor 1949 is verlaagd" tot 7.500.000.—. O var de voor de premie verhoging noodzakelijke mach tigingen is overleg met de autoriteiten gaande. Aan de fondsen wordt het advies ge geven te trachten op 17 Janu ari de verhoging door te voe ren. Aangenomen wordt echter dat verscheidene fondsen hier aan niet onmiddellijk zullen kunnen voldoen. In een Zaterdag te Utrecht aangenomen motie noemt de federatie „V.M.Z." de verho ging voor de vrijwillige verze kerden voor velen niet meer sociaaj verantwoord. Eigenlijk een echte influenza. Ziekte niet gevaarlijk. De „Italiaanse griep", die uit het Zuiden ons land nadert en zich.reeds hier en daar in West-Nederland openbaart, houdt in Italië en Frankrijk nog steeds duizenden mensen te bed. Het Franse departement van gezondheid heeft studenten in de pharmacie verzocht bg do, grote drukte in de apotheken te helpen. Vqjgens het Franse blad „Combat", is de 'epidemie ern stiger dan zekere officiële communique's voorwenden. Eigenlgk betreft het geen Grote dag voor de Belgisch-Nederlandse samenwerking. Gift van Koningin Elisabeth. Deze dag zet de kroon op Uw werk en het provinciaal bestuur «ai nimmer vergeten wat Knockt voor Sluis heeft gedaan. .De be trekkingen tussen ons land en België worden steeds beter, maar wat ons volk de laatste weken die wel bijzonder moeilijk voor ons zijn geweest, van België heeft ondervonden, heeft een diepen in druk gemaakt. Wij zijn Uw land en volk daarvoor zeer veel dank verschuldigd. Aldus sprak de Commissaris der Koningin van Zee land, Jlir. mr. A. F. C. de Cassembroot, Zaterdagmiddag in hotel Sanderde Paauw te* Sluis,tijdens de receptie die het gemeente bestuur van Sluis daar hield, in verband met de overdracht van goederen door het comité „Knocke helpt Sluis". IN HET RAADHUIS. Van het tijdelijk gemeentehuis van Sluis wapperden de Neder landse cn dc Belgische vlaggen. In de raadzaal was het een drukte van belang, daar deze was omge toverd in een textielmagazijn. Daar lagen grote pakken, daar was een toonbank, waarachter rappe handen de goederen uitreikten aan de gehele bevolking. Alles was keurig georganiseerd, waardoor deze uitreiking vlot verliep. De mensen gingen weg met blijde ge zichten, onder de arm een' pakje met prachtige lakens, flanel, hand doeken, e.d., artikelen die in deze zwaar geteisterde gemeente wel bijzonder welkom waren. BELGISCHE GASTEN. Een groot aantal autoriteiten was getuige van deze uitreiking, onder wie de Belgische minister van Staat, de heer Juiius Hoste: de Gouverneur van West-Vlaanderen, Ridder P. v. Outrijve d'Ydewalle; P°sm-ge„-der I Kn'SSf dl Verenigde Naties, om de stry- 1 heer Leon Lippens; schepenen. en raadsleden van Knocke en ve le andere Belgische gasten. Het spreekt vanzelf dat burge meester Aernouds van Sluis, met zijn beide wethouders, de heren Wage en v. d. Vijver, de gemeen te-secretaris de heer v. Hoote- gem en alle raadsleden eveneens aanwezig waren. De autoriteiten reikten eveneens pakketten uit. De Belgische radio gaf Zondag avond een uitzending van de plechtigheid. GROEIENDE SYMPATHIE. Na afloop van de uitreiking ver zamelde het gezelschap zich In hotel Sandersde Paauw. De voorzitter van het actie-comité, dr. E. Mattelaer, wethouder van onderwijs te Knocke. dankte hiel de autoriteiten voor hun aanwezig heid, waarin spr. een bewijs zag van de Belgisch—Nederlandse sa menwerking. De ramp die Sluis trof in 1944, was voor de bevolking van Knocke aanleiding tot deze actie. De spontaniteit waarmede deze actie is gevoerd, is van grotere waarde dat het stoffelijk blijk. Spr. bracht bijzonder dank aan de heer Alfred Verdijck. de aig. secr. van de Kon. Belgische Voetbalbond, die zoveel heeft bijgedragen tot het slagen van deze actie. Daar de heer Verdijck niet aanwezig kon zijn, zal hem later een bord van Delfs blauw worden aangeboden. De heer Mattelaer gewaagde van de historische verbondenheid tus sen Knocke en Sluis en bracht hulde aan het Huis van Oranje. Aan het gemeentebestuur schonk spr.. namens Knocke, een grote tafel met 4 gebeeldhouwde stoe len, voor het gemeentehuis. In de stoelen is aangebracht het wa pen van Sluis en in de burge meesterszetel tevens de wapens van Heille en St. Anna Termui- den. DANKWOORD. Burgemeester Aernoudts bracht dank voor alles wat Knocke voor Sluis heeft gedaan, niet alleen nu, maar ook in 1944. toen vele inwo ners van Sluis met grote liefde door de inwoners van Knocke zijn verzorgd. Als blijk van dankbaarheid over handigde spr., namqis de ge meente Sluis, aan de burgemeestcr van Knocke. een fraai wandbord van Delfts blauw, waarin gegrift aan de bovenzijde „Knocke helpt Sluis 1944" en aan de onderzijde „Sluis dankt Knocke 1948". OPBOUW. Minister Hoste zeide, dat deze actie hem had ontroerd. Het zijn juist deze gebaren, aldus spr„ waardoor wij elkaar moeten vinden omdat persoonlijk contact nodig is. Daardoor dragen wij wederke rig bij aan onze veiligheid en economische opbouw. Wij behoren, aldus spr., tot vol keren die nooit opgeven, wanneer het gaat om grote gedachten. Wel nu. het gaat hier om grote ge dachten. n.l. die voor de vrede en deze is onoverwinbaar. Met de wens. dat intieme banden Knocke en Sluis voor eeuwig zullen sa mensnoeren, zoals tussen België. Luxemburg en Nederland, eindigde minister Höste zijn toespraak. COMM. DE KONINGIN. Jhr. mr. de Cassembroot herin nerde er aan dat vele geteisterde gemeenten geholpen zijn. doch wat hier is gebeurd, is toch wel iets bijzonders, omdat Knocke zelf ook niet ongeschonden is geble ven. Spr. 'herinnerde aan de grote evacuatie en wees er op dat deze grote actie is opgezet, ondanks dat Knocke door de deviezenbe- palingen zelf zoveel moeilijkheden heeft. Tenslotte herinnerde spr. aan de betrekkingen tussen ons land en België. Het gezelschap verenigde zich daarna aan een voortreffelijke lunch, waarbij nog vele hartelijke woonden werden gesproken. KONINGIN ELISABETH. Tot slot willen wij nog iets ver melden dat niet zo algemeen be kend is. De voetbalwedstrijd Rode Duivels—De Zwaluwen, in de af gelopen zpmer in Brugge gespeeld ten bate van de actie Knocke helpt Sluis, bracht de secr. van de Kon. Belg. Voetbalbond in grote verlegenheid. Er was name lijk gerekend op een ontvangst van 100.000 fr., doch de ontvangsten bedroegen slecht 11.000 fr. Het was de heer Verdijck die oud-Konin gin Elisabeth wist te interésseren voor de actie, waarop Koningin Elisabeth spontaan aan de heer Verdijck een chéque van 89.000 fr. overhandigde. Viruly op D,ahran opgehouden. De Constellation, onder ge zagvoerder Viruly, op weg naar Batavia, is op het vlieg veld D§hran in Saoedi-Arabië opgehouden. griep maar influenza. Ver- koudheidsverschijnselen doen zich kerst secundair voor, maar zij „horen'' er eigenlijk niet bij. Er doet zich een vrij hoge koorts voor bij deze in fluenza, met een prikkelhoest, diep in de keel of in de lucht pijp. Voorts de typische pijn van influenza in armen en be nen en de gevoelens van ziek- zijn. De prikkelhoest is het grootste gevaar voor de ver spreiding van het influenza- virus. De griep is de ziekte, die zich voordoet, wanneer iemands weerstand door ver moeidheid of kouvatten sterk wordt verminderd. De griep openbaart zich met verkoud- heidsverschijnsclen. De spreekuren van de dok toren in Amsterdam worden zeer druk bezocht door influ- enza-patiënten. Sommige dok toren zijn tot middernacht be zig. Hele gezinnen moeten het bed houden. Dc influenza is ta melijk hardnekkig en veel pa tiënten moeten dagen lang thuis blijven. Bij de N.V. Philips te Eind hoven wordt op het ogenblik op bescheiden schaal het personeel „De Prins" exit. Het laatste nummer van „De Prins'1 der geïllustreerde weekbladen is verschenen: 't blad is nu opgenomen in het weekblad „Viezier." „De Prins" was het eerste week blad in ons land dat geïllu streerd verscheenvroeger met het conterfeitsel van 'n bekende landgenoot op de voorpagina en portretten van jubilarissen op de achterpa gina, Na de oorlog is het blad gemoderniseerd, doch 't heeft de strijd om het be staan niet kunnen volhouden. LATER IETS ZACHTER. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Aanvankelijk meest zwakke, later toenemende wind tussen Noord cn West. Tamelijk koude ochtend, maar in de na middag iets zachter dan Zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1