T Opinie-onderzoek blijft zijn waarde houden Kwart eeuw Provinciale Almanak voor Zeeland r ÜCappie nctctr de 2»ui«lpocl PREDIKBEURTEN 35 jaar autobussen in Zeeland KLANKEN AETHER ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Walcheren. Gallup was zeer onvoorzichtig. De mening Yan dr. ldenburg. De fout, welke Gallup e.a. onlangs gemaakt hebben bij hun voorspellingen inzake de presidentsverkiezing in de Ver. Staten, tast de waar de van de zogenaamde steek- proefmethode niet aan, aldus verklaarde de heer dr. Ph. J. ldenburg, voorzitter van do Nederlandse stichting voor statistiek. De laatste tijd is, als gevolg van de foutieve voorspelling der uitslagen van de presidents verkiezingen in de Ver. Staten, de toegepaste methode van steekproefsgewijze ondervra ging der bevolking nog al eens in het geding geweest. Aan de ene zijde werd twijfel geuit aan de juistheid dezer methode, aan de andere kant werd de me thode verdedigd. Bij het consumentenonder zoek voor Nederland in het na jaar van 1947 en bij een derge lijk onderzoek in de winter van 19471948, door de Stich ting ingesteld, werd de steek- proefmethode toegepast. Het on derzoek werd ingesteld bij pl.m. 6000 gezinnen. De „wet van de grote getallen" leert, dat men om een inzicht te verkrijgen in de gedragingen van een massa individuen, niet de totale mas sa, doch slechts een beperkt aantal individuen steekproe ven geheten behoeft te on derzoeken. Dit beperkte aantal dient dan echter zo gekozen te worden, dat een verkleinde af spiegeling van de gehele massa ontstaat, waarbij dus alle essen tiële kenmerken, die in het to taal aanwezig zijn, in het ver kleinde beeld op een naar ver houding gelijke wijze voorko men. Voor de mogelijke afwij kingen kan men volgens sta tistische wetten grenzen aange ven. BETROUWBARE UITKOMSTEN. Dat de steekproefmethpde tot betrouwbare uitkomsten kan leiden, blijkt uit exacte gege vens, waarover men thans de beschikking heeft. Onlangs publiceerde het rijk (October 1948, mededelingen van het centraal bureau voor de statistiek) cijfers over het aantal gezinnen en het aantal woningen, als eerste uitkomst van de twaalfde volkstelling van Mei 1947, waaraan tevens een woning- en gezinstelling was gekoppeld. Bijna een jaar tevoren, nl. in December 1947, had de Neder landse stichting voor statistiek als resultaat van het hiervoor genomen consumentenonder zoek in het najaar van 1947, reeds een aantal bijna gelijk luidende cijfers gepubliceerd. Dit doen zien. aldus dr. lden burg, dat" de fout. die Gallup onlangs maakte bij zijn voor spellingen inzake de presidents verkiezing in de V.S., de waar de van de steekproefmethode als zodanig niet aantast. Men bedenke daarbij, dat opi nie-onderzoek de verzamelnaam is voor enquêtewerkzaamheden naar een grote verscheidenheid van objecten: a. naar meningen en inzichten; b. naar gewoonten en gedragingen en c. naar ob jectief constateerbare feiten. Het ligt wel voor de hand, dat een enquête naar de laatste groep glad zal verlopen. Bij de tweede rubriek komt er al een subjectieve factor in Naar in betrokken kringen te IJmuiden verluidt zal op 1 Febr. de prijsstop voor alle soorten vis vervallen. Nederland en Polen zullen 10 millioen eieren naar Oostenrijk zenden. het spel, al behoeft deze nog niet storend te zijn. Maar bij een vraag als „bezoekt u regel matig de kerk?" of „leest u ro mans?" b.v. en dergelijke vragen zouden gesteld kunnen worden als men gewoonten en gedragingen nagaat kan er een neiging tot flattering van het antwoord optreden. GALLUP ONVOORZICHTIG. Gallups voorspelling was: Truman 44,5, Dewey 49,5. De uitslag van de verkiezing was: Truman 50,Dewey 45,8. Gal lup stelt zichzelf een fouten marge van 2.9. Dat betekent, dat Truman dus ook had kun nen zijn: 44.5 plus 2.9 is 47.4 en Dewey 49.5 min 2.9 is 46.6. Op grond van eigen regels had Gallup dus Dewey niet als a.s. oveewinnaar mogen uitroepen. Bovendien hebben hier meege speeld de factor, dat in het tijdsverloop tussen enquête en stemming de mening kan ver anderen en de factor, dat niet ieder stemt. In het onderhavige geval heeft slechts 50 dei- kiesgerechtigden gestemd. Blijft de vraag waarom Gallup zo on voorzichtig is geweest. Scheepvaartberichten. Aangekomen te Vlissingen: Mi- zar v .Antw.; Lena v. Gent. Vertrokken: Mizar n. Yarmouth, Lena n. Stralsönrd. Gep. n. Antw.: Duivendük v. R'dam; E. A. Scheer v. A'dam; Glashaven v. Odense; Stad Maas sluis v. Narvik: Blommersdljk v. R'dam: Hast V v. Ostende; Baltic v. Calais: Palma v. Selby; Nyord v. Swansla. Gep. v. Antw.: Limburg n. Du blin; Canada n. Dublin; Almdijkn. New Orleans; Aalsdijk n. R'dam; Badzo n. Kopenhagen. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË Naar Indonesië: Johan van Ol- denbarnevelt, AmsterdamJava. 6 Jan. Dover gepasseerd: Kamer- llngh Onnes, Rotterdam—Java. 7 Jan. te Port Said; Oranje, Amster damJava, 6 Jan. Malta gepas seerd; Walkelo, Rotterdam—Bata via, 5 Jan. te Port Said. Van Indonesië: Amsteldiep, Java Amsterdam, 6 Jan. Kaap Vin cent gepasseerd; Bantam, Java- Rotterdam. 6 Jan. te Marseille; Weltevreden, Java—Rotterdam. 6 Jan. Gibraltar gepasseerd. Officiële publicaties. BEKENDMAKING VLISSINGEN Inenting en herinenting tegen pokken. 3. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis: dat op 10 Januari te 15 uur in het ziekenhuis „Bethesda" en op 11 Januari te 15 uur in het Vereni gingsgebouw in het Havendorp ge legenheid bestaat tot kosteloos in enten en herinenten tegen pokken. Men wordt verzocht het trouw boekje mede te brengen. Vijfentwintigste uitgave 25 pagina's dikker. Na iedere jaarswisseling, wan neer de stroom van reclameka lenders is opgehouden te vloei en, belandt op onze redactie- tafel en op vele andere bu reaux een welkome gast: de Provinciale Almanak voor Zee land, gestoken in een fleurig en kleurig jasje. Hij is geen brillante verteller, men zou hem zelfs kunnen uitschelden voor een saaie Piet, maar niemand, die hem regelmatig raadpleegt, haalt dit in zijn hoofd. Want deze almanak is een hogelijk gewaardeerde vraagbaak, die steeds ogenblikkelijk alle ge wenste inlichtingen over per soonlijkheden en instellingen in Zeeland verstrekt en die honderden keren als raadgever fungeert. Wanneer hij tenslot te op de laatste dag van het jaar plaats moet maken voor zijn wéér dikkere opvolger en lichtelijk gehavend in een pa piermand wordt begraven, kan hij er zich op beroemen zijn plicht te hebben gedaan. 1949 is een kroonjaar voor de Provinciale Almanak, die zoals gewoonlijk is samengesteld door mr. J. K. Munters, hoofdcom mies op de Prov. Griffie en uitgegeven door T.ittooy Olt- hoff te Middelburg. Hij ver schijnt namelijk thans voor de 25e maal. Vijf en twintig keer heeft hij zich bij het begin van het jaar aangediend en is hij met vreugde ontvangen. Zijn steeds toenemende omvang is een sprekend bewijs van de uitbreiding en vooruitgang in ons gewest, de intensivering van het sociale-, economische-, culturele en verenigingsleven. Maar 1949 is ook in twee ande re opzichten een merkwaardig jaar voor dit onmisbare boek je: er kwam een nieuwe Ko ninginv en voor het eerst staat onder het hoofdstuk Provinciaal Bestuur niet meer de naam jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford bovenaan, doch jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de nieuwe Commissaris der Koningin. Het was overigens een aardig idee ter gelegenheid van haar Troonsaanvaarding een fraai portret van H. M. Koningin Ju liana als illustratie te plaatsen. UITBREIDING. Dit jaar is de almanak weer 25 pagina's dikker geworden. De gebruikelijke rubrieken vindt men op hun vaste plaats: Pro vinciaal bestuur, de gemeente besturen en raden van de groot ste gemeenten (Middelburg met 21.155 inwoners. Vlissingen met slechts 9 minder) tot de kleinsten (Serooskerke (Sch.) met 228 en Overslag met 299 zielen), de Polder- en Water schapsbesturen en de landbouw organisaties. het onderwijs en de rechterlijke macht, enz. Maar daarnaast zijn er enkele uit breidingen, die verbeteringen betekenen en treft men nieuwe instellingen en verenigingen aan. Men kan thans de woon plaats vinden van de burge meester en secretarissen, die meer dan één gemeente bestu ren. er is een opgave gekomen van de openbare leeszalen en de kraamzorg in de provincie, het Anjerfonds, de Vereniging van Provinciaal personeel in Zeeland, de Zeeuwse journalis ten kring, het Rijksconsulent schap voor sociale bijstand, de Nat. Organisatie voor Beroeps- goederenvervoer, de gem. dag school voor nijverheid te Vlis singen en de lagere tuinbouw scholen in Kapelle en Kruinin- gen maken hun opwachting. Verdwenen zijn de Tribunalen en het Streekbureau Walche ren. Er zijn weinig tekortkomingen aan te wijzen. Wij misten ech ter andermaal opgave van de musea, van de verenigingen „Zeeuws Oorlogsmuseum" en Dierenbescherming, van de N. I.W.I.N. en van de politieke partijen, die de raadsleden in de diverse gemeenten vertegen woordigen. Wellicht kunnen de ze volgend jaar alsnog opgeno men worden. Was het omslag vorige keer hemelsblauw, thans koos men als kleur hel oranje. Of dit ter gelegenheid van het jubileum is, weten wij niet. Belangrijker is, dat men door de opvallende kleur niet lang behoeft te zoe ken, wanneer men op een gege ven moment deze inlichtingen bron dringend van node heeft. FEUILLETON 22 ,,'t Was een laffe daad", ging juffrouw Reuder voort, „want hij liet niet alleen zyn vrouw, maar ook een dochtertje achter. Ottilie Larsen trok met haar kind naar Hasselfeurde. Ik her inner me die kleine Irene nog heel goed. Het was een bijzon der knap, zij het dan wat pop perig kind met mooi blond haar en blauwe ogen. De we duwe kwam de kapitein opzoe ken. Misschien hoopte ze op hulp van zijn kant, maar dat bleek dan een vergissing te. zijn." „U wilt toch niet zeggen, dat Mengelberg die ongelukkige vrouw en haar kind aan hun lot overliet?" Sabine Reuder knikte. „Ja, dat deed hij inderdaad. Het verlies van zijn geld had hem woedend gemaakt, n bo vendien kon hij mevrouw Lar sen nu eenmaal niet uitstaan. Later heb ik echter gehoord, dat hij met de nodige handig heid nog een flink bedrag uit het faillissement heeft gered, hetwelk hij daarna mevrouw Larsen ter beschikking heeft gesteld." „Dat was tenminste weer fat soenlijk van hem", vond de me dicus. ..En wat gebeurde er verder?" „Na de financiële krach ge droeg de kapitein zich als een arm man; hij bezuinigde aan alle kanten en leefde in de om standigheden, zoals u die nu kent. Maar ik houd dat alles slechts voor schijn, want ik weet, dat hij nog steeds zeer vermogend is. Om mevrouw Larsen bekommerde hij zich niet meer. Hij heeft me eens verteld, dat ze hem met Nieuw jaar, op zijn verjaardag en bij enige andere feestelijke gele genheden pleegt te schrijven. Ook de kleine Irene, die nu al een hele dame moet zijn, laat een enkele keer wel eens iets van zich horen. Ik betwijfel echter, of hij daar ooit op ant woordt. „Die zien in mij toch alleen maar de suikeroom", lief hij zich onlangs eens spottend tegenover mij ontvallen." „Dus dan heeft de oude Men gelberg nog een bloedeigen nicht", concludeerde dr. Kru- ger. „Hij heeft er zelfs twee", speel de Sabine Reuder nu haar laat ste troef uit, „want behalve zijn neef, bezat hij ook nog een jongere broer. Deze, Klaus Men gelberg, was eveneens getrouwd en ook op dat huwelijk had de kapitein van alles aan te mer ken. De vrouw van zijn broer was namelijk van zeer eenvou dige afkomst en geheel onbe middeld. Enfin, daarover heeft die oude brompot zich niet lang behoeven te ergeren, want het echtpaar is bij een ongeluk om het leven gekomen. Maar dat de kapitein destijds dat arme weesje, die Beate, niet tot zich heeft genomen, heb ik hem nooit geheel kunnen vergeven." „Wie is dat. Beate?" wilde dr. Kruger weten. „Nichtje nummer twee. de dochter van zijn overleden broer. Van een weesje is nu na tuurlijk geen sprake meer, want ze is inmiddels volwassen ge worden. Mengelberg heeft in zo verre voor het kind gezorgd, daar hij haar opvoeding heeft bekostigd en haar het een of ander heeft laten leren. Naar mijn mening had hij het meisje echter bij zich in huis moeten nemen, maar dat wees hij des tijds van de hand." „Dat begrijp ik niet. Wat was daarvan de reden?" „Tja, de kapitein heeft me die toen op m'n aandringen wel verteld. Het leek me nogal zon derling het kind was hem niet knap genoeg. Hij noemde haar altijd de lelijke Beate." De medicus trok zijn wenk brauwen op en vergat zowaar het glas, dat hij in de hand hield, maar zijn mond te bren gen. „Dat is inderdaad nogal vreemd. Was die Beate dan werkelijk zo lelijk?" vroeg hij „Ik weet het niet, want ik heb het kind nooit gezien. Vroeger reisde Mengelberg nog al eens naar de hoofdstad om zijn nichtje te bezoeken, maar dat heeft hij nu al sinds lang niet meer gedaan. Ik weet al leen, dat het meisje een of an dere betrekking heeft en af en toe van haar oom nog een klei ne geldelijke tegemoetkoming ontvangt Dat is alles. En wat zegt u wel van al dat nieuws, dokter?" (Wordt vervolgd) 20 Hoe hard Kappie en de Maat ook gilden, het hielp niet. De flabeer met de eskimo en Tinus Traan er op ver dwenen als een stipje in de verte. „Klonten van kerels!" schold Kappie. „Waarom letten ze niet op ons!' „Daar zitten we nualleen en ver latenop een ijsbeer, die ons gaat verslinden!" klaagde de Maat. „Alle maal sneeuw om ons heenmeer niets... dieper ellende bestaat er niet!" Tinus Traan had er eerst helemaal geen erg in dat Kappie en de Maat op hun ijsbeer achter hen aankwamen. Maar toen hij toevallig eens omkeek. zag hU niets of niemand. „Halt!" riep hij. „Stop!" We zjjn ze kwijt! We moeten terug!" Maar de eskimo bleef onverstoorbaar voör zich uitkyken. „Daar is het dorp van de Pooibewoner!" was het enige, dat hij zei, terwijl hy wees. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (314) 100% 100% dito 1947 (314) 3 98% 98% dito 1937 3 98% 98% Dollar-lening 1947 3 100% 100% Investeringscert. 3 98% 98% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland 1962—64 99'% 99% Nederland N.W.S. 2% 81% 81% Spaarc. A f 100 2%% 101% 101% Indië 1937 A 3 96% 96% Grootboek 1946 3 98 98 Ned. Ind. Hand. B. 119 118% Ned. Handelmij. 157 156% AKU 161% 161% Bergh's Jurgens 302 301% Calvc-Delft 154 154 Centrale Suiker 170 Kon. Ned. Hoogovens 192 193% Unilever 273 274% Ned. Kabelfabriek 255 256 Philips 229% 228% Wilton Feyenoord 162 162 Eiliton 512 Kon. Petrol. Mij. 314% 317 Amsterdam Rubb. 165% 167% H.A. Lijn 164% 166% Kon. Paketvaart 162 1G5 Ned. Scheepv. Unie 166% 166% Rotterdamse Lloyd 150% 151% Stv. Mij. Nederland 170 171 Handelsver. A'dam 170 172% Deh Batavia Mij, 140% 141% Deli Mij. 156% 158% Anaconda 34 Bethlehem Steel 10% General Motors 59% 60% Kennecott 563,4 57% Shell Union 39% 40 Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania In de situatie op de effecten beurs te Amsterdam was Vrijdag geen verandering gekomen, ten minste wat de bedrijvigheid be treft. De omzetten waren zeer klein en slechts voor enkele fond sen werd nu en dan enige belang stelling aan de dag gelegd. De stemming was overigens prijshou dend en de koersen waren in de diverse rubrieken over het alge meen iets hoger, maar koersvari- aties van betekenis konden niet worden waargenomen. Op de sui kerafdeling werd nu en dan enige affaire gedaan in H.V.A.'s, die na prijshoudonde opening, een paar punten konden monteren en ten slotte een drietal punten boven de slotprfjzen van Donderdag kwa men. Van de tabakken waren aan delen Dell Maatschappij wat be ter. terwijl in de rubberrubriek Amsterdam Rubbers goed prijshou dend waren. De omzetten in Ko ninklijke waren zeer klein. De koers schommelde tussen zeer nauwe grenzen maar gemiddeld was de notering toch een paar punten boven die van Vrijdag. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. v. d. Wind; Arnemuiden 10 en 6 dhr. Smit, 2.30 ds. van Woerden; Biggekerke 10 ds. Witteveen, 2 ds. de Vries; Domburg 9.45 en 7 ds. v. Willens waard; Gapinge 10 ds. de Boer; Grijpskerke 10 ds. Richard, 2.30 ds. v. Willens- waard; Koudekerke 10 dhr. Barnard; 't Zandt 10 ds. v. d. Zandt, 2.30 ds. Enker; Melisker- ke 10 dhr. Wijsman. 7 dhr. Bar nard; Middelburg Oostkelk 10 ds. de Vries; Concertzaal 10 ds. v. Woerden (H. Av.), 7 ds. de Vries; Nieuw- en St. Joosland 10 en 7 (Jeugddienst) ds. Pijn- acker Hordijk; Oost- en West- Souburg 9.30 ds. Dedecker, 7 ds. Spijkerboer; Oostkapelle: 10 ds. van VoorstVader, 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 en 2.30 ds. Breukelman; Sint. Laurens 10 en 2.30 ds. Keyzer; Vlissingen 10 ds. Sickesz (Heilig Avond maal), 5 ds. Oosthoek Haven dorp 10 ds. Aalbers; Engelse Kerk 9.30 Kerk voor jongeren; Vrouwenpolder 2 ds. Keyzer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 ds. Spijkerboer. 2.30 lecsd. Eglise Wallone. Middelburg 10.30 h. dans l'Eglise Anglaise: monsiedr le pasteur J. Ris- seeuw. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuyzen; Dom burg 11.15 leesd.. 3 ds. Scheele; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Nes (H. Av.); Mid delburg Hofpleinkerk 10 en 5.30 dr. Oussoren (H. Av.); Noor- derkerk 10 en 5.30 ds. Krijger, 230 dr Oussoren; Oost- en West- Souburg 930 en 2.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle 10 ds. Deenik, 2.30 leesd.; Serooskerke 10 en 2.30 ds. van Wouwe; St. Lau rens 10 en 2.30 ds. van Til; Vee- re 9.30 en 2.30 ds. v. Streef kerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Hindriks; Vrouwenpolder 10.30 leesd.. 4 ds. Wiersinga Westka pelle 9-30 ds. Scheele, 2.30 ds. Deenik. Gcref. Kerk (art. 31)- Mid delburg 2 en 7 ds. Vink; Zoute lande 9.30 en 4 ds. Vink. Jubileum fa. Krijger, Goes. Dat was me nog; eens een tijd, het begin van deze eeuw. Er ging; geen dag voorby, of er werd een uitvinding gedaan en het mooiste was, dat die uitvindingen nog miet zo ge vaarlijk waren als die dingen van tegenwoordig, zoals b.v. een atoombom. Niettemin zijn de mensen van toen ook da nig geschrokken van ai dat nieuws. Daarvan kan de heer J. C. Krijger te Goes, wiens autobedrijf Maandag 35 jaar bestaat, grote verhalen doen. Omstreeks 1906 had hij voor eigen plezier een auto aange schaft. Een pracht van een ding, met grote koperen car- bidlantaams, die zélfs licht gaven en een sputterend hak- kepufmotortje er in. Met dit elegante wagentje maakte hy autoritjes. Zodra de heer Krij ger zich met het ding op Noord Beveland vertoonde; sprongen de mensen, die op het land aan het werk waren, in de slootzo-bang wa ren ze van die wagen zonder paarden, die zoveel lawaai maakte. HET BEGIN Snelheid op 't land was nog niet voldoende, men ging het in de lucht zoeken. Overal ter wereld waren jongelui be zig halsbrekende toeren te verrichten mét een combina tie van latwerk, yzerdraad en wat doek, dat ze „vliegtuig" noemden. In verschillende steden en dorpen gaven de durfals demonstraties, ook in Goes. De heer Krijger kreeg het idee om passagiers naar het „vliegveld" in de Wilhel- minapolder te vervoeren... ziedaar het begin van wat later het autobedrijf Kryger zou worden. In 1914 schafte de heer Krijger een tweedehands auto busje aan. Hij kocht het van een collega uit Appingedam en op 10 Januari 1914 reed de eerste bus Goes-Wolfaarts- dij kse veer. Men behoefde daarvoor destyds geen con cessies te hebben, integendeel de overheid verleende er sub sidie voor. De gemeenten Goes, Wol- faartsdijk, Wissekerke, Kats en de provincie gaven allen een bedrag om de zaak te steunen. Toen het bedrijf door verbetering van de wagens beter kon renderen vervielen deze subsidies vanzelfspre kend. DE OORLOG Men was nog maar een poosje bezig, toen de eerste wereldoorlog uitbrak. De heer. Krfger kocht een aantal koetsjes en daarmede werd de dienst vier jaar voortge zet. Na de oorlog breidde net bedrijf zich gestadig uit. De iyn Goes-Katseveer werd be gonnen en er kwamen nieuwe bussen, rechtstreeks uit Parijs geïmporteerd. Men had hierin zelfs een eerste en tweede klasse. In 1919 bouwde men de eerste autobus in Zeeland. Wagenmaker Meijler uit Goes timmerde een carrosserie op een Renault-chassis en hij deed het, zoals het toen ge- brulkeiyk was: van dikke zware planken en met gewel dige houtschroeven, zoals bij een boerenwagen. Solider bus heeft er in Zeeland wellicht nooit gereden. Van plaatyzer, triplex en klinknageltjes had men toen nog geen verstand. In Februari 1922 opende de heer Kryger een autobusdienst Tholen-Bergen op Zoom. ter wijl ook in de zak van Zuid- Beveland werd gereden. De ze laatste lijn verviel by de invoering van het concessie stelsel. Zo ryden nu reeds 35 jaar lang de bussen Kryger over de Zeeuwse eilanden. Het is het enige bedrijf in Nederland dat het zolang achter elkaar heeft volgehouden. Vermel denswaard is, dat op de ju bileumdag de commissie, die de concessies verleent. in Middelburg vergadert, ter be spreking van de concessies voor de komende jaren. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30. 2 en 6 ds. de Wit ;Westkapelle 11 en 4.30 leesd.; Oostkapelle: 10 en 2.30 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 ds. Rijksen; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Slofstra. Ver. Vryz. Herv. Middelburg (Doopsgez. kerk) 10 ds. Noor man; Vlissingen 10.45 ds. Han- neman. Evang. Luth. Gem. Middel burg i0 ds. v. Empel. Doopsgez. Gem. 10 mej. dr. Bakker; Vlissingen 10 zendeling J. Matthijssen (gem. dienst in de Luth. kerk). Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissingen 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heiligingsdienst, 7 Verlos singssamenkomst o.l.v. majoor Malcorps; Vlissingen 10 Heili- I gingsdienst. 7.30 Verlossingssa menkomst o.l.v. luitenants Bot- ger en v. d. Roest, Dinsdag bijz. samenkomst o.l.v. Komm. Beekhuis. 20.45 Ferdinand Hufjck; 21.30 Ko ninklijke Utrechtse mannenzang- ver. van 1849 o.l.v. Mees van Huis; 22 Hollands Strijkorkest o.l.v. Ger- brand Schürmann; 23 Nieuws; 23.40 Maria Kurenko. sopraan zingt lie deren van Gretchanlnoff met de componist a.d. vleugel. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 9.35 Symphonie-orkest o.l.v. Edward Fendler Cassation In F gr. t. Haydn: 10.20 Londens Palladium- Orkest; 10.45 De regenboog; 11.20 Liederen-recital door Jouck Cupe rus. alt; 13 Nieuws: 14 Jonge Ne derlandse kunstenaars; 14.45 Dldo and Aeneas, opera in 3 acten van Henry Purcell; 15.45 Schoppen vrouw. hoorspel door Jan Apon; 18 Nieuws; 18.20 Orgelspel d. Joh. Jong; 19.30 Klein maar fyn Georgette Hagedoorn. a. d. vleugel begel. door Pierre Verdonck; 19.55 Nieuws; 20 Europees Concert; 21.20 Pennies from heaven een regen van bekende melodieën: 22.15 Car lo Carcassola. viool en Tonny Dijk man piano: 22.30 Auctuele kantte kening; 23 Nieuws. Burgerlijke Stand GRIJPSKERKE BevallenN. Louwerse—Poppe, d.. C. Jasperse—van Sluijs, d. Getrouwd: P. S. Louwerse. 25 j. en E. C. Cevaal, 27 j. Overleden: M. Krijger, 75 j. ZONDAG. Het Concertgebouworkest, dat vanmiddag onder leiding van Sir Adrian Boult concerteert, vergast ons op Beethovens 8ste kenase (14.35 uur, Hilv. I). Om half vier kan men over de an dere Nederlandse zender het Radio-Philharmonisch Orkest o.m. met Mozart pianoconcert no. 20. te spelen door de pianist Paul Frenckel. Hilversum I. 8 Nieuws: 8.30 Hoogmis in het Minderbroeder klooster te Weert; 9.45 Omroep orkest o.l.v. Henk Spruit; 10 Kerk dienst in de Geref. Kerk te Hil versum; 11.30 Na de kerkdienst; 12.40 Het Orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 13 Nieuws; 13.25 ver volg lunchconcert: 13.50 Buffalo Bill, de held van het Wilde Wes ten: 14.05 Het Nederlandse Kamer koor o.l.v. Felix de Nobel (cyclus: de Hooglied Motetten v. Palest rina) 14.35 Concertgebouworkest m.m.v. Stefan Askenase (piano); 15.45 Cantate no. 124 voor de le Zondag na Driekoningen „Meinem Jesum lass ich nicht". Bach: 16.10 Repor tage voetbalwedstrijd Sittardse Boys—Eindhoven; 17 De Jonge Kerk hoort het Oude Woord; 18,30 Ned. Strijdkr.; 19 Jeugddienst kerkkoor te 's-Gravenhage: 19.50 In 't Boeckhuys; 20.12 Uit en thuis: 23 Nieuws: 23.15 Johannes Brahms in de Kamermuziek. Hilversum II: 8 Nieuws: 9.15 Men vraagten wij draaien: 10 Mees- ter-trio: 10.50 De Jonge Fliereflui ters; 12 Musicorda. het strijkorkest van Hugo de Groot; 13 Nieuws: 14 Frantisie Rauch. piano; 14.30 Delfts Meisjeskoor; 15.30 Radio PhiJh. Orkest o.l.v. Ignace Netimark: 17 Meisjeskoor „De Krekels": 17.30 Ome Keesle: 18 Nieuws en sport- uitsl.: 20 Nieuws: 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymnastiek; 21.15 The Romancers: 22.00 „Vrouwenzand". Het vrouwtje van Stavoren, MAANDAG. Maandagavond 20 uur ts er via Hilv. II weer een Europees Concert, ditmaal door het Or- chestre National o.l.v. Désiré Inghelbrccht. Uitgevoerd wor den werken van Berlioz, Cha- brier. Fauré en Debussy („La Mer"). Over Hilv. 1 kan men om 20.45 uur naar het tweede deel van de hoorspelserie „Ferdinand HuUck" luisteren. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws: 10 Calvet-kwartet Strijkkwartet in A opus 18 no. 5. v. Beethoven: 11 Philadelphia Kamer Strijkorkest o.l.v. Fabien Sevit Variaties over een thema van Tsjaikofsky opus 35 a. Arensky; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers: 12.15 Nelachrino Strings; 12.33 Koor o.l.v. Alex Schellevis; 13 Nieuws: 13.45 Gra- mofooninu2lek; 14.35 Kamerorkest o.l.v. André Rieu; 15.30 Cyclus: trio's uit alle landen; 16 45 Wies- badener Collegium; 18 Pianoduo André de Raaff—Jacques Schutte; 18.30 Ned. Strijdkr.; 10 Nieuws: 10 Januari. Zon: °P 848 19.30 Het actueet geluid; 20 Nws; Maan: op 12.51 Kerknieuws Ds. C. VAN NES Ds. C. van Nes, thans hulp prediker te Meliskerke en mlssionnair predikant van de Geref. Kerk te Middelburg zal niet naar het zendingsterrein in" Indonesië terugkeren. Hij heeft zich daarom beroepbaar gesteld. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Stadska naal H. Veenstra te Middelbert. Beroepen te Kats als hulp prediker (voor de tyd van één jaar) cand. van wyk te Zierikzee. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Londen K. J. Kraan te Almelo. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor 's-Gravenhage Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Sport BILJARTEN De Europese kampioen schappen 47/2. Na de tweede dag luidt het klas sement gew. car. brt. h.s. a.g. 1. Gabriëlse 2. v. d. Pol. 3. v. Hassel 4. Galmiche 5. Metz G. d. Ruyter 7. Nussb.ger 8. Dufetelle 44 221 36.36 1599 32 336 49.96 1326 31 149 42.77 1482 87 128 17.03 953 60 93 15.88 1129 64 139 17.64 458 46 87 9.95 733 92 49 7.96 SCHAKEN Tournooi te Hastings. De stand van het schaaktoumool te Hastings luidt na de 8ste ronde: 1. Rossolimo 6pnt. (uit 8); 2. Muh- ring 5% pnt. (uit 9); 3. Konig 5 (uit 8); 4. Wool 4% (uit 8); 5. Schmidt 4% (uit 9); 6. Sir George Thomas 4 (uit 8); 7. Fairhurst 3 1 afgebr. partij (uit 8); 8. WJnser 3 (uit 8); 9. Wade. 2% 1 afgebr. partij (uit 81; 10. Tylor 2 (uit 8): Mühringwon zijn laatste partij tegen Schmidt. HANDBAL Handbalprogramma. DISTRICT ZUID 2e KLASSE. HEREN: Tonido—Longa: HellasE.B.H.V, DAMES: Hellas—E.B.H.V.: Flora—Eindho ven; TonidoLonga. AFDELING ZEELAND. HEREN: Hellas II—Tonido III; Tonido II —Hellas III. (Deze wedstrijd ls' de voortzetting van de gestaakte stryd, tengevolge van het oveflij- d van een speler, de ruststand was 4—2.) DAMES: Marathon II—De Zeeuwen I; E. M.M.—Tonido II; De Zeeuwen II— Marathon I. Doordat de belde horen-elftallen van- Marathon vrij zijn. willen de ze een vriendschappelijke wed strijd spelen op het terrein aan de Keersluis. ZON EN MAAN. 9 Januari. Zon: op 8.46 Maan: op 12.34 onder 16.49 onder 2.55 onder 16.50 onder 4.13 Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee 10 Januari Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water u.+NAP u.+NAP 8.53 1.22 9.16 1.48 9.39 1.60 9.57 0.95 9.57 1.28 1Q.21 1.54 10.44 1.67 11.05 1.02 21.35 1.3( 21.58 1.64 22.26 1.76 22.41 1.15 22.37 1.45 23.02 1.70 23.28 1.84 23.48 1.19 Laag Water u.—NAP u.—NAP 2.26 1.27 2.51 1.49 3.28 1.62 3.41 1.0 3.33 1.31 3 57 1.52 4.34 1.67 4.46 1.16 15.11 1.55 15.37 1.77 16.11 1.90 16.14 1.40 16.17 1.54 16.42 1.76 17.17 1.91 17 11 1.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3