lU J? A Asahan wil aansluiting bij Oost-Sumatra NIEUWS UIT ZEELAND Magnetiseur geloofde niet in eigen „gave" Dr. Drees druk aan het confereren Kindje verkouden? DAM PO Waddenzeemosselen naar Zeeland. WALCHEREN Fruittelers hielden geslaagde Ontwikkelingsdag te GoeS WORDEN REFUBL1KEINSE LEIDERS IN HET OVERLEG BETROKKEN? Donderdagavond heeft minister Drees ten'paleize Z\jn eer ste bespreking gehad met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en diens adviseurs. Vrijdagochtend heeft dr. Drees een vergadering bijgewoond van de voorlopige fede rale regering, waaraan eveneens werd deelge nomen dopr jhr Michiels van Verduynen. Deze ver gadering werd gehouden ln het gebouw van de voorlopige federale regering, het voormalige volksraadsgebouw. Vrydagavond zat dr. Drees aan een diner met het Bata- viase corps consulair. Dr. Drees wenste zich in tussen niet uit te laten over oen mogelijke ontmoeting met de thans geïnterneerde Repu blikeinse leiders. Nederlandse zegslieden zouden de spoedi ge vorming ener interim rege ring. met medewerking van een of meer der Republikein se leiders, nuttig achten, ge zien de critiek van interna tionale ztfde op de nolittionele actie en met name in verband met de door Nehru bijeenge roepen Aziatische conferentie over het Indonesische vraag stuk. Men achtte het niet waarschijnlijk, dat bjj ir. Soe- karno avances zouden worden gemaakt, doch wel. dat Moh. Hatta en Soetan Sjahrir in- dien zij hun medewerking wil len verlenen, acceptabel zijn. Van Republikeinse zijde, voorzover te Batavia bereik baar, werd<le mogelijkheid van medewerking der Republi keinse leidprs aan de vorming van een federale regering in de huidige omstandigheden verworpen. Men was aan Republikeinse kant de mening toegedaan dat de Republikeinse leiders, vrij of niet vrij, de resultaten zullen afwachten van de con ferentie te New Delhi- en dat er in de tussentijd een gueril- lastrijd zal plaats hebben. Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Koninklijke landmacht: Korp. C. van den Aarssen. Amsterdam: Sold. Ie kl. P. T. M. van Asten.) Leende; Sold. Ie kl. C. van Baar- len. Rotterdam: Sold. C. Bakker, Alkmaar: Sold. J. L. M. Berndseu. Heer; Sold. V. L. E. Beuving, As sen; Korp. J. Dousma, Velp; Sold. R. Drewcs, Amsterdam-Z.; Sold. T. de Graaf. "s-Gravenhage; Sold. P. C. H. Mittemetjer. Amsterdam: le It. P. A. J. M. de Neree tot Bab- bcrich. Utrecht: Sold. P. A. van Ricl. Tilburg; Sergt. Majoor M. dc Ruiter. Kerkrade; Sold. P. Schoon- veld. Zuidwolde; Sold. P Slomp, Enschedé: Wnchtmr. M. J. Vcr- Kon. N'ed.-Ind. I-egcr: Toradja sold. 2e kl. inf. Tana, uit Indone sia; Amb. sold, le kl. inf. Ahulu- heluw. uit Indonesië; Chin. sold, le kl. inf. Oh Gwan Liong. uit Indo nesia Jav. sold. 2e kl. inf. Sadji, ult Indor.esic; Jav. sold. 2e kl. inf. SoehndJI, ult Indonesië: Chin. sold. 2e kl. inf. Tan Ing Sice, uit Indo nesië; Mil. sold, le kl. R. A. Beelt. uit Indonesië; Men, serg. 2e kl. inf. J. Rogi, Indonesië; Tim. corp. inf. E. Make, uit Indonesië Toradja sold. 2c kl. Inf. L. Massang, uit In donesië; Amb. sold. 2c kl. A. Ha- toenesen. uit Indonesië: Man. sold. 2e kl. inf. A. Lapian. uit Indonesië; Soend. sold. 2e kl. inf. Moesa Sar- din. uit Indonesië: Kant. inf. W. J. Scheepens, uit Den Haag: Amb. sold. 2e kl. Inf. B. Thenu, uit Indo nesië. Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. z.m. C. Bil, afkomstig uit Rotter dam: Mar. 3e kl. L, de Groot, af komstig ult Aalsmeer. De verschijning van het Repu blikeinse Dagblad ..Berïta Indone sia" te Batavia, is bij besluit van het hoofd van tijdelijk bestuur te Bataria voor onbepaalde tijd ver boden. (Ingezonden mededeling) Prijs per koker a 25 tabletten 40»cr. Ingezonden mededeling VoMu/)<fye rijlpM YO/) AUTORIJSCHOOL GARAGE LOUISSE, Goes Middelburg, (Ingezonden mededeling) Dan rug. keel of borstje inwreven met In Batavia hecht men grote waarde aan de brief van Lo- vett aan Murray, de leider van het Amerikaanse vakverbond CAO. Men meent, dat hierin de Amerikaanse houding in de toekomst is vastgelegd. De brief is eerst na drukke be sprekingen opgesteld. In zijn verklaring, sprak Lo- vott de hoop uit. dat de Neder landers een Indonesische rege ring zouden samenstellen, waar in alle partijen zijn vertegen woordigd in overeenstemming met haar aanhang en dat aan deze regering de souvereinitcit zou worden overgedragen. Hij prees de Republikeinse regering voor haar resolute be strijding van de communistische opstand. In Batavia hoopt men thans, dat de houding van Amerika in de Veiligheidsraad geleidelijk aan gunstiger voor Nederland zal worden. Everzwijn van 130 kilo Bij een drijfjacht onder de gemeente Roggel zijn twee wilde varkens ge schoten. Een der dieren woog 130 kg. Het was een groot everzwijn, dat eerst drie salvo's hagel van de opzichter Verkennis en daarpa van de jager Steegs het genadeschot kreeg. Vijf andere wilde zwijnen ontsnapten. J Doodstraf tegen Silbertanne-moordenaar. Vrijdag stonden voor het Amsterdams Bijz. Gerechtshof twee voormalige Nederlandse S.S.'ers terecht: de 31-jarige Bart Slóp uit Voorburg en zijn college Willem Polak uit Utrecht. Zij waren betrokken bij de Silbertanne-moorden. Tegen Slop. een lange jongeman die in plusfours verscheen, eiste de procureur-fiscaal de doodstraf. Doodstraf voor Jodenjager Conform de eis sprak het Amsterdams Bijz. Gerechtshof over de 37-jarige Amsterdam mer Jacob Rigter de doodstraf uit. Rigter nam in 1941 dienst bij de Waffen-S.S. In de jaren 1942. '43 en '44 deed hy dienst bij de Zentralstelle für Jüdi- sche Auswanderung. Hij heeft als regel in samenwerking met anderen talrijke Joden opgespoord en gearresteerd. Minstens 8 van zijn slachtoffers vonden de dood. Bevolkingsafgevaardigden willen niet naar hun kampongs terugkeren voor hun verlangen is ingewilligd. Bende-activiteit in het Bandoengse. Naar Aneta verneemt, heeft dc Wall Negara van Ocst Su matra, die op het ogenblik voor besprekingen met de voorlopige federale regering te Batavia vertoeft, van de •plaatsvervangende Wali Nega ra een telegram ontvangen, volgens het welk 250 hoofden, ketua's en aanzienlij ken. tezamen vertegenwoordi gend nagenoeg alle kamuongs en als zodanig tie gehele bevol king van Zuld-Asahan onmid dellijke hereniging van hun gebied met Sumatra Tlmur nebben geëist. Aangezien de betrokkenen wensen, deze aan gelegenheid persoonlijk bij de Walt Negara voor te brengen, en weigeren naar hun kam pongs terug te keren, alvorens ium els officieel is ingewil ligd, werd diens onmiddellijke terugkeer naar Medan drin gend gewenst geacht. Het gebied van Asahan is an derhalf maal zo groot als het gebied der Negara Suma tra Timur. In antwoord op een desbe treffende vraag van Aneta heeft dr. Mansur medegedeeld, dat hij na de ontvangst van dit telegram zo spoedig mo gelijk naar Medan wil terug keren. Zodra zijn besprekin gen te' Batavia geëindigd zijn zal hij naar Medan vertrekken, hetgeen waarschijnlijk Zater dagochtend zal zijn. OPTREDEN VAN TERKEI RBKNDEN Naar eerst thans bekend is geworden, is de administrateur der onderneming Tjibantjet, bij Bandoeng, de heer Mole naar, door een bende ver moord. De ondernemingswacht is verdwenen. Twee Europese employé's konden ontsnappen en wisten door moeilijk ter rein Tuandjoer te bereiken. In d<? kampong Sindangsari, tussen Bandoeng en Setimahi, heeft een rampokkende bende Maandagnacht een dessa-poli- tieman vermoord en een kamponghuis in brand gesto ken. Een andere rampokbende heeft een roofaanval gepleegd op 4 Chinese woningen m Zuid-Bandoeng. de bende ontsnapte met een buit van f 8.000. Te Semarang is Donder dagmorgen een handgranaat ontploft waardoor drie voor bijgangers werden gewond. BENDE-LEIDER UITGELEVERD De bevolking in de omge ving van Singosari, ten Noor- de van Malang hècft een be ruchte bendeleider, de 2e lui tenant der T.N.I. Soekiman. aan de Nederlanders uitgele verd. Een „atoomklok" in de Ver. Staten vervaardigd D.e atoomnavorsïngsdienrten van de Amerikaanse regering hebben de laatste hand gelegd aan een der eerste vredestoepassingen van de atoomkracht. Het betreft hier een „atoom klok" waarvan de afwijking slechts 1/100 seconde per 24 uren bedraagt. Men achtte het vervaardigen van de klok. waarvan het principe steunt op het volledig nieuwe be ginsel van de frequentie der atoomtrillingon in het molicule, noodzakelijk wegens de onregelma tigheid van de aswenteling der aarde, welke tot dusver als basis diende voor de berekening van de tijd. De geleerden, die de klok aan de journalisten hebben getoond, heb ben medegedeeld, dat zij thans werken aan een nog meer gepcr- fectionneerd model met een nauw- l/100.000ste seconde per 24 uren. Ondanks protesten van de mosselkwekers. Naar wij vernemen heeft het Aan- en verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom besloten ondanks de protesten van Zeeuwse mos selkwekers toch over te gaan tot invoer in Zeeland van 30.000 ton mosselen afkom stig van de Waddenzee. Mosselkwekers, die daaraan behoefte hebben, zijn in de ge legenheid deze mosselen voor het uitzetten op hun percelen te bestellen. De prijs is 2.25 per ton van 100 K.g., plus ad ministratiekosten. Van deze mosselen zal een hoeveelheid van 18.000 ton dooi de Wieringers naar Zeeland worden gebracht en 12.000 ton zal door de> Zeeuwen worden gehaald. Dit betekent dus dat de kwe kers niet vrij zijn om zelf naar eigen inzicht mosselen van de Waddenzee te halen. Een B.L.O.-school te Zierikzee. 'Op initiatief van het on- derwyzend personeel der Bij zonder school te Haamstede heeft het bestuur van die school een actie ingezet om voor Schouwen en Duiveiand te komen tot stichting van een Bultegewoon Lager On- derwijs-school te Zierikzee. Reeds hebben tien schoolver enigingen op Schouwen en Duiveiand hun medewerking toegezegd. Het wachten is nu op de medewerking van de verschillende gem. besturen, waarna men zo spoedig mogol'k de school wil openen, die zo wel leerlingen van de Openba re- als van de Bijzondere scholen zal opvangen, wanneer deze niet geschikt blijken voor het volgen van gewoon lager onderwijs. Raadsbesluit van Noordgouwe geschorst. Bij Kon. besluit is het besluit van de raad der gemeente Noordgouwe van 16 November 1948, strekkende tot uitbreiding van het hoofdbuizennet der N.V. W aterleiding-maatschapp ij „Schouwen-Duiveland" tot 1 April -1949 geschorst. Grote postduiven- tentoonstelling te Goes. In het Beursgebouw te Goes is Vr\jdag een grote provin ciale tentoonstelling van postduiven geopend. Deze ex positie, die wordt georgani seerd door de Zeeuwse Con cours Combinatie van Zater- ragvlicgers, trok de eerste dag reeds grote belangstel- j. Uit alle delen van Zee land zijn er duiven ingezon den, in totaal meer dan 800. Er zijn verscheidene zeer fraaie exemplaren te bewon deren. Wij komen op de uit lag nog nader terug. SOCIAAL ECONOOM BENOEMD. Tot sociaal econoom bij de Provinciale Planologische Dienst te Middelburg is be noemd de heer Th. J. Wester hout. voorheen sociaal econoom bij het Economisch Technolo gisch Instituut te Utrecht. Arrondissementsrechtbank Behalve kwakzalver, ook charlatan. Een boete van 900 geëist. De conferentie tussen Stikker en Spaak. Over het bezoek van minis ter Stikker aan zijn Belgische collega meldt het blad Le Peuple nog. dat Spaak op de hoogte is gebracht van de toe stand in Indonesië en de in de toekomst te verwachten ont wikkeling. De beide ministers zouden eveneens hun' gemeenschappe lijke houding met betrekking tot het Atlantisch Pact hebben bepaald. Bovendien zou van gedachten gewisseld zijn over het Duitse probleem en in het bijzonder over dc vragen die rijzen met betrekking tot'dc vestiging te Londen van een internationaal bureau voor de Ruhr. Tevens zouden de heren Stik ker en Spaak de problemen be sproken hebben, die verband houden met de Europese Unie. Vrije prijs voor appelstroop Sedert 6 Januari j.l. gelden voor appelstroop, appelmoes en appel- puip geen maximumverkoopprijzen zal echter nauwkeu rig worden gevolgd, teneinde in te grijpen indien zich ernstige exces sen zullen voordoen, zo ^deelt het ministerie van landbouw mede. „Ik kan het onmogelijk be talen", dat was dc reden, dat de magnetiseur P. H. W. te Haams.ede in beroep was ge gaan van een vonnis, door de Kantonrechter te Zierikzee tegen hem uitgesproken we gens het in strijd met de wet verlenen van geneeskundige hijstand, liet werd echter een tegenvaller, want was de ver oordeling zes geldboeten van 75. Vrijdagmorgen op zijn 62ste verjaardag hoorde VV. voor de Arrondissementsrecht bank t«' Middelburg een els tegen zich uitspreken van zes boeien van 150. Al vele jaren treedt VV., oorspronkelijk een tuinman, als magnetiseur op. Aanvan kelijk deed hij dat te Hilver sum, waar hij al eens 'n boete heeft gekregen. Op eer dag kW am de land bouwer A. H. uit Haamstede met diens zieke vrouw bij hem en zij waren zó te vreden over het ogenschijnlijk resultaat, dat zij \V. uitnodigden den tjjdje in Haamstede te komen logeren. Hü is daar een half jaar ln huis geweest en ont dekte ln die tijd, dat er Schou wen 'n arbeidsterrein ln voor hem braak lag. Hij verwierf een zekere beroemdheid, wan neer zijn handen over en langs de lichamen van patiënten streken, verdwenen allerlei kwalen als by toverslag en zijn spreekuren en zittingen in hotels in diverse gemeenten werden druk bezocht. Een financier was verdachte ech ter niet, want ondanks zyn succes bleef hy arm en kon zelfs de hotelrekening niet betalen. Tijdens de zitting stelde hij het voor. alsof hij een slacht offer van zijn „gave" is: „De mensen laten mij niet met rust ik heb het al proberen te be- perken, door alleen patiënten te behandelen, wanneer hun hulsarts er mee accoord ging. Maar ik kan nu een be trekking krijgen bij een ber- gingsmaatschappij te Rotter dam en wanneer ik op een bergingsboot zit, kan niemand my meer bereiken", zo vertel de hij de president, mr. Th. Portheine. De Officier van Justitie merkte op, dat W. blijkbaar momenteel nog steeds met zijn kwakzalvers- praetljken voortgaat. Hij acht te het tan laste gelegde be wezen. „Zoals alle kwakzalvers geeft hij hoog op van z\jn suc cessen", aldus mr. P. M. Schenkenberg van Mierop. „toen hij in 1940 bij een ze denzaak in Amsterdam ech ter psychiatrisch werd onder zocht, viel hü door de mand. Hy lachte om het magnetise ren, zei er niet in te geloven, maar niet te kunnen verkla ren, dat er in sommige geval len haat bij wordt gevonden. Dit bewyst dat hy behalve kwakzalver ook nog een char latan is, die bovendien met gemagnetiseerd water w^rkt, een kunstgreep, waarin geen enkele magneteiseur meer ge looft." De Officier verzocht ver nietiging van het milde vonnis van de Kantonrechter te Zie rikzee en sprak de nieuwe eis uit. Een tweede zaak tegen W. werd vervolgens met gesloten deuren behandeld. Boekenkisten voor Zeeuwse gemeenten. DANK ZIJ HET ANJERFONDS ZEELAND. Naar het bestuur van het Anjerfonds Zeeland ons mede deelt bedroeg het in 1948 voor verdeling beschikbare bedrag voor Zeeland ongeveer 3900. Evenwel werd reeds, zonder dat enige publiciteit aan het bestaan en de werkzaamheden van dit fonds was gegeven, voor ruim 100.000 aan bijdragen gevraagd. Het is duidelyk, dat bij voldoende bekendmaking het aangevraagde bedrag een veel voud van 100.000 zou zijn ge- eést. Het was ondoenlijk voor het bestuur, om bij dergelijke aan vragen 3900 te verdelen. Het zou een druppel op een gloeien de plaat zijn geweest en zou tot veel teleurstelling hebben ge leid. Om het bedrag toch ten goede van de gehele provincie te laten komen is het belang rijkste deel ervan ter beschik king gesteld van de Centrale Vereniging voor Reizende bibli otheken. waardoor in de loop van vijf jaar bij herhaling steeds twaalf gemeenten kun nen profiteren van een kist met 100 boeken. Gegadigden kunnen zich wenden tot de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, Dam 51 te Middelburg. Het resterende bedrag is op de rekening van dit jaar ge bracht. Er zal tydig mededeling worden gedaan aan hen, die voor een eventuele uitkering in aanmerking kunnen komen. Leger des Heils- kommandant in Zeeland. Kómmandant A. C. Beekhuis van het Leger des Heils bezoekt van 8 tot 13 Januari verschil lende korpsen in Zeeland. Van daag en morgen is hij in Yer- seke, Maandag in Goes, Dins dag in Vlissingen. Woensdag in Temeuzen en Donderdag in Zierikzee. Vlissingen Marathon bestaat 20 jaar. Woensdag jJ. hield de Vlissingse sportvereniging „Marathon" haar jaarvergadering. In de vacature van voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer A. Verdonk. Te vens werd er een nieuwe T. C.- Athlethiek benoemd en werd het programma voor 1949 vastgesteld. Men besloot om In de maand Juli het 20-jarig bestaan der vereni ging te vieren met een groot athle- tiek tournooi. In April zal de stadsestafette, georganiseerd wor den. terwijl in September de 14de Boulevardloop plaats zal vinden. De' 25ste Mei zal een feestavond gehouden worden, ter viering van het 20-jarig bestaan. Ook de af deling handbal zal een tournooi organiseren. Middelburg JAARVERGADERING NED. IIERV. KERKKOOR. Vrijdagavond had in de Bogard- zaal tc Middelburg de jaarvergade ring plaats van het Ned.' Hervormd Kerkkoor. Na de opening door de voorzit ter. de heer J. W. Sigtei-man. wer den de jaarverslagen goedgekeurd. Het kerkkoor telt momenteel 70 le den. Bij de bestuursverkiezing wer den twee van de drie aftredende leden herkozen en in de plaats van de voorzitter, die zich niet her kiesbaar had gesteld, werd de af tredende secretaris gekozen, zodat het bestuur thans is mamengesteld uit de heren P. J Vergouwe, voor zitter: C. Dekker, secretaris; J. A'. van Offenbeek, penningmeester: de dames N. Rijn en Smit en de heer Don. leden. De voorzitter van de contactcom missie ds. A. de Vries, hield een interessante causerie over het on derwerp „Liturgie". Na de pauze volgde hierover een leerzame be spreking. Na wat gramofoonmuziek (eigen koomamen), declamatie, zang cn de traditionele verloting sloot ds. de Vries deze avond. AMBTENAAR SOCIALE ZAKEN OVERLEDEN. Vrydagmiddag- is te Middel burg op 42-jarige leeftijd vrij plotseling overleden dc heer E. I. Lauer, adjunct-commies van de gemeentelijke djenst voor Sociale Zaken. De heer Lauer, die tevens administra teur van de Kraamkliniek was, stond door zijn werkkracht en persoonlijkheid in hoog aan zien by zijn chef en collega's. Ook in het kerkelyk leven ver vulde hij een rol: hij was dia ken van de Ned. Hervormde Kerk te Middelburg. FILMS VAN DE WEEK Lof van de lach en van de Windmill. „Hellzapopin" met Ole Olsen, Chic Johnson, Martha Rave, Misclia Auer, Jane Frazee en Rob. Paige; regie: II. C. Potter. De titel van deze film is ne gerslang en betekent zo ongeveer „De hel breekt los". En dat is in derdaad het geval in deze zotste crazy-show. die wij ooit zagen. Er is nog zoiets als een verhaal in te bespeuren, maar niemand heeft zich er veel om bekommerd. Met alles wordt de gek gestoken, niets bleek onmogelijk (van de 100 voor beelden noemen wij er één: op een gegeven moment ziet men twee films tegelijk) en de toeschouwer heeft voortdurend de indruk, dat men onbarmhartig een luopje met hem neemt. Het gekke (dus in stijl) is, dat hij het nog niet erg vindt ook! Er lopen allerlei dwa ze figuren rond in „Hellzapoppin", die zich kennelijk met enthousias me hebben uitgeleefd. (Schouw burg, Middelburg cn Alhambra, Vlissingen). „Iedere avond klokslag 8" („To night and every night") met Rita Haywordt, Lee Bowman en Janet Blair; regie: Victor Saville. De Windmill, het kleine Lon- dense schouwburgje bij Piccadilly met revues a la de Follies Bergè re. was het enigfe theater tijdens de oorlog, dat nimmer, ook niet tij dens de bombardementen, is ge sloten. Als eerbewijs maakte Ame rika deze gekleurde film, dat de Windmill (hier geworden tot een groot en luxueus revuetheater) tot middelpunt en achtergrond heeft. Een aardige amusementsfilm met mooie zang en dansen, fleurige dé cors cn kleurige costuums. (Luxor, Vlissingen). Reeds besproken: „The secret heart" (Claudette Colbert. Walter Pidgeon en June Allyson). een voortreffelijk gespeelde film met een serieus gegeven. (Electro, Mid delburg). ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Te Middelburg is voor spoedge vallen te bereiken: dr. J. C. Peeck, Langeviele 49, tel. 2637; te Vlis singen dokter L. P. Boone. Bad- huisstr. 30. tel. 602; te Koudekerke. V.'estkapelle, Zoutelande dokter Beck. arts. Langedamsestraat 30. Zoutelande. tel. K 1186/282; te Veere, Serooskerke en Oostkapelle, dokter P. J. Bom. arts te Oostka pelle. tel. K 1188/276. APOTHEKEN. Middelburg: 8—15 Januari Apo theek Nonhebei, Lange Delft 133, tel. 2538: Vlissingen: Apotheek v. Ockenburg, Walstraat, tel. 56. Weslkapelle Chr. kleuterschool geopend. Donderdagavond had de of ficiële opening plaats van de Chr. Kleuterschool te Westka- pelle, nadat des middags vele belangstellenden de nieuwe school hadden bezichtigd, die ondergebracht is in een Zwit serse 'barak. Bij verrassing was de oud-voorzitter ds. W. Reus uit Amsterdam overgekomen. Voorts waren aanwezig wethou der Minderhout, de gemeente secretaris, de besturen van de vereniging Westkapelle herrijst, van de Plattelandsvrouwen, de hoofden der beide lagere scho len met hun personeel en ten slotte het bestuur van de kleu terschool. Ook de nieuwe onderwijzeres, mej.'J. Suurmond. en haar helpster, mej. E. Theune wa ren tegenwoordig. In verband n\et- de ongesteldheid van de voorzitter, ds. Oosthoek, stond de bijeenkomst onder leiding van de heer K. Lievense, die een openingswoord sprak, waar in hij dank bracht aan allen, die meewerkten aan het tot standkomen van de school. De secretaris, de heer D. Ver hulst, gaf een overzicht van het kleuteronderwijs in Westkapel le van 1884 tot heden. Na het bezichtigen van de school, spra ken nog mej. de VisserMin derhout namens de Plattelands vrouwen. dokter Huijgen, de heer J. Vrijhoef, de heer I. v. d. Sande, de heer P. de Vos en ds. W. Reus. Ds. Reus sloot met gebed. Domburg UITREIKING BONKAARTEN. Te Domburg worden Maan dag de bonkaarten voor zelf- verzorgers en riièt-zejfverzor- gers uitgereikt aan hen, wier namen beginnen met een van de letters A t/m H. Begin van brand in de gasfabriek. Vrydagmiddag omstreeks 5 uur vatte de slang naar het snijapparaat van een acyte- leenbrander, die in de smederij van de gasfabriek te Middel burg werd gebruikt, door on verklaarbare oorzaak vlam. Dit begin van brand ljet zich een ogenblik ernstig aanzien en men waarschuwde daarom de brandweer, die onmiddellijk met een motorspuit uitrukte. De brandweerlieden behoefden ech ter niet handelend op te tre den, want het personeel van de smederij was er inmiddels in geslaagd het vuur, dat door het sluiten van de gaskraan reeds aanmerkelijk verminderd was, te doven met een snelblusser. Schade van betekenis werd niet aangericht. Personeel van de smederij begon direct het vele bluswater uit de werk ruimte te verwijderen. Tot de belangstellenden, die zich van een en ander op de hoogte kwamen stellen, be hoorden de burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg; tot Essen- burg en de Commissaris van Politie, de heer M. A. Rene- man. Kerknieuws Bouw- en Restauratie- commissie Ned. Herv. Kerk. Blykens mededeling van 't Prov. Kerkbestuur in Zeeland is ds. M. J. W. Schopenhau er te Schoondyke, lid van dit bestuur, benoemd tot advise rend lid van de bouw- en restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk. HOCKEY MIDDELBURG—BREDA. Zondag om 12 uur speelt de Middelburgse hockeyclub de re turnwedstrijd tegen Breda II. In Breda werd met 42 verlo ren, zodat thans op eigen ter rein, waar Middelburg nog on geslagen is, een spannende strijd kan worden tegemoet ge zien. De Middelburgers komen in een nieuwe opstelling uit. De Middelburgse dames spelen daarna tegen Breda en tenslot te de beide jeugdteams. Over het verliezen van de uitwedstrijden van het heren team. nog het volgende. Er ko men bijna geen afschrijvingen binnen, zodat de hoge reiskos ten niet een onoverkomelijke hinderpaal zijn. Of het de lange reisduur is. die de Middelbur gers bij elke wedstrijd nog in de benen zit, is niet bekend, maar een feit is, dat tot nu toe geen enkele uitwedstrijd tot een overwinning of zelfs maar een gelijkspel is gebracht. De voorspellingen voor aan staande Zondag zyn een gelijk spel of een kleine overwinning van Middelburg (heren), de da mes en het jeugdherenleam kunnen hun overwinningen voortzetten. Drie inleiders spraken over de koeling van fruit. De kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelersorganisatie heeft tijdens haar ontwikkelingsdag. Vrij dag in dc zaal Krijger te Goes, verscheidene aspecten van het fruitbewaren door deskundige spre kers horen uiteenzetten. Drs. J. F. Boeke, onderzoeker bij het I.B.V. T. te Wageningen belichtte de physioligische problemen, waarna de heer M. Paardekoper. hoofdassitent le klasse bij het Rijkstuinbouw- consulcntschap voor koelaangelegenheden, op de practische zijde van het onderwerp inging en ir. T. van Hiele, rijkstuinbouwconsulent. be last met koelaangelegenheden, de economische kant van de fruitbe- waring ter sprake bracht. Tenslotte gaf ir. W. van Soest, rijkstuin bouwconsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant een samenvat ting. Het onderwerp had aller belangstelling, dit bleek uit de be sprekingen, waaraan door velen werd deelgenomen. Ook waren een aantal niet-Zeeuwse fruittelers aanwëzig. evenals vertegenwoordi gers van verkeersorganisaties, die bij de bewaring van fruit belang hebben. De voorzitter van de kring Zee land. ds*heer J. Q. C. Lenshoek, sprak een kort welkomstwoord, waarna als eerste inleider, drs. Boeke, de physiologische grondsla gen van de fruitbewaring behan delde. Deze gaf een opsomming van de diverse processen, die kunnen op treden tijdens het bewaren. Het gaat er om, de „ademhaling" van de vruchten te doen verminderen, waardoor de verdamping, dus uit droging. wordt voorkomen. Koude werkt verdamping tegen. Bij koe ling kunnen echter verschijnselen optreden, die de vrucht minder gaaf maken. Het gaat er om, der gelijke verschijnselen te beperken. Dit eist vakbekwaamheid van het koelpersoneel. Bij gasbewarmg, waarbij in de koelruimte hel kool- zuurgenalte wordt opgevoerd, wordt het physiologisch proces nog meer vertraagd. Hierbij is echter de mogelijkheid van koolzuurbe- derfniet uitgesloten. Drs. Boeke toonde enkele ziekteverschijnselen bij appels aan. Het koelen van fruit eist daarom vakbekwaan koelhuispersoneel. DE PRACTIJK. De heer Paardekoper sprak over practische problemen. Allereerste vrelste is. aldus de heer Paarde koper, dat het koelfruit goed en gezond is. Alleen gave producten mogen gekoeld worden. Duurzaam heid kan bevorderd worden door ziektebestrijding en bemesting. Ook de tijd van plukken is van invloed op de houdbaarheid. Te vroeg ge plukt fruit zal nooit goed op smaak komen, ook niet in een koelhuis. Sortering en verpakking spelen eveneens een rol. Er dient verder gewaakt te worden voor goed transport, tijdens de voorkoeling, kortom aan het fruit moet alle mo gelijke zorg besteed worden. Even als de vorige spreker wees de heer Paardekoper er op. dat het koe len een vak op zichzelf is. ECONOMISCHE ASPECTEN. In de middagvergadering behan delde ir. T. van Hiele de econo mische aspecten van de fruitbewa ring. Waarom wordt het fruit be waard. aldus vroeg ir. van Hiele. Immers om de aanvoer te kunnen regelen, ook in perioden, waarin geen fruit wordt geproduceerd en om dbardoor tevens de prijsvor ming tc beïnvloeden. In 1947 is in ons land ongeveer één negende gedeelte van de totale fruitoogst in bewaar- en koelruimten opgesla gen. Wanneer we dit met Amerika vergelijken, blijkt dat ér in Neder land nog grote achterstand is. In 1947 werd in Amerika namelijk on geveer één derde van de oogst in koelhuizen opgeslagen. Ir. van Hiele meende, dat voor Zeeland bewaarplaatsen minder geschikt zijn, in verband met de samenstelling en het sortiment van het- fruit en als gevolg van de klimatologische omstandighe den. Wat de bouwkosten betreft, zei- de ir. van Hiele, dat deze bij een koelhuis zoals in Goes, thans neer komen op ongeveer f 0,500.60 per kg. gekoeld fruit. Voor de oorlog was dit f 0.15. De exploitatiekos ten komen in totaal op f 0.09 per kg. gekoeld fruit. Men dient te trachten, gedurende de tijd. waar in een koelhuis niet met fruit is bezet, hierin andere producten op te slaan. Voor Zeeland komen spe ciaal uien in aanmerking. SAMENVATTING. Ir. van Soest gaf in zijn samen vatting enkele cijfers over de Zeeuwse fi-uitteelt-. In 1935 produ ceerden de fruitteeltbedrijven in Zeeland 10 millioen kg., in 1940 15 millioen en in 1948 25 millioen. Er valt dus een grote stijging waar te nemen, die voorlopig wel zal aan houden. Hiermede moet rekening worden gehouden bij de bouw van koeiinrichtingen. In Zeeland ïr.o- gen we echter niet mopperen, al dus ir. van Soest, „want het ziet er naar uit. dat we hier warmpjes in de koelhuizen komen te zitten". De heer van Soest betreurde het, dat er in Zeeland zo weinig be langstelling bestond voor de cur sus koelhuisïechniek. die in Roo sendaal wordt gegeven. De heer S. Phaff van de plantc- ziektekundige dienst deed in deze bijeenkomst enige mededelingen over de muizenplaag in Oostelijk Zuid-Beveland. Duizenden muizen veroorzaken grote schade aan de fruitteeltbedrijven. Hij adviseerde bestrijding met zinkpliosphidekorrcls. Op dc referaten volgde eon ge animeerde bespreking. De voor zitter sloot tenslotte de ontwikke lingsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2