PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koningin Juliana bevestigt de 7 December-belofte Medisch centrum te Vlissingen Republikeinen voelen niets voor vechten Eind Jan. ondertekening van Atlantisch Pact BILT Binnen weinige weken - federale regering? Vandaag Samengroepering veto sociaal-medisch werk 192e Jaargang - No. 5 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B SS Boer Adj W de Pagter Hnofdred. G Ballintyn. Pl.verv.. W Leertouwei en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct pet week; 13.90 p Uw.; £r p P. I 4.15 per kw. Losse nummers iu ceni WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 Januari 1949 ADVERTENTIEPRIJS-. 18 Ct. per m Minimum p. advertentie 12.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vltssingen Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.tel. 10 en 51 - Middelburg Londense Kaal 29. lel. 2077 en 2924 - Gpes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Vrije verkiezingen zodra de omstandigheden dit toelaten H. M. de Koningin heeft Donderdagmiddag voor de radio de volgende rede uitgesproken: Reeds in 1942 sprak mijn moe der de hoop uit, dat Indonesië en Nederland, na de gemeen schappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden sa menwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdruk king aan een verwachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn moeder die belofte. Zij ver klaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roosevelt, dat het gemeenschappelijk streven vèr behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhanke lijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwerkelij king van de vrijheid van ge loof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en ge brek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein In donesië, in gelijkwaardig deel genootschap met Nederland ver bonden in de Nederlands-Indo nesische Unie. Zij besloot toen met de woorden: „Zowel Ne derland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voor dracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen inne men temidden van de Verenig de Volkeren". Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven erop „IJzeren ring" rond Sowjet-sector in Berlijn. Sovjet-Russische troepen hebben Donderdagavond een „ijzeren ring" '■ondom hun sector van Berlijn getrokken. Zij namen de plaatsen van de onder Sovjet controle wer kende Duitse politie over. Alle wegen, welke naar de Westelijke sectoren van Ber lijn leiden, werden door groep jes van dfcïe Sovjet soldaten afgezet. Alle, in beide rich tingen rijdende auto's, wer den aangehouden. Ook bur gers werden gevisiteerd. Een grote hoeveelheid goe deren, waaronder aardappelen, is in beslag genomen. Het beheer over de Roer. België zal zicli candidaat 9tellen voor de post van per manent secretaris van het voor gestelde internationale gezags orgaan voor het Roergebied, zo is verklaard in kringen, die in nauw contact met de Belgische regering slaan. Nederland en Luxemburg zullen de candida- tuur van België steunen. Kroon van Heilige Stephanus in München. De kroon van de heilige Stepha nus, de eerste koning van Honga rije, die als een van de kostbaarste relieken van het heilige Roomse Rijk wordt beschouwd, wordt op het ogenblik bewaard in de kelder van de verzameling van kunstvoori werpen van het Amerikaans mili taire bestuur te München. 28 December uitte de Hongaarse regering in een officieel communi qué de beschuldiging, dat kardi naal Mindszenty de gezant te Boe dapest van „een Westelijke mo gendheid" per brief had verzocht te verhinderen, dat deze kroon naar Hongarije terugkeert. Naar verluidt weigert de Ameri kaanse regering de kroon aan Hongarije terug te geven, omdat de huidige regering van Hongarije naar haar meining geen recht heeft op het eigendom van het vorig regiem. Belg werd in Den Haag overvallen en beroofd. Woensdagmiddag liep de 27-ja- rige Belg. B. J. L„ uit Mechelen, op de Hoefkade te 's Gravenhage. waar hij door een onbekende man werd aangesproken, 'die hem vroeg, wat hij zocht. Op zijn antwoord, dat hij een schip zocht om te kun nen monsteren, gaf de man hem te kennen dat hij hem wel aan een baan op een schip kon helpen. Hij nam de Belg mede naar een woning in de Van Ravesteinstraat, waar hy hem op een zolderkamer bracht. Daarna verwyderde de man zich en kwam even later met een tweede persoon terug. Beiden grepen de Belg vast, smeten hem op een bed eisten van hem al les af te geven, wat hy bij zich had. De Belg voldeed hieraan en gaf de mannen 2400 Belgische francs en een armbandhorloge, waarna de mannen vertrokken. De beide personen, wier namen by de politie bekend zijn, zyn voort vluchtig. Het s.s. „Waterman" is op 4 Januari j.l. uit Batavia naar Ne derland vertrokken met repa triërende militairen aan boord gericht geweest, de belofte door mijn moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, geluk en wel vaart in een eigen souverein staatsbestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen" vaststel len, dat grote delen van Indo nesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die geweld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwer king, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige persqnen, die in goede ver standhouding met Nederland de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste on vermijdelijk. Het doel daarvan was geens zins terug te komen op het woord, dat door mijn moedpr en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plechtig is gegeven; het doel daarvan was uitslui tend de mogelijkheden te ope nen. om nu eindelijk aan Indo nesië orde. welvaart, vrijheid, zelfstandigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een fede rale rechtsstaat. Thans is, door de afkondiging van het besluit „Bewind Indo nesië in Overgangstijd", een be langrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige weken een Indonesische federale regering wordt ingesteld, die de verant woordelijkheden en plichten, welke zijn verbonden aan een democratisch bestel, zal uitoe fenen en vervullen. Deze fede rale regering zal onverwijld ingevolge de haar toekomende bevoegdheden verdere voorbe reidingen treffen tot de over gang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toelaten in over eenstemming met de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, vrije verkiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar ik hoop. spoedig de souvereine staten van Indonesië werkelijWieid worden. Indonesië en Neder land zullen dan, in de Unie verenigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toene men van de welvaart in de we reld. Dan zal zoals mijn moeder het wenste een be tere en gelukkiger toekomst ge grondvest zijn. Republikeins commentaar op de rede Dr. Soebrandio, Republi keinse vertegenwoordiger te Londen, zeide Donderdag, dat de rede yan Koningin Julia na „weinig toevoegde aan de beloften, die reeds door Ko ningin Wilhelmina waren ge geven." Verzekerend, dat de Ne derlandse politiek in Indone sië geleid werd door prof. Romme, leider van de sterk ste partij in Nederland, zeide hij„Het zou van meer be tekenis zijn, wanneer de ver klaring van de Koningin her haald,; zou kunnen worden door prof Romme." ENGELS COMMENTAAR. Na de radiorede van Konin gin Juliana van Donderdag, al dus de Daily Telegraph in een hoofdartikel, moet het onmo gelijk zijn voor een ieder, be halve de slechtgezinde of de met opzet dove, de Nederland se politiek in Indonesië te la ten doorgaan voor een poging om Westers imperialisme mét geweld opnieuw op te leggen aan een onwillig Oosters volk. Vandaag Indonesië in de Veiligheidsraad. De zitting van de Veilig heidsraad over Indonesië zal waarschijnlijk vandaag door gaan. omdatnaar verluidt alle leden dan aanwezig kunnen zijn. In 't afgelopen jaar heeft president Truman 180.465 te legrammen ontvangen. Dat is een per drie minuten. P.v.d.A. Eindhoven tegen militaire actie. In een vergadering van de af deling Eindhoven van de Partij van de Arbeid is een motie aangenomen, waarin de houding van de regering inzake de In donesische kwestie wordt gehe keld en de politiek van de par tij in het parlement met be trekking tot deze zaak als mis lukt wordt beschouwd. De vergadering wil niet over gaan tot de orde Van de dag alvorens de leidende personen in de partij metterdaad tonen, dat zij een volledig geestelijk Vernieuwde P.v.d.A. willen en kunnen formeren uit de puin hopen van deze politiek. Eerste Italiaanse mijnwerkers gearriveerd. Het eerste contingent Ita liaanse arbeiders, bestemd voor de Nederlandse steenkolenmij nen, is Woensdag in de mijn streek gearriveerd. Dit contin gent bestaat uit 66 ongehuwde arbeiders van 19 tot 30 jaar Zij zijn afkomstig uit de omge ving van Venetië (provincie Treviso). Geheime bijeenkomst Scandinavische ministers. De ministers van defensie der Scandinavische landen zijn Donderdag in het geheim by- een geweest voor militaire besprekingen. Naar te Stockholm ver luidt had deze geheime be spreking te Karlstad plaats, een Zweedse stad bij de Noor se grens, en vraagstukken van de verdediging van Scan dinavië tot onderwerp. Horloges vrij. Biykens éen mededeling van de Unie van bedrijfsorganisaties in de uurwerkbranche zijn de horloges vry gegeven voor algemene ver koop. Men kan dus weer in de uurwerkwinkels alle soorten hor loges vrij kopen. De cameraman van Multifilm uit Batavia, de heer Bryers, op de weg tussen Kepandjan en Wlingl in gesprek met enkele In donesiërs, die aan de kant van de weg de Nederlandse colon nes rustig gadeslaan. ...is het vier jaar gele den dat Roosevelt in het Congres aankondigde, dat 5 mlllioen man on der de wapenen geroe pen zouden worden. Voorts vroeg de presi dent 73 milliard dollar voor bewapeningsdoel einden. Eerste mistbrandspuit in ons land. Een Haagse firma heeft uit Ame rika een grpte z.g. mistbrandspuit geïmporteerd, de eerste in ons land. Zaansc brandweerdeskundi gen hebben reeds met dit nieuwe apparaat, geëxperimenteerd. Het uiterlijk verschilt niet veel van een flinke babyspuit op twee wie len, die achter een autospuit kan worden gekoppeld. Alleen wordt gewerkt met een speciaal soort slangen en straalpijpen. Met een maximum druk van 60 atmosfeer wordt het water omgezet in damp. Deze damp absorbeert de hitte van het vuur vyfmaal zo snel als wa ter. Het belangryke voordeel is, dat een ..mistblussing" geen "wa terschade oplevert. „Times"-correspondent verbaast zich over toestand te Djocja. Dezelfde speciale corespondent van de „Times", die Vrijdag ochtend ernstig rekening meende te moeten houden met een guerillaoorlogvoering in Indonesië, is thans na hernieuwd be zoek aan Djocja aanzienlijk van mening veranderd. Blijkbaar onder de indruk van wat hij heeft gezien en van Nederlandse kant gehoord, schreef hij onder de titel „vrede te Djocjakarta". Het was te begrijpen, dat Djocja. tot voor kort hoofdstad van de republiek, die 20 milli- oen onderdanen zou hebben, in zeven uur tijd geheel kon wor den bezet door de Nederlanders. De Indonesiërs hadden blijkbaar nooit de mogelijkheid van éen actie met parachutisten en luchtlandingstroepen overwo gen. Het is moeilijker zich een begrip te vormen van de ver bazingwekkende vreedzame toe standen. die thans heersen in de stad, waar gedurende drie De Rijn Europa's verdedigingslinie. Spanje uitgesloten. Volgens diplomaten te Parys zal liet Noord-At lantisch Pact, waarover te Washington in het ge heim wordt onderhandeld, tegen eind Januari onder tekend worden. Volgens een Belgische woordvoer der is besloten West-Eu ropa in geval van agres sie aan de Ryn te verde digen en niet ten Zuiden van de Pyreneeën op het Iberische schiereiland. Het ontworp voor het Pact zou de volgende clausules be vatten: 1. In geval van agressie tegen ->en der ondertekende mogendheden zouden de Ver. Staten verplicht zijn tot au tomatische bijstand. In de Congo wordt geen critiek geduld. De gouverneur-generaal van de Belgische Congo heeft de journa list Raymond Cloquet uitgewezen. Raymond Cloquet werd enkele maanden geleden tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij in een artikel, getiteld „de kreet van het geweten" felle critiek had uitgebracht op het Bel gische beleid in de vroegere Duitse kolonie Roeanda-Oeroendi. Het ar tikel werd beschouwd als onder- mynend voor het gezag van de overheid. Op de toestanden in Roeanda- Oeroendi is ook tijdens de alge mene vergadering der Ver. Naties te Parijs critiek uitgeoefend. Belangrijke steun van elders Prachtige giften heeft Vlissingen gekregen voor zijn nieuw le» stichten Medisch Centrum aan di Julianalaan Veertig (luizend gulden van Leiden, 10.000 gulden van Leidsendam, een medische inventaris van de Lcidse afdeling der Ned. M\j. tot Bev. der Geneeskunst. Maar er zal heel wat meer no dig zijn en we zullen nog een sommetje moeten vinden, want de kosten zullen wel omstreeks een ton bedragen, vertelt ons de voorzitter van de Stichting Medisch Centrum, dokter G. Sissingh. Hij is een taaie optimist en het geld zal er komen. Intussen wordt reeds aan de Julianalaan het huis verbouwd, dat straks als Medisch Centrum dienst zal doen en daarmee wordt een oud denkbeeld verwezenlijkt, dat al in de oorlogsjaren was opgeko men, toen er van verwerkelij king geen sprake was. Dit belette aan de promotors van dit denkbeeld niet alvast eens een kijkje te gaan nemen in Rotterdam, waar bij de ge meentelijke geneeskundige dienst tevens de sociaal-medi sche diensten zijn onderge bracht. Toen de giften van Leiden en Leidsendam loskwamen, was het advies gereed: Vlissingen moet zijn Medisch centrum hebben, waar allerlei wérk, dat nu verstrooid wordt verricht hetzij in een schoollokaal, of in een ziekenhuisvertrek of zelfs in een vergad^zaaltje, gecen traliseerd wordt om het te ver richten onder de juiste hygiëni sche voorwaarden en op de best-mogelijke wijze. DE OMVANG. Uiteraard ging het verlangen uit naar een nieuw gebouw en men wilde daarin onderbrengen de consultatiebureaux voor zui gelingen en kleuters, het bureau voor t.b.c.-bestrijding, de school- artsendienst. de schooltandver- zorging. het magazijn van het Groene Kruis, het Rode Kruis, de medische dienst van het ge meentelijk bureau voor sociale zaken, een aantal cursussen, en indien mogelijk ook het Wit- Gele Kruis en de Diaconessen- vereniging. Het was wel duidelijk, dat de ze ideale «oplossing niet direct bei-eikbaar. was. Daarom begon i men met zichzelf de nodige be perking op te leggen. BESCHEIDEN BEGIN. Besloten werd tot" aankoop van een bestaand huis, dat ver bouwd zou worden. Het eerste 'ontwerp voor de verbouwing bleek te duur, het tweede plan bracht het tot een aanbesteding, maar men kwam 40 pet. boven de begroting. Toen werd er nog meer vereenvoudigd en ge schrapt, waarna tenslotte met de bouw werd begonnen. Als omstreeks Mei 1949 het gebouw gereed is, zullen daar in worden ondergebracht de consultatiebureaux voor zui gelingen en kleuters en geheel afgescheiden van die beide bureaux (zelfs met een af zonderlijke ingang) het con sultatiebureau voor t.b.c.-be strijding; de schoolartsen- dienst zal er een onderdak vinden, de schooltandv er zor ging zal er plaats hebben, het Groene Kruis krijgt er een magazijn en tenslotte zal er een kantoorruimte zijn, gele genheid voor het onderbren gen van cursussen en woon ruimte voor een concierge. Waarschijnlijk zal na een klei ne verbouwing, waarover nu reeds gedacht wordt omdat men werkelijk te klein is begonnen, ook het Rode Kruis nog een plekje vinden. DE INRICHTING. De inrichting van het ge bouw zal aan moderne hygiëni sche eisen voldoen. Ook aan allerlei practische hulpmiddelen is aandacht ge- i schonken. Zo zullen er voor de1 schoolartsendienst aparte door loopkleedkamertjes zijn ten be hoeve van de jeugd. Het tb.c - consultatiebureau krijgt vijf goede kleedkamertjes en bij 't zuigelingenconsultatiebureau zal een overdekte opbergruimte voor kinderwagens zijn. Tot de gift van de Leidse medici behoren tal'van onmis bare instrumenten o.a. een hoog- tezon voor het bestralen van meer kinderen tezamen en een pneumothorax toestel. DE ORGANISATIE. Het Medisch centrum te Vlis singen staat onder beheer van een stichting, die is gevormd door het gemeentebestuur en het Groere Kruis, welke laatste instelling al het voorbereidend werk heeft verricht. In verband met de grote be langstelling. die burgemeester mr. B. Kolff voor de stichting aan de dag legde, werd hem reeds het erevoorzitterschap aangebo den, dat hij heeft aanvaard. Voorzitter van de stichting is dokter G. Sissingh, secr.-penn. J. P. Ventevogel. leden: Dr. M. Schreuder, arts, L. P. van Oor schot en P. L. Abrahamse. Het is de bedoeling deze stich ting het centrum te laten ex ploiteren in die zin, dat alle in stanties, welke in het centrum gehuisvest zijn, een zeker be drag aan huur betalen. „Uit de financiële zorgen is men op het ogenblik nog niet. zo besloot dokter Sissingh het onderhoud, dat wij met hem hadden, er moest reeds een hy potheek worden opgenomen, cn het Groene Kruis steekt er heel wat geld inmaar Vlis singen had dit centrum nodig en we zullen doen wat moge lijk is!" De heer Soemitro, .republi keins vertegenwoordiger te New York. is naar het Verre Oosten ver trokken waar hy de aspecten der Indonesische kwestie zal bespre ken met de vertegenwoordigers van verschillende landen in Z.O. Azië. 2. West-Europa wordt door militaire leveranties uit de Ver. Staten door middel van een leen- en pacht overeen komst herbewapend. 3. Spanje wordt definitief uitgesloten van deelname tot een wijziging in het bewind van dat land heeft plaats ge vonden. 4. De ondertekenende mo gendheden zullen de campag nes tegen de communisten in het binnenland coördine ren. zowel in vredestijd als in geval van nood. De in het ontwerp om schreven Atlantische veilig- heidszóne zou ook IJsland, Noorwegen en Denemarken omvatten. Deze landen zijn echter vry de in het pact omschreven verplichtingen aan te gaan of af te wijzen. Het ontwerp Pact zal door Bevin %n zijn Franse collega Schuman besproken worden, wanneer de beide staatslieden op 13 Januari te Londen elk aar zullen ontmoeten. IN BRUSSEL. Een gezaghebbende Belgische woordvoerder heeft Donderdag avond onthuld, dat Denemar ken, Noorwegen, Portugal, Eire en IJsland zijn gepolst over een eventueel toetreden tot het voorgestelde pact voor een At lantische unie wanneer dit tot stand is gekomen. De woordvoerder zeide voorts, dat het Atlantisch verdedi gingspact binnen de volgende twee maanden een feit zou kunnen worden. Indien het pact beperkt zou blijven tot de ze ven oorspronkelijke landen de vijf landen van de West- Europese unie. de V.S. en Cana da zou het eerder kunnen worden ondertekend. Het polsen langs diplomatieke weg van de vijf andere landen zou waar schijnlijk de eerste tijd nog geen succes opleveren, aldus de woordvoerder. Weer volledige boycot van Nederlandse schepen. Het Australische verbond van zeelieden heeft Donder dag onverwacht de boycot van alle Nederlandse sche pen weer ingevoerd en ge weigerd sleepboten ter be schikking te stellen van de Nederlandse vrachtboot Nieuw Holland. De boycot van de bond werd 31 December gewijzigd en in overeenstemming ge bracht met de boycot van de bond van havenarbeiders, die alleen betrekking heeft op schepen met lading voor havens in Indonesië. De voormalige Australische minister-president, William Hughes, verklaarde Donder dag dat de Australische steun aan de Indonesische Republi keinen „of klinkklaar ver raad, of femelende huiche larij" is. Australië is een land „dat voor de gehele we reld pronkt met zyn politiek ten gunste van het blanke ras en de deur dichtslaat voor de gekleurde volken van het overbevolkte Oosten". Dat sommigeAustralische vakver enigingen zich opwerpen als de kampioenen voor de In donesiërs noemde hij „een huichelachtige komedie". „Zij poseren als de vrienden van de Indonesiërs, maar als mor gen aan de dag een Indone siër zich zou aanmelden voor een baan in een der Austra lische havens, zou hij op ver vulling van zijn wens niet meer kans hebben dan op een reis naar de- maan", aldus besloot Hughes. jaren de bevolking onderworpen was aan hevige, opzwepende, nationalistische propaganda. De brigade, die Djocja bezet te, verloor nog niet een dode per dag. Gedurende de nacht komt nog wel enig schieten van sluipschutters voor en ver scheidene nachten geleden drong een gewapende bende door tot het stadscentrum. Op alle hoofdwegen rijden zonder onderbreking convooien. De In donesiërs hebben volop de tijd gehad om hun krachten te her groeperen. doch tot op heden zijn er absoluut geen tekenen van een aanval van guerilla's, waarmede zij in hun propagan da gedreigd hebben. De kwaliteit en de gesteld heid van het republikeinse le ger kwam tot uiting door het feit, dat gedurende de laatste paar dagen 304 officieren zich overgaven. Iedere morgen zon den de Nederlanders een wagen met een luidspreker uit, die een tocht door de stad en de buitenwijken maakte en gele genheid bood zich over te ge ven. Velen van degenen, die zich overgaven, waren stafoffi cieren. Een groot aantal meldde zich aan met wapens. Onder hen bevonden zich twee generaais- majoor en een kolonel, die voor de oorlog bediende was. SOEKARNO'S LIJFWACHT. Een voorbeeld is ook het ge drag van de persoonlijke lijf wacht van ir. Soekarno .een elitekorps, dat bestaat uit 50 enthousiaste jongelieden uit het leger en de politie. Blijkbaar op bevel van Soekarno boden zij geen weerstand aan de Ne derlandse troepen, die hem en de andere republikeinse leiders arresteerden. Ook de leden van de lijfwacht werden gearres teerd en werden aan het werk gezet bij een Nederlands ba taljon. Na enige dagen werden zij in vrijheid gesteld. Een Nederlands kapitein gaf hen een adres van de welfare en zeide hen, zich behoorlijk te gedragen. Zij gin gen direct terug naar hetzelfde bataljon om te verzoeken of zij daar weer tewerkgesteld kon den worden. Incidenten als deze geven het gevoel, dat, ofschoon vele In donesiërs de vrijheid wensen, weinigen het waard vinden daarvoor te sterven. Duizendste retour vlucht naar Amerika Op 24 Juli 1930 steeg van het vliegveld Port Maxnock in Ierlaixd een driemotorige Fokker F-7 op. Het toestel, dat de naam „Southern Cross" droeg, had tot be stemming Newfoundland. Het was de tweede vlucht van een vliegtuig van Euro pa naar Amerika. De ge zagvoerder was Kïngsford Smith, de tweede vlieger was de K.L.M.-piloot Evert van Dyk. Van passagiers was toen nog geen sprake. Dezelfde Evert van Dijk zette 16 Jaar later, op 22 Mei 1946. op het reusachti ge vliegveld La Guardia by New York een 30 ton we gend DC-4 vliegtuig aan de grond. Uit het toestel stap ten 44 passagiers. De K.L. M. had als eerste Europese luchtvaartmaatschappy of ficieel zyn tweemaal weke lijkse luchtdienst naar Noord-Amerika geopend. Thans is weer een myi- paaltjc in de geschiedenis van de dienst op Noord- Amerika der K.L.M. be reikt. Woensdag voerde de K.L.M. de 1000ste retour vlucht naar New York uit. Geen verlaging van de Marshall-hulp. De ambassadeur voor het plan-Marshall in Europa, Hamman, heeft Donderdag te Parys verklaard, dat hy geen aanwijzingen zag voor een* verlaging van de Mars hallhulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de beide rapporten van de organisatie voor Europese economische samenwerking, dat voor 1949/'50 en dat op lange termijn, zeide Harri- man: „Deze plaatsen ons al len tegenover de harde wer kelijkheid." DE VOORSPELT RUSTIG WEER. Geldig tot Vrijdagavond. Plaatseiyk nevel of mist. Overi gens droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1