Israel wil thans het vuren staken Opvallende promotie bij Marine-Luchtvaartdienst NIEUWS UIT ZEELAND Nieuws een Notedop WALCHEREN Zuid-Beveland. I JZERS SCHRIJVEN GESTELDE DOELEN IN NEGEB BEREIKT Naar uit Tel Aviv vernomen wordt heeft het Israëli sche kabinet Woensdag-avond in principe het bevel van de Veiligheidsraad tot staken van het vuren aanvaard. I it gewoonlijk betrouwbare bron werd vernomen, dat 't kabinet de minister van buitenlandse zaken. Mosje Sjer- tok, heelt gemuchtigd een antwoord aan de Veiligheids raad op te stellen, dat waarschijnlijk deze week naar Lake Success zal worden gezonden. ONVOORWAARDELIJK. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat het be vestigende antwoord van Is raël onvoorwaardelijk zou zijn en dat Israël de wens zou uitspreken spoedig wa penstilstandsbesprekingen te beginnen. In het antwoord zou voorts de verzekering worden gege ven, dat het vuren zou wor den gestaakt 24 uur nadat het antwoord aan de Veilig heidsraad is overhandigd, al dus deze kringen. LAATSTE GEVECHT? woordvoerder ministerie van oorlog"en marine heb. ben Egyptische troepen Woensdag Joodse aanvallen Volgens een woi van 't Egyptische Erfenis in brand gestoken. OM RUZIE TE VOORKOMEN'. In Busstxm heeft zich een niet alledaags geval afgespoeld. Op 84-jarige leeftijd overleed daar een woonwagenbewoner, een bekend straattype. Hij had in die gemeente jarenlang als scharenslijper zijn brood ver diend. Vele vrienden en bekenden uit het gehele land waren nam 's mans begrafenis gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Ook voor de woonwagenbe woners gaat het leven zijn ge wone gang en zo kwamen Woensdagmorgen na de begra fenis de kinderen van de over ledene, zeven in getal, bij elk aar om de nalatenschap te ver delen. Deze kinderen besloten echter, om alle ruzie te voor komen, de nalatenschap, een woonwagen met inventaris, in brand te steken. Tevoren werd bij de politie vergunning aangevraagd. Deze werd verkregen en uit voor zorg werd ae brandweer ge waarschuwd. Nadat de wagen met inhoud verbrand was. keerden de fa milieleden in alle vrede naar him woonplaatsen terug. Twee eendenjagers verdronken. Toen twee jagers, die de Kor- tenhoefse Plas per roeiboot wa ren opgevaren om op eenden »e jagen. Dinsdagavond laat nog niet waren teruggekeerd, is een tien tal Kortenhoevers een onderzoek gaan instellen. In een roeiboot en per fiets rondom de grote plas ..De Wfje Bliek" werd naar de ja gers gezocht. De nasporingen ble ken dc ergste vermoedens te be vestigen. Men vond de omgeslagen roeiboot drijvende. Vermoedelijk is de licht gebouwde boot omge slagen toen de jagers omstreeks half zeven in dc vooravond huis waarts wilden keren. Tegen die tijd brak eeri hagelbui boven Kor- tenhoef los. Het onderzoek werd 's nachts om half twee gestaakt. Woensdag morgen ging men opnieuw naar de vermiste jagers zoekén, tot nog toe zonder resultaat. Op een der eilanden trof men de hond van ccn der mannen aan. die daar blijkbaar was heengezwommen. Tevens heeft men een anatal van de geschoten eenden gevonden. De slachtoffers zijn de jachtop ziener J. Breyer uit Kortenhoef cn de heer O. van Dijk uit Den Haag. Zeeman na mishandeling overleden. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is Dinsdagavond de 28-jarige zeeman T. P. onder verdachte omstandigheden overleden. Naar.is komen vast te staan is de zeeman op oude jaarsavond omstreeks tien uur uit een café in z.g. donker Am sterdam kort na sluitingstijd verwijderd. Hij ging naar zijn huis en vertelde zijn vrouw, dat hij op straat voor het café door drie mannen vreselijk was mishandeld. Toen hij op nieuwjaarsdag uit zijn bed wil de stappen stortte hij neer. Bij het politieonderzoek is gebleken, dat de caféhouder V. en de 20-jarige bokser L. de mishandeling pleegden. Protest van de Oude S.D.A.P. Het partijbestuur van de „Oude S.D.A.P." heeft een adres gezonden aan de minis ter-president waarin geprotes teerd wordt tegen politiële actie in Indonesië. Men noemt deze actie in strtfd met elk be grip van humaniteit en demo cratie. Het partijbestuur zegt o.m. dat het zich niet kan ont trekken aan de indruk, dat de regering de breuk met de re publiek doelbewust heeft ge forceerd. te meer daar dc uit gevoerde militaire operaties be wijzen, dat z|j reeds maanden tevoren moeten zijn voorbereid. Generaal-majoor S. de Waal Ridder M.W.O. Bij K. B. is benoemd tot Rid der 4e klasse der Militaire Wil lemsorde generaal-majoor der infanterie van het Kon. Ned. Indonesisch leger S. de Waal. Generaal-majoor de Waal heeft zich onderscheiden als trocpencommandant op het eiland Tarakan toen op 11 Ja nuari 1942 een overmachtige vijand na geslaagde landingen aanvallen op verschillende stel lingen deed. bij Rafah in de Negeb afge slagen, waarbij de tegenstan der „zware verliezen^ aan mensen en materiaal werden toegebracht. Egyptische vlieg tuigen „bombardeerden en mitrailleerden Dinsdagavond en Woensdag vijandelijke con centraties, die ..zwaar geteis terd werden." Alle Egypti sche vliegtuigen keerden be houden terug, aldus de woordvoerder. TRYGVE LIE OPTIMIST. Trygve Lie. algemeen se cretaris der V.N., heeft voor speld, dat in 1949 in Pales tina vrede zal zijn. Hij deel de verslaggevers mee, dat 'n oplossing thans meer nabij is clan ooit tevoren, ondanks de jongste gebeurtenissen. Men verwacht, dat de nieu we verzoeningscommissie der V.N. voor Palestina in de nabije toekomst zal bijeenko men. Lie heeft Genève als plaats voor de vergadering voorgesteld. De commissie der V.N. voor de Negeb komt Vrijdag le Lake Success bijeen. aldus Lie. De commissie beschikt dan misschien over enkele inlichtingen „betreffende de Britse berichten, dat Joodse froepen twee luchtbases op Egyptisch grodgebied hebben bezet", zo deelde Lie mee. Gemeente Delft koopt een synagoge.. Het college van B. en W. van Delft stelt aan de gemeenteraad voor om voor ccn prys van 6000 van de Ne derlands Israëlitische gemeente te Delft aan te kopen de synagoge op de Koornmarkt al daar. De koop ge schiedt met recht tot wederinkoop. De synagoge zal door de gemeente Delft in gebruik worden gege ven van de plaatselijke afdeling het Rode Kruis. Vliegtuig met Hongaarse vluchtelingen in München. Dinsdag is een Hongaars vliegtuig met 21 passagiers en een bemanning van vier koppen, waarvan de meesten vluchtelingen uit Hongarije werden genoemd, op het vlieg veld München geland. Ver klaard werd, dat het toestel, een tweemotorige Dakota, op weg was naar Zwitserland, doch wegens benzinegebrek te München moest landen. Alle 25 inzittenden zijn ter beschikking gesteld van Ame rikaanse intelligence-ambtena- ren. Onder 18 passagiers, die in het plan betrokken waren, bevinden zich enkele vrou wen. Wereldvakverbond achter de Republiek. Het secretariaat van het we reldvakverbond heeft een ver klaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat het wereld vakverbond solidair is met het Indonesische volk. dat voor zijn onafhankelijkheid vecht, en heeft afschriften van deze ver klaring toegezonden aan de V. N. en de Veiligheidsraad. Kolonel Schaper wordt Schout bij Nacht De hoogste chef van de mari ne luchtvaartdienst, de kolonel H. Schaper, is met ingang van 1 Jahuari jl. bevorderd tot schout bij nacht-vlieger. Met deze bevordering heeft de eer ste vlagofficier zijn intrede ge daan in het korps officieren- vlieger van de Koninklijke Ma rine. In Mei .1940 wist de toenma lige officier-vlieger 2e klasse Schaper van Holland naar En geland uit te wijken. Bij het Nederlandse 320 squadron nam hij actief abn de oorlog deel. Voor het uitvoeren van vele opdrachten waaraan groot ge vaar verbonden was. zoals nach telijke landingen op het Tjeu- kemeer in Friesland met een watervliegtuig. waarvoor hij zich als Fries vrijwillig meldde, verwierf hij hoge onderschei dingen. Zo is hij o.m. Ridder Militaire Willemsorde en dra ger van het Engelse „Distin guished Flying Cross". Tenslotte keerde het geluk de ze stoutmoedige vlieger de rug toe en Bij de aanval op een Duits convooi werd zijn vlieg tuig zo zwaar beschadigd, dat hij gedwongen werd op zee te dalen. Met grote ^behendigheid bracht hij zijn brandende Lock heed „Hudson"-bommenwerper op het water, zodat de gehele bemanning ongedeerd buiten het bereik van het convooi in de rubberboot kon plaats ne men. Een Duitse mijnenlegger pikte hen echter op met het tevolg. dat de officier-vlieger chaper de rest van de oorlog in een Duits krijgsgevangen kamp moest doorbrengen. „Queen Mary" eindelijk vertrokken. De ..Queen Mary" is. na ge durende vier dagen als gevolg van de schade, welke het schip bij vertrek uit Cherbourg op liep. te zijn opgehouden. Woens dag uit Southampton naar New York vertrokken. Landingsverbod in Irak. Ook Irak heeft een verbod tot landing van Nederlandse vliegtuigen op zijn grondge bied uitgevaardigd In ver band met ,.de Nederlandse agressie in Indonesië." De Nederlandse regering is van dit besluit op de hoogte gesteld. Bijeenkomst in Brussel ministers van defensie. De secretaris-generaal van de permanente commis- der West-Europese Unie heeft bekend gemaakt, dat de ministers van defensie van dc vijf landen der Unie 14 Januari in Brussel zullen ver gaderen ter bespreking van gemeenschappelijke vraag stukken. De agenda voor deze pe riodieke vergaderingen wordt steeds geheim gehouden. Thomas Mann niet naar het Goethe-festival. Thomas Mann. de in de Ver. Staten wonende Duitse schrij ver. die het plan heeft om van het voorjaar Engeland te komen bezoeken, heeft bedankt voor een uitnodiging voor het Goe the-festival in het in dc Sow- jetzóne gelegen Leipzig. Onmiddellijk na de oorlog werd de schout bij nacht Scha per ais overste uitgezonden naar Indonesië, teneinde de M.L.D. aldaar te organiseren. Reeds voor het beëindigen van deze ,taak wachtte de overste Schaper in Nederland een 'nog belangrijker opdracht. Hij werd teruggeroepen en als kolonel belast met de lei ding over de gehele M.L.D. Het uiterst belangrijke werk in deze functie verricht. zo vernemen wij van de zijde van het ministerie van Marine, vindt thans zjjn bekroning in de bevordering tot schout bij nacht. De bevordering van schout bij nacht Schaper onderstreept wel zeer duidelijk, hoe de Ma rine Luchtvaartdienst is uit gegroeid tot een belangrijk deel van onze zeemacht. Als jongste wapen heeft de dienst zich een plaats van betekenis verworven in het gehele sa menstel van de Nederlandse strijdkrachten. Chr. Sociale Beweging en de Volkshuisvesting. Het Christelijk Nationaal Vakverbond belegt op 25 en 26 Januari a.s. te Utrecht een con gres. teneinde de verschillende kanten die aan het vraagstuk van de volkshuisvesting zitten, te bespreken. Sprekers zijn de heren ds. M. D. Gijsman, drs. G. J. Stapelkamp, C. A. Bak ker, ir. A. Rothuizen en C. J. van Mastrigt, die respectievelijk de geestelijke, zedelijke, eco nomisch. sociale- en de cultu rele zijden bespreken. De laat ste inleider zal spreken over de taak die de christelijk-soci- ale beweging op dit gebied te vervullen heeft. £iekenfondsmoeilijkheden in Zwolle. In Zwolle zijn moeilijkheden ontstaan tussen de beide plaatse lijke ziekenhuizen en het Alg. Zwols Ziekenfonds. Het gevolg van een en ander is. dat de patiënten een Röntgenbehandeling voorlaan zelf contant zullen moeten betalen. Hoewel de ziekenhuizen tot dusver voor deze behandeling het laagste tarief, nl. zoals het in 1937 door de Rijksverzekeringsbank voor parti culiere artsen is vastgesteld, toe passen. betaald het A.Z.Z. over 1947 slechts ongeveer de helft van het totaalbedrag terug. Landelijk is er toch een reservefonds van 130,000.000 gulden, zodat er vol doende geld is om de tekorten van de ziekenhuizen, voor zover zij het gevolg zyn van deze rege ling, aan te vullen. Jhr. Michiels van Verduynen in Tandjong Priok. Jhr. mr. Michiels van Ver duynen is Woensdagavond te Tandjong Priok aangekomen, waar hij verwelkomd werd door de adjudant van dr. Beei en verschillende andere hoge autoriteiten. De ambas sadeur was met een marine vliegtuig te Singapore afge haald. Teleurgesteld koordirigent. Dr. Anthon van der Horst heeft ontslag genomen als dirigent van de Koninklijke Oratorium vereni ging te Amsterdam, daar het vol gens hem „niet meer mogelijk is in Amsterdam kooruitvoeringen van enigszins grotere opzet, in het bijzonder van minder bekende, doch niettemin belangryke werken. artistiek verantwoord voor te be reiden en uit te voeren". N.Z.H.R.M. redde in 1948 74 schipbreukelingen. De Noord- en Zuid-Hollandse- Reddingmij. heeft in het afge lopen jaar 76 maal haar motor reddingboten doen uitvaren om assistentie te verlenen aan schepen, vaartuigen en vlieg tuigen, die zich in moeilijkhe den bevonden. Gered werden 74 schipbreukelingen t.w. 43 Ne derlanders. 23 Denen, 6 Belgen en 2 Duitsers, waardoor het aan tal door de N.Z.H.R.M. geredde schipbreukelingen is gestegen tot 7235. De vloot bestaat thans uit 23 motorreddingboten. 7 roei- reddingboten en vletten, ver deeld oveij 23 stations. De melkprijs. De Stichting van de Land bouw heeft aan de minster van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening medegedeeld, dat zij de door de regering toege paste verlaging van de melk prijs niet gemotiveerd acht. De Veehouderijcommissie uit de Stichting was bij haar bere keningen gekomen tot een jaar prijs, die iets hoger lag dan de prijs vrfn 18.3 ct. per kg. bij 3.3 pet. vet, welke prijs in 't af gelopen melkjaar heeft gegol den. Daarom had de Stichting aan de minister voorgesteld de melkprijs voor de periode No vember 1948November 1949 onveranderd te handhaven op 18.3 ct. per kg. Inmiddels heeft de regering de prijs vastgesteld op 17.5 ct. per kg. De Stichting is van oor deel, dat door deze prijsstelling de betekenis van de door het Landbouw Economisch Instituut gemaakte kostprijsberekeningen *althans ten dele is miskend, doordat kennelijk bij de bepa ling van de melkprijs eèn be langrijke invloed is toegekend aan de „feeling" welke prijs redelijk zou zijn. De Stichting voor de Land bouw betreurt de prijsverlaging te meer. omdat zij vreest, dat de nieuwe landbouwpolitiek een verdere verhoging van de melk productie in de weg zal staan. Het einde van de Marshallhulp. Richard 'Bissell. een assis tent van Paul Hof mann. de administrateur van het Mars hall-plan te Washington heeft verklaard, dat er na 1952 geen Marshall-plan meer zal zijn. Er wordt niet gedacht aan voortzetting. Als er lan den zijn, die na 1952 hulp nodig hebben, dan zal dat in andere vorm moeten geschie den. Bissell dacht daarbij, aan Oostenrijk, Griekenland en West Duitsland. Oplichter aangehouden. Door de politie te 's Gravenha- ge is aangehouden de 44-jarige los werkman J. C. de R.. die in ad vertenties in plaatselijke blöden woonruimte aanbood in ruil voor tegenprestaties. Van een 40-tal ge gadigden bewoog hU enkelen tot afgifte van bedragen variërende van f 100 tot f 150. Hij toonde hen een benedenwoning In de Alting- straat en vertelde dat de woning binnenkort leeg kwam en dan be trokken kon worden. Het geld zou dienen om hem in verhuiskosten naar elders tegemoet te komen. Gegadigden, die zich later aan de woning vervoegden om nadere af spraken te maken, werden ont vangen door e%i verwonderde vrouw, die verklaarde van niets te weten. Zi.1 was de hoofdbewoon ster van het huis en had een ka binetje aan een man verhuurd, die met de noorderzon vertrokken was. De nieuwe staatsregeling in de West. Van 1 Januari af heeft de gouverneur van de Nederland se Antillen bevoegdheden om inwendige aangelegenheden op te dragen aan leden van het College van Algemeen Bestuur. Dit* betekent een belangrijke stap in de uitvoering van de nieuwe staatsregeling. „U" voor „oe" De secretaris voor staat en opvoeding te Batavia, prof. Hoesein Djajadiningrat. heeft er op aangedrongen in Indone sische woorden de „oe"-klank voortaan weer te geven door het letterteken „u". De spelling der schoolboeken zal hieraan geleidelijk worden aangepast. DE MIST. Het troepenschip Grote Beer lag Woensdagavond te elf uur nog voor de haven van IJmui- den in verband met de mist. De Johan van Oldenbarnevelt kon niet op tijd naar Indone sië vertrekken om dezelfde re den. Smokkelende Amerikanen gaan in cassatie. De landrechter te Tandjong Pinang, die de drie Am<*-i- kaanse wapensmokkelaars tot gevangenisstraffen heeft ver oordeeld. heeft een verzoek van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Za ken om uitstel van de tenuit voerlegging der vonnissen en heropening van het onderzoek afgewezen. Alle beklaagden hebben cas satie aangetekend. De zaak tegen de uit Singapore af komstige gezagvoerder van de motorboot is uitgesteld tot 19 Januari. Middelburg FEESTAVOND AFD. MIDDELBURG A. B. V. A. Woensdagavond hield de afdeling Middelburg van de Algemene Bond van Ambte naren in het Schuttershof te Middelburg een feestavond, waarvoor veel belangstelling -bestond. Na een inleidend woord door de voorzitter, de heer J. Geljon. voorde het caba ret-gezelschap „De Korte Golf" de propaganda-revue „De motor draalt" op. Van zelfsprekend speelde het amb- tenarenleven een belangrijke rol in de schetsjes, waarvan vooral „Het afscheid van de controleur" geslaagd was. Johan Lappers speelde o. m. een zeer komische bur gemeester en c'lroeg op mee slepende wijze het gedicht „Ds slag om Arnhem" voor. Dc chansonnière, Jettie Can tor zong enige liedjes en bracht een goede vioolsolo ten gehore. In Tonny Ba.kke- nes had zij een waardig be geleider. Van de overige me dewerkers noemen wij, Henk Dorel. Jeane Verstraete. Wil ly Rex en Nol van Dijk. De avond werd besioten met ,een gezellig samenzijn. JUBILEA BIJ DE VITRITE. In het artikel over Jubilea en afscheid bij de Vitrite te Middel burg staat als gevolg van een cor- rectiefout in de tekst, dat de heer A. de Leeuw zijn 25-jarig jubileum vierde. Dit moet. zoals uit de copy bleek, 50-jarig jubileum zyn. in In het kader van het ge allieerd verdedigingsplan voor Afrika, zullen nog voor 1952 in de Belgische Congo een 80-tal vlieg velden worden aangelegd. Woensdagavond is de heër Egbert Graeffe, de nieuwe ambas sadeur van België in Nederland, die de heer L. C. Nemry als zoda nig opvolgt, per trein te 's-Gra- venhage aangekomen. Bouwer van Duitse defensiewerken op Schouwen. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem heeft terechtge staan M. B. Scheibeler, die als W.A.-commandant zich schuldig had gemaakt aan mishandeling en verraacj, Bovendien bouwde hij met intense toewijding al lerlei verdedigingswerken op Schouwen en Duiveland. De procureur-fiscaal wees in zijn requisitoir op- de beestach tige en fanatieke houding van deze beklaagde, die voor de Duitse invasie sergeant was in het Nederlandse leger. Hij eiste tegen hem 9 jaar rijkswerkinrichting, de gebrui kelijke ontzettingen en 10.000 boete. DE VER. COÖP. SUIKERFABRIEKEN. In het orgaan van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken te Dinteloord deelt de directie mede. dat in de maanden Januari en Februari de leden van de coöperaties opgeroe pen zullen worden ter algemeene vergadering om de jaarrekening en de balansen vast te stellen. Daarna zal een algemene verga dering gehouden worden om de aanvangsbalans van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken vast te stellen.' De afgelopen campagne had een be vredigend verloop, maar door de moeiiykheden met de pulpaf zet kon de capaciteit niet worden op gevoerd tot die hoogte, welke zon der dit bezwaar bereikt had kun nen worden. ARTSEN MET ELKAAR IN BOTSING. Woensdagmorgen kwamen twee luxe auto's op de Nieuw- landse weg voorbij de algeme ne begraafplaats te Middelburg met elkaar in botsing tijdens het passeren. De ene auto werd bestuurd door de arts G. S. uit Vlissingen, de andere door dr. E. T. uit Middelburg. Er ont stond materiële schade. Naar de oorzaak wordt nog een onder zoek ingesteld. Uitbreiding Hulster R.K. Ambachtsschool. Het werk tot verbouwing en uitbreiding van de R.K. Am bachtsschool te Hulst volgens ontwerp van het architecten en ingenieursbureau Sturm te Roosendaal is thans gegund aan de aannemers Gebr. Ver- straeten te Oostburg voor 129.968 plus aantrekliings- kosten vreemde arbeiders adi 8000. In opdracht van het bestuur der R.K. Middelbare School vereniging (Jansenius-Lyceum) te Hulst is door het bureau Sturm aanbesteed de bouw van een rectorswoning en twee do centenwoningen aan de School straat te Hulst. Er werd als volgt ingeschreven: J. F. de Waal, Hontenisse, 78.200; A. de Potter. Hulst, 76.200; Gebrs. de Bruyn, Hulst, 76.049; L. v. d. Walle en L. de Bruyn, Hulst, 74.990; A. Stobbe, Axel, 68.000; J. C. v. d. Walle, Hulst en P. F. Voet, Kloosterzande, 65.630; A. P. J. v. d. Poel, Lamswaarde, 65.000. Zuiveringsinstallatie te Souburg nadert voltooiing. De bouw van de grote riool water-zuiveringsinstallatie te Souburg is vrijwel gereed. Men is begonnen met het stellen van de machinerieën, een werk, waarmede nog wel enige tijd gemoeid zal zijn. Gehoopt wordt, dat de installatie over ongeveer drie maanden vol tooid kan worden. PLOTSELING OVERLEDEN. Tijdens de Woensdagavond het Concertgebouw te Vlissingen gegeven toneel voorstelling werd mevr. J. P. M. C. HertsteinDen Hartog plotseling onwel. Medische hulp was direct aanwezig, maar zij overleed korten tijd later. Domburg LOOP DER BEVOLKING. De gemeente Domburg telde op 1 Januari 1948. 1418 inwoners, te weten 720 mannen en 698 vrou wen. De bevolking vermeerderde door geboorten met 18 mannen en 17 vrouwen, door vestiging met 40 mannen en 45 vrouwen. Overleden zijn 9 mannen en 2 vrouwen, ver trokken 68 mannen en 53 vrou wen. De bevolking nam dus af met 19 mannen en nam toe met 7 vrou wen. Het aantal inwoners daalde in 1948 van 1418 tot 1406 (701 man nen en 705 vrouwen). Vlissingen HAVENMEESTER GAAT HEEN. Aan de heer J. F. van Hal. se dert 1935 havenmeester te Vlissin- gfen is op zün verzoek eervol ont slag verleend. UITREIKING VAN BONKAARTEN Te Vlissingen worden Vrijdag bonkaarten uitgereikt aan hen. wier namen beginnen met de let ters K of L. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. Veiling van 4 Januari 1949. Appels Goudrelnet 6678fi Jo nathan 79: Fr. Borgia 81; Peren: Giezer Wildeman 87; Groenten: Andijvie 2637; Rodekool 811; Savoijekool 1321; Wittekool 6; Boerekool 68; Spruiten 1749; Kroten 4.6010; Breekpeen 5—6; Prei 8—9; Bospeen 10—20; Witlof 15—46; Veldsla 32—38. 6 personen gewond bij botsing op Rijksweg Rotterdam Den Haag. Woensdagavond zijn twee luxe auto's op elkaar gebotst op de Rijksweg onder de gemeente Delft. Uft de richting van 's-Gravenhage kwam een kleine luxe wagen. Standerd, die biykens de wielspo ren aan de linkerkant van de weg moet hebben'gereden. Van de an-- dere kant naderde een Chevrolet. Uit de ravage die aan de voorkan ten van de auto's te zien was, zou geconcludeerd kunnen worden dat belde, wagens met grote snelheid gereden hebben. In de Standard zaten 5 personen, die allen gewond werden. In de Chevrolet zaten twee personen, waarvan er één zonder letsel afge komen is. De rattenbestrijding. Dat de rat een gevaar kan zijn voor de samenleving, daaraan twy'felt vandaag aan de dag vrij wel geen enkel redelijk denkend mens. Toch zün zeer velen nog niet diep genoeg doordrongen van dc gedachte dat een intensieve be strijding van dit ondier door al len, het enige middel is, om met kans op succes het onheil en dc schade af te wenden die vooral een rattenplaag van enige omvang kan veroorzaken. De overheid heeft al geruime tqd de strijd tegen deze plaag aangebonden. Ook in de stad Vlissingen wordt op gezette tijden rattengif uitge legd en verstrekt aan diverse be drijven. Vorig jaar werd bij deze bestrijding de onmisbare hulp on dervonden van verschillende ver enigingen en organisaties. Mede daardoor kon van een geslaagde veldtocht gesproken worden. Ook nu wordt weer zo'n veltocht on dernomen en wel Zaterdag a s. waarbij weer verschillende ver enigingen hun medewerking heb ben toegezegd. Wy doen een be roep op allen, zonder uitzondering deze veldtocht te steunen opdat in vervulling moge gaan1949 Vlissingen RattenvrU Arnemuiden DUIM AFGEZAAGD. De timmerman J. de Ridder, werkzaam by de fa. Iz. Boone te Arnemuiden, was bezig hout te za gen op een electrische zaagmachi ne. Hy zaagde daarby een zijner duimen af. Dokter van der Moer vereende eerste hulp. waarna net slachtoffer naar een ziekenhuis werd vervoerd. LOOP DER BEVOLKING. De gemeente Arnemuiden telde op 1 Januari 1948, 2889 inwoners, te weten 1443 mannen en 1446 vrou wen. De bevolking vermeerderde door geboorten met 34 mannen en 44 vrouwen, door vestiging met 33 mannen en 28 vrouwen. Overleden zyn 10 mannen en 13 vrouwen, vertrokken 43 mannen en 57 vrou wen. Het aantal inwoners steeg in 1948 van 2889 tot 2903. Er zijn 27 huweiyken gesloten. BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. Dellebeke—Boone, d.; W. van BelzenBlaase, z.; Jac. Oreel—de Nooijer, d.; C. van den Ameele—Versluis, d.: W. Schets— v. d. Gruiter, z.; Jac. A. Janse Krqger, z.; L. J. J. de Vries—van Yperen, d. Getrouwd: J. van Belzen. 21 j. en Ch. J. Siereveld, 20 j.; I. Pleijté, 25 j. en G. Schroevers. 18 j.; M. P. Schroevers. 27 j. en G. Meulmees- ter, 23 j. Overleden: L. Boone, 84 j.; J. Joosse, 83 j.: Levenl. kind v. D. J. de RidderMeulmeester. Westkapelle UITREIKING VAN BONKAARTEN Te Westkapelle worden Vrydag de bonkaarten uitgereikt voor zelf- verzorgers en met-zelfverzorgers, wier namen beginnen met een van de letters van S t.m. Z. School B.L.O. Goes start deze maand. Met de verbouwing van het gebouw, waarin de school voor bijzonder lager onderwijs te Goes zal worden gevestigd, is men thans zover gereed, dat waarschijnlijk eind deze maand met' de lessen begonnen kan worden. Leermiddelen e.d. zijn reeds aanwezig. Men gaat met ongeveer 40 leerlingen begin nen. De officiële opening der school zal later geschieden, wanneer het gehele gebouw gereed is, vermoedelijk Febru ari. Goes AANRIJDING. Ter hoogte van de Pitman- school op de Middelburgse straatweg te Goes werd Dins dagavond een dame, mevr. v. S. aangereden door een motor rijwiel, bestuurd door de heer B. uit Heinkenszand. Zowel mevr. v. S. als de heer B. kwa men te vallen, waarbij eerstge noemde een lichte hersenschud ding en een hoofdwonde op liep. Dr. Doeleman verleende de eerste hulp. De politie heeft de zaak ip onderzoek. Nieuw gebouw voor kleuterschool Souburg. Door het bestuur van de Beatrix-kleuterschool te Sou burg werd bericht ontvangen, dat het hoofdkantoor van de Wederopbouw te 's-Gravenha ge toestemming verleent voor het bouwen van een nieuwe kleuterschool. Deze school zal verrijzen aan het Oranje- plein waar een stuk grond werd aangekocht en thans reeds een speellokaal in ge bruik is. Er zullen bij dat speellokaal thans 5 lesloka len worden gebouwd. In ver band met dc grote behoefte aan voorbereidend lager on derwijs in Souburg, is het be richt van de toestemming voor de nieuwbouw met grote blijdschap ontvangen. Schip gebroken. Het Ned. schip „Codam 75" geladen met boomstam men voor Middelburg is nabij Veere omhooggevaren cn bly- ven zitten. Nog voor het laag water was, was het schip ge broken en was er geen moge lijkheid meer om het schip in vlot water te brengen. De aan boord aanwezige vrouwen en kinderen zijn te Veere aan dc wal gebracht met een ge deelte van het huisraad. Dc ex pert van de verzekering zou trachten een overeenkomst te maken met een Bergings Maat schappij om schip en. lading te bergen. Schout bij nacht Broekhoff. De chef van de geneeskundi ge dienst der Koninklijke Ma rine. de hoofdofficier van ge zondheid der 1ste klasse P. C. Broekhoff, is met ingang van 1 Januari bevorderd tot schout bij nacht arts. Schout bij nacht Broekhoff deed in de jaren 19321936 o.m. dienst op het wachtschip Vlissingep. Tijdens de afbouw en het de eerste maanden in de vaart zijn van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", in 1936, was hij aan boord van dit schip ge plaatst. Oranjefeesten en jaaroverzicht. Het jaaroverzicht der belang rijkste gebeurtenissen op Walche ren, opgenomen iin Uw nummer van 31 Dec. 1948 heeft mij verba zing en ook ergernis bezorgd. „Zwanen in Middelburgs grach-, ten" en ..een grasdrogerij gereed gekomen" zijn als symbolen van de terugkeer naar normale tijden en herstel van hetgeen in de oor logsjaren verloren was gegaan on getwijfeld feiten die toegejuicht worden door ieder die belang'stelt in onze Middelburgse samenleving. Maar dat U met geen woord herinnert aan het Openluchtspel en de Historische Optocht, op 23 en 24 Juli door de Kon. Verg. „Uit het Volk—Voor het Volk" geor ganiseerd ter herdenking van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M Koningin Wilhelminé is slechts voor één uitlegging vatbaar, n.l'. dat U deze feiten niet waard acht te gememoreerd te worden. Niet alleen voor onze Vereni ging. maar voor alle aangesloten buurtverenigingen cn voor hon derden medewerkers zijn ait, evenementen geweest, waaraan ontelbare zorgen zpn besteed, die duizenden en duizenden toeschou wers op de been hebben gebracht, uit de stad en van elders, en waar bij die duizenden een blik kon den werpen in ons roemrijk na tionaal verleden. Ondanks de on getwijfeld daaraan klevende fou ten gevoelde onze Vereniging zich gelukkig een tachtigjarige tradi tie te kunnen voortzetten: het lei ding geven aan feesten ter ere van gedenkdagen in ons Vorstelijk Huis. Ik ben ervan overtuigd dat niet alleen mijn medebestuurders maar ook zeer vele stadgenoten door de ze „omissie" zeer onaangenaam getroffen zullen zyn geweest. Uw critiek op het openluchtspel was ons aangenamer hoe vreemd dit ook moge klinken dan dit dood zwijgen. want als ieder die aan de weg timmert wij hebben lie ver een eerlijke critiek. dan een opzettelijk over het hoofd zien. De naam onzer „Koninklijke" vereniging, haar geschiedenis cn haar pogen in deze tpden te doen, wat bereikbaar is, verdienen rri.i. een dergeiyko behandeling niet. Middelburg. L. A. SCHENK, i Voorzitter der Kon. Veren. „Uit het VolkVoor het Volk". Naschrift der Redactie: Van een opzetteiyk doo zwygen was geen sprake. Het vermelden van de vie ring der jubileumfeesten van iede re plaats afzonderlijk in een jaar overzicht was niet doeniyk en niet alleen in ons blad. maar ook in de andere Zeeuwse bladen, of Zeeuw se edities van andere bladen,, zal men er dan ook vergeefs naar zoe ken. Nagekomen advertentie Heden overleed plot seling, tot onze diepe droefheid, onze lieve Vrouw, Moeder en Be- huwdmoeder JANNA PETRONELLA MARIA CLASLNA HERTSTEIN— DEN HARTOG, in de leeftijd van 55 jaar. L. D. HERTSTEIN. 's-Gravenhage: E. M. HERTSTEIN. B. HERTSTEIN— LOBSTEIN. Vlisfingen, 5 Jan. 1949. Badhuisstraat 11. Wegens sterfgeval zal Tandarts Hertsts-'n geen prakrijk uitoefenen Woensdag 12 Januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2