PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Vragen rond de Sloe-inpoldering Operaties op Sumatra zijn geëindigd BILT Truman ontvouwt een grootscheeps „New Deal "program Wie zullen er mogen pachten? Internationaal Recht De geest van Roosevelt herleeft Anti-vakverenigingen wet wordt ingetrokken Cochran terug uit Batavia. 192e Jaargang - No. 4 Dagblad, uitgave van de Flrm3 Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F. van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred.. G Balilnttjn. Pl.verv.. W Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p p. 4.15 per kw. Losse aammer| 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, EJRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per ■nm. Minimum p. advertentie f 2^0 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 Talrijke Nederlanders ligt wat er laatstelijk in de Vei ligheidsraad geschiedde toch wel erg zwaar op de maag. Men kan zich ter nauwernood indenken, dat grote en'kleine mogendheden zich zo zeer op sleeptouw lieten nemen eens deels door een handige pro. paganda, anderdeels door hun welbegrepen eigenbelang, dat zij opzettelijk zuivere bedoe lingen van een kleine staat miskennend, een vonnis vel den, dat lijnrecht indruist te gen' het rechtsgevoel van de gevonniste. Inderdaad: het was in ho ge mate onprettig en het is allerminst uitgesloten, dat de komende dagen ons nieuwe onaangename ogenblikken zul len bezorgen. Wij hebben in Nederland van oudsher voorvechter van internationaal recht, ja, een der grondleggers ervan 'n groot respect voor internatio nale rechtspraak en iedere veroordeling van ons optre den door een internationaal college, maakt diepe indruk op ons gemoed. Zelfs als zulk een college zich mengt in dingen, die met internationaal recht niets te maken hebben, maar interne aangelegenheid zijn. Juist om hetgeen er in de komende dagen in Lake Suc cess kan geschieden, citeren wij hier een passage in een artikel van prof. mr. A. C. Josephus Jitta in de "Haagse Crt. Hij zegt daarin: „De wijze, waarop de Vei ligheidsraad tot 'n beslissing komt, is, afgezien van het be ginsel van zijn bevoegdheid, allerminst geschikt, om al te jjrote waarde toe te kermen aan zijn uitspraken. Het is maar al te duidelijk, dat de belangen van de leden, meer dan rechtsbeginselen, in die beslissingen de doorslag ge ven. De Russische stem wordt slechts bepaald door één doel: onenigheid in het leven te roepen tussen de Westerse landen en in het Oosten. Ame rika wedijvert met Rusland in 't streven te gelden als de kampioen voor de onderdrukte volkeren. Frankrijk, dat ons gunstig gezind is, ontkent {Ie bevoegdlieid van de Veilig heidsraad. maar bevordert door zich te onthouden, dat een uitspraak, waartoe de Raad niet bevoegd is, tot stand komt. Wij bepleiten niet het in ternationale recht te verwer pen. Maar wij waarschuwen er voor zijn waarde te over schatten. Nog altijd geldt het juiste gezegde van Struycken, dat het internationale recht slechts waarde en kracht heeft, voor zover het op het nationale recht steunt. De Veiligheidsraad heeft ons de nuttige les geleerd, dat men aan wat zich als in ternationaal recht aandient, niet een aureool moet geven, dat het niet verdient." Wij hebben er niets aan toe te voegen. President Truman heeft Woensdag voor het Ameri kaanse Congres een regcringsprogram ontvouwd dat zowel nieuwe J in omvang als ruimte de „New Deal" van wijlen presi- dent Roosevelt overtreft. Truman drong a.an op machtiging tot herinstelling van prysconiröle', verhoging van inkomstenbelasting met vier milliard dollar en annulering van de door de Republikeinen voorgestane arbeidswet van Taft-Hartley. Op de buiten landse politiek ging. hy slechts terloops in. V.N. zullen China hun diensten aanbieden. Trygve Lie heeft te Lake Success verklaard, dat hy de mogelijkheid zou onderzoeken van het aanbieden van de goede diensten van de Ver. Naties aan dc Chinese rege ring en de Communisten by het bereiken van een ac. coord. Volgens militaire kringen heeft de nationalistische op perbevelhebber van Centraal China, generaal PaiTsjoengh- si, zijn eigen troepen, die in Kwangsi zijn gelegerd, bevel gegeven de stellingen te ver laten welke zij in het Zuiden van de provincie Honan en in het Noord-Westen van de provincie Hopei betrokken, en zich op Hankou terug te •trekken. Men voegt er aan toe, dat dit bevel werd gegeven zon der de goedkeuring van het ministerie van landsverdedi ging en dat het de autori teiten te Nanking heeft ver rast. Dr. Drees als postbode Vorige week kreeg een Heirnondse familie bericht uit Indonesië, dat haar zoon daar tijdens de actie was gewond. De familieleden wilden graag spoedig nade-, re bijzonderheden verne- men. maar de luchtpostver- .,cL,nI was "°S n«et her steld. Een poging om Bata via telefonisch te bereiken mislukte. Toen meldde de krant, dat dr. Drees naar Indonesië zou vertrekken. Aan de minister-president werd verzocht een brief mee te nemen en reeds.de volgende dag kwam het antwoord: Accoord. De brief werd daarna persoon lijk in den Haag ten huize van dr. Drees bezorgd, waar hij door de minister-presi dent in ontvangst werd ge nomen. De president verklaarde dat het Amerikaanse volk bij de laatste presidentsverkiezingen „de in discrediet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen in de han den van enkele begunstigden, heeft afgewezen". De president zette daarna zyn program uiteen, dat het volgende inhoudt: 1) Een uit 8 punten be staand plan tot bestrijding van de inflatie. Voor dit doel vraagt hij bevoegdheid om een controle op de pryzen in te stellen, een toewijzingstelsel voor schaarse grondstoffen in het leven te roepen en eventueel leningen te verstrek ken ter financiering van de vervaardiging van materialen, vaaraan acute tekorten be staan. 2) Verhoging van de onder nemingsbelasting en andere belastingen met in totaal vier milliard dollars per jaar, ten einde de staatsschuld te ver minderen. 3) Volledige herroeping van de arbeidswet van Taft-Hart ley er vervanging van deze wet door de vroegere z.g. Wagner-wet die een meer li beraal karakter droeg. 4) Verruiming van de so ciale wetgeving in dier voege, dat de ouderdomspensioenen worden verhoogd en de over heidszorg zich ook uitstrekt tot hen, die slachtoffer zyn van werkloosheid, ziekte of invaliditeit. 5) Het instellen van een stelsel van ziekteverzekering, dia.t „iedere Amerikaan in staat zal stellen goede medi sche behandeling te verkrij gen". 6) Meer staatssteun voor het onderwijs. 7) Een speciale wetgeving, die het de regering mogelijk moet maken volkswoningen niet lage huren te bouwen, krotten op te ruimen en ee» onderzoek naar de woontoe standen in te stellen. 8) Een veelomvattend pro gram teir herziening van de burgerrechten met het doel discriminaties tegen negers of andere rassen-minderheden te verbieden. Ten aanzien van de buiten landse politiek diende presi dent Tinman slechts de twee volgende voorstellen in: 1) Verlenging van de gel digheidsduur van de wet, die op 31 Maart a.s. afloopt, en die de de regering de bevoegd heid geeft met andere rege ringen overeenkomsten inzake verlaging van de douaneta rieven aan te gaan. 2) Schrapping van in het bestaande -program opgenomen beperkingen inzake de toela ting van verplaatste personen uit Europa in de V.S. Vol gens de huidige regeling mo gen gedurende een periode van 2 jaar 200.000 verplaat ste personen in de V.S. immi greren. REGERINGSCONTRÓLE. De eerste belangrijke taak van dc Amerikaanse regering is, aldus de president, de be scherming van de Amerikaan se economie tegen de ongunsti ge gevolgen van conjunctuur schommelingen. Derhalve vroeg Truman het Congres verdere bevoegdheden voor de regering, te weten voortzetting van de controle op credietverstrekkingen, regeling van de speculatie op de graan- én andere goederenmarkten, controle op de export, de in stelling van eön toewijzings stelsel voor belangrijke grond stoffen en verscherping van de controle op huren. Truman's programma voor openbare werken voorziet in verdere electrificatie voor agra rische gebieden, de bouw van waterkrachtstations, het be vaarbaar maken van rivieren en irrigatieprojectcn. Tenslote deelde Truman me de, dat de sociale diensten van de regering zullen worden ge bracht onder een speciaal de partement van sociale zaken. Weer een bon voor sinaasappelen. Hoewel de in begin December 1948 aangewezen bonnen voor si- naasnaasappelen tot dusver slechts in enkele gedeelten van ons land zijn gehonoreerd is het noodzake- lijlj in verbancr met de te ver wachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een tweede bon aan te wijzen! Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 algemeen by een handelaar in groente en/of fruit inleveren. Bon 534 algemeen (voor houders v. A-. B- en C-kaarten)) geeft recht op 500 gram, bon 510 algemeen (voor houders van D- en E-kaar- ten) op een kilogram sinaasappe len. Naarmate de aanvoer voortgang heeft zal od de ingeleverde bonnen kunnen worden afgeleverd, met dien verstande, dat eerst de oude bonnen gehonoreerd moeten wor den. Profeten hadden het weer mis. Toen Truman in October vorig jaar by de verkiezingscampagne met een zeer progressief program ma in zee ging. meenden velen, dat de president ietwat boven zijn stand leefde. Waren niet juist onder het be wind van Truman de oude mede werkers van Roosevelt één voor één van het toneel verdwenen. Was niet van de oude New Deal-poli tiek een lichte vorm van gelei de economie slechts een scha duw overgebleven? Opnieuw heeft dc president de profeten, die schouderophalend zün verkiezingsleuzen hoorden in het ongeiyk gesteld. Het program, dat Truman Woensdag aan het Congres heeft voorgelegd is sterk sociaal getint en vervult het merendeel der ver kiezingsbeloften. Alle met propa ganda doorspekte voorspellingen vanuit Moskou ten spijt bewegen de Ver. Staten zich niet in de rich ting van een extreem kapitalisme, doch in die van een gematigd ka pitalisme. De vroegere aanhangers van Roosevelt met uitzondering van Wallace kunnen weer vrijer adem halen. De president heeft een juis tere weg gekozen ter bestrijding van het communisme dan zy, die zich anti-communisten bij uitstek noemen. Indonesië Vrijdag in de Veiligheidsraad. De secretaris-gen «raai van de Ver. Naties, Trygve Lie. heeft bekend gemaakt, dat de Veiligheidsraad Vrijdag bijeen zal komen ter bespre king van de Indonesische kwestie, „mits alle leden aan wezig kunnen zijn." Indien dit niet mogelijk is, zal men Maandag bijeenkomen. Indonesië is het enige agen dapunt. Vliegtuig brandend in zee gestort. Een vliegtuig van de „British South American Airways" is met 9 passagiers en een bemanning van zes bij de Braziliaanse kust bran dend in zee gestort. Drie passagiers kwamen hierbij om het leven. is het 150 jaar geleden dat Prins Wil lem George van Oran je en Nassau als op perbevelhebber van het Oostenrijkse leger in Italië te Padua over leed, van waar zijn stoffelijk overschot 93 jaar later met een Ned. 'Oorlogsschip naar het vaderland werd terug gebracht om in de Kon. grafkelder te Delft te worden bijgezet; is het 8 jaar ge leden dat Engeland aan Finland. Hongarije en Roemenjë de oorlog ver klaarde. Vanmiddag radiorede H.M. de Koningin. H.M. de Koningin zal hedenmiddag om 13.15 uur 0ver beide zenders een radio rede uitspreken over de staatkundige ontwikkeling in Indonesië. Het mislukken van zijn zending. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond medegedeeld, dat II. Merle, Cochran, de Amerikaanse afgevaardigde by de Commissie van Goede Diensten in Indonesië, is teruggeroepen voor raadpleging. In de mededeling werd ver klaard: „Deze stap is gedaan naar aanleiding van de recente actie van de Nederlandse regering in Indonesië, welke de pogingen van de Commissie van Goe^e Diensten om door middel van vreedzame onderhandelingen een bevredigen de regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengén, abrupt heeft onderbroken". Op de weg tussen Kepandjan (bij Ma- lang) en Wingli: de bevolking komt de Nederlandse miltai- ren klappers aanbie den. Met hun grote messen hebben zij de zware bast er reeds afgekapt en 'n opening in 't vrucht vlees gemaakt. De soldaten behoeven do vruchten slechts aan de mond te zetten ">m het koele klap- jerwater te drinken. N.S.B.'ers bekleedden vooraanstaande posities in de Republiek. Chinese huizen werden geplunderd. Van officiële zijde is gemeld, dat op Sumatra o.a. Benkoelen, Tembilahan en Rengat zyn ge zuiverd van T.NJ.-troepen. Hiermede zijn de operaties op Sumatra beëindigd. Voorts wordt officieel mede gedeeld, dat tc Panipaham, 20 km. Zuidoost van Laboehan Bi- lik (bij Medan), een Japanner is gearresteerd. Onder de officieren, die zich te Djocja hebben gemeld, be vond zich, behalve de reeds ge melde commandant der voorma lige republikeinse militaire aca demie, de kol. Socwardi, ook de voormalige commandant der zestiende brigade van de T.N.I. de lt. kol. Lembong. In de sigarettenfabriek te Kertosono (90 km. ten Z.-W. van Soerabaja) hebben de Ne derlandse troepen de gehele Chinese bevolking van het plaatsje nl. 1400 mannen, vrou wen en kinderen aangetroffen. De Chinezen vertelden dat, na dat alle Chinese huizen en to ko's door de republikeinse troe pen waren geplunderd, de Chi nezen in de fabriek waren bij eengebracht. Het stationsgebouw te Kerto sono bleek te zijn vernield, doch de magazijnen waren in tact, evenals een aantal locomo tieven. Een suikerfabriek nabij het plaatsje was vernield. Australië en China aanvaarden Nehroe's uitnodiging. SIAM NEEMT NIET DEEL. De Australische minister van de fensie, Dedman, heeft bekend ge maakt, dat Australië de uitnodi ging van India, om te Nieuw Delhi een conferentie over de Indonesi sche kwestie te houden, heeft aan genomen. Twee vertegenwoordigers zullen worden afgevaardigd. De Australische afgevaardigden zullen de op de conferentie ontwikkelde gezichtspunten ter kennis van de Australische regering brengen. Zij mogen geen bindende besluiten ne men. De Chinese regering heeft beslo ten, aan haar ambassadeur te Nieuw Delhi op te dragen, de con ferentie by te wonen als waarne mer en niet als volledig afgevaar digde. De minister van buitenlandse za ken van Siam heeft verklaard, dat zijn regering niet aan deze confe- i-entie zal deelnemen. Hy preci seerde dit besluit met de opmer king: ondanks de sympathie, die Siam voor Indonesië heeft, kan de regering te Bangkok, gezien haar vriendschappelijke betrekkingen met Nedcrl. niét officieel optreden tegen de Nederlandse actie in In donesië. Dit zou neerkomen op een interventie in de interne aan gelegenheden van Nederland. Aardbeving in Italië. In het gebied van Rieti, ten Noorden van Rome, deed zich Woensdagochtend een aardbeving voor, waarbij twee personen wer den gedood en verscheidene hon derden huizen werden beschadigd. De ergste schade werd aangericht in het dorp Rivodutri, waar 95 procent van de huizen schade op liep. Er zijn een paar honderd daklozen. Woensdagavond vlucht ten de bewoners van het gebied de heuvels in, in verband met de voorspelde grote aardbeving. Overleg met Zeeuwse instanties gewenst Dit jaar is voor Zeeland het jaar van de landaanwin ning! Tussen Walcheren en Züid-Beveland zal de dyk worden gelegd, waardoor de aanleg van de nieuwe Sloe- polder in eerste instantie wordt voltooid. Dan kan be gonnen worden met het bouwrijp maken van de nieuw ge wonnen 400 ha. grond. Het is wel niet heel veel, maar liet betekent toch altijd weer een verruiming van de landbouwmogelykheden in Zeeland. Er is een groot gebrek aan land. Waarom - emigreren zoveel jonge boeren en waarom lopen zovelen met emi gratieplannen rond? Omdat zy immers een eigen bedrijf willen hebben. Wanneer er af en toe een pachtbedrijf vrij komt, zijn er talloze gegadigden; er zyn klein-Iand- bouwers, die aan hun huidige oppervlakte niet genoeg hebben om zich een redelijk bestaan te kunnen verzeke ren; er zyn stevige boerenzoons, met diploma's in hun zak, die in het bedrijf van hun vader meewerken en die zo graag een eigen boerdery zouden hebben. Geen wonder, dat met het naderen van de inpolderings datum -van de Sloepolder de vragen zich opstapelen. Wie komen er in aanmer king om percelen te pachten? Zullen er uitsluitend land bouwbedrijven gevestigd wor den? Of krijgen de tuinbou wers ook een kans? Vooral de laatste vraag'begint lang zamerhand dringend te wor den. Deskundigen zijn het er over eens, dat het allerminst gewenst is, dat hierover een beslissing valt. wanneer de polder zo goed als gereed is. Tuinbouwbedrijven kunnen niet zomaar overal worden neergeplant, van te voren moet bekeken worden, waar die geschikste plaats is. Bij de I ►aanleg van de wegen en by de I verkaveling kan daarmee dan reeds rekening worden gehou den. Niemand in Zeeland weet echter, hoe hef met die ver kaveling zal gaan. De uitvoe ring van de inpolderingspLan- nen zal geschieden onder be heer van liet ministerie van verkeer en waterstaat en ais de polder gereed is draagt dit departement deze ter verpach ting over aan de dienst der domeinen. Zo is althans de normale gang van zaken en het ziet er naar uit, dat deze procedure ook nu ge volgd zal worden. Zou het niet beter zyn, dat de instanties, die over het een en ander te beslissen hebben vóór de vaststel ling van een definitief ver. kavelingsplan eerst overleg plegen niet de rijksconsu lenten voor land- en tuin bouw, met de cultuurtech nische dienst en met de standsorganisaties? Het kan zyn, dat de verkave ling van Verkeer en Water staat zeer juist zal worden, maar het kan ook zijn, dat er in kringen van land- en tuinbouwers verscheidene bezwaren tegen deze ver kaveling rijzen. Voor zover ons bekend is, weet geen enkele overheidsinstantie of organisatie in Zeeland iets van de plannen van de minister af. Mogelijk wordt hierin spoedig verandering gebracht. Wat de gemoederen het sterkst bezig houdt, is van zelfsprekend de vraag, wie er in aanmerking komen als pachter. In Walcheren hoopt men, dat de gedupeerde boe. ren de voorrang hebben, ir Beveland zijn er echter even eens vele land- en tuinbou wers. die in aanmerking wen sen te komen. De landbouworganisaties hebben lijsten samengesteld van leden, die in de nieuwe polder zouden willen pachten. In totaal zyn er nu reeds 180 gegadigden. Honderdtachtig voor wellicht twintig bedrijven VERPACHTING De verpachting is een zaak van de minister van Finan ciën. Zoals reeds gezegd draagt Waterstaat de polder na het gereedkomen ter ver pachting over aan de domein- dienst, die onder minister Lieftinck ressorteert. Het is gebruikelijk by Staatspolders. dat het eerste jaar de polder door het Rijk in eigen beheer wordt ingezaaid met koolzaad bij de Wieringermeerpoldor is dit éveneens gebeurd om daarna pas verpacht te worden. Er mag dus redelij kerwijs worden verwacht, dat dit ook nu zal gebeuren. Mocht alles normaal verlo pen, dan kan de Sloepolder waarschijnlijk' in Augustus 1950 worden ingezaaid, zodat in 1951 met de verpachting kan woeden begonnen. De mi nister van Financiën z^l dus hebben tc beslissen, wie in aanmerking komt voor een perceel in de Sloepolder. Richtlijnen of definitieve plan nen staan nog niet vast, hier over heeft men zich in Den Haag nog niet druk gemaakt. Vermoedelijk zal als los land worden verpacht, waarna la ter gedeelten in erfpacht kun nen worden gegeven voor de bouw van opstallen. Definitie ve besluiten zijn echter nog niet gevallen. Laten wij hopen, dat de minister by de vaststelling van de rlchtlynen voor deze ver pachting zich zal laten advi seren door Zeeuwse organen, overheidsinstanties en samen werkende organisaties. De t\jd dringt evenwel, want de er varing heeft geleerd, dat de voorbereidingen voor dergelij ke verpachtingen omvangrijk entijdrovend zijn. Minister van Schaik in de West aangekomen. Minister van Schaik en zijn delegatie zijn Maandagavond op Curagao aangekomen en ontvangen door de gouverneur en verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten. Met uitzondering van de democra ten waren alle vertegenwoor digers van de politieke partijen aanwezig. Dr. da Costa Gomez zelf was niet aanwezig, doch zijn aan hangers hebben een kleine de monstratie gehouden, nadat zij bloemen hadden aangeboden. 9 jaar voor hoofdredacteur van „Volk en Vaderland". De 46-jarige L. Lindeman, tijdens de bezetting hoofdre dacteur van „Volk en Vader land", werd door het Haagse Bijz. Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek. De bevolking in de omgeving van Singosari heeft drie dagen geleden aan de Nederlandse troepen de beruchte bendeleider Soekirman uitgeleverd, die 2e luitenant was by de T.N.I. Op initiatief van de Malangse burgerij werden op nieuwjaars dag langs de militaire posten 15.000 oliebollen afgegeven. UITSTEL FEDERALE CONFERENTIE. De begindatum van de vierde zitting der federale conferentie, die oorspronkelijk was vastge steld op 7 Januari, is verscho ven naar 14 Januari. De Nederlanders hebben vol gens Reuter tot nu toe nog geen faciliteiten kunnen verle nen aan de tien groepen mili taire waarnemers vèn de C. v. G. D. om zich op de hoogte tc stellen van de toestand in het republikeinse gebied. N.S.B.-ERS IN REPUBLI- KLEINSE DIENST. Te Semarang is uit Serangan via Madioen een contingent po litiek verdachte personen aan gebracht. dat naar Batavia is doorgezonden. Het gezelschap bestond uit 52 personen (man nen, vrouwen en kinderen), Ne derlanders, Duitschers en een Tsjech. Onder de Nederlanders waren N.S.B.-ers die in de re publiek vooraanstaande posities hebben bekleed. Enkelen uit het gezelschap waren docent aan de republikeinse militaire academie. REPUBLIKEINSE BERICHTEN OVER GUERILLA-STRIJD. Volgens een clandestiene re publikeinse radiozender heerst een hevige activiteit van gue rilla's. die drie dorpen in het febied van Soekaboemi bezet ebben zij, volgens deze zender, heben zij, voglens deze zendei', gedurende de laatste 24 uur in Oost-Java verscheidene planta ges en fabrieken in brand ge stoken en vernield. Tenslotte wordt melding ge maakt van intensivering van de guerillastrijd in het Z.-O. van Borneo, in het gebied van Bandjermasin. Vreemde ontmoeting op de Delispoorweg. Naar eerst thans bekend is geworden, had de eerste Nederlandse trein van de Delispoor. die van Medan naar Rantau Prapat stoom de. twee uur nadat deze plaats door de Nederland se troepen was bezet, een wonderlijke ontmoeting. Vlak bij Rantau Prapat ontmoette de trein van de Delispoor een in volle vaart op hetzelfde baanvak aan stormende trein met vluch tende rèpublikeinen. De Medanse trein begon direct achteruit te stomen, doch de republikeinse trein wist door een geweldige rook ontwikkeling. een „rook gordijn" 1e vormen, waar achter de republikeinen konden ontkomen. De ver laten trein werd overgeno men door het personeel van de Nederlandse trein en stoomde achteruit naar Ran tau Prapat terug. De republikeinse stations chef daar, die na de be zetting in functie was ge bleven. was stomverbaasd, toen, enkele uren nadat hij de trein met vluchtende re publikeinen had weggezon den. dezelfde trein achter uitrijdend terugkeerde, doch thans gevuld met Ne derlandse soldaten. De trein was onbeschadigd en doet thans weer normaal dienst. Kinderen speelden met granaat. RESULTAAT: TWEE DODEN. Woensdagochtend omstreeks tien uur zijn in een huis aan het Plantsoen te Leiden twee kinderen om het leven geko- men door het spelen met een mortiergranaat .De slachtoffer tjes, de acht-jarige Theo de Wit en de negenjarige F. J. van der Meer, hebben, voor zover nog is na te gaan, op een bo venverdieping met een granaat gespeeld, die reeds drie jaar thuis werd bewaard. Hoe de ontploffing is ge schied, is niet meer na te gaan. Een begin van brand kon on middellijk door de brandweer worden gestuit. De twee jongens bleken bij de ontploffing op slag te zijn gedood. Dit ongeval vestigt nogmaals de aandacht op de grote geva ren die schuilen in het bewa ren van oorlogstuig. DE VOORSPELT RUSTIG WEER. Geldig tot Donderdagavond. Weinig wind met op vele plaat sen nevel of mist. Overigens droog weer, iets kouder, met tempera tuur om het vriespunt in de Noordelijke provincies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1