PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Dienst Wederopbouw Boerderijen blijft aanbesteden Wat kan Pandit Nehroe bereiken? Herstel van West-Europa maakt vorderingen Dr. Drees naar Batavia vertrokken BILT Arabische Liga neemt deel aan de Aziatische conferentie Nog geen tijd voor Europese eenheid. Ook op Sumatra het vuren gestaakt. Republikeinse guerilla ging nog niet door Huidige toestand duurt voorlopig voort Drees naar Soekarno? 192e Jaargang - No. 3 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred.. G. Balllntljn. Pl.verv.. W Leertouwei en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; I 3.9C p. kw.; fr p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN WflBnsdag 5 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS; 18 ct. per t ma Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 Middelburg; Condense Kaal 29. teL 2077 en 2924 Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr.2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. teL 26 Symbolische actie tegen Nederland verwacht. Zeven landen hebben tot nu toe de uitnodiging van Pan dit Nehroe tot een conferentie van Aziatische landen over* Indonesië definitief aanvaard. Het zijn Pakistan, Egypte. Syrië, Saoedie-Arabie, de Li banon, Irak en Iran. De andere landen hebben de uitno diging no^ in overweging. Alles wijst erop, dat over enkele weken de conferentie in New Delhi zijn beslag zal krijgen. Daarbij is de vraag gerezen wat India met het bijeenroepen dezer conferen tie wil en kan bereiken. Het doel der besprekingen zal zijn het ontwerpen van maatregelen om de Republiek te helpen nu de meerderheid van de Veiligheidsraad met de door India en Australië voorgestane gedragslijn niet instemt. Welke maatregelen echter kan de Aziatische conferen tie nemen tegen Nederland, gezwegen nog van recht streekse militaire hulp aan de overgebleven Republikein se guerilla-strijdkrachteit? 't Chinese blad „Keng Pp", dat overigens natuurlijk pro-Re publikeins is. ziet weinig mo gelijkheden. Een economische boycot zou weinig nut ople veren, daar het merendeel der betrokken landen zelf, wellicht nog, meer dan Ne derland, in economische moeilijlcheden verkeert. Ook 'n landittgsverbod voor vlieg tuigen is weinig effectief, ter wijl de boycot van N-e-d. sche pen in Australië reeds zo danig is gewijzigd dat zij thans een halve maatregel is. Het verbreken van de di plomatieke betrel^ingen met Nederland is volgens het blad pract'sch niet uitvoerbaar. Echter, zo troost het blad zijn lezers, men moet nu ook weer niet denken, dat een ge zamenlijke actie geen enkel effect zou sorteren. „Geen enkel land ter weireld, ook niet het sterkste, en meest welvarende, kan gelukkig leven indien een aanzienlijk deel der wereld een vijandige houding aanneemt en con tact vermijdt." „De Nederlandse regering kan de verstandhouding al leen verbeteren door te er kennen, dat de Indonesische leiders, ook zij, die in het buitenland vertoeven, inder daad representatief zijn voor het Indonesisch nationalis me." Het spreekt vanzelf, dat -een actie der Aziatische lan den, sJij het slechts een sym bolische, zijn weerslag zal hebben op de landen, die be langen te verdedigen hebben in Azië. In Amerikaanse kringen is men zelfs van mening, dat een krachtige houding der Aziatische landen ertoe kan leiden, dat Amerika en En geland hun standpunt met betrekking tot Indonesië in de Veiligheidsraad zullen wij zigen. AUSTRALISCH DILEMMA. De Australische regering staat voor een lastige beslis sing. Het ligt in de lijn van de politiek van Evatt en Hodgson Nehroe's uitnodiging België heeft zich Dinsdagavond accoord verklaard met het Britse voorstel de vergadering van de commissie voor Europese eenheid uit te stellen. In officiële kringen te-, Brussel vreest men, dat door het uitstel .ie blauwdruk voor een Verenigd Eu ropa niet tijdig zal gereed komen voor bespreking op de vergadering van de consultatieve raad van de Westerse Unie. die 25 Januari te Londen zdl worden gehouden. Dat zou betekenen, dat de kwestie moet wachten tot de vijf ministers van buitenlandse zaken eind April opnieuw bijeen komen, aldus een Belgische woordvoerder. Volgens diplomatieke kringen te Parijs heeft het Britse verzoek om uitstel in den Haag „verbazing" gewekt en werd het in Luxemburg „onbegrijpelijk"' geacht. De Belgi sche regering scheen gepeigd met de wens van Bevin te sympathi seren. Van de Fraisen zelf werd gezegd dat zij „verrast" waren. Republikeinse guerilla- regering in de bergen. Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat vier republikeinse ministers, die zich niet in Nederlandse han den bevinden, nl. dr. Soekiman (binnenlandse zaken), dr. Leimena (gezondheid), ir. Djoeanda (ver bindingen) en Kasimo (voedsel voorziening) elkaar thans hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost-Java verblijf houden. In sa menwerking met de republikeinse strijdkrachten, zouden deze vier ministers een guerilla-regering hebben gevormd om de werkzaam heden van de voormalige repu blikeinse regering voort te zetten. Volgens de „Sin Po" bestaat deze regering uit een civiel en een mi litair bestuur en zou zij beschikken - over een aan,tal radiozenders. te aanvaarden. Australië is echter niettegenstaande de geografische ligging in we zen een Westers land, dat niet geheel thuishoort in het gezelschap der jong-nationa- listisohe staten. De oppositie in Australië verzet zich krachtig tegen een eventuele deelneming van Australië. Verlangt onze minister-pre sident. dat onze enige blan ke buren, de Nederlanders, uit Indonesië worden verdre ven? vroeg in een rede de wn<J. leider der oppositie, Harrison. Hij verlangde een uitgebreid debat in het par lement over deze kwestie. Hughes, Australisch minis ter-president tijdens de eer ste wereldoorlog, verklaarde, dat als tegenwicht voor de bijeenkomst der Aziatische landen een conferentie van Westerse naties bijeengeroe pen moest worden. Reuter meldt uit Batavia: Het Nederlandse leger heeft Woensdag meegedeeld, dat zijn mi litaire operaties op Sumatra tegen de Indonesische republikeinen wa ren geëindigd. De stopzetting van de mili taire actie op Sumatra werd bekend gemaakt in een dagor der van Gen. Spoor, die er op wees, dat de troepen zich thans moeten beperken tot het afwe ren van bende-activiteit, het handhaven van rust en orde en het beveiligen van de voedsel voorziening. De 'Veiligheidsraad. In welingelichte kringen van de Ver. Natie's wordt verklaard, dat de Veiligheids raad niet voor 10 Januari zal vergaderen. De kwesties Pa lestina. Indonesië en waar schijnlijk Haiderabad zullen op de agenda wordenge plaatst. Naar vernomen wordt, heeft de Veiligheidsraad het rap port van de Commissie van Goede Diensten in Indonesië niet ontvangen. - De Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen zullen wellicht gedwongen worden haar werk zaamheden in Oost-Duitsland te staken als gevolg van de oprichting van een oletrust in „volksbezit" in de Russische bezettingszone. NOG EEN LANGE WEG IN ZICHT. Rapport van Marshall" organisatie in Parijs. In zijn eerste rapport over het gezamelijke programma op lange termijn der aan het plan- Marshall deelnemende landen, deelt de Raad van de Organi satie voor Europese economi sche samenwerking mede, dat deze landen plannen hebben ontworpen om hun gezamelijke industriële productie in de#pe- riode tot 1952/53 met 30 en de waarde van de gezamenlijke voedselproductie met 4 milliard dollars op te voeren. De raad waarschuwt, dat een zeer grote inspanning en vele opofferingen noodzakelijk zullen zijn om de plannen ten uitvoer te brengen en dat vele maanden van intensieve studie en in spaning zullen moeten verlo pen alvorens een gecoördineerd plan tot stand zal kunnen ko men. Het rapport verklaart, dat het welslagen van de nationale herstelplannen der 19 deelne mende landen afhankelijk is van een verhoging van de pro ductie per man-uur in de ko mende vier jaar met ongeveer 15 en merkt op, dat het her stel van West-Europa sedert de oorlog reeds aanzienlijke vorde ringen heeft gemaakt, doch dat de afstand, welke nog moet wor den afgelegd langer is dan de weg, die men reeds achter de rug heeft. Met betrekking tot de resul taten, die de herstelpogingen tot dusverre hebben opgeleverd, deelt het rapport mede, dat de industriële productie in de 19 deelnemende landen over 't ge heel genomen in het 2e kwar taal van 1948 weer het vooroor logsniveau heeft bereikt en in de voornaamste industrielanden behalve Duitsland reeds 17 hoger was dan voor de oorlog. Op het gebied van de land bouw was de vooruitgang min der groot In de uitvoer naar de landen buiten West-Europa valt volgens het rapport een opmerkelijke vooruitgang waar te nemen. In de eerste helft van 1948 had de totale handel van de deelnemende landen zich Nanking start een, „vredesoffensief". Chinese regeringsvliegtuigcn hebben Dinsdag „vredes" pam fletten uitgestrooid boven de door de communisten geleide legers, die Nanking met een nieuw offensief bedreigen. In de pamfletten, welke bo ven het front in Midden-China werden uitgeworpen, wordt ge zegd, dat de regering de oorlog zou kunnen voortzetten, „doch dat zij in het belang van China heeft besloten vredes-onderhan- delingen te voeren". Er is nog steeds geen officiële communistische reactie geko men op het beroep, dat presi dent Tsjiang Kai-Sjek vier da gen geleden op zijn tegenstan ders heeft gedaan, om tot vre- des-onderhandelingen te ko men en waarin hij heeft aange boden te zullen aftreden. De afwezigheid van elke commu nistische reactie veroorzaakt ongerustheid in kringen, waar in men zich met de vooruitzich ten op vrede bezig houdt. hersteld tot ongeveer 85 van het niveau van 1938 en de uit voer dezer landen naar andere werelddelen tot ongeveer 80 van dit niveau. Het is waarschijnlijk, dat er gedurende de komende 3Vz jaar en vermoedelijk nog langer te korten zullen blijven bestaan aan grondstoffen en energie, in het bijzonder aan non-ferro-me- talen en hout. Ook aan staal, cokes, wol en kunstmeststoffen zullen er waarschijnlijk in ve le landen gedurende zekere tijd tekorten bestaan. Britse luchtvaart-minister in Nederland. Lord Pakenham, de Britse minister voor de burgerlucht vaart is op Schiphol aangeko men. Zoals bekend brengt de Britse minister een kort be zoek aan Nederland op uit nodiging van onze regering om een beeld te krijgen van de Nederlandse burgerlucht vaart en zich nader te oriën teren over de Britse conti nentale lijnen. Slechts „dagelijkse" incidenten. Naar uit militaire bron wordt vernomen zijn de groot scheepse incidenten in de fe derale gebieden door republi keinse organisaties, welke voor 1 Januari waren aange kondigd, niet doorgegaan. De incidenten, welke op Nieuw jaarsdag en daarna zrjn voor gekomen, komen in aantal en betekenis niet uit boven de dagelijkse gebeurtenissen, met uitzondering van het wer pen van een zelfgemaakte handgranaat te Batavia, waar bij geen ongelukken of scha de werd aangericht, en een brandje In een bamboeloods bij een school te Batavia. In de buurt van Tasikma- laja had op enkele plekken sabotage aan de spoorlyn plaats en deden zich enkele andere incidenten voor. De bevolking was overal rustig en heeft niet gereageerd op de oproepen der republikeinse strijdgroepen. Deze strijdgroe pen zelf die volgens de bekend geworden opdrachten op 1 Januari ,t grootscheepse aanval len moesten ondernemende den die dag slechts een po ging om Malang aan te vallen hetgeen mislukte, doordat de grootste bende twee dagen te voren door Nederlandse troe pen was uiteengeslagen en grotendeels vernietigd. De geloofsbrieven van Soerijlno gevonden. De directeur van het Soera- bajase Dagblad De Vrije Pers", de heer N. J. F. Zand- stra, die een bezoek aan Djoc- ja bracht, vond daar bij het doorzoeken van zijn huis de pas van Soeripno, de voorma lige republikeinse vertegen woordiger in Praag, compleet met de stempels voor de reis naar de Tsjecho Slowaakse hoofstad, zijn geloofsbrieven en een door president Soekarno getekende brief, waarin aan Soeripno de opdracht werd ge geven tot het aanknopen van vriendschappelijke betrekKin. gen met de Oost-Europese lan den en de Sowjet Unie. Voorts werd 'n in de Russische taal gesteld antwoord-schrij- ven van de Sowjet-Unie aan getroffen. Deze documenten zyn aan bevoegde instanties te Batavia ter hand gesteld. Australië overweegt uitnodiging van Nehroe. De Australische regering heeft de uitnodiging van Pan dit Nehroe tot het bijwonen van de Aziatische conferentie ter bespreking van het Neder landse optreden in Indonesië nog steeds in overweging. Hughes, Australisch minister president tijdens de eerste we reldoorlog, heeft verklaard, dat, wanneer er een conferentie moest worden gehouden van Aziatische volkeren over de Indonesische kwestie, er ook een conferentie van Westerse naties moest worden gehouden „voor het tegenwicht". Op een dergelijke conferentie, aldus zeide hij, zou Australië tegen woordig moeten zijn. Het vertrek van Minister-President Dr. W. Drees. Hoewel het vertrek van minister-president Dr. W. Drees op het laatste ogen blik wegens de slechte weersgesteldliei d werd uitgesteld, legde hij in liet res taurant op Schiphol toch voor de pers, radio en film een verklaring af. Do minister-president te midden van de andere leden van het kabinet en autori teiten op Schiphol. Vissers willen toch uitvaren. TIJDSTIP VOOR ACTIE NIET GUNSTIG. Op een te IJmuiden gehouden vergadering van trawler vissers, aangesloten bij de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden (E.V.C.) ter bespreking van de nieuwe C.A.O. en de oproep van ge noemde bond op de nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden niet uit te varen, is met grote meerderheid van stemmen be sloten toch te varen. Men acht te het tijdstip voor de strijd niet gunstig; deze zou nu te veel slachtoffers eisen. Men zal een nader tijdstip bepalen om zich over een et voeren actie te beraden. Consulaire Commissie vergaderde te Batavia. Maandag heeft er een vergade ring plaats gehad van de consulai- re-commissie onder voorzitterschap van de voftrzitter voor deze week. Sir Francis Shepherd, de Britse consul generaal, ter bespreking van het schrijven der Nederlandse delegatie over de genomen maat regelen om de commissie in staat te stellen, de resoluties van de Veiligheidsraad uit te voeren. Te vens werd hierbij de commissie officieel in kennis gesteld van de order „Staakt het vuren", alsmede van de tekst van de door de Ne- M 29 derlandse delegatie op December in de Veiligh afgelegde verklaringen. De consu laire commissie zou waarschijnlijk vandaag weer bijeenkomen. De hoofdopzichteres van Vught. De plv. procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, eiste Dinsdag jl. voor de derde maal twintig jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest tegen Margaretha Gollinat. gedu rende de bezetting „oberaufsehe- rin" in het kamp Vught. Vergiftiging na diner. Te Glasgow zijn Woensdag avond, na een diner, zes per sonen, vermoedelijk tengevol ge van voedselvergiftiging, overleden. 18 anderen zijn ernstig ziek in een zieken huis opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. In 1949 voor Zeeland 60 nieuwe boerderijen Enige dagen geleden werden mededelingen verstrekt over de voorgenomen reorganisatie van de dienst Weder opbouw Boerderijen, die ondermeer inhielden, dat de boe ren weer zelf aanbestedingen zullen kunnen houden. De dienst zal dan nog slechts tot taak hebben de ingediende bouwplannen te controleren op het voldoen aan bepaalde eisen, het financieringsplan op te stellen en materialen toe fce «ijzen. Naar het hoofd van het Bureau Wederop bouw Boerderyen in Zeeland, de heer D. Stam, ons me dedeelde, heeft de Stichting voor de Landbouw echte» verzocht de huidige toestand voorlopig te laten voortduren. Aan dit verzoek is gevolg gegeven, zodat op de oude voet zal worden voortgewerkt. Wel Is B. W. B. losge maakt van de Dienst Zuider zeewerken, waaruit het is voortgekomen en het hoofd kantoor van Zwolle verplaatst naar Den Haag, waar een af deling Boerderijenbouw van het Departement van Weder opbouw is gekomen- met pro vinciale afdelingen. Het bu reau op de Bierkade te Mid delburg* is Dinsdag verhuisd naar de Seissingel, waar het ondergebracht is bij de Prov. Dienst voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting, doch dit houdt uitsluitend verband met het feit, dat de P.B.V.O. ge huisvest moest worden in het pand aan de Bierkade. In een interview verklaar de de heer Stam, dat het wel de bedoeling is in de naaste toekomst de mogelijkheid te scheppen voor de boer om zelf aan te besteden. De ar chitect, die hij kiest, zal vol ledig rekening mogen houden met zijn wensen, mits deze voldoen aan de eisen die dc minister in de Stalwet heeft gesteld. Op dit bouwplan maalct B.W.B. (deze aandui ding blijft gehandhaafd) een financieringsschema. Het zal nodig zijn, dat de boer advie zen kan inwinnen bij een landbouworganisatie. De Stich ting voor de Landbouw was bereid hiervoor een afdeling in het leven te roepen, doch ziet voorlopig nog geen mo gelijkheid deze plannen tc re aliseren. Wanneer de nieuwe toestand zal ingaan, is moei lijk te zeggen, maar de heer Stam is van mening, dat dit niet het geval zal zijn voor dat de Wet op de materiële Oorlogsschade is aangenomen. 120 BOERDERIJEN GEREED. Over de resultaten ,dle tot nu toe bereikt zijn, bleek de heer Stam meer dan tevreden te zyn. Tengevolge van de Oorlogshandelingen werden 776 boerderijen in Zeeland ge heel verwoest. Allereesrst richtte men zijn aandacht op de bouw van noodboerderij- en en op het herstel van ge deeltelijk beschadigde gebou wen,. terwijl 150 gedupeerden een hangar kregen. In 1947 werd begonnen met de nieuw bouw en in dat en het volgen de jaar werd het bouwvolu men overschreden. Op 1 Ja nuari jl. waren nagenoeg 120 boerderijen gereed, waarvan een belangrijk deel reeds eer der werd opgeleverd. Boven dien werd in een veertigtal gevallen een woning of een schuur gebouwd. In 1949 zal het bouwvolu men precies „uitgebouwd" moeten worden. Het omvat 60 boerderijen, waartoe ech ter grotere (en duurdere be horen. In November is begon nen met de aanbestedingen. Alle plannen voor 1949 zijn bestedingsklaar en in Maart zullen dé laatste aanbestedin gen plaats hebben. Medio '49 zal dan reeds aangevangen worden met de aanbestedin gen vai het quantum voor 1950, tenzij inmiddels de hoe ren weer vrijheid van hande- „Ik kom zo spoedig mogelijk weer terug". De Nederlandse minister president, dr. W. Drees. is Dins dagmorgen naar Batavia ver trokken. Voor zijn vertrek heeft dr. Drees op Schiphol een verklaring afgelegd, waarin hij zeide niet alleen naar Indo nesië te gaan. Mr. Blom van het ministerie van buitenlandse zaken, die belangrijke functies in Indonesië heeft vervuld en mr. de Pont van het ministerie van overzeese gebiedsdelen zul len ook aan de besprekingen deelnemen. Het ligt niet in mijn bedoeling lang weg te blijven, omdat be langrijke beslissingen in Ne derland genomen zullen moeten De K.L.M. vliegt weer naar Batavia. Dinsdagmorgen om half tien is een K. L'. M-„Constellation" onder gezagvoerder A. Viruly met bestemming Batavia ver trokken. De machine heeft 3000 K.G. post aan boord. Omtrent de te volgen route kunnen nog geen nadere mede delingen worden gedaan. Het toestel heeft als beman ning verder nog aan boord, de tweede piloot J. A. Ameele, de navigator Kellenbach, de eer ste telegrafist Groothoff, de tweede telegrafist Lotstra, de eerste boordwerktuigkundige Jonker en de tweede boord werktuigkundige Grandia. Voorts maken voor de K.L. M. de vlucht mede twee mon teurs en de chef van de radio afdeling de heer Sweitser. Voor de Rijksluchtvaartdienst reist snee de heer M. S. Kam min ga, adjunct-inspecteur van de afdeljng luchtvaartinspectie van deze Rijksdienst. len hebben gekregen. Sommi ge plannen die zullen vallen onder het bouwvolumen 1950 zyn reeds thans vrijwel be stedingsklaar. „BRANDGEVALLEN" Natuurlijk zijn er ook te genvallers. Aannemers hebben vaak dc grootste moeite om bouwmaterialen aangevoerd te krijgen. waardoor wel eens stagnatie in het werk op treedt. Van de bouwvolumen moet sems een gedeelte wor den afgezonderd voor de her bouw van afgebrande boerde rijen, waardoor sommige ge dupeerden nog meer gedupeerd worden. Per jaar verbranden In Zeeland gemiddeld zes boerderijen en het is droevig te constateren, dat onvoor zichtigheid vaak de oorzaak is. Met het oog op brandge vaar worden de nieuwe boer derijen „geleed" gebouwd, d. w.z. het huis gescheiden van de schuur. Het aangewende materiaal vermindert overi gens de kans op brand. Te betreuren valt het ook, dat sommige architecten niet aitiid de eisen, die men aan boerdcryenbouw mag stellen hebben begrepen. Gelukkig beschikt men in Zeeland thans over architecten, die de nodi ge ervaring op dit gebied be zitten en goede ontwerpen le veren. Dat hierop zonder scha de soms nog aanmerkelijk kan worden bezuinigd (in enkele gevallen 30%) is een mee valler voor de gedupeerde en een groot voordeel voor de Staat! De animo om te bou wen is zeer groot, maar het uitblijven van de Wet op de Materiële Oorlogsschade be tekent uiteraard voor vele gedupeerden een onoverkome lijke belemmering. In leder geval mag verwacht worden, dat, wanneer men in hetzelfde tempo zal kun nen voortbouwen. over een jaar of_ vier alle verwoeste boerderijen door nieuwe zijn vervangen. worden, zodat ik zal trachten zo spoedig mogelijk terug te komen", aldus dr. Drees. Dc minister-president zeide. dat het eerste doel van de reis is in Batavia de gehele situatie onder de huidige moeilijke om standigheden te bespreken. „In kritieke ogenblikken tij dens de ontwikkelingen in In donesië hebben we altijd ge tracht door persoonlijk contact een goed begrip tussen Den Haag en Batavia te bevorderen. Er gingen ministers naar Ba tavia of de gouverneur-gene raal, nu de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, kwam hierheen. „Op dit ogenblik zou het veel moeilijker zijn voor de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon om Indonesië te verlaten dan voor mij Den Haag te verlaten". Dr. Drees zeide, dat naar zijn mening de belangrijkste doelen, die voor ogen moeten worden gehouden, zijn ten le de vorming van dfen volledige Indonesische interim-regering, die waarlijk representatief is voor heel In donesië en ten tweede dc voor bereiding voor de zo spoedig mogclyke vorming van dc Ver. Staten van Indonesië, waaraan we onze souvereiniteit kunnen overdragen. Hiertoe zullen vrije verkiezingen moeten worden gehouden, welke voor verschil lende punten beslissend zullen zijn. Dr. Drees arriveerde Dins dagmiddag op Malta. Onge veer middernacht hoopte hij die reis voort te zetten. De piloot kreeg in Malta verze gelde orders. Volgens Reuter zal 't vlieg tuig. waarin zich dr Drees bevindt, tussen Malta en Ba tavia nog tweemaal landen, en wel te Sjarjah aan de Perzische Golf en te Colom bo. Naar hef Chinese dagblad, de „Keng Po" meldt, zou voor de komst van minister-presi dent Drees reeds contact zyn gelegd met' president Soekar no c.s., door tussenkomst van vertrouwenspersonen. Met betrekking tot dit be richt deelde men te bevoeg- der plaatse mede. dat van een dergelijk contact niets bekend is en dat het onwaar schijnlijk is, dat zulk overleg heeft plaats gehad. Ontstellende ontdekking van vogelliefhebster. Onbekenden hebben uit de volière van mevrouw Buys te Beez (nabij Namen) een viertal zeer zeldzame Indi sche fazanten gestolen. Het betrof hier exemplaren afkom stig uit de Himalaya. ter waarde van fr. 120.000. In heel België beschikte slechts de Antwerpse dierentuin over dergelykc vogels. Kort daarop zag de eige nares tot haar grote ontstel tenis drie van haar lievelings vogels in de étalage van -een winkel liggen met omge draaide nelc en een prijskaar tje van fr 80 op hun buik... De winkelier verklaarde de kostbare fazanten te hebben gekocht van een vrouw uit Bccz. die verklaard had, dat het hier goudfazanten betrof. DE VOORSPELT VERANDERLIJK WEER. Geldig tot Woensdagavond. Aanvankelijk zwakke cn veran derlijke wind. later meest matige wind tussen West en Noord. Meest zwaar bewolkt met nog enige regen of sneeuwbuien. Weinig verande ring ln temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1