1948 voor de landbouw een gunstig jaar Zeeland bouwt ook aan zijn voetbalsport NIEUWS UIT ZEELAND Zeeuwse Almanak WALCHEREN Zuid-Beveland. Belangwekkend overzicht van ir. Maltha. In een voor de zender Hil versum I gehouden radio» causerie, heeft de heer ir. D. J. Maltha, hoofd van de af deling documentatie van het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening ter gelegenheid van de jaar wisseling een terugblik ge worpen op de Nederlandse landbouw in 19-18. Ir. Maltha begon zyn betoog door er op te wijzendat het jaar 1948 niet ongunstig is ge weest voor onze landbouw. De opbrengst per ha. van de con sumptieaardappelen lag zelfs 30 boven de opbrengst in de vooroorlogse jaren. Ook de granen gaven goede opbreng sten. evenals de suiker- en voe derbieten. In tegenstelling met het graanareaal, dat in vergelij king met 1939 thans veel klei ner en sedert de bevrijding zelfs nog teruggelopen is, is de oppervlakte aardappelen, voe derbieten. groenvoedergewas- sen en kunstweiden sterk uit- f;ebreid. De oorzaak hiervan igt in het streven om zoveef mogelijk veevoer in eigen land te winnen, daar onze deviezen- positie geen grote invoer van voedermiddelen uit het buiten land toelaat. Er bestaat momenteel een grote belangstelling voor rant soenbeweiding, hetgeen een be. ter gebruik van het grasland in de hand werkt. Vooral het inkuilen en het drogen «van gras zorgen, dat het in de zo mermaanden in het gras opge spaarde voer met zo min mo gelijke verliezen in de winter aan het vee ten goede kan ko men. GEBREK AAN KALI. De grootste zorgen liggen echter nog by de stikstof- en kalimeststoffen. Voor kali is Van»„bandieten" „heren". tot De gemeenteraad van Sjang hai heeft de nationalistische en communistische leiders te legrafisch verzocht vredeson derhandelingen te openen. Voor het eerst sinds drig jaar werden de communisti sche leiders betiteld met „de heer", inplaats van „ban diet." Dc communistische radio heeft voor het eerst melding gemaakt van een „vredes- fractie" in eigen gelederen. (Ingezonden mededelingi .Miep zucht |de feestdagen ga- heel wat Irukte. Er is veel werk blijven llg- Igen. Een gemak- kelijk potje komt 'haar nu yan pas. Mevr. Lotgpring-HIllebrand geeft het: DIKKE KOOKSOEP 1 kleine savoyekool, 1 ui. 2 thee lepels kerrie. 6 bouillonblokjes. 2 L water. 150 gr. gort, wat melk. bosje selderij. 50 gr. boter. Snipper de ui, fruit ze. met de kerrie in de boter. Snipper de kool fijn en smoor ze plm. 10 min. Voeg water, bouillonblokjes er. tvlugkokendei gort toe en laat hel geheel plm. 1 uur zachtjes koken. Vul zo nodig het water aan. Maak de selderij schoon en snijd ze fijn. Kook ze plm. 10 min. mee en maak de soep af met wat melk. aroma. enz. Het smoren van de gesnipperde kool in boter houdt smaak en geur van de kool beter. Ze is ook vlugger gaar. Voor kool als groen te gegeten dus geschikt. EERSTE MAAND. De eerste maand pan het jaar heet nog altijd tiaar een Ro meinse god, die de schone naam Janus droeg. En ik wed om, laai ons zeggen, een kop goede kof fie, dat van de duizend men sen er niet meer dan één nog weet, wie Janus was. Die ene is leraar aan een H.BJS. of Gym nasium. Zonder te weten, wie Janus teas, was hij nooit door zij;i examen gekomen. Maar vooruit, het is Januari en ye moogt van een fatsoen lijke almanak eisen, dat hij u vertelt, wie Janus was. Als ge het hQort, zult ge zeggen, dat die naam Januari nog zo gek niet is In de eerste plaats was Janus de god van het begin. En het jaar begint met Januari. Bovendien was h(j voor de Romeinen de beschermer van het huis. En is Januari niet de grauwste maand van alle twaalf dc meest vreug deloze, met laat licht in de mor gen* en vroeg duister in de avond? Een maami zonder zon, zonder bloemen, zonder milde warmte, een maand van sneeuw en strakke vrieskou en... zon der verkwikkende feestdagen'. Januari is een maand, waarin wij veel in huis zijn. Laat Ja nus Janus blijven, maar zoek het thuis. Laat uw kacheltje snorren, ontsteek de lampen en koester u in hun milde schijn. Trek desnoods pantoffels aan. En neem toch die niet gewonnen kop koffie maar. Om het be- haaplijk te maken. Want in Zeeland, met zijn wij de vlakten en zijn wilde wa ter, daar kan hel bar zijn in Januari. En dan zult ge zien, dat het thuis nog zo kwaad niet is. ons land geheel aangewezen op invoer uit het buitenland, ter wijl voor de stikstofvoorziening het wachten is op de uitbrei ding van de productie van de Staatsmijnen en de Mekog en op het weer in bedrijf komen van de fabriek in Sluiskil. In een overzicht van de tuin bouw in 1948, gaf spreker aan. dat de oogst van appelen en peren niet bevredigend was. De oogst van pruimen en kersen was daarentegen goed. Voor de teelt van tabak be staan er op het ogenblik goede kansen. De belangstelling hier voor is groot, dóch er moet nog veel worden verbeterd om tot een werkelijk kwaliteits product te komen. Grote verschuivingen in onze veestapel zijn in 1948 niet voor gekomen. Alles hangt hier af van de voederpositic. Daarbij moet ook voor de toekomst re. kening worden gehouden met 'n geringe invoer van voeder- middelen uit het buitenland. Daarom zal uitbreiding van de veestapel alleen mogelijk zijn. indien ons land er in slaagt uit eigen bodem meer veevoer te halen. Bedell Smith vraagt Truman ontslag. Walter Bedell Smith heeft president Truman verzocht hem te ontheffen van de functie van ambassadeur der V.S. te Moskou. Smith diende zijn verzoek in tydens een conferentie met president Truman. Er is blijk baar nog - geen beslissing ge nomen. Na afloop van net onderhoud gaf Smith te ken. nen. dat indien de president er op zou staan, dat hij zyn functie zou blyven waarne men. hem geen andere keuze over zou blyven dan naar Moskou terug te keren. Smith verklaarde, dat hij aanvanke. lijk voor een verbljjf van twee jaar naar Moskou was gegaan. Hij was daar nu al drie jaar geweest. Bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Volgens een Canadese woordvoerder is door het uit gestelde vertrek van de Queen Mary* die Zaterdag ter hoogte van Cherbourg 'op een zandbank liep en averij kreeg, het voorlopige plan om de Veiligheidsraad te Lake Success op 7 Januari bijeen te laten komen in de war gestuurd. Aan boord van de Queen Mary bevinden zich o.a. de Britse, afgevaardigde Alexander Cadogan en onge veer 80 leden van het secre tariaat van de V.N. Een belangrijke voordracht Onder bovenstaande titel houdt de heer H. W. Herberts lid van de Technische Com missie en voorzitter van de Keuze Commissie K.N.V.B. Zaterdagmiddag In Hotel „Centraal" te Goes een lezing voor voetballers en hun be stuurders en technische lei ders. zomede officials van de afdeling Zeeland. De heer Herberts zal be handelen het belang van trai ning en een goede vereni- gingslcidlng op technisch ge bied. De Invloed hiervan op het Nederlands Elftal zal in het licht worden gesteld. Nu het bestuur van de afde ling Zeeland door het nemen van belangrijke initiatieven heeft getoond ernst te willen maken met een opvoering van het spelpeil in Zeela»d. ver leent de K.N.V.B. onmiddellijk krachtige steun Een recept belangryk besluit van het be stuur van de afdeling om ovor te gaan tot aanstelling van een trainer gaf het bestuur van de K.NV.B. niet alleen aanleiding tot het verlenen van financiële steun, doch ook tot het helpen stimuleren van dc belangstelling voor een re gelmatige en doeltreffende training. Meer lezingen op allerlei ge bied zullen door de K.N.V.B ln de toekomst in Zeeland ge organiseerd worden. De lezing van de heer Herberts kan. als zij voldoende belangstel ling trekt, gezien worden uls het begin van een cyclus van lezingen op het gebied.van de voetbalsport. Het bestuur van de afde ling Zeeland wil op deze ma- Nieuws in een Noiedop Tegen A. Velthuis uit Amster dam, die zich onder de Duitsers heeft schuldig gemaakt aan Joden vervolging, werd voor het Am sterdamse Bijz Gerechtshof de doodstraf geëist. In de loop van 1948 zijn vier spoorwegovergangen beveiligd door automatische flikkerlicht-in stallaties. In totaal zijn thans 48 installaties in gebruik. I In de weck van 12 tot 19 De- cember 1948 kwamen de volgende .sterfgevallen tengevolge van het inond- en klauwzeer voor- runde ren 4. kalveren 1. biggen 4. geiten 1. Lt. Generaal en mevr. Kruis hebben op Nieuwjaarsdag een be zoek gebracht aan de militairen, die in het centraal hospitaal te Utrecht worden verpleegd. Dc ..Johan van Oldonbarne- vclt" vertrekt Woensdag met 130(1. vrouwen en kinderen van Amster dam naar Batavia. Het is een vaart in het kader van de ge zinshereniging. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Maandag In het Paleis op de Dam te Amsterdam een Nieuwjaarsre ceptie gehouden voor de leden van he» Corps Diplomatique. Tegen de 47-jarige schilder Otte uit Hilversum, die een van de oudste N.S N.A.P.-leden in Ne derland was en bovendien als ..knupDelaar" in de khmocn Om men cn te Heerte in Duitsland naam heeft gemaakt, werd voor het BIJz. Gerechtshof te Amster dam 20 jaar gevangenisstraf ge- eist. Tegen de 46-jarige cx-hoofd- wachtmeester van dc Hilversum- se politie Rcutcn werd voor het BIJz. Gerechtshof te Amsterdam levenslange gevangenisstraf ge- cist. Bij de Kempense Zinkmaal- srhappij te Dorplein nabij Weert waren dezer dagen niet minder don 85 jubilarissen met een diensttijd variërend van 25 tot 45 Jaren met de directie verenigd aan een feestmaal. Met ztjn A5c» hebben de Jubilarissen geznrnjlijk ongeveer 2600 dienstjaren en zij vormen ongeveer 10 procent van het huidige fabriekspersoneel. nier trachten de belangstel ling' voor de voetbalsport in juiste banen te leiden en het peil in Zeeland dat op het ogenblik nog zo erg laag staat, op te voeren. Het zal voor een groot deel afhanke lijk zijn van de verenigings leiders en de spelers of deze opzet zal slagen. In leder ge val blijkt het bestuur van de afdeling Zeeland zijn taak te verstaan en wanneer de Zeeuwse voetballers de energie voor 'n doelmatige en regelma tige training niet kan of niet wil opbrengen dan treft slechts hemzelf het verwijt dat de kwaliteit van zijn spel achter blijft bij die van andere districten. Men verwijt de Zeeuwse bevolking gebrek aan initiatief en doorzettingsvermogen. Hier ligt 'n kans voor de Zeeuwse Voetballers, voor de Zeeuwse Jeugd dus, om deze bewerin gen te logenstraffen. Dat zij en hun bestuurders deze kans grjjpen! Zaterdag klinkt in Goes het startschot! De .nieuwe C.A.O. voor zeelieden. Maandag is de grote treiler „Petten" van IJmuiden uilge varen. De „Batavia". Jie aan vankelijk eveneens zou uitva ren, is nog niet vertrokken De bemanning verklaarde zich door het aan boord gaan uccoord n:et de nieuwe C.A.O. Deze is normaal in overleg met de erkende bondon tot stand gekomen. De Al* Ned. Bond van Zeevarenden (E.V C.) had een beroep gedaan aan zijn leden en aan de met ge organiseerde zeelieden, op de nieuwe voorwaardén niet uit te varen. De Zwitserse aandelen in de „Koninklijke". Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de besprekingen tussen de Nederlandse cn Zwitserse in stanties. welke dc afgelopen we ken te den Haag zijn gehouden, er o.a. toe hebben bijgedragen, dat ten aanzien van de in Zwitser land geopponeerde stukken Ko ninklijke petroleum, een meer te gemoetkomende houding Icon wor den aangenomen Gelijk bekend 'stelde men zich van Zwitserse zijde op het stand punt. dat elke verwerving ter beurze te goeder trouw heeft pldats gehad. Dit standpunt is van Ne derlandse zijde bestreden, aange zien gedurende de oorlog in Zwit serland twee nankoopkoerscn mo gelijk waren, zodat men kan stel len. dat degenen, die een stuk kochten tegen de laagste koers dan ook het risico moesten dragen, dat zij zich een stuk van twilfelachtige herkomst verwierven. Na breedvoerige onderhandelin gen is in principe een regeling be reikt. waarin de erkenning van de eigendom van de Zwitserse hou ders der desbetreffende stukken is toegezegd en waartoe Zwitserse houders, die aan bepaalde voor waarden bereid zijn te voldoen, onder enig voorbehoud kunnen toetreden. Daarnaast is van Zwit serse zijde uitbreiding van cre- dietfaciliteiten in het vooruitzicht gesteld. ilichte zekerheids- slelllng voor belastingen. Het tijdstip, waarop de verplich te zekerheidsstellingen voor be lastingen uiterlijk worden vrijge geven is, zes maanden verschoven en nader bepaald op 15 August js 1949. Dit is geschied, omdat vóór 15 Februari i.s. nog niet alle met ccn zekerheidstelling verrekenba re aanslagen kunnen worden vast gesteld. Teruggave van bedragen, die binnenkort weer moeten wor den ingevorderd, zou geen zin hebben en vaak zelfs moeilijkhe den opleveren. In dc gevallen, waarin vertraging in de terugbetaling onvermijdelijk zal zijn, zal het daaruit ontstane ongerief worden verzacht, door dat ook de rentevergoeding van 3.6 per jaar (berekend over ge hele bedragen f 100° en over gehe le kalendermaanden) over een zo veel langer tijdvak wordt bere kend. Als resultaat van de actie der Nederlandse vrouwen werd dezer dagen aan H.K.H. Prinses Wilhel- mina een bedrag van f 230.000 overhandigd, waaraan H.K.H. een bestemming zal geven. Verplic Brits koopvaardijschip werd geënterd. Een Brits koopvaardijschip is Vrijdagnacht bij de Egyptische kust geënterd door twee oor logsschepen, waarvan dc natio naliteit aanvankelijk onbekend was. Zes man kwamen aan boord en vroegen om de scheepspapie ren. die de kapitein te voor schijn haalde. Hij hafl ver klaard, dat het schip geen oor logsmateriaal vervoerde noch immigranten. Van zijn lading werd niets in beslag genomen. Later deelde de kapitem me de, dat het twee Egyptische korvetten betrof. Amsterdams haven in 1948- In 1948 kwamen in de Am sterdamse haven 3305 schepen binnen met 16.504.987 bruto kub. meter inhoud. (1947: 2443 schepen met 13.818.594 kubieke meter inhoud). Uit de haven vertrokken 3309 schepen met 16.645.875 bruto kubieke meter inhoud, f1947: 2431 schepen met 13.618.892 bru to kubieke meter inhoud). Blauwe tram had zware laatste rit. De veelomstreden verdwijning van de N.Z.H.-tram door de bol lenstreek. die Haarlem met Lei den verbond, is Maandag een feit geworden toen in alle vroegte, om half zeven, de groene autobussen in groten getale uitrukten om met de uitvoering van de nieuwe 20 minutendienst tussen Haarlem en Leiden te beginnen. De laatste rit van de tram vol trok zich Zondagavond zonder enig officiële afscheidsplechtigheid. doch het publiek in verschillende bollendorpen heeft deze laatste rit gebruikt om door baldadigheden z(jn ontstemming te kennen te ge ven over de vervanging van de tram door de bus. In Bennebroek en Hillegom werden de rails met allerlei voorwerpen gebarricadeerd. In de tram hield men zich onledig met het vernielen van luchtleidin- gen e.d. waardoor herhaaldelijk storing ontstond. Zelfs slaagde men er in eëta volgwagen af te koppelen. In Bennetbroek werd een paalschakelaar vernield, waar door de stroom een tijd lang was uitgeschakeld. De laatste tram arriveerde door deze baldadigheden meer dan één uur te laat in Leiden. Gen. Spoor naar Djocja. Dinsdagochtend is generaal Spoor met een aantal staats secretarissen per vliegtuig naar Djocja cn Solo vertrok ken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand en na te gaan hoe de rehabilitatie versneld kan worden. Guerilla-activiteit in Bandjermasin. Voor die delen van de residen tie Bandjermasin waar dit nog niet bestond, is de staat van oorlog of van beleg afgekondigd. Een ge deelte van de afdeling Boeloesoen- gei is onrustig en zuiveringsacties zijn gaande. Voor het gebied van Boeloesoenget is extra beveiliging gegeven. Onlangs heeft een bende de desa Kaliadjar bezocht. Zij roofde er 29 geiten. Nu voerde echter de weg waarlangs zij vertrok tussen en kele heuvels door. Aan weerszij den van de weg had de desabevol king zich verscholen. Toen de ben deleden passeerden, weiden ze van boven met sténen gegooid. Zij vluchtten daarop ln alle richtingen en begonnen in he wilde weg-met handgranaten le gooien. Deze troffen echter alleen leden van de eigen bende. Twee van hen werden gedood, een derde zwaar gewond. „Grote- Beer" Woensdag in Amsterdam verwacht. Het troepenschip „Grote Beer" met enige contingen ten zieken en afgekeurde mi litairen aan boord, wordt in de loop van Woensdag 5 Ja nuari a.s. uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping zal on voorziene omstandigheden voorbehouden aanvangen op Donderdag 6 Januari des morgens te 9 uur. Verzoek aan India om iaciliteiten. De Nederlandse regering heeft India verzocht om faci liteiten voor het K.L.M. toe stel, dat minister-president Drees naar Indonesië zal bren gen. De regering van India heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad advies ge vraagd en deze heeft geant woord geen bezwaren te zien De regeringen van India en Pakistan plegen thans overleg. C.p.N.'lid uit Zaandamse raad verwijderd. De gemeenteraad van Zaandam besloot, toen de vergadering al vier uur had geduurd, op voorstel van de voorzitter, burgemeester Tho massen. met 16 tegen 7 (C.P.N.) stemmen het lid van de communis tische fractie C Schoen het recht op het verder bijwonen der zit ting te ontzeggen. De voorzitter had de C.P.N.-raadsleden en ook de belangstellenden op de publieke tribune na interrupUes. tevoren verscheidene malen gewaarschuwd Toen enige minuten later de C.P. N.-fractieleider C. Maas de Indo- nesië-politiek besprak en van de publieke tribune geroepen werd „massamoordenaars" liet de bur gemeester de tribune ontruimen. „Staakt het vuren" in Kasjmir. Naar officieel te Ned-Delhi is bekend gemaakt, is In Kasjmir het bevel „staakt het vuren" uitge vaardigd. Het bevel Is uitgevaardigd, na de besprekingen tussen do Colum- biaanse afgevaardigde in de com missie voor Kasjmir der Ver. Na ties en de regeringen van India en Pakistan. Men gelooft, dal beide regerin gen de laatste voorstellen van de afgevaardigde bgtreffende de re geling an een volksstemming in Kasjmir hebben aanvaard. Het conflict In Kasjmir heeft 14 maanden geduurd. R.T.M. wil vervoersmonopolie. Ook voor Schouwen en Duiveland. In een open brief aan de eilandengemeenschap Voome en Putten en Rozenburg heeft de directie van de R.T.M. zich uitvoerig verweerd tegen de bezwaren, die in een vergade ring van deze gemeenschap naar voren kwamen wat be treft het R.T.M.-vervoer. In deze beantwoording schenkt de directie ook aandacht aan 't vervoer op de Noordzeeuw se eilanden voorzover dat ver voer door haar wordt ver zorgd. Zy uit de mening, dat bus vervoer niet sneller zal zijn dan het huidige R.T.M.-ver voer. Uitvoerig weerlegt zij de argumenten, welke de nieuwe vervoermaatschappij, die wil trachten de concessie van de R.T.M. te doen vervangen door een autobusconcessie, naar voren heeft gebracht. Zij be twijfelt of de nieuwe maat schappij zou kunnen rijden voor tarieven, die of gelijk of slechts weinig zijn dan de tramtarieveri. Ook de rij tijdbesparing van 30 achten zij uitgesloten. Dc directie schrijft tenslotte: Wij willen alleen verklaren, dat de R.T.M. bereid en in staat is om elk vervoer in haar gebied met autobussen te verrichten, indien dit zou blij ken de heste wyze van vervoer te zijn. -In verband hiermede heeft onze Maat schappij dan ook naast haar tramlijn alle auto- buseoncessies in haar vervoer gebied aangevraagd, opdat zij, waar dit mogelijk of noodzake lijk is, aanvullend vervoer met autobussen kan verrichten. De batikbiljetten- zwendel. Uit Groningen wordt ons gemeld, dat daar 81 valse bil jetten van 100.in omloop kwamen, die blijkbaar van de Maldeghemse valse munters af komstig waren. Men heeft de biljetten op drie r.a reeds achterhaald. Het bleek, dat een kweker te Hoogezand de biljetten van een relatie in België ter beta ling had ontvangen. Aan dc hand van deze gegevens kon de Belgische politie over gaan tot arrestatie van enkele ver dachten in Brugge en ln Gent. 4 Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het staatspractijk-diploma boekhouden de heer H. J. Freie te Goes. A N.W.B.-paal te Sluis wijst in verboden richting Op de Kade te Sluis staat een wegwijzer van de A.N.W. B. Deze wyst in twee rich tingen nl. naar Brugge, voor auto's via de grote weg en een andere route, uitsluitend bestemd voor rijwielen langs het kanaal. De bewoners uit de omtrek weten het wel maar deze laatste arm wijst ln ver boden richting. Als de onbe kende in deze streken argeloos deze weg inslaat (die per fiets ook nog 6 km. korter is) loopt hij of zy de kans be keurd te worden omdat hij dan op verboden gebied is. Voor dit geval zijn eigenlijk maar twee oplossingen moge lijk. Of men stelle de fiets tocht langs de vaart vrij, óf de A.NAV.B. hale het bord weg. POLDERBNOÏJJVIINGEN. Benoemd tot dijkgraaf van cle van Wuijckhuispolder, H. Wolfert en tot gezworene J. Wolfert, beiden te Hoek; dijkgraaf van het water schap Waarde, M. van Fraas- sen te Waarde; raad van de polder Wal cheren, A. Jeronimus te Mid delburg, uiterlijk tot het ein de van het zittingsjaar, waar in hij zeventig jaar zal zijn geworden; dijkgraaf van de Clinge- polder, C. F. Weemaes te Hulst; dijkgraaf van de Wildelan- denpolder. R. F. van Acker te St. Jansteen; gezworene van de polder Westeren Ban van Schouwen, M. den Boer te Haamstede; dijkgraaf van de Hollare- polder, S. J. Polderman te Oud-Vosscmeer; voorzitter van het bestuur der waterkering van de cala- miteuze Leendert-Abraham- pokier, J. S. de Regt te Kats (Kortgene); plaatsvervanger van de dijk graaf van de St. Pieterspol- der (Z.B.). J. de Rijke—Do- min icus te Yerseke; dijkgraaf van het water schap Ferdinandus, P. C. G. M. de Buck te St. Jansteen; lid van de dij-kraad voor de waterkering van de cala- miteuze polders Serlippens c. a.. als vertegenwoordiger van het waterschap Zuid c.a., H. de RegtHuijssen te Terneu- zen. STORMSCHADE. In de nacht van 31 Dec. op 1 Jan. j.l. werd de transporteur van de losinstallatie bij het mosselbedrijf der firma Jac. Deurloo te Tholen door de storm vernield. De schade, die enkele duizenden guldens be draagt. wordt gedekt door de ver zekering. Middelburg Examens steno en typen. Dezer dagen werden door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote" te Middel burg examens gehouden in steno grafie en machineschrijven. Typisten Nederlands 50 letter grepen p.' min. Aangemeld 52 candidaten. ge slaagd de dames: M. J. Geljon. J. de Ri.ike. A. A. E. J. Bogerd. W. C. den Boer. H .P. van Oorschot. L. J. Wildcboer. M. A. E Wolte ring. M. S. de Vos. P. Wytenburg. L. A. M. Aspeslagh. T. Voorstad. E. A. van Bczooyen. J. S. Som- meyer en A. van Tuyl. Vlissingen; M. Hondius, Oostkapelle; I. H. M. Padmos. J. F. de Voogd. St. Lau rens: T. A. de Vuyst. Oostburg: J. S. Beun, Oost-Souburg; J. J. Konraad cn M. Simonse. Bigge- kerke: T. W. de Jager. Breskens; G. J. van Doeselaar, A. E. Zwigt- man. M. M. M. den Boer. N. F. Geelhoed. H. L. Antheunisse (lof), C. G. Lubsen. J, Simonse en de heren A. H. Doeleman, J. P. Scho ols. J. A. Flipse. D. Catsman, M. J. van Dixhoorn (lof). G. C. van Bo ven en M. C. Huibregtse, Middel burg: P. Duvekot, Arnemuiden; M. W. Vandaele. Aardenburg: de dames: 8T. M. E. Schimmel, J. G. Valkier en de heer P. de Bree. Souburg: mej. A S. Moerland en de heer M. S. Vastenhout, Schoon- dijke; mej. B. Lukacs, Oostkapelle: J. J. Remijn. 's-Heerenlioek en de heer J. J. Verhage (lof), Aagte- kerke. Bewijs van vaardigheid: mej. J. P. V. Boerbooms. Oostburg. Niet opgekomen 2. Afgewezen 4. Typisten Engels. 40 Igr/m.: Aan gemeld 4. Geslaagd de dames: C. Poppe. Serooskerke en A. Mali- paart. Middelhui g. Afgewezen 2. Typiste Duits: J. Geers. Middel burg. Kantoorstenograaf Duits 100 Igr/ m.: mej. J. Kooman. Vlissingen. idem Engels: mej. P. C. M. Jan sen. Middelburg. Idem Nederlands 130 lgr/m. Aan gemeld 13. Geslaagd: de dames C. W. A. de Haas. J. van Noorden. M. A. Willemsen en H. J. Swint. Vlissingen: J. Koets, Grijpskerke; S. M. Melis. Serooskerke: N. L. Spierens, \V. J. M. Jongepier en de heer J. L, I Baljeu, Middel burg: dc heer P, Cijsouw, West- Kapelle. Afgewezen 3. Kerknieuws DS. H. WAARDENBURG. In het rusthuis Hebron te Amersfoort is in de ouderdom van 91 jaar overleden Ds. H. Waardenburg, cm. pred. der Ned. Herv. kerk. De overledene werd in 1857 geboren en in 1884 candidaat in Zuid-Holland, om 21 Juni 1885 te Kolderveen zijn ambt te aanvaarden. Hij diende de gemeenten van Vel- •en„ Ytens, Serooskerke en van 1905 tot aan zijn emeritaat in 1925 die van Rijperkerk. Zijn stoffelijk overschot is Zaterdag op Moscowa te Arnhem ter rus te gelegd. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Wolfaartsdijk: J. W. Kersten, cand. te Rotter dam. NED. HERV. KERK. De ouderling J. d'Hondt en de diaken J. Dekker, weiden Zondag te Biervliet door ds. Wieland be vestigd. i De bouw van de R.K. Kerk te Middelburg. AANBESTEDING WEDEROM UITGESTELD. Naar wij vernemen is de aan besteding van de bouw van de- nieuwe R.K. kerk te Middel burg, die aanvankelijk op Woensdag a.s. was bepaald, uit gesteld. Een samenloop van omstandigheden is hiervan de oorzaak. Hoewel de nieuwe da tum van aanbesteding nog niet vastgesteld is. mag verwacht worden, dat de aanbesteding nog deze maand zal geschieden. In eerste instantie zou de aanbesteding plaats hebben in de tweede helft van de vorige maand. Op verzoek van aanne mers werd dit uitgesteld tot 5 Januari, omdat zij anders tij- werken. De aanbesteding omvat de bouw van een kerk met 660 plaatsen, een sacristie en een pastorie. Zoals bericht, is het noodzakelijk gebleken enige wijzigingen in de bouwplan nen te brengen: zo wordt geen toren gebouwd en worden de gewelven van hout inplaats van steen. De bouwwerkzaamheden zul len minstens een jaar in beslag nemen. Vlissingen UITREIKING VAN BONKAARTEN. Te Vlissingen worden Woens dag bonkaarten uitgereikt aan hen. wier namen beginnen met de letters E, F of G. Weslkapelle UITREIKING VAN BONKAARTEN. To Westkapelle worden Woensdag de bonkaarten uitge reikt voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers, wier namen beginnen met een van de let ters van G t.m. L. Serooskerke SCHUUR VERNIELD. Tengevolge van de hevige storm op Nieuwjaarsdag is de landbouw- schuur van de h.3r Z. Steenblok in de Wilgenhoekweg te Seroos kerke (W.), ingewaaid. Hoewel er zich vee in de schuur bevond kon dit tijdig in veiligheid worden ge bracht. De brandweer verleende hulp om het aangebouwde woon huis te behouden. Goes LEGER DES HEILS ZORGDE VOOR DE ZIEKEN. Het Leger des Heils te Goes heeft tijdens de kerstdagen aan 150 gezinnen een kerstverras sing kunnen zenndpn, bestaande uit een pakket levensmiddelen. Bij 60 zieken werd een kerst bloemenmandje met groeten be zorgd. terwijl aan 170 kinderen een kersfeest werd gegeven, waarbij 130 geschenken werden uitgereikt. KUNST „Als ik wilde.. DE HAAGSE COMEDIE VOOR DE Z.V.U. Oude paardjes doen het dik wijls uitstekend en De Haagse Comedie heeft onder leiding van Cées Laseur met „Als ik wildevan Paul Gcraldy cn Robert Spitzer waarlijk geen slecht van stal gehaald, trouwens: ook nog niet zo'n heel oud. Met name de twee eerste bedrijven zijn spranke lend. hebben „csprft", met ernst als ondertoon geven zij het publiek gelegenheid om har telijk te lachen en daarom ver geeft men het de schrijvers gaarne, dat het derde bedrijf kort en een tikje tegenvallend is, bij alle kwaliteiten, die het toch nog heeft. De Haagse Comedie boekte Maandagavond met dit stuk een daverend succes in Goes en zal ook in Middelburg en Vlis singen wel geen' klagen hebben. Hoe kan het trouwens anders, als Paul Steenbergen, Henri Eerens, Ida Wasserman en An nie van Duyn de hoofdrollen spelen! Dit kostelijke stuk was juist een kolfje naar hun hand. Ida Wasserman was de vol maakt gelukkig getrouwde vrouw, de vrouw, die anders is dan andere vrouwen en voor mannen, gewend aan gemakke lijke successen, de ideale vrouw is. die met respect en onder scheiding behandeld wordt, te hoog staat voor avontuurtjes en experimenten. Bij haar stapt op een kwade dag een vriendin naar binnen van het- type, dat door iedere man reeds bij de eerste ont moeting „begeerd" wordt en zich maar al te graag begeren laat (Annie van Duyn). Zij is het, die in de „volmaakt geluk kige vrouw" de vraag doet rij zen, of zij eigenlijk wel begeerd wordt. Zij waagt zich aan een proef, stelt de vraag, of zij be geerlijk is, en valt van haar voetstuk. Haar man (Paul Steenbergen) en de goede vriend (Henri Eerens) tuimelen uit de zevende hemel en dat is het ietwat wrange, uitermate knap gespeelde slot van het tweede bedrijf. Het derde brengt dan het happy end. De tjokvolle zaal van de Prins van Oranje bracht dit viertal na afloop een ver diende ovatie. Verdiend, want het was een avond geweest van prima toneel. Paul Steenbergen schitterde. Henri Eerens was een waardig partner, de Belgi sche actrice Ida Wasserman blijkt een aanwinst en Annie van Duyn was eveneens goed. De bijrollen waren in goede handen en alle factoren waren dus aanwezig om tot het bereik te succes te leiden. Voor de Z.V.U.: Een woord van dank voor deze genotvol- le aV°nC!" G.B. Schorren bij Ossendrecht worden ingedijkt. Na een overleg van meer dan 16 jaar is bij de betrokken instanties het besluit gevallen om over te gaan tot indijking van de rijpe schorren in de Wester-Schelde. onder de gemeente Ossendrecht. Met dit werk zal echter eerst m 1950 worden begonnen. Hierdoor hoopt men de afwatering der Os- sendreehtse gronden te verbeteren. Ook zal de inpoldering een aan winst van 250 ha vruchtbare grond brengen. Sport Zeeland en de Ronde van Nederland. Dezer dagen werden de eerste besprekingen gevoerd tussen de organisatoren van „De ronde van Nederland" en het sportcomité „Zeelands Hoop", inzake het thans nog inschakelen van een gedeelte van Zeeland in het te rijden sche ma der ronde van Nederland. Het betreft hier het gedeelte van Ber gen op Zoom tot 's-Heer Arends- kerke. De rijders zouden dan door of langs de volgende plaatsen trek ken: Rilland Bath, Krabbendijke. Kruimngen. Yerseke. Wemeldinge. Kapelle, Kloetinge. Goes, s-Heer Hendrikskinderen, 's-Heer Arends- kerke en 's-Gravenpolder. Daar na zou de hoofdverkeersweg bij Biezellnge weer bereikt worden. Hier is echter een grote „maar aan verbonden. Namelijk wat de financiën betreft! Met dit sport gebeuren, dat voor dc Zeeuwse wielersport van veel betekenis is, is een bedrag van f 1000.— ge moeid. Het sportcomité „Zeelands Hoop doel daarom een beroep op sport- minnend Zeeland, om de nodige gelden bijeen te krijgen. Het co mité zou het daarom op hoge prijs stellen, wanneer in diverse plaat sen een comité werd gesticht, dat zich met deze zaak zou willen be lasten. Zowel wielerclubs als za kenmensen kunnen het hunne er toe bijdragen om dit grote natio nale sportgebeuren ook een Zeeuwse tint te geven Daar „Zeelands Hoop" uiterlijk 25 Januari met zijn werkzaamhe den gereed moet zijn, worden de genen, die op enigerlei wijze suc ces zouden kunnen boeken, ver zocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de heer M. de Jonge te Kloetinge, secre taris van bovengenoemd comité. Steenbergen Zeelandia 31 In een zeer forse wedstrijd is het Steenbergen gelukt de puntjes te bemachtigen. Zeelandia verscheen met 4 invallers, tussen dc lijnen, maar gaf niettegenstaande, behoor lijk partij, zo zelfs dat de rust na een doelpunt van Wisse, inging met een 10 voorsprong. Na de rust was er spanning vol op cn de scheidsrechter moest le gio vrije schoppen toekennen. Steenbergen wilde blijkbaar, kost te wat kost, de zege uit het vuur slepen. De keeper van Zeelandia hielp hun 20 minuten voor tijd een handje, door een schot verkeerd te beoordelen 1—1. Het tweede doelpunt volgde spoedig cn even voor tijd was het de Steenbergen midvoor die doelpuntte 1—3- Zee- -landia gooide nog eens alles op de aanval, maar door de vele reserves zaten er teveel zwakke plekken in de ploeg, om hiermede succes te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2