PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse leeuw gromt tegen Israël Sportpark Vlissingen Iweede Marshall jaar zal levenspeil iets opvoeren Proef met robot-vliegtuig De BILT Troepen gereed voor hulp aan Egypte Vier voetbalvelden, een hockeyveld en tennisbanen Vandaag VOORSPELT 192e Jaargang - No. 2 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Vqlde en F B den Boer Adj W do Pagter Hoofdred. G Ballintyn. Pl.verv.. W Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; t 3.9C p. kw.; fr p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Januari '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per i m Minimum p. advertentie f2.50- Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr 16-18-20 Ittld.l tel. lOen 51 - Middelburg Londen» Kaal 29. lel 2077 en 2921 - Goea: L. Vorststr. 55. tel- 2475 Ib-g.g. 22281 - Ooslburg: Pr. Maurllsslr. 12. lel- 102- Tcmeuzetr: Brouwerijs». 2 - Zlerlkzee: N Bogerdslr. C 160. lel. 26 En nu? Het vuren op Java is ge staakt. Daarmede krijgt de vraag, hoe ziph de opbouwende acti viteit der Nederlanders in In donesië thans zal ontwikkelen, een ongekende actualiteit. Toen Linggadjati en de Renville- overeenkomst tot stand waren gekomen, was zij lang zo actu eel niet als nu. Toen was er een wederpartij, die. van het eerste ogenblik af ronduit verklaarde, niet tot doeltref fende samenwerking bereid te zijn. Thans is deze tegenpartij niet meer aanwezig, althans niet voor zover het haar afbre kende elementen aangaat. Gebleven is echter het Indo nesische nationalisme sn het is een factor, waarmede in na bije en verre toekomst ter de- ge rekening moet worden ge houden. In de eerste plaats, om dat wij ons geen derde maal een politioneel optreden kun nen veroorloven zonder interna tionale isolatie als resultaat. In de tweede plaats, ornaat de ogen van geheel Azië nauwlet tend zullen volden wat Neder land in Indonesië gaat doen. In de derde plaats, omdat wij de Indonesiërs beloofd hebben, dat hun recht zou wedervaren. Slechts verblinden kunnen menen, dat na snelle en ge lukkig weinig slachtoffers eisen de militaire actie, de Nederlan ders de handen vrij hebben. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat hier en daar dé neiging opkomt om een ouderwetse ko loniale politiek te gaan voeren. Een enkeling zal zich wellicht op de borst slaan en zeggen: „Zie je wel, die republiek be stond in wezen niet, wegge vaagd werd zij in enkele dagen tijds Het zou jammer zijn als dit zou geschieden, want Nederland zou er verder door van huis komen dan ooit. Wil Nederland ooit tot een beide partijen tot zegen strek kende samenwerking met Indo nesië komen, wil er ooit een duurzame band worde a ge smeed, dan zal er nu snel op bouwend werk moeten worden verricht. En het kenmerkende bij deze arbeid zal moeten rijn, dat ook de beloften, die aan de republiek werden gedaan, worden nagekomen. Het Indonesische nationalis me moet een eerlijke kans krij gen om zich te ontplooien Ge ven wij die kans niet, dan zul len wij de gematigde nationalis ten de verkeerde kant uit drij ven en de gevolgen-daarvan zouden- noodlottig zijn. Het is daarom gelukkig, dat de persoon van minister-presi dent Drees goede waarborg geeft, dat inderdaad een ver standige politiek zal worden ge volgd. Veel, ja alles, hangt af van onze gedragslijn in de eerst volgende weken. De extremisten dreigfen met een guerilla, die ten doel heeft Nederland te gronde te richten. Deze kan alleen voorkomen worden, als de goedwillende meerderheid der Indonesische bevolking ziet, dat bij de Nederlanders ook de toekomst van het Indonesische nationalisme veilig is. Alleen als Nederland nü snel opbouwt, zullen Veiligheids raad en Verenigde Naties ons billijken. Alleen in naleving van de beloften, die Nederland deed. zal deze actie haar mo rele rechtvaardigheid vinden. Vliegtuig met studenten verongelukt. Een DC-3 transportvliegtuig is bij de start op een vliegveld bij Seattle tegen een afdak gevielen Het toestel is neergestort en in brand geraakt. 28 studenten van de Yale-Universiteit bevonden zich aan boord. Enkele inzittenden zijn er in geslaagd uit het bran dende vliegtuig te ontsnappen. Elf studenten en drie le den van de bemanning kwa men om het leven. 13 stu denten moesten naar het zie kenhuis vervoerd worden, Drie studenten liepen geen verwondingen op. Ooggetuigen verklaarden, dat toen het toestel zich juist van de grond verhief de linkervleu gel naar beneden sloeg en de grond raakte. Het toestel maak te daarop een zwenking en vloog tegen een hangar op. Beheer over particuliere mij'nen opgeheven. De miinster van economische za ken heeft thans besloten het be heer over de particuliere mijnon dernemingen in Limburg met in gang van I Januari 1949 op te hef fen. Dr. ir. Ch. Th. Groothoff wordt op de meest eervolle wijze van zijn aanwijzing tot beheerder en en last met de afwikkeling van het beheer. Op 12 Januari uitspraak tegen Rauler. De Bijz. Raad van Cassatie heeft de uitspraak in de zaak van de gewezen commissarls- generaal Rauter thans vast gesteld op 12 Januari a.s„ 6 des ochtends te 10 uur. Javaan schildert H.M. de Koningin. De Javaanse kunstenaar Raden Basoeki Abdullah heeft opdracht gekregen H. M. de Koningin te schilderen. Zondag heeft de Koningin voor het eerst geposeerd. Washington oefent matigend^ invloed uit. Alles wijst erop, dat de Britse regering de laatste dagen alles in het werk heeft gesteld om een dreigende invasie van Israël in Egypte af te wenden. Londen heeft zelfs voorbe reidingen getroffen zonodig gewapenderhand ten gunste van de Egyptenaren tussen beide te komen. De mogelijkheid van Britse interventie is Zondagavond op een vergadering van het Israëlische kabinet besproken. Volgens het Joodse blad „Haaretz" hebben Britse een heden bevel gekregen zich in het gebied van het Suez-ka- naal gereed te houden, ten einde zonodig de IsraëHseht grens over te trekken en tot in de Negef-woestjjn door te trekken. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht zouden voortdurend verkenningsvluch ten uitvoeren boven het Isra ëlische leger in het Zuiden. Het spreekt vanzelf, dat de Britse regering bij een even- Een kunstmatige maan? In een artikel van zijn New Yorkse corres pondent over vecwijzi- gen naar „een program voor een aarde-sat.elliet als vervoermiddel" in het jaarlijkse rapport van de Amerikaanse minister van oorlog, meldt de Daily Telegraph, dat ge leerden op het ogenblik de mogelijk overwegen van het creëren van een kunstmatige maan Zij zijn van mening, dat een op aarde ge maakt lichaam na 200 000 mijl het heelal te zijn ingeschoten, daar op het evenwichtpunt van1 zwaartekracht van maan en aarde gestabiliseerd zal worden. Een dergelijk nieuw hemellichaam, dat als baken voor zee- en luchtvaart en als contrö- lestation voor bestuurba re raketbommen gebruikt jou kunnen worden, zou in 10 a 20 jaren zijn plaats in de kosmos kun- ^^nen innemen. Economische toestand op Java en Sumatra. HAVEN VAN BAGAN SI API API VERZAND. In een overzicht over de economische situatie in de nieu we onder controle gebrachte ge bieden, schrijft de persdienst van het departement van eco nomische zaken, dat het voed seltekort in hoofdzaak de grote steden betreft. De rijstpnsitie op het platteland valt mee en de verwachtingen voor de aan staande oogst zijn goed. Het transport over de wegen door vernielde bruggen en slechte toestand van de wegen veroor zaken moeilijkheden. Van Sumatra wordt gemeld, dat de belangrijke spoorweg van Rantauprapat naar Kisaran intact is. In Rantauprapat trof de Deli-spoorwegmij. 100 wa gons en een locomotief aan. Er is op dit traject een voorlopige dienst ingesteld. De haven van Bagan si Api Api is volkomen verzand en van dc vroegere grootheid het was vroeger de tweede vissers haven ter wereld is weinig meer over. Zelfs kleine kust vaartuigen kunnen niet meer binnenlopen. Verwacht wordt, dat de olie velden van Djambi spoedig weer in exploitatie worden ge bracht. I»» „Fanny, ga niet MAAR ZE ÏS AL WEG. In 't Zondagochtendblad schreef het „Dagblad" in Batavia onder de titel „Fanny ga niet" o.m.: „De Australische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft het Ne derlandse volk ten diepste beledigd door voor te stellen, dat Neder land als lid van de V. N. geschrapt moest worden vanwege het optre den in Indonesië. Dit heeft iedere Nederlander zich aan te trekken, ook Fanny". Het blad vervolgt: "Het zou dan ook niemand ver wonderen wanneer deze sport- kampioene bij nadere overweging van haar positie als Nederlandse alsnog zou besluiten van haar voor genomen reis naar Australië af te zien. Het zou een daad zijn, die niet alleen haar zelve zou sieren, maar ongetwijfeld ook het hele Nederlandse volk met grote vol doening zou vervullen. Fanny gij zijt in de eerste plaats Neder landse en eerst daarna sportbe oefenaarster. Bedenkt dit wel". Het Dagblad komt echter te laat Fanny is inmiddels al vertrokken. Een conferentie van dagblad redacteuren in Pakistan heeft be sloten, dat alle dagbladen in Pa kistan Donderdag a.s. niet zullen verschijnen ter demonstratie van hun solidariteit met de Republiek. tuele actie rekening: moet hou den met de reacties in de Ver. Staten. Het schijnt, dat de Britse ambassadeur bij zijn jongste bezoek aan ondermi nister Lovett, Washington heeft verzocht, de Joodse lei ders tot nfatiging aan te spo ren. Hij betoogde, dat de toe stand in het Midden-Oosten reden geeft tot ernstige be zorgdheid. De Israëlische rege ring zou gebruik hebben ge maakt van de bestandsperiode, om een grote wapenvoorraad aan te leggen, grotendeels af komstig uit Centraal-Europa en Tsjecho-Slowakije, Het al dus versterkte Joodse leger zou naar gebiedsuitbreiding streven. Ambassadeur Franks deed uitkomen, dat een rechtstreeks conflict tussen Engeland en Israël ernstige gevolgen zou hebben voor de betrekkingen met de Ver. Staten. Het Britse verzoek heeft reeds enig resultaat gehad. De kleine Israëlische strijdmacht, die de Egyptische grens had over schreden. is inmiddels terug getrokken, ongetwijfeld onder druk van Washington. Daar mee ig het gevaar voor een on middellijke crisis voorlopig voorbij. Tot goed begrip zij er op ge wezen, dat Egypte een der landen was, die vorig jaar Mei Israël binnenvielen om de nieuwe Joodse staat van de kaart te vegen, onder stilzwij gende goedkeuring van Enge land. Minder door het gezag dèr Ver. Naties dan wel door de kracht der Joodse wapenen liep de invasie in Israël volko men dood. Het is uitsluitend door de militaire misrekening van de Egyptische regering, dat héiar troepen in een lastig parket zijn gebracht. Anderzyds zijn de Joodse lei ders voor een groot deel ver antwoordelijk voor het verbre ken van het bestand, tegen de orders van de Veiligheidsraad in .De Israëlische regering is door de militaire successen zo wel ongeduldig als overmoe dig geworden. Een matigende invloed van Washington zat de vrede in Palestina slechts goed doen. Dat de Britse leeuw zijn tan den meende te moeten laten zien, past geheel in Bevin's pro-Arabische politiek, die in weerwil van alle mislukkingen onverdroten wordt voortgezet. BRITSE OPPERBE VELHEBBERS CON FEREREN. Naar Reuters diplomatieke correspondent vernam, heb ben de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, en de opperbevelhebbers van de Britse strijdkrachten Maan dag- in Londen de militaire implicaties van de aanwezig heid van Joodse troepen op Egyptisch gebied onder ogen gezien. De Britse regering, die krachtens de bepalingen van het Brits-Egyptisch ver drag van 1936 militaire ver plichtingen heeft jegens Egypte, doet al het mogelijke om een situatie te voorko men, die haar zou dwingen betrokken te worden in mi litaire operaties aan de Pa lestijnse grenzen, aldus Reu ter. Verhoging van het binnenlands verbruik. De Nederlandse regering is van plan in het Marshall jaar 1949-'50 het binnenlands verbruik van voedsel, tabak en metalen te verhogen. Het verbruik van broodgraan zal stijgen met 6.6% van oliën en vetten met 26%, van vlees met 87%, van tabak met 35%, van aliminium met 26% van koper met 50% en van lood met 14%. Het einde der militaire actie op Java. Guerillastrijd op groie schaal Over het bekend worden van het einde der actie op Java zegt Reuter, dSLt noch de C.v. G.D., noch de consulaire com missie daaromtrent officieel in kennis zijn gesteld. De leden van deze lichamen lazen de in houd van de desbetreffende le gerorder in de persberichten. Uit deze legerorder is ook gebleken, waarom na 31 D°cem- ber geen legerberichten over Java meer in de legercommu- niqué's zijn ongenomen en er werd in bevestigd, wat in vroe gere communiqué's al was ge suggereerd; nl. dat alle belang rijke doelen waren bereikt en dat de grote troepenbewegingen waren beëindigd. Van republikeinse zijde wordt nu verklaard, dat volgens berichten uit privé-bronnen de te voren van republikeinse zijde beraamde guerilla-p'.annen thans op grote schaal worden uitgevoerd. OP DE HOOGTE GESTELD. Pas Maandagmiddag om 16.30 uur Bataviatijd is volgens ATT. de Commissie voor Goede Dien sten officieel op de hoogte gesteld van de afkondiging van de order tot staken van het vuren op Java. Medeplichtig aan moord. De arrondissementsrecht bank te Dordrecht heeft mej. M. B., de 23-jarige Dordtse fabrieksarbeidster, die ervan verdacht werd een man te hebben aangezet tot moord op zijn echtgenote, veroor deeld tot 8 jaar gevangenis straf, zonder aftrek van de preventieve hechtenis. De of ficier van justitie had 20 jaar gevangenisstraf met af trek geëist. De moordenaar, de schilder A. B. werd, zo als bekend, tot 12 jaar ver oordeeld, de eis was 15 jaar. Zondag is de Nederlandse gedelegeerde bij de Veilig heidsraad, dr. H. J. van ltoyen met de A. C. A. Constellation „Norway" van Schiphol naar New York vertrokken om in de bijeenkomst van de Raad, die op 6 Januari te Lake Suc cess begint, verder het Neder landse standpunt inzake de Indonesische kwestie te ver dedigen. Met hetzelfde vlieg tuig vertrokken eveneens de Nederlandse en Belgische prijswinnaars van de opstel wedstrijd, uitgeschreven door het Amerikaanse dagblad He rald Tribune. Als beloning mogen zij 10 weken in New- York doorbrengen. Bjj het vertrek v.l.n.r.: Gustaaf Sedee, dr. II J. van Royen, Jenny van Rijen, Louise la Boulle (België) en Roger de B^iker (België). Rapport der Marshall-organisatie. Rekening houdend met een toeneming van de bevolking i met 2% per jaar, houden deze I cijfers een aanzienlijke stij- ging van het verbruik per hoofd van de bevolking in. Dat houdt verband met de in 1949 af te schaffen contro les op het verbruik. Niettemin zal de invoer uit het Westelijk halfrond onge-- veer gehandhaafd blijven op het tegenwoordige peil. De stijging van het verbruik zal moeten worden opgevangen door de verhoogde binnenland se productie. Daarom zal de uitbreiding van en verbetering van het productieapparaat worden bespoedigd. Vergeleken met 1948-49 toont het Neder landse productieplan voor het tweede Marshall-jaar aanzien lijk verhoogde cyfers. Bovenstaande gegevens zijn afkomstig uit het rapport, dat door de organisatie van de 16 Marshall-landen is opge steld en dat zal worden voir- gelegd aan Paul Hoffman, de administrateur van het Mar shall-plan. De 19 Marshall-landen heb ben hun behoeften voor het Snelheid van 1360 k.m. per uur. Britse experimenten. De „Daily Express" meldt, dat Britse geleerden er voor de eerste maal in geslaagd zijn een robotvliegtuig te doen statten, dat een snelheid van 1360 km. per uur bereikt heeft. Dit is Evacué's hadden gebrek aan winterkleding. Er zijn klachten geuit over de kleding van de per Sibajak aangekomen geëvacueerdcn uit Indonesië. Naar aanleiding hier van deelt het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen mee, dat het niet doenlijk is geble ken in Indonesië zodanige voor raden winterkleding aan te houden, dat daaruit alle ver trekkende evacué's op bevredi gende wijze zouden kunnen worden gekleed. Wanneer de evacués in Ned. arriveren kun nen zij echter direct voldoende textielpunten krijgen, terwijl ook een uitrustingstoelage van 150.wordt uitbetaald. Het comité Nederland helpt Indië stelt aan minvermogenden kle ding beschikbaar. 160 km. sneller dan de geluids snelheid De robot, een waar vliegend laboratorium, was uitgerust met geheime toestellen voor een waarde van 'ongeveer 200.000 gulden. De proef had een paar dagen geleden plaats boven de Scilly eilanden. Het robot-vliegtuig. tweede Marshall jaar geraamd op 4 milliard 654 millioen dollar, maar de Europese or ganisatie heeft dit bedrag met 307 millioen dollar ver minderd. In het voorjaar zal het Amerikaanse Congres moeten bekend maken hoeveel het be reid is aan de Marshall-lan den toe te staan. De cijfers voor het jaar. dat 1 Juli 1949 begint zijn dus slechts voorlopig. De Europese landen hebben gezamenlijk een program op gesteld. Dit beoogt wat de industrie betreft, een opvoe ring van de productie met circa 5 10% waarmee de productie ongeveer 15% bo ven het vooroorlogse peil zou komen. De graanproductie - zal slechts weinig worden ver heugd gezien de grote oogsten in het seizoen 1948-'49. De waarde van de export- handel in dollars zal met 25% worden verhoogd. De ramin gen brengen het totaal der exports naar het Westelijk halfrond op het peil van 1938. De Invoer zal vergeleken met het vorig jaar een paar procent verminderen. Bijna alle landen gaan in hun afzonderlijke - program ma's uit van een verhoging van het verbruik, 'Van een kleine stijging van het levens peil dus. Vertrek van dr. Drees kon niet doorgaan. Het KX-M-lvliegtuig, dat Maandag met minister-presi dent Drees aan boord zou starten, 1s niet vertrokken. De vliegdienst van de K.L. M. had de vlucht grondig bestudeerd en achtte de weersomstandiglieden te on gunstig. Zodra 't weer beter wordt, aldus de directeur der K. L. M. dr. Plesman, zal de vlucht dat ongeveer 3 meter 59 lang [worden ondernomen. is en 450 kg. weegt werd met een meteortoestel gelanceerd. Het vliegende laboratorium heeft aan zijn basis alle reac ties overgeseind, die zich tij dens de vlucht in de diverse boordinstrumenten hebben voorgedaan. Van het lanceer- vliegtuig uit werd de vlucht van dit robotvliegtuig verfilmd. Na een paar minuten werd het vliegtuig naar het Kanaal ge leid, waar het is neergestreken. De voornaamste organisatoren van die proefneming zijn sir Ben Lockspeiser, hoofdingenieur bij het ministerie van bevoorra ding, en de heren Barnor. Ne ville Wallis van de Vickers Armstrong en Parring, directeur van de koninklijke luchtvaart dienst. v Najaar 1950 gedeeltelijk in gebruik „De verwachting is gewettig d. dat Vlissingen voor dc voet balcompetitie 19501951 de be schikking zal hebben o ver een eerste klasse voetbal terrein. Dan zal op de Vlissingse voe tbalverenigingen de taak rus ten om er voor te zorgen, da t we weer eerste Wassers in Vlissingen krijgen", aldus ze ide ons de voorzitter van de Stichting Sportpark Vlissingen, de heer C. van der Mark. Het is met de oprichting van deze stichting niet alles vlot verlopen en naar de heer Van der Mark verklaarde, zijn er in de sportwereld wel eens harde woorden gevallen over hot feit, dat er 30.000 gulden van Volks herstel gereed lagen, maar dat men de weg niet wist te vin den om dat geld voor de Vlis- singse sportwereld nuttig te be steden. SEDERT 1946. In het najaar 1946 werd dit bedrag geschonken voor de stichting van een sportpark te Vlissingen, met de bepaling er bij, dat deze gelden niet ter beschikking van het gemeente bestuur gesteld mochten wor den. De Vlissingse adviescommissie voor sportbelangen heeft zich toen beraden over de besteding van het bedrag, en men Kwam al spoedig tot 't inzicht, dat 't bedrag ontoereikend was voor de stichting van een sportpark en dat ook voor een Naamloze Vennootschap geen kapitaal te vinden zou zijn, omdat van een sluitende exploitatie vermoede lijk geen sprake kon zijn. Men was aangewezen op sa menwerking met het gemeente bestuur. Bij het gepleegde over leg met B. en W. bleek, dat 't gemeentebestuur al jaren Jang plannen had om tot stichting van een sportpark te komen. DE STICHTING. In Maart 1947 werd men het eens over de oprichting van een stichting, waarin htt ge meentebestuur en Volksnerstel zouden participeren. De aanvaarding van dit plan stuitte in de gemeenteraad op bezwaren en eerst na wijzi ging van de bestuurssamenstel ling kon de raad accoord gaan met de oprichting. Het bestuur van de stichting werd tenslotte gevormd door: C. van der Mark, voorzitter, dr. J. Spuyman, se cretaris en J. P. Ventevogel, penningmeester, met als leden notaris J. Verhagen, A. Smit, L. P. van Oorschot en M. J. Cor- veleijn. Een nieuwe moeilijkheid ont stond doordat Gedep. Staten van Zeeland meenden, nist vol doende controle te kunnen uit oefenen op het financiële be heer der stichting, die op de duur. aanzienlijke kapitalen en goederen van de gemeente Vlissingen in beheer zou moeten krijgen. v Vorige week heeft de Vlis singse raad tegenover de mees te verlangens van G.S. een te gemoetkomende houding aange nomen en men verwacht nu. dat de officiële stichtingsacte spoe dig gepasseerd kan worden. DE PLANNEN. Intussen is het voorlopige be stuur van de stichting reeds geïnstalleerd en het ving zijn arbeid aan. Met hulp van de dienst ge meentewerken werd gezocht naar het meest geschikte ter rein en dat bleek te zijn een stuk grond aan de nieuwe Sportlaan gelegen aan de bin nenzijde van de tweede duinen rij en aan de stadszijde van de Zwanenburgweg. Reeds heeft een grondonder zoek plaats gehad, waaruit bleek, dat door vermenging met nabijliggend zand een goe de bovenlaag voor de sportvel den verkregen kan worden. Ook werd overleg gepleegd met de heer Broerse over de 1|- planting. Het ligt ia het voornemen hier aan te leggen een hoofdsportterrein met tribu nes en behoorlijke, kleed- en wasgelegenheid plus restau rant. Dan drie öefen-voet- balterreinen tevens geschikt voor korfbal, een hockcyter- rein, enige tennisbanen en een behoorlijke accommoda tie voor beoefening van de athletiek. Er is ook gesproken over 'n sintelbaan en een wielerbaan, maar die plannen staan nog niet vast. Getracht zal worden van de geméente te verkrijgen, dat zij het hoofdsportterrein en 't eerste oefenveld aanlegt dat wil zeggen, de bovenlaag ge reed maakt, draineert, egali seert en met gras bezaait. Het geld van Volksherstel zal dan gebruikt worden voor de accommodatie van 't veld met kleed- en wasgelegenheid enz. De overige voorzieningen zullen geleidelijk in volgende jaren worden getroffen als er meer arbeidskrachten en meer gelden beschikbaar ko men. Verwacht wordt, dat in het najaar 1949 de grasinzaai op het hoofdsportterrein en het eerste oefenveld kan geschie den. ANDERE PLANNEN Behalve het beheer van het sportpark zal de nieuwe ■Stichting waarschijnlijk ook het beheer krijgen over alle localiteiten en terreinen, welke het gemeentebestuur thans voor de sportbeoefening ter beschikking stelt. Voor dat beheer zal dan door het ge meentebestuur een reglement worden ontworpen, waarin de tarieven enz. zijn vastgelegd. In dit verband vestigde de heer van der Mark nog even de aandacht op het tekort aan gymnastiekzalen in de ge meente. Wanneer het Stichtingsbe stuur zijn arbeid definitief kan beginnen, zal, zo verzekerde de heer van der Mark ons ten slotte, aan al deze problemen de nodige aandacht worden geschonken. Gratie verleend. By Kon. Besluit is gratie verleend aan W. A. van der Spek, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van 't Bijz. Gerechtshof te Amster dam» Dc doodstraf is veran derd in een levenslange ge vangenisstraf. Practisch alle ministers hadden zch naar het vlieg veld begeyen om, dr. Drees uitgeleide te doen. Ook de Canadese, Belgische en Fran se ambassadeurs waren aan wezig. Het nieuwe restaurant van Schiphol was bijna nog te .klein om alle ministers, jour nalisten, fotografen en film operateurs fe bevatten. Om streeks 7 uur begaven dr. Drees en de overige ministers en aanwezigen zich weer huiswaarts. herdenkt G. A. Ilajenius, oud-burgemeester van Goes, in Den Haag zijn 80ste verjaardag; Overvallen op rubber ondernemingen bij Buitenzorg. Naar de „Nieuwsgier" meldt, heeft op Nieuwjaarsochtend een bende van ongeveer 500 man een aanval gedaan op de rubberonder neming „Pasir Maoeng", 10 km. ten O. van Buitenzorg. Nadat de bende haar aanwezigheid door een luguber gebrul kenbaar gemaakt had, verdedigden de employé's en de wacht het emplacement der on derneming, dat geheel omsingeld bleek. De bende bestond groten deels uit mensen uit de omliggen de kampongs, onder leiding van enkele met karabijnen en sten- guns gewapende terroristen. De schietpartij tussen de verdedigers, die zich achter balen rubber had den verschanst en de aanvallers duurde bijna twee uren. Daarna trok de bende af met achterlating van vier doden. In de nacht vafl 1 op 2 Januari heeft een bende een aanval gedaan op de rubberonderneming „Tjio- mas", ten W. van Buitenzorg. Het emplacement werd in brand ge stoken en beschoten, doch nie mand werd geraakt. Het materiële verlies wordt geschat op f 200.000. Het ministerie van economi sche zaken deelt mede. dat «net ingang van 3 Januari 1949 de dis tributievoorschriften van wandte- gels, tuindersglas. draadglas en as best zijn vervallen. IETS ZACHTER. Geldig tot Dinsdagavond Toenemende bewolking met later tijdelijk sneeuw of re gen. Iets zachter. Vooral aan de kust weer aanwakkeren de en naar Zuid of Zuid- Oost krimpende wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1