Slecht begin van de Zeeuwse clubs Terneuzen verdrong Axel Tien gelijk-spelen in de eerste klas Dr. Drees: „Het is waard Nederlander te zijn" De slandenlijsten Goede inzet van R.C.S. Nog meer gedrang in het Oosten B.V.V. sloeg N.A.C. TWEEDE KLASSE B. Ijc ZeeuwenHero 02; DoskoGoes 61; RAC—Bres- kens 41; RBC—Viissingen afg.; MiddelburgInternos 03. Het jaar 1949 is voor de Zeeuwse tweede klassers wel heel slecht begonnen. Over heel de linie moesten ze de volle winst aan de Brabanders laten. Het meest teleurstellende resul taat is wel de eclatante Dosko- overwinning op Zeelands ho pe: Goes. Met niet minder dan 61 beten de Zuid-Bevelanders, in het zand. Dosko heeft haar kansje wel aangegrepen en de Raaybergbewoners hebben zelfs de kop genomen, mede door het feit, dat RBC haar wed strijd tegen Viissingen met zag doorgaan en Alliance vrijaf had. Ook de wedstrijden waar bij de bezetting der aatste plaatsen in het geding was, brachten even zovele Zeeuwse teleurstellingen. Zo nam Hero beide punten mee naar Breda en daar zowel RAC als Internos geen clementie betoonden met resp. Breskens en Middelburg passeerden zowel Hero als RAC de groen-wite Middelburgers, zodat de drie laatste plaatsen alle de twijfelachtige eer ge nieten door» Zeeuwse clubs te worden bezet. DERDE KLASSE E. Meto—MOC 21; Steenber genZeelandia 31; Zierikzee Nieuw Borgvliet 31; Robur RCS 1—4; YersekeRKFC 4 —6. Meto behield resoluut de kop door het gevaarlijk opdringen de MOC een halt toe te roepen. Een goede prestatie. RKFC won in een doelpuntenrijke wed strijd van Yerseke, maar des ondanks moesten de Bergena- ren een plaatsje dalen doordat een indertijd gewonnen wed strijd tegen Robur ungeldig werd verklaard. Steenbergen klimt mede daardoor tot vlak onder Meto door een verwach te zege op Zeelandia. Deze laatste zag zich door RCS voor bijgestreefd. Voor de Soubur gers was het een beste dag. Zelf versloegen ze de mede gegadigde voor de gevaarlijke plaatsen Robur kansloos, ter wijl de naaste concurrenten al le verloren. -Yerseke zoals ge zegd van RKFC, Zeelandia van Steenbergen, terwijl Zierikzee er voor -zorgde- dat ook Nieuw Borgvliet- nog in de strijd om de rode lantaarn blijft. DERDE KLASSE F. AxelSluiskil 23; Terneu zenAardenburg 70; Hulst Steen 14; Corn BoysOost burg afg.; HontenisseClingc 20; IJzendijkeHoofdplaat afg. Een heel slecht begin maakte Axel door thuis het onderspit te delven tegen Sluiskil. Deze flater kostte Axel de eerste plaats, die grif door Terneuzen werd bezet dat met Aardenburg korte metten maakte. Hulst kon ook ditmaal de weg naar hogerop niet vinden en kans loos werden ze door Steen ge klopt. Daar Hontenisse de baas bleef over Clinge zijn deze laatsten de naaste buren ge worden van de staartploeg. 4e KLASSE G. KruiningenRÏA afg.; Bier vliet—EMM afg. RES. 2e KLASSE E. RCS IITerneuzen II 26. De Terneuzen-reserves wil den niet bij hun grote broers achterblijven en ze lieten er geen twijfel over bestaan wie iri Souburg de sterkste was. Door deze uitslag is het lot van de RCS-reserves wel beze geld en ze kunnen zich wel vast prepareren op lager gezel schap. Dosko Goes 6-1. Dat Goes het op de Raayberg zwaar te verduren zou krijgen werd algemeen verwacht, maar "n zo grote nederlaag had zelfs de grootste pessimist niet durven voorspellen. De uitslag doet ver moeden dat Dosko over alle linies sterker was. Niets is echter min der waar. Voor de rust was het een enerverende strijd en beide verdedigingen hadden het soms zwaar te verduren. De oorzaak van deze nederlaag moet gezocht wor den in het feit, dat, vooral na de rust de beide Gocse kanthalfs. Beuns en Je Compte, geenszins voor hun taak berekend waren, terwijl ook Bekenes, op de spil- plaats lang de oude niet meer is en alleen nog maar met het hoofd kan voetballen. Kwam daar nog bij dat doelman Rouw een onzeke re indruk maakte, dan dient het geen verwondering te wekken, dat de uiterst bewegelijke voorhoede der thuisclub het net zes maal wist te vinden. Nadat v. d. Sluis en H. Wijs en kele kansen om zeep gebracht had den, wist Bernaards na 38 min. spelen zijn club de leiding te ge ven. met een ons inziens houdbaar schot (1—0). Aan de andere zijde belandde een kogel van v. d. Sluis tegen de paal. Een doelpunt van Mos, even voor de rust werd ge annuleerd. Na de thee trok Goes fanatlef ten aanval en na 11 minuten spe len had Renard met een fraai schot succes. Dosko ging nu meer aanvallend spelen en deze tactiek was. dank zij het falen der belde Goese kanthalfs. de juiste om doel punten op te leveren. Vooral de snelle Deurllng stichtte herhaalde lijk verwarring in de Goese gele deren. Hij was het die Bernaards 3 maal en Hopman éénmaal in de gelegenheid stelde de stand ot> 5— 1 te brengen. Tenslotte joeg hij nummer (j in, de netten. R.A.C. Breskens 4—1. In deze. voor belde partyen zo belangrUke wedstrijd, is de thuis club op gelukkige wijze aan de winstpuntjes gekomen. De bezoe kers hebben flink party gegeven en waren zeker niet de minderen. De thuisclub nam de leiding en het was de Jonge die de partijen weer op gelijke voet bracht. Er ont wikkelde zich hierna een felle stryd om de leiding, die door R.A. C. met een buitenspeldoelpunt werd verkregen, waardoor de rust kwam met 21. In de tweede helft weer een geiyk opgaande strijd. Door merkwaardige beslissingen van de scheidsrechter werden en kele mooie aanvallen van de be zoekers ontijdig onderbroken. Hierdoor werden de Bressianers zodanig gedeprimeerd dat hun spel veel matter werd. De thuis club wist hiervan te profiteren en de stand tot 4—1 op te voeren. RA.C. wond verdiend, maar de uitslag is geflatteerd. De Zeeuwen Hero 0 2. In een weinig aantrekkeüjke wedstryd hebben De Zeeuwen de k^ns om op beide punten beslag te leggen voorbij laten gaan. Dat de voorhoede ook nu geen kans zag het tof een doelpunt te bren gen, behoeft geen verwondering te wekken. Er zat ook nu weer geen verband in deze linie, waarin het gemis van W. Leynse wel sterk- wordt gevoeld. In de gehele wed strijd was er voor het doel van Herzog van gevaarlijke momenten in het geheel geen sprake. De en kele individuele poging strandde steeds op het backstel Neefs— Geens. De Hero-mensen waren over alle linies veel beter dan de thuisclub, In de voorhoede, welke stuk voor stuk uit kleine, maar snelle spelers bestond, was vooral de linksbuiten Sidorow zeer actief. Alleen aan de afwerking van de aanvallen ontbrak nogal het een en ander, want gezien het groot aantal werkelijke scoringskansen, pleit het niet voor de bezoekers, dat zij slechts tweemaal het net wisten te vinden. In de eerste helft gebeurde dit pas na 40 min. door rechtsbuiten Marynissen, die de uitgelopen Florusse gemakkelijk kon passeren (0—1). Ging het in de eerste helft al niet al te best oij de thuisclub, het uitvallen na 5 min. in de twee de helft van Hubregtse deed de zaak er niet beter op worden. De aanvallen van de bezoekers werden steeds talryker en na 12 min. stompte Florusse een ver schot te gen de lat, waardoor de toesnel lende Munters vallende kon inkop pen (0—2). Dezelfde speler kreeg enkele min. later een opgelegde kans de score te verhogen. Op het nippertje kon Bode nog redding brengen. Hoewel de Zeeuwen ver schillende wijzigingen in het elftal aanbrachten, leverde dit ook al geen succes op. Wel zetten de Zeeuwen de laatste 10 minuten al les op de aanval en werd Hero in de verdediging gedrongen, 'maar tot doelpunten kwam het niet meer, waardoor Hero een kostbare zege mee naar huis nam, welke wel eens van beslissende invloed zou kunnen zyn voor De Zeeuwen. Middelburg—Internos 0 3. Van begin tot eind was deze wedstrijd, vooral van Middelburgs zyde een vertoning van onmacht. Dat Internos er niet in slaagde met deze ploeg een spel van kat en muis te spelen, pleit niet voor de Ettenaren, die geen ogenblik een meerderheid demonstreerden. Uiteraard gaat de meeste belang stelling uit naar de verrichtingen der groen-witte ploeg en dan kun nen die belangstellenden deze mid-» dag slechts zeer teleurstellende er varingen hebben opgedaan. Geen moment heeft een „elftal" ge speeld, doch voortdurend hebben elf spelers getracht een bal, wel ke zich „ergens" bevond, op te pikken en weer „ergens" heen te trappen, opdat een andere speler de nodige energie kon verspillen in een volgende holparty achter de bal. t De Wedstrijd begon met een vyf minuten durend Middelburgs over wicht. Reeds na twee minuten ech ter werd de naar links uitgelopen Moens gepasseerd en verdween de bal in het doel (0—1). Een kwar tier later bracht een voorzet van rechts via de linksbinnen aan In ternos een tweede doelpunt (0—2). Middelb^-g kwam een énkele maal voor het doel der bezoekers, doch zocht het in te hoge schoten of zag zich door backs of keeper de bal ontnomen., In de tweede helft leek het of Middelburg tegen wind in zich wat beter zou weren en de verlossende spel-opening over de vleugels zou tot stand brengen, doch al spoedig bleek ook deze hoop ij del en in de 17e minuut stelde Internos de over winning met een l'raai doelpunt van Vergauwen veilig (0—3). Atlas zonder Duitsland? Volgens het Russische persbureau Tass zou in de Franse bezettingszone van Duitsland een school atlas zijn verschenen, waarop Duitsland niet voorkomt. De naam van dit land zou zelfs niet genoemd worden en het betrokken gebied zou worden aangeduid met „belangensfeer der bezet tende mogendheden" Dat is wat anders dan „Deutschland, Deutsch- land über alles". Tenminste als het waar ZWEMMEN Aanval op Belgisch record 500 m. De jeugdige opkomende Zeeuwse ster aan het zwemfirmament, Ray- monde Vergauwen, uit Sas van Gent heeft dezer dagen in het van Eyk-bad te Gent een aanval ge daan op het Belgische record schoolslag over 500 m. dat op naam staat van van de Kerckhove. Mej. Vergauwen bleef slechts met 3 sec. 0,8 onder het bestaande record en vestigde de hoop dat het nog bestaande record binnenkort zal sneuvelen. W1ELERSPORÏ Van 't Westeirvde won Nieuwjaarsrit. Ondanks het stormachtige weer werd op Nieuwjaarsdag de Kleine ronde van Zuid-Beveland voor Zeeuwse renners gereden. De „coming man" Rien van 't Westeinde. die de laatste weken sterk op de voorgrond treed, kreeg eindeiyk loon naar werken en be haalde een zege met voorsprong. De groep bleef tot op 's-Heeren- hoek intact. Een demarrage van van 't Westeinde werd in die plaats slechts voldoende beantwoord door de jonge van Wel. Samen bereikten deze renners in record tempo 's- Heer Arendskerke. Kloosterman Jr. en Walhout volgden kansloos op enkele minuten. Lange tijd bleef van Wel 't vuur aan de schenen leggen bij zijn gro te rivaal, maar by 's-Heer Hen drikskinderen rukte van 't West einde zich onweerstaanbaar los en bereikte met ruiine voorsprong Kloetinge. Hij ontving een fraaie palm. ter wijl van Wel een tube in ontvangst mocht nemen. De uitslag werd: 1. M. van 't Westeinde, Nieuwdorp, 50 km in 1 uur 31 min.; 2. op 1 min. van Wel, Nisse; 3 op 2 min. Kloos terman Jr.. Kapelle; 4. op 3 min. Walhout, Kapelle. DISTRICT I. Ado—Stormvogels 41; Spar taDos 10; AjaxBlauw Wit 11» SVVDe Volewijckers 2 0;" 't GooiHaarlem 21. Voor het Schiedamsche SVV begon het nieuwe jaar rnet een overwinning op de Vjlewij- ckers, dat door deze nederlaag nog enigszins in het gedrang kan komen daar de drie laagst- geplaatste alle punten winst wisten te boeken. Voor Sparta betekende de zege op Dos dé eerste overwinning in dit sei zoen en al lijkt het voor de rood-witten vrij hopeloos, dit succesje zal hen ongetwijfeld moed geven. Veel schoten ze er trouwens niet mee op, want ook 't Gooi en Ado behaalden de volle buit en door al deze uitslagen is Haarlem lelijk in het hoekje gekomen, waar straks de slagen zullen vallen. Blauw Wit en Ajax speelden in de kaart van SVV en Xerxes door dé buit te delen waardoor ze weer een punt verder ach terop raakten. DISTRICT II. DWSDFC 10; EDO—Zee- burgia 2—2; KFC—HBS 2—2; VSVDHC 21; Feyenoord Neptunus 11, De koplopers in dit district wilden niet achterblijven bij hun andere Westelijke broeders en speelden ook hier de leider VSv danig in de kaart. Zelf wonnen de Velsenaren zij het dan op het nippertje van de hekkensluiter DHC, maar alle concurrenten, voor zover daarvan nog sprake is, verloren terrein. EDO zag zich op eigen terrein nog wel een punt afgesnoept door Zee- burgia, dat zich daardoor een plaatsje omhoog werkte ten koste van het wel erg tegen vallende DFC, dat tegen de an dere Amsterdamse ploeg DWS in het zand beet. KFC. en HBS deelden de bult, wat in de ge geven omstandigheden nog zo gek niet is, maar dat Feye noord en Neptunus elkaar een punt moesten afsnoepen maak te de dag voor VSV toch wel het beste. DISTRICT IU. NECHerales 0I; Ensche deHengelo 11; Zwolse BoysEnschedese Boys 42; WageningenAGOVV 3—1; Go Ahead—Quick N 1—2. In het Oosten begon het Nieuwe jaar, zoals het oude is. geëindigd en de ploegen gaven elkaar ook nu niets toe. Het gaat er nu toch wel naar uit zien dat het Nijmeegse NEC aan het kortste eind gaat trekken, want de achterstand op alle ploegen bedraagt nu 3 ounten, wat overigens ookniet zeggen wil dat ze zich al hopeloos be hoeven te voelen. AGOW zag geen kans uit te lopen en leed een enigszins onverwachte ne derlaag in Wageningen, maar Enschede profiteerde niet van deze misstap, want de sportclub verloor een punt aan Hengelo. Heracles nam de kop over door een zege met het kleinst moge lijke verschil in Nijmegen en de Heraclidcn staan er relatief het beste voor. De Enschedese Boys lieten de kans om zich mede aan de kop te nestelen voorbij gaan door de zege aan de boys in Zwolle te laten. Teleurstel lend was de nederlaag van de kampioenen op eigen veld tegen Quick dat daardoor met.6 anderen op 13 pun ten kwam te staan. Aan .-pan ning dus hier geen gebrek. DISTRICT IV. NACBW 02; Helmond TSC 2—2; Brabantia—Willem II 01 VVVLimburgia 01; MWDe Spechten afg. De big match in hei Zuiden bracht BW twee kostbare pun ten op en de Bossenaren zijn daardoor serieuze gagadigden voor de eerste plaats gebleven. Voor NAC is het er niet beter op geworden, want de Breda- naars werden nu reeds voorbij gestreefd door Limburgia dat het toch wel erg aftakelende VVV de volle winst afsnoepte. TSC en Helmond deelden de winst wat voor de Helmonde naren beter is dan voor de be zoekers. Willem II ging voort op de weg naar boven waarvan Brabantia nu de dupe werd. DISTRICT V. SneekLeeuwarden afg.; FrisiaEmmen 52; Friesland HSC 1—1; Achilles—Be Quick 1—1; GVAVVelocitas afg. Het kampioenschap wordt Heerenveen op een schaaltje thuis bezorgd, want reeds dc eerste Zondag in het Nieuwe jaar gaven de naaste „concur renten" de mannen van Abe een punt cadeau. Friesland stelde teleur door zich in eigen huis-een punt door HSC te la ten ontfutselen. Dit resultaat en het gelijke spel van Be Quick tegen Achilles maakte de Hee renveen voorsprong onaantast baar. Overigens beste resulta ten van de nummers laatst cn voorlaatst en in dit verband geeft de grote Emmen-neder- laag te denken. DISTRICT VI. Bleyerheide—PSV 2—0; Eind hovenKerkrade I1; Longa Sittardsc Boys 11; Sportcl. EmmaHelmondia afg.;- Mau ritsBaronie DNL afg. De krachtproef voor Bleyer heide tegen de kampioenen le verde niet alleen dé volle winst op, maar Eindhoven speelde de leiders, wier positie overigens nog vrij wankel blijft, in de kaart door het tegen Kerkrade tot hun 7o gélijke spel te laten komen, waardoor laatstgenoem de zich wat vaster in de mid dengroep heeft weten te neste len. Longa is doende moeizame puntjes te vergaren om zich van de laatste plaats te kunnen losmaken en de puntenverde ling tegen het dit seizoen wat tegenvallende Sitt. Boys bleek niet genoeg om dit nu reeds te volbrengen. Hitler's kasteel te Berchtes- gaden zal als luxe-hotel worden ingericht. STAN OCKERS VERBETERDE WERELD RECORD In het Antwerpse sportpa leis heeft de Belg Stan Oc- k*rs het uurrecord achter tandems dat sinds 29 Maart 1936 op naam staat van zijn landgenoot Ronsse met 55 km en 441 m met 560 meter verbeterd en het dus op 56 km en 1 meter gebracht SCHULTE-COPPI IN PARIJS De grote revanche in de achtervolging tussen Gerrit Schulte en Fausto Coppi heeft thans vaste vormen aangeno men. Schulte deelde thans mede dat de Italiaan en hij zelf het contract getekend hebben voor een achtervolging over 5 km. Deze titanenstrijd vindt plaats op Woensdag 12 Januari te Perijs. MIDDELKAMP ALS KOPMAN BIJ FRANSE FABRIEK Teo Middelkamp deelt ons mede dat hij in 1949 als kop man zal fungeren voor het Franse rywielmerk Garin. Bij deze is o.a. ook opgenomen de Belg Stan Ockers. ATHLETIEK Fanny vertrokken. Onze wereld-recordhoudster Fan ny Blankers-Koen, is Zondagmid dag om half twee met haar man van Schiphol naar Londen vertrok ken op weg naar Australië, waar zy naar schatting ruim anderhalve maand hoopt te vèrbiyven. Voor het vertrek op Schiphol toonde mevr. Blankers-Koen zich opgetogen over deze trip. Van het programma is nog niets be kend. Zy hoopt eerst wat te trai nen alvorens in wedstrijden uit te komen. Volgens haar echtgenoot, die als haar coach de reis mee maakt, zullen zij tot uiterlyk eind Februari in Australië blijven. Slijkhuis naar Amerika. Het ligt in de bedoeling, dat Slijkhuis op 14 Januari a.s. per vliegtuig naar New-York vertrekt voor zijn tournee door de Ver enigde Staten en Canada. AUTOMOBILISME Sir Malcolm Campbell overleden. Sir Malcolm Campbell, de be kende Engelse automobilist en houder van het wereld-snelheids record te water, is Zaterdag op 63- jarige leeftijd overleden. De eerste opmerkelijke prestatie van deze snelheidsduivel kwam in 1923, toen hy in Denemarken met zijn wagen de mijl aflegde met de gemiddelde snelheid van 235.560 km per uur. In 1931 vestigde hy 'n nieuw wereldrecord te land met de snelheid van 395.840 km per uur. In 1935 deed de „Blue Bird", zo als zyn wagen heette, weer van zich spreken. Op de zoutvlakten te Bonneville (Ver. Staten) werd een uursnelheid van 484.516 km bereikt. Dit record hield vier jaar stand, toen kwam een andere En gelsman. John Cobb, die ongeveer 112 km per uur meer aflegde Van dit moment af richtte Sir Malcolm zijn aandacht op het wa ter. Men zijn Blue Bird race-boot bracht hy in Augustus 1939 het record op 228.060 km per uur. De jaren na de oorlog heeft hy besteed aan het nemen van proe ven met een nieuwe jet-propeller blue-bird; met het oogmerk zyn eigen record te breken. De proef vaarten werden echter steeds een teleursteleling en tot zijn dood is Sir Malcolm Campbell bezig ge weest veranderingen aan zijn boot aan te brengen. DAMMEN AAGTEKERKE II— MIDDELBURG II. K. LuitwielarP. v. Hemert 02; L. MaljersBliek 1-1; L. BakkerG. Overtveid 0—2; A. ProvoostJ. v. d. Berge 1 1; W. WillemseA. Cornelisse 0—2; G. Wattel—A. Walraven 11; P. BimmelW. A. Se- meijn 0—2; A. Trielier Oz H. Meerman 11; A. MaljersH. Overtveid 02; M. C. de Smit M. I. Reynhoud 2—0. Minister Schokking en ltn.-gen. Spoor dankten de militairen. Toespraken bij de jaarswisseiing. op de laatste dag van het jaar heeft de minister-president dr. W. Drees, via de radio ln een Oude- jaarsrede tot de Nederlanders over de gehele wereld verklaard, dat de Nederlandse regering harerzyds al het mogeiyke zal doen om dezer dagen de actie in Indonesië te be ëindigen. ZU hoopt, dat thans in belangrijke mate de voorwaarden zyn geschapen, die het mogelijk maken verantwoordeUjkheid te dragen voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde in geheel Indo nesië. Dr. Drees bracht in herinnering, dat 1948 een jaar van herdenking was, maar ook de regeringsaan vaarding doqr Koningin Juliana en de ondertekening van de Grond wetsherziening bracht. Helaas mis lukten de pogingen om met de ver tegenwoordigers van de Republiek tot overeenstemming te komen. In Nederland heeft de strijd over dit vraagstuk de geesten verdeeld. Ve le van onze beste jonge mannen moesten uitgezonden worden en de wederopbouw werd hierdoor ver traagd. Het blyft een diepe tragiek, dat de goede wil bij velen aan beide zyden gedurende de afge lopen jaren een botsing niet heeft kunnen voorkomen. Moge 1 Janua ri, de datum, waarop getracht zou worden de Ver. Staten van Indo nesië tot stand te doen komen, toch Sn de toekomst blyken uit gangspunt te zyn geworden voor de opbouw van een vrij federatief Indonesië in goede samenwerking met Nederland. Na met waardering over de emi gratie te hebben gesproken, richt te de minister-president een groet tot alle Nederlanders, waar zy zich ook bevinden en zeide „Laten wij het Juist in deze moeüyke dagen met fierheid getuigeW: het is waard om Nederlander te zijn". REDE Dr. BEEL. In een Oudejaarsrede voor radio Indonesië heeft dr. Beel opgesomd, wat er in Indonesië in 1948 is op gebouwd. Hij herdacht allen, die by de actie van de laatste weken en door de terreur Jiet leven lie ten. „Indonesië begiHR 1949 als een nieuw land, waarin de eenheid zal zyn hersteld en dat open ligt voor een gelukkige toekomst. De rege ring doept ieder op de nieuwe toe stand te aanvaarden en de hand aan de ploeg te slaan," aldus dr. Beel. SCHAKEN De tienkamp te New York. De uitslagen van de partyen in de 8e ronde van het schaaktoumooi in New-York luiden: Horowitz—Denker 1—0; Kramer Biscjuire 1—0; Fine—Washdan 1 0: Euwe—Najdorf Vi; Pllnick Steiner J.j De stand is thans: 1. Fine 7 pnt.; 2. Najdorf 6 pnt.; 3 en 4. Kramer en Horowitz 4',a pnt; 5. Euwe 4 plus 1 afgebr. partij; 6. Pilnick 3»,fe pnt. plus afgebr. partij; 7. 3. Bis- quire en Kashdan pnt.; 9. Den ker 1 pnt. plus 1 afgebr. partij; 10 Steiner \2 pnt. plus I afgebr. party. Tournooi in Hastings begonnen. Donderdagavond is het jaarlijkse sch3aktournooi te Hastings offi cieel geopend door het plaatselijk lid van het Lagerhuis Mc. Neill die de negen landen vertegenwoordi gende schaakmeesters in het Espe ranto verwelkomde. De jongste deelnemer aan het beroemde tournooi is een 14-Jarige Engelse schooljongen, de oudste een uit Duitsland afkomstige 84- jarige meester. Standenlyst Ingewerkt tot en met 2 Januari 1949. DISTRICT L SVV 14 10 2 2 34-15 22 Xeroes 12 7 3 2 29-18 17 Blauw Wit 13 7 2 4 30-19 16 Ajax 13 6 4 3 30-20 16 DOS 13 6 1 6 27-27 13 Stormv. 14 6 1 7 23-30 13 ADO 12 4 3 5 20-19 11 De Volêw. 14 2 7 5 13-20 11 Haarlem 12 4 2 6 23-26 10 't Goói 13 3 3 7 13-27 9 Sparta 12 1 2 9 9-30 4 DISTRICT n. VSV 14 12 0 2 35-20 24 EDO 13 7 4 2 29-15 18 Feyen oord 13 6 5 2 34-24 17 Neptunus 12 5 4 3 18-15 14 Hermes DVS 13 4 5 4 28-20 13 DWS 13 5 3 5 17-19 13 KFC 14 3 6 5 26-28 12 HBS 14 5 2 7 31-41 12 Zeeburgia 14 3 4 7 23-28 10 DFC 12 3 3 6 15-22 9 DHC 14 2 0 12 13-37 4 Egypte Noorwegen 1—1. De internationale voetbalwed- stryd Egypte-Noorwegen. die Za terdag te Cairo werd gespeeld, ein digde in een 11 gelijk spel. Spanje-België 1—1. Zondagmiddag werd te Barce lona de voetbalwedstrijd Spanje— België gespeeld, die in een 1—1 gelijk spel eindigde. De rust ging in met een 1voorsprong voor de Spanjaarden. Van de aanvang af was het tempo zeer hoog. waar bij de Belgen er dadeiyk in slaag den een hecht ploegverband tot stand te brengen, terwijl het in de Spaanse middenlinic nog al eens rammelde. DISTRICT III. Heracles 13 7 2 4 22-14 16 AGOVV 14 6 1 4 27-22 16 Enschede 14 5 6 3 19-16 16 Enscli. Boys 13 5 4 4 15-14 14 Hengelo 13 3 7 3 24-21 13 Be Quick 13 5 3 5 20-23 13 Zw. Boys 14 4 5 5 20-19 13 Go Ahead 14 4 5 5 18-20 13 Wagening. 14 4 5 5 23-26 13 Quick 14 4 5 5 24-29 13 NEC 14 3 4 7 18-26 10 Limburgia NAC BW VVV Willem II Brabantia MVV Juliana Helmond De Sp. DISTRICT IV. 12 9 1 2 27-14 19 13 8 2 3 28-20 18 11 8 1 2 22- 8 17 12 6 1 5 18- 9 13 12 3 6 3 21-18 12 13 5 2 6 20-17 12 12 4 3 5 13-20 11 11 3 3 5 23-23 9 10 3 1 6 18-26 7 12 23 7 18-31 7 12 2 1 9 14-36 5 DISTRICT V. Heerenveen 11 9 2 0 31-11 Friesland 13 7 3 3 23-21 17 Be Quick 12 6 3 3 25-12 15 Frisia 13 7 1 5 31-22 15 Velocitas 12 5 2 5 12-18 12 GVAV 12 4 3 5 23-22 11 Leeuwarden 12 5 1 6 23-23 11 Sneek 11 4 2 5 18-20 10 Achilles Emmen HSC 13 3 3 7 19-27 13 3 3 7 19-35 12 1 3 8 13-26 DISTRICT VI. Bleijerh. 14 7 3 4 24-15 17 Eindhoven 12 4 7 1 22-16 15 NO AD 11 5 3 3 19-12 13 Helmondia 12 4 5 3 16-15 13 PSV 13 5 2 6 16-17 12 Kerkrade 13 5 2 6 23-27 12 Sitt. Boys 13 4 4 5 17-21 12 Sp. Emma 12 4 3 5 13-17 11 Maurits 11 3 4 4 14-21 10 De Baronie DNL 10 4 1 5 23-28 9 Longa 11 3 2 6 11-18- 8 2e KLASSE B. Dosko 14 9 2 3 48-22 20 Alliance 12 8 3 1 31- 9 19 RBC 13 9 1 3 45-20 19 Goes 13 8 3 2 31-21 19 Viissingen 13 6 3 4 27-24 15 Internos 12 5 3 4 18-23 13 Hero 14 4 2 8 23-32 10 RAC 13 4 1 8 22-27 9 Middelb. 13 4 0 9 18-35 8 De Zeeuwen 13 3 1 9 16-36 7 Breskens 14 2 1 11 19-49 5 3e Meto Steenb. RKFC Odio Zierikzee MOC N. Borgvl. RCS Zeelandia Robur Yerseke KLASSE E. 12 8 2 2 24-12 18 14 7 3 i 25-21 17 12 5 6 1 34-26 16 10 5 3 2 33-21 13 11 5 3 3 24-21 13 10 5 1 4 24-12 11 13 3 4 6 24-36 10 12 3 3 6 26-31 9 13 3 3 7 28-34 9 11 2 3 6 18-35 7 10 2 1 7 23-34 5 3e KLASSE F. Temeuz. 15 13 0 2 64-20 26 Axel 15 12 1 2'53-16 25 Corn Boys 14 10 1 3 54-19 21 Oostburg 13 8 2 3 35-17 18 Steen 14 7 0 8 39-39 14 Aardenb. 14 5 3 6 32-34 13 Sluiskil 15 5 2 8 25-40 12 Ijzend. 14 3 4 7 35-35 10 Honten. 15 6 0 10 23-59 10 Hoofdpl. 13 4 1 8 19-51 9 CUnge 15 3 2 10 19-40 X Hulst 14 3 0 11 18-42 6 4e KLASSE. G. De Patr. 11 7 1 3 29-23 15 EMM 9 4 3 2 21-13 11 RIA 9 5 0 4 22-15 10 Kruiningen 9 2 2 5 13-28 6 Biervliet "10 1 4 5 15-31 6 RES. 2e KLASSE E. Vlissing. II T0 7 2 1 25-12 16 Axel II 10 6 1 3 33-22 13 Goes II 10 4 2 4 29-32 10 Middelb. TI 11 4 2 5 24-23 10 Bresk. II 11 4 1 6 26-29 9 Temeuz. II 9 4 0 5 20-23 8 RCS n 9 1 2 6 13-29 4 SCHAATSEN Kees Broekman reeds in vorm. Zaterdag en Zondag vonden op het Mjoesamee by Hamar natio nale wedstrijden in het hardrijden plaats, waaraan ook een tweetal nummers voor niet-Noren. die mo menteel in Hamar vertoeven, was toegevoegd. De weersomstandighe den waren verre van gunstig, het dooide cn de thermometer stond enkele graden boven nul. Het ge volg was. dat zich water op het ys vormde, waardoor de tyden na- tuuriyk ongunstig 'beïnvloed wer den. Op de 3000 meter startte Kees Broekman. Onbedreigd werd hij eerste in de. de ongunstige facto ren in aanmerking genomen, uit stekende tijd van 5 min. 9.8 sec. De minister van Oorlog, mr. Schokking, heeft zich vla de radio tot de Nederlandse militairen in en buiten het vaderland gericht. Hij dankte de mannen namens de re gering voor betoonde plichtsbe trachting en toewijding in 1948 en verzekerde, dat degenen, die vol gens schema aan repatriëring toe langer dan nodig i* LEGER DES VREDES. Ook de legercommandant, ltn.- generaal S poor, heeft zich In een Nieuwjaarsrede tot het leger ge richt, en verklaard: „Het ls de toe wijding en bekwaamheid van U allen geweest, die deze nieuwe operatie tot een snel succes heb ben gemaakt. Ook in 1M9 zal ons leger tonen, dat het een leger des vredes is, met de oprechte wil be zield om vrede en veiligheid te brengen". De legercommandant sprak troostwoorden tot de nabe staanden van gesneuvelden. Staatssecretaris voor Economische Zaken. Mr. W. C. L. v. d. GRINTEN BENOEMD. Met ingang van 25 Janu ari 19 i9 Is door H. M. dc Koningin benoemd tot staats secretaris van Economische Zaken voor de organlsa ie v.an het bedrijfsleven, mr. W. C. L. van der Grinten te Rotterdam. Naar wij van bevoegde zijde nog nader vernemen, ligt het in <le bedoeling, dat de staatssecretaris vau eco nomische zaken voor de or ganisatie van het bedrijfsle ven zich met. alle vraagstuk ken van bedrijfsorganisatori sche aard zal bezig houden. Het Is derhalve niet de be doeling, dat mr. van der Grin ten uitsluitend wordt belast met de behandeling van aan gelegenheden de voorberei ding der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie betreffen de. Voorts zal de staatssecre taris zich te zijner tijd be zighouden met de vele pro blemen samenhangende met de liquidatie van de uit de oorlog daterende z.g. ,,Orga- nisatie-Woltersom". Mr. v. d. Grinten is direc teur van het bureau Rotter dam van het Ned. Beheers instituut. Hij is voorzitter van de R.K. raadsfractie van Rotterdam. Mr. van de Grinten is in middels met minister van Schaik naar de West ver trokken. Verloren republikeinse autoriteiten het leven? LEGERCOMMANDANT GELAST EEN ONDERZOEK Van officiële zijde wordt gemeld, dat de berichten over incidenten, waarbij Republi keinss autoriteiten het leven, zouden hebben verloren, voor lopig onder grote reserve die nen te worden aanvaard. De Legercommandant heeft da delijk, nadat hem de desbe treffende geruchten bereik ten, een onderzoek gelast, waarvan de resultaten zo spoedig mogelijk zullen wor den medegedeeld. BIJ het begin van de vrye dag wegens nieuwjaar in de Ver. Sta ten waren reeds 27 doden geval len. waarvan 22 door verkeerson gelukken. Nieuws in een Noiedop Op Januari zal het Strijd krachten,. ogramma van de Ned. radio een speciaal programma uit zenden voor militairen aan boord van de naar ons land varende „Grote Beer". Lt. Gen. Kruis zal een kort woord spreken. Vele Londenaars. die het be gin van het nieuwe jaar in andere delen van de stad vierden en an deren die 's ochtends weer aan het werk gingen, werden onaangenaam getroffen door een staking van het bus-, tram- en trolleypersoneel. De rantsoenering in Polen is opgeheven. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft bekend gemaakt dat de Britse luchtmacht in 1948 ongeveer 900.000 vlieguren in da „luchtbrug' op Berlijn heeft ver vuld. Vrijdagmorgen vroeg werden in de buurt van Rome aardbevin gen waargenomen, die zeven mi nuten lang aanhielden en die ver gezeld gingen van onderaards ge rommel. De bevolking in de Noor delijke voorsteden vluchtte uit de huizen. In een te Frankfort uitgege ven officieel rapport wordt mede gedeeld, dat tengevolge van 33 ge- allieerde luchtaanvallen op deze stad tydens de oorlog 5534 per- sone om het leven kwamen. Meèr dan 1000 gebouwen werden geheel verwoest en 15.000 beschadigd. Een skymastcr, welke Zondag op het vliegveld Tegel landde, was het 100.000ste vliegtuig, dat sedert het begin van de luchtbrug te Ber lijn is aangekomen. Te Moskou Is een ruilovereen komst gesloten tussen de Sowjct- Unie en Joego-Slavlë. De nieuwe overeenkomst voor 1949 is een achtvoudige vermin dering in de hoeveelheid tc ruilen goederen vergeleken met 1948. Dc 57-jarige W. Kröller uit Rotterdam is veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, wegens het verrichten van cargadoorswerk zaamheden ten behoeve van dc Duitsers. Voorts moet hij de bouw van schepen voor de Duitsers heb ben bevorderd en voor Duitse on dernemingen Nederlandse effecten hebben gekocht tot een totaal be drag van pl.m. 2 millloen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5