1948 was voor Zeeland een jaar van vooruitgang Schouwen en Duiveland in het jaar 1948 Verblijdende activiteit duurt voort Wat er op Walcheren geschiedde Zeeland betreurt het overlijden van De herbeplantidg vorderde in 1948 OUDEJAARSBIJLAGE VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 194S. Het jaar 1948, waarvan de laatste uren ten einde spoeden, ïs voor Zeeland een goed jaar geweest, een jaar van voor uitgang, van verheugende activiteit en grote bedrijvigheid. De Zeeuwse noodkreten zyn verstomd. Men heeft niet be reikt wat men hoopte te verkrijgen. Zeker niet. En de ver langlijst van Zeeland bevat vele onvervulde wensen. Maar de wil om zelf aan te pakken, niet het onbereikbare, maar het bereikbare na te streven, is versterkt. Zeeland weet, dat de zware offers, die het in de oorlogsjaren gebracht heeft, in overig Nederland vergeten zijn en het heeft zich kloek moedig ingesteld op deze realiteit. De driftige wil om deze provincie vooruit en omhoog te brengen, bezielt de gehele bevolking. Ontelbaren, ambtenaren of particulieren, geboren Zeeuwen of hier en daar lichtelijk gesmade import, getroos ten zich veel meer inspanning dan hun plicht gebiedt, alleen om Zeeland op te heffen tot een hoger plan. Gelukkig, de resultaten blyven niet uit, maar worden zichtbaar. Op velerlei gebied. Neen, Vüssingen heeft zyn marine nog niet terug, hoe dwaas het ook schijnt na de lessen van 1940'45 om een hartader van Europa volko men onbeschermd te laten. Ook de Stoomv. Mij. Zeeland is nog niet terug, al zal er dan in 1949 een toeristenboot gaan varen. De wederopbouw vol trekt zich in een naar het Zeeuwse hart veel te traag tempo en het bouwvolume 1943 is rondweg een bittere ontgoo cheling. De lasten der water keringen, drukken nog altijd loodzwaar op een groot deel der bevolking, de Provinciale Stoombootdiensten snakken naar beter materiaal om aan de verzwaarde eisen, die mo dem verkeer stelt, volledig te gemoet te kunnen komen. En de schaderegeling voor oor logsgedupeerden laat nog al tijd zeer veel te wensen. Zo is er meer. Maar er staat het een en an der tegenover! Hoe gunstig zette bijvoor beeld het jaar 1948 al dade lijk in! De Januarimaand bracht het hi werking treden van de Herverkaveling» wet Walcheren en de installatie van de Herverkavelingscom missie, de goedkeuring van de Sloe-inpoldering, waaraan 1.250.000 ten koste zal wor den gelegd, de bewilliging van de bouw der kanaalsluizen te Vlissingen, waarvoor meer dan een half mïllioen is gevoteerd en het in actie komen van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. Maart bracht de stichting van een Groententeeltvak- school te Middelburg, Juni het hoogtepunt in een reeks van belangrijke tentoonstellingen Tisna, Koopvaardijtentoon- s telling, Kerkbouwtentoon- stelling, Nijtengo de tweede Z.E.T.O., waarvoor niet minder dan 22 500 bezoekers naar Middelburg kwamen. Zo is het voortgegaan. In elke maand eigenlijk gebeurde er iets, dat op vooruitgang wees. Men den. ke onder meer aan de snellere spoorwegverbindingen, die in uitzicht zyn! De organisaties op het gebied v. land- en tuin bouw waren actief als nimmer tevoren. Prov. bestuur en gemeentebesturen stonden op de bres voor de belangen van Zeeland en de gemeenten, kortom: er heerste een acti viteit, verblijdende bedrijvig heid en alles wijst er op, dat Zeeland op de goede weg is. Deze weg naar nieuwe wel vaart. en bloei zal lang zijn, ongetwijfeld. En menige hin derpaal zal er overwonnen moeten worden. Maar de wil is er en die wil is goed en dan kan succes niet uitblijven. Ondoenlijk is het een volle dige opsomming te geven van wat zich in 1948 in Zeeland aan belangrijks voordeed Een uitzondering willen wij slechts maken voor het feit, dat op 1 Februari Zeeland een nieuwe Commissaris der Koningin kreeg: jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford nam afscheid, jhr- mr. A. F. C. de Casembroot aanvaardde het bewind. Maar een beknopt overzicht moge hier toch volgen en dan allereerst van wat zich op Walcheren voordeed! April 2 Stadhuis Middelburg weer onder een dak. 6 Kleverskerke aangesloten op electrisch net. 7 Grasdrogerij Coöp. Land- bouwver. Walcheren gereed. 9 Walcherse burgemeesters protesteren tegen bouwvolu- 13 Prov. Demobilisatieraad ge ïnstalleerd. 21 Dierenbescherming Middel burg 50 jaar. 24 Afd. Walcheren Ned. Mij. v. Geneeskunst 100 jaar. 26 Z.L.M. protesteert tegen re geling oorlogsschade. Mei 4 Door H.M. de Koningin ge schonken fokvee arriveert op Walcheren. 14 Laatste zitting Tribunaal te Middelburg. 21 C.J.M.V. Middelburg 25 jaar. Herv. Rusthuis De Griffioen te Middelburg geopend. Juni 17 Tweede Z.E.T.O. Middelburg geopend. Minister In 't Veld voert be sprekingen op Walcheren. 25 Besluit tot oprichting Chr. H.B.S. Middelburg. Zwanen in Middelburgs grachten. September Begin September stortte een Amerikaans vliegend fort bo ven de Westerschelde neef. Verschillende schepen namen drenkelingen aan boord Januari 1 J. Lijnzaad tot dir. Sticht. Zeeland voor Maatsch. en Cultureel Werk benoemd, M. D. A. Glerum, tot hoofd- ing.-dir. v.. Volkshuisvesting en Wederopbouw. 11 Herverkavelingswet Walche ren treedt in werking. 16 Dep. van Waterstaat machtigt tot bouw van nieuwe schut sluizen te Vlissingen. 20 Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, treedt op als Commis saris der Koningin. Gemeentebestuur Middelburg besluit tot scherp protest in zake bouwvolume 1948. 28 Volksherstel Zeeland liqui deert. Min. Vos meldt nadere bestu dering Bouwvolume voor Zeeland. 30 Walcherse boeren proteste ren tegen onvoldoende scha de schaderegeling. 31 Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford neemt afscheid als Commissaris der Koningin. Februari I Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, Commissaris der Ko ningin. 3 Kapitein A. Komijn te Vlis singen ontvangt Militaire Willemsorde. 9 Walcherse distributiediensten gecombineerd. 10 Zeeuws Bataljon keert uit Indonesië terug en wordt en thousiast ontvangen. 14 Vlissingse Bestuurdersbond 40 jaar; Gymn. Ver. Achilles Middelburg, 25 jaar. Maart 4 Britse toeristenleiders bezoe ken Zeeland. II Minister In 't Veld deelt me de, dat bouwvolume Zeeland van 50 op 70 procent is ge bracht. 15 Raad Middelburg dringt aan op billijker schaderegeling. 19 J. de Vries, 25 jaar penning meester Kinderzorg. 24 Prof. dr. G. Wisse 75 jaar. 25 Minister Vos deelt mede; St. Mij. Zeeland nog niet terug naar Vlissingen. Jhr. mr. A. F. C de Casembroot nam afscheid van West- kapelle en werd Commissaris der Koningin In Zeeland, maar Westkapelle heeft nog steeds geen nieuwe burgemeester Juli 7 Verkiezingen. Zeeland ver-, liest twee Kamerleden. 8 Storm en-springvloed teiste ren kust van Walcheren. 9 Afscheid A. D. Ganzeman, distr. hoofd Landbouwherstel Walcheren. Rijkspolitie Zeeland ontmas kert complot van handelaars in valse textielpunten. Buitenlandse studenten arri veren op Walcheren. Augustus 8 Nieuwe storm en springvloed ricjjt schade op Walcheren aan. 27 Rijwielpad Westkapelle-Zou tclande geopend. Drie doden bij auto-ongeval Vlissingen. 31 Opgewekte Koninginnedag viering in Zeeland. 3 Amerikaanse bommenwerper - valt in de Schelde, beman ning redt zich op één lid na met parachutes. 4 Vlissingse sportploeg naar Scarborough. 8 Zeeuwse Rode Kruiswerkers onderscheiden. 13 Dr. H. B. Baruch, ambassa deur der V.S., bezoekt Wal cheren. 14 Minister overweegt opheffing vrije veren Wester-Schelde; storm van protesten uit Zee land. Geref. Kerk Vlissingen her opend. 23 V.V.V.-congres te Middelburg 24 L. P. van Oorschot en E. An- driessen 25 jaar raadslid van Vlissingen. October 1 Kapitein ter Zee J. Callen- fels, wordt dir. gen. Loods wezen. Maatschappelijke Zorg te Middelburg gereorganiseerd. 3 Snellere treinverbinding met het Westen. 7 Drs. M. Verburg, directeur E.T.I. 19 Coöp. Veilingsver. Walcheren besluit tot bouw van nieuwe gebouwen. Kosten 380.000. 21 D. F. P. Hoegen volgt H. A. Weybürg op als voorzitter Handelsbelang Middelburg. November 1 A. Staverman 40 jaar chirurg te Vlissingen. N.V. Kon. Mij. De Schelde huldigt zijn jubilarissen. Afd. Walcheren Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde op gericht. Oorlogsmonument Domburg onthuld. Kapitein ter Zee F. J. E. Krips dir. Loodswezen Vlis singen. 6 Bevrijding van Walcheren herdacht. 18 C.B.T.B. besluit tot stichting Landbouwwinterschool. 19 Carillon te Veere gerestau reerd. 23 Zeeland-personeel zal Vlis singen verlaten. 24 In tegenwoordigheid van 25 H.K.H. Prinses Wïlhelmina 27 en talrijke andere autoritei ten werden te Westkapelle, Vlissingen en Koudekerke grote plantdagen gehouden. 30 Zware mist verlamt verkeer in Zeeland. Enkele dagen voor Kerstmis overleed de heer J. Slooves, directeur van de P.Z.E.M- die leiding gaf aan de opbouw van de electriciteltsvoorziening van Zeeland 4 Januari: J. J. van der Jagt, dir. Prov. Gasbedrijf Zeeland 17 Januari: Jhr. W. Z. van Teylingen, oud-burgemeester van Oostkapelle. 18 Februari: Mr. A. J. G. C. C. Mes, leraar H.B.S., Goes. 22 Februari: Zuster A. J. Moeliker te Zierikzee, officier O.N. en Kruis Pro Ecclesia. 23 Februari: Freule M. Boddaert, stichtster van kindertehui zen (Amsterdam). 8 Maart: Ir. C. Wagtho, directeur waterleiding Tholen. 13 Maart: C. Hack, oud-schoolhoofd Middelburg. 22 Maart: J. J. v. d. Broeke, inspecteur Mij. Zeeland Vlis singen. 7 April: Jhr. H. A. v. Doorn, oud-burgemeester van Veere en O. en W.-Souburg. 17 April: Jhr. P. J. Boogaert. oud-bestuurslid polder Wal cheren, oud-officier te Domburg. M. Sijtema, directeur Postkantoor te Axel. J. J. van Soelen, dirigent van muziekcorpsen op Walcheren. A. Hartog, vooraanstaande figuur in landbouw- kringen te Colijnsplaat. J. C. Paap, oud-notaris te Vlissingen, wonende te Utrecht. H. J. Doeleman, directeur N.V. Zeelandia te Zie rikzee. G. K. A. Nonhebei, oud-apotheker te Middelburg. Ds. A. C. Visser, pred. Geref. Gem., Poortvliet. N. J. Harte, nestor der Zeeuwse journalisten te Terneuzen. 8 Juli: P. de ruijne, oud-onderwijzer te Aardenburg. 10 Augustus: Mevr. E. Bergsma, eerste vrouwelijk Statenlid te Zoutelande. o September: Ds. G. H. Kersten, oud-voorz. Staatk. Geref. Partij te Waarde. 5 October: Overste J. F. Kervel te Arnhem, vroeger chef staf commando Zeeland. 25 October: Ir. C. J. Droogendijk Rijkslandbouwconsulent te Goes. 4 November: G. v. d. Putte, bekende figuur in het Zeeuwse politieke en sociale leven te Vlissingen. 11 November: Dr. J. J. van der Harst, oud-arts te Koudekerke. 4 December: W. Honders, hoofd Ned. Herv. school te Yerseke. 10 December: Ds. Joh. van Dijke, beroepen pred. bij de Geref. Gemeente te Tholen. 14 December: Mr. W. M. G. Jolles, oud-president rechtbank te Middelburg. 20 December: D. de Waart, leraar Zeevaartschool te Vlissingen. 25 December: Jac. Bouman, oud-burgemeester v. Nieuwerkerk. 27 December: L. v. Vessem, oud-gem.-secr.-ontvanger 's-Heer Arendskerke. 21 December: J. Slooves, directeur P.Z.E.M., Mi^elburg. 18 April: 3 Mei: 24 Mei: 1 Juni: 23 Juni: 30 Juni: 1 Juli: 2 Juli: Ook Zeeland vierde opgewekt de Jubileums- en Kroningsfeesten. In Zierikzee deed men het heel origineel: „ton-kruipen te water", georganiseerd deoor de Vissersver. „Helpt Elkander" December 3 Walcherse gemeentebesturen met uitzondering van Arae- muiden en Veere treffen ge meenschappelijke regeling bouw- en woningtoezicht 4 Alg. Middelburgs Ziekan- fonds 100 jaar. Ritthem krijgt Waterleiding. 10 Min. In 't Veld bezoekt Zee land. Bouwvolume '49 slechts 600 woningen. 17 Landbouwers op Walcheren stichten Ver. voor Bedrijfs voorlichting. 21 Sanering Melkbezorging Middelburg gaat in. 22 Stichting Nieuw Walcheren deelt mede: Walcheren krijgt Jeugdcentrum. 23 Ir. J. Gerber neemt afscheid als hoofd Streekbureaq Wal cheren. 24 Amsterdam schenkt Westka pelle 1500.—. Dokter A. Staverman, chirurg te Vlissingen, herdacht zijn veertigjarig artsjubileum DE MOSSELVISSERIJ GAAT GOED. Landbouw, fruitteelt en tuinbouw ondervonden dit jaar op Schou wen en Duiveland hoegenaamd geen last meer van het zout als ge volg van dé oorlogsinundatic. Toch zijn de resultaten van de oogst niet meegevallen. De hogere prijzen konden de mindere fruitopbrengst niet goedmaken, terwijl bij de landbouw de lagere prijzen van aard appelen en uien een drukkende invloed hadden. Voor de veeteelt is een belangrijke verbetering bereikt nu na moei zaam overleg besloten werd een weidegebied van 250 ha in het lage land van Schouwen te voorzien van drinkwater voor het vee. De Waterleiding Mij. hoopt middenzomer 1940 water voor het vee te kunnen leveren als in Maart a.s. het aanjaagstation bij Zierikzee gereed is. DE VISSERIJ. De hoofdbron van bestaan te Bruinisse, de mossel visserij, maak te in 1948 weer een uitstekend jaar. Al viel de verzending in de eerste maanden van 1948 tegen. De oes terverzending, ofschoon van veel minder betekenis, was eveneens bevredigend. Een feit van beteke nis was zeker weer het ■recht streeks naar Parijs verzenafn van mosselen door een combinatie van mosselkwekers. De voorzitter van de visserij ver eniging te Zierikzee verklaarde in gelijke geest. Hij voegde er aan toe. dat de tonneninhoud van de vloot aldaar met 16 was toegenomen. De kreeftenvisserij was eveneens bevredigend. Van Bruinisse zij nog vermeld, dat de 2 machinefabrieken en de scheepswerf het gehele jaar door volop werk hadden. WERKLOOSHEID. 136. Een zeer ingrijpend besluit, door de gemeenten in meerderheid dit jaar aangenomen, was. dat het Zie kenhuis Noordgouwe verplaatst zal worden naar Zierikzee. DE ONTWATERING. Wat het Waterschap Schouwen betreft, kan worden vermeld, dat het ontwateringsplan goede vorde ringen maakt. De werkzaamheden voor het onderdeel Verseputsevaart en Prunjebevang zijn bijna klaar. Het onderdeel Nieuwerkerksevaart zal in de maand Januari a.s. wor den aanbesteed. De resultaten van de ontwatering zijn reeds nu merk baar, speciaal voor het Prunjebe vang. dat een afzonderlijke elec- trische bemaling kreeg. Het is een voorbeeld' voor de toekomst van heel Schouten. Voorbereidingen zijn reeds getroffen voor een alge hele electrificatie van het bestaan de Stoomgemaal, hetgeen in Ï949 zal geschieden. Ook voor het Osse- gemaal zijn deze voorbereidingen getroffen, eveneens voor het te stichten gemaal in de Schelphoek. Aan Koudekerke en aan de Lan ge Dijk voerde men belangrijke zinkwerken'uit. De wegen zijn een voortdurende zorg en eisen veel onderhoudskosten. De Platteweg in Kerkwerve werd van een vast wegdek voorzien, eveneens de Tu- relureweg en de Elkerzeeseweg. In de toekomst zullen de wegen met het toenemen van steeds zwaar der autoverkeer veel financiële of fers vragen van de Ingelanden. WEDEROPBOUW. In Burgh werd de fraaie toren hersteld. Te Zierikzee kwamen be halve belangrijke herstellingen aan winkels en particuliere wo ningen, 38 woningwetwoningen tot stand. Thans zijn aan de Blokweg 7 mlddenstandswoningen in aan bouw. Het winsttekort te Bruinisse was vergeleken met 1940 in totaal 328. Dit tekort is verminderd door nieuwbouw van 10 particuliere. 16 woningwet- en 62 stenen noodwo ningen, due geslonken tot 240. In het le' kwartaal- 1949 zullen nog 96 woningen gereed komen, zodat dan Bruinisse 4/5 van het aantal vóór oorlogse woningen zal bezitten. Te Renesse werden 16 woningen op dc Achterweg afgebouwd. Daar door kunnen met het badseizoen meer zomerhuisjes aan hun oor spronkelijke bestemming worden teruggegeven. De restauratie van kerk en toren is in volle gang. In de overige plaatsen bleek het aantal nieuw gebouwde woningen meestal beneden de 10 te blijven. Te Noordgouwe werd dezer da gen de eerste steen gelegd voor een bloc woningen. VERKEER. In het afgelopen jaar werden de volgende wegen verbeterd: De Provinciale weg tussen Zie rikzee en Renesse, baanvak Hoos- jesheul-Serooskerke werd herlegd en voorzien van een fundering. Op de Rijksweg Zierikzee-Zijpe werd het. vak voorbij Nieuwer kerk vernieuwd, rechtgetrokken en verbreed, terwijl het veer Zijpe- Anna Jacoba-polder pontons kreeg en met het in de vaart brengen van de „Grevellngen" (R.T.M.) was het snelverkeer ten zeerste gebaat. Het vervoer per tram bleek na het invoeren van Diesels onbevre digend. Ook de aansluitingen van de verschillende verkeersmiddelen eisen nog grote verbeteringen. Er is enige hoop op herstel van het vliegveld Haamstede. PERSONALIA. Op 23 Juni overleed de heer H. J. Doeleman, oprichter en directeur van de fabriek voor bakkerij grondstoffen „Zeelandia". Een al gemeen geacht en gezien burger van Zierikzee. Als burgemeester van Dreischor werd op 1 Juli geïnstalleerd de heer A. H. Vermeulen, vóórdien secretaris van Brouwershaven. De Tweede Zeto" te Middelburg werd zeer druk bezocht. Na epn'paar dagen was de 10.000-ste er al, die uit handen van de Z.E.T.O -voorzitter, de heer B. A. Hessellnk, een souvenir ontving Overal in Zeeland was het in 1948 een druk en goed bie tenseizoen. Hier ziet men d© bieten lossen op de kade te Middelburg Het jaar 1948 is een goed jaar geweest voor de herbeplanting in de geïnundeerde gebieden van Zeeland. Walcheren spande uiteraard de kroon, dank zij het werk van de Stichting „Nieuw Walcheren", maar ook elders pakte men de schop op en werden plantgaten gedolven. Met name óp Schouwen en Duiveland werd al heel wat gedaan. Ter verfraaiing van het land schap i9 de 3 km lange Provin ciale weg op de dijk tussen Zonnemaire en Brouwershaven aan weerszijden met enige rij en bomen beplant en vanwege Staatsbosbeheer is er een be langrijke aanplant geschied op het voormalige landgoed „Mon Plaisir" te Schuddebeurs. Ook op Tholen zijn er heel wat bomen en struiken geplant zowel door particulieren als door de gemeentebesturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 9