1948: in de schaduw van de tegenstelling Oost-West Het nieuwe Indonesië Communistische stormloop voorlopig gestuit Kans op zakelijk compromis vergroot De basis wérd in 1948 gelegd Slachtoffers van onverdraagzaamheid Wanneer we de plaat van 1948 nog eens afdraaien dan heeft het geheel veel weg van een Intemationaal-polltleke „hit-pa rade", maar toch zal by de meesten van ons niet veel anders zjjn blijven hangen dan de eentonige begeleiding met de don kere grondtoon der Oost-West-controverse. Dat maakte In het afgelopen jaar de dingen op do duur zo vermoeiend. On ze belangstelling werd voortdurend geprikkeld, meer dan eens byna tot het uiterste gespannen, maar op slechts enkele uit zonderingen na stonden de opeenvolgende gebeurtenissen te gen één en dezelfde achtergrond. Over letterlijk alles, over 't internationale, 't nationale en ons persoonlijke leven, ligt de schaduw van dat latente conflict, van het wantrouwen, de na-ijver, de steeds dieper invretende rivaliteit tussen de Russische en de Westelijke wereld. Staan we er aan het eind van het jaar beter voor dan aan het begin? Zelfs de bést-geïnformeerde, de van hele xyappen „inside - information" voorziene autori teit zal het moeilijk vinden hierop een meer dan aarzelend antwoord te geven. Ongetwijfeld: de vaart, waar mede we op een acuut conflict schenen af te gaan, is geremd. In het Westen is. naar het voor komt, het Berlijnse geschil al deed de jongste „coup" in de Oostelijke sector weer twij felen meer statisch dan dynamisch geworden. We weten, dat de communis tische stormloop tegen de zwak ste verdedigingslinies van het Westen (Italië. Frankrijk) voor- j lopig is gestuit, dat de Russi sche positie in Oost-Europa enerzijds is versterkt en ge consolideerd (Tsjechoslowakije, v Hongarije, Roemenië), ander zijds door nationalistische ten- denzen wordt ondermijnd (Joe goslavië, Polen, Oost-Duits- land), zodat de „veiligheidsgor del" nog aijn onzekere plekken heeft. We menen ook, dat het zwaartepunt der communisti sche activiteit is verlegd naar de wijde cn veelbelovende ge bieden van het in heftige be roering verkerende Azië. maar we weten niet, welke geheime gedachten er leven .of groeien binnen het Politbureau te Mos kou. welks overwegingen en strevingen nu eenmaal niet ge vangen worden binnen het ka der van orthodoxe inter-natio- nale betrekkingen. OPPORTUNISME OVERHEERST. Dat is ook de grote moeilijk heid bij het bepalen van een politiek-op-lange-termijn, waar mede de deskundigen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zich verle den jaar nog zo ijverig bezig hielden, maar waarvan we in 1948 weinig meer hebben ge hoord. Men is tot het besef van de betrekkelijke nutteloosheid gekomen van het meer dan in cidenteel manoeuvreren. In de plaats van de geleidelijke op bouw van een op afspraken gegrondveste samenleving is steeds duidelijker getreden de conceptie (ieder voor zich) van een gesloten machtspositie met daarachter een zo effectief mogelijk machtsapparaat. Dat is uitermate teleurstellend, maar bij die teleurstelling heeft men zich neergelegd en er zich bij aangepast, en misschien is dat wel een van de meest kenmer kende verschijnselen van het afgelopen jaar. Evenals de hoop - bü sommigen de verwach ting dat juist langs de weg van de nuchtere aanvaarding en de instelling daarop mis schien die weinig verheffende, maar dan toch boven daadwer kelijke strijd ver te verkiezen toestand zal intreden, dat men elkaar overigens zonder res pect respecteert en dat men „erin overeenstemt niet met elkaar overeen te stemmen". DE MARSHALL-HULP. Beide kampen zijn dit jaar in toenemende mate doende ge weest aldus hun stellingen op te bouwen en deels te betrek ken. Wat het Westen betreft zullen de Amerikanen zich ach teraf zelf nog wel enigszins verwonderen over de humeu rige tegenstand van een krach tige groep tegen de hulpverle ning aan Europa. We leven snel, maar de spanning om het lot van het Marshall-plan, door president Truman op 7 Januari met een waarlijk hartstochtelijk beroep op het gezonde inzicht van het Congres ingediend, ligt toch nog scherp in het geheu gen. Die spanning was niet van korte duur, want nog in Juni trachtte de Commissie voor de Toewijzingen die in zulke zaken het laatste woord heeft het toch al sterk beknibbel de bedrag (op 2 April goed gekeurd) nog verder te be snoeien, welkvoornemen ge lukkig ongedaan werd gemaakt. Het befaamde Herstelplan zonder hetwelk het leven in Europa er nu al heel anders zou hebben uitgezien was al op 5 April in werking getre den onder leiding van Hoff man, president van de Stude-' baker, en sindsdien zijn belang rijke toewijzingen gedaan op rekening van het eerste jaar, terwijl men te Parijs nog in deze laatste maand doende was te trachten de (door Amerika geëiste) plannen op lange ter mijn der Marshall-landen met elkaar in overeenstemming te brengen, hetgeen veel hoofd brekens kostte. VERDWENEN ISOLATIONISME. groepen van de nieuwe domi nions. Overigens maakt het interna tionale communisme dankbaar gebruik enerzijds van de natio nalistische tendenzen in de nog afhankelijke Aziatische gebie den, anderzijds van de inwen dige beroeringen ,die natuurlij kerwijze gepaard gaan met het zoeken naar een nieuwe, eigen vorm door zelfstandig gewor den volken, terwijl in China een door oorlog en corruptie verzwakt regime zichzelf ten prooi wierp aan de in de rug gesteunde Noordelijken. HET BERLIJNSE CONFLICT. Dichter bij huis bleef Pales tina de (slinkende) aandacht trekken, Palestina, waar Joden en Arabieren zelfs door het of fer van een voortreffelijk man als Bernadotte de vrede niet vinden konden, die ook nauwe lijks door een aarzelende, door tegengestelde belangen beheers te U.N.O. kon worden afge dwongen. Het gevaarlijke Berlijn-con- flict overigens geen conflict- op-zichzelf, maar symptoom van de slechte verslandhouding tus sen het Sovjet-blok en het Wes ten kwam, na al op 20 Maart te zijn ingeleid door So- kolofsky's vermaarde, enigszins theater-achtige, desertie uit de geallieerde bestuursraad, en na te Moskou in Juli en Augustus moeizaam, langdurig en vruch teloos te zijn bekeken, tenslot te bij de Veiligheidsraad te recht, om daar in het veto- zand vast te lopen. Ook in de commissies, waar deze „bescherming van de min derheid tegen de meerderheid" zoals Wysjinsky het recht van veto noemt niet geldt, bleven de meningen over de talloze door de ÜJM.O. behan delde onderwerpen gelijk tevo ren uiteen lopen (atoom-ener- gie-contróle, ontwapening, Grie kenland, etc.). MIDDEN EUROPA. De kloof tussen Oost en West was trouwens in de loop van dit jaar nog aanzienlijk ver diept door de Februari-gebeur- tenissen in Tsjecho-Slowakije, die in de Verenigde Staten zo wel als in West-Europa een on uitwisbare indruk hebben ge maakt, nog verscherpt door de dood van Masaryk en- het ver scheiden van Benesj. Het ver loop van de Donau-conferentie, misschien nog meer de sfeer ervan, was al evenmin geschikt om het vertrouwen te sterken in het nuttig effect van een, vorig jaar nog veel bepleite, soepele houding. Aan het eind van het jaar is de tendenz er dan ook een van toenemende verstarring, zij het met een blijvende bereidheid aan Westelijke zijde om op re delijke condities tot een vreed zame regeling te geraken. Maar aan de politiek van wachten en aanzien is een ein de gekomen. West-Duitsland wordt door de Amerikanen, bij gestaan door de Engelsen (tot ongerustheid der Fransen) weer stevig op de been ge bracht, zwakke plekken in Eu ropa worden versterkt, de eco nomie en de defensie worden gesteund, terwijl de Verenigde Staten zelf zich snel en stelsel matig bewapenen en met name een formidabele luchtmacht van zeventig gevechtsgroepen op bouwen. Voor mannen van 18 Een aantal joodse luygsgevaugeuen, gewonde soldaten en oude mannen uit de Oude Stad van Jeruzalem zyn na onderhandelingen tussen de joodse autoriteiten en het Arabisch Legioen uit Amman naar Israël te.ruggekeerd. Een bejaarde in woner van Jeruzalem keert terug. tot 25 jaar werd de tweejarig^ dienstplicht ingesteld. Enge" land volgt naar vermogen dit voorbeeld. Het oude „Zo ge de vrede wilt, bereidt u ten oorlog" doet helaas weer opgeld. Nooit in het verleden ^is de vrede er mee gered. Maar er is veel ver anderd in de wereld. De rade ren grijpen meer dan ooit in elkaar. De techniek maakt een voor allen even beangstigende evolutie door. Hierop is de aar zelende verwachting gegrond, dat de mensheid nu misschien toch Het is weliswaar geen zede lijke grondslag, waarop de zwake illusie is gebouwd. Maar zelfs een zakelijk compromis, waarbij de harten koud en de ogen koel blijven, zou de gewo ne man van 1949 al gelukkig maken. (Nadruk verboden) EEN MOEILIJK JAAR WACHT NOG De kloof, die in Indonesië de nationalisten verdeelt, is in het jaar 1948 niet overbrugd. Aan de ene zijde stonden zij, die bereid waren de onafhankelijkheid te aanvaarden in samenwerking met Nederland en in zekere zin uit de handen van onze regerende Vorstin. Aan de andere zijde stonden zy, die tot zichzelf en anderen zeiden, dat ze lie ver de grootste ellende zouden lijden dan de onafhanke lijkheid, die zij meenden reeds genomen te hebben, te aan vaarden uit de handen van de Nederlanders. Inmiddels zijn de laatste res ten van het isolationisme in Amerika vrijwel weggevaagd, waartoe de verrassonde herver kiezing van president Truman de Republikeinen zijn er nog nauwelijks van bekomen nog bijdroeg. Maar bovendien won de overtuiging in snel tempo veld, dat de grenzen van Ame rika over de zeeën liggen. Van daar niet alleen de stijgende belangstelling voor de verdere mogelijkheden van de op 17 Maart bij het pact van Brussel tot stand gekomen West-Euro- pese Unie en het, vooral ook door Canada gepasseerde, even tuele Atlantische pact, dat er militair-strategische zin een uitbreiding van is, maar ook de groeiende bezorgdheid over de door Moskou geleide com munistische activiteit in dat andere j.overzeese gebied": Chi na cn Zuid-Oost-Azië. waar zich ingrijpende veranderingen voordeden en nog steeds voor doen. Dit jaar verlieten (het was in Februari) de laatste Britse troepen Voor-Indisch gebied na een bezetting van twee eeuwen, terwijl in Juni de eerste Indische g.g. van In dia werd beëdigd. Het was een sprekend symbool van de wij zigingen, die zich onafwendbaar in de Oost-West-verhouding voltrekken. De moord op Ghan- di. 30 Januari te New-Delhi door een extremistisch Brah maan gepleegd een der sen sationeelste gebeurtenissen van het jaar buiten de sfeer der in ternationale politiek. stond hier geheel buiten. Het was een inwendige aangelegenheid, die ons de vreselijke communale botsingen in herinnering brengt tussen de twee grote religieuze Dit is de kern van het con flict in Indonesië. Het gaat om een prestige-kwestie en prestige weegt in de Oosterse wereld ongelofelijk zwaar. Dat hebben de leiders van de deelstaten begrepen, toen ze reeds op 5 Januari 1948 met klem aandrongen o_p de instelling van inte rimregering, opdat ze aan hun onderdanen konden to nen hoezeer ook zy de on afhankelijkheid van Indone sië naslreefden. Op Zaterdag 18 December heeft eindelijk de Nederlandse regering het besluit voor het bewind in overgangstijd afge kondigd, nadat zo ongeveer een jaar verloren was gegaan met onderhandelingen, waarbij Djocja zich onwillig toonde, omdat onafhankelijkheid naar de mening van de Djocja-re- geerders nu eenmaal niet uit vreemde hand aanvaard kan worden, maar genomen moet worden met eigen hand. En Intussen vloeiden In In donesië stromen bloed, was er verhoogde sterfte door stoffe lijke ellende, was er corrup tie ln allerlei vorm, grepen in de Djocja-republiek com munistische benden naar de wapenen en viel door innerlij ke zwakte het gezag van Djocja over de eigen mensen uiteen als een kruimelend brood gewreven tussen de handen van de Tijd. DROEVIG JAAR Het jaar 1948 Is voor In donesië een droevig en onge lukkig jaar geweest, maar straks zal blijken, dat dit jaar in zijn geschiedenis van 31 Aug. werd de wereld verast door het bericht van de dood van Zhdanov, een der vooraanstaande Sowjet- leiders, de hoofdfiguur in de Kominform. 11 Sept. stierf Mohammed Ali Djinnah, de schepper van de onafhankelijke moslemstaat Pakistan. Hij deed voor Pakistan wat Gandhi deed voor India. Zes dagen later, 17 Sept., volgde weer een zinloze poiltieke moord, die een golf van verontwaardiging ver oorzaakte. Een verdwaasde Joodse extremisten-groep schoot graaf Bernadotte neer, de bemiddelaar in Pa lestina. De gehele wereld treurde om het droeve einde van een nobele figuur, die viel in belangeloze dienst aan de vrede. Vlak voor het einde van het jaar, 28 Dec., de derde politieke moord- Nokrasje Pasja, de Egyptische mi nister-president werd in zijn departement op laaghartige wijze neergeschoten. In 1948 viel de dood van verschillende figuren van wereldformaat te betreuren, van wie de meesten helaa3 slachtoffers waren van politieke of religieuze onver draagzaamheid. 30 Jan. werd in New Delhi de grote Indische leider Gandhi vermoord door een overspannen fanaticus. Drie kogels in de borst maakten een gind aan het leven van een welhaast profetische figuur. De moord bracht in geheel de wereld beroering en ontsteltenis teweeg. Begin Febr. begon de laatste acte in de politieke tra gedie, die de totalitaire macht over Tsjecho-Slowakije deed neerdalen. Het levenswerk van Masaryk en Be nesj ging teniet. Jan Masaryk, zoon van de eerste president pleegde 10 Maart zelfmoord door uit het raam te springen. 3 Sept. stierf op zijn landgoed de geestelijk vol komen gebroken dr. Benesj, kort na zijn aftreden als president. Dr. van Mook de allergrootste betekenis is geweest. Gaan wy even in het kort de voornaamste ge beurtenissen na. In Januari 1948 verklaarde de regering van de Republiek, dat zij wilde medewerken aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. Zij zei echter nadrukkelijk, dat zij die medewerking slechts wil de verlenen onder toezicht van de Commissie van Goede Diensten, om daardoor tegen over haar Nederland-vijandige aanhangers duidelijk te doen uitkomen, dat zij zich slechts onderwierp aan internationaal toezicht en niet aan het Ne derlandse gezag. Een ministriële delegatie uit Nederland keerde op 7 Januari terug van Batavia naar Den Haag met hoopvolle verwachtingen. Op 13 Januari kondigde de mintster-president d""_jr Beel de vorming aan van de voorlopige federale regering van Indonesië, waarbij voor de nieuwe besprekingen met Djocja slechts de voorwaarde werd gesteld, dat de bestands schendingen zouden eindigen. De Commissie 'voor Goede Diensten slaagde er in de Re publiek te bewegen op 17 Januari 'de Renville-overeen- komst te tekenen, die vorm gaf aan de wapenstilstand. DE MACHT IN DJOCJA Intussen speelde zich ln dc Republiek een strijd om de macht af, waaraan het kabi net Sjarifoeddin op 23 Janu ari ten offer viel. Moh. Hatta de vice-presi dent van de Republiek vormde een nieuwe regering en de politieke activiteit van de Re- Cubliek begon zich in nieuwe anen te bewegen. Men er kende de staat Oost-In- donesië terwijl opnieuw verzet werd aangetekend tegen de inhoud van de Renville-over- eenkomst, welk verzet uitein delijk wegzakte toen eind Januari ook de zogenaamde additionele artikelen by deze overeenkomst werden aan vaard. De maand Februari werd te Batavia en Bandoeng besteed aan de opbouw ❖an de staat West-Java, aan het observe ren van de wijze, waarop Djocja de wapenst lstand na leefde en aan de vorming van een vodrlopige federale rege ring, die op 9 Maart werd ge ïnstalleerd te Batavia. Het was overigens toen al duidelijk, dat het misging met de Renville-overeen- oversenkomst. 'Wel was Hat ta bereid tot besprekingen met de luitenant-gouverneur- generaal Van Mook, maar die besprekingen verliepen te- leurstellend. Toch ging op nieuw een Nederlandse dele gatie naar Djocja, waar zy op het station door Republi keinse elementen werd mis. handeld met vuil geworpen er gedeeltelyk beroofd. In Nederland draaide toen de parlementaire molen met vrij grote snelheid om de Grondwetswijziging voor de instelling van de Unie met Indonesië en West-Indië, tijdig aanvaard te krijgen. Dat gelukte, maar de on derhandelingen met Djocja slaagden niet. Er ontstond n geprikkelde stemming met 'n toenemend aantal bestands- schendingen en met een ver zekering van Hatta, dat men jarenlang wilde vechten, wan neer de onderhandelingen niet zodanig verliepen als Djocja zich had voorgesteld. De onderhandelingen sleep ten zich voort totdat eind Juli de Republiek geen heil meer zag in verdere politieke besprekingen. In de Aug-ustusmaand heeft het Nederlandse kabinet zich beraden over de definitieve stappen, die gedaan moesten worden om de Indonesischs kwestie tot oplossing te bren gen. COMMUNISME. Intussen organiseerden de communisten in de Republiek ■een opstand met behulp van een deel der strijdkrachten, die destijds premier Sjarifoed din steunden en door zijn re gering van wapenen waren voorzien. Voor de onderdrukking van deze typisch Javaanse opstand een Soendanese divisit van de T.N.I. worden ge bruikt. Vrij snel werd de communistische opstand neer geslagen, maar het gezag van de Djocja-regering bleef uiterst wankel. Begin October nam dr. van Mook ontslag. Hij werd in November door dr. Beel vervangen als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en daarmee kwam de vorming van een interim-re gering in een beslissend sta dium. De verslechtering van de militaire toestand en de on mogelijkheid voor de Repu blikeinse regeerders om de In filtraties in West- en Oost Java te beëindigen, voerden tot een laatste reis van een Nederlandse delegatie onder leiding van minister Stikker naar Djocja. Op 1 December kwam een feitelijke breuk tot stand te komen. aan de zelfstandigheid van zijn nationale regering en van zyn leger ook binnen het ka der van de Verenigde Staten van Indonesië. DE SLOT-ACTE. In de week eindigend op 18 December werd aan dé Republiek een Nederlands ul timatum gesteld, waarin aan vaarding van een aantal pun ten werden geëist. Toen het antwoord op dat ultimatum niet binnenkwam en boven dien president Soekamo zich gereed maakte om met zes van zyn ministers naar India te vertrekken, ving een mi litaire actie tegen de Repu bliek aan. VEILIGHEIDSRAAD. In de week van 20 tot 26 December hield de Veilig heidsraad zich met het Indo nesische probleem bezig. Het resultaat was 'n motie» waar bij gevraagd werd het vuren te staken en de Republikein se leiders in vrijheid te stel len. H et opmerkelijkste feit by de aanvaarding van deze mo tie was, de houding van Rus land, dat. blanco stemde. Ove rigens was men zowel in Ne derlandse als in C.V.G.D— kringen van mening, dat de aangenomen motie geen werk basis oplevert Eind December waren de grote steden van Java allen bezet door de Nederlandse en Nederlands-Indonesische troe pen. Ook tal van voorname pun ten op Sumatra waren bezet. De op 18 December afgekon digde wet op het bewind in Indonesië in overgangstijd wacht nu op verwerkelijking. DE TOEKOMST. Rest ons nog een woord over de deelstaten. Nadat met deze staten begin October in Den Haag overeenstemming was bereikt wat betreft de vorming van een federale in terim-regering, was voor en kele dezer staten de her nieuwde actie tegen de Repu bliek aanleiding tot een re geringscrisis. Het kabinet van Oostlndonesië trad af even- het kabinet van West- Java, terwijl de Raad van Madoera zich tegen de actie uitsprak. Voor 1949 Iaat zich voor zien, dat breedvoerige en zeer bekwaam-gevoerde onderhan delingen nodig zullen zyn om met de deelstaten, waartoe dan ook de gebieden van de Djocja-Republiek zullen beho ren, tot een nieuwe basis van samenwerking en vertrouwen Engeland werd verblijd met de geboorte van Prins Charles, het zoontje van Prinses Elisabeth en de Graaf van Edin burgh Deze foto, onmiddellijk na de doopplechtigheid geno men, is tevens de eerste, welke van Koning George VI werd gemaakt nadat hy wegens een ernstige aandoening van de benen rust had moeten nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4