Nederland kreeg een nieuwe Koningin 1948 bracht een sprankje hoop op een betere toekomst Troonswisseling, verkiezingen en een nieuwe Regering Wederopbouw in 1948. Zij, die heengingen TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 1948 is wél een jaar geweest, dat in de geschiedenis van de Nederlandse staat geboekstaafd zal worden als een gedenk waardig jaar. En wy, mensen van 1948, die van dit jaar af» scheid nemen zoals wy eerder reeds van talrijke andere jaren hebben gedaan, hebben als Nederlanders toch wel reden ora juist bij deze jaarwisseling meer nog dan vroeger ons een ogenblik te bezinnen op al datgene, wat zich in 1948 binnen onze landsgrenzen voltrok. En dan kan het ook niet anders of wy denken in de eerste plaats aan de troonswisseling. Zy, die vijftig jaar met vaste hand ons volk regeerde, leeft nu als Prinses WÜhelmina der Nederlander, als gewoon burgeres met alle andere burgers onder ons. En haar dochter, die als Prinses Juliana reeds een grote populariteit genoot, misschien wel het meest om haar beminnelijke eenvoud en de grote toewijding, waarmede zy zich steeds aan de zorgen voor haar eigen gezin heeft gewijd, staat nu als Koningin Juliana aan het hoofd van het Neder. landse volk in een tyd, die bijna even moeilijk is als de moei. lijkste jaren, welke Koningin Wübebnina met haar volk heeft doorgemaakt. Eerst kwam in Maart het bericht, dat Koningin Wilhel_ mina haar werkzaamheden eni ge tijd zou moeten beperken. En toen, op 12 Mei, dat per soonlijke woord van de vorstin tot haar volk, waarin zij aan kondigde onmiddellijk na de viering van haar gouden re- jjvicht is, en de Marshall-hulp, _r Tonder welke in Nederland ook nog even herinneren aan H.K.H. Prinses Wilhelmina. geringsjubileum de kroon aan haar dochter te zullen overdra gen. Ruim drie maanden was Prinses Juliana weer regentes en toen volgden die onvergete lijke dagen elkaar snel op: 31 Augustus: een Koningin nedag als nooit tevoren om dat Koningin Wilhelmina en Nederland mèt haar toen tevens het gouden jubileum vierde. 4 September: de troonswis seling. Een stille plechtigheid in de beslotenheid van een pa leiszaal, gevolgd door dat ont roerende moment, waarop Prin ses Wilhelmina en Koningin Juliana het paleisbalcon betra den en béiden in eenvoudige woorden, die regelrecht uit het hart kwamen, uitdrukking ga ven aan de ontroering, welke zich op dat ogenblik niet alleen van hen beiden, maar van ge heel ons volk had meester ge maakt. 6 September: de inhuldiging. Een grandiose plechtigheid in Amsterdamg- Nieuwe Kerk, des middags gevolgd door de sprookjestocht in de Gouden Koets. Feest in de hoofdstad en in de residentie, feest in al le Nederlandse steden en dor pen van Den Helder tot Vaals, van Dollard tot Cadzand. Het waren dagen om werke- lijk nooit te vergeten! En mogen we hier dan ook nog even herinneren aan die eerste regeringsdaad van onze nieuwe Koningin: de benoe ming van haar moeder tot rid der van de Militaire Willems- orde, op 7 October gevolgd door de persoonlijke toediening van de ridderslag te Arnhem, tegelijk met een aantal andere helden van het verzet. REGERING EN PARLEMENT. 1948 was ook een jaar van verkiezingen. Op 7 Juli trok het Nederlandse volk ter stem bus en „uit de bus" kwam een nieuwe Tweede Kamer, die ei genlijk niet zo heel veel van de oude verschilde. Maar dat zjjn we in Nederland bij ver kiezingen ook niet gewend. Er was een kleine verschuiving van uiterst link3 naar het mid den en deze uitslag resulteer de ten slotte in een nieuwe re gering, die ook niet zo heel -sterk van de oude afweek, zij het dan, dat tegen de zin van de Partij van de Arbeid in enige departe menten werden toevertrouwd aan de middenpartijen, C. H. en V. V. D., waarmede de door velen gewenste verbreding van de basis van het kabinet een feit was geworden. Maar op deze plaats zy met deze aanduiding volstaan. On ze parlementaire redacteur zal in een eigen oudejaarsoverzicht hiervan ongetwijfeld nog wel iets meer zeggen. Volstaan wij hier dus, met, wat o°s politie ke leven betreft, nog even te herinneren aan de strijd tegen het communisme, welke niet alleen binnen het parlement, maar ook in de lagere organen van de staat merkbaar werd, aan de oprichting van de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie door samengaan van „li beralen" en de minst rode ele menten uit de P. v. d. A. - met Oud aan het hoofd en de activiteit van de comité's van de heren Feuilleteau de Bruyn en Weiter, welke meer speciaal op het Indonesisch probleem was gericht. Maar over Indonesië in een afzonderlijkartikel. De West in 1949. In de West Suriname en de Nederlandse Antillen vol trokken zich in 1948 verande ringen of werden deze voorbe reid, maar deze gingen met minder „geruis" gepaard. Toch is er wel enige deining ge weest om de Ronde Tafel-con ferentie, welke op 27 Januari\ in Den Haag begon en op 16 Maart eindigde met de aan vaarding van een 16-tal reso luties, waarin de verlangens van de betrokken gebiedsdelen waren vastgelegd. Jammer ge noeg hadden Curasaose gedele geerden, die het niet eens wa ren met de wijze, waarop de status van Aruba zou worden geregeld, zich reeds op 27 Fe bruari aan de besprekingen onttrokken. In Juni volgde de vervanging van de gouverneurs van Suri- te Amsterdam was tijdens de feettvreek hef middelpunt vaa alle drukte. name en Curasao: Mr. J. C. Brons door dr. W. Huender en dr. P. Kasteel door ir. L. A. H. Peters. Half December kwam het belicht, dat minister van Schaik zich in Januari naar de West zal begeven. Wanneer we dan vervolgens nog enkele problemen van in ternationale aard en dat zijn de kwestieg van dc rege ling van de toekomstige status van onze voormalige koloniën toch zeker niet in de laatste plaats willen noemen, moe ten dit zijn de toetreding van Nederland tot de West-Efiro- pese Unie. welke voor onze de fensie van het allergrootste ge- gevolgen: de opheffing- van d<i j distributie van tal van artike- len als schoenen, melk, brood, suiker, snoep, zeep enz. En als alles goed blijft lopen, komen we er in 1949 zowat helemaal van af Het wetsontwerp publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, dat einde Juni bij de Kamer werd ingediend, behoort voor lopig nog tot de parlementai re sector, het worde hier dus slechts gememoreerd, evenals de landbouwpolitiek van minis ter Mansholt en de economi sche politiek van minister var. den Brink de Benjamin van ons regeerdersteam die bei- i de zijn gericht op versteviging van onze posities tegenover het buitenland: rationalisatie, mechanisatie, verhoging van de bodemproductie en industri alisatie zijn zo langzamerhand vertrouwde begrippen gewor den. Maar voor we naar een an der gebied overstappen, willen we op deze plaats toch ook ■■■■«■■■■■Maillet Koningin Juliana legt de eed op de groudwet af. in 1948 eigenlijk van een eco nomisch „leven" geen sprake had kunnen zijn. Daarover zijn we het toch zeker wel eens! Welvaart of armoede? En dan zijn we meteen, waar we nu eens eerst even wilden wezen: onze welvaart. Of onze armoede Helaas ziet het voorlopig nog het meest uit naar de laatste, maar dat neemt toch niet weg, dat we bij deze jaarswisseling kunnen en dus moeten wijzen op enkele perspectieven, De Benjamin van 't Kabinet: Minister van den Brink. welke een sprankje hoop op een betere toekomst toch wel rechtvaardigen. Ook al zullen we ons eerst nog door een reeks van zure jaren moeten heen bijten. Onze begroting voor 1949 zag er toch al weer wat beter uit dan haar voorgangster. Minis ter Lieftinck kon zelfs een en kele verlaging van lasten in het uitzicht stellen en tegen over een niet te vermijden stij ging van prijzen bewerkstel ligde deze ondanks alles toch populaire bewindsman en toeslag op de lonen, welke althans voor een deel van ons volk de klap kon opvangen. Dat bet voor vele anderen een gevoelige klap bleef... Minister Lieftinck zelf zou waarschijn lijk de laatste zijn, die dit zou willen ontkennen. Maar we zitten nu eenmaal in het schuitje van de Bene lux, dat bi 1950 definitief van wal moet steken, en dat-j brengt züu consequenties mee. Gelukkig zijn er ook prettiger feit, dat de Kon. Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht in het af gelopen voorjaar voor dé vijf tigste maal haar poorten open de. De rol, welke dit instituut in ons economisch leven speelt, is werkelijk van grote beteke nis, vooral voor onze buiten landse handel. Wat van de wederopbouw te zeggen In de getroffen gebieden zou men natuurlijk wensen, dat bet sneller ging! Maar de persex cursie, welke in October werd georganiseerd, heeft toch wel duidelijk gemaakt, dat men waardering heeft voor de wijze waarop minister In 't Veld, die begin Januari de heer Ne- her als minister van wederop bouw en volkshuisvesting op- De Koninklijke familie op het balcon van het Paleis op 'de Dftm tydens dc zanghtilde aan Koningin. Wilhelmina. volgde, de zaken aanpakt. De ze bewindsman beloofde geen gouden bergen, maar wist te roeien met de riemen, waarme de Nederland het op het ogen blik nu eenmaal moet doen. Dat minister In 't Veld een aanmerkelijke, decentralisatie wist te bereiken door over dracht van bevoegdheden aan provincie en gemeenten, vond algemeen waardering. Wanneer deze excellentie nu ook het woningprobleem maar eens kon oplossenMaar daarover denkt mr. In 't Veld nog vele jaren te moeten doen! Dat zijn zo de grote proble men, welke ons volk in 1948 hebben bezig gehouden. Er zouden aan deze reeks natuur lijk nog tal van andere punten zijn toe te voegen, maar we hebben eigenlijk reeds te veel van de beschikbare ruimte ge. vergd. Krantenpaper is nog al tijd schaars: daaraan heeft de opheffing van de papierdistri butie per 1 December niets kunnen veranderen! Volstaan we dus tenslotte me een beknopte opsomming van een aantal feiten, en perso nalia. Ramp voor de K.L.M. Daarbij komt dan in de eers te plaats de tragische ramp, welke de K.L.M. op 21 Octo ber trof, toen in de buurt van het vliegveld Prestwick in Schotland de Constelation „Nij megen" verongelukte. Veertig personen vonden hierbij de dood, o.w. de luchtvaartpio niers K. D. Parmentier en H. Veenendaal, de generaaLma- joor G. J. Sas, militair-atta ché in Washington, en de be kende radio-spreekster Rozet Hertzberger. Helaas deden zich in de loop van het jaar nog enige vlieg ongevallen voor met militaire toestellen, waarbij verschillen de slachtoffers te betreuren vielen. Gelukkig vallen er ook opge wekter dingen op het gebied van onze nationale luchtvaart te memoreren, zoals de opening van verschillende nieuwe lucht lijnen, de volbrenging van de 500ste retourvlucht naar Ba tavia en de 250ste naar New- K. D. PARMENTIER f 1 Januari: 9 Februari: 18 Maart: 22 Maart: 29 Maart: 29 April: Willem Landré. componist. 73 jaar. Jan Prins, letterkundige, 72 jaar. Dr. G. W. M. Huijsmans, oud-minister van econ. zaken, 45 jaar. Prof. mr. dr. G. W. J Bruins, executieve direc teur v. h. Int. Monetair Fonds. Prof. dr. J. Rotgans, oud-hoogleraar in de chi rurgie te Amsterdam, 89 jaai. Prof dr. B. D. Eerdmans, oud-hoogleraar in dc geschiedenis van de Israëlitische godsdienst, 80 jaar. Prof. dr. A. M. Brouwers, oud-hoogleraar in de theologie te Utrecht, 72 laar. Ir. D. J. van Aalst, directeur-generaal van de MJj. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, 58 j. A. H. Gerhard, mede-oprichter van de S.D.A.P.. 90 jaar. Prof. dr. B. H. Moikenboer O.P.. hoogleraar in de Vondelstudie te Nijmegen, 68 jaar. 5 Augustus: Generaal-majoor C. H. de Quant, chef van de Genie in Indonesië, 54 jaar. 17 Augustus: Prof. dr. N. J. Polak, hoogleraar te Rotterdam, 61 jaar. 1 September: Schout bij Nacht D. C. M. Hetterschij directeur- generaal van het Nederlands Loodswezen. 6 September: Ds. G. H. Kersten, oud-voorzitter van de St. Ger. Partij en oud-lid van de Tweede Kamer. 66 jaar. 7 September: Mgr. dr. H. A. Poels oud-hoofdaalmoezenier van de arbeid. 80 jaar 26 September: M. J. H. van Poll, oud-lid van de Tweede Ka mer, 67 jaar. 26 October: Prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, oud-hoogleraar in de staatshuishoudkunde te Utrecht, 82 jaar. 31 October: Cissy van Marxveld, schïijfster van meisjes boeken, 58 jaar. 1 November: Edo J. Bergsma. oud-burgemeester van Ensche dé en oud-voorzitter van oe A.N.W.B., 86 Jaar. 3 November: Simon Moulijn, schilder en graficus. 58 jaar. 9 November: Gertrud Leistikow. danseres. 25 November: Prof. dr. O. de Vries, oud-hoofddirecteur van het Rijkslandbouw-Proefrtation te Groningen. 67 jaar. 28 November: Prof. dr. H. J. Lameru. cud-hoogleraar in de chirurgie te Utrecht. 76 jaar. 12 December: Mr. A. S. Rueb, voorzitter van de Int. Schaak bond, 68 jaar. verbod in Brabant aan de rech ter werd voorgelegd, en nog zeer onlangs de voetbalpool-af faire, welk ..gokje voor de klei ne man" in Nederland nog altijd niet is toegestaan. En dat terwijl de totalisator weer mag gaan draaien en sommigen zelfs al pleiten voor het sanctionneren van echte speelzalen in bad plaatsen als Zandvoort e"n Sche ven in gen. COMMANDO-WISSELING BIJ DE MARINE I Niet onvermeld mag blijven het aftreden van Luitenant- Admiraal C. E. L. Helfrich al* opperbevelhebber der Zeestrijd- krachten. Verschil van me ning over her beleid in Indo nesië was wellicht mede aan leiding hiertoe. Vice.admiraal jhr. E. J. van Holthe, die reeds chef van de- Marinestaf was, werd zijn opvolger. En dan tot slot nog wat ..di versen" in telegram-stijl. 30 Januari: herdenking van de Vrede van Munster; 25 Febru ari: burgemeester van Am sterdam verbiedt de opvoering van Slauerhoffs „Jan Pie- tersz. Coen"; 12 Maart: rege ring kondigt versterking van het gezagsapparaat aan door uitbreiding van 't politie-appa- r.aat met vrijwilligers30 Maart: toren van Zutphen's St. Walburgskerk door brand verwoest; 20 April: ere-promo- Minister in 't Veld, <lie de wederopbouw aanpakte. York sedert de bevrijding, de snel voortschrijdende wederop bouw van onze wereldluchtha ven Schiphol, en het plan-Bur gerveen van do heer Plesman raakte van de baan, maar over de kwestie Schieveen-Ypen- burg is men nog lang niet uit gepraat. OORLOGSMISDADIGERS De tribunaal-rechtspraak werd in 1948 beëindigd. In 1918 kwamen verschillende „grote" gevallen voor de Bijzondere Gerechtshoven. We noemen slechts enkele: Rauter, Chris tiansen, van der Waals, Goe- dewaagen, Woudenberg, Kiès, de Amersfoortse kampbeulen. Opmerkelijk was de gratie.ver- lening op vrij 'ruime schaal aan ter dood veroordeelden. Ook daarover waren de meningen nog al verdeeld. De beruchte Joden-verraadster Ans van Dijk was op 14 Januari de eerste vrouw, aan wie een doodvonnis werd voltrokken. En dan was er nog een ander soort misdadigers, die we mis schien wel na-oorlogsmisdp'ii- gers zouden kunnen noemen: dc zwarthandelaren en smokke laars. die onze volksgemeen schap op vele wijzen benadeel den. Er werd streng tegen deze elementen opgetreden en vooral de strijd tegen de grenssmok- kelaars, die zich in sommige gevallen van pantserwagens be dienden, was onverbiddelijk. Nog is dit euvel niet volledig de kop ingedrukt, maar we zijn toch op de goede weg. Merkwaardig was voorts ook de strijd tegen dc beeldromans, welke sterk opleefde, toen een tragische kindermoord te Enk huizen deze kwestie opnieuw in een scherp licht stelde. Andere interessante processen waren die over het rij verbod op Zondag, dat in Gro ningen werd gevoerd, een ge val, waarin een vermeende overtreding van het Processie- De bonnenlijst werd steeds korter In 1949 wordt het wel licht nog beter, maar ook over hef afgelopen jaar mogen we niet klagen. Er gingen weer enige artikelen van de bon én er volgde niet eens een schaarste van deze goe deren op. Hier volgt het lijstje: 10 Februari: fietsen, fiets banden en serviesgoed: 3 April: vensterglas; 3 Mei: bruinkoolbriket ten en kolenslik; 7 Mei: schoenen; 1 Juli: melk; 19 October: auto- en mo torbanden; 5 November: brood «n suiker; 1 December: papier voor periodieken; 2 December; zeep; 24 December: motor voertuigen 1 Januari 1949: thee en eieren. tic mevr. Roosevelt in Utrecht, 710 Mei: Europa-congres in Den Haag; 18 Mei: brand in Kon. Paleis in Den Haag; 18 Juniere-promotie veldmaar schalk Smuts te Leiden; 30 Juli3 Augustus: Haagse tramstaking; Aug.Sept. As semble van de Wereldraad der Kerken te Amsterdam; 1 September: Huldiging van mevr. Noordèwier-Redingius; 5 October: ere-promotie An- thon v. d- Horst te Groningen; 3 November: herdenking- van Thorbeclce's Grondwet; 8 No vember: ere-promotie minis ter-president W. Drees en de heer Paul Rijkens te Rotter dam; 22 November: jhr. C. J. A. de Ranitz wordt burgemees ter van Utrecht; 6 December: brand te Deventer eist 6 do den. (Nadruk verboden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3