ueunr Boerderijenbouw wordt gereorganiseerd NIEUWS UIT ZEELAND Crediet voor de bouw van 45 woningen Palar kondigt felle guerillaoorlog aan WALCHEREN JTgenda Republikeinse noodregering op Sumatra. Aziatische conferentie over steunverlening. De republikeinse vertegen woordiger by de Veiligheids, raad Palar heeft In «en inter- victnv verklaard, dat de repu blikeinse troepen de tegenstand /uilen voortzetten tot aan de volledige uitputting van de mi litaire. eeonomische en financi ële hulpmiddelen der Nederlan. tiers. Een republikeinse noodre gering is volgens l'alar Inge steld op Sumatra. Hierin heb ben zitting de minister van eet», nomlsche Zaken in hel kabinet Hatta Sjafroedtlin Prawira- negam en de rep. gouverneur van Sumatra dr. Hassan. „W|j 7-Un met deze regering in ver binding vla de radio te Singa pore", zo zelde hy. Palar meende.dat het de be doeling is van de Nederlandse regering om overleg te plegen ftiet de leiders van de „mario- nettenstaten" en contact op te nemen met de dóór haar ge vangen genomen leiders van de republiek, en zodoende, ir. stryd met de bestandsovereen komst, te komen tot een een zijdig gestichte, onder Neder landse controle staande fede rale intcrimregering. Hij noem de het bezoek van dr. Drees een poging tot „het leggen van een rookscherm, teneinde tus senkomst van net buitenland te voorkomen". „Het ia de bedoeling van de Nederlanders om de indruk te wekken, dat de vijandelijkhe den in Indonesië binnen enige dagen tot het verleden zullen behoren", aldus Palar, die er aan toevoegde dat de gueril laoorlog in heftigheid zal toe nemen. ïiy verklaarde voorts, dat de Aziatische landen thans bezig z.yn een conferentie to beleggen voor steunverlening aan de Re- publick. Hy kon niet zeggen of Australië, en Nieuw Zeeland hieraan zullen deelnemen. CONSULAIRE PERSSTEMMEN De Commissie van Goede Diensten heeft de Chlnesche consul-generaal in kennis ge steld van de resolutie, door Golumbia in de Veiligheidsraad ingediend t.a.v. hervatting der werkzaamheden door de con sulaire commissie. Mogelijker- wys is dit de voorbode van eer. spoedige ontbinding van de C. v. G. D. De vyf leden der com missie, de consuls-generaal van de V.S., Engeland, België, Frankrijk en China, hebben zich Donderdag beraden over de hervatting van hun werk zaamheden. Zij hebben nog geen nadere instructies van de Veiligheidsraad ontvangen. DR. VAN ROYEX WEER TERUG Om kwart over één. tien uur later dan hy verwacht werd. arriveerde vannacht op het vliegveld Schiphol de Neder landse gedelegeerde in de Vei ligheidsraad dr. H. J. van Roy- en.'In de stille douaneloods stond hij enkele verslaggevers even te woord. „Naar mijn mening heeft de wereld een byzonder groot ge brek aan begrip getoond voor het Nederlandse standpunt in zake de Indonesische kwestie", zo zelde hij. „In het bijfconder bevreemdde ons de houding van Engeland ten aanzien van het terugtrekken der troepen. Toch geloof ik, dat in de naas te toekomst, wanneer do we reld meer tijd gehad heeft zich in onze zaak te verdiepen, zij en ook de leden der Veilig heidsraad hun houding zullen wyzigen. Er zyn tekenen, die duiden op wat meer begrip voor de redelijkheid van het Nederlandse standpunt". Dr- van Royen meende de vraag of Soekamo en Hatta (Ingezonden mededeling) te goeder trouw zyn niet recht streeks te kunnen beantwoor den. „Dit zal nog moeten blij ken. Er zyn zeker leiders, die het goed bedoelen, maar niet in staat zijn de extremistische elementen in de republiek in toom te houden". Tenslotte zeide dr. van Roy en nog. dat het nog niet zeker is, of de Nederlandse regering na de vrylating van Soekarno en de andere republikeinse lei ders nog met hen zal onder handelen over de samenstelling van de interimregering. TELEFOON. EN TELEGRAAFVERKEKR De beperkende bepalingen betreffende het internationale telefoon- en telegraafverkeer zijn Donderdag opgeheven, al dus wordt te Batavia verklaard. Hiermee is ook een einde geko men aan de censuur op pers telegrammen. AUSTRALISCHE PERSSTEMMEN. De aanwezigheid van de Neder landers in Indonesië is noodzakelijk voor de voortzetting van de „blank Australië" politiek, zo schrijven verscheidene Australische bladen heden. Zij deden een aanval op de houding van Australië voor de Vei ligheidsraad cn op de wijze van be handeling door kolonel Hodgson. De bladen verklaarden, dat ie veel hysterische nonsens over de Nederlanders in Indonesië gezegd was. „De politionele actie tot een zware veldtocht tegen weerloze Indonesiërs te verdraaien is fantas tisch". aldus de Sun. Niet om de knikkers. De 78-jarige Sol Bloom, democratisch afgevaar digde van New York, heeft al zijn politieke te genstanders. te beginnen met de gouverneur van New York, Dewey, uitge daagd voor een knikker- partij. Sol Bloom hoeft hen uitgedaagd tijdens een .toespraak voor de zaken lieden van New York, die hem zes pakjes knik kers hebben aangeboden als huldeblijk vonr zijn bedrevenheid in dit spel. Samenwerking, ook in Bantam. Aneta had een onderhoud met de gouverneur van Batavia. Hilman Djajadlningrat. die van 1935 tot 1946 regent is geweest van Se- rang en na de bezetting van Ban tam een kort bezoek bracht aan zün vroegere standplaats. Hilman Djajadiningrat zeide. dat zijn voor naamste indrukken uit het Ban- tamse waren: de grote verwaarlo zing in de steden en dorpen, de zorgwekkende voedseltoestanden en het uitermate correcte optreden van de Nederlandse troepen. Alle drie regenten van het Ban- tamse waren, tezamen met de re publikeinse resident, vóór de komst van de Nederlandse troepen verdwenen, doch in Serang toon den de plaatsvervangend resident en de Patih zich bereid met de Nederlanders samen te werken. Onmiddelliik na de bezetting van Serang werd er een vergadering met republikeinse intellectuelen gehouden, waar zes ambtenaren verschenen. Nadat Hilman Djaja diningrat met verschillende men sen had gesproken, kwamen op een tweede vergadering echter ruim 60 republikeinse intellectuelen opda gen. die bereid waren tot samen werking met het nieuwe gezag. Boeren kunnen zelf weer aanbesteden.. In 1949 begint de bouw van 800 boerderijen. Donderdagmiddag heeft het hoofd van het landeiyic bu reau Wederopbouw Boerderijen t? Zwolle de heer A. D. van Eek, de leiding over dit bu reau neergelegd en afscheid genomen. Hierbij waren onder meer de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld en de secretaris-generaal, dr. ir. Z. Y. van der Meer, aanwezig. De heer Van Eek, die wordt opgevolgd door de heer P. Tijn, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Waarschijnlyk zalhet hoofdkwartier van B.W.B, worden ondergebracht bij het ministerie in Den Haag. De districtsbureaux worden orga nisatorisch ondergebracht bij de Provinciale directies voor de Wederopbouw. Door deze maatregelen zal personeelsin krimping mogeiyk zyn. De bemoeiingen van de dienst zullen worden beperkt tot het vaststellen van de maximum-bouwkosten in elk afzonderlijk geval, de toewij zing van materialen en het controleren van het voldoen aan enkele eenvoudige techni sche eisen bij de bouw. De boeren kunnen nu dus zelf weer aanbesteden en hun vrij heid tot het kiezen van het gewenste boerderijmodel is volkomen mits men uiteraard niet boven het „bouwplafond" uitkomt. NIET MÊtR BOUW De reorganisatie betekent niet, dat er het komende jaar meer gebouwd zal kunnen worden. In }948 bedroeg het Er komt een register van „wereldburgers". Garry Davis, „wereldburger no. 1", heeft te Parys ver klaard, dat hy door middel van een Internationaal regis ter van wereldburgers allen die daarvoor in aanmerking wensen te komen in de gele genheid zal stellen zich als wereldburger te laten inschry- ven. Elke ingeschrevene zal een identiteitskaart ontvan gen. Davis besloot aldus: „Ik doe een beroep op allen, die fecn oorlog willen, wereld- urgers willen worden en leven en welvaart verkiezen boven dood en hongersnood in hun souverelne natie. Ik verzoek hun my schriftelijk hun wens te kennen te ge ven als wereldburger te wor den ingeschreven zodra het desbetreffende register daar toe open staat." Garry Davis heeft thans de finitief besloten zich te Ber lijn te vestigen, aldus het Ber- lynse blad „Tag". Op de le bijenkomst van dé Berlijnse wereldburger eiste een der aanwezigen onder grote bij val de opheffing van alle be lastingen. Nederlands gezant sprak met Chlfley. De Nederlandse 'gezant te Canberra, mr. P. E. Teppe- ma heeft in een gesprek met de minister-president van EXAMEN OPLEIDIN Q Australië Chifley. uiMmk- king gegeven aan de be. Niyverneiosjfcle N' zorgclheid van Nederland over de houding van Australië in RESA- HILVERSUM het algemeen met betrekking tot de v Indonesische kwestie. Bekende Schriftelijke Cursus°ecn verklaring werd uitge geven. „Poppen-moeder Ijes 'c Is ZO prédis, ieis te geven «au ccn kind. En hoe mooi is het eigen lijk. dat het voor do moeder weg gelegd is. haar kinderen het mooiste cadeau ter wereld tc schenken: ccn jtcvig ruggetje en gave sterke tanden! (Ingezonden mededeling) bouwvolume dat het B.W.B. ter beschikking kreeg 26 mil- lioen gulden. De dienst heeft echter voor een waarde van 36 millioen gulden boerderyen enz. laten neerzetten. In cie toekomst zal dit overschryden van het bouwvolume niet meer mogelijk zijn; voor 1949 is een bedrag van 30 millioen gulden ter beschikking van B.W.B. gesteld. Het komende jaar zal met de bouw van on geveer 800 boerderijen worden begonnen. Na de bevryding werden tot nu toe 1000 boer deryen geheel en 600 gedeelte lijk herbouwd. Tot 1947 wer den alleen noodboerderyen ge bouwd, namelijk 4500. In to taal werden 8500 boerderyen geheet of gedeeltelyk ver woest. Treurige toestanden in Asahan. In het ernstige noodlijdende en verarmde Asahan heeft in de laat ste maand het communisme steeds meer invloed gekregen. Op 14 De cember was de politie te Laboehan Bilik door de P.K.I. ontwapend. Economisch bleken de toestan den ontstellend. Vooral de Javaan se bevolkingsgroep verkeerde in de diepste ellende. Het hoofdvoed- sel van de bevolking was wat cas save. aangevuld met gelooide rub- berpitten en gras. Rijst werd steeds gevorderd door de republikeinse overheid, de T.N.I. en de benden. Bij aankomst van de Nederland se troepen werden hele pakken gestencilled papiergeld in biljet ten van 5000 tot 50.000.000 roepiah op straat geworpen. Niet overal kon de verschroeide aarde tijdig worden verhinderd, doch reeds konden 27 ondernemin gen dadelijk worden vrijgegeven aan de eigenaren, die daarop tér- stond aan het werk konden gaan onder bewaking van de bevolking zelf tegen de benden. Boycot in Australië gaat door. Het besluit van Nederland de vijandelijkheden in Indonesië te staken zal geen invloed hebben op de boycott door de Austra lische havenarbeiders tier Ne derlandse schepen, die lading voor Indonesië vervoeren, aldus hebben functionarissen van de bond dezer arbeiders bekend gemaakt. Troepenschepen blijven Naar het A.N.P. van liet di rectoraat Verkeer van de gene rale staf verneemt, zullen troe pentransportschepen, ondanks de politionele actie, uit Indo nesië blijven vertrekken. Het troepentransportschip „Wa terman" zal vermoedelijk 4 Januari a.s. afvaren. Twee geestelijken vermoord op Java. De correspondent van Aneta te Semarang verneemt over de moord op twee priesters in Moentilan, dat leden van de Hizboellan (Moham medaanse strijdgroep in de Repu bliek) het klein-seminarie aldaar zjjn binnengedrongen en geëist hebben, dat alle paters zouden meegaan. De president van het seminarie, pater van der Putte, weigerde. De bende voerde ten slotte de Indonesische pastoor Sendjaja, pater Bouwens en een Indonesische lekenbroeder mee. De lekenbroeder keerde spoedig terug, waarschijnlijk dochten de ontvoer ders. die hadden aangekondigd, dat de geestelijken de volgende mor gen weer teruggebracht zouden worden, dat hij geen geestelijke was. omdat hy gekleed was ln een werkpak. Woensdagavond 22 De cember heeft men de lichamen van de vermoorden, die van alles be roofd waren, gevonden. Vergeefse K.L.M.- vlucht naar Basra. MOEDERS EN BABIES IN DE KOU Donderdagavond om kwart over negen landde op Schip hol de PH-TED. de K.L.M.- Constellation, die op 22 De cember naar Batavia vertrok ken was, doch niet verder dan Basra kon komen. Hier werd namelijk oen telegram uit Ka rachi ontvangen, dat het vlieg tuig op zyn verdere reis daar niet mocht landen. Gezagvoer der Vickerstaff kon niet an ders dan de terugreis aan vaarden en het gezelschap van 51 personen arriveerde na deze vergeefse reis op Schiphol. Het bestond uit moeders en kinderen, die in het kader van de gezinsher eniging naar hun echtgenoten in Indonesië op weg waren. Het gezelschap bestaat uit 18 vrouwen, 17 kinderen en 16 bies. De aankomstloods bood wel een zeer ongewoo» schouwspel, huilende kinderen die geheel overstuur waren, na het vermoeiende avontuur en babies in dekens gewik keld die 12 uur geleden nog in het warme Basra waren en nu aan de koude wind op 't vliegveld waren blootgesteld. Doodstraf .tegen rechercheur Voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam is de dood straf geëist tegen A. C. D Kap- tijn uit Amsterdam, die vele Joden heeft gearresteerd. Hij zou echter ook vele mensen hebben geholpen en een Joods landgenoot, waarvan hij wist, dat het een illegaal werker was, vrij hebben gelaten. Fruitpulp naar Duitsland. De Nederlandse exportcon tingenten voor de West-Duitse zones zijn met bijna 30 mdJioen dollar uitgebreid, de West-Duit se uitvoercontingenten met 17 milloen dollar. Van de additio nele Nederlandse uitvoer 79 millioen) valt ruim 44 bin nen de agrarische sector De voornaamste contingenten zijn fruitpulp. aardappelmeel, verse groenten, verse en gezouten vis, margarine en zaaizaden. Dr. H. M. Boon benoemd tot gevolmachtigd minister. Bij K. B. is aan dr. H M. Boon. chef der directie politie ke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken de per soonlijke titel van gevolmach tigd minister vërleend. Het Parool contra Lunshof. NAAR AANLEIDING VAN DIENS BROCHURE. De stichting Het Parool heeft de journalist H. A. Lunshof, de uit geverij N.V. Buijlen en Schipper- heyn en de stichting De Nederlan der laten dsgvaardigen om op 11 Januari a.s. voor de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam te verschynen wegens een civiele schadeactie. De heer Lunshof is de schrijver van een brochure te gen Het Parool, die door de beide andere gedaagden werd gepubli ceerd cn die ernstige beschuldi gingen tegen de leiding van de stichting bevat. Tevens is door Het Parool een klacht tegen de auteur ingediend bU de raad van tucht der Federatie van Neder landse journalisten. Hierin wordt gesteld, dat de heer Lunshof door zijn publicatie de waardigheid van de journalistenstand schade heeft toegebracht. Bij deze tuchtraad werd door Het Parool tévens een klacht inge diend tegen het Algemeen Dag blad. dat in een artikel over de zaak Poos—Slagter had geschreven: „De ware vaderlandsliefde van de Paroolgroep raakte na de op richting van Het Parool al spoedig op de achtergrond". Herv. kerk van Middelharnis in brand. Donderdagmorgen om half elf is brand ontstaan in de Ned. Hervormde kerk te Mid delharnis. Vermoedelijk door kort sluiting vond de brand zyn oorsprong in het koor en nam terstond zulke grote afmetin gen aan, dat dit deel van de kerk vrijwel onmiddellijk in lichter laaie stond. Ook het Slafond begon spoedig te randen. De brandweer van het ge hele eiland Goeree Ovecflak- kee werd naar Middelharnis gedirigeerd en met 14 stra len werd de strijd tegen het vuur begonnen. De toren heeft men weten te behouden. Helaas is het kostbare kerk orgel verloren gegaan. In 1804 en in 1904 brand de de kerk ook af. Sinds kort .was het gebouw voor ongeveer 500.000 gulden ver zekerd. De nieuwe Herv. Kerk te Middelharnis is een Jaat-üothi- sche kruiskerk die dateert van omstreeks 1500, vergroot door toevoeging van een Noorder- zybeuk aan het voordien een- beukige schip. De toren is in 1811, terwille van een optische telegraaf beroofd van ric spits met peer. De toren ls beroemd door de afbeelding op het schildery van Hobbema, „Het laantje van Middelharnis". De landbouw in 1948. Maandag 3 Januari van 19.45— 20.00 uur zal ir. D. J, Maltha yan het ministerie van landbouw voor Hilversum I ccn causerie houden over het onderwerp: „De land bouw ln 1948". In deze causerie zal ook een overzicht worden gegeven over de vooruitzichten voor 1949. Na een oponthoud van 12 uren wegens een machinedefect is het Ned. motorschip „Oranje", dat van Amsterdam op weg is naar Indo nesië. Donderdag uit Southampton naar Indonesië vertrokken. Felle brand te Kruiningen. CAFÉ GEDEELTELIJK VERBRAND. Donderdagavond omstreeks 6 uur, brak brand uit in het café „Wapen van Zeeland", van de heer G. J. Stokman op de Markt te Kruiningen. De brandweer arriveerde weinige minuten na de melding en tastte het vuur aan met twee stralen op de waterleiding en drie stralen op de motorspuit. Ook de brandweer van Goes werd gealarmeerd en stuurde onmiddellyk de motorspuit naar Kruiningen. Dc Goese brandweerlieden gaven water met drie stralen. Men kon echter niet verhin deren. dat de bovenverdieping van het café geheel uitbrand de. De benedenverdieping bleef gespaard, hoewel het bluswater aanzienlijke schade aanrichtte. Ook de belendende percelen kregen waterschade. Door de hevjge wind dreigde het ge vaar, dat het vuur zou over slaan, doch men wist dit te voorkomen. Van de inboedel op de bovenverdieping kon weinig worden gered. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het is echter niet uitgesloten, dat dit een brandje in de schoorsteen is geweest. Verzekering dekt de schade. Fruitleeltdag verschoven. De fruitteeltdag van de Kring Zeeland der Ned. Fruittelersorganisatie zal niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag Donderdag 6, Januari te Goes worden ge houden, doch op Vrydag 7 Januari. Het onderwerp van deze ontwikkelingsdag is „Fruitbewaring", dat door verscheidene sprekers zal worden belicht. Kerknieuws •INTKEDE LUTHERSE PREDIKANT Zondag 16 Januari te 5 uur zal ds. H. Johannes van Monnikendam-De Rijp in de Lutherse kerk zijn intrede* doen als voorganger van de Evangelisch Lutherse gemeen te te Middelburg. AFSCHEID Ds. VAN DER WAA Ds. van der Waa,'Herv. pre dikant te 's Heer Arendskerke, die, zoals bekend met emeri taat gaat, zal Zondag in de middagdienst, om 2.30 uur, af scheid van zijn gemeente ne men. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Goes: M. v. d, Ket terij te Vlaai-dingen; te Krabben- dijke: Chr. v. Dam te Werkendam. Bedfijsvoorlichting op Walcheren. BESTUUR VAN DE VERENIGING GEKOZEN Donde'rdagmiddag werd in het Schuttershof te Middel burg de eerste vergadering gehouden van de onlangs op gerichte Vereniging voor Be- dryfsvoorlichting op Walche ren, onder leiding van de heer J. Wisse, voorzitter van het voorlopig bestuur. Tot de aan wezigen behoorde de heer J. G. van Liere, hoofdassistent van de Rijkslandb<ftiwvoorlich- tingsdienst. De statuten en het huishou- delyk reglement werden vast gesteld.'Tot voorzitter van 't definitieve bestuur werd geko zen de heer J. Wisse te Kou- dekorke. tot leden de heren S. de Visser, A. Lorier, D. van Nieuwenhuyzen en W. Verhage. In een volgende vergadering zullen nog twee bestuursleden worden gekozen Er gaven zich 14 nieuwe leden op, waardoor het leden tal gestegen is tot 54. Russisch schip aan de grond Het Russische stoomschip „Sohie", komende van Antwer pen, is vannacht bij de buiten haven van Vlissingen aan de grond gevaren. De sleepboot „Adriaan Letzer" bracht het weer vlot. Vliegtuigbom opgehaald. Regelmatig worden b:j het uitbaggeren van de buitenha ven van Vlissingen projectielen naar boven gehaald. Enige tijd geleden meldden wij reeds, dat een dezer projectielen tot ont ploffing kwam in een bagger molen. Dezer dagen werd weer een vliegtuigbom van plm. 500 kilo opgehaald. De Marine werd gewaarschuwd, die het gevaarlijke voorwerp demon teerde. Verder werden ver scheidene vliegtuigonderdelen opgehaald, o.a. een propeller en een vleugelgedeelte. Uitbreidingsplan goedgekeurd. In de onlangs te Stavenls- se gehouden gemeenteraad, werd met 4 tegen 2 stem men en 1 blanco, besloten te adviseren tegen de voort zetting van de Zondagbus dienst. Het uitbreidingsplan werd goedgekeurd. Besloten werd stappen te doen om te ko men tot de bouw van een semi-permanente school. Ir. M. A. GEUZE, VICE- VOORZITTER VAN HET K. N. L. C. In de vergadering van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité werd Ir. M. A. Geuze benoemd tot Vice.Voor* zitter. Middelburg BRANDWEER REPAREERDE SPUIT VAN SCHOONDIJKE De technische dienst van de Middelburgse brandweer heeft de brandspuit van Schoondijke, die dienst wei gerde, gedemonteerd en her steld. Donderdagochtend werd hiermede in aanwezigheid van de burgemeester van Schoon- dyke, de heer F. A. van Ro- sevelt, op de Kinderdijk een demonstratie gegeven. NIEUW ONDERDAK VOOR SOCIALE ZAKEN. Sociale Zaken te Middelburg heeft thans het pand aan de Koutkade verlaten en de kan toorruimte in de voormalige Nutsspaarbank in de Bogard- straat betrokken. De inrichting aldaar betekent een grote voor uitgang vergeleken met die van het pand, dat tot nu de diens (huisvestte. Voor ouden van dagen heeft dit het voor deel, dat zij geen trappen meer behoeven te lopen, doch gelijk vloers geholpen kunnen wor den. Gemeenteraad Vlissingen Sportpark-regeling aanvaard. Portretten voor het Gem. Museum. De gemeenteraad van Vlissingen vergaderde Donderdagmiddag on der leiding van burgemeester mr. B. Kolff. Bij de ingekomen stukken be vindt zich het verslag van de Comm. van Toezicht op het Midd. Ond. De heer J. P. Ventevogel in formeert naar de verlenging van de cursusduur bij het midd. han- delsavondonderwijs. VVeth. W. Pop- pe deelt mede. dat vorige week richtlijnen van het departement* van onderwijs zyn ontvangen en dat B. en W. zich daarbij zullen aansluiten. Een verzoek van de Bond van Ned. Overheidspersoneel om de duurte»aslag op f 2.50 per week te bepalen wordt voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek om betere verlich ting in Tuinstad wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. COMMISSIES. Benoemd worden in de Comm. v. Toezicht op het L. O. de heren A. C. de Baare, J. J. Dellaart en J W. G. Leellang. in de Commissie tot wering van Schoolverzuim de heren W. J. Verhoef. J. H. Kriete- meljer, J. Stolk. B. H. van Ligte- ringen. R. O. Spirinewijn, B. M. Wijten burg en mej. M. L. J. Beijé, in de Comm van Beheer der Zee mans- en Vissersbeurs de heer H. B. J. Knoop. Een aantal grondruil en -ver kooptransacties wordt conform de voorstellen van B. en W. afgedaan, evenals een reeks huurkwesties en rente-herzieningen. Een crediet van f 8000 wordt toe gestaan voor een pompagregaat in het pompstation te Biggekerke, er. een bedrag van f 220.700 voor de aanleg van de Sportlaan enz. Na afdoening van enkele kleine re punten besluit de raad tot het overnemen van een belangrjjk deel der wederopbouwwerkzaamheden van het Streekbureau en tot over name van de inventaris behorende aan het sub-streekbureau. SCHOOLINRICHTING. Credleten worden verleend voor schoolinrichting naifieiyk f 13.750 voor de Finse school bestemd voor openbaar onderwUs. eenzelfde be drag voor de Vlissingse schoolver eniging. en f 35.000.voor de Oranjcschool.. Na een uitvoerige discussie be sluit de raad tot aankoop van 5 portretten ten behoeve van het Ste- deUjk Museum. Deze portretten zijn afkomstig uit het geslacht Loncqe, dat in de zeventiende eeuw in Vlissingen woonde eii be kende kaapvaarders onder zijn le den telde. In dit verband zegt dc burge meester dank aan de firma Nystad te Lochem voor de medewerking l>y deze aankoop. Spr. deelt me de. dat het gemeentemuseum om streeks Pasen heropend zal wor den en dat de verzameling van historische voorwerpen dan naar nieuwere inzichten opgesteld zal worden. HET SPORTPARK. Uitvoerig wordt gediscussieerd over het voorstel om de verplich tingen te aanvaarden, welke Ged. Staten verbinden aan de goedkeu ring van het voorstel tot oprich ting van de Stichting Sportpark. Behoudens -een kleine wijziging betreffende het aanvaarden van niet-bezwaarde schenkingen zon der toestemming van G. S., wordt het voorstel aanvaard. Er zal een Nachtverblijf voor de riolisten worden gebouwd bij de hoofduitlaat van het riool. Toegestaan wordt aan de siga renwinkeliers hun bedrijven ge durende vijf dagen per week tot des avonds 7 uur geopend te hou den. Eeh subsidie wordt verleend aan de Ver. voor L. O. op Geref. grondslag voor een kleuterschool, waarbij de heer J. P. Ventevogel wijst op het lage bedrag der sub sidie. Wethouder Poppe deelt me de, dat Ged. Staten voor het ko mend - jaar geen bezwaar zullen maken tegen een subsidie van max. f 30 per leerling. Benoemd worden tot regent van het gasthuis de heer P. N. Ver donk. en tot regentes mevr. H. Ouwehand—Mcnfrooy. tot regentes van het burger weeshuis mevr. M. Niemeyervan Alteren. LENINGEN. Toestemming wordt verleend voor tijdelijke kasgeldleningen over 1948 en 1949 tot een totaal van 4 mill, guldgn. Een lening van i 480.000.wordt aangegaan voor de financiering var. de bouw der 24 Oostenrijkse woningen en van f 640.000.ten behoeve van de bouw van 45 wo ningen voor Gemeenschappelijk Belang. Besloten wordt tot inrichting van een kleuterschool in de ont spanningsbarak van Havendorp, waarvoor f 5950 wordt toegestaan. Daarbij wordt aandacht gevraagd voor de te lage subsidiëring van het bijzonder kleuteronderwijs en de behoefte aan openbaar kleuter onderwijs in bepaalde delen van de stad. RONDVRAAG. Op een schrifteiyke vraag van de heer M. J. van Poelje, betreffen de het verstrekken van openbaar voorbereidend lager onderwys ln de gemeente, delen B. en W. me de. dat zy bereid zijn de eventuele stichting van een openbare school voor voorbereidend L o. te bestu deren en plannen te doen ontwer pen. Een vraag van de heer A. van Schijndel, betreffende het vervoer van schoolkinderen per bus van het Havendorp, wordt aangehou den. De heer Corveleyn wil een nieu we trouwloper ln het stadhuis. De burgemeester antwoordt, dat B. en W. de kosten ad f 1800.— voorlopig nog te hoog vinden. Aan dezelfde vrager antwoordt de bur gemeester, dat B. en W. niet het geëigende college zijn om aan tc dringen op afwikkeling der molest- verzekerln gszaken Daarna sluiting. Vlissingen UITREIKING VAN BONKAARTEN. Te Vlissingen worden Maan dag bonkaarten uitgereikt aan hen. wier namen beginnen met de letters A, C of D. Arnemuiden Centraal bouw- en woningtoezicht. Onder voorzitterschap van burgemeester J. Langebecke vergaderde de raad van Arne muiden. Medegedeeld werd dat Ge deputeerde Staten de verorde ning op de heffing van inen- tingsgelden hadden goedge keurd. Daar door Ged. Staten be zwaren waren gemaakt tegen de in November 1948 vastge stelde verordening werd» over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten aan het verlan gen van Ged. Staten te voldoen. Besloten werd de huur te verlengen voor het lokaal lichamelijke oefeningen. De huur bedraagt 90.per jaar. Ook werd door de raad be sloten om de O. L. -School te Kleverskerlce ook na 31 Janu ari 1949 in stand te houden, daar de omstandigheden thans nog geheel dezelfde zijn. Op voorstel van B, en W. werd aan de geitenfokvereni- ging een'subsidie verstrekt vóór het jaar 1949 van 10. Met algemene stemmen be sloot de raad toestemming te verlenen aan de P.Z.E.M. tot het* leggen, hebben en onder houden van een; 50 kV kabel en een zwakstroom kabel in de bij de gemeente in onderhoud zijnde grintweg. Na uitvoerige bespreking werd besloten toe te treden tot het Centraal Bouw- en woning toezicht, daar anders vip ge meente wellicht gedwongen zal worden tot toetreding. De raad besloot ook om de schilderijen die dringend be hoefte hebben aan reparatie te laten restaureren, zulks in ver band met een-ontvangen schrij ven van de voorlopige Monu- mentenraad. Maar eerst zal af gewacht worden of het rijk in deze restauratie 50 van de kosten zal bijdragen. Wegens plaatsgebrek kun nen wij vandaag geen feuille ton opnemen. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 28 December 1948. Andyvie 12—38; Rode kool 7.60 13; Savoye kool 7—14; Witte kool 5; Boere kool' C16: Spruiten 11— 61; Prei 8—14; Bloemkool III 4—15: Witlof 38—56. Directie, hoofdredactie, redactie en administratie van de Prov. Zeeuwse Courant wensen alle cor respondenten, agenten en medewerkers een voor spoedig 1949 toe. =<e MIDDELBURG. Vrydag Bioscopen gesloten. Zaterdag Schuttershof. Sup portersver. M'burg. cabaret Willy van Hemcrt, 3 uur: Electro: Jamaica Inn. 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg; Avontuur op Martininue. 2.30 en 8 uur; Gildezaal Kuiperspoort: Tentoonrtcl- ling Coloriet. 3—5 en 7—9 uur (tot 2 Jan.). Zondag Bioscopen:: Zie Za terdag: Schuttershof: Dan sen, 8—12 uur. VLISSINGEN Vrijdag: Bioscopen gesloten. Nieuwjaarsdag: Alhambra: „Dwaalwegen" 3, 7 en 9 uur. Luxor: „Betovering om la Bohème", 3. 7 en 9 uur. Zondag, zie Zaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2