PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grootscheeps Amerikaans plan voor bijstand aan elk „vrij land" Verstherpte strijd tussen Vaticaan en Moskou Cultureel contact met Belgisch Vlaanderen D£ BILT Deze week Mil if air Marshall-plan 'in wording Braad te Oldenzaal verwoest huizenblok. Olie-gebied van veilig gesteld, Vandaag... Dr. Drees Maandag reeds naar Java? Anthraciet, cokes en gas worden duurder. VOORSPELT 191e Jaargang - Nö.307 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Balllntljn, Pl.verv.. W Leertou wei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; I 3.9C p, kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 Dec. '48 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per m Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels I 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. P.Z.C.. Middelburg. Bureaux te VUssingen Vlammgstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes- L. Vorststr 55. tel. 2475 lb.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: BrouwerUstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Deze week, ten einde SDoe- dend met het ten einde spoe dend jaar, eindigt in wel ge heel andere sfeer dan de Kerst week. Heerste er toen de druk van onzekerheid, onbehaaglijk heid na de demonstratieve ver oordeling door de Veiügoeids- raad van het Nederlandse in grijpen in Indonesië, thans is nieuwe hoop de lichtstraal, die het Nieuwjaar begroet. De Veiligheidsraad heeft zich voorlopig althans neergelegd bij de voorstellen der Nederland se regering. Een deel der Ipden heeft daarin aanleiding gevon den om te spreken van een vol komen falen en van een blama ge. De anderen evenwel heb ben blijkbaar, onder de indruk mede van het ontbreken van iedere georganiseerde tegen stand van betekenis èn onder de indruk van de Nederlandse argumenten, meer begrip ge toond voor onze gedragslijn. Dit is, na de vele onaangenaamhe den, die Nederland sedert 18 December te horen kreeg, be moedigend en verheugend Van grotere betekenis echter is voor ons gevoel het besluit der Nederlandse regering om op 31 December om 24 uur het vuren te staken. De besluiten, waarvan dr. van Royen in de V eiligheidsraad medede 1 in g heeft gedaan, lijken ons juist. Van de eerste dag af heeft Den Haag uitdrukkelijk verzekerd, dat het enige doel der actie was, de mogelijkheid te schep pen voor een duurzame vrede in Indonesië en een einde te maken aan de terreur der repu blikeinse strijdgroepen, waar aan niet alleen de Nederlandse troepen bloot stonden, maar ook de Indonesische bevolking. Deze verzekering blijft van kracht en er wordt naar ge handeld. Het vuren wordt ge staakt, er zal verder alleen te gen ordeverstoorders opgetre den worden. De republikeinse leiders zullen in vrijheid wor den gesteld, mits zij zich ont houden van handelingen, die de openbare veiligheid in gevaar zouden brengen. Dr- Drees gaat naar Indonesië en zal trachten een definitieve rege ling te treffen, die leidt tot de vorming van een federale re gering, waarin geheel Indone sië vertegenwoordigd is. Of dit tevens betekent, dat de thans geïnterneerde repu blikeinse leidérs weer aan bod komen, is daarbij onzeker. Vol ledig uitgesloten schijnt het niet-, maar men mag aannemen, dat een accoord met hen slechts dèn in aanmerking komt. als voldoende waarborgen worden geboden voor de naleving er van. Inmiddels mene men niet, dat de Indonesische kwestie is af gedaan. De Veiligheidsraad zal er zich mee blijven bemoeien en in begin Januari zal blijken, of er dan inderdaad definitief meer begrip zal zijn voor het Nederlandse standpunt. Dat dit nog allerminst zeker is, kan worden opgemaakt uit de in ternationale perscommentaren, waarin nog steeds scherpe cri- tiek op Nederland wordt uitèe- oefend. In het buitenland weinig ver heffends. Palestina valt Egypte binnen, in Egypte wordt de mi- nister-president vermoord, in China woedt de strijd met on verminderde herigheid, in Hon garije werd een kardinaal ge arresteerdVooral Ie Pa lestijnse inval in Egypte is een verontrustend symptoom. Het is wèl zeer moeilijk om 'n dit deel van de wereld vrede te fcrengen. In Nederland zelf werd alles overheerst door de Indonesische kwestie. En uit degenen, die daarbij direct betrokken waren, moet dan ook de „man van de week" worden gerecruteerd. De keuze kan slechts op één man vallen. Op dr. W Drees, die als minister-president de Nederlandse regering m deze periode geleid heeft, die thans een wel zeer zware nieuwe taak op zijn schouders heeft geno men. Hij zal in het nieuw» jaar wijsheid en kracht van node hebben. Mogen die hem rijkelijk ge schonken worden! Plan tot organisatie van woningruil. Volgens „Trouw" zint men op 't ogenblik op middelen om de steeds toenemende ruil van woningen door het gehele land beter te organiseren. In de regel geschiedt wo ningruil met behulp van adver. tenties of door ruilbureaux. Oplangs zijn vertegenwoordi gers uit de steden boven 80.000 inwoners byeen geweest om een nieuw voorstel te be spreken: men beoogt thans een gedecentraliseerd systeem, waarbij de bureaux van volks huisvesting in de grotere ste den het centrum worden van de woningruildistricten, waar in het land verdeeld zal wor den. Dit bureau krijgt dan de beschikking over alle gegevens op woninggebied in het be trokken district. Deze gege vens worden met aUe overige districtsbureaux uitgewisseld. 2 milliard dollar voor West-Europa Naar Reuter verneemt, zal de Amerikaanse regering het nieuwe Congres de volgende week vragen een wereldprogram voor militaire bijstand goed te keuren, volgens hetwelk de V. S. hulp kunnen verlenen aan elk „vrij land", wanneer het deze hulp nodig heeft. In het program zullen de programs voor militaire hulp aan West-Europa, Griekenland, Turkije en waarschijnlijk China worden opgenomen. In het wetsontwerp zullen geen namen worden genoemd en de regering zou daardoor ruime bevoegdheid hebben om elk land uit te kiezen, dat vol gens haar op een bepaald ogen. blik hulp nodig heeft. Het program zal in vele op zichten overeenkomen met het leen- en pachtprogram tijdens de oorlog toen ondanks krach tige tegenwerpingen van het Congres de president dc be voegdheid verkreeg om „hulp te zenden aan elk land, welks verdediging de president van vitaal belang acht voor de ver. dediging van de V. S." Er zal geen. afzonderlijk pro gram voor de West.Europese militaire verdediging zijn. geen afzonderlijk program voor Grie kenland en Turkije en geen af zonderlijk plan voor China. Voorlopige bijzonderheden over de behoeften van deze landen zullen in de loop van de debat ten worden gegeven, maar zij zullen niet in de uiteindelijke wet zijn opgenomen. Volgens officieuze schattin gen bedragen de kosten van het program in liet eerste jaar ongeveer 2 Vi milliard dollar. Zoals de minister van defensie, James Forrestal zei, aal het program „op bescheiden voet" beginnen ongeveer 2 milliard dollar voor West Europa, 350 niiilioen dollar voor Grieken land en Turkije en 125 millioen dollar voor China--» hoewel dit geheel afhangt van het. resul taat van de huidige gebeurte nissen aldaar. GEEN NAMEN In kringen, welke in contact staan met de ministeries van buitenlandse zaken en van de fensie, wordt speciaal nadruk gelegd op de wens van Tru man's regering tot vrijheid van optreden, waardoor snelle actie mogelyk wordt. De „methode om geen nameii te noemen, zou de regering in staat stellen de beschikbare fondsen, met inachtneming van de behoeften der strategie, toe te wijzen. Indien het aantal aan het ontworpen Noord-At lantische verdedigingsverdrag Het eerstvolgende nummer van de P.Z.C. verschijnt op Maandag 3 Januari 1949. Zeventig personen dakloos Zeventig inwoners van Olden- zaal zijn Donderdagavond dak loos geworden, toen een blok van tien zeer oude en kleine arbeiderswoningen bij rle gas fabriek tot de grond toe af brandde. Een R.K. schoolge bouw is reeds gevorderd en de zwaar getroffen gezinnen, waar bij zeer veel kinderen, hebben daar de nacht doorgebracht. De brandweer kon tengevol ge van de krachtige Zuidenwind pcactisch niets uitrichten en moest zich beperken de nabij gelegen woningen nat te hou den. Het huisraad van zes :even woningen kon practisch geheel naar buiten worden ge sleept. De brand ontstond in een huis aan het ëinde van de rij, waar een weduwe met negen kinderen woonde. De oorzaak is vermoedelijk een lekke schoorsteen geweest. Onder de pannen waren de schuine daken met asphaltpapier afgedekt, dat als een fakkel heeft gebrand, waardoor het vuur steeds op de volgende woning oversloeg. De huizen werden als gevolg van het gebrek aan woonruim te nog steeds bewoond. Denk om de ongeldige munten. Van de zijde van de minis ter van Financiën verzoekt men ons er nog eens de aan dacht op te vestigen, dat Vrij dag 31 December de laatste dag is waarop de halve gul dens, bronzen en zinken halve stuiveyrs en bronzen halve centen geldig zijn. De citroenenprijs. Daar de aankoopprijs van de uit Italië geïmporteerde citroenen hoger is dan verleden jaar is de consumentenprijs met 2 cent per kg. verhoogd tot 76 cent per kg. Deze prijs geldt thans ook voor Surinaamse citroenen, hetgeen een belangrijke prijsverlaging bete- i kent, nl. van f 1 op 76 cent per kg. deelnemende landen zou wor den uitgebreid, zouden nieuwe leden van het programma kun. nen profiteren, zonder dat hier voor eerst de goedkeuring van het Congres zou behoeven te worden, gevraagd. Als illustre rend voorbeeld werd in dit ver band de wens van dc regering genoemd om ook aan Italië, binnen het kader van het in het vredesverdrag veroorloofde, militaire hulp te verlenen. Truman en „oom Joe Stalin". OP WIE ZINSPEELDE DE PRESIDENT? De begin deze week door Truman in Kansas City uitge sproken verkleuring, dat bepaal de 'leiders in de Sowjet-Unie „verlangend zijn naar vrede", doch door anderen tegenge werkt worden, heeft in de V. S. veel stof doen opwaaien Op een persconferentie heeft Truman gisteren deze verkla ring nog eens bevestigd. Hij corrigeerde echter de be richten, waarin gesuggereerd werd dat Stalin een van de lei ders zou zijn op wie hij had gezinspeeld, Hij zeide, dat er geen verband bestond tussen zijn te Kansas City gedane ver klaring en de •opmerkingen, welke hy tijdens de verkie zingscampagne had gemaakt, namelijk dat hij „oom Joe Sta lin wel mocht" en dat die een „gevangene van het Sowjet- politiek-bureau" was. Truman zeide verder, dat hij de laatste tijd niet met Sowjet- leiders in contact was geweest. De president bevestigde ook de door hem in Kansas City uitgesproken beschuldiging, dat de Sowjet-Unie de in 1P45 te Potsdam gesloten overeenkom sten geschonden had. Schuman naar Bevin. Officieel wordt medegedeeld, dat de Franse min'ster van Buitenlandse Zaken, Schuman, op 13 Januari voor een be zoek aan zijn Britse ambts genoot, Ernest- Bevin. te Lon den zal aankomen, hij zal tot 15 Januari blijven. Het doel van het bezoek zo meent men te weten, is meer een algemene uitwisse ling van gedachten dan een bespreking van een bepaald probleem. Van officiële zjjde wordt te Batavia gemeld: Op 29 December hebben <le Nederlandse troepen de olie- terreinen nabij Djambi veilig gesteld. De terreinen werden over het algemeen in onbe schadigde staat aangetroffen. Pogingen tot brandstichting resulteerden slechts in enkele onbelangrijke branden. De te- genstand was gering. Op midden-Java werd de stafchef van de Siliwangi-divi- sie, Daanjahja, die o.m. ver antwoordelijk is voor de infil traties naar federaal West- Java, gevangen genomen. Bij locale zuiveringsacties op Java werden o.m. de plaatsen Poer- wodadi en Djombang bereikt. Officieel wordt tevens mee gedeeld, dat de stad Djambi ls bereikt. In de stad werd aan de kade van de rivier de Batanghari de Republikeinse vliegboot RI 005 aangetroffen Over de actie in het oliege- bied wordt nog gezegd, dat het hier een gezamenlijke, ope ratie betrof van parachutisten en marinierseenheden. In het gebied werd ondar leiding van Japanners gewerkt. Vernielin gen van de terreinen waren wel voorbereid, maar konden niet worden uitgevoerd, omdat geen aanval uit de lucht werd verwacht. Russische troepen uit Noord-Korea vertrokken. 25 December heeft de laatste man der Sowjet-Russische troe pen Noord-Korea verlaten, al dus heeft het Sowj et-Russisch nieuwsbureau Tass officieel be kend gemaakt. In een historisch overzicht over de gebeurentissen tn Ko rea verklaarde radio Moskou, dat de Amerikaanse regering niet voldaan heeft aan het op 10 September 1948 dooi de op perste nationale vergadering van Korea aan de V. S en de Sowjet-Unie gerichte verzoek, de troepen onmiddellijk en ge lijktijdig terug te trekken. Valt wereldvaikverbond uit elkaar? Het uiteenvallen van het We reldvakverbond komt steeds naderbij. De grote Amerikaan se arbeidersorganisatie. de C.L.O. (Congres "of Industrial Organizations) heeft medege deeld, dat het volgende maand met het Britse Vakverbond, het T.U.C., te Londen bespre kingen zal voeren over de wij ze. waarop in de toekomst zal kunnen worden samengewerkt. Hieruit kan men afleiden dat te Londen zal gesproken wor den over de stichting van een Nieuw Wereldvakverbond zon der de communisten. is het 4 jaar geleden dat Hitler in zijn oude.iaars rede nog verklaarde dat Duitsland de coriog zou winnen. MORGEN worden België, Syrië en Columbia als niet-perma- nente leden van de Vei ligheidsraad opgevolgd door Cuba, Noorwegen en Egypte; is het 6 jaar geleden dat het Roode Leger zijn op mars naar het Westen begon. EN OVERMORGEN is het 8 jaar geleden dat Duitse luchtstrijdkrachten in Italië aankwamen. Het vertrek van minister president dr. W. Drees naar Indonesië zal vermoedelijk worden bepaald op Maandag avond 3 Januari. Hoelang de minister-president in Indone sië zal vertoeven, is niet te voren te bepalen. Tjjdens de afwezigheid van dr. Drees zal minister van Maarseveen als minister-pre sident optreden. Toewijzing voor Nederland van de E.C.A. De E.C.A. heeft aan Neder land aankoopmachtigingen voor het vierde kwartaal van het lopende jaar verstrekt tot een totaalbedrag van 307.000 dollar. Deze machtigingen hebben be trekking op paardenvlees (vers, bevroren of geconserveerd) ter waarde van 197.000 dollar, ethe rische oliën ter waarde van 60.000 dollar en diverse oneet bare. dierlijke en plantaardige producten ter waarde van 50.000 dollar. Mislukte roofoverval op postkantoor. Dinsdag is een gemaskerde man het postkantoor van Ter Apel (Gr.) binnengedrongen. Met een revolver poogde hij, aldus de Volkskrant, de dienst doende besteller te intimideren, maar deze gaf „niet thuis", waarop de rover het hazenpad koos. De politie meent, dat er wel enig verband moet bestaan tussen deze mislukte poging en de roofoverval te Emmercom- pascum, waarbij onlangs een bedrag van 23.000 werd buit gemaakt. Handel met Japan. Te Tokio ls een handels- en- be talingsovereenkomst tussen Neder land en Japan getekend. Nederland zal voedsel, bauxiet, tin, rubber en andere grondstoffen tot een to tale waarde van 25 millioen dol lars aan Japan leveren en textiel- goederen en industrieproducten (64 millioen dollar) uit Japan ont vangen. In de regeringsverklaring over lonen en pry'zen van Oc tober jl. heeft de regering me degedeeld .dat in verband met de beëindiging der subsidiëring van de kolen ,de prijz.en van de meeste brandstoffen zouden moeten worden verhoogd. Aan dit voornemen wordt uitvoering gegeven met ingang van 1 Januari 1949, waardoor, zoals in de regeringsverklaring werd aangekondigd de prijs voor anthraciet zal stijgen met 60 cent per hl. Eierkolen blyven gelijk in pry's. De prijs van gas-cokes, voor zover betreft kleine huisbrand- leveringen, zal met 25 ceot per hl. worden verhoogd. In verband met de stijging der kolenprijzen zullen de gas- tarieven in het algemeen met ongeveer 2ct. per m3 worden verhoogd. Met de verhoging der kosten van levensonderhoud, welke het gevolg is van de bovenge noemde prijsstijgingen, werd bij de bepaling van de loontoeslag van 1 en- bij de toekenning van de verhoging van de kin derbijslag rekening gehouden, aldus deelt het ministerie van economische zaken mede. Negen vroegere Japanse of ficieren, onder wie drie generaals, zijn door een Amerikaanse mili taire rechtbank tot de strop ver oordeeld wegens moord op 23 Amerikaanse vliegeniers. Communistische leiders in de ban. De actie'egen kardinaal Mindszenty. Krachtens een decreet van de congregatie van het Heilig Consistorie zijn degenen, die verantwoordelijk zijn voor de arrestatie van de Hongaarse Kardinaal Mindszenty, in de ban gedaan. De congregatie van het Heilig Consistorie is de officiële or ganisatie, die zich bezig houdt met het welzijn van de Rooms- Katholieke kerk in de gehele wereld. De Vaticaanse radio meldde, dat in brede kringen de op vatting heerste, dat de arresta tie van kardinaal Mindszenty en andere katholieke dignita rissen was uitgevoerd „op last van Moskou". Men gelooft dat over de arrestatie beslist werd in Juli tijdens de orthodoxe conferentie te Moskou. Na die cpnferentie begon de vervol ging van de Katholieke kerk in Roemenië eh werd de strijd tegen de kerk in Hongarije ver scherpt. Radio Vaticana voegde er aan toe, dat naar verluidt een spe ciaal bureau van de Kom inform zou bestaan in Boekarest, dat EEN STIMULANS VOOR ZEELAND. Voortreffelijk jaarboek. Wanneer we de oude kerken van Zeeland en verscheidene van zijn mooiste gebouwen be wonderen. dan worden ons door deskundigen nog al eens de namen genoemd van Vlaamse bouwmeesters. In vorige eeu wen hebben de Vlamingen machtige bijdragen geleverd tot de Nederlandse beschaving en vele jaren lang heeft in feite het hart van de Neder landse beschaving geklopt in het Vlaamse land. Vooral Zeeland heeft daar van geprofiteerd, maar de oude banden met Vlaanderen zijn goeddeels teloor gegaan. Het is daarom een gelukkig initiatief geweest van het provinciafil bestuur in Zee. land toen dit jaar het cul turele contact met Vlaande ren weer werd opgenomen. Daartoe is een relatie gelegd tussen de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk enerzijds en de Commissie voor Culturele aangelegenheden te Gent an derzijds. De Stichting Zeeland heeft op het omvangrijke terrein, dat zij in deze provincie be strijkt tot nog toe in hoofd zaak sociale zaken bestudeerd -n gestimuleerd. Wellicht zal het contact met Oost-VIaan- deren er thans toe leiden, dat de culturele kant van haar ar beid wat meer tot bloei komt. Het is namelijk zo, dat in de provincie Oost-Vlaanderen, juist voor culturele aangele genheden een veel levendiger belangstelling bestaat, dan in Zeeland. Dat vloeit voort uit de situatie in Oost-Vlaande ren, waar belangrijke steden liggen met Gent als universi tair centrum van de Vlaamse cultuur. Er valt daar voor Zeeland nog wel wat te leren! Enkele dagen geleden ver scheen het eerste „Cultureel Jaarboek" van de provincie Oost-Vlaanderen. En dit bijna vijfhonderd pagina's tellende werk, dat voortreffelijk is ver zorgd, dwingt respect af! CULTUURPOLITIEK Wij bemerken daaruit, dat het dit provinciaal bestuur ernst is met het voeren van een cul tuurpolitiek en met het sti muleren van de culturele pres taties. In het bijzonder moet de provinciale cultuurdag ge noemd worden, die op 29 Juni 1947 te Gent werd gehouden. Die dag is een hoogtepunt geweest. Terecht kon de gou verneur van de provincie zeg gen, dat in zijn geliefde Oost- Vlaanderen veel belangstel ling bestaat voor de cultuur. Een ander hoogtepunt was de Ledeganck-herdenking tc Gent. Maar voor ons was toch het belangrijkste deel van het jaarboek, de omvangrijke op somming van de organisaties, die in deze provincie de be langstelling gaande hóuden voor letterkunde, voor toneel, voor het bibliotheekwezen, voor instrumentale muziek, voor zang, voor beeldende kunsten en voor historie. HONDERDEN VERENIGINGEN Honderden verenigingen staan daar opgesomd en elke groep heeft zijn provinciale wedstrij den, zijn provinciale prijzen en... zijn belangstelling van de overheid. Het kleinste plaatselijke mu. ziekcorps en het prilste to neelclubje komt op deze lijst voor, omdat ook zij een cultu rele taak verrichten. Dit jaarboek kan aan vele provincie's ten voorbeeld ge steld worden en vooral aan Zeeland. Want bij het lezen bemerken we hoe veel er nog in Zeeland opge bouwd kan worden en hoeveel krachten, die reeds in Zeeland aanwezig zijn, nog gebundeld kunnen worden om tezamen tot een krachtiger cultuur-mani festatie te geraken. EEN TAAK Hier ligt een taak niet slechts voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelyk en Cultureel werk, maar ook voor de ge nootschappen, die de weten schappen en kunsten op de Zeeuwse eilanden beschermen, doch die er tot nog toe niet in slaagden het gehele culturele leven actief binnen haar ar beidssfeer te brengen. Wanneer die taak op krach tige wijze wordt aangevat dan kan ook Zeeland in de toe komst zijn cultureel jaarboek hebben, dat getuigt van de bloei der Nederlandse bescha ving in Zeeland! zich uitsluitend zou bezighou den met de organisatie van de strijd tegen de kerk. Kardinaal Innitzer heeft een verklaring uitgegeven, waarin hy de moed van kardinaal Mindszenty prijst en de katho lieken van Oostenryk verzoekt voor hem te bidden „in zijn tijd van martelaarschap". VERKLARING VAN DOBI. De Hongaarse minister presi dent. Istvan Dobi, heeft het episcopaat opgeroepen vooreen bijeenkomst op Dinsdag aan staande „ter bespreking van kwesties, voortkomend uit de verklaring der bisschoppen van 16 December". In de genoemde verklaring brachten de bisschoppen hun solidariteit tot uiting met kar dinaal Mindszenty. Dobi verklaarde, dat „alle pogingen van de regering om de hangende problemen tussen kerk en staat op vreedzame wijze te regelen waren ver ijdeld door het vijandig gedrag van de kardinaal, die verant woordelijk is voor de grote schade, welke aan de natie zo wel els aan de Katholieke Kerk is toegebracht". Dobi zeide krachtig tegen kardinaal Mindszenty en tegen allen, die een bedreiging vormen voor de orde en de republiek te zullen optreden. Mond- en klauwzeer thans beteugeld. Het mond- en klauwzeer, dat 'n half jaar geleden in Nederland weer uitbrak, heeft zich geduren de November sterk uitgebreid. Toch kan men niet van een nade rende catastrophe spieken, aange zien men inmiddels een verdere uitbreiding, o.a door tijdig enten der dieren, heeft weten te voor komen. Het aantal gevallen blijft de laatste weken betrekkelijk sta- tionnair en schommelt thans om de 450 a 500. Het is gebleken, dat bijna uitslui tend de niet geënte dieren het slachtoffer werden van deze ziek te. De veehouders wordt dan ook aangeraden, de dieren tijdig te laten enten en voorts aankoop en het contact van eigen- met vreem de dieren te beperken. Afdoende reiniging van veetransportauto's is ook een factor van belang, terwijl voorts alle nieuwe gevallen van besmetting direct dienen te wor den opgegeven bij de plaatselijke autoriteiten. WEINIG VERANDERING IN- TEMPERATUUR Geldig tot Vrijdagavond. Geleidelijk weer tot krach tig toenemende wind uit Wes telijke richtingen. Zwaar be wolkt met later enkele opkla ringen. Tijdelijk regen of sneeuw, hier en daar in de vorm van buien. Weinig ver andering in temperatuur. Dit nummer bestaat uit zestien pagina's, de Oude- jaarsbijlage inbegrepen. Kardinaal Mindszenty, die week op last van de Hongaarse regering werd gearresteerd. KORTE PREDICAT1E „In die dag zult gij Mij niets vragen". Joh. 16 23. Waarom? Waarom toch. De hele wereld en het gehele mensenleven is vol van die waaroms. Hoeveel dingen zijn er niet, die wij niet begrijpen. We trachten altijd weer ze te doorgronden, maar blijven ste ken in het waarom. Zo peinzen we ook aan het einde van een jaar. Er is zoveel geweest dat wij niet begrijpen. Waarom moeten we leven in een wereld die zo vol onrust is en waar het politiek maar niet tot klaarheid wil komen? Waarom moest ons volk dit ganse jaar zitten in een pijnlijk conflict en waaarom moest het zich juist in de Kersttijd toe spitsen? Waarom geeft God ons zoveel, waarmee we helemaal niet in genomen zijn? Waarom ont neemt Hij ons, wat ive eigenlijk niet kunnen missen? Waarom laat Hij ons tobben en worste len? Waarom is juist ons kruis zo zwaar? Waarom verderven wij zelf altijd weer ons geluk? Waarom heeft de zonde zulk een invloed en worden wij altijd wee naar beneden getrokken? Waarom kunnen wij geen weerstand bie den aan verzoekingen? Zo kunnen we tot in het on eindige doorgaan en blijven zit ten zonder antwoord. Ieder waarom kan worden tot een aanklacht tegen God. Maar de gelovigen dan? Ook zij zitten vol vragen waarop zij geen antivoord hebben en met. gebeden die onverhoord zijn. Zij hebben ook niet voor alles de oplossing. Zij weten zelfs dat de waaroms zullen blijven tot het einde der dagen. Maar zij weten ook. dat eenmaal alle vragen zullen verstommen. Zij mogen alle duisternis zien van uit de opstanding van Christus en in het licht van Zijn weder komst. Soms krijgen wij hier op aar de op onze vragen reeds een antwoord, maar'soms ook hele maal niet. Al worstelend met onze waaroms, moeten we leren ze aan God over te laten. Wij krijgen de legkaart nu eenmaal nooit klaar. Wij moeten die ook niet klaar willen hebben, maar leven in het geloof dat eenmaal de dag van Christus zal aan breken en „in die dag zult gij Mij niets vragen". H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1