Zeeuwsch Vlaanderen herwon zijn optimisme in 1948 Geestelijk leven in 1948 Indonesië beheerste het Parlement Grondwetsherzieningen en verkiezingen in 1948 Coramunistea werden steeds meer geïsoleerd In Breskens werd stevig aangepakt Ook de Kerken hebben de x invloed van het wereld gebeuren ondergaan VIERDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 (Van onze parlementaire-redacteur). Toen de kerkklokken hier te lande het jaar 1947 uit beierden en 1948 werd ingeluid, vertoefde onze toenma lige minister-president dr. L. J. M. eel onder de tropen zon. o.a. ter bespoediging van de totstandkoming vair de federale organen. Wanneer het jaar 1948 vlucht voor zijn jeugdige opvolger 1949, verblijft dr. Beel weer in Indone sië nu als hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Tussen deze twee gebeurtenissen, die kenmerkend zijn voor de be tekenis van het jaar 1948 voor ons land, ligt een bewogen geschiedenis ook op parlementair gebied die ons in menig opzicht vooruitgang heeft gebracht, maar ook te leurstellingen heeft bereid. Indonesië heeft op het Bin nenhof in Den Haag, waarom heen de regeringsgebouwen liggen -de Eerste en Twee de Kamer en enkele depar tementen zijn stempel ge drukt. Het vroeg een meer dan gewone aandacht, niet alleen van het kabinet, maar ook van de Staten-Generaal, die zich enige keren met de In donesische problemen hebben bezig gehouden. We behoeven slechts te herinneren aan 't afleggen van een regerings verklaring in de Tweede Ka mer betreffende de ontwikke ling der gebeurtenissen in In donesië en de naar aanleiding daarvan gevoerde debatten, die zes dagen in beslag na men: 15, 16, 21, 29 en 30 Januari en 3 Februari en aan de behandeling van de Nood- wet-Indonesië, die op 15 Oc tober 1948 bij de Tweede Ka mer werd ingediend en in de nacht van 25 op 26 October door deze Kamer en op 29 October door de Eerste Ka mer werd aangenomen. En dan de grote eensgezindheid, welke aan den dag trad, toen de Regering tenslotte toch tot een nieuwe militaire ac tie had moeten besluiten. Al leen de communisten bleven in de contramine. GRONYVETSWIJZI- GINGEN. Ja, Indonesië heeft onze landsbestuurders veel hoofd brekens gekost en veel werk bezorgd. Want ook de uiter mate belangrijke Grondwets- herzielng, die altijd aan het jaar 1948 gekoppeld zal blij. Ven, zoals andere herzieningen van onze hoogste staatsweg aan het eveneens gewichtige jaar 1848 om niet verder dan een eeuw terug te gaan en aan de jaren 1884, 1887, 1917, 1922, 1938 en 1947, hield ten nauwste met de toe komstige vorming van een Nederlands-Indonesische Unie verband. Niet uitsluitend ech ter, want ook enkele andere zaken werden In het afgelo pen jaar in de Grondwet ge regeld. Eigenlijk hebben wij drie wijzigingen gehad. De eerste, die ten doel had een nieuwe rechtsorde voor Nederland, Indonesië, Suriname en Cura- gao te kunnen voorbereiden en vestigen en het instituut van de Staatssecretarissen in te voeren, werd vastgesteld op 27 Mei. Eveneens op 27 Mei kreeg haar beslag een aanvulling van de Tweede Afdeling van het Tweede Hoofdstuk met een bepaling nopens het in komen van de Koning of de Koningin, die afstand heeft gedaan van de Kroon. Grote gebeurtenissen wierpen hun schaduwen reeds vooruit, Do onmiddellijk daaropvol gende herziening betrof de opneming van de mogelijk heid, om grondwettelijke be voegdheden van organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of gedeeltelijk té doen overgaan op andere organen van burgerlijk gezag, zullcs ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid In buitengewone omstandighe den. Deze aanvulling had haar ontstaan te danken aan een initiatief voorstel van vijf fractievoorzitters uit de Twee de Kamer. Op 28 Mei werd de desbetreffende wet vast: gesteld. Nadat de vier wetten in tweede lezing door dè beide Kamers waren aanvaard, op 39 Augustus ln de Tweede Kamer en op 3 September tn de Eerste Kamer volgde op 20 September de plechtige afkondiging. Een belangrijk Dr. L. J. M. Beel stuk legislatieve arbeid, had daarmede zijn beslag gekre gen. DE VERKIEZINGEN. Nieuwe Kamers, dat bete kent verkiezingen. Welnu '48 heeft ze gehad en de stem- bussenstrijd is weer in alle hevigheid gevoerd. In dit op zicht kan ons land zeker niet op vooruitgang bogen. De Kath. Volkspartijl de Partij van de Arbeid, de Anti-Rev. Partij, de Chr. Hist. Unie, de Comm. Partij Nederland, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Staatkundig Gereformeerde Partij, het Voorlopig Kath. Comité van Actie (Weiter), de Midden standspartij, de Onafh. Nat. Groep, de oude S.D.A.P, en de Rev. Comm. Partij namen eraan deel. Uit deze lijst blykt.- dat er in 1948 enige nieuwe partijen in de politie ke arena zijn verschenen. Zo waren de kaarben ge schud. Bij de stemming voor de Tweede Kamer op 7 Juli wei-den zij uitgespeeld. De V. V.D. bleek de beste troeven in handen gehad te hebben. Zij kwam van 6 op 8 zetels. De C. H. U. won één zetel en steeg daardoor tot 9 zetels en ook de heer Weiter deed zijn intrede in de Kamer. De P. v. d. A. en de C. P. N. kregen klappen, de' Commu nisten het meest, want hun aanhang slonk zodanig, dat zij inplaats van met 10, met 8 vertegenwoordigers terug kwamen. De P. v. d. A. ver. loor eveneens 2 zetels en hield er 27 over. De K.V.P. en de Staatkundig Gereformeerden handhaafden zich met respec tievelijk 32 en 2 zetels. De andere partijen, die aan de verkiezingen deelnamen, be haalden geen enkele slag. DE COMMUNISTEN. De C. P. N. had de neder laag aan zichzelf te wijten. In het afgelopen jaar hebben de communisten zich steeds meer van de rest van het Nederlandse volk geïsoleerd. Steeds scherper kwam dien tengevolge ook de overheid tegenover het communisme te staan. Zo diende de regering op 21 April een wetsontwerp in tot aanvulling van de Prov. Wet en de Gemeentewet, be ogende het aan de Prov. Sta ten en aan de Raad mogelijk te maken het mandaat van Gedeputeerden cn van Wet houders, die het vertrouwen niet meer bezitten, terug te nemen. Deze duidelijk tegen de C. P. N. gerichte wbt werd op 15 Juli vastgesteld. Op 29 Juli verenigde de Tweede Kamer zich met een voorstel van de vijf fractie, voorzitters Romme, Van der Goes van Nêkeés, Schouten, Til anus en Oud, waarin de wens te kennen werd gege ven, dat geen communisten zouden worden benoemd in de commissies voor Buitenlandse Zaken, voor Indonesische Za ken en voor Handelspolitieke Betrekkingen, aangezien zij van mening was, dat de C. P. N. zo innig is verbonden met het internationale communis me, dat vertegenwoordigers van dezepartij niet in com missies gedoogd kunnen wor den. waarin herhaaldelijk ver trouwelijke mededelingen wor den verstrekt. VERSTERKING GE ZAG S APPARAAT. De versterking van het ge- zagsapparaat vorming van militaire en politiële reserve onderdelen die minister Witteman op 3 Mei aankon digde was mede -voorna melijk tegen de C.P.N. gericht. De op 8 Juli gehouden ver kiezing van de Eerste Kamer liet dit vertegenwoordigend lichaam ongewijzigd, doordat de samenstelling van de Pro vinciale Staten geen verande ring had ondergaan. NIEUWE REGERING. Het lag dus voor de hand, dat ook het nieuwe kabinet de regering-Beel bood op 7 Juli haar ontslag aan niet veel mutaties te zien zou geven. Op 13 Juli gaf Min.-president dr. W. Drees de Prinses-Regentes aan dr. L. J. M. Beel opdracht een parlementair kabinet samen te stellen, „dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet." Twee moeilijkheden had de forma teur te overwinnen: in de eerste plaats moest hij er voor zorgen, dat zijn kabinet bij de C. H. U. en de V. V. D. een zodanig vertrouwen ge noot, dat aanneming van de Grondwetsherziening met een meerderheid van twee-derde van het aantal uitgebrachte stemmen verzekerd was en in de tweede plaats had hij re kening te houden met de te genstelling tussen de K. V. P, die wel voor een kabinet op brede basis geporteerd was, en de P. v. d. A„ die daar niets voor voelde. Hrj is ze niet de baas kunnen worden en op 22 Juli gaf hij zijn op dracht terug. Evenmin had hij succes met de hem op de zelfde dag verstrekte opdracht om „een kabinet te vormen." Op 31 Juli moest hij de Prin ses-Regentes bekennen, dat hij ten tweede male niet ge slaagd was, waarna dezelfde dag mr. J. R. H. van Schaik een opdracht aanvaardde. Op 6 Augustus is het deze ge lukt een extra-parlementair kabinet te vormen. Het was samengesteld uit zes Katho lieke leden, vjjf leden van de P. v. d. A., een partijloze, mr. Stikker van de V. V. D. en mr. Schokking van de C. H. U. Aan de heer Drees was 't minister-presidentschap aan geboden. Op 28 October werd nog mr. D. G. W. Spitzen als minister van Verkeer en Minister-president dr. W. Drees komt bp het gebouw van de Tweede Kamer aan voor het afleggen van zijn verklaring op 20 December. De jaarmarkten in Terneuzen en Axel Wanneer wij voor Zeeuwsch- Vlaanderen een terugblik werpen over liet afgelopen jaar. dan gaat vanzelfsprekend onze aandacht in de eerste plaats uit naar de weder houw. Is er reder, tot tevredenheid? Oppervlakkig beschouwd zou men deze vraag ontkenend moeten be- antwoorden. maar wanneer men eens goed om zich heen ziet. is er toch ook reden tot optimisme. Een onmiddellijke woningnood is er niet meer. Zeker, het groot aantal noodwoningen is daarvan de oor zaak en het is wenselijk dat de meeste van ciezc noodwoningen spoedig verdwijnen, speciaal die van hout zijn opgetrokken, om dat deze woningen allerminst dege lijk blijken te zijn. Er zijn echter dit jaar een groot aantal woning wetwoningen gereed gekomen, dus permanente huizen. Beziet het ge weldige woningcomplex in Bres kens, dat nagenoeg gereed is. Telt men daarbij de noodwoningen in het noodplan en de huizen in het dorp. die herbouwd zijn dan is het Waterstaat aan dit kabinet toegevoegd. Dat het regeerkracht had, heeft het tweede half jaar van 1948 bewezen. BELANGRIJK WERK. Onze volksvertegenwoordi ging en de regering hebben in het afgelopen jaar belangrijk werk verricht. Vooral finan ciële en economische vraag stukken vroegen haar aan dacht: conversie van de taatsschuid wet van 18 Maart)de nationalisatie van de Nederlandse Bank (wet van 23 April). Noodregeling Gemeentefmanciën (wet van 15 Juli), verschillende wets ontwerpen betreffende de ac- cijns en de belastingen, de geldzuivering, de verlaging van de voedselsubsidies, de ophef fing van de distributie. de loon- en prijspolitiek en de bedrijfsorganisatie. Voorts de verhouding tot het buitenland, de West-Europcse. samenwer king en de gezamenlijke de fensie. de Marshall-hulp en de Benelux. Pensioenen werden verhoogd en nieuwe ingesteld; de totali- sator werd weder ingevoerd; het Hoger Onderwijs kreeg subsidie: een wetsontwerp tot verplichte werkloosheidsverze kering werd ingediend; op 't gebied van de wederopbouw maakte de regering enige wetsontwerpen aanhangig, als mede een tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidin gen en een tot regeling van het ontslagrecht; het wets ontwerp op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie is ter beoordeling aan het parlement voorgelegd, evenals het wets ontwerp op de materiële oor logsschade en dat betreffende de onteigening op het gebied van het perswezen. Veel nuttig werk is dus ver richt, maar veel bleef onaf gemaakt liggen. Ook 1949 zal een zwaar jaar worden. Goed begrip en een goede onderlin ge verstandhouding zullen re gering en parlement over de moeilijkheden kunnen heen- helpen. (Nadruk verboden). aantal woningen dal Breskens had voor de vernieling, practisch weer bereikt. Want ook in de dorpskom wordt aardig gebouwd en zodoende komt deze gemeente weer flink op peil. Het aantal inwoners is bij na weer op hetzelfde peil als voor de verwoesting, door de terugkeer van ongeveer 800 zielen, waardoor deze vissersplaats thans pl.m. 2900 zielen telt. Ook in 1948 was er rouw in Breskense vissersgezinnen, door dat verscheidene hun leven lieten op zee. Een grote teleurstelling is dat ook in 1948 aan het herstel van de haven niets ia gedaan. Daarente gen ondergaal de fabriek van ,,de Schelde" een belangrijke uitbrei ding en hier openen zich gunstige perspectieven voor Breskens. IN OOSTBCRG. Ook in 1948 kon met de herbouw van het centrum nog niet worden begonnen, omdat met de doortrek king van de nieuwe rijksweg nog niet is aangevangen. In de straten die hier buitsn vallen, is intussen aardig gebouwd. Het eerste com plex woningwetwoningen kwam in Mei gereed en juist dezer dagen zijn opnieuw 80 van deze huizen betrokken, terwijl de overige 72 woningwetwoningen over zéér korte tijd gereed zullen zijn. Van woninggebrek is dan ook in Oost burg géén sprake meer. hetgeen blijkt uit de bevolkingsaanwas, die in 1948 ruim 200 bedroeg, waar den wai Vrije Vuil .Qiuia nucit ve Ïien. Dc zeewering werd ook dit aai- niet-'hersteld, terwijl ook d« zeesluis in Catlzund een groot zor genkindje bliift. Alles door de wei nige medewerking van de rijks waterstaat. Overigens kreeg dit Waterschap wel nieuwe hoofdingelanden, maar nog altijd geen nieuwe, definitieve dijkgraaf. Om nog even bij het herstel te blijven, aan dc monumenten werd veel aandacht geschonken. De res tauratie van het oude weeshuis te Aardenburg werd practisch vol tooid. De werkzaamheden aan de St. Baafkerk werden voortgezet, evenals aan dc kerken te St. Kruis en Biervliet cn ook IJzendijke. De open standaardmolen te Retran- chement werd gerestaureerd. BUSSEN. Het reizen in Zeeuwsch-Vlaan- deren werd veel verbeterd. De trams werden, voor wat betreft het passagiersvervoer, op stal gezet en ervangen door bussen.«Slechts het traject Brest cns-Hoofdplaat-Bier- vliet .wordt nog met de tram on derhouden. daar de wegen aldaar zo slecht zijn, dat busverkeer on mogelijk is. De spoorweg Terncuzen-Meche- len werd. voor wat betreft het ge deelte in Zecuwsch-Vlaanderen. door de Ned. Spoorwegen overge nomen. Hoewel de trein nog rijdt, mag verwacht worden, dat ook hier spoedig busdiensten de trein zullen vervangen. Nog is de verbinding tussen W.- en O. Zw.-Vlaanderen niet ideaal, doch wat in 1948 nog niet tot stand kon Komen, n,l de inpoldering van de Braakman, zal zeer waarschijn lijk in 1949 geschieden Dit jaar In de haven van Breskens werd druk gewerkt aan liet ge reedmaken van dc nieuwe aanlegplaats voor de ferryboot. Eerst Het de boot op zich wachten, toen bleek de „fuik" te nauw en nu wacht Breskens nog altijd op het. in de vaart brengen van de „echte" forryboten. door verwacht mag worden dat begin Januari de 3000 zal-worden overschreden Dan zal Oostburg dus pl.m. 200 zielen meer hebben dan in 1944, voor de bevrijding. Ook in de andere gemeenten is bevolkingsaanwas merkbaar, gro tendeels als gevolg van de bouw van woningwetwoningen en parti culiere'herbouw. Zo bijv. in Aar denburg, Slul', en Schobndijke. Het uitbllj'-rn van de definitieve oorlogsschaderegeling vormt nog steeds een handicap. WEGEN. Aan hel hei stel van de wegen werd in 1948 heel weinig gedaan en deze werpen er, ondanks de kapitalen die er aan zijn gespen deerd door walerschaj) en gemeen ten. niet betcv op. Wij denken bijv. aan dc weg Oostburg, Waterland- kèrk; OoslbuigGroedc: Hoofd plaat—NieuwLmdse molen e.a. De brug aan de Liter kwam ein delijk gereed, doch de brug aan het Suisse veer blijft een groot struikelblok vormen. Onbegrijpe lijk intussen nu de nieuwe weg PotjesSluis in gebruik is gesteld. Hiermede zijn wij meteen te recht gekomei: bij de moeilijkhe- Op weg naar vernieuwing Het ten einde spoedende jaar is in vele opzichten een merk waardig jaar geweest. Wanneer wij in onze herinnering terugroepen wat 1948 op 't terrein van de binnen- en bui tenlandse politiek bracht, dan vertoont zich 'n kaleidosco- pisch beeld, boeiend enerzijds en aan de andere kant toch ook weer verontrustend. In deze wirwar van beelden zijn er een paar, waarop de blik 'n ogenblik langer mag rus ten. De opeenvolging van gebeurtenissen is vaak 'n ver bijsterende geweest en al moge er sprake zijn van enige bemoedigende aspecten, het totaalbeeld is zorggevend en het geeft velen het gevoel van onzekerheid en onrust. Het evenwicht van krachten is uitermate labiel en daar om is het goed en nuttig de aandacht te bepalen bij wat zich op het terrein van het geestelijk leven, in het leven der kerken heeft afgespeeld. nir. J. II. L. van Schaik, de kabinetsformateur Zeker heeft wat in 1948 de wereld in verwarring heeft ge bracht, de kerken niet onbe roerd gelaten. Sterker nog: de kerken hebben de invloed van het wereldgebeuren wel dege lijk ondergaan. Op vele terrei nen van politiek en maatschap pelijk leven hebben de kerken gesproken. Dat was van te gro ter gewicht, omdat dit woord van de kerken zich niet be paalde tot algemene neutrale formuleringen. De kerken staan midden in deze worsteling van elkander tegenstrevende mach ten. Zij zijn partij in het con flict der geesten. WERELDRAAD DER KERKEN. Het congres van de Wereld raad der kerken, dat deze zo mer in Amsterdam werd ge houden heeft daarvan wel op zeer duidelijke manier het be wijs geleverd. Wat de openbare mening in de wereld in een welhaast ademloze spanning houdt: de botsing tussen Oost en West, dit vraagstuk beheers te voor een goed deel ook de discussies op de Amsterdamse Assembly. De redevoeringen van een Foster Dulles, een Hro- madka, Barth, Brunner en Nie- buhr, het waren hoogtepunten, niet slechts om de betekenis van het congres te verhogen, maar vooral, omdat zij aan de plaats van de kérken der we reld in de botsingen, waarvan men in brede kring vreest, dat zij tot een catastrofe zullen lei den, een zeer bijzonder accent hebben gegeven: De kerken kunen. het zich niet veroorlo ven, reeds niet krachtens de haar van Godswege versterkte opdracht, zich te distanciëren van ales wat niet valt binnen het streng-organisatorische be reik. Zij kunncit zich niet af zonderen binnen de omheining van confessie en dogmatische overwegingen, haar opdracht reikt over de kerkmuren heen. En zo is dan ook het thema van dit congres te zien: de wanorde der wereld en het heilsplan Gods. Onder dit the ma konden 4000 afgevaardigden van bijna 150 kerken uit ruim 40 landen elkander in Amster dam ontmoeten .verscheiden in opvatting .verscheiden in ritus, verscheiden in taal en ras, maar één in het belijden: Jezus Christus als Heer en Heiland. In Amsterdam was het mo gelijk, dat Amerikanen en Ne gers, Duitsers en Fransen elk ander de hand reikten. Vooral, dat de Duitsers met 'een zo goed-voorbereide delegatie in Amsterdam waren, heeft aan deze bijeenkomst der kerken een bijzonder cachet verleend. Wat ln 1945 in Stuttgart ge schiedde, toen de vertegen woordigers der wereldkerken de Duitsers de hand konden reiken, dat vond in Amsterdam een hernieuwde bevestiging. Van de kerken uit wordt iets ondernomeiwwat men een door braak zou Kunnen noemen. Dat is geen leuze, dat is een daad van geloof en het is deze daad van geloof, welke de kerken dringt tot een getuigenis, ook in de netelige problemen, waar door de wereld van 1948 in twee elkander vijandige kam pen gescheiden werd gehouden. De kerken, in de nood van het wereldgebeuren, tot elkander gebracht, trachten daarvan iets blijvend concreet te maken in de broederschap, de Oekume- ne, de Wereldraad der kerken, die, 10 jaren nadat daartoe 't besluit werd genomen, defini tief kon worden geconstitu eerd, terwijl een werkcomité van 90 personen op de aan vaarde grondslag het organi satorische werk verder ter hand zal nemen-. ONTWERP KERKORDE VOOR DE NED. HERV. KERK. Voor Nederland was het jaar 1948 niet alleen belangrijk door het Amsterdamse congres. Ook op eigen erf van kerkelijk le ven werd dit jaar van bijzon der gewicht. De Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk aan vaardde in Juli het ontwerp- kerkordc in eerste lezing. Ér is over dit ontwerp heel wat te doen geweest en nog is men het er in vele kringen lang niet over eens, of men met het aan vaarden van deze nieuwe kerk orde de Hervormde Kerk in Nederland wel een dienst heeft bewezen. Dit ontwerp toch is een zeer bewuste poging de richtingen in de kerk tot elk ander te brengen. In vele plaat sen stuit het gesprek der rich tingen nog op tegenstand en af wijzing en zowel van de zijde der orthodoxe richting als van de links-vrijzinnige groepen is verzet aangetekend. Niettemin, de Generale Syno de nam met vrijwel algemene stemmen haar besluit en daar mede deed zij een gewichtige stap op de weg naar kerkelijke vernieuwing. Ook dit is een vrucht van wat in de oorlogs jaren werd gezaaid. Wie het uitnemende en goed-gedocu- menteerde boek van ds. H. C. Touw over het verzet der ker ken leest, zal daarin de ele menten kunnen vinden, waar uit het ontwerp voor de Nieu we Kerkorde, welke Nederland zyn Protestantse volkskerk be- gebouwd. Wanneer deze kerk orde eenmaal in werking zal treden, zal zij dat doen als een getuigenis van een Christus- bel ijdënde Volkskerk. I. K. O. R. In dit verband mag ook wor den gewezen op het werk van het Interkerkelijk Overleg in Radio-aangelegenheden. Inter kerkelijk Overleg, men kent dit stuk practisch oecumenisch werk uit de oorlogsjaren. In de verkondiging heeft dit werk thans o.m. vorm gekregen in het Ikov, dat ook beoogt de confessionele verschillen niet te verdoezelen, maar te over bruggen. Daartoe benoemde de Synode onlangs 'n commissie, van wie men mag verwachten, dat zij binnenkort met een be langwekkend rapport voor de dag zal. komen. KERK EN WERELD. Een woord nog over het In stituut Kerk en Wereld te Driebergen, dat in het afgelo pen jaar op de vele terreinen, waar de kerk en de wereld elkander raakten belangwek kend en baanbrekend werk heeft verricht. Niet slechts door de opleiding van werkers ln kerkelijke ar- bei, maar vooral ook door het contact dat het tot stand bracht met vele beroepsgroepen. De oorlog heeft in vele beroeps groepen een verwijdering te weeg gebracht met betrekking tot de geestelijke vragen. Het Instituut Kerk en Wereld komt niet tot deze beroepsgroepen met de vooruitgeschoven pre tentie, dat de kerk het nu wel eens zal vertellen. .De kerk zelf staat midden in de problema tiek; zij wil staan naast hen, die in de praktijk van hun da gelijks werk telkens weer met de vragen worden geconfron teerd. Kerk en wereld breidt deze confrontatie uit tot een ontmoeting met het' getuigenis van de kerk. In het afgelopen jaar werd doelt te hergeven, mede werd het gesprek aangeknoopt met viel intussen de beslissing daar toe, welke beslissing zeer belang rijk is. DE LANDBOUW. Het afgelopen jaar was voor de landbouwers niet. ongunstig. Ver scheidene gewassen brachten een rijke oogst, anderen waren matig en enkelen waren slecht. Door elkaar genomen, is er reden tot tevredenheid. Er werden 75 nieu we hangars gebouwd en ook wer den er een aartal nieuwe schuren gebouwd. De boeren gaven blijk van grote wilskracht, getuige de mooie suc cessen van de paarden- en veefok kerij. De jaarmarkten in Terneuzen en Axel werden weer in ere hersteld en bleken duidelijk aan dé ver wachtingen te voldoen. De suikerfabrieken te Sas "van Gent be indigden een zeer ge slaagde campagne. Voorts moet nog de vooruitgang van de fruit teelt in Hoek en Philippine ge memoreerd worden. Gezocht wordt naar industrie mogelijkheden en zo werd dit jaar de eventuele oprichting van een strokartonfabriek ln Westdorpe on der het oog gezien. Weliswaar is nog geen onmiddellijk succes ge boekt, maar. zijn wij goed inge licht, dan zijn de vooruitzichten toch gunstig Op cultureel gebied was de op voering van de Matthüuspossion in Hulst de belangrijkste gebeurtenis. tal van beroepsgroepen, zowel met kerkelijk belangstellenden als met hen. voor wie de kerk geen stem meer heeft. In de dingen van iedere dag is dit werk van Kerk en Wereld een belangwekkende onderneming. DE KERK IN INDONESIË. Wat in Nederland binnen de Hervormde kerk gebeurde vol trok zich ook, zij het in een niet zo ver voortgeschreden proces binnen de Protestantse kerken in Indonesië. Van Ne derland uit gingen enige dele gaties naar Indonesië, om daar de band met de Protestantse kerken te versterken. De poli tieke verwikkelingen hebben weliswaar enige verwarring te weeggebracht, maar geleidelijk aan keert het vertrouwen weer. Het wordt steeds duidelijker, dat in de uiteindelijke regelin gen de invloed van de kerken groot zal zijn cn het is ook op die gronden, dat de Generale Synode van de Ned. Hervorm de kerk zich onlangs met een indrukwekkend schrijven tot de ministerraad heeft gericht Het jaar 1948 was een jaar van gedenken. Het was voor de wereld en ook voor Nederland een gewichtig jaar. Voor de kerken der wereld en voor de Protestantse kerken in Nederland was het een groot jaar. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 11