Bedrijvig jaar voor de beide Bevelanden Onzichtbare banden van vriendschap De man, die Kid Chicago arresteerde Geen „grote" gebeurtenissen Welvarend Tholen Nieuwe vertegenwoordiger van Antillen in Nederland aangekomen Land- en Tuinbouw stonden in het centrum van de belangstelling Bedrijvigheid! Dat was het kenmerk van 1948 op de Beve landen. Geen schokkende gebeurtenissen, maar wel allerwege een bedrijvigheid en druk leven, waarby de land- en tuin bouw zoals steeds een voorname rol speelden. Wie Dinsdags over de Goeso weekmarkt loopt, ziet byna nog meer stalletjes dan vóór de oorlog. Talloze landbouwers staan voor do graanbeurs, doen er zaken en bespreken de dingen vuu de dag. Op de Beestenmarkt klinkt het ge schreeuw van varkens en op het Parkeerterrein rijden bus sen af en aan met mensen, dio nuar de stad gaan. Alleen ont breken by deze drukte nog de tinkelende klanken van het carillon, dat vroege* op de Dinsdagen zijn wijsje deed horen. Maar ook dat zal weldra terugkomen. Op zo'n doodgewone „door-de-weekse-Dlnsdag" In Goes, voelt men dat de Beve landers zich weer in hun oude kracht ontplooien. Neen, schokkende gebeurte nissen deden zich op de beide eilanden niet voor. Of het moest zijn dat een Noord-Be- velanda meisje op overtuigen de wijze de Nederlandse kleu ren tijdens de Olympische spe len ln Londen verdedigde Nel Karclse weerde zich daar kranig! Of was het soms de coloradokever-invasie Langs de Zeeuwse dyken en wegen klonk het alarmsein. De schoolkinderen werden gemo biliseerd. De bureaux van de Plantenzlektenkundige Dienst in Goes veranderden plotseling in een hoofdkwartier van. de Generale Staf. De invasie con centreerde zich voornamelijk op Noord-Beveland. In het bij zonder by Kamperland was het aantal kevers enorm. Op som mige plaatsen was er een laag van 78 cm. OP HET LAND De Bevelenden waren in 1948 •zoals vroeger het centrum van land- en tuinbouw, ja ook van veeteelt. Provinciale betekenis voor deze laatste talc van het agrarische leven had de ope ning van het laboratorium van de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren te Goes in April, waardoor de T.B.C.- bestryding onder het vee in tensiever kon worden aange pakt. De Zeeuwse landbouw ont viel een harde werker door het overlijden van ir. C. J. Droo- gendyk, directeur Rijksland- bouwwinterschool, in Novem ber. Er werd afscheid geno men van iemand, die belang- ryk werk heeft verricht voor het herstel van het agrarisch-? leven ln ons gewest, nl. van ir. P. C. D. Toxopeus, inspec teur van do, Rijksdienst voor Landbouwherstél, die in Mei naar Canada vertrok. De grote landbouworganisatie^ ont plooiden een levendige activi teit in 1948. De tuinbouwers zagen in Ja nuari ir. G. de Bakker, de rykstuinbouwconsulent, ver trekken. Hy werd benoemd tot inspecteur van de tuinbouw, belast met het wetenschappc- ïyk onderzoek op tuinbouw kundig gebied. Zijn opvolger, ir. W. van Soest, heeft in het afgelopen jaur het vertrouwen van do fruittelers weten te verwerven. Van belang voor de fruitteelt wag verder het ge reedkomen van het nieuwe koelhuis van de vei'ingsver- eniglng „Kapelle-Btezelinge" in September-October. De koel huiscapaciteit te Kapelle werd hierdoor op 900 ton gebracht. WONINGBOUW De woningbouw op de Beve landen ging gestadig verder. Overal verrezen woningwet woningen. terwyi ook particu lieren begonnen. Door de wo ningbouw werd de ergste wo ningnood enigszins gelenigd. In Januari besloot de ge meenteraad van Goes mede te werken aan de opheffing van de gemeenschapppeiyke rege ling voor Bouw- en woning toezicht. De buitengemeenten besloten een nieuwe gemeen- schappeiyke regeling aan te gaan, waarby 's Heer Arends- kerke het centrale punt werd. Deze nieuwe Dienst Openbare Werken is onlangs door Ged. Staten goedgekeurd. Na ruim 8 jaar in de Gere formeerde Kerk dienst te heb- men sedert jaren bezig te trachten in deze leemte te voorzien. Dank zy de mede werking van velen, kon In Sep. tember burgemeester mr. W. C. ten Kate de nieuwe leeszaal openen. Een volgende stap op dit terrein is de lectuurvoor ziening van het platteland. In 1948 begonnen ook de plannen voor een Protestants Streekziekenhuis vastere vorm aan te nemen. Verwacht kan worden, dat 1949 deze ziekon- hulsvoorstellen weer dichter by de verwezeniyking zal brengen. JUBILEA Er waren tal van jubilea ln het afgelopen jaar. De Ned. Herv. Kerk te Krabbendijko bestond ln Mei 300 jaar als zelfstandige gemeente. In April bestond de vakschool voor meisjes te Goes 25 jaar. Tal van Bevelandse meisjes hebben in deze periode, dank zij deze school, huishoudonder- wijs kunnen ontvangen. De toneelvereniging „Onderling Kunstgenot'^ te Goes vierde in Maart haar 45-Jarlg bestaan. Verder was er een jubileum op het gebied van de volks gezondheid: in Mei bestond de vereniging voor 2iekenhuis- verpleging op Zuid- en Noord- Beveland twintig jaar. Van de persoonlijke jubilea noemen wy het 30-jarig ambts jubileum van de Goese ge meentesecretaris, de heer J. I. van Ballegoyen' de Jong in Juni en het zilveren burge- meestersfeest van de heer C. Overal in Zeeland wordt gebouwd. Hier ziet men een vogel vlucht opname van nieuwe woningen in 's Gravenpolder. ben gehouden, kon de Ned. Herv. Gemeente van Yerseke in December weer haar eigen gebouw betrekken. De restau ratie hiervan was toen groten deels voltooid. NIJTENGO VI Twaalf duizend bezoekers passeerden de loketten van de „Nijtengo VI". de tentoonstel ling voor Handel, Nyverheid en Industrie, die begin Augus tus in Goes werd gehouden. De Zeeuwse zakenmensen wa ren h!vr op hun best. Met grote energie bouwden zy deze tentoonstelling ^op en het succes was byzonder groot. In 1948 verscheen het indu- strialisatierapport-Kruiningen van het Economisch-Technolo- gisch Instituut, dat allerwege met belangstelling werd ont vangen en dat ook ver buiten de provincie de aandacht trok- Van groot belang voor het culturele leven op de Bevelan den wag de opening van de Openbare Leeszaal en biblio theek te Goes. Reeds lang werd op beide eilanden het ge mis van een dergeiyke instel ling gevoeid en daarom was F. A. M. van Horsigh uit. 's Heerenhoek. VREUGDE Zoals overal in ons land is er ook op de beide Bevelanden feest gevierd. Er was vreugde, onidat orize Landsvrouwe vyf- tig jaar over de lage landen mocht regeren. Een vreugde, die ook hier gemengd wag met droefheid, omdat de vorstin af stand deed van haar regering. Met vertrouwen is ook de Bevelandse bevolking Haar Dochter, Koningin Juliana, te gemoet getreden. Er was ook biy'dschap over de terugkeer van het Zeeuwse bataljon uit Indonesië. Vele oorlogsvrywilligers namen hun plaats in de burgermaatschap pij weer in. Zonder grote gebeurtenissen is 1948 opp Zuid- en Noord Beveland vergleden, maar niet temin heeft men niet stilgeze ten- De bevolking heeft de hand aan de ploeg geslagen en met Över €n energie heeft zij het werk gedaan, wat te doen viel. De grote Zweedse toneelschrij ver Strlndberg werd 22 Januari 1849 geboren. Naar aanleiding van zijn 100ste geboortedag zullen in vele plaatsen der we reld zijn werken worden opgevoerd. In 1948 goede resultaten Voortgaand herstel Voor de bewoners van het eiland Tholen geeft het jaar 1948 reden tot dankbaarheid Bijzondere rampen deden zich over het algemeen terug op niet voor. De landbouwers zien een redeiyk jaar en er was in vele dingen een geleidelijke vooruitgang dank zij gestadige activiteit. Zowel op Sint Phlllpsland als op Tholen kwamen aantallen nieuwe woningen gereed, waar door in de allera-gste woning nood voorzien kon worden. Op 11 Februari begroette Tholen zyn terugkerende oor logsvrywilligers, die met de Jo- han van Oldenbarneveld repa trieerden. Twee vormen van activiteit hebben op Tholen dit jaar de bijzondere belangstelling ge had. In de eerste plaats die van de doimsgemcenschappen, waardoor Sint Maactensdyk een fraai sportterrein en Sta-, venisse een schooltandartsen dienst kreeg. In de tweede plaats de vooruitstrevendheid van de Vereniging van Burge meesters enz., die de urgente Thoolse problemen scherp be studeerde en naar een oplos sing zocht. Onder leiding van deze ver eniging bezocht medio van dit jaar een groep journalisten het eiland Tholen om kennis te nemen van het herstel en van de toekomstplannen. Het probleem van de indu strialisatie is daarbij aan de orde gesteld in verband met Berlynse kinderen werden in 1948 via de luchtbrug uit de Duitse hoofdstad geëvacueerd. Amateur-zenders deden prachtig werk in oorlogstijd. De ramp van Texas-City. (Van onze spec, verslaggever) Om tien minuten voor elf was Texas City in Amerika een pracht van een havenstad: lachte rig, rokerig, lawaaierig, levend! Drie minuten later vloog in Texas City Harbour 'n schip vol explosieven ln de lucht en slingerde zyn dood en verderf zaaiende inhoud over d& stad... Nog twee minuten daarna was de stad één ver schrikkelijke, brandende puin hoop met vele doden en nog veel meer gewonden. Brand weer, politie en ambulances, voor zover nog intact, waren machteloos: alle telefoon- en telegraaf verbindingen waren vernietigd. Toch reden 'n half uur na de ramp uit alle omliggende ste den ononderbroken rijen van hulpbrigades van brandweer, politie, ambulances en militaire colonnes de vernielde stad binnen; zo enorm was him aantal, dat door dit schier fantastische hulpwerk een wa ai December: tegen het middernachtelijk uur wor den ln de huiskamers de Ïevulde glazen geheven, lan klinken zwaar en al tijd weer plechtig de twaalf slagen van de Lon- dense Big Ben door luid sprekers van de radiotoe stellen en na het versterven wordt het doodstil in de aether. Zou het heus? wie dan de moeite neemt op de korte-golf-banden te luisteren zal horen en zien vergaan, want over de ge hele wereld fluiten de morseseinen van de radio amateurzenders. Jan Jans sen uit Den Haag zet zich dan achter de seinsleutel voor zijn zender en tikt naar Jerry Brown in Mel bourne en naar Tlno Cal- venni in Buenos Aires: „Happy New Year, Jerry!", „Happy New Year, Tino!". Wat doen zij toch. die radio-amateurzenders. en wat heeft hun hobby voor zin? Daarover schreef onze verslaggever nevenstaande reportage. moesten er soms jaren over doen, alvorens de installatie in de hoek van de kast ge reed was. Inmiddels leerden zij seinen en wetskennis, want de ama teurzenders moeten, alvorens zy mogen gaan werken in de lucht, een exsrmen afleggen, dat door P.T.T.-amb ten aren wordt afgenomen. Heu3 geen licht examen: kennis van de voorschriften, nationaal en internationaal, seinen met een snelheid van acht woorden per minuut en opnemen met de zelfde snelheid, uitgebreide kennis van radiotechniek, enz. Slagen candidaten voor een examen, dan krijgen zy een zendmachtiging van de minis ter, waaronder de dienst deir P.T.T. ressorteert, alsmede roepssletters, 't visitekaartje- in-de-lucht van de amateur zender. In een speciale gids, die internationaal is, wordt elke nieuweling vermeldt: naam, adres, woonplaats, land, werelddeel en roepletters. En dan kan men contact gaan maken: met collega's in de zelfde woonplaats, in 't land, in het werelddeel en ten slot te zelfs daarbuiten. GEEN BABBELTJES Eén van de voorschriften is, dat slechts technische gege vens mogen worden uitgewis seld: boodschappen en familie praatjes zyn taboe. Zuiver ex perimenteel dus, waarby de eén werkt door middel van zyn seinsleutel en een ander de duurdere telefonie februikt. Door do P.T.T. wordt ag en nacht gecontroleerd of de Internationale spelregels niet worden overschreden. Heeft een Nederlandse ama teurzender contact gehad met b.v. iemand in Australië, dan zenden zij elkaar een kaart, waarop allerlei technische ge gevens worden uitgewisseld over de graad van de ont vangst, type toestel dat over en weer werd gebruikt, enz. Een succes is dan het behalen van het W.A.C.-certificaat, „Working All Continents". VOSSENJACHT Een prachtige training is de z.g. Vossenjacht. Een ama teurzender verbergt zich met zijn transportabel toestel ln een bepaald gebied en gaat seinen: dat is de vos. De ja gers zijn de amateurs, die in een wijde kring zich om de zender opstellen en aan de sterkte van de zendtoon kun nen constateren, of zij dichter bij de zender komen. Wie de zender het eerst heeft ontdekt óp deze wijze, is dan winnaar. In de jaren 1940-1945 werd dit spel ook gespeeld, maar toen was het een spel van le ven en dood. Daarmee komen wy dan op het terrein der prestaties van de Nederlandse amateurs. Immers, zodra de Duitsers ons land hadden be zet, zochten vele Nederlandse ■amateurzenders contact te hun vrienden in Engeland en met het verstrijken der oor logsjaren nam dit contact too; onnodig te zeggen, dat van Nederland uit militaire en an dere voor de geallieerden be langrijke gegevens werden doorgegeven. De Duitsers zaten niet stil en zodra een nu geheime zen- dor „in de lucht" kwam, vorm den zy met radio-ontvangstau to's een kring om dc zender en de „vossenjacht" begon. Wat er met de amateurzender gebeurde, die gesnapt werd behoeft evenmin betoog. Het offer, dat in de kring der amateurzenders voor de goede zaak werd gebracht is dan ook niet gering. By de vele huldebetuigingen aan de verschillende groepen der illegaliteit zijn de ama teurzenders er meestal mager afgekomen. BANDEN VAN VRIENDSCHAP Ten slotte Is er nog een belangrijk werk, dat door dc Internationale Vereniging van Amateurzenders wordt ge daan: zy leggen nl. hechte banden van vriendschap over de gehele wereld. Na het uit wisselen van technische gege vens tussen een Nederlandse en een Zuid-Amerikaanse amateurzender volgt vaak 'n briefwisseling, later met foto's en over en weer worden dan opvattingen en levenswyzen uitgewisselden dè.n begre pen en gerespecteerd. Zelfs bezoeken over en weer zyn al vaak het gevolg geweest van het simpele begin, ge vormd door het in de lucht zenden in morsesc-hrlft van dc roepletters. (Nadruk verboden) Gesprek met Michel P. Gorsira (Van onze Haagse redacteur) „Curagao leeft reeds volkomen in een verkiezingskoorts" vertelt mij de heer Michel P. Gorsira, die, geiyk wy reeds meldden, zojuist in Nederland is aahgekomen om mr. dr. Mol- sis F. da Costa Gomez op te volgen als officieel vertegenwoor diger van de Nederlandse Antillen bij de regering in Den Haag. Het is een slanke jongeman, van 35 jaar, met grijze ogen en zwart haar, telg van een eeuwenoud Curagaos ge slacht, dat van oorsprong waarschynlyk Fries is; in alle op zichten vormt hij een schril contrast met zijn kleine donkere baardige voorganger de dreigende werkloosheid on der de landarbeiders nu de mechanisatie toeneemt. Getracht zal worden een in- dustrialisatieplan voor het eiland op te stellen. De vissery en de mosselhan- del op Tholen kunnen ook nu weer op een bevredigend jaar terugzien, terwijl reeds aan dacht werd geschonken aan het klemmende vraakstuk van de kwaliteitshandhaving der Zeeuwse mosselen op de bui tenlandse markten. De stad Tholen zelve maakte plannen gereed voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. De nodige besluiten voor het omleggen van de gro te verkeersweg over de Thool se brug werden genomen. Ook een ander probleem nameiyk dat van de weg Oud-Vosse- meerSint Annaland kwam ln het eind-stadium. Op velerlei ander gebied kon vooruitgang worden geconsta teerd. Er was levendige be langstelling voor het onder wijs. Het kerkeiyk leven was intensief en ook voor vele vor men van sociale arbeid en wel dadigheid kon het nodieg ver richt worden. In December van dit jaar trad als nieuwe burgemeester van Sint Maar- tensdyk en Scherpenisse op de heer D. C. Bouwense.' die har telijk werd begroet. Voor 1949 verwacht men een verder herstel van de oorlogs- gevolgen opdat weer een stuk je van Tholen's oude luister Izal terugkeren. re nationale catastrophe kor* worden voorkomen. Het waren de radio-ama teurzenders Uit Texas "City, die direct na de ramp vla seinsleutels en microfoons heel Amerika in rep en roer brachten en het mogeiyk maakten draadloos alle omlig gende steden te alarmeren. Duizenden amateurs in geheel Amerika en zelfs ver daar buiten luisterden naar het S.O.S. uit Texas City en ga ven de noodsignalen door aan de officiële Instanties. Deze simpele historie die in 1947 de voorpagina's van de dagbladen vulde bewees op nieuw het grote nut van de radio-amateurzenders. Opnieuw, want na de verra- deriyke overval door Japan op Pearl Harbour kon Amerika in een maand een technisch byna volmaakt legeronderdeel mobiliseren, nadat een beroep was gedaan op de radio-ama- teurzenders in Amerika. 700 IN NEDERLAND In Nederland zijn ver spreid over het gehele land ruim zevenhonderd radio-ama teurzenders. Een kleine goed georganiseerde gemeenschap, gevormd door vertegenwoordi- fers uit alle beroepen en stan- en: doktoren, technici, kan toorbedienden en scholieren. De meeste van hen, die het amateuTzenden als hobby heb ben gekozen, hebben zelf hun ontvangst- en zendtoestellen gebouwd. Wie over veel geld kon beschikken bouwde in een sped aal vertrek een radio kamer, waarop beroepstelegra fisten jaloers zouden kunnen zyn, en anderen, met een smalle beurs, kochten deeltje voor deeltje in tweedehands winkels him gullen bijeen en De heer Gorsira, die pas enige dagen hier is en nog niet ver der is gekomen dan de eerste oriënterende besprekingen op het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, drukt zich voox- zichtig uit als lk bij hem infor meer naar de te verwachten resultaten van de in Maart 1949 te houden verkiezingen. ,Er zyn geen voorspellingen te doen", zegt hij, „gezien de on zekere factoren. Het aantal kiezers is veel groter en voor het eerst doen de vrouwen mee. Vast staat, dat er zes partij en in het strijdperk treden, te weten op Curagao de Nationale Volksparty, de Democratische Party, de Onafhankelijke Par tij en de Katholieke Volkspar ty en op Aruba de Arubaanse Jantje: Ik denk moeder, dat een leuker is. gewoon stokpaardje toch Nationale Unie (Una) en de Volkspartij-Eman. De bevol king van de vier andere eilan den heeft geen partyen gefor meerd. Van politieke activiteit is daar ternauwernood sprake". Het vertrek van de heer Go mez en de komst van de heer Gorsira zyn een uitvloeisel van het b^luit het lidmaatschap van de Staten der Antillen on verenigbaar te verklaren met de functie van vertegenwoor diger in Nederland. „IN DE OLIE" De heer Gorsira begon zijn loopbaan in 1929 als bankbe dlende, kwam daarna „in de olie"' (zoals men het daar pleegt uit te drukken) en ver volgens bij de politie. Hy volgde middelbaar onderwijs, deed examen voor inspecteur en werd", toen hij die rang had bereikt, chef van de Vreem delingendienst en van de In lichtingendienst. In die hoe danigheid heeft hij met zyn werk de aandacht getrokken van niemand minder dan J. Ed gar Hoover, chef van het Fe deral Bureau of Investigation der Verenigde Staten, een lichaam dat wij Ryksrecherche zouden noemen. Dit gebeurd» in 1945, toen hy kans zag de beruchte gangster Kid Chicago, ook genaamd Kid Tiger, een vriend van Al Capone, te arresteren, naar wie de mannen van de F.B.Ï. al zeven jaar zochten. Deze misdadiger kwam op een Spaans paspoort onder de naam Antonl? Navarro per vliegtuig uit Caracas op Hato aanHy kreeg een tijdelijke verblijfsvergunning, trok de aandacht door de grote bedra gen, die hy by zich had en uit gaf en werd geschaduwd. Op grond van inlichtingen van de twee F.B.I.-rechercneurs ver bonden aan het Amerikaans gezantschap te Caracas con cludeerde men, dat Navarro Kid Chicago wel eens zou kun nen zyn. Daar er tussen de V.S en Curagao geen uitlevc- ringsplicht bestaat kon men hem niet aan de F.B.I. over dragen. Gezien zijn paspoort, dat geldig bleek, kon hy als zynde gevaarlyk voor de open bare orde, uitgewezen worden naar Spanje. Maar tussen dit land en Curagao bestaat geen rechtstreekse verbinding, zo dat de uitgewezene via de V.S. vertrok naar zyn „vaderland". Te Miami echter, legde een F.B.I.-man een hand op zijn schouder, met het gevolg, dat hy nu achter de tralies zit. De heer Gorsira ontving daarop een uitnodiging van Hoover vier maanden lang het werk van de F-B.I. in de V.S. te I komen bestuderen, hetgeen hij gaarne accepteerde. (Nadruk verboden),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 10