PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Colonnes van Israël op Egyptisch gebied BILT Veiligheidsraad neemt genoegen met Nederlandse verklaring Oudejaarsnacht zal de strijd op Java eindigen Dr. Drees binnenkort zelf naar Indonesië De toren van Ka pel Ie Vandaag DE VOORSPELT 191 e Jaargang - No.306 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B den Eier Adj W d° Pagter Hoofdred. G Ballintijn, Pl.verv. W Leertouwei en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct pei week; t 3.ÖÜ p. kw.; £r. p p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 Dec. '48 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per •nm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vltssingen Vlammgstr 16-18-20 (tijd.) tel, 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 Zierikzee: N. Bogerdstr. C löö. tel. 26 Schande De „Chicago Tribune" een van de grote Amerikaanse bladen, schrijft over de Nederlandse ac tie in Indonesië onder meer: „Het betreft hier een koel overwogen en tot in bijzonder heden uitgewerkt plan, verge zeld van een stroom van vooraf opgestelde verontschuldigingen" Constaterend, dat wat het blad uit Chicago noemt de „in vasie", begon op de dag, waarop het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof het vonnis bevestigde tegen de Japanse oorlogsmisda digers „wegens het voorberei den, ontketenen en voeren van een agressieve oorlog", schrijft de „Chicago Tribune" dan ver der: „Wanneer dit een nieuwe wet der volken is, zijn er onge twijfeld voldoende candidaten voor de galg. Moet Koningin Juliana geno teerd worden, of de minister van Buitenlandse Zaken Dirk Stikker, of Emanuel Sassen, de minister van Overzeese Gebieds delen, of luitenant-generaal S. H. Spoor, de Nederlandse Op perbevelhebber in Indië, of de overigen, die zich aan deze ge welddaad hebben schuldig ge maakt?" En dan tot besluit: „Wanneer de Japanners worden opgehan gen en de Nederlandse Rege ring niet, zullen de feiten aan tonen, dat de oorlog niets anders was dan een samenzwering van de blanke bevolking van Azië tegen de donkere bevolking van Azië". De scherpste afkeuripg voor een dergelijk staaltje van 'jour nalistiek is hier op haar plaats. Wat hier een van de Ameri kaanse grote bladen zijn lezers voor durft zetten, is kortweg schandelijk. De Nederlandse pers verwijt de Amerikanen niet, dat Chica go het meest beruchte misdadi- gerscentrum ter wereld is en wat er in de Verenigde Staten telkens weer opnieuw met de negers gebeurt, wordt in onze bladen niet breed uitgesponnen Toch gaat het hier om feiten, waarover ook vele Amerikanen zich diep schamen en terecht maar die niettemin blijven be staan. Dat Amerika tegen beter we ten in Nederland in Indonesië plannen toeschrijft, die niet door de beugel zouden kunnen, omdat het zeer vermoedelijk zelf begerige blikken op de In donesische bodemrijkdommen werpt, Nederland legt zich daar bij neer. Doch een fel diplomatiek pro test is noodzakelijk tegen vuil spuiterij in Amerikaanse bladen als de „Chicago Tribune''. Het gaat hier om niets minder dan een belediging van H.M. Konin gin Juliana, waarvoor minstens verontschuldiging kan worden verlangd. In Nederland zou ondanks alle persvrijheid geen journalist het wagen, over een bevriend staatshoofd dergelijke dingen te schrijven. De missie van ihr. Michiels van Verduynen. Onderhoud mei Bevin. Volgens A.F.P. zal de Neder landse ambassadeur jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduy nen Vrijdag a.s. naar Batavia vertrekken. Woensdagavond heeft hü een onderhoud gehad met minister Bevin. Verwacht wordt, dat de am bassadeur ongeveer een maand in Indonesië zal vertoeven, al dus Reuter. Tijdens zijn ver blijf in Batavia zou hij volledi ge bevoegdheid hebben om aan bevelingen te doen en formele of informele besprekingen te voeren, die naar zijn oordeel de huidige crisis zouden ver lichten. Men vermoedt, dat zijn eerste stap zal zijn de situatie grondig te bespreken met dr. Beèl. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de missie van jhr. Michiels van Verduy nen hoofdzakelijk ten doel heeft de Ned. diplomieke ver tegenwoordiging in deze kri- tetieke periode te versterken. Tijdens zijn afwezigheid zal A. W. C. baron Bent) nek zaakgelastigde in Londen zijn. C. v. G. D. kreeg geen faciliteiten. De commissie van Goede Dien. sten heeft aan de Veiligheids raad gerapporteerd, dat de Ne derlandse regering geen facili. teiten verleend, die de com missie in staat stellen zich zelfstandig op de hoogte te stellen van de situatie. Mili taire waajrnemei'f} werden niet toegelaten en vliegtuigen niet ter beschikking gesteld. Bo vendien kan de C.v.GD. uit sluitend contact krygen met de Nederlandse en niet met de Republikeinse autoriteiten. Luchtpost van Batavia naar Nederland. Blijkens mededeling van de zijde der posterijen zou Woens dag uit Batavia Nederlandse luchtpost naar Amsterdam kun nen worden gezonden. Over de aard van de verbinding kon geen mededeling worden ge daan. P.T.T. in Den Haag be twijfelt de juistheid van dit be richt. Woensdagmiddag heeft dr. van Royen in de Veiligheids raad het standpunt van de Nederlandse regering bekend gemaakt ten aanzien van de resoluties, die de Raad met betrekking tot Indonesië heeft aangenomen. Dr. van Royen deelde in zijn verklaring mede dat op Java de vijandelijkhe den uiterlijk op 31 December te 24 uur gestaakt zullen wor den, op Sumatra enige dagen later. De Republikeinse leiders zullen eerst na het staken van het vuren worden vrijgelaten en dan nog onder bepaalde voorwaarden. De Britse en Amerikaanse gedelegeerden achtten, hoewel met enig voorbehoud, de Nederlandse verklaring bevredigend en kondigden aan voorloppïg van verdere stappen te zullen afzien. Ofschoon felle .critiek op de houding van Nederland door de Raad niet achterwege bleef werden geen nieuwe resolu ties ingediend en ging de Raad tot 6 Januari in Lake Success uiteen. De tekst van de verklaring van dr. van Royen is; 1) Het staken der vijande lijkheden op Java zal ingaan uiterlijk 31 Decenyber te 24 uur. Met het oog op de bijzondere noodtoestand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen Ia- ter kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen or deverstoorders, die, hetzij indi vidueel, hetzij collectief, do openbare veiligheid in gevaar brengen dan wel de voorzie ning der zo noodlijdende be volking met voedsel en andere primaire goederen verstoren of verhinderen. 2). Aangezien de beperking van de bewegingsvrijheid van een aantal vooraanstaande persoonlijkheden hét onvermij delijk gevolg was van de ge troffen militaire maatregelen, welke binnenkort, zullen wor den beëindigd, zal dp Neder landse regering hierna deze be perking opheffen, ervan uit gaande, dat zij zich zullen onr. houden van handelingen, wel ke de openbare veiligheid in gevaar brengen. 3) Ter bevordering van de samenwerking voor de con structieve opbouw van geheel Indonesië heeft de Nederland se regering besloten, dat de minister-president Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. 4) Teneinde mede te wer ken tot de uitvoering van het door de Veiligheidsraad gedane verzoek om volledig te worden ingelicht omtrent de toestand sinds 12 December, heeft de Nederlandse regering reeds verklaard, dat zij alle mogelij ke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der consulaire commissie zullen de nodige faciliteiten worden ver leend. In verband met punt 3 deel de dr. van Royen nog mede, dat hy gemachtigd is hieraan toe te voegen, dat de regering hoopt, dat spoedig na de aan komst van de minister-pres.'- dent in Indonesië het mogelijk zal zyn, maatregelen te nemen voor de schepping van een fe derale regering voor geheel In donesië, die alle delen van In donesië vertegenwoordigt. De heer van Royen Sprak de hoop uit, dat de raad aan deze verfdaring een meer onbevoor oordeelde ontvangst zal geven dan aan zijn eerste verklaring toen geen enkel lid van de Raad aandacht heeft geschon ken aan de positieve punten, welke die verklaring bevatte. VERKLARING VAN PAL AR. De heer Palar die hierna aan he woord kwam, drukte zijn buitengewone teleurstelling uit over de wijze, waarop de raad de Indonesische kwestie heeft behandeld. Het is, zeide hij, duidelijk dat de meerderheid van de raad niet alleen de in- vrijheidsstelling van de gevan genen wenst, doch het terug trekken van de Nederlandse troepen. Desondanks heeft de Raad deze laatste wens niet in werkelijkheid kunnen omzetten De heer Palar deelde voorts mede, zojuist uit Singapore een telegram te hebben ontvangen waarin werd medegedeeld, dat ubbjooa aaAVj styem op suopfrj staande Republikeinen zouden zijn vermoord. Dit had volgens hem geleid tot vrees voor het lot veler zyner landgenoten. Op het ogenblik bestaat er volgens de heer Palar niet al leen een conflict tussen Neder land en de Republiek, doch een even erg conflict tussen Neder land en de Veiligheidsraad. STEUN VAN ENGELAND EN DE V. S. In tegenstelling' tot wat ver wacht zou kunnen worden kreeg Nederland na de verkla ring wan dr. van Royen steun van de Angelsaksische groep in de Raad. De Britse gedelegeer de, Allen, achtte de Nederland se verklaring bijzonder bevre digend, omdat de Nederland- danks zijn bekende standpunt inzake de competentie eniger mate aan de eisen van de Raad tegemoet kwam. Afgewacht diende nu te wor den in hoeverre de resoluties effect zouden sorteren. Onder Wending fen goede De mededelingen der Neder landse regering aan de Veilig heidsraad hebben in de Indone sische crisis een wending ten goede gebracht. De Veiligheids raad blijkbaar toch onder de indruk van de motieven, die aan de Nederlandse actie ten grondslag lagen en van de goe de bedoelingen is na deze mededelingen tot 5 Januari uit een gegaan. Er is ontspanning ingetreden ert eerlijk gezegd: opluchting. De politionele actie heeft ge leid tot het bereiken der ge stelde doelen. Onzerzijds zijn verdere militaire maatregelen daardoor overbodig geworden. Alleen tegen een eventuele guerilla zal verweer natuurlijk noodzakelijk blijven. Als de republikeinse leiders zich van nieuwe onruststoker ij onthou den, is er t geen enkele reden om hun internering tè doen voortduren. Dit alles is hoop gevend. Omdat zelfs al hebben wij het recht aan onze zijde en al was er geen andere weg, ligt gewapend optreden ons, Neder landers, nu eenmaal niet. Laat ons hopen, dat als dr. Drees in Indonesië arriveert, de repu bliek haar keuze zal hebben be paald tussen evolutie en revo lutie. En moge die keuze dan evolutie zijn. deze omstandigheden achtte de Britse regering het niet noodzakelijk nieuwe resoluties aan te nemen. Ook de Neder landse regering wenste een vreedzame regeling en de Raad diende zich te hoeden voor be sluiten, welker gevolgen moei lijk konden worden geschat. Bovendien kan de Raad niet handelen als ware het een In ternationaal Hof of een stand- gericht. De Amerikaan dr. Jessup sprak in gelijke geest. Neder land is niet in staat geweest te verklaren, dat aan alle eisen is voldaan, meende hij. Ook hij wenste dus de verdere ontwik keling af te wachten - en vond het daarom niet nodig aanvul lende resoulties in te dienen. In het bijzonder de aangekon digde reis van minister-presi dent Drees naar Indonesië had op Jessup een gunstige indruk gemaakt. De Amerikaanse ge delegeerde was het niet eens met de beweringen, dat de Raad in feite machteloos was geble ken en zich voor een voldon gen feit had laten stellen. De besprekingen in de Raad waren volgens hem wel degelijk van invloed geweest op de houding der Nederlandse regering. De gedelegeerde van China ge- loode evenmin, dat een verdere discussie over de Indonesische kwestie in Parijs nog enig nut kon hebben. Het leek hem be ter eerst in Lake Success ver der te gaan. DE „GENADESLAG". De Nederlandse verklaring werd totaal onbevredigend ge acht door de groep van staten, die zich van meet af aan scherp tegen de militaire actie hebben verzet. Het verst in zijn critiek ging Malik van de Sow jet- Unie. De agressor heeft aangekon digd. dat er nog twee of drie dagen nodig zijn om de gena deslag toe te brengen, sprak hij sarcastisch. Hoe durft de Ne derlandse vertegenwoordiger met zulk een cynische verkla ring in het publiek komen? Dit alles kon gebeuren door de be scherming, die Nederland van de Angelsaksische meerderheid in de Raad ondervindt. De vertegenwoordiger van India vroeg zich af wie eigen lijk uitmaakt wanneer de vrij te laten Republikeinse leiders „de veiligheid in gevaar bren gen". Dat zijn klaarblijkelijk de Nederlanders zelf. De leiders kunnen dus elk ogenblik weer gevangen genomen worden, in dien Nederland dit nuttig oor deelt. De afgevaardigde van Svrië merkte op. dat onmiddellijk staken van de vijandelijkheden was bevolen en niet op een ogenblik, dat de' Nederlandse regering dit wenselijk achtte. Wat betreft het „optreden tegen ordeverstorende elementen", op die manier kan Nederland nog jaren en maanden voort gaan. VEILIGHEIDSRAAD FAALDE. De Australische vertegen woordiger Hodgson constateer de nuchter, dat de Veiligheids raad volkomen heeft gefaald. Waarom werd het bevel staakt het vuren gegeven? Om de Re publiek te redden. Nederland EEN KRANS OM HET GRIJZE HOOFD. De hoogste toren van Zuid-Beveland dat is de toren van de Ned, Herv. Kerk te Kapelle. Het is een heel byzondere toren, want op het vierkante onderstuk staat een hoofdspits met vier zijtorentjes. De totale hoogte van deze bijzondere toren er komt nog slechts één soortgelijke toren in Neder land voor, namelijk de toren van de Oude Kerk te Delft is 65 meter. De betekennis der vijf spitsen. Tijdens de oorlogshandelin gen is de toren niet ernstig be schadigd. In 1940 werd een stuk van een der hoeken weg geschoten, maar nog tijdens de oorlog heeft men die beschadi ging vrijwel onzichtbaarher steld. Dan roofden de Duitsers vier klokken, waarvan er drie later zijn teruggevonden. Al leen de kleinste bleek verdwe nen te zijn. In de toren hangen op het ogenblik: een zware klok, die bij bijzondere plechtigheden wordt geluid, een gewone lui klok en een derde klok, die gebruikt wordt voor kerkdien sten en brj brand. HET BOUWJAAR Boven de ingang van de toren staat het jaartal 1427, en daaronder de namen Heinrich van Abeele, Jacob Willemsz., Pieter Govertsz., Hein Stül, Andries Willemsz. Tussen de cijfers 14 en 27 van het jaartal bevindt zich een monogram, dat vermoede lijk het merkteken van de bouwmeester is, zoals men vaak op middeleeuwse bouw werken aantreft. Het kan ook zijn, dat de initialen van de Heren van Maalstede in het monogram zijn verwerkt. DE SPITSEN Men heeft zich al dikwijls af gevraagd waarom de toren van Kapelle vier kleine spitsen naast zijn hoofdspits draagt. Volgens sommigen zou dit het teken zijn van een Kapittel kerk en volgens anderen van een Moederkerk. Ds. J. M. Dresselhuis (van Utrecht) een bekend kerkelijk geschiedvorser, heeft destijds Dr. van Royen is niet ontevreden. „Ik geloof, dat de laatste zit ting van de Veiligheidsraad heeft bewezen, dat het Neder landse standpunt in de Indone sische kwestie met grotere be langstelling bezien wordt", al dus verklaarde dr. van Royen in een interview. „Er zijn vele harde woorden aan ons adres gericht, doch wanneer wij na dit alles het resultaat zien. waartoe de behandeling heeft geleld, geloof ik, dat dit slech ter had kunnen uitvallen'". Dr. van Royen wees er op, dat de tyd, die thans zal ver- stryken voordat de Veiligheids raad opnieuw bijeenkomt om over de zaak te beraadslagen, de leden gelegenheid zal geven zich van de werkelijke gang van zaken in Indonesië en van de werkelijke bedoelingen van Nederland een juiste indruk te vormen. staakt echter pas de militaire actie als de Republiek verdwe nen is. De Raad is geheel in strijd met de geest van de re solutie voor een voldongen feit gesteld. Hodgson hoopte, dat de Raad een volgende keer meer morele moed zou tonen. Kolonel Hodgson zeide nog uitdrukkelijk, dat Australië niet onvriendelijk gestemd is jegens Nederland, dat tijdens <^e oorlog een waardevolle bondgenoot was. Men moest echter optreden tggen landen, die het handvest van de V. N. schenden -* en het prestige van de Veiligheidsraad afbreuk doen. ook al staat men met die landen in vriendschappelijke betrekkingen. President van Langenhoven bracht na de debatten dank aan de Franse regering voor de ge durende zo lange tijd genoten gastvrijheid en nam vervolgens afscheid van zijn collega's in de raad. waarin hij twee jaar zitting heeft gehad. Nadat nog de Franse verte genwoordiger de heer Parodi de president dank heeft ge bracht voor de leiding der ver gadering werd deze laatste ver gadering van de Veiligheidsraad in Parijs gesloten. is het 150 jaar geleden, dat J- C. Pi laar, die na zijn dienst in West-Indië als zee vaartkundig publicist naam verwierf en be vorderd werd tot kapi tein-luitenant ter zee, te Goes werd geboren. Chinese regering bereid tot onderhandelen. Reuter meldt uit betrouw bare bron te hebben vernomen, dat de Chinese regering tracht tot directe onderhandelingen met de communisten te ko men over een «vreedzame rege ling van de burgeroorlog. Deze ontwikkeling volgt op berichten, dat de Sowjet-Unic en de Ver. Staten op een ver zoek van Nanking om bemid deling een weigerend ant woord zouden hebben gegeven. Engeland en Frankrijk zouden een gereserveerde houding aannemen. Welingelichte kringen te Nanking geloven, dat wanneer en' indien onderhandelingen met de communisten zijn be gonnen, Tsjang Kai Sjek mo gelijk zal aftreden en plaats maken voor de vice-president, Li Tsoeng-Jen. „Massaprotesten" tegen de Ruhr- overeenkomst. Door de onder Sowjct-Rus- sische controle staande Ber- lUnse- radio-omroep werd ge meld, dat de leiding van de in de Sowjet-zóne zetelende „Duitse- volksraad" massa vergaderingen heeft uitge schreven om te proteststeren, tegen de Ruhr-ovcrccnkomst en ter versterking van de weerstand tegen „hén, die op scheuring van Duitsland aan sturen" en „oorlogsophitsers". Volens de Berlijnse radio- omroep noemt een proclama tie „namens het Duitse volk" de overeenkomst „een Imperia listische, tegen elke interna tionaal recht indruisende maatregel". AMERIKAANSE REACTIE Een belangrijk gedeelte van de Amerikaanse pers heeft de internationale Rhur-con- tröle-overeenkomst als een welkom compromis tussen de Amerikaanse en Franse standpunten begyoet. Deze bladen schreven echter te vens, dat het succes van de overeenkomst afhankelijk is van oe bekwaamheid en be reidwilligheid van de West- Europese mogendheden om samen te werken. Veiligheidsraad gelast het vuren te staken. De Britse afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft Woensdag medegedeeld, dat troepen van Israël Egypte zyn binnengevallen. Joodse colonnes zouden minder dan tien km. van de Egyptische stad El Arisj verwyderd zyn en zich op 170 km. afstand van 'tSuez-kanaal bevinden. Van Joodse zyde werd dit echter ontkend. De inval in Egyptisch ge bied zou uitgevoerd zyn door een patrouille van dezelfde samenstelling als die, welke enige weken geleden op Transjordaans gebied door drong. Een en ander schept een probleem voor Groot-Brittan- nië, dat volgens de alliantie van 1936 militaire hulp moet verlenen aan Egypte, wanneer dit land door een invasie wordt bedreigd. Naar verluidt heeft Egypte tot nog toe niet om Britse hulp verzocht. De Iraakse premier heeft medegedeeld, dat de Iraakse troepen de strijd in Palestina hebben hervat. Een Israëlische militaire woordvoerder gaf als commen taar: „Indien de Iraakse strijdkrachten de st.ryd her vatten, zoals door hun pre mier hekend werd gemaakt, zullen zij hetzelfde antwoord ontvangen, dat de Egyptena- ren thans krijgen". „STAAKT HET VUREN" De Veiligheidsraad heeft in middels een resolutie aangeno men, waarin een onmiddellijk staken van het vuren in Pa lestina wordt gelast. De Ver. Staten, de Sowjet-Unie en de Oekraïne onthielden zich hierby van stemming. De resolutie in geamendeer de vorm verzoekt de betrok ken regeringen onmiddellijk het bevel „staakt het vuren" te geven, zonder verwijl de resolutie van de raad van 4 November, die aandringt op herstel van het bestand in de Negeb, ten* uitvoer te leg gen, de orders van de waar nemende bemiddelaar betref fende de terugtrekking van troepen te gehoorzamen en het toezicht door waarnemers der V.N. toe te staan en te vervemakkelijken. De Egyptische afgevaardig de Fawzi Bey vond de resolu tie slechts „een halve stap in de goede richting. maar beter dan niets." Er komen in Londen thans ook berichten binnen, dat dc Egyptische regering bereid is met vertegenwoordigers van in zijn kroniek aan de hand van een testament van Vrou we Machteld Bartolomeus, dat te Kapelle in 1308 werd afge wikkeld, geconcludeerd, dat men weinig zekerheid heeft over de zetel van het kerkelijk gezag in die tijd. Men heeft el kaar naverteld, dat een der Utrechtse bisschoppen Rei- merswaal tot hoofdzetel van het kerkelijk gebied op geheel Zuid-Beveland zou hebben ge maakt. De naam van die bis schop is echter niet bekend. DE MOEDERkEKK Wat men weet is. dat Her tog Willem in een brief in 1355 verkaarde: Wij willen dat die Provisor die nu is ofte na- maals wezen zal. zijn Jurisdic tie en recht van Zuid-Beveland te Reimerswaal hanteren zal anders nergens in Zuid- Beveland. Van die tijd af wa ren dus de Dekens en Provi soren te Reimerswaal te vin den. Maar vroeger? Reimers waal was toen nog een dorp. Goes idem. Beiden lagen ech ter voor het ganse Dekanaat, waarin méér bloeiende dorpen gevonden werden, zeer ongun stig, als zijnde té ver van het middelpunt verwijderd. Deze toren is blijkens haar hoofd deksel, vermeldt de Kroniek verder, wel de grootmoeder van al de omliggende kerken en torens. De zware torens van Kruiningcn en 's Heer Arends- kerke verheffen zich nog met waardigheid ter zijde van de meer sierlijke te Kloetinge en te Nisse, doch geen van alle draagt een krans om de hoofd spits, als de grijze toren van Kapelle, die op elke iróek nog een kleine torenspits draagt, als waren deze teken van een zekere rang of waardigheid. Lvaëi te, onderhandelen. Tot nu toe heeft Egypte geweigerd rechtstreeks te on derhandelen, omdat het be staan van Israël eenvoudig niet erkend werd. Het yer- loop der militaire operaties schijnt de regering tot ande re gedachten te hebben ge bracht. Zeppelins voor de luchtbrug. Dr. Hugo Eckener, de tach tigjarige -Duitse Zeppelinbou wer, heeft aan Reuter ver klaard, dat men in de Verenig de Staten plannen onderhanden heeft voor de bouw van Zep pelins ten behoeve van de luchtbrug naar Berlijn. Een \»yf- en twintigtal van deze Zeppelins zou t huidige lucht brugtransport kunnen verzor gen. Europa vraagt minder Marshall-geiden. De Europse organisatie voor economische samenwerking zal voor 1949/1950 Ameri kaanse hulp voor het herstel van Europa ten bedrage van 4.3 milliard dollar aanvragen. Dit is een milliard dollar min der dan het vorige jaar. Forrestal wenst wapen duikboten. James Forrestal. de Amerikaan se minister va^ defensie, heeft in zijn jaarrapport bekend gemaakt, dat hij „de incest mogelijke spoed" heeft bevolen bij het onderzoek naar een wapen tegen dc bedrei ging van de met 'n schnorkelinstal- latie uitgeruste onderzeeboot. Hij noemde deze kwestie „van het hoogste belang voor de veiligheid van het land". Franse premier werd onwel. De Franse minister-president. Queuille, is Woensdagnamiddag tijdens de bijeenkomst van dc raad van de Republiek onwel ge worden. Daarna werd de vergadering een half uur opgeschort. Op dringend verzoek van zijn vrienden is Queuille huiswaarts gegaan. Een Duitse trawler ls bij de Westkust van Noorwegen aan de grond gelopen en -later gezonken. De bemanning van zeventien kop pen is door ccn Noorse redding boot aan land gebracht. Sommi gen waren cr zeer slecht aan toe. tegen TOENEM EN DE WIN D. Geldig tot Donderdagavond. Aanvankelijk overwegend droog weer met wisselende be wolking. Later geleidelijk toe nemende bewolking en plaat selijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tij delijk harde wind tussen Zuid west en West. Ongeveer de zelfde temperatuur als Woens dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1