Kerstklanken uit New-York „Huize Offem sluit haar poorten De situatie op midden-Java en Sumatra TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 DECEMBER 194# Talrijke jonge delinquenten vonden de „weg terug" Nog 1800 in verpleging (Van een speciale verslaggever) Op 31 December zal Huize Of fem, 't heropvoedingsgeaiicht voor jeugdige politieke delinquenten in Noordwijk zijn taak beëindigen. De meeste van de nu nog daar ondergebrachte jongeren zullen dan vervroegd in vrijheid worden gesteld en slechts enkele van hen zullen worden overgeplaatst naar ;,De Schakel" in Katwijk, dat voorlopig nog als heropvoedingsge sticht gehandhaafd blijft. Van het oorspronkelijke aantal jeugdzorgtehuizen, dat eind 1947 nog 25 bedroeg, zal op 1 Januari nog slechts een achttal in gebruik zijn, terwijl het aantal daar verblijf houdende jeug dige politieke delinquenten (hiertoe worden allen gerekend, die na 31 December 1922 zijn geboren) niet meer dan 300 zal bedragen .Hierbij opgeteld de ruim 1500 „zwaardere" geval len die tot vrijheidsstraffen van 8, 10, 15 en meer jaren zijn veroordeeld (landwachters, S.D.-helpers leden van executiepe lotons e.d.) komt men tot de slotsom, dat van de meer dan 10.000 jeugdige gedetineerden die het eerste jaar na de be vrijding de interneringskampen bevolkten, er ca. 1800 nog niet op vrije voeten zijn gesteld. HUIZE OFFEM. „Zonderlinge toestanden in Huize Offem", schreven wij en kele weken geleden enwij meenden het! We vonden het zonderling, dat daar van tijd tot tijd nog dingen gebeurden, die aan de Duitse bezettingstijd herinnerden. Nu Huize Offem echter als een van de laatst overge bleven tehuizen voor jeugdige delinquenten op 31 Decem ber zal worden opgeheven, lijkt 't ons niet billijk bij onze le zers de indruk achter le laten als zou in Huize Offem niets goeds tot stand zijn gekomen. Het tegendeel is eerder waai en de toestanden, beschreven in ons vorige artikel, hebben allen slechts betrekking op de situatie, zoals die was nadat enige minderwaardige elemen ten van andere tehuizen in Huize Offem werden onderge bracht. „Van begin af aan", zo ver telde ons de heer W. J. Huys- mans, directeur van bovenge noemd tehuis, „trachtten deze knapen onrust en wanorde te zaaien, onder de overige Offem- bewon'ers en zij deden dit op een dergelijke achterbakse ma nier, dat men hen nagenoeg niets bewijzen kon. Het betrof slechts een betrekkelijk klein groepje in hoofdzaak de meer intellectuelen maar door hun slinkse handelwijze bedierven ze veel van hetgeen de beide jeugdleiders en ik zelf in moeizame arbeid had den opgebouwd." „Het is steeds ons streven ge weest", aldus de heer Huys- mans, „om de jongens in de eerste plaats een huiselijke sfeer te scheppen en dat we daarbij wel eens afgeweken zijn van het gebruikelijke sys teem, dat doorgaans in soortge lijke tehuizen wordt toegepast, spreekt van zelf. Natuurlijk zijn er altijd knapen, die voor geen rede vatbaar zijn en het nationaal-socialisme als een soort geloof zien. Die zijn per tinent ongeneeslijk. Dat het grootste deel van on ze jongens bü het verlaten van ons Huis echter nog de nazi idee zou zijn toegedaan, moet ik beslist tegenspreken. Van de 300 jongens, die ik in totaal on der mijn hoede heb gehad, zijn er zeker 250 tot andere gedach ten gekomen.- Niet te ontkennen valt, dat het gehalte van de nog in Huize Offem verblijf houdende knapen in het afgelopen jaar steeds minder werd, maar dit is uitsluitend te wijten'aan de omstandigheid, dat wij van an dere tehuizen jongens moesten overnemen. En het waren nu juist niet de beste elementen, die daar vandaan kwamen ONDER TOEZICHT. En wat gebeurt er nu met de jongeren, die, of wel voorwaar delijk buiten vervolging zijn gesteld of wel voorwaardelijk zijn ontslagen? Deze worden onder toezicht gesteld van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Dit toezicht, dat uitgeoefend wordt door vrij willigers uit alle lagen en stro mingen van ons volk, heeft ten doel om de in vrijheid gestel den terug te brengen in het normale maatschappelijke le ven. Overigens lang niet altijd een eenvoudige taak, blijkens hetgeen de heer G. W. F. de Man. hoofd van de afdeling jeugdzaken voor Den Haag en Rotterdam, ons hierover ver telde. Vooral in het begin beschou wen vele van de aan onze hoe de toevertrouwde jeugdige po litieke delinquenten hun toe zichthouder als een soort ver kapte bewaker iemand die aleen maar is aangesteld om al hun gangen en handelingen na te gaan en te bespionneren. Een eerste vereiste is dan ook dat men deze groten deels buiten hun schuld politiek ontspoorde jongeren als nor male en volwaardige leden der huidige maatschappij tegemoet treedt en hun alle steun biedt, 'die zij vooral in de eerste peri ode na hun invrijneidsstelling zeer zeker behoeven. Voor ve len toch beginnen de moeilijk heden eerst met recht als zij hun straftijd achter de rug hebben. Vroegere vrienden willen niets meer met hen te maken hebben, in hun oude vereniging is geen plaats meer voor hen en door hun buurtgenoten wor den zij met de nodige reserve behandeld. Een dergelijke hou ding van de zogenaamde „goe de" Nedei'landex's is echter ra dicaal verkeerd, daar men op deze wijze niet alleen de terug keer van de ex-politieke delin quent in het normale leven Het komend Holland Festival groots opgezet. Van 15 Juni tot 15 Juli '49 zal te Amsterdam en Scheve- ningen eeix Holland-festival worden gehouden, waarvoor de voorbereidingen reeds in volle gang zijn. Voor de artistieke leiding zijn commissies van advies gevormd, onder andere voor muziek en opera, toneel, dans enz. In deze commissies heb ben op cultureel gebied be kende personen zitting. Het komende festival zal 'n behoorlijk toneelplan kennen. Ook de film zal er een plaats hebben en men hoopt twee West-Europese premieres te kunnen geven. Aan het festi val zullen meewerken het Concertgebouworkest en het Residentieorkest. Als solisten zullen met dit orkest optreden: Robert Ca- sedesus, Kathleen Ferrier. Pe ter Pears en Artur Schnabel. Voorts zal het Concertge bouw-orkest de wereldpremière uitvoeren van 't laatste werk van Benjamin Britten. „Spring Symphonie". "De Weense staatsopera zal Mozart's „Don Giovanni" en Strauss' ..Salome" ten tonele brongen en de Nederlandse opera onder meer: „Orfeo" van Von Gluck en „Manon" van Massenet. Verder wordt het optreden van een buitenlands ballet tegemoet gezien, waarschijn lijk dat van Sadlex-'s Wells. vrijwel onmogelijk maakt, maar i bovendien bewerkstelligt, dat 1 deze zijn toevlucht moet zoe- j ken tot zijn oude kameraden en lotgenoten. En dit laatste moet uiteraard juist worden voorko- men. In al deze gevallen treedt de Stichting bemiddelend op, doch helaas is het aantal toezicht houders. waarover de Stichting momenteel beschikt (in het be- j gig van dit jaar bedroeg het aantal onder toezicht gestelde jongemannen reeds 5665 en dat der jonge vrouwen 2956! nog i niet zo groot, dat aan iedere ontslagen delinquent een indi viduele voogd kan worden toe- gewezen. En juist dit laatste is zo essentieel, omdat alleen op deze wijze het contact van I mens tot mens de kloof overbrugd kan worden, die tij- l dens de bezettingsjaren in ons i volk ontstond. De afdeling I Jeugdzaken der Stichting doet dan ook een dringend beroep op allen, die dit belangrijke j werk willen steunen en die böreid zijn het toezicht op één der jeugdige politiek ontspoor den op zich te nemen. (Nadruk' verboden). Nieuwe kabinetsformateur voor de Pasoendan. Raden Djoemhana Wiraat- madja, directeur van het ka binet van de wali-negara Pa soendan, is aangezocht een nieuw kabinet samen te stel len, hetgeen door Djoemha na. die tot geen enkele po litieke partij behoort, is aan vaard. De wali-negara van Pasoendan heeft thans ook de ter beschikking stelling van de portefeuilles van h:t kabinet-Poeradiredja aan vaard. Theodora Versteegh nam afscheid. In een volle Diligenlia-zaal in Den Haag, heeft de altzange res Théódora Versteegh afscheid van het concertpodium geno men. Na het concert voerden vele sprekers het woord. De zangeres werd onderschei den met het ridderkruis in de orde van de Kroon van België. De E.V.C. roert'zich. De hoofdbesturen van de bij de E.V.C. aangesloten bonden en de districtspropagandisten hebben op een in Amsterdam gehouden vergadering hun goedkeuring gehecht aan de stappen, die het hoofdbestuur heeft ondernomen teneinde een snelle beëindiging van de „ko loniale oorlog" in Indonesië te bevorderen. Zij roepen voorts de arbei dende bevolking op, zonder enig voorbehoud standvastig haar looneisen te stellen, deze met alle ten dienste staande middelen af te dwingen, en met dezelfde standvastigheid elke aantasting van het levenspeil af te wijzen. Maandagmorgen heeft Prinses Wilhelmina een onverwacht be zoek gebracht aan de Zuid-Afri kaanse kunsttentoonstelling in het Stedelijk Mueum te Amsterdam. Deze foto werd genomen enkele minuten na de landing van de eerste transportvliegtuigen uit Semarang op het, vliegveld Magoewo, 8 K.M. ten Oosten van Djokjakarta. Reeds staan acht Dakota's uit te laden- Rechts op dc startbaan staan twee andere toestellen, van welke het voorste start en het achterste'andt. Een derde Dakota staat gereed om een minuut later op te stijgen. Link* onderaan de republikeinse D.H. „SuperDragon", een viermotorig verkeersvliegtuig. Aan belde zijden van de startbaan liggen nog de valschermen van de para-troepen. Heeft Negara Kalinanten geen levensvatbaarheid In een kort gesprek dat de correspondent van Aneta te Pontianak had met de kepala daerah Sultan Hamid II de wakil kepala daerah mr. W. M. Nieuwenhuysen, verklaarde eerstgenoemde op een desbe treffende vraag, persoonlijk van mening te zijn dat de gepro jecteerde Negara Kalimantan geen levensvatbaarheid heeft, mede gezien de houding welke de dewan kalimantan timoer heeft aangenomen t.o.v. de con structie en de ontwerpstaatsre- geling. Tot onderdirecteuren van de K.LM. zijn benoemd de heren H. Fuchs en ir J Luymes. Communistische spoorwegmannen zorgden voor de bewapening van Moeso Besturen in de vorsten dommen wordt hersteld Een bijzondere correspon dent van Aneta meldt uit Djocja, dat de koers van de Republikeinse gulden thans zo is, dat men 500 Republi keinse guldens tegen 1 Neder landse gulden krijgt. De werkplaats van de Staatsspoorwegen bleek tevens als wapenfabriek te zijn ge bruikt. Er werden o.m. sten- guns gemaakt met assenstaai dat volgens deskundigen daar voor ongeschikt was. Van in Even nadat de Nederlandse parachutisten het vliegveld b\j Djokjakarta had den bezet, landde er een republikeinse Ca tal i na. Het vliegtuig kwam uit Sin gapore en had zeven T-N.I. officieren aan boord, die gevangen werden geno men. zy hadden veel textiel en juwelen by zich. deze werkplaats te Djocja gemaakte wapens werd regel matig een deel afgezonderd, in schuilkelders verborgen en daarna naar de communisti sche gToep van Moeso ge smokkeld. Onder het spoor wegpersoneel bevond zich nl. een groep communisten van ongeveer 200 man. die voor de bewapening vaix Moeso c. zorgde. Tijdens de opstand Madioen is dit uitgelekt, waarop de politie de commu nistische spoorweglieden ar resteerde. De latere gebeurte nissen brachten hen echter weer de vrijheid, doch ettelg- ken zijn door collega's her kend en thans opnieuw ge arresteerd. De Soesoehoenan van Soera- ka rta en de Mangkoenegara hebben het bestuur over het Soesoenaat en de Mangkoene gara weer op zich genoemen in nauwe samenwerking met de sedert kort te Solo gev tigde militaire autoriteiten en de civile autoriteiten van de voorlopige federale regering. Mede hierdoor zal het moge lijk zijn, aldus verneemt Ane ta, om spoedig een aanvang te maken met de distributie van textiel, terwyl ook op anderen wijzen voorziening getroffen kunnen worden ter leniging van de nood. die onder dc bevolking van deze vorstendommen heerst. OP SUMATRA Uit Zuid-Assahan (Suma- tra) wordt vernomen, dat ve le voormalige Republikeinse bestuursambtenaren hun dieru sten aanbieden en dat tiental len volksscholen heropend zyn. Er zyn regelmatig telefoon- en treinverbindingen met Me- dan en andere steden. Alle fabrieken en ondernemigen waren ondermijnd, doch in de meeste gevallen werd na genoeg geen schade aange richt. Journalisten in hun hemd Onchristelijke Kerstboomleveranciers (Van onze correspoh'dënt NEW-YORK, Dec. Uit een oogpunt van de huidige politieke toe stand moet onze Sinterklaas het tegen Amerlka's Kerstman afleggen. Gelukkig heeft het geen afbreuk aan de feestvreugde gedaan, dat onze kindervriend uit Spanje afkomstig is. Maar het is niet te ont kennen. dat de Noordpool,, waar de Kerstman de rest van het jaar overwintert, een neutraler oord is. Het valt echter alleszins te betwij felen of wel een neutrale positie inneemt ten aanzien van de bit tere kerstbomenstrijd, die thans in de straten van New-York gestre den wordt. De kerstboomoorlog is ontketend door één van wijlen pre sident Roosevelt's 2oons. Elliot, berucht om zijn voorliefde om aan de weg te timmeren. Enkele jaren geleden bezocht Elliot in gezelschap van zijn vrouw, die een bekend actrice is, Stalin in het Kremlin. Door de verklaringen, die Elliot daarna aflegde, veroor zaakte hij een sensatie. Nu is hij er op uit om, zoals hij dat zelf uit drukt. „Christenen te maken van Kerstbomenleveranciers". Een enigszins behoorlijke kerstboom van ongeveer 2 meter kost hier in de winkel tussen de tien en vijf- en-twintig dollar, naar gelang de kwaliteit Elliot noemt dit. met alle middelen der publiciteit, „een on christelijk schandaal". Op zijn grote landgoed kweekt hij kerst bomen. die hij nu oo straat aan de goe-gemeente voor één-vijfenze ventig verkoopt. Vanzelfsprekend, dat de handelaren alles in 't werk werk stellen om zijn bomen van ondeugdelijkheid te beschuldigen. Binnen twee dagen vallen de naalden ervan at", verzekerde écn van Elliot's tegenstanders. Maat hei publiek is daarvan allerminst overtuigd. Dc afgelopen da gen verkocht Elliot tienduizend bomen en iedere zes uren voeren vrachtauto's van zijn landgoed nieuwe voorraden aan Ook in de politiek deed zich het kerstseizoen gelden. Prominente politici gever er de voorkeur een zich deze maand te laten fotogra feren naast een paar vette kerst- kalkoenen. of tegen een achter grond van speelgoed, dat aan de minder bedeelden zal worden uit gereikt. dan in het heetst, van een politieke vergadering. Alleen de na-vorsers, die de geruchtmakende 1 spionnage-affaire aan het rollen hebben gebracht (en op het ogen blik tegen de klok in trachten dc overtuigende bewijzen te leveren, hebben het te druk voor slingers en groen-en-rood ingepakte kerst- geschenken. Zij hebben geen oog voor het groen en siaren zich blind op het rood; dat van dc communisten. Nog steeds is het niet geheel duidelijk of zij jury en publiek van hun zienswijzen over tuigen of dat zij het uiteindelijk zelf zullen zijn, die een tikje rood in het gezicht uit de affaire tc voorschijn zullen komen. VACAN'TIE IN DE POLITIEK Elders in dc politiek heerst een soort vacantiestémming. In de mensen een welbehagen, vóór dc volgende maand het politieke sei- j zoen weer begintIn zo'n ge- j moedsgesteldheid gedragen de topfiguren zich hier heel wat ge- moedelijker dan hun collega's aan j uw zijde van de oceaan. Kunt ge xi voorstellen, dat de leiders der j grote politieke partijen om nog niet eens te spreken van de kabi- 1 netsraad van onze West-Euro pese landen een uitnodiging van 100 persmuskieten zouden aanvaar- j den om zich een avond lang op de hak te laten nemen? President Truman zag er geen I been in. Met zijn Republikeinse tegenstander Thomas E. Dewev en de leider der afvallige Zuidelijke Democraten. Strom Thurmond, zat hij dezer dagen genoegelijk en ge moedelijk aan een en dezelfde ta fel en hoorde in gezelschap van 500 vooraanstaande gasten grollen aan, die de politieke correspon denten van Washington ten beste gaven. Het diner van de „Gridi ron Club", de vereniging van de ze journalisten, is een jaarlijkse traditie geworden. Ditmaal was 't zonneklaar, dat de gebeurtenis ln het teken van de verkiezingen zou staan. .JOURNALISTEN IN HUN HEMD. Eerlijkheidshalve moét gezegd worden, dat de correspondenten ook zichzelf allerminst spaarden. De openingsrede van de voorzitter één van de meest conservatief- Republikeinse correspondenten was toonaangevend voor de stem ming: „In deze dagen", zo begon hij, „schrijven alle kinderen een verlanglijstje aan het Kerstman netje aan de Noordpool. Demo craten schrijven natuurlijk regel recht naar Washington" In deze trant volgden nog meer opmerkin gen, waarin de draak werd'gesto ken met Republikeinen en Demo craten. Hierna gleed een toneel gordijn weg voor een podium, waarop een koor van prominente journalisten stond opgesteldin hun hemd de straf voor hun foutieve verkiezingsvoorspellin- gen! Strom Thurmond kwam ten tonele om het lied te zingen van de verdoolde jongedochter, die het verkeerde (politieke) pad was in geslagen George Gallup gal ^eze (vrij vertaalde) brok galgenhumor weg op de bekende melodie van „Ah sweet mysterie of Life": O, mysterie, dat wij niet om vatten konden O. geheim, dat wij faalden te doorgronden Ondanks al ons vorsen naar het percentage-lal En al ons nijver turen in de glazen bal. Het antwoord heeft ons aan dc kaak gesteld Toen op verkiezingsdag de stembus was geteld. Aan het slot van de avond spra ken Dewey en Trumnn. Wat zij precies zeiden mag niet vermeld worden. De politici waren echt een avondje uit cn dc regels van de club verbieden ook maar enige ge detailleerde weergave van hun toe spraken. Beiden namen zichzelf cn hun tegenstander er tussen, hoe wel zij ook sportief elkaar in rui me mate lof toezwaaiden. Op een avond als deze stelt zelfs de presi dent van de Verenigde Staten geen prijs op protocol en is ook hij van ganser harte bereid zichzelf niet au serieuz te nemen. Dit is een van de aardigste fa cetten van het leven in de V.S. cn deze prettig aan doende menselijk heid treedt niet alleen naar voren in de Kerstmaand. Maar de warm te van deze Kerstweken maakt ons er meer bevattelijk voor. (Nadruk verboden). Republikeinse journalisten weer vrij. Aan drie republikeinse journalisten te Batavia, die op 15 December met de Com missie voor Goede Diensten naar Kalioerang reisden en aan wie na de bezetting: van Kalioerang door de Neder landse troepen beperkte be wegingsvrijheid word opge legcl, is weer volledige bewe gingsvrijheid gegeven. Men kan verwachten, dat zy dezer dagen naar Batavia terugke ren. Slechte hier en daar wordt door de Nederlandse troepen ruig* georganiseerde tegenstand van do republikeinse Mrydkracb- ten ondervonden. Vijandelijk mnr wordt met Inch-roortWoa lot zwijgen gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5