Journalisten bezochten Djocja NIEUWS UIT ZEELAND Gemeentebegroting sluitend MIEP VOND P.Z.E M.-B.LBJII0DEL1UR6 RUWEHAMDEH DOOL Belangrijk initiatief te Stavenisse. WALCHEREN Zuid-Beveland. |T-genda Het normale leven begint zich te herstelien. Weinig vernielingen. Twintig binnen- en buiten landse journalisten bezochten Dinsdag voor enkele uren Djocjakarta. De journalisten konden te Djocja vrij rond rijden. In vergelijking' met bezoeken in de Republikein se tjjd was het straatbeeld te Djocja in zoverre gewij zigd, dat er thans vrijwel geen karren en wagens re den. doch dat het rijdend ver voer uitsluitend uit militaire vrachtwagens en jeeps be stond. Het aantal voetgan gers was minder en vrijwel alle winkels waren gesloten, hoewel Djocja ook voor wat de Indonesische bevolking be treft zeker niet de indruk maakt van een uitgestorven stad. Op dc pasars begint aarzelend de handel terug te keren, doe hevenals bq de winkels vormt hier het mo netaire probleem een moei lijkheid. Nederlandse Instan ties betalen en ontvangen uitsluitend in federaal geld, doch tegenover het Republi keinse geld Is geen Koers vastgesteld, zodat iedereen koersverhoudingen aanneemt. DISTRIBUTIE. Dinsdag 'is in Djocja een voedseldistributie voor de werkende bevolking ingesteld, do zgn. werkersdistributie, die ook in de federale ge bieden bestaat. Voorlopig wordt per dag 200 gram rijst en 200 gram mais verstrekt. Deze distributie was moge lijk, nadat over land 20 ton rijst uit Semarang was aan gevoerd. Een vertegenwoordi- fer van economische zaken eelde mede. dat Djocja als een „lege stad" werd aange troffen. In totaal werden niet meer dan 110 zakken rijst ge vonden, die onmiddellijk cen traal werden opgeslagen en voor distributie bestemd zijn. De gezondheidstoestand van de bevolking is volgens des kundigen schijnbaar behoor lijk, doch zonder „reserve". Dc ziekenhuizen znn In goe de staat aangetroffen. WEER AAN HET WERK. Uit een onderhoud met de vertegenwoordiger van de territoriale bestuurs-adviseur bleek, dat langzamerhand vrij veel Indonesische arbeiders zich weer aanmelden. De medewerking van het hoger personeel houdt nauw ver band met de politieke toestand en deels ook met de houding van de Sultan van Djocja. Sultan Hamangkoe Boewono die in de Republikeinse tijd gouverneur van Djocja en minister van staat was is thans ziek en houdt verblijf in de Kraton. Er is nog geen rechtstreeks con tact tussen hem en de Ne derlandse autoriteiten ge weest. WEINIG VERNIE LINGEN. Van vernielingen is in Djoc ja weinig te zien. Enkele gebouwen zijn vernield en op het vliegveld Magoewo is 't stationsgebouw door racket- vuur zwaar beschadigd. De verkeerstoren bleef echter staan en wordt thans weer gebruikt. Een deskundige op econo- mish gebied verklaarde, dat in het gewest Djocja ver schillende ondernemingen vrij wel onbeschadigd zijn aange troffen. Van het Zuidelijk deel van de residentie kan echter nog geen overzicht gegeven wor den. (Ingezonden mededeling) ie Kerstda ten echt ge zellig. maar druk! Daarom doei ze een paar dagen „piano- an". Ze kreeg een eenvoudig recept van Mevr. Lotgering—Hl 11e- brand voor: SPRUITJES MET TOMATENSAUS tensaus. 20 %c. boter extra, wat zout. Was de spruitjes, snipper het stukje ui néél fijn Smoor eerst de ul in de boter en voeg er dan de spruitjes en ne. 20ut bij. Laat ze onder at en toe schudden 15 min. zachtjes smoren Maak Intussen 'ie tomatensaus en doe ze bij de spruitjes. Maarf hierin do spruittcs verder gaar en bind zo nodig oe saus wat na ais de groente gaar is. Vandaag geelt Mlcp, ln plaats van pap Ben appei of nat appelsap. (Ingezonden mededeling) Scpcrkl Uw stroomverbruik vooral in de uren tussen 7 en 9; 11 en 12; 16 en 18 uur. (Ingezonden mededeling) Ruwe huid. Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest 1 De openbare diensten zul len zo spoedig mogelijk op gang worden gebracht. De electriciteits-centrale was on beschadigd evenals het sta tion, de waterleiding etc. De bezetting van Djocja ging zo snel, dat de aangebrachte mijnen nergens tot ontplof fing zijn gebracht. Nadat hot ivter in ons land da genlang onder invloed heeft ge staan van een gebied van hoge luchtdruk boven midden-Europa, komt aan deze toestand nu een zeer snel einde. In de nacht van Zondag op Maandag begon na melijk de depressie activiteit te herleven en dit had tot gevolg, dat er al een eerste aanval op het vorstgebied werd gedaan die ech ter schipbreuk leed. Daarna ont wikkelde zich midden op de oce aan een nieuwe en buitengewoon diepe depressie, die Maandagmid dag IJsland bereikte. Het fronten systeem van de depressie ver plaatst zich met grote snelheid naar het Oosten en passeerde Dinsdag ons land. De wind, die aanvankelijk uit het Zuidwesten waait, draait naar het Westen en voert dan oceanische luchtmassa's het land in, die ons de dooi bren gen. De Koning driemaal eerste in Diemen. De bekende rijder Aad de Koning, die eerst de nummers 500 en 1500 meter van de na tionale schaatswedstrijden te Diemen won, legde ook beslag de eerste plaats in de 3000 meter. Tweede werd hier Jan van der Hoorn uit Ter Aar, terwijl de Amsterdammer Buy. en. die in de beide eerste num mers als no. 2 was geëindigd nu met de derde plaats genoe gen moest nemen. In het algemeen klassement was de Koning natuurlijk no. 1 terwjjl Buyen en van der Hoorn resp. 2 en 3 werden. Eén millioen gulden voor roulette-exploitatie Een Nederlandse groep za kenlieden heeft een millioen gulden bijeengebracht ten be hoeve van de exploitatie van .roulette te Scheveningcn en Zandvoort. Dit geld wordt ge stort bij een bankinstelling en blijft daar disponibel tot 1 Augustus 1949. Men hoopt, dat voordien een wetswijziging tot stand is gekomen, welke ex ploitatie van een of twee Ne derlandse casino's, zij het in strikt gereglementeerde zin, zal mogelijk maken. Het openstel len van deze. mogelijkheid wordt dringend noodzakelijk geacht in verband met de con currentie tussen Belgische en Nederlandse badplaatsen, die zich na het tot stand komen van de Economische Unie zal openbaren. Geïsoleerde vliegeniers in Groenland gered. Het Amerikaanse hoofdkwar tier van de luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat 17 leden van de Amerikaanse lucht macht, die op een ijskap op Groenland zijn geïsoleerd enkele onder hen reeds drie weken zijn bevrijd. Zij wer den uit.hun isolement verlost door een Dakota, waaronder ski's waren gemonteerd. Pantserauto's zijn nog steeds populair. Ten Zuiden van Breda is weer eens een pantserauto op gedoken. De wagen kwam bij Zundert over de grens, doch reed daar tegen een railver sperring. De inzittenden na men overhaast de vlucht en lieten honderd Belgishce tapij ten in de wagen achter. Zij hadden het plan op de terug weg* vee mee te nemen. De Maastrichtse recherche ar resteerde een koopman, die 70 coupons stof bij zich had. Er werden twee confrères aange houden. Naar schatting heeft het groepje smokkelaars voor ongeveer 40.000 frauduleus in Nederland ingevoerd. Regering publiceert gegevens over guerilla- benden. Van regering5Z(Jde is te Batavia thans een groot aantal gegevens verstrekt over Ce republikeinse in- fiUrattes naar federaal gebied, waaronder oen aantal afschriften van inarsordCis. bevelschriften en brieven van verschillende op le deraal gebied opererende guerilla- strijders Op cc hellingen van Ga- loenggoen ten Oosten van Garoet opereert bijv de guerillagroep Galoenggoeng Onlangs werd van deze groep eer aantal documenten buitgemaakt, waaruit blijkt, dat er vrij geregeld contact met Djocja werd jnderhouden. OnJer de Crngegeven documen ten bevindt fch ook een opdracht van een majoor van het T.N.I.- batalion een onderdee. van de Si- llwangi-divistc\ aan twee luitenants om met hun 148 man „zich naar Leuwerandji en Tangerang te be geven voor dc uilvoering van hun plicht als gu»-riUa-striJdkrachten" DRIE STRIJDORGANISATIES MELDDEN ZICII. Drie strijdorganisaties, die in het Buitenzorgsc ipereerden. hebben zich <n de afge.open dagen bij de overheid gerre.'d en hun volledige bewapening ingeleverd De leden van deze strijde rganisatles hebben zich :er bcsrn.kking gesteld van de Negara Pnsrendan Zaterdagnvdc&g is een politie patrouille bo'tn Tjlomas bescho ten. Eèn polltle-beambte werd ge dood. twee worden vermist. NIEUWE BONNEN Geldig van 2 tot en met 15 Januari. Vlees: 521 Vlees en 523 Vlees 100 gram; 522 vlees: 300 gram. Boter enz. 527 alg. en 531 alg.: 250 gram boter, margarine of vet; 537 alg.: 125 gram boter, margarine of vet. Kaas: 532 alg. en B 545: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; 538 alg.: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Koffie: 533 alg.: 125 gram. Tabaksartikelen: 11 tabak en 14 diversen: 2 rantsoe nen. BONKAARTEN ZA, ZB. ZC, ZE, MD, MF, MG en MH 901. Geldig zjjn de bonnen van strook B (voor, bijz. arbeid, a.s. moeders en zieleen). Bovenstaande bonnen kun nen reeds op Donderdag 30 December worden gebruikt. Gaza door Joodse troepen veroverd. Volgens een Israëlitische woordvoerder hebben de Joden bij hun aanval tegen de door de Egyptenaren bezette kust strook rondom Gaza nog meer vorderingen gemaakt. Een Arabisch omroepstation. dat ir» Tel Aviv werd gehoord, meld de, dat Gaza in handen van de Israëlische troepen is gevallen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de Joodse radio dit bericht tegenspreekt. Het Atlantisch Pact en de Indonesische kwestie Dc reactie in Amerikaanse Congres-kringen op het voor gestelde Atlantische bondge- nootschaps-verdrag, zal tot uiting komen tijdens bespre kingen welke deze week tus sen hoge ambtenaren van 't ministerie van buitenlandse zaken en leiders van het Con gres zullen worden gevoerd. In dit verband wordt de huidige houding van de Ame rikaanse openbare mening ten aanzien van de Nederlandse actie in Indonesië, als van groot belang beschouwd. In vele sectoren van de Ame rikaanse pers wordt critiek op Nederland geleverd en men Is van gevoelen dat deze cri tiek tot uiting zal komen in de reactie van het Con gres. Er zal van de zyde van 't Congres waarschijnlijk aan zienlijk verzet tot uiting ko men tegen het Leveren van wapens aan een lid van dat blok, dat zoals de gemid. delde Amerikaan het ziet deze wapens gebruikt om ko loniale volken te „onderdruk ken." Reuzen-vliegtuigen voor de luchtbrug. Nieuwe reuzenvliegtuigen, die 20 ton kunnen vervoeren, zul len spoedig in de luchtbrug worden ingeschakeld, aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht. Het zijn toestellen van het type C-97, die tweemaal zoveel kunnen laden al3 het type G-54 (sky- master). tot dusver het zwaar ste vliegtuig op de luchtbrug. Met de uitvoering van een or der voor 37 vliegtuigen van het type C-97 is een begin ge maakt. Spoorwegherstel gaat voort. In een persconferentie heeft de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, gewtzen op de resulta ten, welke in 1948 werden bereikt t.a.v. de opbouw en de vernieuwing van het spoorwegbedrijf. Hij wees er op. dat deze misschien wél min der spectaculair, maar toch niet minder belangrijk waren dan in voorafgaande jaren. Er zijn nu drie electrische loco motieven en daar komen er in Mei nog vijf bij De electrificatie in Limburg vordert goed en met het plaatsen van de masten op de lij nen Dordrecht— Zwaluwe—Breda— Tilburg—Boxtei en Zwaluwe—Roo sendaal Is begonnen. In 1949 zal worden begonnen met de electrifi catie van de lijnenen Leiden Woerden. Gouda—Alphen, Amers foortApeldoorn—Twente en die van het emplacement Watergraafs meer. Tot 195G zal er toch nog met 300 stoomlocomotieven gereden worden. Ir. den Hollander wees er voorts op, dat het aantal goederenwagons weliswaar sterk is uitgebreid, maar toch nog altyd maar 65 pet. van vóór de oorlog bedraagt. Vooral als de rivieren ln de winter dicht zouden gaan, is dit met het oog op het kolentransport veel te wei nig. Als stations, die in herstel of her bouw zijn, noemde ir. den Hol lander: Vlissingen, Hoek van Hol land. Leiden. Arnhem. Zutfen en Eindhoven. Gouda is gereed en Roosendaal bijna. Voor Rotterdam Nieuwe direclie van de Staatsmijneq. De regering zal in verband met het heengaan van de heer J. Mous als directeur der Staatsmijnen het getal der di rectie leden van drie op vijf brengen. Naast dr. ir. C. T. Groothoff, president-directeur, en dr. ir. D. P. Ros van Lennep, zullen met ingang van 1 Janu ari 1949 als directeuren optre den de heren mr. F. M. J. Jan sen, H. H. Wemrhers en drs. A. C. J. Rottier, die geboren werd te St. Jansteen. Vijf .andwachters uit de om geving van Loden kregen wegens hun activtteit ch het opsporen van onderduikers, illegale acties e.d. gevangenisstraffen, variërende van 8 lot 19 jaar. EERSTE PLATTELANDS GEMEENTE IN ZEELAND MET SCHOOLT AND VERZORGING. Nadat sedert enige tijd door het gemeentebestuur van Stavenisse besprekingen wa ren gevoerd met het Alg. Ziekenfonds te Bergen op Zoom inzake de oprichting- van een schooltandartsen dienst voor eerstgenoemde gemeente, kon kort geleden tussen deze beide instanties een zodanige overeenstem ming worden bereikt, dat de financiële regeling van de schooltandverzorging te Sta venisse met ingang van 1 Januari a.s. volledig is ge regeld. De Stichting Dorpsgemeen schap Stavenisse besloot pp 13 Dec. j.L naar aanleiding hiervan op uitnodigingvan burgemeester Verburg, die tevens voorzitter dezer stich ting is, een sectie „Bevorde ring Schooltandverzorging ln net leven te roepen. Deze sectie, waarin o.a. zitting hebben de burgemeester als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, een verte genwoordiger van 't zieken fonds. het hoofd der o.l. school, een vertegenwoordiger van de oudercommissic en van „Het Groene Kruis", be noemde in zijn op 23 Decem ber j.l. gehouden vergadering met ingang van 1 Januari a.s. de heer J. L. Bernhardi, mondarts te Stavenisse tot schooltandarts. Dank zij de spontane me dewerking van de gemeente raad van Stavenisse cn ge noemd Ziekenfonds, het be langrijk initiatief van de Stichting 'Dorpsgemeenschap en, last not least, de bereid willigheid van dokter Bern hardi, kan Stavenisse zich op 1 Januari a.s. beroemen op het feit, dat zij als eerste plattelandsgemeente in Zee land over een schooltandart sendienst beschikt. (Slechts Vlissingen heeft een dergelij ke dienst). Begrafenis oud-burgemeester Bouman van Nieuwerkerk. Onder zeer grote belangstel ling is Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van d$ oud-burgémeester van Nieu werkerk, Jac. Bouman ter aarde besteld. Een twintigtal bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd namens het gemeentebe stuur van Nieuwerkerk het woord gevoerd door wethouder J. J. van Klinken. Hij bracht het vele. wat de oud-burge meester heeft gedaan in her innering. Met hem is een harde werker heengegaan. De heer Eveleenf, hoofd van de landbouwschool, sprak woorden van dank voor de vriendschap, die hij gedurende 22 jaar heeft ondervonden. De heer de Looze, apotheker in Zierikzee, sprak namens de Raad van Beheer van de wa terleiding Schouwen en Duive- land; de heer F. Gast namens de ver. van burgemeesters en secretarissen op Schouwen en Duiveland, waarvan de oud burgemeester erelid was. Voor de Vierbannenpölder waarvan de heer Bouman 28 jaar dijk graaf is geweest, sprak dc heer H, C. v. d. Zande. De laatste spreker was ds. Westerhof. Een kleinzoon van de over ledene dankte voor de belang stelling. is benoemd tot ambtenaar secretarie te Nw.- en St. Joosland de heer P. Wisse te Waarde. Kerknieuws CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Scheveningen H. v GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Terneuzen D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Officiële publicaties. HINDERWET VLISSINGEN. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. B. en W. der gemeente Vlissin gen, gelet op het verzoek, onder dagtekening van 6 November 1948 ingediend door C. Lorier, alhier waarbij vergunning wordt ge vraagd tot het oprichten van een bewaarplaats van oud ijzer, papier en lompen met aanverwante arti kelen in het perceei kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie E. No. 876. plaatselijk gemerkt Breewaterstraat No. 4; overwe gende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan worden genomen, binnen de termijn, bepaald in art. 8. eerste lid, der Hinderwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niot is beëindigd, gelet op art. 8. tweede lid, der Hinderwet: be sluiten: De beslissing op voor meld verzoek te verdagen. Vlissingen, 23 Dcc. 1948. Autobotsing in Nieuwiand. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over 12 had een aanrij ding plaats in de gevaarlijke boent in de kom Nieuwiand. Een vrachtauto van de Rotter damse Lloyd uit Rotterdam, komende uit de richting Goes en bestuurd door A. J. H., reed met te grote snelheid door de bocht, waardoor het voer tuig slipte en tegen een trai ler-bus van de Stoomtram .Walcheren'', die uit de rich ting Middelburg kwam, botste. De materiële schade was aan zienlijk, maar persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Beide voertuigen konden op eigen kracht hun weg vervol-J gen. GEHRELS- GETUIGSCHRIFT. Er zijn reeds enkele Zeeuwse musici geslaagd voor het z.g. Gehrels-getuigschril't. Thans heeft ook de eerste Zeeuwse onderwijzeres dit examen met goed gevolg afgelegd, n.l. me vrouw A. SchijveRisseeuw te Oostburg. Middelburg RESULTATEN 't Totaal kwantum te Middel burg aangevoerde suikerble ten in de thans beëindigde campagne bedraagt 48.181.706 w Dit is e?n gunstig resul taat vergeleken met vorige jaren, ook al bleef het onder de verwachtingen, die met on- feveer 60 millioen kg klaar- lijkelijk wel aan de hoge kant waren geschat. UITREIKING BONKAARTEN Uitreiking bonkaarten te Mid delburg op Woensdag 29 Dec. aan inwoners, niet-zelfverzor- gers, wier familienaam begint met P, Q, R of S; op Donder dag 30 Dec. T. U of V. Vlissingen GEZELLIGE AVOND. Maandagavond gaf de buurtver eniging Nieuwendijk—Zeilmarkt te Vlissingen een gezellige avond voor haar leden in „Monopole". Liedjes en toneelstukjes wisselden elkaar af en hel geheel viel bij de aanwezigen in de smaak. Ook een dansje werd niet vergeten. Baby den Toonder zorgde Voor de mu ziek, De Amerikaanse „Potato- dans" werd onder grote hilariteit door de voorzitter gedemonstreerd, waarna ook de overige buurtbe woners zich aan deze dans waag den. Westkapelle LITURGISCHE KERSTWIJ D1NGSD1ENST. Zondagavond organiseerde de Hcrv. C. J. Timotheus, de C.J.M. V. „Dorcas" cn de Chr. Gemeng de Zangv. „Looft den Hé%re" een liturgische Kerstwijdingsdtenst in de Ned. Herv. Noodkerk te West kapelle. Aan de hand van de uit gave van het Christ. Jonge Man- nenverbond werd gesproken, ge zongen en voorgedragen. De zang vereniging zong de Kerstcantate „Gloria Deo", onder leiding van haar directeur, de heer M. P. Ventevogel. Vrouwenpolder RAADSVERGADERING Dézer dagen kwam de raad der gemeente Vrouwenpolder in vergadering bijeen. Het nieuw benoemde raadslid de heer A. Sturm werd beëdigd. Besloten werd adheasie. te be tuigen aan een schrijven van het Groene Kruis te. Harden- berg inzake de t.b.c. bestrijding evenals aan een schrijven van de gemeente Middelburg inza ke de Wet °P materiele oor logsschade. Medewerking werd verleend aan de verbetering van de* woning van de heer Sturm op de Westdijk. Een stukje grond te Gapinge werd aan de heer A- de Bue in erf pacht afgestaan. De begroting 1948 werd vastgesteld. Het be drag per leerling voor het BÜZ- lager onderwijs werd bepaald op 18.Het presentiegeld der raadsleden werd met in gang van 1 Januari 1949 vast gesteld op 3.per vergade ring. Besloten werd de helft van het onrendabele gedeelte van de electrificatie van de Langeweg voor rekening der gemeente te nemen. Besloten werd voorts een stuk bouwterrein, gelegen in de Stenenweg alhier, aan te ko pen- Voor opderhoud der beide dijken werd aan B. en W. machtiging verleend voor de aankoop van 100 ton macadam. Tot slot werd de gemeente rekening 1947 vastgesteld met een nadelig saldo van 1151. Goes ILSE MEUDLNER. Het optreden van Ilse Meudi- ner kon Dinsdagavond te Goes wegens gebrek aan belangstel ling, geen doorgang vinden. VERENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING In de Dinsdagmiddag in de Prins van Oranje te Goes ge houden buitengewone vergade ring van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging Z. en N. Beveland kwam aan de orde een voorstel van het Bestuur oïÉ de contributie voor de col lectieve Sanatorium-verzeke ring met ingang van 1 Januari 1949 met één cent per week te verhogen'. De Ned. Sanatorium verzekering te 's Gravenhage zag zich genoodzaakt, gezien de sterke toeneming van het aantal t.b.c. gevallen en de verhoogde tarieven in de Sarta- toria, de premie voor haar ver zekering voor het gehele land tet verdubbelen. Daarom moet de contributie voor de leden van de A-verzekering, de B- verzekering en de aanvullende verzekering met één cent wor den verhoogd, terwijl de pre mie voor het afzonderlijke Sa natorium-fonds, waarbij een deel van de leden is aangeslo ten: moet worden verdubbeld. Na enige bespreking werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling een schrijven van een der on der-afdelingen om aan die bo den, welke hiervoor redelijker wijs in aanmerking komen, een toelage te willen verstrekken. Het Bestuur stelde voor om met ingang van 1 Janari 1948 aan di& onder-afdelingen, wel ke aan haar boden minstens Scheepvaart op IJsselmeer ligt stil. De vaart op het IJsselmeer ligt nu practlsch stil. Van Amsterdam is de Zwolse boot niet meer ver trokken, maar van Kampen is Dinsdagmorgen om 11 uur dc Zwolse boot afgevaren tezamen met een ander motorschip. De beide boten zijn nog niet in Am sterdam binnengekomen. De boot- dienst Lemmer—Amsterdam werd gestaakt. De haven van Lemmer is ijsvrij. De Hunzeboot vertrok Dinsdagmorgen van Lemmer, maar keerde later terug. VOETBAL F. C. lA'ERGEMMIDDELBURG 3—0. Middelburg speelde op Tweede Kerstdag een vriendschappelijke wedstrijd te Evergem (België) te gen de club var. diezelfde naam. Voor de aanvang bood de voorzit ter van Middelburg de aanvoerder van Evergem een ets aan van het Middelburgse stadhuis. Direct na de aftrap was Middel burg in de aanval, doch door ge brek aan schutters liep deze op niets utt. Daarna werkte Evergem zich los, en lanceerde enige ge vaarlijke aanvallen waarbij Moens direct handelend op moest treden. Na een half uur wist de midvoor van Evergem een fraaie combina tie met een pracht schot te be sluiten 10. Bjj eeti tegenaanval van Middel burg belandde een hard schot van invaller Houtepen juist naast, ter wijl even later de keeper van Ever gem het geluk aan zijn zijde had. toen dezelfde speler twee maal hard tegen hem op schoot. Ook een schot van v.Maanen belandde in deze periode van Mid delburgs overwicht aan de verkeer de kant van de paal, terwijl even later Koster, die zich netjes vrij speelde, ook niets beters wist te doen dan hard tegen de uitgelopen keeper te schieten. In de tweede helft schoot van Maanen een goede voorzet van Driessen weer hard naast. Hierna kwam Evergem opzetten en legde mede door haar goede spel Mid delburg haar wil op. Een directe vrije trap even buiten het straf schopgebied werd hard ingescho ten. doch door Moens goed gestopt cn door Neufcglise verder wegge werkt. In deze periode toonde Moens zijn kunnen cn bijgestaan door Neufeglise wist hij doelpun ten te voorkomen. Doch de druk werd te zwaar en na 20 min.moest hij zwichten, (20). Dit werd de Middelburgers .te bar. Met Carol aan het hoofd trokken zij ten aanval, maar de hechte Evergem-verdediging wist van geen wijken. Uit een hoek» schop voerde Evergem de score op tot 30. waarna Middelburg nog trachtte de eer tc redden, maar dit mocht hen niet gelukken. KUNST Tweede expositie van „Coloriet". Het begrip ..Zondagsschildet" be hoeft geen misprijzen in te hou den. De leden van de Middelburg se schildersvtieniging „Coloriet" die thans in de Kuiperspoort een expositie houden zijn alle ama teurs. maar geven er blijk van pa let en pcnse.i. niet te hanteren om in hun vrije lijd wat pm handen te hebben, maar om doelbewust werk 4e scheppen, waarin zij iets van zichzelf kunenr. leggen. Natuurlijk zijn niet allen daarin geslaagd Sommigen tasten cn zoe ken nog om <?en eigen vorm te vin den cn niet altijd bereiken zij wat zij ongetwijfeld beogen. Tot de genen die *ïit eigen vorm wel hebben gevonden en die hun ma teriaal volleoig weten te beheer sen, behoort P. C Prince. Zijn onderwerpen lopen uiteen, maar steeds treft ot warme toon en de doordachte uitwerking. Ook J. F, le Clercq's dotken hebben inhoud zij vertellen ons iets. Deze diepte x mist men bil Rolfers, wiens werk stukken te onpersoonlijk zijn en te vlak. Het zelfde euvel kleeft o.i. aan de Kuipen-poort van K. J. Hol ster, die echter ook komt met een fris herfstbouQuet. een gezicht op Brugge met een goede waterpartij, voortreffelijke schetsen en een sfeervolle pastel. Sfeer bezitten ook de drie pa neeltjes van ,P H Kuyt, die on dermeer met 'n rake camavalsfi- guur verrast. De pastels van L. J. Dorleyn bekoren meer dan zijn schilderijtje van de Lange Jan, dat te fel van k'.r-ur is B. M. Schoen maker brach* een persoonlijke toets in het s'mpele „Maskér" en A. v. Wijngcn toont leven in stil levens te kunnen brengen. Ten slotte noemen wij een forse uit beelding van een forse Bijbel door A. D Grims het „Veere in de sneeuw" van H. Wesselink. goede vormgeving bil I. de Louw, een tekening van een Koeienschedel door mej. Hofman, die haar pastel „Verfpot" beter ln portefeuille had kunnen houden eén boerenerf van W Koeiemans waarin de he mel het meest geslaagd is, goede stof uitbeelding bij G. v. Westen en het nog aarzelende waterverfwerk van Van Oosten, die terecht nog niet te hoog neeft gegrepen. Buiten mededinging waren de studies van T A. C. Prince, die geboren tekenaar is. hetgeen ook spreekt in zfjn knappe olieverf schilderijen er. aquarellen. 8van de geïnde contributies als vergoeding uitkeren, in- plaats van 10#, 12% korting op de contributies te verlenen. Daarbij merkte het Bestuur op, dat onderafdelingen, welke hiertegen bezwaar mochten hebben, de bestaande regeling kunnen handhaven. Nadat hierover enige bespreking was gevoerd, werd dit voorstel met 2 stemmen tegen aangenomen. Kapelle NIEUWE AANPLANT. De van dér Biltlaan te Ka pelle is aan beide kanten be plant met laanbomen. Zodra deze bomen na enige jaren enige omvang zullen hebben aangenomen, zal dit een prach tig gezicht worden. GEMEENTERAAD SOUBURG. Geen medewerking aan Landbouwhuishoudcursus. Dinsdagmiddag heeft de ge meenteraad van O. en West Souburg de gemeentebegroting 1949, die sluitend is gekregen alsmede de begroting voor 't Waterleidingsbedrijf en voor het Woningbedrijf vastgesteld de begroting voor de Dienst van Sociale Zaken joedgekeurd. Bij de algemene beschouwingen brachten de he ren A. W. Bouff ji(arb.), C. Simonse (A.R.) en G. J. Janse (C.H.) hulde aan B. en W. en het ambtenaren corps voor hun beleid en arbeid ten be hoeve van de samenstelling der begroting. De heer J. Sinke (C.H.) uitte zijn vreugde over het voornemen tot inrichting van een kinderspeelplaats. Hij was van mening, dat de Bond van buurtverenigingen onder het oog moet zien, of hij deze in richting niet kan stimuleren. De voorzitter, de heer A. H. S. Stemerding, sprak onder meer met waardering over de burgerij, die daadwerkelijk meehelpt aan de verfraaiing van de gemeente. Aan de heer J. D. P. de Smit werd eervol ontslag verleend als gemeente-archi tect, opzichter van het gem. Woningbedrijf eil schatter van dranklokaliteiten. Namens B. en W. en de raad bracht de voorzitter hem dank voor alles, wat hij voor de gemeen te heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat ook in de toe- MIDDELBURG. Woensdag Vitrite: Aandeelhou- Anti-Clirist, 8 uur; Bogardzaal: Sportfilms ZEBRA, 5 en 8 uur; Electro: De cowboy en de la- dv. 7 en 9.15 uur; Gildezaal: Kuiperspcort: Tentoonstelling „Coloriet 35 en 7—9 uur (ook volgende dagen). Donderdag Schutershof: Bijeen komst Ver Landbouwvoorlich ting Walcheren, 2 uur: Hout handel Alberts: Aandeelhou dersvergadering, 2.30 uur; Electro: De cowboy cn de la dy, 7 en 0.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag Lujbr „De Ellendi- gen", 8 uur: Alhambra „De Harem". 7 en 9 uur; Concert gebouw „De Gelaarsde Kat" 2 uur. Donderdag Luxor „De Ellendi- gen", 8 uur- Alhambra Harem", 7 en 9 uur; Concor dia, Verg. P.V.d.A., 8 uur. komst op prettige wijze met hem samengewerkt zal kun nen worden. Tot opzichter bij het gemeentelijk Woningbe drijf werd benoemd de heer B. Reyerse, tot incasseerder deze dienst de heer P. A. Heymans. Besloten werd tot het" aan gaan van een geldlening ad 774.000 voor de bouw van 70 woningen in hét plan- Kromwege. Uitvoerig werd gediseüsi- eerd over het voorstel tot ver lening van medewerking vbor de oprichting van een éénja rige landbouwhuishoudcursus der Z.L.M. De heer P. den Boer (Arb.) vond het evenals zijn fractiegenoot de heer Bouff vreemd, dat de Z.L.M. hier Christelijk onderwijs wil geven. Eerstgenoemde meende, dat dit onderwijs voor ieder moet openstaan. De heer Si monse herinnerde er aan, dat in- het voorjaar door de C.B. T.B. een landbouwhuishoud- school te Middelburg zal wor den geopend en ook de heer A. J. Arendse (A.R.) zag; de noodzaak van de cursus niet in, omdat het aantal boeren, veehouders en tuinders eorder vermindert dan vermeerdert. De heer C. .Roelse (G.H.) was eveneens tégen het voorstel. Het werd verworpen "met slechts één stem voor, name lijk die van de wethouder de heer J. de Priester. By het sluiten van de ver gadering wenste de voorzitter de aanwezigen en htm gezin, maar ook dc gehele bevolking een gezegend Nieuwjaar toe. Heden overleed on verwachts in het Rust huis „De Griffioen" te Middelburg, onze Moe der, Behuwd- en Groot moeder. christina pie;ternella homburg, in de leeftijd van 79 jaar. Uit aller naam, P. J. R. GROOL. Vlissingen. Begrafenis zal plaats hebben Donderdag a.s., 10 uur, op de Algemene Begraafplaats te Mid delburg. 28 December 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2