PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Marshall-steun voor Indonesië onontbeerlijk Kardinaal Midszenthy van Hongarije gearresteerd Zeeuwse schooljeugd adopteerde schepen BILT Dr. van Royen kon de Veiligheidsraad nog geen beslissing meedelen DE VOORSPELT 191e Jaargang - No.304 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W d° Pagter Hoofdred. G Balllntljn. PLverv.. YV Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week: 1 3.9C p kw.; fr p p. 14.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te VUssingen Vlarmngstr 16-18-20 (tijd.) tel 10en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Auto's De auto's zijn vrij en Sat is een bericht, waarover autorij dend Nederland zich terecht zal verheugen. Maar het is dan ook het enige, want voor de rest is er niet alleen weinig reden tot juichen, maar mag de situ atie zelfs hoogst onbevredigend worden genoemd. Tot dusver was het alleen aan degenen, die dringend voor hun zaken behoefte hadden aan een motorvoertuig mogelijk om de beschikking te krijgen over een aankoopvergunning. Daar te gen was, gezien de benarde de- viezenpositie, niets in te bren gen en hoewel de goede burger zo tegen zijn buurman nog al eens mopperde over het feit, dat de een of andere kennis wel en hijzelf nu juist geen aan koopvergunning kreeg, men had er vrede mee. Minder tevreden was men over de lasten, die het autover keer werden opgelegd. De we genbelasting vormt nog altijd een stevig bedrag, de benzine belasting eveneens. Millioenen brengt autorijdend Nederland elk jaar in de schatkist en het was waarlijk reeds zo, dat practisch niemand meer in staat was om er voor zijn ge noegen een auto op na te hou den. Zelfs zakelijk was een auto eigenlijk alleen verantwoord voor wie zich snel moest kun nen verplaatsen, sneller, dan met de normale verkeersmidde len mogelijk is. Enkele dagen geleden heeft de regering nu besloten om op de auto's een weeldebelasting van 15 procent te leggen. De Kamer heeft er zich mee ac- coord verklaard en het besluit is reeds in werking getreden. Tegen dit besluit valt in de eerste plaats aan te voeren, dat het eigenlijk dwaas is om op 'n artikel, dat niemand anders dan voor strikt zakelijke doel einden zal aanschaffen, 'n weel debelasting te leggen. Dit is een weeldebelasting immers, die de zakenman, die toch waarlijk op alle mogelijke manieren al zwaar genoeg belast is, moet opbrengen en die dus haar ka rakter van weeldebelasting vol komen heeft verloren. Bovendien echter stagneert de laatste maanden de aanvoer van auto's bijzonder sterk. Maanden en maanden wachten velen reeds op de komst van hun wagen. Welnu: Die wagens zijn besteld voor de oude prijs en thans is die prijs eensklaps aanzienlijk verhoogd. Het zou billijk geweest zijn. als men de reeds bestelde wagens vrijge steld had van de nieuwe be lasting en er slechts de nieuw te bestellen wagens onder had laten vallen. Gezien het feit, dat auto's zeer duur zijn, zou men daarmede de kopers een onaangename verrassing heb ben bespaard. Voor het overige rijst de vraag, of de regering wel een juiste gedragslijn volgt. Zij maakt met een aanzienlijke prijsverhoging van de benzine in het verschiet, het autorijden vrijwel onmogelijk. Door deze onevenredig zwa re lasten zal ons land wat het snelverkeer betreft weldra een achterstand krijgen op andere landen en omdat goede en snel le communicatie een eerste voorwaarde is voor welvaart, zit aan deze regeringspolitiek een gevaarlijke kant. En ten overvloede: Dure nieu we auto's betekenen, dat men zal trachten langer met oude auto's te blijven rijden, dan veiligheidshalve verantwoord ls. Aan de verkeersongevallen- itatistiek zal dit weldra merk baar worden. Ook daarmede is Nederland niet gebaat Scherpe Russische resoluties verworpen Ver. Staten en Engeland wachten even af Dr. van Royen heeft Maandag in de Veiligheidsraad namens de Nederlandse Regering een verklaring afgelegd, waarin zij weliswaar de opgelegde resolutie om de strijd tegen de Repu bliek te staken niet afwees, maar anderzijds te kennen gaf, dat zijn regering haar houding nog niet bepaald. Het merendeel der afgevaardigden achtte dit antwoord on voldoende. Een Russische resolutie met het bevel het vuren binnen 24 uur te staken werd echter verworpen met 5 stem men voor bjj 6 onthoudingen. Een gelyk lot onderging een Oekrainse resolutie met het vel de Nederlandse troepen achter de bestandslijn terug te trekken. De Veiligheidsraad zal vandaag de beraadslagingen- voort zetten. Tito dreigt met export naar het Westen. DE MAAT IS VOL Maarschalk Tito heeft ge dreigd de export van grond stoffen uit Joegoslavië naar hefc Westen te verleggen, in dien de Kominform-landen „handelsovereenkomsten ble ven schenden." Tito, die het woord voerde in het Joegoslavische parle ment tijdens het debat over de begroting, zeide dat Joego slavië hiertoe gedwongen zou worden om de machinerieën, die het zo dringend nodig had „van de andere zijde" te verkrijgen. Met betrekking tot plannen voor de industrialisatie van Joegoslavië zeide maarschalk Tito, dat dit „vele staten, die dachten, dat Joegoslavië een bron van grondstoffen voor hun industrie zou blijven, niet naar de zin was. Joegoslavië had echter besloten al zijn eigen hulpbronnen te exploi teren. Het afgelopen jaar was voor Joegoslavië „buitengewoon moeilijk" geweest, doch het jaarlijkse economische plan was niettemin voor 100,4% verwezenlijkt „ondanks de economische druk op ons land. welke ons dwong enkele goederen te produceren die wij tot nu toe niet voort brachten. Dr. van Royen deelde, in af wachting van de uiteindelijke beslissing van zijn regering, de Raad alvast het volgende mee. 1De ondernomen actie heeft in het algemeen niet ge leid tot vijandelijkheden op grote schaal. In hoeverre bot singen met ongeregelde ben den kunnen werden vermeden valt niet met zekerheid te voorspellen. 2) De Nederlandse regering heeft onmiddellijk maatregelen genomen |}e bevolking in de be zette gebieden te helpen. Blij vende verbetering in de toe stand kan eerst worden be reikt na volledig herstel van orde en veiligheid. 3) Het doel der Nederland se regering blijft onverander lijk de vestiging binnen de kortst mogelijke tijd van een federale regering voor geheel Indonesië, gevolgd door vrije verkiezingen, de definitieve op richting van de Vei*. Staten van Indonesië, aan welke de staatssouvereiniteit zal wor den overgedragen. Al degenen, die aan dit overleg willen deel nemen, zullen dit kunnen doen in volle vrijheid. In Batavia zijn reeds 14 vooraanstaande Republikeinen vrijgelaten. 4) Aan militaire deskundi gen van de C. v. G. D. zal ge legenheid worden, gegeven de loop der gebeurtenissen te be studeren. STRENG OPTREDEN VERLANGD. De verklaring van dr. van Royen, waarin een duidelijk ja of neen in feite op handige wij ze omzeild werd, deed dezelfde afgevaardigden, die in vorige zittingen de Nederlandse hou ding fel laakten, opnieuw van leer trekken. De Rus Jacob Malik concludeerde uit de woor den van dr. van Royen, dat de Nederlandse regering, zich van het Vrijdag genomen besluit van dö Raad niets aantrekt. Hij eiste een onmiddellijke stopzet ten van de vijandelijkheden en diende daartoe zijn vermelde resolutie in. Zowel de afgevaardigden van Syrië, de Oekraine, China en Columbia als de vertegenwoor digers van Australië en India vielen hem daarin bij. Kolonel Hodgson van Aus tralië vond de Vrijdag aange nomen resolutie zeer ewak, daar niet het terugtrekken van de troepen werd geeist. Hij protesteerde er tegen, dat eni ge vertegenwoordigers zich zonder reden van stemming hadden onthouden. Maar zelfs de aangenomen zwakke resolu tie was Nederland niet nageko men. Hij meende dat de Raad snel mc2st ingrijpen, daar voor de Republiek de toestand met de dag verergert. De Syriër Faris El-Chouri betoogde, dat alle resoluties vrij krachteloos zijn indien daar niet een bevel tot terug trekking van de troepen aan wordt vastgekoppeld. De vertegenwoordiger van India, Dessai, beweerde in zijn rede, dat na bezetting van Djocja de gevangen genomen Republikeinse leiders in op tocht door de straten van de stad waren geleid. BESCHULDIGING WEERLEGD. Dr. van Royen sprong onmid dellijk op om deze beschuldi ging te weerleggen. Hjj zeide niet te weten waar dit nieuws vandaan komt en nog minder of het juist is. Wel vestigde hij de aandacht op de Nederlandse verklaring, dat de Republikein se leiders met alle mogelijke hoffelijkheid en respect zijn be jegend. Hij legde de afgevaar digden een Nederlandse krant voor, met een foto van presi dent Soekarno, zittend in een open auto naast een Neder landse militair. Het ziet er niet naar uit, zei hij daarbij, dat de heer Soekarno onder pressie staat of slecht behandeld wordt. AMERIKA WACHT AF Gematigder in hun houding waren de Amerikaanse en Brit se afgevaardigden. Ook dr. Jessup achtte de ver klaring van Nederland onvol doende- Hij hoopte zo spoedig mogelijk aanvullende verkla ringen te krijgen. Tot zolang zolang zou hij zich van stem ming over de ingediende reso luties onthouden. Tot de Sowjet-Unie richtte hij het verwijt Vrijdag niet te hebben gestemd voor de reso lutie tot terugtrekking van de troepen, waardoor de jongste icsolutie van de Oekraine kwam als mosterd na de maal tijd. Jacog Malik antwoordde hierop, dat de Sowjet-Unie haar stem niet had gegeven, omdat de resolutie van Vrijdag veel te zwak was. De Anglo- Amerikanen wilden volgens Malik beslist in de ogen van de Aziatische volken als voor- Vandaag is het 40 jaar gele den dat Messina door een hevige aardbeving werd verwoest, waarbij bijna 100.000 personen de. dood vonden. vechters voor de Republiek op treden, terwijl ze in werkelijk heid Nederland steunen. Als laatste spreker ging Pa- lar, de woordvoerder van de Republiek, in de verklaring van dr. van Royen, dat de Ne derlandse troepen geen ernsti ge tegenstand hebben ontmoet Hij herinnerde eraan, dat de Republiek het wapen der gue rilla heeft gekozen, hiertoe ge noodzaakt door de betere be wapening der Nederlandse troepen. De afgevaardigden dienden er bovendien rekening mee te houden, dat al het nieuws uit Indonesië is onder worpen aan politieke en mili taire censuur. Hij meende; dat de Nederlandse regering slechts een spel speelt om tijdwinst te behalen, zoals zij gedurende de afgelopen jaren steeds heeft gedaan. Van Kleffens richtte zich tot Paul Hoffman. Namens de Nederlandse re gering heeft onze ambassa deur in de V.S., mr. E. N. van Kleffens, een brief gezonden aan Paul Hoffman, de admi nistrateur van het plan-Mar shall, waarin betreurd wordt, dat de economische hulp aan Indonesië voorlopig gestaakt is en waarin er op wordt ge wezen, dat deze steun ten be hoeve van het economisch herstel van Indonesië juist thans onontbeerlijk is. De regering is van mening,* dat, wanneer tevoren ovprleg was gepleegd, het mogelijk zou zijn geweest de twijfel, die met betrekking tot de uit voering van het Europese her stelprogramma in Indonesië bestaat, te doen verdwijnen. Zij is het er mee eens, dat de E.C.A.-gelden op efficiënte wijze onder de bevolking van Indonesië moeten worden verdeeld. De regering is er van overtuigd, dat de ontwik- „Hinderpaal in de volksdemocratische ontwikkeling". Beschuldigd yan „hoogverraad". Naar officieel te Boedapest wordt medegedeeld, is kardi naal Mindszenty, die Rooms- Katholiek primaat is van Hongarije, onder beschuldiging van hoogverraad gearresteerd. In een kort communiqué van het departement van bin nenlandse zaken wordt ver klaard, dat de kardinaal in bewaring is genomen wegens „spionnage. misdaden tegen de veiligheid van de republiek en het smokkelen van valuta." Wanneer de kardinaal is ge arresteerd werd niet vermeld. De controverse tussen de Rooms-Katholieke kerk en de Hongaarse regering bereikte haar hoogtepunt in Septem ber, toen de bijzondere scho len werden genationaliseerd. Tien dagen geleden echter heeft het gezamenlijke Hon gaarse episcopaat in een ver gadering onder de 56-jar»ge Kardinaal zijn bereidheid te kennen gegeven om met de regering over een accoord te onderhandelen. De arrestatie van Kardinaal Mindszenthy kwam niet on verwacht. Midden November publiceerde de Kardinaal een brief, die een rechtstreekse aanval op het régime inhield. Het antwoord bleef niet uit. In zijn Kerstboodschap ver klaarde de Hongaarse presi dent Szakants, dat de rege ring niet tegen de godsdienst was, doch niet kon toestaan, dat „imperialistische agenten zich achter het bolwerk van de Katholieke kerk verschui len." Grote massa's van het Hongaarse volk, zei Szakants, vragen de liquidatie van de „anti-democrtatische reactie van de kliek rondom Kardinaal Midszenthy. Deze hindernis op weg naar de ontwikkeling van de Hongaarse volksdemocratie moet uit de weg geruimd worden. Kerstmis heelt weliswaar geen sneeuw gebracht, doch vol doende vorst om op vele plaatsen Ijsbanen open te stellen. Op tweede Kerstdag genoten tienduizenden landgenoten bij prachtig winterweer van het Ijsvermaak. Ontwerp-statuut voor het Ruhrgebied. CONCESSIES AAN FRANKRIJK. Het ontwerp-statuut voor liet in stellen van een internationale con trole-organisatie voor het Ruhr gebied, dat vandaag zal worden gepubliceerd is in Üjn thans goed gekeurde vorm een opmerkelijke concessie van Engeland en Ame rika tegenover Frankrijk, aldus berichten uil Parijs. Het ontwerp-statuut voorziet er in dat de souvereiniteit over het Ruhr-gebied door de bezettings- mogendbedet. aan een toekomsti ge Duitse regering zal worden overgedragen Bepaalde bevoegd heden ter coni tóle, van de in het Ruhr-gebied voortgebrachte hoe veelheden sier kool, cokes en staal zullen vv.den overgedragen aan een „internationale Ruhr-or- ganisatie". Deze regeling woidt te Parijs ais een aanzienlijke concessie aan het Franse standpunt beschouwd, daar hierdoor hei beginsel wordt er kent dat de geallieerden perma nente contrö'e dienen te hebben over de productie van de voor naamste industrieën van het Ruhr- gebied. .REGELMATIG SCHRIFTELIJK CONTACT MET DE ZEEVAARDERS. De jongelui steken er veel van op. Wanneer je op de lagere school kimt afdreunen welke plaatsen er liggen aan de spoorweg van Nijmegen naar Maastricht en je weet er bjj te vertellen welke industrie- en men er aan reft, dan ben je een hele Piet. Maar al die kennis zal je pas inte resseren, wanneer je zelf met de trein van de St. Stevens naar de St. Servaas reist. En de opmerkingen van je onderwijzer, dat Nederland 'n zeevarende natie is, dat de scheepvaart l/7e van ons na tionale Inkomen inbrengt en aan 50.000 mensen arbeid verschaft, onthoud je, maar wanneer je volwassen bent rt het je precies zo als meeste Nederlanders: van onze zeevaart wéét je vrijwel niets. Tenzij je contact hebt met de mensen, die er hun brood mee verdienen. Na de oorlog hebben enige gezagvoerders daar eens over gepiekerd en dat leidde tot de stichting van de NEVAS. Deze letters staan voor „Ne derlandse Vereniging tot Adoptatie van Schepen". Adop- tatie, dat was het: Laat de scho len een schip adopteren en het gevolg zal zijn een aardige briefwisseling, waardoor goede voorlichting betreffende ons' zeewezen wordt bevorderd, een voor deze gedachte en bij hechte band wordt gesmeed de genoemde scholen is dat al- (Duivendijk der H.A.L.), Chr. school. Arnemuiden (Arnedijk der H.A.L.). BELANGWEKKENDE ONDERWERPEN. De contactcorrespondent voor Zeeland, de heer P. M. Ver stelle te Middelburg, vertelde ons, dat de Boazschool te Me- liskerlce en het Gymnasium te Middelburg de eerste Zeeuwse scholen waren, die zich onder het NEVAS-embleem schaarden Of de correspondentie een suc ces wordt, hangt voor een be langrijk deel van de onderwij zers en leraren af. Voelen zij tussen de zeevarenden en de mensen thuis en wat zeker niet onbelangrijk is de be langstelling wordt gestimuleerd in aardrijkskunde, wereldver keer en dergelijke onderwer pen. Bovendien wordt een perio diek uitgegeven, waarin aller lei onderwerpen, die ter zake dienen worden behandeld. De NEVAS is een groot suc ces geworden: Momenteel zijn reeds meer dan 200 schepen ge adopteerd. Ook in Zeeland be staat er veel animo voor; de volgende scholen nemen deel aan de actie: Rijkskweekschool. Middelburg (Zeeland v. d. Rot terdamse Lloyd), Rijksleer school, Middelburg (Salatiga v. d. Rott. Lloyd), RHBS, Vlis- singen (Kon. Emma der Mij. Zeeland), Gymnasium, Middel burg (Bredero der K.N.S.M.), Chr. Kweekschool, Middelburg (Helicon der KNSM), Boaz school, Meliskerke (Mariekerk der VNSM), School voor Chr. L.O., Westkapelle (Mapia dei- Mij. Nederland), Ulo-afd. der Chr. Nat. School te Axel (Axel- dijk der H.A.L.), ULO, Tholen gemeen het geval dan wor den ook de scholiereh enthou siast. Zij geven hun epistels aan het klassehoofd, die deze met een briefje van zichzelf op zendt naar het NEVAS-kan- toor te Schiedam, waar men er copieën van maakt en de originele doorstuurt. Ook de opvarenden van de geadopteer-j de schepen zenden hun brie ven daar naar toe. Zij doet me-| dedelingen over hun reis, over de havens, waar zij binnenko men, over de inrichting van het schip en de ladingen en over tientallen andere zaken, die de jongens en meisjes belang in-| boezemen. Zelfs schreef de marconist van de Zeeland laatst voor de Middelburgse kwekelingen een wedstrijd uit waarbij zij moesten raden hoe veel balen rubber in de ruimen waarvan de afmetingen waren opgegeven, geladen kunnen worden. Zijn bedoeling was da leerlingen daardoor een idee te geven van de afmetingen van het schip en hij loofde voor de-I genen, die het beste raadden, enkele vulpennen uit. De jongens cn meisjes ver tellen op hun beurt over hun belevenissen en in sommige scholen worden tekeningen en dergelijke voor het schip ge maakt. De meeste scholen heb ben ook een scheepshoekje in gericht, waar foto's, producten en voorwerpen, die de jongelui, van de vrienden op zee krijgen, worden uitgestald. Zij hopen al lemaal nog eens gelegenheid te krijgen het geadopteerde schip te bezichtigen en opvarenden naar Zeeland te zien komen om op de school een lezing te houden. In afwachting daarvan heeft de heer Verstelle zelf reeds op de Boazschool gespro i ken over zijn belevenissen in de oorlog. Hij heeft als gezag voerder op de *Nieuw Holland en op de Ruys, een werkzaam aandeel gehad in het troepen vervoer (alleen met de Ruys heeft hij 100.000 man vervoerd) hij heeft ook tijdens hevig stormweer op de Middelandse Zee kans gezien 1200 opvaren-; den van de tot zinken gebrach te Marnix van St. Aldegonde te redden en zijn gevaarlijk werk' zag hij ondermeer beloond doorj verlening van het bronzen kruis van H.M. de Koningin en benoeming tot ereofficier in de Orde. van het Britse Empire, een van de hoogste Engelse on derscheidingen. Dat er op de scholen on danks de grote hoeveelheid te' verwerken leerstof toch aan I dacht aan dit NEVAS-werk wordt geschonken, is verheu-j gend. Het contact met de sche pen is namelijk niet zo maar een aardigheidje om de kinde ren bezig te houden, maar ver vult wel degelijk een functie bij het onderwijs en de ontwik keling van de leerlingen. Htt is daarom te hopen, dat ook an-| dere scholen in Zeeland er toe zullen overgaan een schip ie, adopteren. Arabische Liga overweegt boycot tegen Nederland. De Arabische Liga bestu deert thans een nota, die aan alle ledenstaten van de Liga zal worden gezonden. Hierin wordt gevraagd aan Nederlandse vliegtuigen toe gang op hun vliegvelden te weigeren als reactie op de „Nederlandse agressie" tegen Indonesië. De bijzondere situatie van de Nederlandse schepen, die varen door het Suezkanaal, wordt eveneens bestudeerd. Toleigenaar is hardleers. Vorige week was de tol bij Kuus op de Lage Vuursche (Utr.) weer eens voor de zoveelste maal gesloten. De eige naar van deze weg naar De Bilt, de heer Bosch van Drakenstein. met wie meermalen strubbelingen hadden plaats gevonden over deze tol, schijnt wel erg hardleers te zijn. On danks zijr toezegging, dat de weg voortaan vrij zou zijn, kreeg de tolgaarder gisteren last de. bomen weer te sluiten. File's auto's stonden door deze onverwachte verkeers stremming te wachten. De tol staat op het grond gebied van de gemeente De Bilt en de politie van deze gemeente werd dan ook onmiddellijk gewaar schuwd. Deze nam geen halve maatregelen en verwijderde de tol radi caal. De afsluitbomen werden meegenomen. De eigenaar van de weg heeft thans gedreigd de weg te zullen laten om ploegen. „Ernstige vergissing" met Ilse Koch. Een door de Senaat inge stelde commissie van onder zoek heeft de Amerikaanse militaire autoriteiten in Duits land ervan beschuldigd „een ernstige vergissing" te hebben begaan, door de levenslange gevangenisstraf, waartoe Ilse Koch, de weduwe van. de com mandant van het concentra tiekamp te Buchenwald, was veroordeeld, te veranderen in een gevangenisstraf van vier jaar. Zoals bekend, is tijdens de berechting van mevr. Koch beweerd dat zjj zich lampe- kappen van mensenhuid had laten vervaardigen. keling in Indonesië sedert hel begin* van de Marshall-hulp aantonen, dat de verzonden en te verzenden goederen er toe zullen bijdragen het econo misch herstel aldaar te bevor deren. Men wil gaarne over een en ander gespecificeerde in lichtingen verschaffen en besprekingen voeren over de technische vraagstukken met Amerikaanse deskundigen. Met voldoening werd nota ge nomen, dat in speciale geval len door de E.C.A. uitzon deringen op haar besluit ln overweging zullen worden ge nomen. Joden verantwoordelijk voor de gevechten. RAPPORT VAN DR. BUNCHE Dr. Bunche de wnd. bemid delaar in Palestina heeft in een rapport aan de Veilig heidsraad medegedeeld. dat het op 23 December de Joden waren, die de aanval bij Gaza begonnen. Waarnemers van de N.V. zjjn nog steeds niet in de ge- genheid gesteld het -toneel van de strijd in ogenschouw te nemen. Uit het rapport, dat een overzicht geeft van de ge vechtsactiviteit blijkt echter, dat de Joodse strijdkrachten het eerst het bestand hebben geschonden. Egypte heeft inmiddels een nieuw beroep gedaan op de Veiligheidsraad. In een brief werd verklaard dat Italië de Raad in het Negeb-gcbicd voor een voldongen feit trachtte te stellen. 13 milHoen gevangenen in de Sovjet-Unie. VERKLARING VAN AMERIKAANS MINNISTER De Amerikaanse minister van Defensie, Kenneth Royall. heeft verklaard, dat de Suw- jets meer dan 13 millioen ge vangenen, waaronder vrou wen en enkele kinderen, in concentratiekampen in de Sowjet-Unie vasthouden. 9 Millioen van de bewoners van de kampen waren Rus sen, 2 millioen Duitsers en de rest Polen, Stsjecho-Slowaken en onderdanen van tal van andere landen. Royall zeide deze cijfers te baseren op een hoogst betrouwbaar onder zoek van de geheime dienst, dat op mijn verzoek over een periode van enkele maanden werd verricht.' Royall citeerde de cijfers als een voorbeeld van „totalitarisme". Tsjang geeft de moed niet op Generalissimus Tsjiang Kai Sjek heeft verklaard, dat de zeven dagen oude regering van dr. Soen Fo de oorlog tegen de communisten ..grondig en tot het einde toe" zou voortzetten. Aan de communistische troe pen is opdracht gegeven op staande voet een ieder van de 45 regeringsleiders te arresteren, waarvan dc com munistische radio op eerste Kerstdag mededeelde, dat het oorlogs-misdadigers waren. Aan het hoofd van deze lijst van 45 staan generalissi mus Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenote. In volksdemocratische romans geen adel. De bekende schrijfster van dameslectuur Courts Mahler. die thans in de Sowjet-zóne van Duitsland woont, is bezig al haar 200 romans te herzien, omdat deze niet in „volksdemo cratische geest" zijn geschre ven. Courts Mahler's helden en heldinnen zijn -namelijk bijna alle van adellijke bloede. Zij is thans doende haar graven in handelsreizigers en verzeke ringsagenten e.d. te veranderen en haar gravinnen in eenvou dige vrouwen van het volk. die wel hun blauw bloed maar niet hun schoonheid kwijt zijn. Baby gestikt. De 11 maanden oude baby Maria G. D. te Rotterdam werd door haar moeder dood in haar ledikantje aangetroffen. Ver moedelijk is het kindje gestikt in een moltondeken, waar aan het heeft liggen zuigen. AANHOUDENDE VORST Geldig tot Dinsdagavond Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid- Oost en Oost. In de ochtend matige, op enkele plaatsen strenge vorsf. Midden op de dag lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1