PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Madioen en Kediri ook in Nederlandse handen Bevolking van Zeeland groeide in 1947 De BILT Veiligheidsraad gaf bevel hef vuren te staken Geen eis tot terugtrekking van de troepen Strijd in Palestina weer in volle gang Toch samenwerking Nederlands regering nog in beraad. Een Kerstgroet van Koningin Juliana Tot de verwanten van de jongens in Indonesië Baard van Kerstman raakte in brand. VOORSPELT 191e Jaargang - No. 303 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred.. G Ballintyn. PLverv.. W Leertouwei en tl. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct pei week; I 3.9G p. kw.; £r. p p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 Dec- 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per -rim. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlisslngen Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.i tel.' 10 en 51 Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Voratstr. 55. tel. 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - .Ztertkzee: N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 Guerilla De Veiligheidsraad heeft aan de vooravond van Kerst de Nederlandse gedragslijn in In donesië veroordeeld, maar niet zo scherp, als eerst het geval scheen te zullen zijn. De Ame rikaanse resolutie is slechts voor tweederde aangenomen. Voor het andere derde deel werd zij verworpen. Aangenomen wer den de paragrafen, waarin op beide partijen een beroep wordt gedaan om de strijd te staken en waarin aan de Nederlandse regering wordt gevraagd om de republikeinse leiders in vrij heid te stellen. Verworpen werd de paragraaf, waarin aan de Nederlandse troepen bevel werd gegeven, zich terug te trekken tot achter de demarcatielijnen. De Nederlandse regering heeft nog niet op deze resolutie gereageerd. Maar in de gehele wereld heerst twijfel aan de re sultaten, welke deze resolutie zal hebben. Natuurlijk zullen de Nederlanders niets liever, dan het vuren staken, maar niet dan nadat de republiek getoond heeff daartoe eveneens bereid te zijn. Zelfs de Commissie van Goede Diensten geeft thans bij alle critiek, die zij op Neder land blijft uitoefenen, ronduit toe, dat het aantal infiltraties en incidenten legio is geweest. Welnu; moeilijk kan men ver wachten, dat de Nederlanders hun activiteit zulen staken, voor en aleer er rust en orde en veiligheid heersen. De republikeinse leiders vrij latenin dit stadium? Het is moeilijk aan te nemen, dat daartoe door de Nederlandse regering besloten zal worden, zolang de situatie niet is opge klaard. Vermoedelijk vooruitlopend op een Nederlandse regerings verklaring heeft dr. Beel dan ook te Batavia verklaard, dat dc resolutie practisch weinig aan de toestand verandert. Met belangstelling zien wij het officiële Nederlandse ant woord tegemoet. Intussen is van republikein se zijde verklaard, dat de repu blikeinse troepen een guerilla- strijd zullen gaan voeren. Het was te voorzien en bewijst, dat men in het republikeinse kamp ook thans nog geen vreedzame regeling wenst. Thans zal moeten blijken, of de republikeinse strijdkrachten over voldoende aanhang be schikken onder de bevolking om een guerillaoorlog te kunnen voeren. Zonder steun van de bevolking kunnen zij dat zeker niet. Wij achten de kans verre van denkbeeldig, dat-de Indo nesische bevolking er de voor keur aan zal geven, dat onder Nederlandse leiding vrede en veiligheid terugkeren. Te meer, omdat zij ervan overtuigd kan zijn, dat de Nederlandse belof ten betreffende toekomst volle dig zullen worden ingelost. Het wordt een nieuwe toets steen voor de kracht der repu bliek. De eerste krachtproef, de militaire, is in het nadeel van de republiek uitgevallen. Valt ook deze tweede in haar nadeel uit, dan kan dit slechts bijdra gen tot een spoedig herstel van de vrede. Maar de operaties gaan nog door Het belangrijkste feit, dat zi ch sedert Zaterdagmorgen in de Indonesische kwestie heeft voorgedaan, is zonder enige twijfel de aanvaarding door de Veiligheidsraad van de nog al ge kortwiekte Amerikaanse resolutie. Een resolutie, welke van beide partijen verlangt, dat zij de vijandelijkheden zullen sta ken en de politieke gevangenen, gearresteerd sedert 18 Septem ber jl., in vrijheid zullen stellen. Aan de C. v. G. D. is ge vraagd telegrafisch rapport uit te brengen over de gebeurte nissen sedert 12 December. De eis, dat de troepen zouden worden teruggetrokken op dc linies van vóór 18 December, kon de vereiste meerderheid Sumner Welles ernstig ziek. Sumner Welles, de vroègere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is ernstig ziek in een ziekenhuis opgeno men. Voorbijgangers vonden hem bewusteloos in de buurt van zijn huis liggen. Vermoe delijk is hij tijdens een wande ling onwel geworden. Sumner Welles is 56 jaar oud. Republikeinse bladen kregen straf. Aan een Indonesisch dagblad te Batavia werd een verschijn- verbod oppgelegd voor twee dagen en aan een ander voor één dag, omdat ze er op uit waren uitsluitend ongunstige berichten voor de Nederlanders te publiceren. Twee Indonesi sche bladen te Medan mogen weer verschijnen. Nieuwe vredesconferentie over Oostenrijk. De Ver. Staten hebben voor gesteld, dat Engeland, Frank rijk, de Sowjet-Unie en de V.S. de onderhandelingen over een Oostenrijks vredesverdrag her. vatten en wel omstreeks 7 Fe bruari te Londen. niet behalen en werd dus uit schrapt. De resolutie is natuurlijk on middellijk ter kennis van de beide partijen gebracht, maar meer is er tot dusver nog niet mee gebeurd. Uit uitlatingen van Nederlandse èn republi keinse functionarissen kan men vaststellen, dat men er aan beide zijden weriig heil van verwacht. Officieel commentaar van de Nederlandse regering, welke de resolutie en de daar uit voortvloeiende situatie ern stig bestudeert, is er nog niet, maar wel heeft dr. van Royen in Parijs tegenover een verte genwoordiger van Reuter ver klaard, dat z.i.- een vooi-tijdig staken van het vuren slechts meer bloedvergieten zal ver oorzaken en de guerilla's in staat zal stellen een lange en verbitterde strijd in de rimboe te voei'en. Dr. van Royen meen de, dat de resolutie aan de C. v. G. D. te veel macht toekent. DISCUSSIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Over de discussie, welke Za terdagmorgen in de Veiligheids raad aan de stemming nog is voorafgegaan, het volgende: De Engelsman Denning her innerde er eerst aan, dat ook de Engelse troepen in 1945 op Java herhaaldelijk door Indo nesiërs werden aangevallen en dat het terrorisme reeds toen niet effectief werd gecontro leerd door de Indonesische machthebbers. Wel meende de ze spreker, dat de Nederlandse regering verder gebruik had moeten maken van de diensten van de C. v. G. D. voor zij tot het gebruik van machtsmidde len overging. De Franse vertegenwoordiger Parodi wees er met nadi-uk op, dat de raad uitsluitend kan spreken over geschillen tussen souvei'eine staten. Deze spreker noemde de actie van de Neder landers van brutale en schok kende aard. Toch mag de raad zich niet laten leiden door het sentiment. Daarom zou Frank rijk zich van stemming onthou den. De vertegenwoordiger van Canada meende, dat de eerste stap zal moeten zijn het stop zetten van gevechtshandelingen. Pas daarna kunnen omstandig heden wordexx geschapen, waar op een permanente vrede kan worden opgebouwd. Mr. VAN ROYEN. Mi-, van Royen kwam hierna nogmaals aan het woord om het Nederlandse standpunt te verdedigen. Hij betoogde, dat de beslissing om tot actie over gaan niet werd genomen voor de moi-gen van de 18de December. Er is geen sprake van, dat Nederland, zoals de heer Palar heeft beweerd, tijd heeft willen winnen. De heer van Royen legde er dc ingediende resolutie ge- voorts de nadruk op, dat thans veel minder bloed wordt vergo ten dan vóór 18 December, toen elke week grote aantallen Indonesische burgers wei-den vermoord. De vertegenwoordiger van India kreeg van mr. van Royen een even origineel als afdoend antwoord: hij citeerde eenvou dig een lange passage uit een rede welke de vertegenwoordi ger van India enkele maanden geleden in de Veiligheidsraad hield toen de kwestie Hydera bad werd behandeld, en ver zocht in deze passage alleen maar de woorden „India" door „Nederland" en „Hyderabad" door „Republiek" te vervangen. Mr. van Royen betoogde voorts, dat de motieven, welke in 1947 golden tegen het bevel om de troepén terug te trekken, thans nog in dezelfde mate gel den. DE COMPJSTENTIE. Nadat de Indonesische verte genwoordiger Palar er nogmaals op had aangedrongen aan de Nederlandse troepen het bevel te geven zich achter de demar- oatielijn terug te trekken, kwam de Belg van Langenhoven aan het woord, die <er aan herinner de. dat België zestien maanden geleden reeds heeft voorgesteld, de kwestie van de competentie voor het Int. Hof van Justitie te brengen. Dit is helaas niet gebeurd. DE STEMMING. Na deze discussies werd tot stemming over de Amerikaan se resolutie overgegaan. Zij werd afgenomen met zeven stemmen voor en vier onthou dingen (Frankrijk, België. Rus land en de Oekraine). Alleen bij de passage inzake het terug trekken van de troepen ont hielden zich ook Argentinië en Canada van stemming, zodat deze passage verworpen werd. Op verzoek van Syrië werd de kwestie-Indonesië voor de vergadering van vandaag nog niet van de agenda gevoerd. Arabische Liga röept haar leden op- Het fatum in de internationale betrekkingen heeft ge wild, dat juist Palestina gedurende' de beide Kerstdagen weer toneel van strijd is geweest. Tijdens de middernacht- godsdienstoefening Zaterdag in de kerk van de blijde aan kondiging te Nazareth wercl alarm geblazen; onbekende vliegtuigen vlogen over de stad toen de klokken heiereden. Wellicht zal Eisenhower Marshall vervangen- GERUCHTEN OVER BEDELL SMITH Minister Marshall zal vermoe delijk deze week het ziekenhuis waar liy een nieroperatie on derging, verlaten, doch volgens de artsen zal h|j nog geruime t|jd rust moeten houden. In Washington doet bet be richt de ronde, dat op verzoek van Marshall zelf generaal Eisenhower tijdelijk met de leiding van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zal worden belast. Bovendien lopen er weer nieuwe geruchten, dat Mar shall volgende maand zal af treden in verband met zijn ge zondheidstoestand. Als moge lijke opvolgers worden ge noemd Averell Harriman en rechter Vinson. De Amerikaanse gezant in Moskou. Bedell Smith, is via Berlin naar Washington ge reisd voor een onbepaald ver blijf in de Ver. Staten. Uit Moskou werd gemeld, dat de ambassadeur misschien in verband met zijn gezondheids toestand ontslag zou nemen. Dat leidde tot geruchten, als zou de Sowjet-regering om de terugroeping hebben ver zocht. Op het ministerie In Washington werden deze ge ruchten als „volslagen non sens" bestempeld. President Truman heeft bovendien ver klaard, dat hij niets van een ontslag afwist. Te Haifa werd medegedeeld, dat 3 kinderen gedood en vijf gewond werden toen niet-ge- identificeerd vliegtuigen op Kerstavond een Joodse neder zetting bij Nazareth bombar deerden. Voordat zij de neder zetting bombardeerden, zouden de vliegtuigen over N.-Iraël gevlogen hebben. Het hardst schijnt gevoch- i ten Zuiden van ten te worden 1 Tussen Nederlands en Indonesisch Rode Kruis. De heer van Schie, die na mens het Nederlandse Rode Kruis een bezoek van twee da gen bracht aan Djocja, deelde mede, dat het Indonesische Ro de Kruis aldaar aanbood om samen te werken met het Ne derlandse Rode Kruis. Men zoekt thans naar een methode van samenwerking. Deze week zal een informatiebureau van het Ned. Rode Kruis te Djocja worden ingericht. Reeds geeft de militaire zender te Djocja familieberichten door. Een on derzoek zal worden ingesteld of Nederlandse vrouwen zijn vastgehouden in verdachte hui zen. Te Sarangan zitten 50 Duitsers. Gaza, waar de Egyptische troepen Joodse nederzettingen blokkeerden. De Joodse troe pen hebben in dit gebied op nieuw militaire successen ge boekt, waardoor het er naar uitziet, dat de gevechten zul len eindigen met de aftocht van de Egypteische kolonnes. Elders in de Negeb-woestijn. wordt op kleine schaal ge vochten. De Arabische Liga h®eft inmiddels haar leden opgeroe pen do str|jd in Palestina te hervatten. Jemen, Syrië, en Saeoedi-Arabië hebben hierop bevestigend geantwoord. De antwoorden van Irak, de Liba non en Transjordanië z|jn nog niet ontvangen. De Egyptische regering heeft in een telegram de Veiligheids raad ervan op de hoogte ge steld, dat de Joodse troepen de aanval op de Egyptische strijdkrachten zijn begonnen. Deze aanval, aldus het tele gram, vormt een flagrante schending van het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. - Om deze reden verzoekt Egypte de Veilig heidsraad bijeen te komen teneinde de toestand onder ogen te zien. Gewacht wordt' nu op een rapport van dr. Ralhp Bunche, de wnd bemid delaar in Palestina. Ministers vergaderden op Kerstmis. Officieel werd uit den Haag medegedeeld, dat dc Neder landse regering ten aanzien van de beslissing van de Vei ligheidsraad van Vrijdag jl. nog in beraad is, mede in verband met het overleg met Batavia. Verklaringen, waar uit de indruk zou kunnen worden verkregen, als zou de regering reeds enigerlei stand punt hebben bepaald, z|jn ten enenmale ongegrond. Een woordvoerder van het Departement van Buitenlandse Zaken heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat de Nederlandse regering vrijwel onmiddellijk na de aanvaar ding van de resolutie door de Veiligheidsraad in beraad ls gegaaix over de vraag, welke houding z|j hiertegenover moest aannemen. Gedurende de eerste Kerstdag hebben de ministers Drees, Sassen, Stik ker, Götzen en Schokking hierover vergaderd en zijn vrij wel gedurende de gehele dag In contact geweest met de adviseurs Blom en de Beus, die de zitting van de Veilig heidsraad hebben bijgewoond. Voorts is er voordurend contact met de autoriteiten te Batavia. Over het definitieve stand punt van de regering kon nog niets worden medegedeeld. Jonge vrouw geworgd. Daags voor Kerstmis werd de 24-jarige vrouw G. R. in een woning aan de Breede Hilledijk te Rotterdam, waar zij een kamer had, door haar hospita dood in bed aangetrof fen. Zij bleek door wurging om het leven te zijn gekomen. De vrouw was de avond te- varen tezamen met haar zus ter in de stad in aanraking gekomen met twee lieden, waarmede zij de avond rustig hadden doorgebracht. Na af loop waren zij gevieren per taxi naar Katendrecht gegaan, waar zich de wegen der beide paren hadden gescheiden. Nederland zal een' financiële- cn handelsovereenkomst sluiten met Japan, welke zal voorzien in een goederenruil tussen Japan enerzijds en Nederland en Indone sië anderzijc* millioen dolk Koningin Juliana heeft Eerste Kerstdag voor de Nederlandse radio de volgende Kerstboodschap xdtgesproken: Het is mij een behoefte een groet te brengen dtn allen, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn om iemand, die zij lief heb ben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede latid aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedach ten gaan ovk uit naar degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo vack weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze beloften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden bij monde van mijn moeder op 7 December 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid van het geloof en van het woord, de vrij heid van vrees en van gebrek. Zij zijn allen in Gods hand en geen haar zal hen gekrenkt worden zonder Zijn weten. Ilc wens u en hen toch een werkelijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar mis schien in diepere zin. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het komende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijks leven met zijn be slommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moeilijk heden. en zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten klinken „Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de men sen een welbehagen'. In Januari weer textlel-uitverkoop. In de periode van 17 t/m 29 Januari 1949 zal de detailhan del wederom gelegenheid krij gen, op punten gewaardeerde textielgoederen puntenvr|j of tegen verlaagde puntenwaar dering, zulks naar keuze van de handelaar, te verkopen aan het publiek, mits een korting van minstens 10% op de ver koopprijs wordt toegepast. De confectie-industrie en de groothandel kunnen in de pe riode van 3 t/m 15 Januari 1949 op gelijke wijze textiel goederen aan hun afnemers le veren, met dien verstande, dat een korting van 6% op de ver koopprijs moet worden ver leend, terwijl op de factuur duidelijk moet worden ver meldt: „Opruiming Januari 1949". DE MILITAIRE SITUATIE. Alle strategisch balangrijke punten op Midden-Java bezet. Vorderingen in Bantam en op Sumatra. De belangrijkste vorderingen, welke de Nederlandse troepo« op midden-Java tijdens het Kerst weekend hebben gemaakt, resul teerden in de bezetting van Ma dioen en Kediri, de twee laatste steden van enige importantie, wel ke hier nog niet bezet waren. Hiermede zijn thans aUe strategi- gisch belangrijke punten in dit gebied in Nederlandse handen ge komen. Omtrent de militaire situatie kan thans het volgende worden gecon stateerd: Het jaar 1948 begon met 262.589 inwoners. Toename in 1947 ruim 4000 zielen. Nu het jaar 1948 ten einde spoedt is het wellicht leerzaam om te "weten met hoeveel inwo ners de provincie Zeeland dit iaar begon. Het waren ex blij kens het Provinciaal Blad van Zeeland totaal 262589, van wie 132.254 mannen en 130.335 vrouwen. In het jaar 1947 ver trokken uit bet Zeeuwse ge west 7588 mannen en 7740 vrouwen waaruit blijkt dat bij de vrouwen de lust hét grootst was om de Zeeuwse klei en zavel te verlaten. Maar er kwamen zich vestigen 7657 mannen en 7847 vrouwen, zo dat de vrouwelijke terugkeer de exodus voldoende overtrof. De Zeeuwse wiegen werden in het jaar 1947 bevolkt door 3264 mannelijke en 3132 vrou welijke jonggeborenen. Bn de burgelijke standen werden in 1947 als overleden ingeschreven 1275 mannen en 1218 vrouwen. De provincie had dus in dat jaar een ge boorteoverschot van 3915 zie len. Wanneer we nu weten, dat Zeeland het jaar 1946 afsloot met een bevolking van 258.510 zielen, dan is die bevolking in 1947 totaal toegenomen met ruim 4000 zielen. DE GROTERE STEDEN De stad Vlissingen steeg van 19.430 tot 20.608 zielen, Middelburg van 20.353 tot 20.873, zodat aan het begin van dit jaar Middelburg nog de grootste stad van Zeeland was. DE BEVELANDEN Het inwonertal van Goes daalde van 12.836 tot 12.779 en had deze daling gemeen met vi^jwel alle dorpen in het Westelijk deel van Zuid-Beve land en van Noord-Beveland, hetgeen vermoedelijk verband houdt met terugkeer van éva- cué's naar Walcheren enz. In het Oosten van Zuid-Beveland daarentegen nam de bevolking toe b|jv. in Yerseke van 4725 tot 4777. in Krabbend|jke van 2735 tot 2788, in Krulnin- gen van 4548 tot'4574. De meeste dorpen op Wal cheren vertoonden een kleine vooruitgang in het inwoners aantal. behalve Amemuiden, dat van 2901 zakte tot 2887 j en blijkbaar ook évacué's los liet. OP SCHOUWEN Zierikzee groeide van 6884 tot 7029 inwoners, Bruinisse van 2095 tot 2120 en het had deze lichte groei gemeen met de meeste dorpen op Schouwen en Duiveland. IN VLAANDEREN Oostburg in West-Zeeuwsch Vlaanderen steeg van 2636 tot 2771 en Sluis van 2183 tot 2315. Ook in West Zeeuwsch- Vlaanderen was er overal een lichte groei. Terneuzen steeg van 12.557 tot 12.717 en Axel van 6878 tot 6890 maar in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen liggen de zaken iets anders. Daar zijn gemeenten die groeiden en anderen die verminderden. Op één na de kleinste ge meente van Zeeland, het dorp Overslag zag daar zijn zielen tal dalen van 312 tot 299. Hlerb|j merken we even op dat de kleinste gemeente namelijk Serooskerke op Schouwen zich op 231 zielen wist te handha ven.. Een uitezond-ering op de algemene groei van de Wal- cherse gemeenten vormt Vee re welk stadje z|jn inwonertal zag krimpen van 1110 tot 1096. i TIIOLEN De stad Tholen steeg van 3242 tot 3303 inwoners. Ook de overige gemeenten op Tho len vertonen een lichte groei of stabiliteit evenals St. PhL lipsland. Om tenslotte nog een per centage te noemen: in het jaar 1947 nam de bevolking der provincie toe met 1 3/5%. Op Wcst-Java zijn drie opmars- richtingen. Die van Ta'nggerang naar het Westen heeft over Sevang het plaatsje Anjer aan de kust be reikt. Van Buitenzorg uit zijn de troepen in het Bantamse gevorderd tot Pacleglang, terwijl de opmars langs de Wijnkoopsbaai vorderde tot Baja. Ook op midden-Java zijn, van Soerakarta (Solo) uit drie op marsrichtingen te onderkennen naar het Noordoosten tot Sragen, naar het Oosten over het Lawoe- gebergte tot Madioen en naar het Z.O. tot Wonogiri. Inmiddels zijn de mariniers van Tjepoe uit gevorderd tot onge veer halverwege tussen deze plaats en Madioen. terwijl in het Zuidoosten de opmars van Blitar uit Kediri heeft bereikt. Verwacht wordt, dat de drie be wegingen van Tjepoe. Soerakarta en Blitar uit zich weldra zullen verenigen, waarmede dan het ge hele gebied van midden-Java door kruist zou zijn. OP SUMATRA. De opmars van het Tobameer uit op Sumatra heeft Sibolga be reikt, terwijl een nieuwe op mars ls begonnen van de Noord punt van het meer, welke is ge vorderd tot Sidikalang, 25 km. van het punt van uitgang. VLIEGTUIG VERMIST. Een communiqué van Zaterdag meldde, dat een Nederlandse ja ger niet is teruggekeerd van een vlucht boven midden-Java. Twaalf gewonden in Amsterdams ziekenhuis. Om even over zeven waren op de avond van de eerste Kerstdag in het kinderhuis „Wees een Zegen" te Amster dam enige kinderen bezig met ,,kerstmannetje"-spelen. Een ziek jongetje sloeg van uit zjjn bed het spel gade. Op het tafeltje naast hem stond een brandende kaars. Toen het kerstmannetje naar zijn ziek kameraadje toé ging kwam hij te"tiicht bij de kaars en zijn baard vatte vlam. Hjj snelde naar de andere kinde ren toe en bij de pogingen het vuur te blussen liepen 12 personen volwassenen en kinderen zulke brandwonden op, dat zij allen per zieken auto naar het Wilhclmina gasthuis moesten worden ver voerd. Zes kinderen zijn met ernstige brandwonden ter ver pleging in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. De overige konden na de behandeling naar huis gaan. Loonbijslag voor gehuwde werknemers. Het College van Rijksbemidde- laaxs heeft een beschikking ge- troffen krachtens welke de loon bijslag van een gulden, te rekenen van 1 November 1948 af, ook zal worden toegekend aan gehuwde mannelijke werknemers beneden 23 jaar. alsmede aan mannelijke en vrouwelijke kostwinners in de zin van de wachtgeldregeling 1946, beneden die leeftijd. Auto's en motoren In vrije verkoop. Minister van den Brink heeft bekend gemaakt, dat <*e distri butie-voorschriften voor mo torvoertuigen z|jn opgeheven, zodat deze thans zonder ver gunning mogen worden ge kocht, verkocht en afgeleverd. Hieronder vallen mede de rupsbandtractoren en land- bouwjeeps. De rupsbandtractor was op het gebied van land bouwwerktuigen nog het eni ge distributieobject. Aan het vrijgeven is de voor waarde verbonden, dat dc im porteur, fabrikant of weder verkoper niet tot vr|je ver koop overgaat, voordat de door hem vóór het vrijgeven in ont vangst genomen aankoopver gunningen z|jn gehonoreerd. Voor het verkrijgen van een rijvergunning, welke voorals nog gehandhaafd bl|jft, diene men zich zoals tot dusver tot de R|jks-VerkeersInspectie te wenden. N.O.-polder in BBC- Kerstprogramma. In het B.B.C.-Kerstpro- gramma ..Good Neighbours" was Nederland vertegen woordigd door een uitzen ding uit Marknesse in de Noord-Oost-Polder. Drie dagen van te voren is mr. van Thomas van de B.B.C. begonnen met repetities in het gezin van de heer P. 't Zet. wiens boerderij dicht bij het dorp Marknesse ligt cn aan wie was verzocht aan dit programma mede te werken, omdat van zijn woning uit gemakkelijk 'n aansluiting op een P.T.T.- kabel tot stand kon worden gebracht. Nadat verschil lende dominions en Europe se landen hun stem via London hadden laten horen, was het de beurt van Ne derland. In de achterkamer van de boerderij stonden de familie 't Zet en de fa milie van buurman Bruins- ma rond het huisorgeltje, dat bespeeld werd door de 14-jarlge Sjoerd 't Zet, Ge durende de drie minuten, die Nederland ter beschik king stonden, werden twee Kerstliederen gezongen, hield de heer Brulnsma een korte toespraak over het leven in de polder, die be sloten werd met een „vro lijk Kerstfeest" en klonk 'n ogenblik het dreunen van de pompen in het gemaa te Vollenhove door dc aether. WEINIG VERANDERING Droog weer mét weinig be wolking. maar plaatselijk vor ming van nevel of mist. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid-Oost In de vroege ochtend matige, op enkele plaatsen strenge vorst. Midden op de dagjneest lichte .vorst,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1