Ongestroomlijnde Kerstmis Kerstfeest in Engeland ONZE KERSTPUZZLE: Ook in Amerika een familiefeest als bij ons Gemeenschaps Kerstboom bij het Vütte Huis Tussen hulst en sparretakjes VIERDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 (Van onze correspondent) New York. Dec....... „en alg ik het goed begrijp dan rijdt er een robot inplaats van een Kerstmannetje by jullie in Amerika. In zyn ingewanden is een geluidinstallatie aangebracht, waar door een gesyncopeerde versie van het A Denneboom" weer klinkt, terwgl hij op z'n straalmotorslee (voorafgegaan door een sneeeuvlokken-machme) door de modderige straten van New York rijdt en met een katapult-installatie zijn geschen ken naar de 102e verdieping mikt..." Dat schreef mijn vriend uit Enschede. Hij mag blij zijn, dat hij het uit Enschede schreef. Hier had hy het niet moeten de biteren. Wellicht zelfs hadden verontwaardigde huisvaders hem voor de commissie voor anti-Amerikaanse activiteiten gedaagd. Want al viert de Amerikaan slechts de 25e Decem ber, het is een ongestroomlijnde Kerstmis en een familiefeest zo genoeglijk als in Londen ofEnschede. De Amerikaan heeft zijn ei- §en kerst-tradities, waarop hij ijzonder trots is. Tegen 20 December begint het laagje gs, dat ieder Amerikaans zaken man uit zelfverdediging om zijn hart heeft laten vriezer., te ontdooien. In de daarop volgende dagen is zijn hoofd meer bij die ene dag van zijn feest dan bij welke belangrijke zakentransactie ook. Hg is gul voor zijn gezin, zijn personeel, vrienden en onbekenden. Oo;: Amerika heeft zijn Stille Ar men. Maar op Kerstmis ig er niet één gezin, niet één eenza me ziel. die niet ergens in zijn omgeving zich kan koesteren aan de warmte die medemen sen kunnen uitstralen. VERLEDEN JAAR Verleden jaar nodigde eer dorpsgemeenschap 200 gezin nen van de staf van het Secrc tariaat der O. V. N. uit voo een driedaags verblijf. Een sta tisticus uit China en zijn vrouw logeerdener op een boerderij en een paar secretr ressen vierden er de Kerstmis van him leven met- het gezi" van de bakker. Er waren meer naties verenigd dan ooi! in de Veiligheidsraad... Als altijd in deze dagen, gaan de gedachten van de Ame_ rikanen eerst uit naar hen, dir' op Kerstmis alleen zijn. Vak verenigingen of Kerkbesturen huren een vliegtuig af om kle ren, tabak, kleine geschenken en niet te vergeten: plum- pudding te laten bezorger aan de vuurtorenwachters langs de Oostkust. En als het nodig is om afgelegen plaat sen te bezoeken stapt he' Kerstmannetje in een helicop ter teneinde persoonlijk ge schenken te bezorgen, verge zeld van minstens een persfo tograaf of een verslaggever. In de ziAenhuizen van leger, luchtmacht en marine vindt men op deze dagen Bob Hope, Bing Crosby, Dinah Shore en de creme de la creme van Ame- ka's kleinkunstenaars. In deze dagen tonen zij, die een suc ces werden in het Amerikaan se leven, dat zij hun verplich tingen jegens minder gelukki gen niet hebben vergeten. Een paar dagen van te vo ren zijn de grote kantoren van spreekkamer tot directie-salon versierd. Vaak ook staat er een kerstboom, meestal onver sierd maar met een strakke pyramide van fel-witte kaar sen. En in die dagen wordt de band tussen chefs en onderge schikten men is hier toch al sterk geneigd elkaar bij de voornaam te noemen hech ter. (Misschien klinkt het on vriendelijk hieraan toe te voe- fen, dat bedrijfseconomen heb- en vastgesteld, dat dit htt werk van -het gehele personeel en de teamgeest .bijzonder ten goede komt). Men geeft elkaar kleine geschenken, vaak ook met een spotversje, zoals wy dat met Sinterklaas in de fa miliekring plegen te doen, maar er is ook een extra Kerst-bonug van de baas. Het hoogtepunt komt de middag voor Kerstmis, wanneer het personeel en hun vrienden de Kerstcocktail komen drinken en de strakke ïynen van de bu reaux vervagen ondér kleurige Kerstkleden waarop bakken met snuisterijen staan. BIJ HET WITTE HUIS Officieel begint de Kerstvie ring pas nadat president Tru man in dc grote tuin van het Witte Huis in Washington de lichten van de „gemeenschaps. Kerstboom" ontsteekt. Dat is het sein, waarop de lichten van gemeenschaps Kerstbo men" op de pleinen van dorpen en steden over het gehele land aangloeien. Dat de plechtig heid door de omroepmaat- schappijen over het gehele land wordt uitgezonden behoeft geen nader betoog; en dit jaar vootf het eer^t zal men de gro te gebeurtenis op de televisie trachten vast te leggen. Wie thuis nog geen televisie-toestel heeft en dat zgn 137 van de 140 miUioen Amerikanen kan desnoods in een restau rant of in de etage van de radio-handelaar de president zijn Kerstboodschap horen en zien uitspreken, en daarna luis. teren naar de Kerstliederen die uit de tuin van Amerika's hoogste functionaris opklinken. De traditie van de „gemeen- schaps-Kerstboom". is nog be- trekkeyjk jong. Zij heeft zich echter een rotsvaste plaats on der de Amerikaanse Kerstge bruiken veroverd. De oor sprong ervan was 15 jaar ge leden, toen president Calvin Coolidge in de tuin van zijn ambtswoning een plechtigheid bijwoonde rond een Kerstboom, die hem uit zijn geboorte-staat Vermont, was gezonden. Een jaar later plantte het Bos- bouwbeheer een huizenhoge spar in de tuin van het Witte Huis en sindsdien brengen de gekleurde electrische lichtjdk en het plechtige galmen van iog 1 van de boom, ieder jaar de wa me Kerstboorschap aan Wash ington en het gehele land. IN NEW YOEI De gemeenschaps-kerstboon van New York staat op Roc kefeller Plaza, ingesloten doo zes reuzen van wolkenkrabbers Met zijn honderden lichter geeft de torenhoge boóm eer tijdelijke romantische sfeer aa: dit deel van de jakkerende me tropolis. Het is een Kerstprenl die moeilgk door tekena,afs o fotografen is vast te legge en waarvan de stemming ii een woordbeeld nauwelijks t< treffen is. De zwart afteke nende wolkenkrabbers met hur verlichte kantoorlokalen, de grote Kerstboom, die zijn gloed over het drukke plein werpt, de kopllchten van de duizenden auto's en bussen, de fleurige kunstijsbaan in de diep te van het plein aan de voet van de Kerstboom, de drom men mensen die even hun avondlijke haast vergeten en met pakjeg m de armen naar dit fantastisch kleurrijk schouwspel blijven staren, blij ven de bezoeker van New York bg als een onvergetelijke herinnering. OOK VOOR DE ARMEN Op de hoeken van het plein en van vrjjwel ieder straten- blok staan Kerstmannetjes op gesteld. die luid belrinkelend de aandacht op de collecte bussen vestigen, waaraan nie mand voorbggaat zonder een nickel (5 ct.) of een dime (10 ct.) bg te dragen aan het Kerstfeest voor de minderbe deelden. De organisatoren vin den er tussen het zilvergeld en de bronzen centen af en toe biljetten van 100 dollar. Zelfs voor de armsten aller armsten in New York's pauperbuurt, de Bowery, is een Kerstmaaltyd van kalkoen en plumpudding verzekerd. Op Kerstdag zelf kan men daar bedelaars, werk lozen, onvolwaardigen voor de ingang van de verwarmde en versierde eetlokalen zien staan, waar deze maaltyden worden opgediend. Langzaam schuife len zg verder in de rij tot het eindelijk hun beurt zal zgn om een uur lang Kerstmis te vie ren... Kerstavond in Amerika ls als bg ons in Nederland: zelfs in de Zuidelgke delen des lands waar men Kerstfeest viert bij een zonnige zomertemperatuur die aan het Indonesisch kli maat herinnert, zgn de straten verlaten en slechts dé eenza men scharen zich om het tele visie-toestel in de bar om al thans een zweem van gezel ligheid te gevoelen. De Kerst avond begint voor velen met de heruitzending van Dickens Christmas Carol door Lionel Barrymore op waariyk ontroe rende wgze voorgelezen. ZINGENDE JEUGD Vóór het donker trekken groepjeg padvinders en pad- vindsters, schoolkinderen en le den van het kerkkoor van huis tot huis om Kerstliederen te zingen. Brandende kaarsen in de ramen der huizen geven aan waar de zangers van een welkom onthaal verzekerd zijn. Op het platteland gaan ze rond In sleden of in vrachtau to's, warm gehouden door hoog opgeladen stro en bezoeken bg voorkeur de meest afgelegen boerderijen om ook daar de Kerststemming mét de bewo ners te delen. De rest van de avond en de gehele volgende dag is bg uitstek gereserveerd voor de familiekring en de hui_ selgke haard. En behalve voor doktoren, politie en brandweer is dit de dag, waarop men zelfs in Amerika kan spreken van volkomen rust. Vergeten zgn de grootste verkeersop stoppingen van het hele jaar, die in de voorafgaande dagen zgn geregisteerd de eindelo ze files voor de toemiketten van de stations en de hall# van de vliegvelden; de dichtgepak- te menigte dle met koffers vol pakjes, manden vol etenswa ren zich In bus of ondergrond- Kalkoen heeft bijna afgedaan DE PLUMPDUDDING BLEEF (Van onze corrrespondent) Londen, "Dec. Wekenlang reeds heeft ieder Engels gezin .'oorbereidselen getroffen voor de viering van het traditionele Sngelse kerstfeest. Van October af al is men bezig met het npakken der kerstpakketten voor familieleden overzee, on- ier wie de bezettingstroepen in Duitsland een voorname plaats innemen. Want het Engelse kerstfeest, als is het dan ontdaan van veel van zijn vooroorlogse overdaad en glorie, is en blijft le mijlpaal in het Engelse leven. De Nederlandse Charitas- Mlssie in Berlijn heeft honderd Nederlandse en Duitse kinde ren in de vroegere Duitse hoofdstad een Kerstfeest be reid. Wij zien hier de kinde ren aan de Kersttafel zich te goed doen aan Hollandse ca cao en koek. se wringen of op het laatste ogenblik nog een Kerstboom van de markt trachten te be machtigen. Op de schoorsteen mantels in elk Amerikaans huisgezin staan de Kerstkaar ten, die men bij voorkeur heeft zonden via het kleine plaats je in Indiana, dat Santa Claus heet en waar de gehele bevol king van 100 zielen is opge trommeld om in het postkan toor dienst te doen om alle Kerstkaarten en pakjes te voorzien van het echte post stempel van de Kerstman: Santa Claus. Zo is het Amerikaanse Kerst, feest. Er komen stroomlijn noch straalmotoren aan te Pas- (Nadruk verboden) Vraag een Engelsman wat hiji zich bijv.' herinnert van het' jaar 1938 cn tien tegen een z'l hij antwoorden, dat hij' toen zijn j laatste vooroorlogse Kerstmis: vierde met een overvloed van kalkoenen en goedkope whisky voordat Hitier al zijnl volgende kerstmaaltijden in de1 war schopte, en oh ja, in det jaar was Chamberlain nog naar. die lui in München gevlogen en Bois Roussel won de Derby.; Wat gebeurde er in 1942? Toen! had hij zijn kerstdiner in de schaduw van zijn tank, in de moordende hitte van Tobroek. In 1943? Kerstrantsoenen in Si cilië of Birma. 1944? In een veldhospitaal in de Ardennen. Wereldschokkende gebeurtenis sen zal hij vergeten, maar hij kan een nauwkeurig verslag geven van alle kerstmissen van zijn jeugd af. Want Kerstmis in Engeland is een traditie. Het is voor alles een familiefeest, een reuni van het hele volk. KERSTKAARTEN. Millioenen bontgekleurde kerstkaarten gaan naar vrien den, familie en bekenden in de Dominions en in Engeland zelf. Alle ontvangen kaarten worden op de schoorsteenmantel uitge stald, temidden van takken hulst en kaarsen. Op deze wijze worden gedurende de kerst week ook alle afwezigen her dacht. Sentimenteel? Zeker, maar in deze ene week van het jaar is dit „geoorloofd" en wordt het flegmatieke masker zolang aan de kapstok gehan gen. Veelkleurige guirlandes, kerstklokken, kaarsen, hulst, kerstbomen en knetterende open houtvuren geven een feeststem ming aan alle huiskamers. De traditionele mistletoe ontbreekt nergens. Dit kusveroverende takje met zijn witte besjes wordt op alle mogelijke en on mogelijke plaatsen zo strate gisch mogelijk opgehangen, in alle huizen, kantoren, restau rants, winkels, taxi's en liften, ja zelfs op de perrons van de Londense ondergrondse spoor wegen. Een geliefkoosde ge woonte der militairen is een takje mistletoe op hun pet te bevestigen. Het is dan een een-I voudige operatie om de pet mit een zwier boven het hoofd vanj een jonge schone te houden! HET KERSTMAAL. Het hoogtepunt van de eerste Kerstdag is de traditionele kerstmaaltijd. Voor de oorlog vormde een enorme kalkoen hiervan de hoofdschotel, of, in dien de familiekas hier geen tien gulden voor kon uittrek ken. had men voor een paar gulden een vette gans of een eend .Het na-oorlogse kerstmaal is echter in vergelijkende trap een schrede achteruit gegaan. Slechts weinigen kun nen zich een kalkoen veroorlo ven tegen de huidige prijs van zeven pond sterling (ruim ze ventig gulden, per vogeL Bo vendien zijn kalkoenen nu nog schaarser dan verleden jaar. daar de regering ze deze keer uit bezuiniging niet meer uit Argentinië geïmporteerd heeft en de invoer van Ierse kalkoe nen bijna gehalveerd werd. Het merendeel dezer vogels ls via de zwarte markt in de keukens In ons Kersnummer willen wy ditmaal ook weer een speciale Kerstpuzzle aan onze lezers voorleggen, waarvoor zoals gewoonlijk 12 prijzen ter be schikking worden gesteld, te verdelen over alle gebieden,- van Zeeland. Oplossingen, uitsluitend van abonné's, worden uiterlijk Maandag 3 Januari ingewacht bij de redactie te Vlissingen. Op de enveloppe of briefkaart aan de adreszgde vermelden: „Kerstpuzzle." v Van links naar rechts: 1. Onvervalst; 3. Knaagdier; 7. Door vuur verte ren; 9. (over hele breedte) weg met bomen; 12. Voegwoord; 13. Grond soort; 15. Deel van schip; 17. Meningsverschil; 19 Plezier; 21. Koud; 22. Slede; 23. Vuurpyi; 24. Stryd tussen bevolkingslagen; 29. Uitroep; 30. Iemand die ambt bekleedt; 32. Frans impressionistisch schilder; 34. Boom; 35. Het (Eng.); 36. Bezoek; 39. Drank; 40. Inheemse slang; 42. Rgksuniverslteit; 43. Met slede rijden; 45. Drank (meeerv.)47. Vorm ww zijn; 48. Leerver- trek; 51. Plaats ln't Gooi; 54. Wat m.i.v. 1 Jan. zonder bon komt; 55. Wan neer; 56. Wal; 68. Plant; 60. Motorschip (afk); 61. Voor (Lat); 62. Gou- vemeurgeneraal (afk.); 64. Houten verpakking; 65. Valse eed; 68, Vermoe den; 69. Jongensnaam. Van boven naar beneden: 1. Jongensnaam; 2. Radiostad; 3. Maker van fyn gebak; 4. Voegwoord; 5. Van der (afk.); 6. Water In Friesland; 8. Muziekterm; 9. Geen enkele uitgezonderd; 10. Nieuw (Lat); 11. Muziekdeel uit opera; 14. Lengtemaat; 18. Vogel; 18. Vaartuig; 20. Tegenstelling v. gevangenschap; 21. Schaaldier; 22. Slee; 25. Stad In NJL; 26. ItaL schilder uit 16e eeuw; 27. Andere uitdrukking voor zoveelte (twee woorden); 28. Speer; 31. Land in O. Europa; .83. Afstammelingen; 37. Diererftuin; 38. Glans (abstract); 41. Het overbiyvende; 44. Ergens over napraten; 45. Mu ziekstuk van H&ndel; 46. Beweging op maat van muziek; 49. Bolgewas; 50. Vat met één hengsel; 52. Mannetjesdler; 53. Plaats ln Gelderland; 66. Doc tor (Afk.); 57. Vaartuig; 59. Niet wys persoon; 63. Pers. Voorn, woord; 06. Water in Friesland; 67, Plaatsaanduiding. der grote hotels beland. De he le Decembermaand hebben voorts de boeren hun kerstge- vogelte 's nachts met jachtge weren moeten bewaken tegen de strooptochten der zwarthan delaren! KALKOEN. Men schat, dat slechts één op de duizend gezinnen dit jaar een kalkoen op tafel heeft, ter wijl niet meer dan één op de vijftig gezinnen een- kip of een gans heeft kunnen bemachtigen (vijftien k twintig gulden), zodat het kerstmaal van de grote meerderheid der bevolking nu bestaat uitko nijn! Aan de uitgelaten feest vreugde doet dit echter niet de minste afbreuk. Het kerstdiner begint om on geveer één uur 's middags en is de uitgebreidste en uitbun digst vrolijke maaltijd van het hele jaar. Maandenlang hebben de hulsvrouwen hier.hun rant soenen al voor opgespaard. De hoofdschotel, hetzij kalkoen of kongn, wordt overal gevolgd door de vermaarde warme plumpudding, een kunststuk dat met brandewijn en rum over goten is en brandende wordt binnengebracht. Een aantal kleine zilveren muntstukjes wordt in de pudding meege- kookt en een portie met een muntje erin „garandeert" een voorspoedig Nieuwjaar! Met het "♦slagen dezer pudding staat of valt de reputatie van de En gelse huisvrouw. Halverwege de maaltijd heeft men onder tussen al de kerstcrackers open getrokken en zich uitgedost met de papieren feestmutsen die zich daarin bevinden. Deze luidruchtige maaltijd gaat lus tig door tot drie uur. DE KONING SPREEKT. Op dat tijdstip verstommen prompt alle gesprekken en het hele land luistert met gespan nen aandacht naar de jaarlijkse radiotoespraak van de Koning. Ondanks zijn ziekte staat het reeds vast, dat hg ook dit jaar niet met deze gewoonte zal bre ken. Nadat hierna de gebruike lijke toast op de Koning is uit gebracht, zomede op alle aan- en afwezigen(J), legt heel En geland zich een uurtje ter rus te om nieuwe krachten te ver garen. Na deze korte pauze wordt er zeer lang en uitvoerig thee gedronken, waarbij de tra ditionele kerstcake, de hoogste bakproef der huisvrouw, wordt aangesneden. Ook de avond wordt doorge bracht in de huiselijke kring, die met inbegrip van Vrienden en bekenden dikwijls bij dc dertig personen telt. Na een avondmaaltijd bestaande uit koud gevogelte of vlees en kou de plumpudding, fruit en vele soorten hartversterkingen, wordt er gedanst of vermaakt men zich met gezelschapspelen. BOXING DAY. De tweede Kerstdag, Boxing Day genaamd, is zo mogelijk nog een verbeterde uitgave van de eerste Kerstdag, maar wordt meer buitenshuis gevierd, 's Middags gaat men veelal naar de populaire Kerst-voetbalwed strijden of andere sportgebeur tenissen, gevolgd door een aan eenschakeling van feesten en fuiven. Men begint al vroeg met cocktailpartijen en het be zoeken van vrienden. Van rie kleinste dorpsfeestzalen tot in de grootste hotels worden er 's avonds bals en feestelijkheden georganiseerd, waar jong en oud naar toe trekt Wagonla dingen mistletoe worden er ver werkt in de versieringen! Maar Kerstmis is ook het grootste kinderfeest van het jaar. Voor hen, zowel als voor de ouderen, is dit het seizoen van de pantomines, de grootse revue-achtige toneelopvoerin gen van bekende kindersprook jes, waarin komische actuele toespelingen op het dagelijks leven en op bekende regerings figuren niet van de lucht rijn. DE WARENHUIZEN. -Dan zijn er de fantastische Kerstversieringen te bewonde ren der grote warenhuizen. Selfridge's bijv., het grootste magazijn in Londen, heeft dit jaar twintig reusachtige clowns buiten langs de gehele voorge vel opgesteld, in een regenboog van kleuren en ballonnen. Dé clowns zijn gemagkt van plas tic en zijn tienmaal levensgroot. In alle grote magazijnen zijn er speciale kinderattracties, ex- houdt voorts een Santa Claus zitting. Dit is het Engelse Kerstmannetje, met zijn rode met wit bont afgezette gewaad en zwarte kozakkenlaarzeu. Zijn legendarische vervoermid del is een arreslee getrokken door rendieren. Op de avond voor Kerstmis hangen de kin deren hun grootste kous over de rand van hun bed. waar zij op Kerstmorgen hun snoepgoed en cadeautjes „van Santa Claus" vinden. Typisch Engels ls ook het ,.carol"-zingen (kerstliederen) op straat door groepjes kinde ren. Van half December af al trekken de kinderen 's avonds zingend van huis tot huis met hun lantaarntje# en luiden zo het Kerstfeest in, in alle dor pen en steden. (Nadruk verboden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 11