PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Actie maakt snel voortgang Walcheren heeft Jeugdcentrum! Gematigde houding van de Veiligheidsraad verwacht Verdeling bouwvolume 1949 DE BILT Landing op Noordkust van Sumatra Australische arbeiders dreigen met boycot VOORSPELT 191e Jaargang - No. 300 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G Ballintijn, Pl.verv.. W Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS. 32 ct. per week; t 3.90 p kw.; £r p p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent Woensdag 22 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. teL 26 Volgens de laatste Nederlandse lcgerberichten wordt de be zetting van de voornaamste c entra in de republiek in snel tempo voltooid. Dinsdag werden in Midden-Java BandjarnC- garagara. Rembang en Kalioerang bezet. In Oost-Java werd Wlingi in het Zuid-Malangse door Nederlandse troepen bezet. Nederlandse troepen landden bij Bagan si Api Api op de Noordkust van Sumatra en hebben ook deze plaats bezet. In Kalioerang bevindt zich het hoofdkwartier van de Commis sie voor Goede Diensten. Over het Australische en Belgische lid is nog niets vernomen. Re publikeinse woordvoerdes in Parijs en Washington verspreid den Dinsdag het bericht, dat Djocja door de republikeinse troepen zou zijn heroverd. Het ministerie van overzeese ge biedsdelen in Den Haag kreeg echter bericht uit Batavia, dat dit bericht van elke grond ont bloot is. Over de bezetting van Djocja Zondag zijn nog nadere bijzonderheden ontvangen.' Volgens mededelingen van twee Amerikanen en een En gelsman, die de. republikeinse hoofdstad hadden verlaten, heb ben Nederlandse vliegtuigefcbij het begin van het Nederlandse offensief, doelen in Djocja ge bombardeerd en voertuigen met mitrailleurs beschoten. Deze buitenlanders, die Djocja in een Nederlands legervliegtuig ver lieten deelden aan Reuter mede, dat het bombardement niet in het wilde weg geschiedde. De straatgevechten, welke spoedig na 12.00 uur op Zon dag, toen de Nederlandse, door de lucht aangevoerde troepen Djocja binnenrukten, begonnen, duurden ongeveer een half uur. Onder deze Nederlandse troe pen waren vele Ambonezen, welke in Indonesië bekend staan onder de naam „de zwar te Nederlanders", vanwege hun traditionele trouw aan de Ne derlandse regering. Uit het vliegtuig konden deze buitenlanders nergens grote branden in de stad waarnemen. Maandag werd te. Djocja de eerste Nederlandse post be zorgd. Dinsdag werd te Djocja het eerste veldpostkantoor voor de Nederlandsé strijdkrachten geopend. De Nederlandse censuur heeft het overzenden verboden van Dr. van Kleffens bij Lovett. De Nederlandse ambassa deur in de Ver. Staten, dr. van Kleffens, heeft Dinsdag morgen op zijn verzoek een onderhoud gehad met de wnd. minister van buitenlandse za ken, Lovett. Tegenover de pers verklaarde hjj: Ik be zocht de heer Lovett om te pogen enige opheldering te krijgen inzake het standpunt van de Amerikaanse regering en om te zien of beide zijden van de feiten op de hoogte zijn. Met nadruk ontkende hij. dct.t de Marshallhulp was ge bruikt voor zuiveringsacties In Indonesië. De ongunstige reactie van het Amerikaanse publiek weet hij aan het niet kennen van de „werkelijke feiten." Het N.V.V. achter de regering. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft als zijn mening uitgesproken, dat elke moge lijkheid, die tot een bevredi gende oplossing van het tra gische conflict en tot een spoedige beëindiging van de huidige actie lean leiden, be hoort te worden aangegrepen, opdat binnen de kortst moge lijke tijd de Ver. Staten van Indonesië tot stand zullen ko men op basis van de Linggad- jati en Renville-overeenkom- sten. De hoofdbesturenvergadering verwacht, dat de Nederlandse werknemers geen gehoor zul len verlenen aan oproepen om het werk neer te leggen of andere onberaden stappen van welke aard ook zullen doen, omdat hierdoor het be reiken van een vreedzame oplossing eer wordt bemoei lijkt dan bevorderd. Deze mening werd gefor muleerd na een uiteenzetting ter vergadering van de heer L. Neher en daarop gevolg de uitvoerige discussies. Chinees vliegtuig verongelukt. Bij Hongkong is eep Chinees vliegtuig neergestort. Vijf en der tig personen, n.l. 28 passagiers en 7 leden van de bemanning zijn omgekomen. Onder hen bevindt zich Quentin Roosevelt, een klein- zoon van president Roosevelt. 1 alle berichten, die door radio- Kediri, het enige zendstation op Java, dat nog in handen is van de republikeinen, zjjn ver spreid. De censuur-dienst heeft anderzijds formeel de versprei ding verboden van alle militai re berichten, uitgezonderd die, welke in de officiële communi- qué's zijn vervat. DE ROL DER MARINE De Marine-voorlichtings dienst meldt, dat zich ter zee geen incidenten hebben voor- fedaan. De verscherpte kust- ewaking, zoals deze door de Commandant der Zeemacht in het Oosten werd afgekon digd, is in gang gezet, waar- bij vooral wordt gewaakt te gen het vluchten overzee van extremistische benden. De Kon. Marine verleent waar nodig hulp en steun aan de acties van het leger, vooral bij het aan land zetten van afdelingen van de mariniers en het leger in diverse stre ken. Door de Marine-Luchtvaart dienst werd belangrijke bij stand aan de Nederlandse troepen verleend. NIEUWE BOYCOT DOOR AUSTRALISCHE HAVENARBEIDERS De secretaris-generaal der Federatie van Australische havenarbeiders, M. J. Healy. heeft medegedeeld, dat het dagel. bestuur morgen te Syd ney zal vergaderen ter bespre king van een eventuele nieuwe boycot van Nederlandse sche pen in Australische havens. Healy zeide, dat de boycot in dertijd alleen is opgegeven, omdat de Nederlanders een overeenkomst met de Indone siërs hadden bereikt, welke overeenkomst thans door de Nederlanders is verbroken. DEENSE ACTIE. De vereniging van Deens luchtvaartpersoneel. welke 700 personen, die werkzaam zijn op vliegveld Kastrup, omvat, heeft een resolutie aangenomen, waar in de Nederlandse actie in In donesië veroordeeld wordt. Het personeel op Kastrup zal de Nederlandse Luchtvaartmaat- E.C.A.-HULP De Amerikaanse ambassa deur in India, de heer Loy W. Henderson, weersprak be richten, volgens welke Neder land of enig ander land de Marshall-hulp zou gebruiken „voor de onderwerping van Azië". Dit werd gezegd op een persconferentie, waarop de heer Henderson nog mededeel de, niet te denken, dat de Ver. Staten zouden kunnen dreigen met een stopzetting van de A.C.A.-hulp aan Nederland, zonder dat de Ver. Staten zich zouden blootstellen aan de beschuldiging, dat het door middel van deze hulp tracht, op bepaalde landen een politieke druk uit te oefenen. De India League of America heeft echter bij president Truman aangedrongen op een intrekking van de E.C.A.-hulp aan Nederland. COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. Uit semi-officiële bron te Ba tavia werd vandaag vernomen, dat alle leden van de Commis sie voor Goede Diensten, die zich te Kalioerapg bevonden, thans veilig "te Djocja vertoe ven. Waarheid-pamfletten gingen te ver. Naar de officier van jus titie te Amsterdam mede deelde, overweegt hy het in stellen van een vervolging tegen de verspreiders van de in de hoofdstad in beslag ge nomen pamfletten omdat de inhoud daarvan mogelyk de wettelyke normen gesteld aan de critiek op het regerings beleid overschrijdt. In deze pamfletten wordt gesproken van „het totalitaire regiem DreesStikker" en wordt ge protesteerd tegen de Neder landse militaire actie in In donesië. De inhoud was ondertekend C.P.N., de Waarheid. In Den Haag zijn wegens het clandestien aanplakken van biljetten met een beledi gende inhoud, drie personen door de politie opgebracht. De biljetten, afkomstig van de Communistische Partij Neder land, werden in beslag geno men. De titel van het in Januari verschijnende boek van de vroege re Luitenant-Gouverneur Generaal dr. H. J. vart Mook, zal luiden: „Indonesië, Nederland en de we reld". De Minister-President, dr. W. Drees, komt by het Tweede Kamer-gebouw aan voor het afleggen van dc Regeringsver klaring. Een witte Kerst West-Europa zal mogelyk dit jaar een „witte Kerstmis" hebben. Het Franse Nationale Meteorologische Instituut voor spelt sneeuw en droog, koud weer en voor Parijs een mati ge Noord-Oostelijke wind, ter wijl het Britse Ministerie van Luchtvaart verklaarde dat in de Oostelijke en Centrale dis tricten van Engeland een lich te, natte sneeuwval waarschyn- lyk was. Er viel Dinsdag; sneeuw in JUL «««.co- Berlijn. De vliegtuigen van de schappij "boycotten,"todien""het| operatie-luchtbrug bleven op Deense kabinet niet protesteert alle drle westelijke vliegvelden tegen de actie. landen. 8 jaar voor Belgisch hoofdredacteur. Het Amsterdamse Bijz. Ge rechtshof heeft de 54-jarige ex-hoofdredacteur van het Bel gische blad „Het Laatste Nieuws", Juliaan Peremans veroordeeld tot een gevange nisstraf van 8 jaar met aftrek. P., die in België ls geboren en in 1930 de Nederlandse na tionaliteit verkreeg nam m 1940 te Brussel de leiding van „Het Laatste Nieuws" op zich. In België is hij ln Maart 1945 bij verstek ter dood ver oordeeld. Auto met arbeiders door trein gegrepen. Ongeval bij Deventer eiste vier doden. Dinsdagmorgen omstreeks halfacht is te Deventer een ongeluk gebeurd, dat aan vier personen het leven heeft ge kost. Een aantal arbeiders girrg, zoals gewoonlijk, per vracht auto van Deventer naar Olst, om daar te werken in de machinefabriek van de firma Aberson. Tussen Deventer en Diepenveen passeerde de auto de onbewaakte overweg in de spoorlijn De ven ter-Zwolle. Hoe wel er goed uitzicht is naar beide zijden, heeft de chauf feur in de duisternis niet ge zien, dat een trein naderde. De vrachtauto werd door de trein gegrepen en totaal ver nield. Vele arbeiders waren gewond, van wie vier spoedig zijn overleden. De auto werd 350 meter meegesleurd. Van de twaalf inzittenden viel een viertal uit de auto op de spoorlijn. Van hen zyn drie personen vrijwel onmiddellijk gedood. De vierde overleed vrij spoedig. Van de acht andere inzit tenden werden enige zwaar en ander licht gekwetst. Zeer spoedig kwamen medische hulp en politie uit Deventer. Onder leiding van de commissaris van politie, de heer J. Bokma. worden de gewonden vervoerd naar het zlekenhüis te Deven ter. Drie schooljongens, die an ders elke morgen met de au to meereden, hebben geluk ge had, doordat zij deze morgen te laat op het Stationsplein Wellicht resolutie staakt het vuren. De houding van de Ver. Staten in de bijeenkomst van de Veiligheidsraad van vandaag, zal naar Amerikaanse kringen onthulden, tamelijk gematigd z jjn. De Amerikaanse delegatie heeft een resolutie ontworpen waarin verzocht zal worden het vuren te staken, teneinde nie uwe onderhandelingen voor een vreerdzame regeling mogelijk te maken. De Amerikaanse resolutie zal niet vragen om terugtrekken van de Nederlandse troepen in de posities, die zij vóór 18 De cember innamen. Te Parijs is bekend, dat een dergelijk terug trekken verzocht zal worden door Australië, welk land geen lid van de Raad is en daarom niet het recht heeft resoluties voor te dragen. De Amerikaanse woordvoerder is opgesteld na een reeks besprekingen met an dere delegaties uit de Raad. De ze besprekingen hebben het oorspronkelijke Amerikaanse ptandpunt enigermate gematigd. Soedjatmoko, de woordvoer der van de delegatie der Repu bliek in de Veiligheidsraad, heeft op een persconferentie te Parijs medegedeeld, dat zijn de legatie de Raad zal verzoeken, zijn goedkeuring te hechten aan de volgende punten: 1. Order „staakt het vuren" in Indonesië; 2. Order tot het terugtrekken der troepen op de stellingen van het bestand; 3. Vrijlating van de republikein se leiders. DE AZIATISCHE LANDEN. De Birmese premier, Thakin Nu, heeft India aangespoord onder ogen te zien of hulp kan worden verleend aan de repu bliek. Waarnemers zijn van mening, dat de regering Nehroe niet goed weet, welke houding zij zal aannemen. Zij wijzen in ver band hiermede op de economi sche toestand van het land en op de binnenlandse moeilijkhe den. welke India verbieden an dere dan symbolische maatre gelen te nemen. DE ARABISCHE LIGA. De Arabische Liga heeft aan de Veiligheidsraad het verzoek gericht, de Nederlandse rege ring op te dragen, een eind te maken aan de zuiveringsactie Indonesië. waren aangekomen. De over- het initiatief te nemen tot het weg staat als zeer gevaarlijk bijeenroepen van een conferen- bekend. tie van Aziatische landen, om In 1949 zullen naar verwachting 38.000 woningen gereedkomen. Zeeland op de laatste plaats. De minister van Wederop bouw en Volkhuisvesting heeft vastgesteld, hoeveel wo ningen in 1949 aan de verschil lende provincies en de drie grote steden zullen worden toegewezen. De minister heeft zich laten adviseren door het Centraal Orgaan voor de We deropbouw en de Bouwnijver heid. welk orgaan enige tijd jeleden is gevormd. Hierin hebben onder meer ook enige vertegenwoordigers van de provinciale besturen en van de Vereniging van Nederlands Gemeenten zitting. De toewijzing Is geschied geheel overeenkomstig het ad vies van het Centraal Orgaan. In 1949 zal goedkeuring wor den verleend voor de bouw van 30.670 woningen als volgt ver deeld: Groningen 920 wonin gen, Friesland 750; Drenthe- Stichting Nieuw Walcheren kreeg beschikking over interneringskamp Domburg Vermoedelijk over enkele maanden reeds in gebruik Er is verheugend nieuws voor de jeugd van Walcheren! De Stichting Nieuw Walcheren heeft de beschikking' gekre gen over verreweg het grootste deel van het vroegere interne ringskamp te Domburg, bestaande uit door de Don Suisse ge schonken barakken. Zij zal thans een Stichting Jeugdcentrum Nieuw Walcheren in het leven roepen en gehoopt wordt, dat het, met medewerking van de Ned. Jeugdherbergcentralc en andere instanties, mogelijk zal zijn het Jeugdcentrum over erfJ kele maanden reeds in gebruik tc nemen. Het Jeugdcentrum zal ter beschikking staan van de jeugd van alle gezindten en tevens in de zomermaanden als jeugd herberg dienst doen. De voorgeschiedenis. Er is aan dit alles een lange geschiedenis voorafgegaan. In het jaar 1946 begaf de be kende predikant ds. A. C. Bar- key Wolf uit den Haag zich naar Amerika en hij kwam te rug met 'n bedrag van 13.000, spontaan door de Amerikanen geschonken voor Walcheren. Ds. Barkey Wolf stelde het geld ter beschikking van dr. G. Sis- singh te Vlissingen, .bestuurslid der Stichting Nieuw® Walche ren, die 't op zijn beurt ter be schikking van deze Stichting stelde. Het bestuur der Stich ting Nieuw Walcheren besloot te trachten Walcheren een jeugdcentrum te geven en toog aan het werk. Aanvankelijk meende men, dat het buiten Eikenoord in Oostkapelle zou kunnen wor den aangekocht, omdat het an ders toch afgebroken zou wor den. De regering, Wederopbouw, de Commissaris der Koningin, de jeugdorganisaties, alles steunde de Stichting bij haar pogingenmaar helaas, de eigenaren bleken niet bereid voor dit doel Eikenoord af te staan. Zij waren, hoewel ge noegzaam bekend is, dat de le den der Ned. Jeugdherbergcen trale onder strenge discipline staan, bevreesd voor vernieling van natuurschoon.... Jammer! -DOMBURG KWAM VRIJ. Pogingen om elders een ge schikt onderkomen te vinden, faalden eveneens, maar in de kend, dat het interneringskamp Domburg vrij zou komen en onmiddellijk concentreerde de Stichting Nieuw Walcheren al haar activiteit hierop, daarbij onder meer ook krachtig ge steund door de directeur van de Stichting Zeeland voor cul tureel en maatschappelijk werk, de heer C. Lijnzaad. Gemakkelijk ging het niet. Het bleek namelijk een puzzle om er achter te komen, wie over de toewijzing van de door de Don Suisse geschonken ba rakken te beslissen had en bo vendien waren er meer liefheb bers, van welke de Staatsmij nen in Limburg wel de gevaar lijkste gegadigden waren. De Don Suisse stelde zich echter terecht op het stand punt, dat de barakken ge schonken waren voor Wal cheren, en dat zij op Walche ren moesten blijven. Boven-- dien juichten de Zwitsers de door Nieuw Walcheren geko zen bestemming ten zeerste toe. Maar daarmede was men "er niet. Op een gegeven mo ment waren er telegrammen onderweg naar niet minder dan vier ministeries om toch maar te voorkomen, dat deze kans op een jeugdcentrum Walche ren ontglippen zou. Gelukkig werd, mede dank zij de krachtige steun van ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren, uit- eindelyk succes geboekt. Thans staat vast, dat de gemeente Domburg de beschikking zal krijgen over vier barakken, waarvoor zij de definitieve be stemming nog moet vaststel len. WAARUIT HET CEN TRUM ZAL BESTAAN. De Stichting Nieuw Walche ren kan voor net jeugdcentrum loop van de zomer werd be- beschikken over; een ruime*1 ontspanningszaal met toneel, zes barakken met slaap plaatsen voor per barak 32 personen, een kantoor met woning voor herberg-vader en n!n»|pr, een kcukenharak, een waslokaal, een bergplaats en een toilettenbarak. EEN NIEUWE STICili»..G. De voor de hand liggende vraag is natuurlijk, wat er thans gebeuren gaat. Het ant woord kan kort zijn. Er zal een Stichting „Jeugd centrum Nieuw Walcheren" worden opgericht, welke los staat van de Stichting Nieuw Walcheren. Alle politieke en godsdienstige organisaties, welke werkzaam zyn op het gebied der jeugdvorming, zul len worden uitgenodigd tot de ze stichting toe te. treden, op dat het Jeugdcentrum ten goe de zal kunnen komen aan de gehele Walcherse jeugd. Deze stichting zal het Jeugdcen trum tjeheren, terwijl uit het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren een commissie van toezicht zal worden benoemd. De bedoeling is, dat het cen trum in de zomermaanden te- veng als jeugdherberg dienst zal doen en daartoe zal de nieuwe stichting toetreden tot de Nederlandse Jeugdherberg centrale. De inrichting zal geschieden onder leiding van de architect der Ned. Jeugdherbergcentrale. VERHEUGEND RESULTAAT Voor Walcheren is dit alles buitengewoon verheugend en een woord van hulde aan het adres van de Jeugdherberg- commissie der Stichting Nieuw Walcheren, bestaande uit de heren dr. G. Sissingh, J. L. Verhagen, C. Sanderse, R. A. Swanbom. Spinnaay en 1'. BJaauw, mag hier zeker niet achterwege blijven. Aan haar activiteit immers is het te danken, dat dit verblij dende resultaat bereikt kou worden. 850; Overysel 1) 2000; Gel derland 2) 3300; Utrecht 3) 2100; Noord-Holland 4) 3160; Zuid-Holland 5) 2320; Zeeland 600; Noord Brabant 6) 3180; Limburg 7) 3100; Amsterdam 8) 2050; 's Gravenhage 3340; Rotterdam 3000. Totaal voor het Rijk 30670 woningen, waarin begrepen noot 1) 300 woningen Noord-Oost Polder; 12) 100 woningen Alg. Kunst zijde Unie; 3) 100 woningen Werkspoor en Demca; 4) 150 woningen hoogovens IJmuiden; 5) 250 woningen Caltex; 6) 500 woningen Philips; 7) 1300 woningen voor de mijnen; 8) 300 woningen Fokker en KLM Dit betekent niet, dat in 1949 niet meer dan bijna 31.000 woningen gereed zullen komen. Er zullen immers op 1 Januari a.s. naar schatting toch reeds ongeveer 42.000 woningen in aanbouw zyn. Al gemeen wordt rekening ge houden met het gereed komen in 1949 van 38.000 woningen Bij de verdeling is eën groot aantal factoren in aanmerking genomen. Als de voornaamste moeten worden genoemd het huidige woningtekort en in de verschillende provinciën en grote steden te verwachten bevolkingstoeneming. Er wordt naar gestreefd het woningte kort in de provincies en in de drie gjrote steden in 1953 op een zelfde niveau te brengen. Van deze cijfers werden die voor Zeeland en Noord Bra bant door ons reeds eerder gepubliceerd. West-Europa eerste verdedigingslinie. De permanente militaire commissie, opgericht door de commissie voor de defensie van 'de vijf landen, die liet pact van Brussel hebben on dertekend, heeft besloten, dat West-Europa de eerste ver dedigingslinie zal zijn, aldus heeft de Belgische minister van defensie, kolonel Raoul de Fraiteur, medegedeeld. De permanente commissie is begonnen met het opstel len van een inventaris van oorlogsmateriaal, dat in het bezit is van de vijf mogend heden. Te veel revoluties in Zuld-Amerika. De V. S. hebben uiting ge geven aan hun bezorgdheid ovir het toenemende aantal revoluties in Zuid-Amerika, waarbij gekozen regeringen omver zijn geworpen door mi litair geweld. Aan de repu blieken ls verzocht „de demo cratische en constitutionele bases der regeringen van dit continent tc versterken." Maarschalk Stalin is Dinsdag 69 jaar geworden. Maarschalk Ti to was ccn der eersten, die zijn felicitaties zond. Geen Marshall-hulp meer voor China. De .administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman* heeft verklaard, dat zfjn on derzoek" naar de toestand in China tot resultaat heeft ge had, dat het herstelprogram van 70 millioen dollar wordt opgeschort. Het program van wederopbouw zou worden „uitgesteld tot de toestand in China opgehelderd is." Na een onderhoud met pre sident Truman deelde Hoff man verslaggevers mede. dat de verdeling van hulpgoede ren in de vijf Chinese steden, waarin de ECA thans werk zaam was, voortgang zou vin den, zelfs indien deze steden in handen van de communis ten zouden komen, mits een de facto regering der commu nisten de veiligheid van ECA- personeel en -volledige publi citeit, dat de hulp van de V.S. uitging, verzekerde. Reuter verneemt uit be trouwbare bron, dat Tangkoe, de haven van de industrie stad Tientsin in Noord-China door de door communisten ge leide troepen is veroverd. Hslnho, even ten Noorden van Tangkoe, werd eveneens ingenomen. Storm in een glas water. De administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoff man. heeft verklaard, dat vol gens hem de controverse tus sen Engeland, Nederland en België en de E.C.A. over de wederverkoop van aluminium „Een storm in een glas wa ter" was. Hij weigerde ver der zich hierover uit te la ten. Meer spijsvet op de bon Begin Januari 1949 zal de rant- soenwaarde van spijsvet van 200 gram op 250 gram worden ge bracht. d.w.z., men zal naar keuze op de nieuwe bon voor voedings- vetten een gelijke hoeveelheid bo ter of margarine of spijsvet kun nen kopen. De als gevolg van de aangekon digde subsidieverlaging in het nieuwe jaar noodzakelijk geworden prijsverhoging voor spijsvet be- gram in de handel gebracht welke 41 cent zullen kosten. Voor een verpakking van 250 gram dierlijk vet zal de prijs 49 cent bedragen. Voor bak- ep braadvet, resp. gesmolten dierlijk vet in verpakking van 500 gram geldt een maximumverkoopprijs van 82 cent. resp. 98 cent per pak je. Op de nieuwe bonnen voor voe- dingsvetten mogen pakjes vet van 200 gram of 400 gram niet meer verkocht worden. Granaat tussen de brandstof. Een bewoonster van een perceel aan het Prins Maurits- plein in Den Haag vulde Maan dagmiddag haar Kachel by met kolen uit een papieren zak. Plotseling weerklonk een luide ontploffing. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. Geconstateerd werd, dat een luchtdoelgranaat van 2 c.m., die waarschijnlijk tussen de kolen lag, ontploft was. De kachel werd zwaar beschadigd, doch in de kamer werd slechts geringe schade aangericht. OVERWEGEND DROOG WEER. Geldig van Woensdagochtend tot Woensdagavond. Voor het Zuiden van het. land: Meest zwaar bewolkt en plaatse lijk nevel of mist. Zwakke wind tussen Noord en Oost. Temperatuur overdag om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1