PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ACTIE TEGEN DE REPUBL1EK.BEG0NNEN Opdracht tot actie moést gegeven worden Djocja viel Zondagmiddag in Nederlandse handen Kabinet van Oost-Indonesië trad teleurgesteld af BILT Herstel van recht en orde Soekarnohad pech. Tweede Kamer komt Dr. BEEL Operaties op Java en Sumatra Veiligheidsraad komt vandaag bijeen. Nederland kan hel niel langer dulden! Niet gericht tegen goedwillende elementen in de Republiek Regering van Oost- Indonesië afgetreden. 191e Jaargang - No. 298 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B* den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: f 3.90 p kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven qf adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. teL26 In bliksemtempo hebben zich sedert Zaterdag in Indonesië fotaal nieuwe situaties ontwik keld. De Nederlandse regering heeft een „Bewind Indonesië in Overgangstijd" ingesteld, zon der verder een beroeo te doen op medewerking van de Repu bliek. De Nederlandse regering heeft het bestand opgezegd en is, ten einde recht tn orde te herstellen in het Republikeinse gebied, een militaire, of zo m°n wil tweede politionele actie be gonnen. Met verbluffende snelheid hebben de Nederlandse troepen zich eerst van het vliegveld bij Djocja en vervolgens van de republikeinse hoofdstad zelve meester gemaakt, terwijl ook in andere gebieden van' Java en op Sumatra acties rijn inge zet. Zes van de voornaamste leden van de republikeinse regering van wie aangenomen werd. dat zij naar India waren uitgewe ken, zijn te Djocja geïnter neerd. Twee premiers van deelsta ten, nl. van Oost Indonesië en Passoendan, hebben hun ontslag ingediend in* verband met de Nederlandse actie, zij liet dan om verschillende beweegrede nen. De Veiligheidsraad is tegen heden bijeengeroepen ter be spreking van de situatie in In donesië. Ziedaar de feiten, zo kort mogelijk geformuleerd. Aan alle onzekerheid is dus een einde gekomen. Na lang en rijp beraad, doordrongen van de ernst van het besluit, is de Nederlandse regering tot han delen overgegaan, zulks echter met de uitdrukkelijke verzeke ring, dat dit niets afdoet aan het vaste voornemen, de deer H.M. Koningin Withelmina ge dane beloften ten spoedigste te verwezenlijken. Do eindeloze reeks verdragsschendingen door de republikeinse regering en de bovengenoemde belofte der Nederlandse regering zullen het de overgrote meerderheid van ons volk mogelijk maken, de gedragslijn van de regering goed te keuren. Ook al zullc-o er ongetwijfeld groep m zijn, die de hervatting der vijande lijkheden betreuren. De snelle successen zijn be moedigend en bewijzen, dat de actie goed is voorbereid en met overleg uitgevoerd Zij rnogen evenwel allerminst aanleiding zijn om in voorbarig optimis me te vervallen. Het is geens zins uitgesloten, dat cr een langdurige guerillastriji nodig zal zijn, eer men workehjk kan spreken van herstel var. recht en orde. Laat ons hopen, dat de actie slechts kort van duur bcnceft te zijn. Nederland is niet tot hervatting der militairs actie overgegaan, omdat het daar plezier in heeft, doch .slechts gedreven door harde noodzaak Bovendien is Indonesië geen interne kwestie, maar een aan gelegenheid, waarin zich reeds van het eerste ogenolik af ook andere staten hebben gemengd. Op verzoek van de Verenig de Staten en Australië zal nu heden de Veiligheidsraad bij eenkomen ter bespreking van de situatie, die tuans ontstaan is. Men zal moeten afwaenten, tot welk oordeel ten eerste en tot welke besluiten ten tweede de Veiligheidsraad komen zal. Het is echter wellicht goed er aan te herinneren, dat de pu blieke opinie in de V S. Neder land inzake het Indonesisch conflict niet gunstig gezind was en dat Australië in het verleden ccn onbegrijpelijke sympathie voor Soekarno en de zijnen heeft getoond. Dit kan de stem ming in de Raad sterk beïn vloeden en niemand kan voor spellen, wat hiervan de gevol gen zullen zijn. Ook in dit verbancl zou oi-n snelle ineenstorting van de Rt- pubhek voor Nederland gun stig zijn. Als de ouitenwereid ziet, dat een vreedzame ontwik keling in Indonesië inderdaad slechts belemmerd word door een kleine groep onwilligrn, zal er zonder twijfel meer be grip voor het Nederlandse standpunt zijn, Te betreuren is het, dat de minister-presidenten van twee deelstaten hun ontslag hebben verzocht. Moet men er een be wijs in zien, dat de hervatting der actie niet beantwoordt aan de wens van de goedwillende meerderheid der Indonesische bevolking en dat de stemming buiten de Republiek door de Nederlandse regering verkeerd werd beoordeeld? Het is op het ogenblik nog niet mogelijk deze vraag te be- Van officiële zijde wordt aan dit bericht toegevoegd, dat pre sident Soekarno het voornemen had dezer dagen- in gezelschap van enige ministers en advi seurs naar India te gaan. Soe karno zou 17 dezer vertrekken om via Fort de Cock, waar hij de 18e 's avonds een receptie zou houden, naar Rangoon in India te vliegen. Aangezien geen tegengesteld bericht meer werd ontvangen, werd ver wacht, dat de reis conform het opgestelde programma zou wor den uitgevoerd, zodat de rege ring in haar communiqué van Zaterdag dit vertrek als een vaststaand feit naar voren heeft menen te kunnen brengen. Blijkens Zondag ontvangen berichten is echter het toestel, dat Soekarno zou komen halen, in Singapore onklaar geraakt. Hieraan is het toe te schrijven dat Soekarno niet uit Djocja heeft kunnen vertrekken. antwoorden, maar weldra zal blijken wat dit feit betekent. Eén ding is zeker. In de ge schiedenis van de Nederlandse staat is een periode aangebro ken, waarin de toekomst van land en volk op het spel staat. Moge in deze periode God onze regeerders bij het nemen van hun moeilijke beslissingen zegenen met kracht en wijsheid, Voor het aanhoren van een regeringsverklaring. >e voorzitter der Tweede Kamer heeft de leden telegra fisch opgeroepen voor een ver gadering, welke vanmiddag te vier uur zal worden gehouden, In deze openbare vergadering zal de regering een verklaring nopens de Indonesische kwestie afleggen. Vermoed wordt, dat deze ver klaring niet veel langer dan een half uur in beslag zal ne men. Uiteraard kan thans nog niet beslist worden, wanneer de de batten over de regeringsverkla ring een aanvang zullen nemen, doch het mbet niet uitgesloten geacht worden, dat dit reeds in de avondvergadering van vandaag zal gescheiden. De Commissie voor Goede Diensten. In een persconferentie heeft dr. Beel nog meegedeeld, dat speciale maatregelen zijn ge troffen voor de veiligheid van de leden der Commissie van Goede Diensten te Kalioerang. Alleen het Amerikaanse lid, de heer Cochra-n, bevindt zich te Batavia. Soekarno reeds geïnterneerd Zaterdagavond laat is--1- nadat ós Nederlandse regering 's morgeus in alle vroegte was bijeengekomen bekciul ge- nrJakt, dat de Nederlandse troepen een actie op republikeins gebi'ed zyn begonnen. Het was toen reeds Zondag in Indonesië en Radio Bata via maakte ook bekend, dat Nederlandse parachutisten Zon dagmorgen om kwart voor zeven in de omgeving van Djocja zijn geland. Het vliegveld Magoewo, 8 kilometer ten Oosten van de stad, vilei onbeschadigd in hun handen, waar na werd aangevangen met het inbrengen van luchtlandings troepen. Van het vliegveld uit werd opgerukt naar Djocja, diat in de loop van de dag geheel bezet werd. De radiozender Djocja verdween uit de aether en via Ra- dio-Indoneslë werd later medegedeeld, dat kort na de bezet ting van de stad president Só'ekarno, de vice-president en premier Mohammed Hat(«i', de oud-premier Sjahrir, de mi nister van buitenlandse zaken Hadje Agoes Salim en de air- commodore Soeriadarma tezamen met twaalf andere repu blikeinse autoriteiten, werden gearresteerd. De geïnterneer den, die volgens mededelingen van de Nederlandse autoritei ten zullen worden behandeld met de hoffelijkheid, welke men aan hun rang verschuldigd is, werden ondergebracht in het palels van de president of de ambtswoning van Hatta. Nederlandse troepen, die van Gombong in midden-Java uit in Oostelijke richting opruk ken, hebben Karanganjar be reikt, welke plaats enkele ki lometers Oostelijk van de voor malige bestandslijn ligt. Voorts hebben Nederlandse troepen in midden-Java op vele plaatsen de voormalige bestandslijn overschreden. Kort na -middernacht zijn Nederlandse mariniers, ge steund door eenheden van de Kon. Ned. Marine, geland op de Noordkust van Oost-Java (bij Poelan, 85 K.M. ten Wes ten van Soerabaja), welke lan ding volgens het plan verliep. Op Sumatra zijn Nederland se troepen van het gebied der Negara Soematera Timoer uit Asahan binnengetrokken. Op midden-Sumatra Hebben de Nederlandse troepen op ver schillende plaatsen de voorma lige bestandslijn overschreden. Van officiële zijde wordt ge meld, dat in het Zuidwestelijk deel van midden-Java Neder landse troepen in opmars Ke- boemen passeerden. In Oost- Java bezetten Nederlandse troepen Pepandjeng. In Noord-Sumatra werden ongeveer 100 kilometer ten Zuiden van Tandjongbalei de plaats Rantauprapat en de on derneming Wingfoot bezet. Na de bezetting van het vliegveld van Djocja landde al daar een Catalina-transport- vliegtuig met zeven passagiers. De piloot een Amerikaan en de passagiers zijn geïnter neerd voor verder onderzoek. GENERAAL SPOOR BIJ DE OPERATIES. De legercommandant, luite nant-generaal Spoor, heeft het eerste gedeelte van de opera tie boven het vliegveld Magoe wo bij Djocja uit zijn eigen vliegtuig gadegeslagen. Nadat het zeker was, dat de actie der parachutisten volgens het plan was verlopen, hetgeen van de grond af werd geseind met de woorden ,,all clear", vloog de generaal terug naar Semarang, om daar de embarkatie der luchtlandingstroepen gade te slaan. Hij vloog later naar Ba tavia terug. De Veiligheidsraad zou van morgen te 10.30 uur in bijzon dere zitting bijeengekomen om de Indonesische kwestie te on derzoeken. Het verzoek tot het houden van deze zitting kwam van de Amerikaanse afgevaar digde, dr. Jessup. Dc Australi sche gedelegeerde sloot zich bij dit verzoek aan. De secretaris van de Com missie voor Goede Diensten, de heer Narayanan, deelde Zon dag aan Aneja mede, dat de C.v.G.D. aan de Veiligheids raad een telegram zou zenden, waarin dringende aandacht voor de situatie wordt gevraagd. Soedjanmoko, een vertegen woordiger van de Republiek in Parijs, heeft verklaard, dat Pa- lar, leider van de Republikein se delegatie, het standpunt van dé Republiek voor de Veilig heidsraad zal uiteenzetten. Reacties in Nederland zijn rustig. Amerika wacht nog af. Republikeinse regering was niet bij machte orde te garanderen. Samen de hand aan de ploeg. Zondagmorgen heeft de Hoge Vertegenwoordiger van dè Kroon. dr.. L. J. M. Beel, voor Radio-Batavia eén rede gehouden, waarin hij in de eerste plaats zeide. dat het hem leed deed, dat dit eerste woord, dat hij in zijn nieuwe functie tot de bevolking van In- nesië moest richten, 'n hoogst ernstig woord moet zijn. „Ik heb enkele weken geleden mijn ambt aanvaard, aldus dr. Beel, met de bedoeling binnen de kortst mogelijke tijd voorbereidingen te tref fen voor de invoering van 'n nieuw bestel in Indonesië, op grondslag van het met zo gustig resultaat gevoerde overleg met de vertegenwoor digers van de deelstaten. Met de instelling van het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft de rege ring definitief een einde wil len maken aan de oude ge zagsverhoudingen cn een nieuwe fase van overgang willen inluiden naar het uit eindelijke gemeenschappelijke doel: de vorming van een vrij, onafhankelijk federaal Indonesië. Nog steeds werd de hooj gekoesterd, dat uiteindelijk ook de Republiek haar plaats in het federaal verband zou willen innemen. Dat het de Nederlandse Regering epnst was, heeft zij getoond door na maandenlange vruchteloze besprekingen in November tot tweemaal toe een ministeriële missie naar Indonesië te zen den. De Republikeinse Rege ring bleek echter niet bereid en in elk geval niet bij machte dc voorwaarden voor een reëel samengaan te scheppen. Indien de regering van de Uit alle delen van de wereld kwamen reeds in de loop van de Zondag reacties op de hervatting vSn hetpolitioneel optreden in Indonesië binnen. In de eerste plaats natuurlijk uit Nederland zelf, waar velen nog Zaterdagavond, anderen Zondag morgen van het nieuws kennis namen. In de grote steden was de reactie waardig en rustig. Men kocht de extra-edities van de gro te bladen, maar nergens was het onrustig. In de loop van de dag verscho nen reeds verklaringen van vak- bondsbesturen of werden dergellj- Republiek al moet bukken voor de overmacht van de troepen, welke herhaaldelijk door haar zelf zijn beschre ven als „henden zonder ver antwoordelijkheidsbesef". dan kan daarom nog niet van de Nederlandse regering worden gevergdj dat; zy zal medewer ken aan het overleveren van andere deelstaten aan datzelf de Republikeinse leger. En dat is wat de Republiek van Nederland en van alle niet- Republikeinsc gebieden ver wacht door te eisen dat de T.N.I. en andere Republikein se strijdorganisaties In stand blijven en dat de Nederlandse troepen geleidelijk aan wor den teruggetrokken. Slechts indien aan deze fundamentele eisen is voldaan, kan Nederland zijn beloften inlossen betreffende de zelf- standigmaking van de Indo nesische volken, welke in de radiorede van Koningin Wil- helmina van 7 December '42 zo duidelijk is omschreven. Nederland kan het voort bestaan van de huidige toe stand niet meer «lulden. Daar om heeft de Nederlandse re gering, in het volle besef van haar plicht, besloten oin, nu langs vreedzame weg geen oplossing mogeljjk blijkt en alle pogingen «Laartoe haars ondanks hebben gefaald, ten aanzien van de gebieden, welke tot nogtoc bui en haar controle waren, voorwaarden te scheppen, welke noodzake lijk zijn voor de verwezenlij king van het gestelde doel in liet belang van geheel Indo nesië en me«le In het heLang van «1e gehele wereld. Zij heeft daartoe het bestand, waaraan trouwens de Repu blikeinse regering blijkens haar optreden nu re«?ds maandenlang zich niet meer houdt, formeel opgezegd.' REGERINGSVERKLARING BESTANDSOVEREENKOMST OPGEZEGD De Nederlandse regering heeft Zaterdagavond laat de volgende verklaring gepubliceerd Na de besprekingen in Indonesië, eerst door minister Stikker, later door de ministers Sassen en Stikker en de Gedelegeerde van het Opperbestuur, de heer Neher, met drs. Hatta en andere vertegen woordigers der Republiek gevoerd, zag de Nederlandse regering zien verplicht vast te stellen, dat er geen uitzicht was op afdoende maatregelen vanwege de republiek om een einde te maken aan de talrijke en steeds toenemende gewelddadige bestandschendingen, ter wijl evenmin kon worden verwacht, dat de Republiek tot een rege ling op de grondslag van de Renville-overeenkomst zou medewerken Onder die omstandigheden verwittigde de Nederlandse regering do Commissie van Goede Diensten ervan, dat zij tot haar ernstig leed wezen tot de conclusie moest komen, dat verdere onderhandelingen en besprekingen, hetzij direct, of ander de auspiciën van de Com missie van Goede Diensten, geen nut meer konden hebben. Gedurende enige jaren heeft de Nederlandse regering bij voort during getracht tot een overeen komst te geraken, waarbij de Re publiek een integraal deel zou worden van de te vormen souve- reine Ver. Staten van Indonesië. Onlangs is ook in de Grondwet vastgesteld, dat volgens deze be ginselen zal worden gehandeld. Het is echter telkens weer onmo gelijk gebleken met de Republiek tot werkelijke uitvoering der ge-, sloten overeenkomst te komen. DJOCJA VERWIERP. Een regeling terzake van de uit voering der Linggadjati-oveveen- komst. aanvaard door Sjahrir, werd Indertijd door Djocja ver worpen. Evenzeer kort daarop de regeling, overeengekomen met Sjarifoeddin. Ook thans bleken verwachtingen, gewekt door be sprekingen tussen minister Slikker en drs. Hatta. te niet te worden gedaan, nadat oppositie in Djocja- was losgekomen. Sedertdien werd een brief van drs. Hatta ontvangen, waarin deze sprak van een misverstand en over een aantal punten nader zijn ziens wijze weergaf. Gezwegen werd echter over maatregelen tegen de bestandschendingen, terwijl voorts te kennen werd gegeven, dat de brief was persoonlijk, onofficieel en vertrouwelijk. Bovendien werd op verschillende wezenlijke punten een voorbehoud gemaakt, dat de betekenis ervan twijfelachtig deed zijn. Terwijl de brief zoider meer geen uitgangspunt voor nieuwe besprekingen kon vormen, heeft de regering gemeend de Republiek gelegenheid te moeten geven dc brief alsnog aan te vullen door een haar bindende verklaring omtrent een aantal punten, in het bijzon der: a) de opneming van de Repu bliek in het federale bestel op de zelfde voet als de andere delen der federatie, b) de regeling van de positie van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in de overgangstijd, zoals in het besluit inzake het bewind in Indonesië in overgangstijd opgenomen; cj dc voorzieningen betreffende de fe derale weermacht, de staat van oorlog en beleg en de toestand van onveiligheid, d) het onverwijld nemen van maatregelen voor ef fectieve beëindiging van de be standschendingen en de evacuatie van de infiltranten. Ware een dergelijke verklaring verkregen, dan zoude regering be reid zijn geweest de besprekingen te heropenen. GEEN ANTWOORD. Een antwoord van «te Republiek is niet binnen de gestelde termijn binnengekomen, terwijl om verlen ging van die termijn niet is ge vraagd. Integendeel is gebleken, dat dc republikeinse regering zich op dit kritieke moment in de on mogelijkheid heeft geplaatst om 'n definitief antwoord te geven, door dat de President der Republiek, Soekarno, heeft aangekondigd met zes van zijn ministers Djocja tc zullen verlaten met bestemming naar India, hetgeen inmiddels is geschied, terwijl de minister-presi dent Hatta van dit presidentiële kabinet *ich voor de duur van twee weken heeft ziek gemeld. Onder deze omstandigheden ont brak dus elke mogelijkheid, dat er op korte termijn verbetering zou worden verkregen in de onhoud baar geworden toestand in Indo nesië. Hierbij moet er in het bijzonder op worden gewezen, dat het aantal bestandschendingen voortdurend stijgende is, militaire commandan ten op republikeins gebied hebben duizenden republikeinse soldaten doen infiltreren in andere gebie den. waar in het bijzonder bij voortduring aanslagen worden ge pleegd op Indonesische en be stuursambtenaren. Sedert. Augus tus zijn bijna 300 van deze Indo nesiërs vermoord, terwijl voorts velen gewond zijn of ontvoerd. BEDREIGINGEN. Daarnaast bleek, dat de Repu bliek, in verband met dc voorne mens tot» het instellen ener fede rale interim regering tegen 1 Ja nuari, voorbereidde het ontkete nen van grote acties in alle niet onder haar controle staande gebie den en dat hevige bedreigingen werden geuit tegen degenen, die tot samenwerking met Nederland bereid waren. Onder deze omstandigheden acht de Nederlandse regering het niet mogelijk zich opnieuw te begeven in besprekingen, die. naar de er varing geloAd heeft, zonder uit zicht moeten worden geacht. Zij kan niet werkloos toezien bij liet voortdurend van de verwarring, de bedreigingen en de gewelddadighe den. Zij kan zich niet verplicht ach ten, waar de regering der Repu bliek in feite geen maatregelen neemt tegen de bestandschendin gen, harerzijds het bestand te handhaven en verder te gedogen, dat van republikeins gebied uit de acties in andere gebieden worden geleid. De regering heeft zich daarom* genoodzaakt gezien om met ge bruikmaking van de bevoegdheid in art. 10 van de bestandsovereen komst verleend, deze op te zeg gen en haar vrijheid van handelen te hernemen. Zij is overtuigd, dat. én in de republikeinse regering, èn onder de bevolking van het repu blikeinse gebied, zich vele bevin den, die niets liever willen dan constructief mede te werken aan de opbouw van dc rederatie, aan welke Nederland zo spoedig moge lijk de souvereiniteit wil overdra gen. Tegen hen is de actie, waar toe opdracht is gegeven, niet ge richt. Zij is wel gcrirht tegen de terroristische en ongedisciplineerde elementen in de Republiek, welke constructieve arbeid onmogelijk maken. De toekomstige staatkundige in passing van het republikeins ge bied zal geschieden op de grond slag van de beginselen van Ling- gadjati- en de Renvllle-ovcreen- komst cn van het overleg thans ook in de Nederlandse Grondwet voorgeschreven. Het besluit inza ke 't bewind in Indonesië in over gangstijd. dat heden wordt afge kondigd. laat uitdrukkelijk de mo gelijkheid open tot zodanige in passing op de voet van het nader met vertegenwoordigers dier gebie den te plegen overleg. De Neder landse regering zal haar toezeg gingen met betrekking tot de staat kundige hervormingen en de stich ting van een onafhankelijke sou- vereine Ver. Staten van Indonesië, In één Unie met Nederland op voet van gelijkheid verbonden, volledig nakomen. Nederland heeft getoond bereid te zijn mede te werken tot het openen van de weg naar de vrij heid van Tndonesië. Deze vrijheid is echter alleen mogelijk met waar borgen tegen overheersing door de extremistische elementen in de Rcnubliek. die oen democratische rechtsorde onmogelijk zouden ma ken. De wereld moge dit begrij pen. ke verklaringen tegen Maandag aangekondigd. Het N.V.V.-bestuur wekte de werkers van Nederland op, in afwachting van een nadere verklaring, rustig aan het werk te blijven en geen onberaden stappen te doen. Vanochtend zal het N.V.V. betuur in vergadering bijeenko men. Het C.N.V.-bestuur wijst er in een verklaring op, dat 't staklngs- wapen niet voor politieke, maar uitsluitend voor sociaal-economi sche doeleinden mag worden ge bruikt. De voorzitter van het C.N. V.. de heer Ruppert, zou zich van morgen vroeg via de radio tot de Nederlandse arbeiders richten. De voorzitter van< de Kath. Ar beidersbeweging, de heer A. C. de Bruljn. legde een soortgelijke ver-* klaring af. Alleen van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties kwam een ander geluid, nl. dat van een beroep op de arbeiders om zich met alle middelen te ke ren tegen de thans door de rege ring bevolen actie. Het gaat hier om de groep, welke zich destijds in Rotterdam van de E.V.C. heeft af gescheiden. In de gebieden van de deelstaten in Indonesië was de ractie in het algemeen ook gunstig, althans voor zover vannacht hierover berichten in Nederland'waren ontvangen. Toch is het gevolg van de Ne derlandse actie reeds geweest, dat dc regering van Oost-Indonesië haar ontslag aan president Socka- wati heeft aangeboden. De premier Anak Agoeng Ode Agoeng kon digde liet besluit tot altreden voor radio-Makassar aan en verklaarde, dat zijn regering de verwachting heeft gekoesterd, dat haar arbeid welke zij 't afgelopen jaar in nau we samenwerking met de regerin gen en besturen van dc andere de len van Indonesië verrichtte, met succes zou worden bekroond. Nu deze verwachting niet in vervul ling is gegaan, heeft de regering gemeend liet mandaat ter beschik king van dc president te moeten stellen. Het ontslag is aanvaard, maar het kabinet zal de lopende zaken afdoen! Anak Agoeng verklaarde voorts: „Het spreekt vanzelf, dat elke In donesische nationalist, waar hij zich ook bevindt, gewapend optre den moeilijk kan waarderen en dat hij de voorkeur geeft aan een op lossing tussen alle groeperingen in Indonesië, welke leidt tot de geza menlijke en onafhankelijke ver enigde staten van Indonesië". OOK DE l'REMIER VAN PASOENDAN AFGETREDEN Uit Bandoeng wordt vernomen, dat de premier van Pasoendan. Ra den Aail Pocradiredja. eveneens is afgetreden. BETREURENSWAARDIG, MAAR NOODZAKELIJK. In een commentaar tegenover 'n Aneta-correspondent te Mcdan verklaarde Wahnegara Mansoer van Oosl-Sumalra: Geruime tijd hebben wjj de hoop gekoesterd, dat Djocja uit eigen beweging tot een zo hoogst nood zakelijke zuivering in eigen kling zou overgaan. Deze hoop is echter ijdel gebleken. De rampzalige werkelijkheid omtrent de toestanden in de Repu bliek stempelen het thans genomen besluit vooral tot een daad van menselijkheid en van gerechtig heid. STANDPUNT DER PARDAFI Het hoofdbestuur van de Parda- fi (Partai Demokrasi Associatif Fe deral Indonesia) heeft verklaard, het diep te betreuren dat geen overeenstemming is bereikt. Het hoofdbestuur is van mening, dat de zuiveringsactie een belang rijke stap vooruit kan zijn voor de hereniging van alle krachten in Indonesië, waaronder begrepen een hernieuwde samenwerking met welgezinde en constructieve ele menten binnen de Republiek. WASHINGTON. Gezaghebbende bronnen in Wash ington verklaarden heden, dat een onmiddellijke actie bij de Ver. Na ties inzake de Nederlands-Repu blikeinse crisis niet waarschijnlijk is. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett, confereerde Zondag met zijn adviseurs over de crisis. Naar verluidt, zullen de Ver. Staten de ontwikkelingen afwachten voordat zij een beslissing nemen inzake iiun in de toekomst te volgen po litiek. LONDEN. Te Londen meent men, dat hel Nederlandse optreden tot terugslag zou kunnen hebben een verzwak king van dc positie van de repu blikeinse regering, waardoor de Indonesische communisten de gele genheid zouden krijgen terrein te winnen, en een verslechtering van de reeds moeilijke economische situatie in Indonesië. PANDIT NEHROE. Aan het eind van de zitting van hot Indisch Nationaal Congres te Raipur verklaarde de premier van India, Pandit Nehroe de hervatting van de vijandelijkheden in Indone sia door de Nederlanders in strijd te achten, met dc beginselen van het handvest der Ver. Naties. Hij waarschuwde de Nederlanders, dat zij niet in staat zullen zijn, hup plan te voltooien. DE VOORSPELT AANHOUDENDE VORST. Droog weer met op de meeste plaatsen veel bewolking. Matige, tijdelijk vrij» krachtige Oostelijke wind. Ook overdag bijna overal lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1