De plannen van de Benelux De sociale verzekering De mijnenschool van het Nederlandse leger Economisch program voor de komende jaren opgesteld Rationalisatie en moderniserimg zijn belangrijkste vraagstukken De pers in Indonesië Cursus van slechts 9 dagen De regeringen der Benelux-landen hebben een programma op lange termijn opgesteld, waarin de grote Ujnen zijn aange geven van de gezamenlijk te volgen economische politiek. De programma's van de landen afzonderlijk zijn niet eenvoudig tot één samengevoegd. Wel zijn zU zo volkomen op elkaar af gestemd, dat van 'n gezamenlijke economische politiek kan worden gesproken. Naar bulten treedt de Benelux als één op- Het belangrijkste uitgangs punt is uiteraard het in wer king treden van de economi sche Unie tussen België, Ne derland en Luxemburg op 1 Januari 1950. In grote lijnen gezien zyn de belangrijkste vraagstukken de rationalisatie en modernise ring van het productie-appa raat en de optimale aanwen ding van nieuw toevloeiende arbeidskrachten, waaraan nog is toe te voegen een meer productief gebruik van de hulpbronnen van de overzeese gebiedsdelen. De regeringen van de Bene- lux-landen hebben nauwgezet gestreefd naar evenwicht Lus sen investeringen en con sumptie enerzijds en het na tionaal inkomen anderzijds in overeenstemming met de socia le aanspraken van de bevol king. Afgezien van uitzonderings gevallen, waarin de overheid het noodzakelijk acht bepaalde taken zelf uit te voeren, het zij om het kostenpeil laag te houden, hetzij om do produc tiviteit op te voeren, zuilen het particuliere initiatief en het particuliere kapitaal de belangrijkste rol spelen bij de verwezenlijking van 't meren deel van de plannen. DE ENERGIE In het programma op lange termijn is een netto kolenpro- ductie opgenomen van 44 mil- lioen ton. Deze hoeveelheid komt ongeveer overeen met de vooroorlogse productie en veronderstelt een toename met 13 (11 België en 2 Nederland) ten opzichte van de huidige productie. Het Baneluxprogramma im pliceert dat de netto electrici- teits productiecapaciteit van dc Beneluxlanden van 3.928 mw In 1948/49 tot 5.286 mw in 1952/53 wordt verhoogd en dat alle grote centrales gekop peld worden. In 1952/53 zal het verbruik van aardolie vrij gelaten kun nen worden, tenzij de econo mische ontwikkeling van de drie landen tegenslagen mocht ondervinden. Rekening houdende met de projecten, die thans worden uitgevoerd, zal men in 1952/53 6.4 millloen ton ruwe olie kun nen verwerken tegenover 2.6 millloen ton in 1948/49 en on geveer 1 millloen ton in '38. De hier bedoelde projecten gaan uit van internationale Kerknieuws Kerkboek en bijbel voor Prinses Beatrix. liet orgaan van „Gereformeerd Schoolverband" geeft een uitvoe rige mededeling van de overhandi ging van een kerkboek en een kerkbijbel aan l'nnses Beatrix. De delegatie, die door Koningin Ju liana ontvangen werd, bestond uit dj. W. L. Gerritsma, 2e voorzitter, de heer J. v. d. Waals, oud-sccreta- rls en erelid van de Commissie van Uitvoering, en mr. Th. A. Ver steeg. secretaris-penningmeester van Gereformeerd Schoolverband. Ds. Gerritsma hield by de over handiging een korte toespraak, waarin hy er op wees. dat het door Gereformeerd Schoolverband ten zeerste op prys werd gesteld, dat H.M. Juist dit geschenk van de kinderen van de by G.S.V. aange sloten scholen voor haar oudste dochter wilde aanvaarden niet al leen. maar dit zelfs persooniyk in ontvangst wilde nemen. De Koningin keurde met een kennersblik de fraaie bandjes, toonde zich enigszins verrast, daar op dc afdru kvan de persooniyke handtekening van de Prinses aan tc treffen en dankte in eenvoudige hartelijke spontane bewoordingen voor het aangebodene, zy hoopte haar dochter in een rustig inUem gesprek dc beide boekjes ter hand te stellen en daarby op de bete kenis daarvan te wyzen. De tijd. waarin dit geschenk werd aange boden. achtte H.M. gelukkig ge kozen. omdat naar haar mening de geestelijke ontwikkeling van de Prinses thans inderdaad het sta dium had bereikt, waarin persoon iyke en rechtstreekse kennisne ming van dc BUbel mogeiyk werd. PRINSES WILHELMINA WOONDB KERSTSAMENKOMST BIJ. In de Hervormde kapel aan de Asselsestraat te Apeldoorn, heeft H.K.H. Prinses Wllhelmina. een Kerstsamenkomst bygewoond. Geiyk alle andere toeschouwers volgde de Prinses met geboeide aandacht de opvoering van het Kerstspel „Adam. waar zy gU? NED. HERVORMDE KERK Beroepen tc: Hoek, G. Jansma tc Kantens. Aangenomen naar: Amsterdam (Buurtgcm. N.W. vac. P. J. de Jong)). H. A. Visser te Amsterdam- Watcrgrnnfsmeer. Joure, A. Veen te Nyega-Elshuizen. Aangenomen naar Bleskensgraaf n. A. Lcenman8 te Houten: naar Heerenveen <toez.) M. J. W. Zeven boom tc Wildcrvank. GEREP. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar de Bilt-Maar- tensdyk M. A. J. V. Putten te Twy- groepen, die in de Benelux landen raffinaderijen vestigen ter voorziening van hun (bin nen en buiten Benelux gele- fen) markten met geraffineer- c producten. IJZER EN STAAL De Benelux-landen zullen trachten tegen 1952/53 de vol- fende productie te bereiken: .640.000 ton gietijzer tegen over 7.777.000 ton ln 1948/49; 8.675.000 ton staal in staven tegenover 7.500.000 ton in 1948/49; 7.178.000 ton afge werkt staal tegenover 6.270.000 ton in 1948/49. Voor het bereiken van dit resultaat zal men de bestaan de installaties moeten moder niseren en tevens moeten overgaan tot verhoging van de productiecapaciteit. Afgezien van geringe hoe veelheden van zeer bijzondere aard, zal Benelux wat betreft dun plaatijzer en blik onafhan kelijk van iedere invoer wor den. Het binnenlandse verbruik zal 135.000 ton blik en 435.000 ton dun plaatijzer niet overschrijden. TEXTIEL Ten aanzien van het pro gramma 1952/1953 voor tex tiel wordt er o.m. op gewezen dat de productiecijfers. die voor dc samenstelling van dit programma hebben gediend, kunnen wonlen bereikt en ge handhaafd zonder vergroting van het aantal arbeidskrachten en zonder ui.breiding van het machinepark. De toename met 20 h 25% welke ln het exportprogramina is opgenomen, lijkt aannemelijk CHEMISCHE PRODUCTEN By de chemische producten zullen de cijfers van 1952/ 1953 het vooroorlogse niveau aanzienlijk overschrijden, het geen de betalingsbalans zeer ten goede komt. De Benelux bezit twee be- langirnke grondstoffen voor zijn chemische industrie, nl. steenkolen en zout, de overige minerale en organische grond stoffen worden geïmporteerd, waardoor de chemische indu strie in de Benelux overwe gend het karakter verkrijgt van een veredelingsindustrie. De bedrijvigheid in de sec tor „bouwmaterialen, cement fabrieken en aanverwante in dustrieën" zal beïnvloed wor den door het wederopbouw- f>rogramma van de Benelux- anden. VERKEER De grote dichtheid der be volking, de snelle industriali satie, de te verwachten uit breiding van de handel tus sen de drie landen als gevolg van de economische Unie, hun positie als doorvoorgebied naar West- en Midden-Europa, al deze factoren leiden tot de noodzaak van een tot in details uitgewerkte transport organisatie. Het investeringsprogramma voor de spoorwegen is neerge legd ln een tienjarenplan, dat o.a. omvat do geleidelijke ver vanging van stoom ractie door electrische en diesel-t ractie en de aanleg van een spoorlijn tussen Benelux en het Saar- gebied. De tramwegen zullen worden gemoderniseerd door de aan koop van nieuw materieel en door de vervanging van enkele bestaande Innen door trolley- en autobusdiensten. VERGROTING UITVOER De economische Unie van Benelux zal op de internatio nale markt als een eenheid optreden. Intern is men hard bezig met het oplossen van ve le problemen op het gebied van het onderlinge ruilverkeer en van de industrialisatie. Er is een gemeenschappelijke lijst van industrieën opgesteld. Deze lijst bevat momenteel 23 onderdelen waaronder steenkool, Ijzer en staal, de stikstof- en de glasindustrie. Met alle middelen willen de regeringen van de Benelux landen de werkgelegenheid op een hoog peil handhaven en de vorming van een om vangrijke werkloosheid voor komen. Van de uit te voeren pro ducten van Benelux, welke in 1952 een waarde van 3.324 min dollar zou kunnen berei ken, zal, maar men schat, di rect of indirect, 57% moet dienen als tegenwaarde voor de invoer van grondstoffen, bestemd voor de industrie. Het belang van het handels verkeer tussen Benelux en Amerika wordt duidelijk ge maakt door het verwachte na delige dollarsaldo op de beta lingsbalans, nl. 346,4 min dol lar, waarvan 276.1 min dollar met Noord-Ajnerika. Het is een levenskwestie voor de Benelux-landen, dat zjj hun uitvoer naar het Wes- teiyk halfrond en in het by- zonder naar de Ver. Staten, kun en opvoeren. BEDIENT ZICH VAN VELE TALEN. Hoewel het aantal dagblad lezers in Indonesië in verhou ding tot de millioenenbevoUdng gering is en er nog tal van dorpen zyn, waar de meerderheid van de dorpelingen niet kan lezen of schrijven, neemt het aantal dagbladen gestadig toe. Officieel bestaan er ln Indo nesië 125 dagbladen, maar de meeste van deze dagbladen hebben slechts een kleine op laag en een deel daarvan kun nen we eigenlyk geen dagbla den in de Nederlandse beteke nis noemen, want ze bestaan uit enkele gestencilde velletjes in schrijfmachine-editie. De kleinste dagblad oplage is 200, de grootste 20.000. Deelt men de dagbladen in naar de taal dan zijn er 78, die in het Maleis verschijnen, 22 in het Nederlands, 16 in Chinese karakters, 7 in Chinees-Maleis en 2 in het Soeanees (de taal van West Java). DE CENTRA De stad met de meeste dag- Over twee maanden hoopt men het nleu,ve weggedeelte in de Rijksweg nr. 88 tussen Den Haag en Rotterdam door het Wfestland voor het verkeer te kunnen opensteilen Met de aanleg van deze weg, die met twee verkeersbanen van de Rolpaalbrug naar de bloemenveiling te Naaldwijk loopt, is men reeds be gonnen. In de toekomst zal het verkeer om Honselaarsdyk worden geleid en een snellere verbinding tussen de veilingen en de grote steden tot stand zyn gebracht. De werkzaamheden in debuurt van de Naaldwykse veiling. ONMISBAAR VOOR DE SOLDAAT Misschien herinnert U het zich nog toen de Engelsen tydens de afgelopen oorlog in Noord-Afrika tot het offensief over gingen, liep hun opmars aanvankeiyk vast ln de Duitse my- nenvelden- De Engelsen, die de landmyn als wapen niet zo intensief bij hun oorlogsvoering gebruikten als de Duitsers, waren onvoldoende voorbereid op de funeste werking ervan en leden daardoor in het begin gevoelige verliezen. In grote haast werden de troepen in speciale stoomcursussen van acht uur, die dag en nacht doorgingen, gewaarschuwd voor het ge vaar van landmijnen en werd hun gewezen op de middelen om het gevaar te ontdekken en te ontlopen. Deze kennis is voor iedere soldaat onontbeerlijk en ook het Nederlandse leger instru eert zijn soldaten op dal gebied. Dit gebeurt in de grauwe ba rakken van het voormalige concentratiekamp Amersfoott, INLEIDING VAN HET C.N.V. OVER DE VOORGENOMEN HERZIENING Bezwaren tegen het rapport-van Rhijn Mr. dr. J. van Bruggen, de voorzitter van de Verze keringskamer, sprak in een ééndaagse Studieconferentie van het Christelijk Nation%al Vakverbond over „Het rap port van Rhjjn inzake de herziening der sociale verze kering." Een ernstig bezwaar noemde spreker het, dat elke kostenraming ontbreekt. Toch wekt dit plan verwach. tingen, waarvan 't de vraag is, of ze vervuld kunnen wor den. Men kan immers het internationaal aspect niet verwaarlozen, ornaat bij te grote ongelijkheid in het ni veau der sociale voorzienin gen de export, die broodnodig is voor de Nederlandse eco nomie, kan worden geschaad. Toch zal een beroep op dit rapport worden gedaan, om dat dc plannen van een com missie op hoog niveau zijn uitegegaan. Bezwaar moet worden ge maakt, om de verplichte ou- derdomsverzekering uit te breiden buiten de kring der loontrekkenden en der zelf standigen, omdat hier geen rechtsgrond tot verplichte verzekering aanwezig is. Op name der zelfstandigen ln dc verplichte sociale verzekering brengt grote moe'lykheden van practlsche aard mede. Begint men met kinderbij slagverzekering en ouier- domsverzekering. dan bestaat grote kans, dat bij de ste zich alleen melden dege nen. die zeker zijn kinderbij slag te ontvangen, terwyl on- gehuwden en gehuwden zon der kinderen achter zullen blijven en dat bij de tweede voornamelijk de ouderen zich zullen melden en de jongeren zich zullen onttrekken. Spr. wees op de reeds in breaer omvang bestaande be- dryfs- en ondernemingspensi oenfondsen. collectieve con tracten inzake pensioenverze kering voor oudendags- en weduwepensioen bij levensver zekeringmaatschappijen. Wil men sociaal geen schade brengen, dan zullen deze re gelingen, mits aangepast in het kader der sociale verze kering, moeten worden ge coördineerd. SOC. VERZEKERINGS RAAD. Met de instelling van de Sociale Verzekeringsraad kan worden ingestemd, het is ge wenst bij de aanwijzing der overheidsvertegenwoordigers rekening te houden met het feit. dat op belangrijke sec toren reeds een overheidstoe zicht door do Verzekerings kamer bestaat. De Britse rtiinister van Oorlog, Emanuel Shinwell heeft ty'3ens een persconferen tie te Londen medegedeeld, dat het aantal vrijwilligers voor het territoriale leger in eer- November 4.415 bedroeg. waar sinds Februari 1948 de mijnenschool gevestigd is. Bij de bevrijding van Zuid-Neder land stootten de geallieerden op uitgebreide mijnenvelden, die geruimd moesten worden. Een aantal Nederlandse mili tairen werd naar Knocke in België gezonden om zich bij de Royal Engineers op die taak voor te bereiden. Zij vormden daar een Dutch Wing en waren voorlopers van de huidige mij nenschool. NAAR BERGEN OP ZOOM In Augustus 1945 verhuisde men naar Bergen op Zoom, waar twee bataljons in cursus sen van 200 man werden op geleid. In de M.M.OD. (mijn en munitie opruimingsdienst), later overgegaan in de burger lijke hulpverleningsdienst, ruim den zij in ons land meer dan 2,5 millloen mijnen. Bij de al gemene reorganisatie van de koninklijke landmacht in be gin 1948 werd de mijnenschool naar Amersfoort overgebracht. Daar is inen thans toe aan de twee-en-tachtigste cursus. Een staf van 80 deskundigen leidt de cursussen, die 9 dagen du ren. Per cursus nemen hieraan 120 man deel, verdeeld over 6 klassen. In verband met de beperkte capaciteit van de school is het niet mogelijk alle soldaten „door te draaien". Daarom wordt er naar .gestreefd om van alle onderdelen, ook mariniers en geneeskundige troepen, een bepaalde groep •ersonen op te leiden, die dan rater hun kennis bij de troep verder kunnen uitdragen. WAT ONDERWEZEN WORDT. Er zijn cursussen voor offi cieren, onderofficieren en sol daten. De lesstof is verdeeld in verschillende groepen. Bij het mijnenleggen worden de mili tairen vertrouwd gemaakt met de verschillende soorten, meest al Engelse, die ons leger ge- gebruikt en leren zij de aanleg van een mijnenveld. Het oprui men van mijnenveldên eist ken nis van de buitenlandse mecha nismen. Dag- en nachtoefenin gen zijn nodig. Bijzondere aan dacht wordt besteed aan de ty pen mijnen, welke de Neder landse soldaat in Indonesië kan ontmoeten. Verder wordt er een overzicht gegeven van.de opsporingsmiddelen. De practijkoefeningen ge schieden op een oefenterrein in de nabijheid van het vlieg veld Soesterberg .Tegen de hel ling van een heuveltje is een improvisorische tribune ge bouwd en vandaar af volgen de cursisten de verrichtingen van enkele groepen soldaten, die op de heide voor hen de aanleg en het opruimen van mijnenvelden demonstreren. De ze soldaten dragen rug- en borstnUmmers. welke door de instructeur bij zijn toelichting voortdurend genoemd worden. GEEN GRAPJE Een fluitsignaal en alle be weging op het terrein verstart Als wassenbeelden staan de sol daten over het veld verspreid en de cursist kan zichzelf de- vraag stellen, waarom zij zo staan en waaraan zij bezig wa ren. De cursisten beschouwen deze oefeningen niet als een „lolletje", het is bittere nood zaak en dat is aan hun gezich ten te zien, wanneer zij staan bij een krater, opgeworpen door een ontplofte mijn. Enkele on een springstof, verborgen in 'n listig aangebrachte booby trap kunnen dodelijk zijn. HET MUSEUM. Springstof is gevaarlijk. Daar om is het ten strengste verbo den in het museum van de school te roken. Daar ligt ruim een ton springstof. Van de Ne derlandse gewoonte om al het tentoongestelde aan te raken valt hier niets te bespeuren. Bij het verplichte museumbe- zoek worden de cursisten ge confronteerd met alle soorten mijnen en springladingen, wel ke in de afgelopen wereldoor log gebruikt zijn. Het menselijk vernuft heeft zich hier wel zeer boosaardig uitgevierd. Op tien tallen manieren zijn dodelijke wapens geconstrueerd, die op zo een listige wijze worden op gesteld en toegepast, dat verde diging er tegen haast niet mo gelijk is. DE DETECTOR. Doch geheel weerloos is men er toch niet aan overgeleverd. De geallieerden beschikken over een instrument, dat ook in Nederland zijn grote bruikbaar heid bewezen heëft: de detec tor. De officiële benaming luidt „Poolse mijnendetector", omdat Poolse officieren van generaal Anders' leger het principe van deze vinding ontwikkelden. De detector, in vorm enigszins ge lijkend op een stofzuiger, werkt op batterijen. Via een regeldoos wordt stroom geleid naar drie spoelen welke in de platte doos zijn aangebracht die over het mijnenveld zwaait. De soldaat, die de detectof hanteeit, heeft een koptelefoon op. Hij hoort een gelijkmatig zacht gedruis, doch zodra de detector op me- bladen is Batavia, waar er 17 verschijnen in vier verschil lende talen. Van de 5 Maleise dagbladen ln Batavia zijn er 4 Republikeins gezind. De hoofdstad van de Repu bliek, Djocia, heeft 12 dagbla den. die alle in het Maleis verschijnen en Solo heeft er 10 in de Maleise taal. Geen enkel dagblad verschijnt daar in het Javaans, hoewel toch bulten de stadskernen in Midden-Java het Maleis wei nig gesproken en verstaan wordt. De Javaanse platte lands-bevolking krijgen dus geen dagbladvoorlichting in haar eigen Javaanse taal. DE WEEKBLADEN Het spreekt vanzelf, dat 't aantal weekbladen en maand bladen, die gedrukt of gesten cild verschijnen, nog veel gro ter is. Om een voorbeeld te noemen: in totaal verschijnen er te Ba tavia 210 bladen. Bij deze bla den is de taalverscheidenheid nog gToter. Er zyn er in het Chinees, het Soedanees, het Javaans, het Boeginees, Sangi- rees het Bataks, het Arabisch, het Engels enhet Fries. In feite worden er in dit gebied nog veel meer talen gesproken en ook wel gedrukt zy het niet periodiek. MORELE STEUN Het meest Westelyke blad Is „De Uithoek", dat 2 maal per week te Sabang verschijnt als uitgave van het kantoor van het hoofd van het plaatse lijk bestuur, een stencil met een oplage van 140 stuks, het meest Oostelyke is „De Cy cloop", ook een twee maal per week verschijnend stencilblad, een uitgave onder auspiciën van de Basis Hollandia aan de Noordkust van Nieuw Guinea met een oplage van 400 stuks. Bescheiden uitgaven allebei maar zy betekenen voor de Nederlandse bevolkingsgroepen aldaar een sterke morele steun ln de ver uitclkaar gelegen Dat geldt voor alle blaadjes in de ver uitelkaar gelegen kleine gemeenschappen van Nederlanders. VEELZEGGENDE NAMEN Soms zyn de namen veel zeggend. Een zakelijker naam dan „Mededelingen van het Kadaster" d.i. het orgaan van de Vereniging van Landme ters in Nederlands-Indië, is moeilijk te bedenken. Stel daartegenover de „Gonderang Sjahid", hetgeen wil zeggen: „Grote Trom van de Strijders in de Heilige Oorlog", dan heeft men de tegenstelling tussen Nederlandse nuchter heid en Oosterse bewogenheid ten voeten uit. De Nederlandse namen zijn soms schoolmees terachtig: „Tot beter begrip" en „Blijf op de Hoogte", soms humoristisch: „De zeer op rechte Steenwyker", een der vele soldatenkrantjes. Daaren tegen zijn de Maleise namen vaak bloemrijk; hier zijn er enige: „Santapan Rak jut" (Spijzen des Volks), „Mestika Merdeka" (Juweel des Vrij heid) en „Poespa Wangi" ((Geurige Bloem). De indrukwekkendste naam onder de Maleise is „Hida- yad", 't geen „Verheven Lei ding" betekent. Dc Chinezen echter grijpen nog hoger, ge tuige de namen „Tsjing Kuang Yeh Pao" (Licht van de Blauwe Hemel), een dag blad te Soerabaja, en „Thlen Sang Ylt Pao" (Stem uit de Hemel). Overigens dient ge zegd dat de meeste Chinese bladen even nuchtere namen dragen als de Nederlandse: „Keng Po" (Voorlichting). „Min Po" (Volkskrant). „Sin Po" (Nieuwe Courant). Overigens zit die Chinese pers vol verrassingen. Wist U, dat „Boe Soet Coat Po" een geïllustreerd tijdschrift voor Chinese vechtkunst is? Tan Tek Ho geeft het uit, Tan Eng Hok drukt het en 1000 worstelaars zijn de lezers. Deze wijsheid ontlenen wij aan een lyst, uitgegeven door de R.V.D. te Batavia. Zij ver meldt ook tweetalige bladen, nl. Nederlands-Maleise, bene vens drietalige, te weten Ne- derlands-Maleis-Engelsc, Ma- leis-Engels-Chinese. Een gro tere prestatie leveren de Chi nese scholieren te Meester Cornells. die een viertalig maandblad uitgegeven: Maleis- Engels-Nederlands-Chinees (Nadruk verboden) Zwitserse organisatoren gestraft In het officiële orgaan van de Zwitserse Voetbalbond wordt het volgende besluit van het bestuur bekend ge maakt: De Zwitserse organisatoren, die wedstrijden hebben uitge schreven tegen Duitse ploe gen, worden, aangezien zij gehandel<f hebben in strijd met het bestaande verbod, veroordeeld tot een boete van 500 fr. De spelers van de Zwit serse clubs, die aan deze ste- dsnwedstryden hebben deelge nomen, zijn bestraft met een ernstige berispingj. Mochten dergelijke over tredingen zich in de toe komst wederom vootrdoen, dan zullen zware straffen volgen. De bezetting van de Britse zóne van Duitsland kostte Engeland 537 millioen pd. st. van het eind der vijandelijk heden af tot 31 Maart van 'dit jaar. Philip Murray, leider van het Amerikaans vakverbond C.Ï.O., heeft weer de strijd aangebon den tegen de communisten in zyn gelederen. taal stoot, klinkt er door een speciale werking van de spoe len een fluittoon. Tot 70 cm. signaleert de detector elk me taal in de grond ook indien het onder ander metaal verborgen is. Achter de „detectorzwaaier" loopt de „prikker". Deze tast in een hoek van 45 graden met een puntige ijzeren stok naar het door de detector gesigna leerde metaal. Is het een mijn, dan wordt deze zeer voorzich tig onschadelijk gemaakt. MAAR 9 DAGEN. In de cursus van 9 dagen kan men de man niet alles leren. Dit is ook niet nodig want in oorlogstijd wordt het leggen en opruimen van mijnenvelden hoofdzakelijk gedaan door pio niers. Doch in geval van nood moet ieder zich zelf weten te redden. De middelen daartoe worden de militairen op deze school aan de handgedaan. Vooral echter leert men waak zaam en zeer voorzichtig te zijn met alles wat mijnen springstof heet. FILMS VAN DE WEEK Boksfilm met grote kwaliteiten „Zyn laatste wedstrijd" („Bo. dy and Soul") met John Gar field, Üli Palmer en Hazel Brooks; regie: Robert Rossen. Luxor komt goed voor de dag met een nieuwe Ameri kaanse film, die qua onderwerp wellicht voor weinigen een ver rassing is hij geeft het ver haal van een bokser en twee vrouwen maar qua uitwer king bijzonder geslaagd is. De onbekende regisseur Rossen heeft kans gezien zijn prima spelersmateriaal op de meest doeltreffende wijze te gebrui ken. hij heeft op de psycholo gische kant van het gegeven het zwaartepunt gelegd en hij werkte met een cameraman, die zijn vak verstaat. Daarom geeft deze film veel meer dan men afgaande op de titel zou verwachten. (Luxor Vlissingen) „De harem" („Lost in a ha- •cm") met Bed Abbott, Lou Costello, Jos Conté en Marilyn Maxwell; regie: Cb. Riesner. Het komiekenduo Abbott en -ostello is weer op pad en iringt ditmaal door tegen vil en dank overigens in het paleis van een sheik, waar ook Jimmy Dorsey's band swing nummertjes verkoopt. Hqt ver haal is. populair gezegd.' „kol der", maar de humor van de likke clown is nog steeds te nppreciëren, ook al had hij dit- naal niet de beschikking over en brillant scenario (Schouw- >urg, Middelburg). Walt Disney's „Saludos Ami- os" en Rob. Flaherty's „Na- took of the North". Dit dubbel programma, dat het genie van Disney verenigt met dat van Flaherty, wiens 22 jaar oude documentaire nog steeds boeit, hebben wij vorige week reeds warm aanbevolen. (Alhambra, Vlissingen). „Bad Bascomb" met Wallace Beery en Margaret O'Brien; regie: S. Sylvan Simon. Ook deze rolprent, die dit maal de Wil Westsensatie com bineert met een dosis sentimen taliteit en die andermaal toont, dat de grote Beery en de klei ne Margaret rasartisten zijn, bespraken wij reeds eerder. (Electro, Middelburg). Parodie op sprookjesfilms „Aladdin in Bagdad" („1001 Nights") met Cornel Wilde, Evelyn Keyds en Phil Silvers; regie: Alfred Green. Het eerste kwartier, dat deze gekleurde film draait, denkt men wéér te maken te hebben met een van die Hollywoodse sprookjesfilms, die langzamer hand saai beginnen te worden. Maar dan blijkt plotseling dat men een parodie voorgezet krflgrt en zeker geen slechte. Hoew< de situaties wel soms verv<bitl dreigen te worden, t!' '■-« de humor steeds op peil i» ♦jmineert in een spotternij oj> 4» beruchte Frank ie Sina- trc. «Grand Theater, Goes).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4