De U.N.O. méér dan politiek slagveld Met de zingende doos op het spoor van de dood Belangrijk werk in sociale en juridische commissies Levendiger sfeer dan bij de oude Volkenbond Van Vrouw ioi Vrouw Dc cantinebeheerder Bep van Klaveren werd emigrant. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 Electronentellers gilden huizenhoog na atoombom experiment bij Bikini Daar is geen verdediging tegen! De stem van de bomrlchter in een vliegtuig klonk duidelijk in de oren van alle manschappen by Bikini: „Skylight One, Skylight One. Twee minuten vóór het afwerpen van de bom. Let op: Twee minuten..bevestig de zonnebrillen.... wees paraatbom los, bom los, bom loos Van zijn vliegtuigvenster uit, op een 20 mijls afstand, zag'de radiologische waarnemer Bradley de enorme wolkenkolom, dicht en wit, hóóg opschieten. Nu kwam z\jn taak in de Ope ratie Crossroads; enkele minuten later vloog zjjn machine naar de Bikini Atol en de duivelse, paddestoelvormige wolk. Bradley's baantje was ver schrikkelijk eenvoudig. Als een van de geleerden, ingeschakeld by het Bikini-experiment, moest hij naar het gebied, waar de bom was gevallen, vliegen met electronentellers van Geiger en andere instrumenten om leger en luchtmacht mede te delen waar het wèl en waar het niet veilig was voor de onderzoe kers. Toen hij bijvoorbeeld de dampkring onder het dodelijk wolkbaldakijn testte, was er aan de instrumenten vrijwel niets te bemerken: De zweven de kerndeeltjes waren reeds hoog boven het vliegtuig. Maar toen dat dook naar de schepen, die als doel voor de bom had den gediend, „zong" de Geiger teller als een dwaas. „Het leek alsof ieder schip ons in een on zichtbare straal ving, zoals an ders in een zoeklicht", schrijft dr. Bradley in zijn boek „Geen plaats om te schuilen". TE VROEG GEJUBELD. Dit werk geeft een voortref felijke opsomming van de plaat sen, waar de electronentellers „in gezang uitbarsten". De ge middelde marineman, die dacht dat de atoombom de doelen zou verpulveren, was aanvankelijk opgetogen over de betrekkelijk onbeschadigde toestand van ve le schepen: Sommige konden op eigen kracht wegvaren. Drie weken later, na de proefneming met de atoombom onder water, was er minder reden om te juichen. Voor oude zeerobben was het schouwspel, dat de radiologi sche waarnemers uitgerust met overschoenen, handschoe nen, „coveralls" en maskers, kruipende langs de gangboor den met zwarte toverdoosjes boden, allesbehalve zeevaart kundig en in wezen dwaas. Toen een van de waarnemers een marineman vertelde, dat het dek, waarop hij stond, ra dioactieve stralen uitzond, floot deze enkele scheepsmaatjes. Zij schrobden in echte marinestijl, maar de electronenteller bleef zingen. KAKKERLAKKEN REQUIEM. Zij zongen boven de water- koelers van het schip en de luchtpijpen, boven het voedsel, de koffie, de stukken zeep en zelfs boven de kakkerlakken in de voorraadkamers. Zij zongen bijzonder luid boven het teer tussen de planken van het dek en boven de roestplekken. De tonijn liet hen zingen en ook het koraal en het zand van de lagune. Olievlekken op het wa ter, die mijlenver dreven, ble ven besmet met radioactiviteit. Zó onbetekenend was het heil zaam effect van het zoutewater, dat zelfs de rotsachtige riffen van naburige atollen stralen uitzonden. De Amerikaanse marine er kende pas verslagen te zijn toen zij ontdekte, dat het afspuiten met zand van de verf op de scheepsdekken en het afscha ven van de dekplanken niets hielp om het schip veiliger te maken. En de waarnemers de den de deur dicht door te ont dekken, dat zelfs wanneer de instrumenten geen radioactivi teit registreerden er toch „vrije pultonium" aanwezig kon zijn het meest verraderlijke vergift dat bekend is. GEVAARLIJK SOUVENIR. Sommige ontdekkingen van dr. Bradley in Bikini berusten nog steeds in het geheime laad- je van het Amerikaanse depar tement van oorlog. Zijn thans uitgegeven dagboek is niet be langrijk om de conclusies, waar toe hij komt („Er bestaat geen werkelijke verdediging tegen de atoombom"), maar om de koelbloedige documentatie van zijn dagelijkse omgang met de door dit verschrikkelijke wapen Grote mannen spreken tot de j'eugd. Voor leerlingen van de hoog ste klassen van de Rotterdam se-scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs wordt een serie lezingen onder de titel „Inzicht en verant woordelijkheid" gehouden, ver zorgd door vooraanstaande persoonlijkheden. Minister-pre sident Drees zou de rij ope nen, maar door ambtsbezighe den was hy verhinderd, waar na burgemeester Oud zijn taak overnam. Hg sprak over „Pro blemen van een grote stad". Rattenbestrijding begint weer. Hoewel in Nederland gesproken kan worden van een .normale" rattenstand, richt het ongedierte in broederlijke samenwerking met de muizen, in ons land grote scha de aan. Millioenen ratten vreten ons voedsel, knagen aan de voor de mensen bestemde voorraden, benadelen de productie van onze land- en tuinbouw, terwijl de die ren tevens nog een gevaar voor de volksgezondheid vormen. De'be- strydingsperiode is voor de bruine rat weer aangebroken. Was het vo rige jaar drie vijfde van ons land in de campagne betrokken, voor het nieuwe seizoen, de winter van 19481949, zal de actie zich over het gehele land uitstrekken en zul len nieuwe gebieden als Overijssel. Drenthe. Friesland. Noord- en Oost-Gelderland het aaneengeslo ten net van streekacties compleet maken. Truman kondigt verklaring over buitenlandse politiek aan. President Truman heeft Don derdag verklaard, dat hij aan het in Januari 1949 bijeen ko mende nieuwe Congres een spe ciale boodschap zal zenden over de Amerikaanse buiten landse politiek. Men meent hierin een aankondiging te kunnen zien van wetsontwer pen, welke betrekking hebben op de vervulling van de ver plichtingen der Ver. Staten, in verband met het ingaan van het tweede jaar van de Marshall-hulp en het verlenen van militaire bijstand aan de landen van de West-Europese Unie. veroorzaakte dodelijke stralen. Hij gelooft, dat het publiek, hoewel op de hoogte van de uitwerking, die de explosie van een atoombom heeft, nog steeds volkomen onwetend over de radioactiviteit, „hoewel wij er meer van weten dan van mazelen". De man-in-de-straat lijkt nog te veel op de zeeman bij Biki ni, die zó onder de indruk was van de atoombom, dat hij een dodelijk brokje ijzerafval in zijn kastje stopte om mee naar huis te nemen als een souvenir. Gelukkig voor hem gilde een electronenteller in de omgeving huizenhoog, zodat de zeeman zijn buit ontnomen kon worden voordat de gammastralen gele genheid kregen hem te doden. Onlangs publiceerden wij een artikel over de electronenteller van Gei- ger. een vernuftig appa raat, dat kosmische stra len opvangt en in ge luid omzet. Het wordt niet alleen in de weten schap en de industrie aangewend, maar kan ook gebruikt worden om de meng te waarschuwen voor radioactiviteit. Het toestel is dus een on misbaar wapen in een „atoomtijdperk". Inmiddels is in New York een opvallend boek verschenen, „No Place to Hide" („Geen plaats om te schuilen") geheten, waarin dr David Brad ley over de toepassing van de „Geiger-teller" op interessante wijze vertelt. Dit boek werd besproken door „Time", waaraan wij het neven staande ontlenen. De Franse raad der Repu bliek heeft met 152 tegen 132 stemmen een Gaullistische motie verworpen, die beoogde een door de Nationale' Verga dering aangenomen wetsont werp ter bespoediging van het begrotingsdebat te verwerpen. Hitier geen ereburger meer van Berlijn. De oude Beriijnse gemeente- raad heeft op zijn laatste bij eenkomst een resolutie goed gekeurd, waarbij de namen van Hitier, Goebbels en Frich van de lijst van ere-burgers worden geschrapt. Ook Wil helm Pieck, voorzitter van de S.E.D., werd het ereburger schap ontnomen. 'T nieuwe „Oostelijke" gemeen tebestuur heeft de voorberei ding gelast van een statuut „ter verzekering van vrjje en democratische verkiezingen" in Berlijn jn antwoord op de 5 December gehouden verkie zingen in de Westelijke secto ren. Er is geen datum vastge steld. Eerst bestolen, nu een boete. Op 23 September jl. ging de Amsterdamse koopman S. per auto naar Schiedam met 10.000 in zijn zak om een rekening te betalen. Hij nam een vriendin mee met wie h\j in Den Haag uitging. Op de terugweg in Schiedaih werd geen gehoor gekregen merk te man, dat hij het geld kwijt was. Z\jn gezellin, die later de dievegge bleek te zijn, wor stelde met jhem, toen hij te rug wilde keren. De auto vloog in de berm van de weg en de vrouw werd zo zwaar gewond, dat zij overleed. De koopman, die beschuldigd werd van dood door schuld hij had alcohol gebruikt hoor de thans voor de Haarlemse rechtbank een vonnis over zich uitspreken van één maand hechtenis. Voor het vervoer van zware stukken maakt de K.L.M. gebruik van speciale liegtuigen, die de bijnaam „Vliegende Vrachtwagen" hebben gekregen. Aangezien de luchtvracht steeds gretere afmetingen gaat aannemen, men een, speciaal voor grote vrachtstukken bestemd, verplaatsbaar vorm geconstrueerd. heeft plat- De Franse minister-president. Henri Queiulfe, is Donderdagavond op de trap van het gebouw. waar- In de Raad van de Republiek ver gaderde. ongesteld geworden. Zijn toestand is echter niet ernstig. De Griekse regering heeft de guerillastrijders er van beschul digd 25 personen levend te hebben verbrand en 500 personen te heb ben medegevoerd na him aanval op de Thessalische stad Karditsa. „De kranten zijn sterk ih het opblazen van de politieke ge schillen in de U.N.O." klaagde oud-minister Burger tijdens èen ontvangst van de Nederlandse delegatie in Parijs, maar zij wijden nauwelijks enige aandacht aan het vele niet-polUieke werk, dat in de organisaties van de V.N. wordt verricht. In derdaad, er is veel gepraat in de politieke commissie waar we niets aan hebben. Vergeet echter niet, dat er nog vijf andere commissies zijn, waar de debatten wel vruchten opleveren". Mr. Burger was zelf lid van de begrotingscommissie, die tot hoofdtaak heeft na te gaan of Trygve Lie en zijn staf de inkomsten van de V.N. wel zo doelmatig en zuinig moge lijk besteedt. De heren waken angstvallig tegen verkwisting en met succes. De totale be groting van de V-N. is een vrijwel te verwaarlozen per centage van wat in deze na oorlogse wereld aan bewa peningsdoeleinden wordt uit gegeven, lager dan die van de stadsreiniging in New-York. Vrede is nu eenmaal minder duur geprijsd als oorlog. Mr, Burger doelde bij zijn opmerking, waarbij hij vergat hoe klein van formaat de Nederlandse kranten oog steeds zijn. vooral op hetgeen is bereikt in de sociale en de juridische commissies. Een werkrooster, teen op schrijfboekje en een kaart systeem; een doelmatige wij ze van werken en opbergen en een flinke portie volhar ding en over een maand zit u prinsheerlijk elke avond een uurtje bij de haard te lezen of te stude ren, zonder gewetenswroe ging ouer weggestopt ver stelwerk of een volle stop- mand. En als u eenmaal zóver bent, dan vinden we er sa men ook wel wat op om eens per week een hele avond of middag vrij te ma ken. Is het niet de moeite waard, om het in elk geval te proberen? Een werk rooster: dat kan ieder voor zich het beste uitpuzzelen, omdat de omstandigheden zo verschillend zijn kunnen. Een moeder met een klein tje in /de wieg moet er per dag nogal wat tijd afnemen voor het badje en de voe ding van de baby, om nog maar te zwijgen van de eg- tra was. Maar zij heeft weer heel wat minder stop- en verstelwerk dan de moeder van een troep schoolgaande woelwaters. Het werk in huis zal echter voor beiden wel op hetzelfde neerkomen, alleen heeft de tweede moe der een paar bedden meer op te maken. Toch kunnen beiden het klaarspelen met het eigenlijke huiswerk om elf uur klaar te zijn, waarna ze in de keuken kunnen blij ven om te koken voor het middageten. De moeder van de baby kan dan terwijl de luierwas spoelen, die met de schoolgaande robbedoezen 'n steek breien of stoppen. Als we om half negen 's- morgens beginnen, hebben we twee en half uur per dag om het huis schoon te houden, wat neerkomt op één uur voor het dagelijks werk huiskamerbedden, enz.) en anderhalf uur voor de rest. Die rest omvat zowel de was als de andere ver trekken van hel huis. Als we één morgen per week voor de was reserveren, moeten we die rest van het huis werk (suite, keuken met bij keuken en W. C., gang, trap, overloop en slaapkamers) in vijven knippen, zodat ze na één week allemaal een flin ke beurt hebben gehad. Lo geerkamer, kelder en zolder kunnen best met een maan delijkse attentie volstaan. In anderhalf uur kan zo'n grote beurt best klaar komen, en houden we nog wel tijd over voor een extraatje: een kast plank opruimen, een plint afnemen, een vloerzeil sop pen en boenen. Zodoende Elke dag een draadje kunnen we zelfs de grote schoonmaak terugbrengen tot de bedden naar buiten brengen en vitrages wassen als we die nog rijk zijn. Op die manier elke dag een draadje werk ik bij voorbeeld iii drie maanden mijn keuken rond. Die wordt dus viermaal per jaar schoongemaakt zonder ooit op de kop te staan. Als we eenmaal kasten en laden hebben ingeruimd, lappen en kleren in kisten opgeborgen en zo voort, scheelt het ons een massa tijd als we op kastdeur of kist een papiertje met in houdsopgave plakken. Het voorkomt wanhopig zoeken naar een paar wanten of een stuk elastiek als we juist verschrikkelijke haast heb ben. Na het vatenwassen zijn we bij deze werkwijze ab soluut klaar met stofdoek en stofzuiger. De middag is voor onze vaste kuier van een half uur, opknappen en ons uiterlijk verzorgen, strij ken, stoppen of naaien. Het vrije'uurtje valt dan s- avonds als de handenbinders naar bed zijn, of, voor moe ders met studerende kinde ren, 's middags als het huis stil is. Als we ons boek dicht slaan kunnen we dan wéér opgefrist verder gaan aan ons naaiwerk, en onder de hand nadenken over hetgeen we gelezen hebben, of een opgeivekt gesprek voeren met onze echtvriend. In het begin, zal het ons wel wat vreemd aankomen, na een roezige dag onze gedachten bij een boek of artikel te houden. Maar wat belet ons om eerst eens een kwartier tje lui te zitten soezen met het boek of tijdschrift op onze schoot, om daarna rus tig een paar bladzijden aan dachtig te gaan lezen. En wat, zal de secure le zeres vragen, moet ik nu met dat opschrijfboekje en - dat kaartsysteem doen? Dat op schrijfboekje is ons dage lijks geheugen voor alles, wat aanvulling behoeft, van zout af tot stopsajet toe. Het bespaart ons onnodig geloop en ergernis, doordat we het boodschappen doen tot één keer per week kunnen be perken. En het kaartsysteem is ons geheugen op lange termijn. Och, het behoeft er heus niet zo prachtig uit te zien: het mijne is onderge bracht in een ouderwets hoog sigarenkistje, en de let ters van het alphabet staan getekend op stukken karton, die uit oude wattendozen zijn geknipt. Ik berg er re cepten in op en adressen, maten van kleding en schoei sel; ik noteer erin hoeveel stof ik nodig heb voor een japon met lange mouwen en hoe ik een azalea moet over houden. Daar hebt u nu 't systeem in vogelvlucht, en als u er meer van wilt we ten, schryf dan gerust aan SASKIA. RECHTEN VAN DE MENS. De eerste heeft ware Her- culesarbeid veiTicht met de op stelling van een Verklaring van de Rechten van de Mens. Ellenlange debatten zijn ge voerd over de meeste artikelen, tientallen amendementen in gediend, maar het resultaat was toch, dat men het over de hoofdzaken eens werd. Nu ja, zal aanstonds de scepticus aan voeren, welke practische be tekenis heeft zo n schone ver klaring, waarin allerlei rech ten staan opgesomd die in een aantal landen dagelijks met de voeten getreden worden. Practische waarde misschien vooralsnog niet, culturele waarde des te meer, vooral op lange termijn. Berust niet het huidige Britse staatsbestel nog steeds op de beginselen, zoals die in het aloude Magna Char ta staan weergegeven? Heeft niet de „Declaration des droits de l'homme et du ci- toyen", waarin de geest van de Franse revolutie zijn neer slag vindt, in elk handboek der geschiedenis een vaste plaats en terecht, gezien de ontzag lijke invloed ervan op het den ken van latere generaties. En is niet de beroemde Onafhan kelijkheidsverklaring een der grondpeilers van de Ameri kaanse democratie? Niet bij wijze van onschuldig spelletje zijn de debatten vaak heftig geweest en probeerden de Russen een artikel, gericht tegen fascisme, door te drij ven. Vergeefs overigens, gezien de vrypostige manier, waarop zij naar believen het begrip „fascisme" hanteren- Trou wens, ook de Nederlandse po ging om duidelijk vastgelegd te krijgen, dat de mens van Goddelijke oorsprong is, vond weinig weerklank. Niet om dat men beslist de Verklaring een humanistisch tint.je wildé geven. Wel,/>mdat men in zulk een gemengu gezelschap meta- physische vragen beter kan laten rusten. De Verklaring is geen conventie, geen verdrag; de ondertekenaars nemen geen andere dan morele verplich tingen op zich. Dit is anders dan in de ju ridische commissie, waar wel een Conventie werd opgesteld en met algemene stemmen aangenomen, de genocide-con ventie. GENOCIDE. Genocide, een woord dat in ons land niet ingeburgerd is, valt het best te vertalen door „groepsverdelging". Een even triest en schaamteloos als duidelijk voorbeeld van geno cide is de wijze, waarop tijdens het Hitler-regime de Joden zijn vervolgd en in de gaskamers physiek verdelgd. In Neurenberg zijn enkele hiervoor verantwoordelijke Na zi-leiders gevonnist. In over eenstemming met het rechts gevoel bij alle beschaafde men sen werd de gruwzame Joden vervolging als misdadig be stempeld, hoewel in feite geen internationaal recht bestond, dat de gepleegde daden straf baar stelde. Door de nieuwe Conventie wordt in deze leem te voorzien. De Russen heb ben ér zich om begrijpelijke redenen tegen verzet ook de vervolging van politieke groe pen strafbaar te stellen. Daar door boet de conventie natuur lijk aan waarde in, al blijft ze nu meer in overeenstemming met de bestaande practijken in dit opzicht. De Nedeflandse gedelegeerde prof. de Beaufort heeft er onvermoeid, voor ge ijverd een begin te maken met de instelling van een Inter nationaal Tribunaal net Zeeuwen in de Oost Kisaran ligt 161 km van Medan op Sumatra's Oostkust. Op een ter rein. dat zo ongeveer het formaat heeft van het Bellamy-park in Vlissingen. ligt te Kisaran 'n club gebouw. In dat clubgebouw is de militaire cantine gevestigd en daar kunt u kennismaken met de be heerder Jac. Sinke. keurig in het khaki gekleed en met een diep ge bruind gezicht. Liever zou hij in de „shop" van zijn ouders te Vlissingen staan, maar het beheren van de club gaat hem voortreffelijk af en het be valt hem dus wel. Iedere week gaat er een pro gramma de deur uit. zowel naar dc burgerij als naar het Bataljon, op dat men kan lezen, wat de Club in die week aan ontspanning biedt. U wordt even rondgeleid om een juist beeld te krijgen. U wordt medegenomen naar de grote zaal, waarin zich een keurig toneel be vindt en waarin filmvoorstellingen worden gegeven met een prachtig 35 m.m. aparaat. Er is een prima versterker om gramofoonplaten te laten draaien, benevens om roepsysteem, schermen, boxen en jiu jitsu en ten slotte ziet. U op de grond een Badminton-veld afge tekend voor dc liefhebbers van de ze sport. Op het woord „Sport" komt de Sergt. N. Pels. even kijken. Hij is de sportinstructeur van het Batal jon. Een zware en niet gemakke lijke taak. Ook hij gaat liever van uniform verwisselen. Dan ziet U de kleedkamers, kap persalon. de luctuurtal'el, de bar, de pin-pongzaal en de kegelbaan. U wordt medegenomen naar een zwembad, dat u hier nooit zou hebben gezocht. Het noodt u uit tot een frisse duik. Buiten ligt het voetbalveld, keurig onderhouden, u ziet ook de tennisbaan cn het volley ba 11 veld. Reeds vele gezelschappen traden op in de Kisaran Club voor altijd volbezette zaal. Om niet te spre ken van de vele malen, dal het Cabaret 33 R.I.. een cabaret uit eigen krachten, met enorm succes optrad. De Club wordt gemiddeld door duizend man per week bezocht. Onder deze bezoekers tellen we verscheidene Vlissingers zoals majoor Koper. sold. Labruyère en Pal Leroy. Allen verlangen om in Vlissingen terug tc keren! De Club heeft vast personeel, 'n z.g. vaste staf. welke bestaat uit de beheerder, de administrateur, can- tir.ebedienden en sportinstructeur. Verder zeven Indonesische bedien den en de wasvrouw (baboe). Voor al deze mensen is een vermoeien de taak weggelegd want iedere dag gastheer te moeten zijn daar komt heel wat voor kijken. Zelfs de kerkdiensten worden in deze Club gehouden. zowel protestantse als katholieke. Na een heerlijk glas koud bier Hij zal zich in Australië vestigen. (Van onze speciale verslaggever). „Ik ga met mijn gezin naar Sydney", zei de bokskampioen Beb van Klaveren tegen ons. toen we hem op het bovendek van de „Volendam" verrasten met zijn vrouw Joan, een Au stralische van geboorte (maar die een aardig mondje Neder lands spreekt) en zijn zoontje, een olijk kleutertje. Gaat U ér boksen? Neen, voorlopig niet. Ik heb twee geblesseerde ribben, waarvan het beenvlies namelijk is aangedaan, en ben al acht maanden onder behandeling van een dokter, die me minstens zes maanden rust heeft voorge schreven. Misschien zou ik wel in Nederland zijn gebleven, als ik hier maar een eigen woning had kunnen vinden. In Australië is óók woning nood, merkten wij op. Ja, maar als ik aankom, zei van Klaveren, dan staat er een huis voor ons klaar. Daar voor heeft mijn schoonvader, die er bookmaker is, gezorgd. En komt u beslist niet meer terug naar Nederland? Misschien, als de tijden eens beter worden. Ik zou an ders heus niet zijn weggegaan. Uw promotor Huizenaar voelde er tenminste niet vee! voor. Neen, Theo Huizenaar trachtte mij met een kring sup porters bij de ingang van de Lloyd-kade nog -tegen te hou den. Wat 'n moeite voor niets! Al mijn papieren zijn immers in orde en bovendien heb ik geen. enkel contract getekend Van Klaveren kijkt vrolijk. Het is hem aan te zien, hoe verheugd hij is straks zijn tweede vaderland weer te be treden. Er zullen duizenden jonge Nederlandse gezinnen zijn, die hem het bewonen van een eigen huis in het verre land benijden. Dat is de tragiek, die achter blijft. Wintervergadering Alg. Ned. Zuivelbond. In Utrecht werd Donderdag heeft U weer de moed de reis te- de wintervergadering rug te aanvaarden naar Medan en neemt dan afscheid van Uw bo venstaande stadsegnoten. waarx-an U een kleine indruk hebt meege kregen van hun lex-cn en werken in de Warme Oost. in Neurenberg maar dan blij vend om inbreuken tegen de conventie te berechten. Voor lopig blHft dat nog juridische toekomstmuziek. IN DE BEKLAAG DENBANK. Een minder bekende, niette min belangrijke commissie is die voor het trusteeship. Ieder, die kranten leest weet. dat bijna overal door de gekleurde wereld een golf van nationa lisme gaat, die zich richt te gen eën onbeperkte blanke heerschappij. ,Dc oude kolo niale landen kunnen daarvoor noch de ogen sluiten, noch de wapens als golfbrekers doen dienen. Het handvest der V.N- schept mogelijkheden, een on ontkoombare ontwikkeling tot zelfbestuur ln de koloniën Ir evolutionnalre bedding te ge leiden. Een ervan is "tbeheer- schap, het toezicht van de V.N., op het koloniaal beheer, onverschillig .door welk land dat gevoerd wordt. Onder 't motief „waar be moeien jullie je mee" weigert Zuid-Afrika dit gebied oridc-i toezicht te stellen en dswegc had de Zuid-Afrikaanse gede legeerde in de trusteeship com missie het zwaar te verduren Evenzeer om deze weigering als in het algemeen om df wijze, waarop de niet-blanker in Zuid-Afrika behandeld wor den. Men moet een gekleurde gedelegeerde hartsiochteliji aan het woord hebben gehoord om te beseffen, dat hier ir. derdaad onbarmhartig elk blank wanbeheer aan de kaak wordt gesteld. Het nut van zulk 'n beklaagdebank mot de publieke opinie als jury is evident. J gehou den van de Alg. Ned. Zuivel bond. Na een rede van de voorzitter, mr. J. Linthorst Homan, werd van bestuurszij de meegedeeld, dat het sy steem van de prijsvaststelling voor de melk, door dc minis ter op 17.5 cent bepaald, niet juist wordt geacht. Ter be studering van de vraag, welke de positie van de landbouw zal zyn, indien de graanteelt gesteund moet worden, doordat de graanprijzen op de wereld- graanmarkt te laag worden om de graanteelt in ons land lonend te kunnen uitoefenen, is een commissie ingesteld o.l. van professor dr. G. Minder- houd. De Maastrichtse rechtbank heeft de 35-jarige schilder Verschuren uit Ubach, die zijn vrouw, door herhaaldelijk toe dienen van arsenicum vergif tigden tot 15 jaar veroordeeld. Ernst Reuter, de Sovjet-bur gemeester van Berlijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3