Waar blank heerst over zwart en bruin De man, die het „vuile werk" deed Twaalf weken praten in Parijs Zwitserland heeft een nieuwe president Rassenprobleem in Zuid Afrika schier onoplosbaar Het Streïkbureau „verwerkte" 68.5 millioen gulden Balans sluii mei een nadelig saldo In het Hyde-park van de U.N.O. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kunstmatige isolering op de duur onvoldoende (Van onze correspondent) Zuid-Afrika wordt bestuurd door een kleine VA miJUoen blanke inwoners, die practised gesproken het land „bezitten", in een toestand van relatieve, vrij grote luxe leven en van wie de raeesten zelfs al zgn ze „slechts" timmerman of metselaar een eigen huis hebben of tenminste een eigen auto. De overige tien millioen inwoners, de naturellen, Aziaten en kleurlingen leven voor het overgrote deel in een toestand van onderwor penheid. Zü doen het moeilijke en vuile werk tegen een loon,dat nauweiyks kan voorzien in de noodzakeiyke levensbehoeften. Deze situatie, waarbij elke blanke gemiddeld de beschik king heeft over vier goedkope gekleurde werkkrachten ont lokte aan een welgestelde En gelse immigrant de zalige ver zuchting: „Zuid Afrika is het enige land ter wereld waar een edelman nog leven kan als een edelman". De niet-blanken, die de blan ke levensstandaard het dichtst hebben benaderd, en die zich het meest zelfstandig hebben gemaakt, zijn de Indiërs, die in grote getale uit Brits-Indië naar Zuid-Afrika zijn gekomen en zich voorna melijk in Natal hebben ge vestigd. Velen van hen hebben in de handel grote vermogens verdiend en teneinde aan hun gi-oeiende economische invloed een einde te maken, is door de voormalige regering-Smutg'een wet aangenomen, waarin het verkrijgen van bepaalde onroe rende eigendommen door In diërs strafbaar werd verklaard. In ruil daarvoor werd aan de Indiërs politieke vertegenwoor digers in de Volksraad beloofd. Deze vertegenwoordiging paste evenwel niet in het schema van ..Apartheid" van de nieu we regering van Malan en de belofte van de vorige regering werd niet nagekomen. Integen deel, het kgt duidelyk in de bedoeling van de Herenigde Nationale Party, om de Indiërs in massa te deporteren naar het land van hun herkomst, Brits-Indië. RASSEN-HUTSPOT De zwakste schakel in de veelkleurige rassenketen wordt gevormd door de kleurlingen, die voornamelgk in de Kaap provincie woonachtig zijn. Zg zijn de gemengde afstamme lingen van blanken, negers, In diërs, en Maleiers en overeen komstig aan de wetten van Mendel erfden sommigen de huidskleur van hun blanke voorouders, apderen de intelli gentie. Gedurende het Engelse beheer van de Kaapprovincie ontwikkelden zij zich tot be kwame ambachts- en hand werkslieden, die zich tot een zekere mate van welstand kon den opwerken. By het verdrag van de Unie in 1910, werden echter de wetten van de Oran je Vrijstaat en Transvaal, ge deeltelik op hen van toepas sing, waardoor vele beroepen en ontwikkelings-mogelijkhe- den voor hen gesloten werden. Als klasse zgn ze sedertdien sterk achteruit gegaan en ge demoraliseerd, veelal overgege ven aan drankmisbruik en ver dovende middelen. Met de in voering van „Apartheid" op de Kaapse treinen, waarby ze werden gelijkgeschakeld met de naturellen, werd aan hun zelfbewustzijn een nieuwe klap toegebracht. Nog hebben zij hetzelfde stemrecht als de blanken, met dien verstande, dat ze alleen op blanke verte genwoordigers kunnen stem men, doch het ligt in de be doeling om de kleurlingen in de toekomst op afzonderlijke kiezerslijsten te plaatsen. DE KAFFERS Dg nederigste economische en sociale positie is toebedeeld aan de oorspronkeiyke inwo ners van het land, de kaffers, zoeloe's en bantoenegers. Voor het overgrote deel leven ze nog in zeer primitieve toestand in kralen en in stamverband iu speciale reservaten. Hij wilde „hogerop", maar komt in het gevang. Tegen de Amsterdamse makelaar in effecten W. J. van A., die zich aan verduis tering van effecetn heeft schuldig gemaakt, eiste de of ficier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek. Verdachte bekende, maar meende, dat de verduis tering niet meer dan 60.000 bedroegen. Ten laste gelegd was 'n bedrag van 100.000. Toen hy voor eigen rekening zaken was gaan doen, was hg in handen van een geldschie ter gevallen en in de knoei geraakt. Mr. Frangois Pauwels, die verdachte verdedigde, pleitte voor "n mild vonnis om deze man, wiens ongeluk 't was, dat hg „hogerop" wilde, een kans te geven opnieuw te starten. Ze nemen in aantal echter sneller toe dan enige andere bevolkingsgroep in Zuid Afrika en de hun toegewezen gebieden zijn sedert lang niet meer voldoende om in het bestaan van allen te voorzien. In steeds groter getale stromen daarom de jonge negermannen naar de steden, teneinde in de mg- nen, fabrieken en huizen van de blanken werk te zoeken er. voldoende geld te sparen om zich een koe en een bruid te kopen. Ze zgn echter niet vrg om zich aldus te verplaatsen. In vrijwel alle gebiéden van de Unie moeten de negers buiten de reservaten in het bezit zijn van een speciale legitimatiepas en het is aan blanken verboden om personeel zonder een der gelijke pas in dienst te nemen. Het aantal „illegale" binnen komers in de steden is echter zeer groot en er wordt een le vendige zwarte handel gevoerd in valse passen. EEN COMMUNIST Vele negerfamilies hebben zich onder de rook van de gro te steden gevestigd en zich door het bezoek aan naturel- lenscholen een zekere ontwik keling weten eigen tc maken. Aan de vroegere Generaal Hertzog hebben zij het tc dan_ ken, dat ze zich in de Volks raad kunnen laten vertegen woordigen door drie blanke parlementsleden. Een van dc punten van het „Apartheids programma" van dr. Malan is evenwel de afschaffing van de naturellen vertegenwoordiging in de Volksraad. En de verkie zing door de Kaapse negers van een communist als hun vertegenwoordiger, hetgeen een schok van ontzetting door het gehele land teweeg bracht, heeft de urgentie van dit Punt nog eens extra onderstreept. Volgens de grondwet is voor deze afschaffing een parlemen taire meerderheid van ten minste twee-derde in beide Kamers nodig. De meest fana tieke leiders in de Herenigde Nationale Partij hebben even wel betoogd, dat in dit geval de grondwet dan maar buiten beschouwing moest worden ge- laten en de beslissing genomen met een gewone meerderheid van stemmen. De heer Haven- ga, minister van Financiën en leider van.de Afrikaner Partij die met de Nationalisten een bondgenootschap heeft aange gaan. heeft echter onverwacht roet in het eten gestrooid. Of schoon hg voorstander is van de „Apartheidspolitiek" van de regering, heeft hij op zijn par ty-congres betoogd, dat het doel niet de middelèn heiligt, met andere woorden, dat met du grondwet geen loopje mag wor den genomen. Zonder de steun van de Afrikaner Partij is de regering machteloos en onder deze omstandigheden ziet het er naar uit, dat met als inzet opnieuw het rassen vraagstuk wederom algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. En wellicht spoediger dan ie dereen gedacht, gehoopt of ge vreesd had. (Nadruk verboden) r Meisje was 22 minuten dood. In een ziekenhuis te Pa rijs. verbleef een 8-jarig meisje, dat lijdende was aan de „blauwe ziekte". Nadat het meisje geduren de 22 minuten levenloos was geweest, werd het, dank zij een massage van het hart, opnieuw tot het leven geroepen. Dit kind. was aan de zor gen toevertrouwd van een beroemd heelkundige, die de gevaarlijke heelkundige bewerking, welke drie uren in beslag nam. uitvoerde. De heelkundige bewerking wös bijna gedaan toen het hart van het meisje ophield te kloppen en ongevoelig bleef voor de inspuitingen. Alhoewel dc dood physisch was ingetreden. weigerde de heelkundige zich gewon nen te geven en hij gaf zijn assistent opdracht het hart te masseren. Gedurende 21 minuten scheen het masseren ver geefs. maar op de 22ste mi nuut begon het hart lichtjes te kloppen. Na 40 minuten was de bijval verzekerd, maar Marie-Therése was blind en lam tengevolge van het gebrek aan bloed- toevoer in de hersenbloed- vaten tijdens haar „dood" Dank zij een uiterst doel treffende behandeling won nen de artsen steeds meer veld. en in 48 uren tijd had het hersen-oedeem zich op wonderbare wijze opgelost. Marie-Therésse heeft het gezicht, de spraak en de spierbewegingen herwon nen. Het meisje zal over on geveer 14 dagen het zieken huis mogen verlaten. Vliegramp in Columbia. Een Dakota van.de Colum- biaanse Lansa-Maatschappij is in de buurt van Bogota neerge stort. 26 passagiers en 4 leden van de bemanning kwamen om het leven. Mislukte aanslag op gedenknaald te Malang. Dezer dagen hebben onbekenden getracht, op de aloon-aloon te Ma- lang de gedenknaald voor gevallen Nederlandse militairen met trotyl op te blazen, hetgeen mislukte. De ontploffing schrikte wel de bezoe kers van een bioscoop op. maar de naald was onbeschadigd. Ir. J. Gerber gaat 1 Januari Walcheren verlaten 1 Januari gaat het „Streekbureau" Walcheren "verdwij nen en met dit Streekbureau verdwijnt ook een figuur van het eiland, die altgd genoemd zal blijven worden, wanneer men het heeft over de grote strijd, welke na de tvdeede Wereldoorlog moest worden gestreden om Walcheren weer aan de zee te ontworstelen: ir. J. Gerber. Niet dat ir. Gerber behoorde tot die knapen van kerels, die de kapot geslagen dijken weer kwamen dichten, die het water terugdreven daar, waar het behoorde: in de zee. Maar hg verrichtte een ander groots werk, minder spectaculair misschien, maar toch maar heel weinig min der belangrgk: hij leidde het herstel van de inundatie- schade en dat begon reeds bij het wegwerken van modder en puin, het reinigen van wegen en huizen. Wat dè.t wil zeggen, weet ieder, die Walcheren heeft gezien toen het juist was droog gevallen. Ja, ik ben eigenlgk de man van het „vuile werk", zegt ir. Gerber, wanneer we hem opzoeken op zgn bureau aan de Middelburgse Markt of wat daarvan overbleef En wanneer we dan een blik uit het venster werpen en die Markt zien, beseffen we tegelgkertgd, hoe belangrijk dat vuile werk is geweest. Want al is de Markt nog lang niet in haar oude glorie hersteld en al is Walcheren in de verste verte nog niet weer „Zeelands Tuin", er is orde in de verschrikkelgke chaos gekomen, het puin is weg en de modder kleeft niet meer aan de huizen. En al gapen de gaten ons nog aan alle kanten tegen, er zit weer tekening in en stukje voor stukje zaen we 't stads beeld herrijzen. BIJNA ONMOGELIJK Hoe voelde U zich. toen U in September 1945 de opdracht om Walcheren te herstellen aanvaard de? Ir. Gerber glimlacht even bjj de herinnering: 't Leek me bijna een onmogelijk geval, maar ik begreep al spoedig, dat alles zou afhangen vair een doeltreffende organisatie. En dat is dan ook mijn taak ge worden: organiseren, coördineren en stimuleren! We begonnen met een cel in de Abdij als kantoor en tenslotte moest een bureau opgebouwd wor den, dat eigenlijk een verkleinde uitgave was van het „hoofdkan toor" in Den Haag. DE MOELIJKHEDEN. Waar lagen nu eigenlijk de grootste moeilijkheden? Ja. 't zal u misschien wat vreemd klinken, maar die moeilijk heden lagen niet in de eerste plaats in het herstel en de herbouw zelf. Als we alleen maar hadden moeten bouwen, waren we al lang klaar geweest. Maar we moesten zo ont zettend veel obstakels overwin nen Welke? Och. dat is eigenlijk vragen naar de bekende weg. Dat weten we op Walcheren allemaal wel: financiële regeling, lage schade- taxaties, een berg van paperassen, die ingevuld moesten worden, con trole van het werk zelf en vooral niet te vergeten van de rekenin gen Om dan nog maar niet eens te spreken van de moeilijkheden om het materiaal te krijgen en om voldoende arbeiders aan te trek ken en die ook weer behoorlijk onder dak te brengen! En vergeet U dan toch vooral niet, dat er liefst 10.000 woningen tegelijk voor herstel in aanmerking kwamen. PRETTIGE SAMENWERKING. Ir. Gerber heeft de grootste lof voor allen, die hierbij dc armen uit de mouwen hebben gestoken: afdelingschefs. hoofdopzichters, opzichters, arbeidsers. En ook voor hen. die iri de kampen voor de ar beiders zorgden, lichamelijk èn geestelijk. Denk maar eens aan die ontspanningsavonden Ook de samenwerking met de gemeeitebesturen was van de meest aangename aard. We werk ten han din hand en ik moest er steeds op uit zijn de omstandighe den zó te dwingen, dat de gemeen tebesturen regelmatig konden door werken en het hel herstel voort gang kon hebben. Als het nodig was. hebben we ook wel eens een handje geholpen om plannen op te stellen en door bij te springen, waar stagnatie dreigde. CIJFERS. Dan vragen we om wat cijfers. Zo gast het nu eenmaal, wanneer iemand een belangrijke werkperio- afsluit. En ir. Gerber kan geluk kig met cijfers voor de dag komen: Van de schade beneden 3000. ad 16.5 millioen gulden is voor 15 millioen gulden hersteld. Van dc ongeveer 12.000 licht beschadigde panden, die uiteraard allen be woond zijn, moeten er nog 1400 financieel afgewikkeld worden. Van de 3400 zwaar beschadigde woningen, die eveneens voor het merendeel bewoond zijn en waar van het herstel 21.5 millioen gulden vereist, is voqr 17 millioen gulden verwerkt. Van de zeer zware schade aan openbare gebouwen en bedrijven ad 14.5 millioen gulden is voor 7.5 millioen gulden hersteld, zodat nog voor 7 millioen gulden resteert. Maar de herbouw staat er min der gunstig voor: Van de 2900 ver woeste woningen en kleine bedrij ven zijn er nè 1945 slechts 324 her bouwd. Van het bedrag voor her stel van totale verwoestingen ad 59 millioen gulden is thans voor 9.5 millioen gulden herbouwd. Er zijn echter sedert 1946 pl.m. 16170 wo ningen en bedrijfspanden in aan bouw of gereed tegen een totaal bedrag ad 23 millioen gulden. Aan herstel van openbare wer ken ln de onderscheidene gemeen ten is voor 6 millioen gulden goed gekeurd. Er was al met al zonder de kos ten voor onderhoud en verbouwin gen voor 78 millioen gulden goed gekeurd, waarvan pl.m. 68.5 mil lioen gulden is verwerkt, 1 Januari zal i.r Gerber de werk zaamheden van het Streekbureau overdragen aan de gemeenten Mid delburg en Vlissingen en de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo- ningtoezciht voor Walcheren. Dc controlediensten zullen dan door de provinciale directie voor Zee land van het departement van we deropbouw en volkshuisvesting worden overgenomen. De heer Gerber weet. dat hg de wederop bouw van Walcheren in goede han den overgeeft, maar toch heeft de liquidatie van zijn bureau, dat hij moest opbouwen en weer afbreken, voor hem een bittere bijsmaak: een groeD mensen, die samen hard hebben gewerkt en onder wie een uitstekende teamgeest heerste, gaat uit elkaar. Aan 25 ambtenaren moest ontslag worden verleend. Men spreekt daar vaak zo gemak kelijk over. maar het is hard Vooral in de winter! Zo vertelt de heer Gerber van het werk, dat hem lief geworden is en dat hij heeft verricht op een wijze, waarvoor de bewoners van Walcheren hem slechts dankbaar kunnen zijn. In zijn werkkamger in 't Streek bureau hangen aan de wanden, behalve enige schilderyen. die to nen. dat deze bouwmeester in zijn vrije tyd ook nog schilder is en lang geen slechte herinneringen uit vroegere perioden van zijn werkzaamheid: foto's van departe mentsgebouwen welke hij te Ban doeng bouwde. Ook zou er een ge bouw voor de Volksraad komen en een Paleis voor de Gouverneur- Generaal. maar daar heeft de ma laise destijds een stokje voor ge stoken. Teruggekeerd uit Indië. werd hij directeud van Gemeente werken in Bussum, waar hij even eens belangrijk werk kon verrich ten. En wat nu? Voorlopig heb ik geen vaste plannen, maar ik hoop we toch nog wel in problemen van archi tectonische en wederopbouwkun- dige aard te kunnen verdiepen. Wadcheren heeft ir. Gerber als een harde werker leren kennen. Het wenst hem thans, bij zijn af scheid, dan ook gaarne toe, dat zijn arbeidzame natuur nog lang de kracht en de mogelijkheid zal vinden om zijn gaven te stellen in dienst van de gemeenschap. Ook al zal dat wellicht niet meer in stikt ambtelijke zin het geval zijn De politieke boekhouder, die na de Parijse U.N.O. as semblee de rekening opmaakt, moet ongetwgfeld tot 'n aanzieniyk tekort komen. Op de debetzijde staan indruk wekkende getallen Er waren 58 naties vertegenwoordigd, wier delegaties in totaal 5000 personen sterk waren. De commissies ver gaderden 568 maal, er waren 50 plenaire zittingen. Aan de zittingen werd 1800 uur besteed, het aantal documen ten bedroeg 150.000. Pargs trok naar schatting 110.000 bezoekers voor de U. N. O. Er waren meer dan 1700 journalisten. De 60 tol ken werkten liefst in totaal 18.000 uur. Maar genoeg cijfers. Te genover deze vaten met spraakwater aan de debet-, zgde staan weinig concrete' politieke resultaten aan de creditzgde. Ieder heeft daar van in de bladen kennis kun nen nemen. De cynici hebben in Parijs hun volle aandeel gekregen. Zy hebben dc wind in dc zei len en kunnen uit het Palais de Chaillot kwaadaardige symbo liek putten. Tussen dc beide witte vleugels van het paleis met op de achtergrond dc als uit een enorme meccanodoos ge bouwde Eiffeltoren staat het martiale beeld van generaal Foch, gezeten op een bronzen paard. Was het niet treffend voor de geest onder sommige gedelegeerden, dat in plaats van de gebeeldhouwde figuur ener grote Europeaan ais Aris- tidc Briarid of Jean Jaurès dat van een krggsman, wiens lau weren behaald werden in on verzoenlijke strijd voor uitslui tend eigen land, dc wacht hield bg de ingang? Het paleis zelf, overblijfsel van een der wereldtentoonstel lingen, is in gewone doen half theater, half museum. Waren niet de gedelegeerden vaak ac teurs ln de opvoering van 'n drama van onenigheid, speciaal geschreven voor het grote pu bliek, dat achter de coulissen zorgvuldig geweerd wordt? Zijn niet opnieuw in dc loop der debatten enkele oorspron kelijke U.N.O.-idealen van vre de en samenwerking bijgezet in het historisch museum, dat reeds de coplete ideële in ventaris van de Volkenbond herbergt? IVAARTOE DAT GEPRAAT? In eenvoudiger woorden ge zegd: De gewone man vraagt zich meer dan ooit af waartoe al dat gepraat eigenlijk dient. De belangstelling voor het U. N.O.-werk, die toch al niet groot was, is in de afgelopen maanden nog meer geslonken. Hardnekkig idealisme is ge heel overwoekerd door skepsis. Dit droeve feit viel het best in Parijs zelf te constateren. Voor de hekken, die de gren zen van Unosia afbakenen, stond zich zelden mees* dan *n handjevol toeschouwers te ver gapen. 't Gros der Parjjzenaars wist nauwelijks wat er bij de Place de Trocadéro omging. De sensationele boulevardbladen boden trouwens ook ander gees- telgk voedsel dan het menu, dat dagelijks in de U.N.O-keu- ken bereid werd. Een succes liedje in een der cabarets was: Parlez-moi de Ruhr de V. N. kwamen niet ter sprake. Unosia vormde 'n wereldje op zichzelf, een wereldje van commissies met de taal van paragrafen en resoluties. Slechts de wereldburger Cary Davis bracht wat goedkope sensatie. HET HYDE PARK. Er is reden de politieke com missie te bestempelen tot het Hyde-Park van Unosia, met bureaustoelen in plaats van zeepkistjes en geachte afge vaardigden inplaats van Lon- dense straatredenaars. Minister Spaak is een geboren vooraStter, ad rem. scherpzinnig .en niet bevreesd zonodig met kracht de voorzittershamer te hanteren. De gezette figuur en de don kere bril op het puntje van de neus doen denken aan een her ziene uitgave van Churchill, een uitgave met meer Belgische bonhommic. meer juridische slagvaardigheid en minder ge vaarlijke uitflapperij. Maar ook Spaak kon niet steeds verhin deren, dat de commissie een propaganda-i'orum werd, dat de debatten verward raakten, dat de argumenten en beschuldigin gen in eindeloze eentonigheid herhaald werden. Het waren geen gemakkelgke klanten om per hamer te regeren, de leden van de zes oppositie-delegaties, die zelden een duimbreed van hun standpunt prijsgaven en doorkneed waren in de obstruc tie-techniek. Wisjinsky is waarlgk 'n geboren redenaar, ongetwijfeld 'n briljante figuur. De Joego-Slaaf dr. Belber. don ker van uiterlgk en koppig van blik, een niet tot wijken te brengen opposant met wie Spaak heel wat te stellen had. Onder de meerderheid waren er maar enkelen, die het in kracht van toon tegen de lang dradige maar geduchte Oost- Europeanen konden opnemen. De Australiër, kolonel Hodgson, was er een van, een spreker, die boeiend is om te zien van wege het vertrokken gelaat en de expressieve gebaren, de hard-sprekende slagvaardige Brit MacNeil. de monotone Amerikaan Foster Dulles, wiens vuisten soms een woordje mee spraken. En niet te vergeten de trouwe steun van Spaak, de Chinese afgevaardigde, wiens Zondagse Engels altijd met evenveel hoffelijkheid gestof feerd was. Dat het peil der debatten in de regel op laag niveau stond is bekend. Vooral ook de Zuid- Amerikanen. van wie de gede legeerde van- Haïti de reputatie heeft de domste te zijn, hebben weinig positiefs bijgedragen. MARIANNE SCHIEP SFEER. Merkwaardig dat de stem ming in het paleis lang niet zo sceptisch was als er buiten. Marianne heeft zich een uitste kende gastvrouw getoond cn on danks de kleine organisatie-fou- ten, een waardig millieu weten te scheppen. De uitverkorene met laissez-passer, doorlaat-be- wgs en tickets, kaartjes voor de commissie, onderging zijns on- ondanks de beschaafde sfeer van wellevendheid in de gan gen en „salles des conférences" van de doolhof die Palais de Chaillot heet. De blauw-geunifor- meerde U.N.O.-wachters en agenten, de smaakvol geklede en charmante U.N.O.-nympfen, de druk bezige leden van het secretariaat, de roezige verblg- ven van pers- en radiomensen op een van de étages met de vlotte documentatiediensten, de bar. de wonderlijk vernuftige techniek van het vertaalsy steem. dat alles schiep een sfeer, die gunstig afsteekt bij de politieke kilte in de natio nale parlementen. De Parijse parfumeriewin kels, de nachtclubs en andere gelegenheden hadden druk be zoek van gedelegeerden die afwisseling zochten in de be trekkelijk droge dagelgkse re- solutlestof. Een Nederlandse dagbladcorrespondent beweerde dal de Pargse zwarthandelaren een gouden tijd hebben door gemaakt. Het merendeel der afgevaardigden wisselde zijn geld op de zwarte markt om hogere koersen te krijgen. Fantastische hoeveelheden voedsel zouden op mysterieuze wgze uit Palais de Chaillot verdwenen zgnzulke Ochtendpost-onthullingen moe ten blijkbaar onmacht tot de gelijke voorlichting camoufle ren. Het enige feit is, dat de bank tegenover het Paleis het bg U.N.O.-mensen zo nauw niet nam met de deviezen- voorschriften. Alleen nurksen zullen daarin een grote zonde zien. Het onmiskenbare tekort op de rekening kan slechts I op één, zij 't het boekhoud kundig onjuiste wijze gedekt worden. En wel door de sluit post goodwill. Goodwill, vertrouwen in de toekomst, steun van de pu- biieke opinie is wat dc U.N.O. hard nodig heeft. Om deze reden is grotere bekendheid van 't zo belangrijke nlet-po- lltieke werk van de U.N.O. van intens belang. Suez-kanaal gaat 30 uur dicht. Het gehele verkeer in het Suez-kanaal zal van 18 op 19 December a.s. gedurende 30 uur gestopt zijn, zulks i.v.m. reparaties aan de El Ferdan- brug, waarover het spoorweg verkeer tussen Egypte en Pa lestina over het kanaal wordt geleid. Men verwacht dat, van Woensdagavond af tot 22 De cember. verkeers-opstoppingen zich aan beide zgden van het kanaal zullen voordoen, daar er slechts gedurende bepaalde uren zal mogen worden bin nengevaren, terwijl de schepen niet zonder te stoppen door het kanaal zullen mogen varen. - H.M. Koningin Juliana heeft het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart bericht dat zij gaarne bereid is het bescherm vrouwschap der vereniging te aan vaarden. Ernst Nobs, de 62-jarige Zwitserse minister van financiën, is Donderdag tot president gekozen. Hij is de eerste socialisti sche bondspresident van Zwitserland, gekozen voor het jaar 1949 door een gezamenlijke vergadering van beide huizen van het parlement met 192 van de 197 stemmen, die hg had kunnen krggen. Nobs zal dc opvolger zgn van de katholieke Enrico Celio. Nobs, de zoon van een kleermaker te Bern, ls sedert 1919 lid van het parlement geweest. Hg was werk zaam als onderwgzer en journalist en werd in 1915 hoofd redacteur van het te Zürich verschgnende leidende socialisti sche blad „Volksrecht". In 1943 werd hg lid van de regering als de enige socialist in de radicaal-conservatieve coalitie. TijdCTls de algemene staking in Zwitserland in 1918 ver toefde hg verschillende weken in de gevangenis als lid van het stakingscomité. Sedert 1935 is hy leider van de rechtervleugel van de socialistische party. Lekke band toch doorrijden. Goed nieuws voor au tomobilisten en een nieuwe bron van devie zen: dat kan dc nieuwe Trav-O-Flat (-Travel - On-Flat worden. Een Amerikaanse uitvinding die thans hier wordt overgenomen. Het ap paraatje lgkt iets op 'n autoped, maar dan zon der verticale stang, 't Heeft twee rubberwiel tjes achter en één draai baar wieltje voor. Een automobilist, die zich gehandicapt ziet door een lekke band. kan 't uit de bagageruimte van zgn wagen halen, voor de lekke band plaatsen en over een op een krukas beves tigde korte loopplank het wiel met de platte band in het bekken rg- den. Daarna kan. hg zijn tocht naar huis of garage met een snel heid van 45 1cm. per uur voortzetten, waar- bn het wiel met de lelcke band zonder te draaien op de drie klei ne wieltjes van de Trav-O-FIat voortglijdt. Een fabriek in wjjhe hoopt er binnen afzien bare tijd 50.000 per jaar te vervaardigen. Benelux-wensen van de industrie. Dinsdag werd in Den Haag een Benelux-bespreking gehou den tussen representanten van de industrie in de drie landen. Er zal met klem op worden aangedrongen, dat de economi sche unie op 1 Januari 1950 tot j stand komt. Ieder land moet I zijn industriële organisatie met kracht kunnen bevorderen, mits rekening wordt gehouden met de belangen van de partnerlan- den. In principe moet de in- dustriële ontwikkeling vrij zgn. Bij de te volgen landbouwpoli- tiek zal rekening moeten wor- I den gehouden met de belangen van de daarbij betrokken in- i dustrie. j De toepassing van het Euro pees herstelprogramma zal meer gericht moeten worden op de bevordering van het multilate rale goederenverkeer en de co ördinatie van de economieën van de betrokken landen, die ook ten spoedigste het recht moeten krijgen om het herstel van hun economische betrek kingen met Duitsland zelf ter hand te nemen. Ten einde zich een oordeel te vormen over de noodzakelijkheid van dc doortrekking van het Twente Rljnkaneel tot dc haven kom hebben, op uitnodiging van het gemeentebestuur, vijf leden van de Tweede Kamer Almelo be zocht, Door het Franse militaire be stuur te Baden is Dinsdag bekend gemaakt, dat alle Duitse krijgsge vangenen. die zich nog in Frank rijk bevinden, voor Keratmls naar Duitsland zullen terugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3