Nieuw Benelux-rapport NIEUWS UIT ZEELAND Minister wil salarissen van leraren verbeteren Bouw 24 woningen aan de Rouaansekaai Zelfstandige handel en de coöperaties Miep durft WALCHEREN Nederland verzoekt de E.C.A. beschuldigingen in te trekken H-genda Alles hangt af van de juiste aanwending van de Amerikaanse hulp. Snel herstel ven handels- partners evenzeer nodig. Verschenen is een tweede me morandum betreffende het programma op lange termijn van de Beneluxlanden. Het slagen van de plannen hangt, aldus het memorandum, uiteraard af van het voortduren van het E.H.P. tot het midden van lipt jaar 1952. De Ameri kaanse hulp. blijft noodzakelijk om de Benelux-landen in staat te stellen hun buitenlandse handel, die door de huidige mo netaire situatie bedreigd wordt, op peil te houden en bovendien om die landen de financiering mogelijk te maken van bepaal de, op korte termijn noodzake lijke vervangings-investeringen, die uit de nationale besparin gen vooreerst niet zouden kun nen plaats vinden. Met andere woorden: de Bel gischNederlandsLuxemburg se Unie baseert haar verwach tingen omtrent het economische herstel in eerste instantie op cenr oordeelkundige aanwending van de door de Ver. Staten ver leende hulp en vervolgens op een snel herstel van haar han delspartners, die deze landen in staat zou stellen in converteer bare munt te betalen, waarbü tevens wordt gehoopt op een oplossing waardoor de huidige tekorten gecompenseerd zouden worden zonder dat tot een sys teem van gedwongen besparin gen behoeft te worden overge gaan. Nogmaals wordt gewezen op de noodzakelijkheid van een aanzienlijke stijging van de levensstandaard voor het ver krijgen van Europese welvaart. Het is voor de Benelux-landen een levenskwestie, dat zij naar het Westelijk halfrond kunnen uitvoeren, in het bijzonder naar de Ver. Staten. Ook zullen de handelsbetrekkingen met Duits land hersteld cn met Oost- Europa uitgebreid moeten wor den. Het memorandum geeft voorts plannen t.a.v. landbouw, ener gie. productie van ijzer, staal, textiel en bouwmaterialen, ver keer, enz. Ook is er cijfermate riaal over de in- en uitvoer, het handelsverkeer met West- Duitsland, de betalingsbalans 1952—'53 van de Benelux, het nationaal inkomen der aange sloten landen, de productie in verschillende sectoren van het economische leven, het verkeer, de werkgelegenheid. Schipper onder zijn boot. Op het Amsterdamse IJ kwam Donderdag een sleepboot met een kleine motorboot in aanvaring. Da schipper Riet kerk werd in het water ge slingerd en kwam onder de boot te liggen toen deze kan telde en met de kiel omhoog kwam. Gelukkig kantelde het vaatuig nog verder, zodat de schipper uit zijn benarde po sitie bevrijd kon worden. Minister Joekes tegen Kerstgratificaties. In antwoord op vragen'van het. Tweede Kamerlid, de heer Wagenaar, heeft minister Joe kes medegedeeld, dat hij vooral in verband met de toe stand van 's lands financiën niet bereid is te bewerkstelli gen. dat aan personeel in over heidsdienst een Kersttoelage zal worden gegeven of dat aan on dernemers in particuliere be drijven zal worden toegestaan zulks te doen. Het zelfde geldt voor hen, die uitkeringen, ren ten over overbruggingsgelden e.d. ontvangen. Gratie verleend. Bij K.B. is gratie verleend aan L. G. de Noo, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Hof te Arn hem. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. In het ziekenhuis te Roosen daal is op 50-jarige leeftijd over leden burgemeester ir. A. van Mechelen van de gemeente Rucphen. Op 2 December j.l. was de heer van Mechelen plotseling in het ziekenhuis te Roosendaal opgenomen voor het ondergaan van een operatie. Er is een federatie van de ka tholieke, prot. chr. en algemenè bonden van beroepspersonenver- voerders gesticht, NEDOP genaamd Orgel kwam adem tekort. Toen gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag de Haagse afdeling van Toonkunst onder lei ding van Jan Out een uitvoering gaf van de feestelijke mis van Jana- cek, kwam men tot de ontdekking dat het ze vende deel van die mis, een orgelsolo. niet kon worden uitgevoerd, aldus lezen we in het Alg. Dagblad. Het orgel van het Gebouw voor K. en W., waar Johan de Zwaan achter zat, bleek namelijk niet voldoende capaciteit te hebben voor deze uitvoering. Tweede Kamer Kerstgave voor oorlogsslachtoffers. Ook thans heeft de minister van Binnenlandse Zaken zijn goedkeu ring verleend om aan oorlogs slachtoffers een Kerstgave te ver strekken. De oorlogsslachtoffers waaronder ook de evacué's die 'n uitkering voor levensonderhoud ontvangen krachtens de regeling van April 1945. begrepen worden, ontvangen in de week van 19 t.m. 25 December boven de normale uitkering een toelage van 25 pet. Deze Kerstgave bedraagt tenmin ste f 2.50 en ten hoogste f 15. Gcëvacueerden. die in gezins verband bij derden zijn ingekwar tierd en een uitkering ontvangen krachtens het in de regeling van 12 April 1945 vastgestelde, ont vangen 25 pet. van het aan de kwartiememer toekomende be drag. Evacué's die niet in gezins verband leven krijgen een Kerst gave. gelijk aan een week zakgeld Voor alleenstaanden bedraagt dit f 5, voor een echtpaar f 7.25, voor een echtpaar met 1 t.m. 3 kinderen i 12 en voor echtparen met 4 of meer kinderen f 15. BAKKERS ARBEID VOOR DE FEESTDAGEN. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van broodbakke rijen. waarin tevens koek. ban ket. chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, tc vergunnen, dat op Donderdag 23 en op Don derdag 30 December de werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste twee uren wordt verlengd. (Ingezonden mededeling; nu weer wit lof op tafel zetten. Man en kroost zullen niet meer praten van: bitterlof. Mevr. LotgeringHillebrand heeft een fijn recept voor de Zondag: WITLOF MET KAASSAUS EN HAM (OF HAMWORST). kg Brusselslof. 200 gr. ham of hamworst (grote plakken). 4 dl. melk, 30 gr. bloem. 30 gr. boter, zout. 75 gr. oude kaas (geraspt). Ontdoe gelijke struikjes lof van het stronkje en het bittere merg. was zc en kook ze in water met zout bijna gaar. Laat ze goed uit lekken en rol ieder struikje in een plakje ham of hamworst. Leg ze vlak naast elkaar in een stoof schotel. Maak op de gewone wijze gladde saus van boter, bloem, zout cn melk. Roer er de geraspte kaas door en maak op smaak af. Giet de saus over het lof en laat alles op een zacht vuur of in de oven door en door heet worden. Voor toetje heeft Miep weer, Een lekkere halve peer. Het is hoog tijd Publicatie Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Dc Postduiven Ver. ..DE POST HOORN" houdt 18 en 19 December haar TENTOONSTELLING VAN POSTDUIVEN in de zaal van dhr. MOMMAAS. Slijkstr. 15. Vlissingcn (Van onze parlementaire redacteur). Binnenkort zal waarschijnlijk 'n hogere financiële waardering van het leraarsambt in een wetsont werp aan de Kamer worden voor gelegd. Minister Rutten deelde dit Donderdagmiddag tijdens de be handeling van de aideling middel baar en voorbereidend hoger on derwijs van zijn begroting in de Tweede Kamer mede. En het werd werkelijk tijd, want de animo voor het leraarsambl is werkelijk uiterst gering geworden, vooral als gevolg van de lage bezoldiging. Zo gering zelfs, dat men reeds hon derden niet bevoegde of slechtsten dele bevoegde leerkrachten voor de klas heeft moeten zetten. De minister erkende, dat de wel zeer sobere saliërlng een van de oor zaken van deze toestand is: van daar dat hij bereid, is de salarissen te verbeteren. Ook kondigde Z. Exc. een wetsontwerp aan tot ver hoging van de subsidie voor het bijzonder M. O. van 80 tot 95 pct.„ voor dc bijz. handelsavondscholen van 50 tot 80 pet. en een algehele herziening van het leerplan. Minister Rutten liet overigens tijdens de debatten wel duidelijk merken, dat hij voorstander het bijzonder onderwijs is. volledige 'ontplooiing daarvan heeft hem de laatste tijd tot grote blijd schap gestemd. Maar om de on gerustheid bij de voorstanders van het openbaar onderwijs weg te nemen, voegde hij er aan toe. dat niemand er bang voor behoeft te zijn. dat hij bij maatregelen, gedre ven door zijn levensovertuiging, geen maat zou weten te houden. NIJVERHEIDSONDERWIJS Een hele rij van sprekers pleitte voor uitbreiding en verbetering .an het nijverheidsonderwijs: de heren Welter (Kath. Comité van Actie), Stapelkamp lA.-R.j, Zege- ring Hadder (K.V.P.). v. d. Zan den (V.V.D.). de Ruyter (C. H.j, ■an Sleen (P.v.d.A.) en Gortzak (C.P.N.). Zij wilden dit bereiken o.a. door vermeerdering van het aantal scholen, verbetering van de leraren-opleiding en door verho ging van de toelatingsleeftijd, wel ke op het ogenblik op 12 jaar ge steld is. En natuurlijk door een betere bezoldiging van de leer krachten. Minister Rutten erkende de nood zakelijkheid van verbetering cn uitbreiding. Het learencorps dient bovendien vergroot te wor den. De gehele kwestie heeft zijn aandacht, waarbij de suggestie stu dietoelagen te verstrekken hem sympathiek voorkwam. Maar toe zeggen, deed de minister nog nietsDe minister zoekt speci aal ook naar middelen om meer leerlingen naar de M.T.S. te trek ken. BENAUWD OGENBLIK. Een benauwd ogenblik beleefde minister Rutten toen de heer de Ruyter (C. H.) een amendement indiende om de post personeelsuit gaven voor toezicht op het nijver heidsonderwijs met f 2500 te ver lagen omdat hij dit bedrag niet verantwoord achtte voor het In werken van een ambtenaar. Chinees bedreigde dominé Woensdagavond werd de hulp van de politie ingeroepen teneinde een Ingewikkelde situatie ontstaan In het huis van de -13-jarige Chi nese koopman Hsien Sltang Ling op tc lossen. Hsien Shang Ling woont reeds enige tijd in Neder land en is gehuwd met een Ne derlandse vrouw. Hij was evenwel reeds in China gehuwd en toen een dominee een bezoek bracht, kwam dit ter sprake. De dominee maakte Hslen Shang Ling hierover ver wijten. waardoor de Chinese koop man zo zeer in woede ontstak, dat hij de deur op slot deed en uit de keuken een groot broodmes haal de. dat hy de dominee op de keel zette. Ondanks het feit, dat behalve de vrouw nog twee anderen in het huis waren, duurde het drie uur voordat de vrouw een raam open kon schuiven en hulp kon inroe pen. De dominee had geen letsel ge kregen. Broodmes en Chinees wer den door de politiemannen meege nomen. Met juwelen op stap. Te Amsterdam is Woensdag aangehouden de schilder P. de B. uit Den Haag. die ju welen. met een waarde van 10.000, bij zich had. Deze ju welen bleken afkomstig van een inbraak, die in de nacht van Zaterdag op Zondag in Den Haag werd gepleegd. Maar er is geen sprake van het inwerken van een ambtenaar, ant woordde de min. vrij vinnig. De heer de Ruyter liet jich echter niet uit het veld slaan en las rustig een passage uit de memorie van toelichting voor. waarop de mi nister repliceerde, dat hij op het moment van het samenstellen van de memorie nog niet over de juiste gegevens had beschikt. Als de minister erkent, dat wat in de toelichting is opgenomen, onjuist is. wil ik mijn amende ment wel intrekken, merkte de heer de Ruyter fijntjes op. En daarmee was het incidentje geslo ten. HOGER ONDERWIJS. Laat in de middag begon de Kamer met de afd. hoger onder wijs. waarbij de heer Weiter be toogde. dat de uitgaven, welke hiervoor thans *worden gedaan, na één of twee generaties vruchten ZUllen gaan afwerpen, Spr. wilde eerst „Delft" goed inrichten en pas daarna over een tweede tech nische hogeschool spreken. Hier bij sloot de heer Schermerhorn (P.v.d.A.) zich aan. SOCIALE ZAKEN. In de avondvergadering werd begonnen met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. De heer Stapelkamp (A.-R.) wilde de loongrens van f 3700 verhoogd zien tot f 4000; de kostwinners be neden 23 jaar moeten op één lijn worden gesteld met de gehuwden. De regering voert ten aanzien van lonen en prijzen een „koude oor log". De heer Van den Born (Arb.) drong aan op een spoedige af doening van het vraagstuk der classificatie. De heer De Kort (K. V.P.) wees o.a. op de traagheid van het College van Rijksbemid delaars. De heer Biewenga (A.-R.i wilde voor de voorbereiding van de Landarbeidrswet overleg met het bedrijfsleven. De heer Weiter pleitte voor een Rijksdienst, welke zich rechts- streeks met de emigratie bezig houdt zonder tekort te doen aan het werk van particuliere organi saties. Mevr. Fortanier de Wit (V. V.D.) wilde, evenals de heer de Kort. de gehuwden beneden de 23 Jaar en de kostwinners opgenomen zien in de regeling voor de loon- b ij slag. De heer van Vliet (K.V.P/) wil de al het mogelijke doen om mas sale werkloosheid te voorkomen en deed daratoe een aantal suggesties. Nadat de heer Hooij (K.V.P.) en Kikkert (C. H.) nog gepleit had den voor kinderbijslag voor kleine zelfstandigen werd de vergadering even over half twee geschorst. Vrijdagmiddag zou minister Joe kes aan het woord komen. Verdediging van de Scheldemonden. De minister van marine a.i. heeft in de memorie van ant woord op het verslag der Tweede Kamer inzake de ma rinebegroting onder meer me degedeeld, dat Den Helder als hoofdbasis van de marine ge bruikt zal moeten worden. Uiteraard zullen in tijden van nood maritieme strijdkrachten in andere zeegaten worden ge- stationneerd. De monden van de Maas en Schelde zullen in het defensieplan worden be trokken. Tot zover de mededelingen van de minister. In de memorie wordt niets medegedeeld over het bij geruchte bekend gewor den plan, dat weliswaar Den Helder de basis van de Neder landse marine blijft, maar dat Vlissingen basis zou worden voor strijdkrachten in het kader van het defensieplan der vjjf Westelijke mogendheden. Onderscheiding voor Zeeuwse historicus. De heer A. M. Wessels te Goes werd dezer dagen be noemd tot lid van het Histo risch Genootschap te Utrecht. De heer Wessels publiceerde op historisch terrein. Van zijn hand verschenen o.a. „Zeeland in de patriottentijd" en „Waai de Schelde stroomt". Het His torisch Genootschap erkende door deze onderscheiding de verdienste van de heer Wessels. Aankoop spoorlijn naar Tmeuzen. Bij de Tweede Kamer is gediend een wetsontwerp tot wijziging van de rijksbegroting 1948 in verband met de over name van een deel der spoor lijn Mechelen-Terneuzen. Sinds 21 Januari 1948 zijn de beide lijnen van Terneuzen naar België voor wat het Ne derlandse gedeelte betreft, ver huurd aan de Nederlandse spoorwegen. Thans is overeenstemming mét de Belgische N.V. be reikt, die eigenares is van de spoorweg en deze wil verko pen. Zy zal overdragen de ei genlijke spoorweg op Neder lands gebied, de bij de spoor weg behorende terreinen, de febouwen en installateies, een onderdtal rijbare goederen wagens en enige havenkranen te Terneuzen. De koopsom be draagt 340.000. TARIEVEN. Een belangrijk punt bij de onderhandelingen vormde de tarifering. Bereikt is kunnen worden, dat althans gedurende de tijd, welke nog verloopt tot de concessie op normale wijze zou zijn beëindigd, dit is tot 1961, de tarifering voor het ver voer op deze spoorwegverbin ding op dezelfde wijze zal ge schieden, als tot dusverre. Dit wil zeggen, dat de Neder landse stations worden be schouwd als onderdelen van het Belgische spoorwegnet. Sa- menstoting van tarieven zal derhalve niet plaats vinden (d.w.z. bü grensoverschrijdend vervoer wordt de vracht over de totale afstand berekend en niet naar de som van de in elk der beide landen afgelegde af standen), terwijl dc thans gel dende afstanden en bijzondere tarieven op het binnenverkeer van toepassing blijven. Voorts is met de Belgische regering overeengekomen, dat het personenvervoer zal kun nen worden gestaakt, doch niet dan nadat van dit voornemen zes maanden te voren aan de wederpartij mededeling is ge daan, opdat gemeenschappelijke regelingen kunnen worden ge troffen om voor de reizigers geen groie moeilijkheden te doen ontstaan. De heer C. J. Buurman, direc teur van de Ambachtsschool te Goes, is benoemd tot lid van de Bondsraad van de Nederlandse Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs. Bakkerij-commissie heeft nieuw kantoor. OP DE WALGANG TE MIDDELBURG. Donderdagmiddag is het nieuwe kantoor van de Bakke rij Commissie Zeeland aan de Walgang te Middelburg offici eel geopend. Tot nu toe was de commissie ondergebracht in een noodwinkel. In het nieuwe pand, dat zeer doelmatig van inrichting is en waarin ook een vergaderzaaltje niet ont breekt. ..heeft de heer S. San ders. secretaris van de Bakke rij Commissie Zeeland en bu reauhouder van de Bakkerij- stichting, zijn kantoor. Ter gelegenheid van deze ope ning werd in het Nederl. Kof fiehuis een bijeenkomst gehou den, die door talrijke Zeeuwse bakkers, afgevaardigden van de zusterorganisaties, de gezellen- bond en de afd. Zeeuwsch- Vlaanderen van de Ned. Bak- kersbond werd bijgewoond. De voorzitter van de commis sie. de heer J. de Jonge, be lichtte de betekenis van de Ned. Bakkerij" Stichting; hij noemde haar een organisatie, die wanneer, nodig werkelijk steun verleent. De heer C. D. van Noppen, alg. adviseur van de Stichting, behandelde enige, bakkersproblemen en bracht zijn gelukwensen met de ope ning over. Voorts werd nog ge sproken door de heren San ders, S. Caljauw, secretaris van de Stichting in Zeeland en eni ge anderen. De suikerfabrieken te Sas van Gent. Deze week kwamen de beide suikerfabrieken te Sas van Gent gereed met het vermalen van de bieten. De campagne verliep dit jaar zeer gunstig. Er is ruim 30.000 ton suiker vervaardigd; waarvoor meer dan 200.000 ton bieten zijn ver werkt. Gemeenteraad Middelburg Overbrugging van max. 6000 tussen Rijiksbijdrage en aanbestedingssom nodig. Spoedig handelen bleek gewenst. In een spoedeisende vergadering van de Middelburgse gemeente raad, die wegens ongesteldheid van de burgemeester onder voor zitterschap stond van de waarn. burgemeester, de heer J. W. Kö- geler, is Donderdagmiddag zonder hoofdelijke stemming eeij voorstel aangenomen betreffende de grond- verkoop ten behoeve van de wo ningbouw aan de Rouaansekaai. Nadat de her Kögeler de wens uitgesproken had, dat de burge meester spoedig hersteld zal mo gen zijn, ging de Raad in besloten zitting. Na heropening las de voor zitter hét voorstel van B. en W. betreffende éen wijziging van het eerste lid van het op 27 April j.l. door de Raad genomen besluit voor. Deze wijziging houdt in. dat de verkoopsprijs van de grond-aan de Rouaansekaai wordt bepaald op f. 19.775 of zoveel minder als no dig blijkt om het verschil tussen de voor de Rijksbijdrage aangehou den stichtingskosten en de aan- Bruce houdt vol, dat er iets niet klopt. De Nederlandse regering- heeft de Marshall-administratie ln Washington verzocht de geuite beschuldigingen inzake onge oorloofde heruitvoer van lood en aluminium in te trekken. De ze berusten ongetwijfeld op een misverstand, aldus een offi ciële verklaring van de regering, welke over deze zaak aan het A-N.P. werd versterekt. De Nederlandse regering, al dus de verklaring, staat van zelfsprekend geen export naar welk land dan ook toe, van goederen, welke in het kader van de Marshall-hulp in dezelf de vorm zijn ontvangen. Een onderzoek heeft uitge wezen, dat geen export in on verwerkte vorm naar de V. S. heeft plaats gehad. Wel is aluminium uitgevoerd, bestaande uit versmolten lege ringen of schroot, dat in ons land niet gesmolten kon wor den. Ook is een partij lood ge ëxporteerd door bemiddeling van dc Nederlandse transito handel, waarop de regering geen controle uitoefent. De E.C.A.- missie in Den Haag is van de resolutie van dit onderzoek op de hoogte gesteld. DAT KLOPT NIET. Howard Bruce, die dc be schuldigingen, waarover zoveel tc doen is, uitte, heeft inmid dels op een persconferentie in Washington opnieuw over deze zaak gesproken. Hij vertelde van de Britse regering als ant woord te hebben gehad, dat zij sedert 1946 geen vergunningen meer heeft verstrekt voor de uitvoer van aluminium. Volgens het Amerikaanse departement van handel is echter in de eerste 9 maanden van dit jaar 12.000 ton ingevoerd. Van een van beide landen moeten de verstrekte cijfers dus onjuist zijn, was zijn logische conclu sie. In Washington hebben de be schuldigingen veel stof doen opwaaien. Het is zelfs mogelijk, dat zij invloed zullen hebben op de komende debatten in het Congres over verdere hulpver lening aan Europa. 'In regeringskringen te Wash ington tracht men de zaak te sussen. Het departement van buitenlandse zaken heeft zo discreet mogelijk te kennen gegeven, schrijft de New York Times, dat de beschuldigingen niet aan de openbaarheid had den moeten zijn prijsgegeven, zolang de betrokken landen niet de gelegenheid was gege ven een onderzoek in te stel len. bestedingssom te overbruggen, ech ter op een niet lager bedrag dan f 13.775. Het college overwoog, dat de bouw van 24 woningen (in drie woonlagen) door 't Beambtenfonds van de Staatsmijnen te Heerlen van het grootste belang is. in de eerste plaats omdat daardoor de veel te gringe woningvoorraad uit breiding krygt. Een andere reden is, .dat anders 24 woningen voor Middelburg ver loren zouden gaan. aangezien het bouwvolume voor 1948 dan met het oog op hét aflopen van het jaar, niet meer zou zijn te reali seren. Voorts zou anders herbouw van dit; door de oorlog verwoeste stadsgedeelte dan vrijwel als uit gesloten moeten worden geacht met het oog op de aldaar te stellen eisen van stedebouwkundige aard, welke bouw door particulieren practisch onmogelijk is. Tevens is overwogen, dat de „fi- naneieringeregeling Woningbouw 1948", welke op deze bouw toepas selijk is, tussen de Rijksbijdrage en de aanbestedingssom een over brugging nodig maakt van max. f 6000. zulks nadat vanwege het genoemde fonds een deel van het tekort voor haar i-ekening is ge nomen. Alvorens de vergadering te slui ten wenste de voorzitter de leden en hun gezin een gezegend Kerst en jaarswisseling toe. Ontploffing op Belgisch schip. Het 1136 ton metende Bel gische motorschip ,,Rosa", dat van Valencia kwam en op weg wag naar Antwerpen, heeft voor de Belgische kust een ontploffing in de machineka mer gehad. Het schip, dat be-' boort aan de rederij Hermans te Antwerpen, ligt tlians voor Ostende. Een sleepboot uit Vlissingen is ter assistentie, uitgevaren. Streekindustrieën in Zeeland. Tijdens een persconferentie in Den Haag heeft ir. W. Brus- se van het departement van Economische Zaken meegedeeld, dat in nauw overleg met de econpmisch-technologische in stituten de stichting van streekindustrieën wordt bestu deerd en dat hiervoor wel in het bijzonder Zeeland en Z.O. Drente geschikt zyn. Er wordt voorts gewerkt aan een indus trialisatieschema. Een afzonder lijk probleem vormt de finan ciering van de nieuwe indus triële objecten. Volgens ramin gen zal volgend jaar voor één milliard gulden worden geïn vesteerd, terwijl investeringen tot een totaal van drie milliard gulden voor 1952 noodzakelijk zijn. indien Nederland tot een sluitende betalingsbalans wil geraken. Vlissingen Teraardebestelling J. A. de Ruysscher. Dinsdagmiddag vond onder gt'ote belangstelling de ter aardebestelling plaats van wijlen de heer J. A. de Ruysscher, die Zaterdagnacht op zo droeve wijze om het leven gekomen is. Vele vrienden, kennissen en deputaties van het Neder landse en Belgische- Loodswe zen hadden zich rond de groeve geschaard om de over ledene de laatste eer te be wijzen. Kol. F. J. E. Krips, direc teur van het Nederlandse Loodswezen, 6e District, sprak namens de Directeur Gene raal van het Loodswezen woorden -van deelneming tot de familie en zei dat het heengaan van de Ruysscher, die nog slechts zo kort de functie als loods vervulde, 'n groot verlies voor het Loods wezen betekende. Hierna sprak de heer K. Luchten- burg namens alle collega's. Hij memoreerde de overlede ne als een zeer gezien colle- lega en bracht de familie ook de oprechte deelneming over van de Belgische Zee- en Rivierloodsen. Hierna sprak de luitenant bij het Leger des Heils, M. Betgen, mede namens luite nant R. van der Roest, en kele woorden. Hij had de overledene leren kennen als een gelovig Christen en be treurde zijn heengaan ten zeerste. Ds. J. C. Sickesz, Ned. Herv. Predikant te Vlissin- ;en. was de laatste spreker, lij sprak woorden van troost en bad „Het Onze Vader". Een zwager van de over ledene dankte namens de fa milie voor de laatste eer, aan de dode betoond. KERSTPOTTEN ACTIE. Zaterdag a.s. organiseert het Le ger des Hells te Vlissingen weer de jaarlijkse Kerstpottenactie, ter wijl Maandag en Dinsdag een of ficiële collecte gehouden zal wor den. Er zal dan met een geluids wagen door de stad gereden "wor den. De opbrengst komt ten bate van Kerstpakketten, voor buiten kerkelijken. die niet over de nodi ge financiële middelen beschikken om zich een onbezorgde Kerstmis te verschaffen. Middelburg CHR. MIDDENSTANDSBOND. Woensdagavond werd door de afdeling Middelburg van de Chr. Middenstandsbond een vergadering belegd onder leiding van de tweede voorzitter, de heer A. van Roon. De heer G. S. Scheltema, van het Economisch Instituut voor de Mid denstand sprak over de gevolgen, die opheffing van rantsoenering en prijspolitiek zullen hebben. Nadat hij geschetst had hoe dis tributie en subsidiëring tot statid zijn gekomen, gaf hij als zijn me ning. dat bepaalde prijsverhogin gen in andere branches prijsverla gingen ten gevolge zullen hebben. Aan de hand van grafieken gaf hij een overzicht van de omzetten van middenstand en groot winkelbe drijf cn noemde de vooruitzichten voor de middenstanders niet zeer rooskleurig. Talrijke middenstands zaken zullen sneuvelen wanneer rantsoenering en prijspolitcik zul len worden afgeschaft, aldus spre ker. Na zijn rede volgde een-le vendige discussie. WEGEN IN DE NOORDWATERING. Ten behoeve van de herverkave ling van Walcheren werd te Mid delburg aanbesteed het maken van wegen in de Noordwatering van de Polder -Walcheren met bijkomende werken. De volgende inschrijvin gen kwamen binnen: G. v. Herk, Nieuwerkerk a. d. IJssel f 109.999: Utiliteitsbouw, Bloemendaal f 119.900; Fa. Mons- houdcr, Zwijndrécht f 124.500; Jac. van Oord. Utrecht f 139.800: San ders, Snepvanger en Vlieger, Rijs wijk f 144.380: N.V. Geruisloze weg. Heemstede f 145.940: J .D. Jansc. Colijnsplaat f 148.950; Fa. van Oord Werkendam f 153.200: Fa. Reef. Ol- denzaal f 159.500; W. Rasenberg, Breda f 160.000: Gebr. van 't Ver laat. Hardinxveld f 161.300; Aanne- mersbedr. v.h. H. de Baat, A'dam f 166.000. Arnemuiden ARNE'S GENOEGEN. De muziekvereniging Arne's Genoegen te Arnemuiden, die Zaterdag haar 50-jarig bestaan vierde, heeft tot ere-lid be noemd de heer J. Bliek en tot ere-voorzitter de burgemeester van Arnemuiden, de heer J. Langebeeke. De heer S. van Eenennaam was eerste voorzitter der ver eniging, de heer Brakman, eer ste directeur. Door het omwisselen van en kele regels kwam dit in ons verslag, van de viering ondui delijk tot uiting. Belangwekkende inleiding tijdens bijeenkomst te Middelburg. Onder grote belangstelling is Donderdagmiddag in 't Schut tershof te Middelburg een con tact bijeenkomst gehouden, die georganiseerd was door een zestal handelaren in samen werking met de Stichting voor de Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie. Tot de aanwezigen behoorde de s'e- cretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, de heer A. S. de Jon ge- Er werd een inleiding ge houden door de heer C. H. Dobber uit Zwolle, die op dui delijke wyze de betekenis van .de zelfstandige handel en in dustrie voor de landbouw in het licht stelde, daarbij ook een blik werpend in het verle den. Vanzelfsprekend wijdde hij grote aandacht aan de te genstellingen tussen deze zelf standige handel en de coöpe ratieve instellingen. Zonder aan het idealisme van sommige voormannen der coöperatieve gedachte iets af te willen doen wees spreker er met nadruk op, dat het element van zelfstan digheid in de landbouw, zoals ook in het overige bedrijfsle ven, van zeer groot belang is. Als een van de voornaamste oorzakën van het ontstaan der coöperaties noemde hij het mis bruik maken van een monopo liepositie door zelfstandige han delaren, zoals helaas wel eens is voortgekomen. Maar daar naast was een dergelijke mono polie-positie op zichzelf reeds dikwijls aanleiding tot stich ting van een coöperatie. Inmiddels is er op het gebied van de handel en industrie veel veranderd en komt het vrijwel niet meer voor, dat ie mand in een bepaald gebied, een monopolie-positie inneemt. Nu bestaat het gevaar, dat de coöperatie op haar beurt een monopolie krijgt. De boeren zijn daar niet mee gebaat, wel echter met een tegen elkaar op concurreren tussen zelf standige handelaar en coöpera tie. Spr. wees er nog op, dat de zelfstandige handel op ve lerlei gebied de spits heeft afgebeten. Voorts werden in deze bij eenkomst nog enige aardige films vertoond over de land bouw in de V. S. en Canada. By een discussie, die hierop volgde, werd ondermeer critiek uitgeoefend op het feit, dat de Coöp. Landbouwverenigingen zich thans ook al bezig houden met verkoop van wat genoemd werd „potjes en pannetjes". MIDDELBURG. Vrijdag: Schuttershof: Landbouw voorlichtingsmiddag, 2 uur: Electro: Bad Bascomb, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Lost in a Harem, 8 uur; Concertzaal: Uitvoering Tot Oefening en Uitspanning, 8 uur. Zaterdag: Schuttershof: Toneeluit voering De Volksstem, 8 uur; Ingebruikname gerestaureerde kerk 't Zand; bioscopen: zie Vrijdag. Zondag: Schuttershof: dansen, 8-^ 12 uur; Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2,30 en 8 u. VLISSINGEN. Vrijdag Concertgebouw, optre den van Indra, 8 uur; Alham- bra „Nanook" en „Saludos Amigos, 7 en 9 uur; Luxor: „Zijn laatste wedstrijd", 8 u. Zaterdag Concertgebouw Uit voering Vliss. Mannenkoor. 8 uur: Alhambra, „Nanook" en „Saludos Amigos", 7 cn 9 uur Luxor: „Zijn laatste wedstrijd. 7 en 9 uur. Zondag Concertgebouw. Kerst spel door Vriendenkring. 8 u,; Voor bioscopen zie Zaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2