PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse regering aanvaardt brief van Hatta niet Arbitrage enige uitweg? Stoomtram Walcheren gaat bouwen Fransen bliezen masten van radio-Berlijn op BILT Persoonlijke brief heeft te veel vaagheden Zeer binnenkort reeds het B.LO.-besIuit. Geen actie van Amerika jn de Veiligheidsraad. Nog geen demobilisatie schema MEER EENHEID IN WEST-EUROPA. HET BUNKERDRAMA VAN VUGHT. DE 191e Jaargang - No.296 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.- W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; I 3.90 p. kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie £2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Aan de essentiële voorwaarden dient onverwijld te worden voldaan Van officiële zijde te 's-Gravenhage het volgende medegedeeld: „Naar aanleiding van mededelingen uit republikeinse bron als zou de republikeinse regering zich bereid hebben verklaard de onderhandelingen met de Nederlandse rege-- ring te hervatten op basis ener erkenning van de Neder landse souvereiniteit gedurende de interim-periode, verne men wij van bevoegde zijde Vooreerst is van een verklaring der republikeinse re gering niets bekend. Aan de Nederlandse delegatie te Ba tavia is door het lid van de Commissie van Goede Dien sten, Merle Cochran, een brief overhandigd, die de heer Hatta, minister-president van de Republiek, tot de heer Cochran richtte. In deze brief ontvouwde de heer Hatta énige gedachten over de mogelijkheden om tot een op lossing van het hangende geschil te geraken. Zulks ge schiedt echter onder niet minder dan drie reserves: de heer Hatta stipuleert uitdrukkelijk dat hy zijn beschou wingen geeft: Ie. in zeer ruwe vorm; 2e. informeel en 3e. zoals hij ze ziet. Deze drievoudige reserve stempelt 't gehele schrijven tot een persoonlijke daad van de heer Hatta, waaraan de republikeinse regering zich, conform haar in het jongste verleden nog meermalen aangenomen houding, in genen dele gebonden behoeft te achten en waarop zelfs de heer Hatta, krachtens de eerste reserve, altijd terug kan komen. Als basis voor een hervatting der besprekingen komt een dergelijk schrijven dan ook niet zonder meer in aan merking. In de tweede plaats wordt ont kend. dat van de zijde der Repu bliek opheldering (naar de woor den van de heer Soemitro op een persconferentie te Washington) zou zijn gegeven „omtrent zekere factoren, die bij enige Nederlandse autoriteiten misschien misverstand hebben veroorzaakt." Nog een allerlaatste kans voor de Republiek Naar wij vernemen is de af kondiging van het besluit „bewindvoering Indonesië in overgangstijd" (B.I.O.) zeer binnenkort te verwachten. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen dit be sluit reeds eerder deze week af tekondigen. Dat dit toen niet geschiedt is, wordt in politieke kringen in verband gebracht met de complicaties, welke zich in de loop van deze week hebben voorgedaan. Dat deze afkondiging ook thans nog niet Is geschiedt, brengt men in genoemde kringen in verband met de laatste zinsneden van het Donderdagmiddag uitgegeven Nederlandse communiqué, waarin gezegd wordt, dat al leen een „onverwijlde binden de verklaring van de Republi keinse regering, dat zij in stemt met de door Nederland gestelde voorwaarden, tot her opening der onderhandelingen zou kunnen leiden". Wellicht, zo meent men, geeft de Ne derlandse regering hiermede aan de Republiek nog een laatste gelegenheid om door middel van de C.V.G.D. of rechtstreeks deze „onverwijlde bindende verklaring" te geven. De Amerikaanse delegatie in de Veiligheidsraad heeft beslo ten voorlopig niet tot actie in de Raad over te gaan inzake de toestand in Indonesië. De Australische delegatie heeft eveneens besloten zich van actie te onthouden. De Amerikaanse delegatie nam dit besluit na uitvoerige besprekingen tussen dr. Jessup, de gedelegeerde in de Raad, en zijn adviseurs. Twee uur vóór het einde dei- besprekingen werd officieel meegedeeld, dat actie van Ame rikaanse zijde zeer waarschijn lijk was. In het verloop der verdere besprekingen schijnt de delegatie van inzicht veran derd te zijn. Dagorder van Soekamo Soekamo. wiens bevoegdheden Donderdag afliepen, heeft als op perbevelhebber van de Republi keinse strijdkrachten een dagorder uitgegeven, waarin hij zegt. dat de troepen hun plicht moeten doen in het bewustzijn van de volledige verantwoordelijkheid jegens het vaderland. Hij wekte de troepen op, zich te houden aan de be standsovereenkomst. „Doch in- <«en onze tegenstanders het be stand wederom gaan schenden wees dan overtuigd, dat de sym pathie van de beschaafde wereld aan onze kant zal zijn", zo zeide hij. Voorts maakte Soekamo bekend, dat hij een dezer dagen op uitno diging van Pandit Nehroe naar In dia zal reizen. Ir. H. Vos treedt af als Kamerlid. Ir Vos heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. De heer Vos had sinds de laatste verkiezingen voor de partij van de Arbeid zitting in de Kamer. In de plaats van ir. Vos, komt in aanmerking drs. G. M. Ne- derhorst te Gouda. Bij de onderhandelingen, die kort geleden op zeer hoog niveau werden gevoerd zijn van Neder landse zijde enige concrete, voor geen tweeërlei uitleg vatbare es sentiële voorwaarden gesteld. Had de heer Hatta, in plaats van zich tot het ontvouwen van een aantal persoonlijke gedachten te bepalen, in concreto de bereidwil ligheid van de republikeinse rege ring uitgesproken om de Republiek als deelgebied naast de andere deelgebieden in het federale be stel in te passen, in de vorm, zoals In een officieel communi- deze in breed overleg met.de fede rale deelstaten van Indonesië is ontwikkeld, had hij blijk gegeven van een ernstig besluit der repu blikeinse regering om de noodza kelijke maatregelen te treffen tot het beëindigen der bestandsschen dingen en het doen terugvoeren der infiltranten, dan ware een ba sis tot voortzetting der besprekin gen wellicht nog te vinden geweest Van een dergelijke onvoorwaar delijke en bindende instemming echter ontbreekt in 't schrijven dan dhr. Hatta ieder spoort. Dhr. Hatta bepaalt zich tot algemene zins wendingen, gelijkend op reeds meermalen van dezelfde zijde ge geven en getekende verklaringen, waaruit de republikeinse autori teiten echter nimmer de concrete consequenties hebben getrokken. Slechts een onverwijlde bindende verklaring van de republikeinse regering dat zij met de gestelde voorwaarden instemt zou tot een heropening van de onderhandelin- kunnen leiden. SLECHTS SCHIJN. In deze geest werd van Neder landse zijde een antwoord aan de heer Cochran gezonden. Een politieke medewerker het A.N.P. merkt naar aanleiding van bovenstaande officiële verkla ring nog het volgende op: De brief van Mohammed Hatta aan Merle Cochran wekt, naar men ons in politieke kringen te ver staan gal', slechts de schijn van concessieh van republikeinse zijde, omdat hij de mogelijkheid biedt, dat weer onmiddellijk wordt ver vallen in de oude procedure. Bo vendien ziet men de uitlatingen van dr. Soemitro te Washington en van Mohammed Roem in Djoc- ja, en bovenal de officiële repu blikeinse regeringsverklaring van Donderdagmorgen als volkomen in strijd met deze persoonlijke brief van Hatta. Immers, arbitrage, die in genoemde republikeinse rege ringsverklaring als „enige uitweg" wordt genoemd, acht men volko men in strijd met de „onvoor waardelijke erkenning der Neder landse souvereiniteit". Bovenstaand communiqué spreekt voorts over „enige concrete vooi geen tweeërlei uitleg vatbaar es sentiële voorwaarden". Over deze voorwaarden wordt in de brief van Hatta echter met geen woord ge rept. Bovengenoemd communiqué vraagt derhalve een „onverwijlde" bindende verklaring van de repu blikeinse regering, dat zij met de gestelde voorwaarden instemt. Op het woord „onvrwijld" wenste men in politieke kringen alhier grote nadruk t? leggen. Verklaring van de Re publikeinse regering. Verklaring van Lovett reeds tegengesproken. In een officieel communi qué van de Republikeinse re gering wordt gezegd, dat ar bitrage de enige weg is voor een vreedzame oplossing van het Nederlands-Indonesisch geschil, nu de onderhande lingen zijn afgebroken. De Republikeinse regering verklaart verder, dat de Ne derlandse conceptie van de bevoegdheden van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon in overgangstijd neerkomt op het herstel van het kolonia- lele bewind onder een andere naam. De Republikeinse regering is ervan overtuigd, dat de enige manier om een defini tieve oplossing te bereiken eh om een ramp voor Indo nesië te vermijden, is gele gen in arbitrage, welke in feite door de Republiek van den beginne af is voorgesteld en die ook is opgenomen in de resolutie v.an de Veilig heidsraad van 1 Augustus 1947. Intussen blijft de Repu blikeinse regering hoopvol, data de C. v. G. D. zal voort gaan, met de beide partyen te helpen bij de uitvoering der bestandsovereenkomst.'' Een woordvoerder van de Indonesische regering te Ba tavia heeft aan Aneta me degedeeld, dat van een uit stel van de afkondiging van het B.I.O.-besluit (Bewind voering Indonesië in Over gangstijd) geen sprake is en dat van een ontwikkeling als waarvan sprake is in de pers conferentie van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, .Lovett, en in de door hem genoemde persberichten uit Den Haag, aan de regering van Indonesië niets bettend is. Schoonmoeder beledigd. De vrouw van een sla ger te Hannover heeft bij een verzoek tot echt scheiding aangevoerd, dat haar man het kunst gebit van zijn schoon moeder van haar nacht kastje had weggenomen en er het kaakbeen van een koe voor in de plaats had gelegd. (Lovet had gesproken van berichten uit Den Haag over een brief van Hatta, aan de Nederlandse regering.) HATTA VERGADERDE Premier Hatta heeft Donder dag" vergaderd met de leiders van de partijen, die voor de Kerstdagen een volkscongres hebben georganiseerd. Inmiddels wacht de C.V.G. D. op instructies van de Vei ligheidsraad. De voorzitter van de algemene vergadering van de V.N., Evatt, had Donderdag te Londen een bespreking met minister-president Attlee, en de ministers Bevin en Noel Baker over Indonesië, Austra lië en het gemenebest in het algemeen. Thee zonder toewijzing naar de detaillisten. De theepakkers mogen met ingang van Maandag a.s. thee aan de detailhandel leveren, zonder dat hiervoor toewijzin gen hoeven te worden ingele verd. Het is nog niet officieel bekend of dan ook voor de consument de thee vrij van distributie zal komen. De prij zen zijn vooralsnog niet gewij zigd. Directeur van „De Waar heid" had auto-ongeval. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de directeur van het dagblad „De Waar heid". de heer N. J. v. d. Drift, in de buurt van Schiphol met zijn auto geslipt en van het talud gekanteld. Met een ernstige hersenschudding is hij In het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam opgenomen. Naar verluidt zal in België binnenkort worden overgegaan tot een vrije goudverkoop op beperk te schaal. Westelijke gouverneurs in Duitsland zijn het niet eens. De drie militaire gouver neurs van de Westelijke be zettingszones in Duitsland, die Donderdag bijeen kwamen om het bezetingsstatuut voor West-Duitsland te bespreken, zyn het niet eens kunnen wor den en hebben besloten de kwestie opnieuw voor te leg gen aan hun regeringen, aldus verneemt A.F.P. uit gezagheb bende bron. Oostenrijkse gezant in Chili vermoord. De Oostenrijkse gezant bij de Chileense regering. Hans Beker, is Donderdagmiddag in liet legatiegebouw te San tiago vermoord. De moordenaar, een Oekraïnse immigrant, Sikorsky genaamd, pleegde zelfmoord, door zich voor het hoofd te schieten. Minister Schokking over onze bijdrage in de Westelijke defensie. In zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van oorlog verklaart minister Schokking, dat van Nederland worden ver wacht bijdragen aan een geal lieerd leger, een geallieerde luchtmacht en aan geallieerde zeestrijdkrachten. Elk van deze bijdragen zal echter in zoverre van harmonische samenstelling moeten zijn, dat zij geschikt is om naast en met evenwaar dige eenheden van andere strijdmachten te worden inge zet. Elke maatregel om een reele bijdrage te leveren aan de te vormen geallieerde strijdmacht valt echter buiten het kader van deze begroting en de be nodigde financiën dienen der halve suppletoir te worden aan gevraagd. De toekomstige organisatie van de ministeries van oorlog en marine en met name de vraag of tot de aanstelling van één of meer staatssecretarissen moet worden overgegaan, vor men een punt van ernstig be raad. DEMOBILISATIE. De minister betreurt het het demobilisatie-schema nog niet nader te kunnen preciseren. De toestand in Indonesië is nog te onzeker, doch de minister ver trouwt, dat ook de betrokke nen de noodzakelijkheid, van de opschorting zullen inzien. Hoewel verwacht moet wor den, dat de moeilijkheden om voor de gedemobiliseerden een plaats in het bedrijfsleven te vinden in de komende twee jaar zullen toenemen, verloopt deze tot dusver bevredigend. Van hen die drie maanden of langer in ons land terug zijn, is gemiddeld 85 weer bij het arbeidsproces ingeschakeld. In Indonesië kwam men op 1 October 16 legerpredikanten te kort. De minister wijst er op, dat dit tekort niet zou bestaan, indien meer kerkeraden predi kanten zouden willen afstaan, ondanks plaatselijke moeilijk heden. De geringe aanmelding voor de Nationale Reserve wijt de minister aan de late. start van de propaganda, welke overigens niet onder zijn departement ressorteert. Over de salarisherziening van het personeel der Kon. Land macht is in September over eenstemming* bereikt, doch het zal nog wel enige maanden du ren voor een volledige nieuwe bezoldïgingsregeling kan wor den ingevoerd. Plan voor West-Europees parlement en kabinet aangenomen. De afgevaardigden van Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg hebben hun goed keuring gehecht aan een plan tot vorming van een west-Europees ministerkabinet en een raadge vend parlement. De Belgische afgevaardigde, die aan de besprekingen over een West-Europese Unie te Parijs heeft deelgenomen, achtte het mogelijk, dat dit kabinet en parlement van West-Europa zomer 1949 gevormd zouden worden. Het plan zal op een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de vijf landen van het pact van Brussel, die waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar in Londen of Luxemburg zal wor den gehouden, ter definitieve goed keuring worden voorgelegd. Naar men meent te weten, be oogt hel plan de oprichting van een West-Europees parlement, dat besluiten zal nemen met een meer derheid van tweederden en be voegd is alle Europese vraagstuk ken te bespreken met uitzondering van die betreffende de militaire verdediging. Deze zouden aan de algemene staf zijn voorbehouden in het kader van het geprojecteer de Atlantische Pact. De leden van het West-Europeese parlement, zo meent men te weten, zouden door de deelnemende regeringen wor den benoemd. Waarnemers te Londen be schouwen deze schets van de gro tere politieke eenheid van West- Europa. als voorlopig. Minisler van Maarseveen Zaterdag niet naar Brussel. Naar wij vernemen is het bezoek, dat minister van Maarseveen a.s. Zaterdag aan Brussel zou brengen om daar zyn Belgische collega Ver- meylen te ontmoeten, uitge- 1 steld. Grote garage en werkplaats achter Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg. Het wachten is nu op de vergunning. Dc Raad van Commissaris sen van de N.V. Stoomtram Walcheren heeft de plannen goedgekeurd voor de bouw van een grote garage- en werkplaatscomplex achter de Nieuwe Vlissingse weg te Middelburg. Hiertoe heeft men de beschikking over een terrein van 6500 m2. Dit zal door de gemeente Middelburg direct bouwrijp worden ge maakt, wanneer vergunning voor de bouw zal zfln ge geven. Men rekent er op, dat met deze bouw 14 maanden gemoeid zullen zyn. De plannen zyn ontworpen door de architecten ir. A. L. v. d. Laaken in Den Haag en H. van Tijen te Aerden- hout, die daarbij niet alleen met de aesthetische, maar ook met de practische eisen ten volle rekening hebben gehouden. Het terrein, waar op gebouwd zal worden, ligt achter de Nieuwe Vlissingse weg en dicht by de Poelen- daeleweg en zal verbonden zijn met de straten, die lood recht op eerstgenoemde weg zijn geprojecteerd. De garage bestaat uit twee stalen overkappingen en be slaat een oppervlakte van 1400 m2. Zowel aan de voor als de achterzijde komen zes zg. kanteldeuren, die ieder zo breed zijn, dat twee bus sen elkaar kunnen passeren. Het ligt echter in de bedoe ling, dat de te stallen voer tuigen aan de voorzijde de garage binnen rijden en, wan neer zij weer in gebruik ko men, aan de achterzijde deze verlaten. In de gehele gara- geruimte komen slechts twee pilaren te staan. In totaal kunnen er 36 bussen onder dak vinden. Vooraan in deze hal is de wasplaats. DE WERKPLAATS. Een derde overkapping met aanbouw 'vormt de werk plaats, die zeer efficiënt zal worden ingericht en zódanig gebouwd, dat de bussen in en uit kunnen ryden zonder de garage te moeten passeren. Aan de voorzijde worden de machines opgesteld, terwijl spoelers. electriciëns en las sers aparte afdelingen krij gen. Voorts is er een afge sloten verfspuitinrichting met exhausters om de verontrei nigde lucht te lozen. In de eigenlijke werkplaats komen vier werkputten naast elk aar, elk met een eigen werk bank. Iedere put. die ook nissen voor materiaal zal hebben, zal indirecte verlich ting krijgen alsmede twee afvoerputten. De werkplaats is ingericht voor het onder houd van 50 bussen. Aan de voorkant van deze ruimte komt een ruim maga zijn van twee verdiepingen, waarin een handige uitgifte plaats. De kantoren van ga ragechef en chef werkplaats liggen naast elkaar en krij gen gedeeltelijk glazen wan den, zodat ieder zijn „gebied" kan overzien. Aan de voorkant van het complex, in totaal 2150 m2 gFoot, komt een stenen ge bouwtje, aardig van architec tuur, dat iets naar voren springt en dat ook twee ver diepingen heeft. Benedon is de portiersloge met daarach ter het afrekenkantoor voor de conducteurs en de kleed-, toilet- en waslokalen. Boven is een recreatiezaaltje, tevens cantine met buffet. Aan de voorzijde is ook een ruim parkeerterrein, waar de pom pen .voor benzine, enz. wor den opgesteld. De .stallingsruimte van de N.V. Stoomtram Walcheren te Goes en Domburg zal ge handhaafd blijven, die aan 't Plein 19-10 te Middelburg verdwijnt om plaats te ma ken voor de ATO. De diverse kleine werkplaatsen zullen opgeheven worden, wanneer deze grote bouwplannen ver wezenlijkt zullen zijn. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat zich circa 90 gezinnen in Middelburg zullen vestigen. Prins Charles, bij welke naam de zoon van Prinses Elisabeth door het Engelse volk genoemd /.ai worden, werd gedoopt Charles Philip Arthur George tydens een plechtigheid, die Woensdagmiddag in Buckingham Palace plaats had. De doop geschiedde door de Aartsbisschop van Canterbury. Deze foto genomen Woensdagmiddag na de doopplechtigheid, toont de gelukkige prinses met haar zoon. Sowjet-zender moet zijn uitzendingen staken Op order van dc Franse autoriteiten zijn Donderdag de radio- masten van de onder Russische controle staande „Radio Ber< lijn opgeblazen. De masten stonden in de Franse sector. De Russische Radio kan nu niet meer op de middengolf uitzenden. oppblazen van de zendmasten, omdat zij een gevaar voor het vliegverkeer zouden zijn, was een daad van vandalisme, door reactionaire krachten be raamd, daar de uitzendingen van Radio-Berlijn, Duitse en internationale reactionnairen reeds lang onaangenaam wa ren. Generaal Ganeval, de Fran se bevelhebber in Berlijn, gaf aan de pers de volgende' ver klaring. „In recordtijd is in de Franse sector een nieuw vlieg veld, Tegel.' aangelegd in ver band met de toenemende druk te in de „luchtbrug". Een maand geleden begon het ver keer, doch enkel by goed weer. Thans werkt de radarinstalla- lie en dat maakt het vliegen zonder zicht mogelijk. Sedert de vluchten zonder zicht wor den uitgevoerd vormen de bei de grote zendmasten van Ra dio-Berlijn, 80 en 120 meter hoog en die zich in de onmid dellijke nabijheid van het vlieg veld bevinden een groot ge vaar voor de geallieerde vlie geniers. Ik heb dan ook het reeds enige tijd geleden genomen be sluit de beide torens neer te halen, moeten uitvoeren". De studio's van Radio Ber lijn staan zoals bekend in de Britse sector. De Sowjets von den bij de verovering van Ber lijn in 1945 de installaties van de radio intact en begonnen een week na de caputulatie met uitzendingen. Zes maanden geleden eiste het Britse militaire bestuur het vertrek van de Sowjets uit de radio-gebouwen. Aan deze eis werd niet voldaan en de Brit ten lieten het erbij. Het. Duitse persbureau A.D.N. (Sowjet-zone) verklaarde: „het Maatregelen in bespreking tegen „vijfde colonnes". Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat de diplomaten, die over 't Atlantisch Pact onderhande len, de mogelijkheid overwe gen van maatregelen, die het aan de macht komen van „to talitaire vijfde colonnes" ver hinderen. Met een desbetreffend arti kel in het Pact zou men zich willen verzekeren van gemeen schappelijk overleg tussen de ondertekenende mogendheden, indien een dergelijke actie de politieke onafhankelijkheid of integriteit van een dezer lan den zou bedreigen. De jongste geschiedenis heeft de moge lijkheid bewezen van agressie uit het eigen land, geleid ën ondersteund door het buiten land, aldus deze kringen. Onder de 279 boeken, die dit jaar door de kinderuitgeverij te Moskou zijn gepubliceerd zijn vertalingen van de werken van Jonathan Swift. Mark Twain en Victor Hugo. Kampbeulen werden wel veroordeeld, maar niet gestraft. Het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie publiceert uit voerig materiaal over het be ruchte ..bunkerdrama van Vught" waarbij in Januari 1944 in een bunker 74 vrouwelijke gevangenen werden samenge perst in een cel. waarin vol gens Duitse opgave slechts slaapplaats was voor 2 a 3 drie •personen. Uit de gegevens van het Rijksinstituut blijkt thans, dat zelfs Rauter en Himmler zich zeer intens bezig gehou den hebben met dit drama, dat achter de schermen aanleiding werd tot competentie conflic ten. Ook zal men niet weten, dat eigenlijk het mishandelen van gevangenen in concentra tiekampen in Duitsland wette lijk verboden was. De kamp commandant Grünewaldwerd dan ook door Rauter in arrest gesteld na het gebeurde te Vught en het rapport zegt, dat Rauter „trilde van verontwaar diging" toen hij hoorde wat er gebeurd was. Hij zette, ondanks tegenwerking door, dat Grüne wald vervolgd zou worden. Grünewald kreeg 3Vè jaar ge vangenisstraf, zijn adjudant Wicklein Vz jaar, maar door in grijpen van Himmler werd de straf niet ten uitvoer gelegd. Na de bevrijding heeft men beide niet meer kunnen terug vinden. VOORSPELT WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Geldig tot Vrijdagavond. Wisselende bewolking met voornamelijk ln de kuststreken nog enkele buien. In het bin- nenland overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Overdag on geveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1